Meeste Nederlanders hebben spaartegoed Rp ursweek Wat is de winst van het sparen? Zegeltjes SPAAR KAART /tsr ZATERDAG 10 JANUARI 1981 In mei 1979 maakte de toenmalige minister Andriessen van finan ciën een aantal maatre gelen bekend om het opnemen van krediet door particulieren te gen te gaan. De vraag naar het zg. "consump tief krediet" (persoon lijke leningen e.d.) bleek de pan uit te rij zen en dat in een perio de dat geld schaars dreigde te worden. Het bedrijfsleven jammerde dat geld lenen om investeringen te bekostigen steeds duurder werd; de overheid liet het te kort op de begroting toene men, waardoor ook aan die kant meer geleend moest worden en de consument schafte zich met geleend geld dure gebruiksartikelen aan, die dan veelal nog uit het bui tenland geïmporteerd wer den. Daar werd het Neder landse bedrijfsleven dus ook al niet wijzer van. Andriessen stelde vast dat het consumptief krediet per jaar niet meer dan vijftien procent mocht toenemen. Het gebrek aan geld was één argument voor die maatregel; Andries sen wilde op die manier ook de mensen tot voorzichtig heid manen. Gemeentelijke kredietbanken werden over spoeld met aanvragen van mensen die kampten met een niet meer op te brengen schuldenlast. Die banken krijgen er sedertdien een taak bij: bemiddeling en sanering voor "krepeergevallen". Nederland mag dan in het verle den een reputatie hebben op gebouwd als spaarzaam land, nu is daar weinig m waar. We lenen bijna net zo veel als we sparen. Internatio- 1 naai gezien wordt de lijst van meest sparende naties al ge ruime tijd aangevoerd door Zwitserland, gevolgd door België, Japan en Amerika. Nederland is, zo blijkt uit de gegevens van het Internatio nal Savings Bank Institute een aardige middenmoter. Dat geld lenen op het ogenblik een fenomeen is dat veel meer belangstelling krijgt dan geld sparen, blijkt ook uit het werk van onderzoekers. Over con sumptief krediet en "rood staan" zijn massa's cijfers be kend. Uit bijgaand staatje blijkt om hoeveel geld het gaat. Vermeld kan ook nog worden dat in december 1979 253.000 salarisrekeningen ge middeld zo'n zeventienhon derd gulden "rood" stonden. In september van het afgelo penjaar ging het om ruim vijf tienhonderd gulden, maar was het aantal rekeningen wel opgelopen tot 389.000. Onderzoek De Rijkspostspaarbank gaf vo rig jaar de Nederlandse Stich ting voor Statistiek opdracht om eens te onderzoeken hoe de Nederlanders over sparen denken. Het is één van de schaarse onderzoeken op dit gebied en tot nu toe slechts intern gebruikt en nooit eer der gepubliceerd. Uit dat onderzoek blijkt dat 74% van de Nederlanders zegt over een spaartegoed te be schikken. Om hoeveel geld het daarbij gaat is niet ge vraagd, zo licht een onderzoe ker toe, omdat in de praktijk is gebleken dat mensen op zo'n vraag niet de waarheid la ten horen. Duidelijk is wel dat onder die groep spaarders ook mensen zijn met een spaarpotje van hooguit een paar tientjes. Als reden voor het sparen (de ondervraagden mochten meer dan één reden opgeven) wordt genoemd: - goed om wat achter de hand te hebben (65%) - voor aanschaf van woningin richting (30%) - voor later, voor de kinderen (25%) In elk degelijk Nederlands gezin was er nog niet eens zo gek lang geleden tenminste één te vinden. Een spaarbankboekje waarop in één oogop slag de resultaten van een leven vol zuinigheid en vlijt af te lezen vielen. Sparen, daar hoefde niet lang over nagedacht worden. Sparen moest, voor straks, of nog later. Voor onverwachte uitgaven, voor de vakantie of het nieuwe bankstel, voor de uitzet, of de studie van de kinderen, voor langdurige ziekte of voor de oude dag. Maar het spaar bankboekje heeft zijn langste tijd gehad en maakt steeds vaker plaats voor alternatieven variërend van spaarrekening tot premie-plus plan. Heeft sparen nog zin? Is lenen niet veel gunstiger? Economie Extra zet de cijfers op een rij, geeft de uitslag van een vorig jaar gehouden en nog niet eerder gepubliceerde enquête over het spaarge- drag van de Nederlanders en berekent dat voor geduldige mensen de winst van sparen nog altijd groter is dan het voordeel van lenen. voor steeds terugkerende uit gaven (25%) - voor vakantie (20%) voor auto (20%) - voor aanbetaling nieuwe wo ning (8%) - voor de oude dag (10%) Het sparen voor de oude dag blijkt dus weinig populair, in tegenstelling tot vroeger toen dat een favoriete aanleiding was. Vreemd is dat natuurlijk niet. Uit het internationale lijstje valt de conclusie te trekken dat juist in landen waar de sociale zekerheid naar onze normen betrekke lijk gering is of te wensen overlaat, veel wordt gespaard. Hoewel geen enkel land ont komt aan inflatie (het minder waard worden van geld) blijkt dat de spaarder, bij gebrek aan zekerheid voor de toe komst, die inflatie voor lief neemt en toch spaart. Ook in ons land lijkt het er op dat de mening populair is dat sparen voor later zinloos is, gezien de waardeverminde ring van de gulden. Het blijkt ook uit het tweede deel van het onderzoek van de Neder landse Stichting voor statis tiek. Aan de 74% van de Ne derlanders die zegt een spaar tegoed te hebben, werd ook gevraagd wat de bezwaren van sparen zijn. De helft van de ondervraagden noemt de geldontwaarding en zegt dat dat sparen minder zinvol maakt. Dertig procent van de mensen zegt geen geld te heb ben om te sparen; een kwart laat het na omdat de belasting er beter van wordt, 15% vindt dat geld moet rollen, tien pro cent vindt de rente te laag en 7% zegt dat kopen op afbeta ling beter is. Hoewel zeven procent van de Nederlanders zegt dat kopen op afbetaling beter is, blijkt uit de praktijk dat een veel groter aantal de daad bij het woord voegt. Een kwart van de Nederlandse gezinnen werkt met een consumptief krediet, geld dat in de meeste gevallen direct wordt uitgege ven aan zaken als meubels, auto en vakantie. Ook kopen op afbetaling dus, of zoals een woordvoerder van een kredietbank het zegt: "sommige mensen betalen nog aan een vakantie van drie jaar geleden". Eén van de manieren waarop fi nancieringsinstellingen wa ken over een ongebreidelde groei van het krediet per ge zin is het Bureau Krediet Re gistratie in Tiel. Alle officiële geldverschaffers en nu ook een aantal postorderbedrij ven zijn daarbij aangesloten. Door Ton van Brussel Wie geld leent staat daar te boek, tot vijfjaar nadat aan de verplichting is voldaan. "Maar zo zegt de directie van het BKR: "op een derde van alle schulden hebben we geen greep. Rekeningen bij de bak ker en de slager en andere schulden aan bedrijven, daar weten we weinig van" Dat sluit aan bij cijfers over oyerschrijding van betalings termijnen: In '77 werd de ter mijn gemiddeld met 33 dagen Overschreden, in '78 waren dat al 36 dagen. Is lenen nu werkelijk goedko per dan sparen. Deskundigen op dat gebied zeggen una niem dat het voor mensen met een doorsnee salaris ze ker niet het geval is. Door re clame wordt het geduld van consumenten getart, wachten en sparen tot het geld er is om een aankoop te doen, blijkt een beproeving en dat is de enige reden waarom mensen consumptief krediet opne men. Wie kan aflossen op een lening, kan zo'n bedrag ook opsparen totdat het bedrag van de lening bij elkaar is. Daar is minder tijd voor no dig, zo zeggen de banken.die aan de andere kant harde campagnes voeren om men sen te overtuigen van de voor delen van lenen. In dat verband mogen de post orderbedrijven zeker niet on genoemd blijven. Wie bij voorbeeld de Wehkamp gids ter hand neemt, treft daar in een bestelbon aan waarop naar voorkeur kan worden aangegeven of ineens of in termijnen wordt betaald. On duidelijk is wat de voorwaar den voor termijnbetaling zijn. Die krijgt men pas in de bus met het bestelde goed. Hoe lang betaald moet worden is onduidelijk. Consumentenor ganisaties hebben er in het verleden al op gewezen dat le nen via postorderbedrijven in veel gevallen duurder is dan lenen via de bank. Onderstaand artikel geeft aan de hand van een voorbeeld een antwoord op de vraag in welke mate sparen in verhou ding tot lenen winst oplevert. Een hart onder de riem van geduldige mensen en leer zaam voor hun tegenpolen. Wat is de winst van sparen? Om daar achter te komen bijgaand voorbeeld. Een getrouwde Ne derlander met een inkomen van 35.000 bruto per jaar wil zijn huis verbouwen. Dat kost hem 10.000. Aan de hand van zijn uit gaven heeft hij berekend dat het met een beetje goeie wil lukt om 250,- per maand van zijn salaris over te houden. De vraag dient zich aan wat te doen. Lenen of sparen? Gaat hij lenen, dan kan hij niet meer dan die 250,- die hij per maand kan overhouden, reserve ren voor rente en aflossing. Geen nood. Er is de mogelijkheid om 10.000 te lenen en in vijf jaar af te lossen. Aangepast aan zijn porte- e, want hij is in dat geval niet meer dan 248,40 per maand kwijt. In vijfjaar tijd is hij van zijn schuld af, terwijl hij het geld met een krijgt. Aan rente en aflossing moet hij in die vijfjaar wel 4.904 betalen. De belasting stelt rente en kosten van schulden echter af trekbaar. Hij mag dat elk jaar doen of kan er zelfs een vermin dering van loonbelasting voor aanvragen, die hem maandelijks al voordeel biedt. In die vijf jaar tijd kan hij op zo'n manier 1.635 verdienen, zonder dat hij er iets voor hoeft te doen. Pure winst, alleen hij moet er wel voor lenen. Als hij nu die 250,- gaat sparen. Wat wordt hij daar dan in een ge lijke periode, dus ook weer van vijf jaar, wijzer van? Dit jaar veel meer dan voorheen, want hij kan profiteren van de regeringsmaat regel dat inkomsten uit rente tot 800,- onbelast blijven. Elk jaar spaart hij dus 3000,- gulden, waar hij elk jaar zijn rente voor kan krijgen. Pakt hij dat een beetje slim aan, en zet hij zijn geld voor vijf jaar vast, dan kan hem dat via rente- op rente, (het twee de jaar krijgt hij rente over het gespaarde bedrag plus de rente uit het eerste jaar enz.) aardig wat gaan opleveren. Wie zich goed orriënteert op het gebied van spaarmogelijkheden op termijn, kan een rente van 9 a 10% in de wacht slepen. Lukt dat, dan heeft hij de eerste twee jaar geen hinder van belasting omdat hij onder de 800 blijft. De drie volgende jaren komt hij daar bo ven en moet hij over dat deel wel belasting betalen. Voor zijn inko mensgroep is dat globaal éénder de. Optellen en aftrekken leert dan dat hij in vijfjaar natuurlijk allereerst de 15.000 heeft die hij opzij heeft gelegd, maar boven dien aan rente na belasting een bedrag van 4.642 in zijn zak kan steken. Een kleine 20.000 heeft hij dus, als hij besluit om niet te lenen maar te sparen. Een paar kanttekeningen. Het voorbeeld is tot stand gekomen met medewerking van een finan cieringsmaatschappij en de be- lastingdienst in Leiden. Het geeft een gemiddelde aan, afwijkingen in de praktijk zijn mogelijk. "Wordt er gespaard, dan moet de man vijfjaar wachten en is er na tuurlijk sprake van prijsverho gingen. Leent hij, dan heeft hij in die vijf jaar inclusief belasting voordeel 11.635 tot zijn beschik king. Spaart hij, dan gaat zoals gezegd om een bedrag van bijna 20.000. Een niet te verwaarlozen verschil, dat door geldontwaar- dering zeker niet teniet wordt ge daan. Volgende week op economie ex tra trouwens nog een bijdrage van belastingmedewerker J. Booij over de fiscale voor- en na delen van lenen en sparen. Sparen. Ik kan me geen gelde lijk fenomeen voorstellen dat zich in zulke uiteenlopende gedaanten aan ons presen teert. De traditionele "ouwe sok" voor de geniepige spaarder die geen enkel vertrouwen heeft in bankinstellingen die hypermoderne gebouwen laten neerzetten. "Want dat moet toch ergens van betaald worden", is de rotsvaste overtuiging van het vrekkige type. De moderne uitvoering van de oppotter heeft het vandaag heel wat simpeler. Een eenvoudige opdracht aan de bank en elke gewenst bedrag wordt keurig overgeboekt op de "geheime" spaarreke ning. Het appeltje voor de dorst, de reserves voor "de oude dag Dan is er nog de openlijke spaarder die op vele plaatsen in zijn huis van spaarzin getuigt. Het olifantje of het varkentje op de kinder kamer, de plastic buis met guldens of kwartjes als decoratieve wandversiering in de woonkamer, het gesprekkenpotje bij de telefoon en in de keuken zo'n kleurig gemoffeld bakje met aparte gleufjes voor gas en elektriciteit, de bakker, de groenteman, de melkboer. Het laatste spaarpotje met de vele monden is langza merhand uit de gratie geraakt sinds we steeds meer giraal inge steld raken en de bakker en de melkboer aan de deur een steeds grotere bezienswaardigheid is. Bovendien is de producent van de spaarkastjes niet met zijn tijd meegegaan. Hij vergat gleufjes aan te passen aan het formaat van de blauwe girokaart. In de tijd dat we nivellering met een steeds grotere N schrijven zit er in sparen nog altijd iets rang- en standerigs. Dat begint al op de lagere school wanneer de Rijkspostspaarbank via fel gekleurde zegel tjes de jeugd enige spaarzin probeert bij te brengen. Vergelijk baar met de Kwatta-soldaatjes, de Castella Kopjes, de Midza- bonnen en de DE-punten voor volwassenen. Op de school waar ik mijn eerste leerplichtige jaren doorbracht hadden ze ter stimulering zelfs een imitatie-postkantoortje ge bouwd. Dat houten staketsel met kippegaas werd elke wasdag ochtend voor de opening van de klasdeur geplaatst. Elke leerling kan er vervolgens zijn klinkende munt omzetten in zegeltjes, waarop een gestyleerde bij als symbool voor de gaarlust prijkt. Een soort verplichte winkelnering in het onderwijs. De "man-of-vrouw-achter-het-loket-" is iemand uit de hogere klassen die toch al voorloopt op het lesprogramma en daarom best een paar uurtjes kan worden gemist. Dat alleen al creëerde een zeker standsverschil, want de zwakkelingen krijgen nooit de kans om eens de belangrijke PTT-meneer uit te hangen. Lekker de baas spelen over een metalen sigarendoosje met wisselgeld en grote vellen zegeltjes die op een naburig postkantoortje worden afgehaald. Onze school wordt bezocht door kinderen geleverd door zeer uit eenlopende inkomensklassen. Al is de jeugd voortkomend uit de beter gesitueerde echtelieden duidelijk ondervertegenwoordigd. De financiële positie komt op die bewuste maandagochtend het sterkst tot uitdrukking. Er zijn klassegenootjes bij die vrolijk wapperend met een heel vel zegeltjes terugkeren van een bezoek aan het mini-loketje tussen de deurposten. Er zijn er ook die in hun knuistje niet meer dan een of twee zegeltjes verbergen. Dat standsverschil wordt ook nog eens benadrukt door de kleur. De meest ongefortuneerden moesten zich meestal tevreden stel len met de blauwe vijf centsuitvoering. Heeft vader een betere job of doet moeder er iets bij in een paar werkhuizen, dan komen de rode en de gele zegeltjes in het vizier. Dan zijn er ook nog een paar jongens en meisjes die helemaal niet sparen. Hun verzoek om wat geld mee te mogen nemen om spaarzegels te kopen is eerder op de ochtend door moeder met besliste toon van de ontbijttafel geveegd. "De gas- en lichtreke- ning moet nog betaald worden. Zus heeft nog een paar nieuwe schoenen nodig. Deze week maar een keertje overslaan, want het geld groeit me niet op de rug". Als op het schoolplein belangstellend wordt geïnformeerd waarom er geen spaarzegeltjes zijn gekocht, luidt het kernachtige ant woord: "Mijn vader brengt het direct naar de bank Een leugentje om bestwil noemen we zoiets, geloof ik. Of de "kleine waarheid" om in NCRV-termen te blijven Overigens, van dat woord bank is geen letter gelogen. Er hoort alleen nog iets bij, de bank van lening. BRAM VAN LEEUWEN AMSTERDAM - De eerste volle week van het nieuwe jaar be gon voor het beurswezen uit stekend. Vele nationale effec tenbeurze n lieten de eerste dagen fikse koersstijgingen zien en Wall Street en Amster dam bleven daarbij niet ach ter. Eerstgenoemde doorbrak binnen drie dagen de Dow Jo- nesstand van 1000, nadat de cember op 964 geëindigd was. En in Amsterdam trok de dee- lindex voor handel en indus trie in deze drie dagen elk vier punten aan. Maar daarna was het afgelopen, want medio de ze week zorgde Wall Street voor een koude douche met een formidabele daling, waar bij in twee dagen de slotstand 964 van vorig jaar weer werd ingenomen. Wall Street's aanvankelijk opti misme van forse koersstijgin gen bij grote omzetten, werd voornamelijk veroorzaakt door de bijna dagelijkse mel dingen van rentedaling. In de laatste twee maanden van het afgelopen jaar ging de rente in opgaande richting. Maar deze week keerde het getij en sloeg de rente de lagere richting in. Steeds als het gros van de banken een voorbeeld tot ver laging volgde, meldde zich V* 1 W W V V# 1 door r Vit li il C. Wagenaar weer en andere bank die met een sprong van een half of heel procent verder omlaag trok. Hierdoor zakte de rente deze week al snel beneden de 20 procent, tot circa 19 pro cent, terwijl rond de kerstda gen nog percentages van 21,5 procent golden. De dalingen waren het gevolg van de overigens verwachte vermindering van de geldom- loop direct na de kerstdagen. Het kerstseizoen, waann veel dure geschenken gekocht worden, waarvoor veel geld van de banken wordt opgeno men, werd 24 december afge sloten en de ontspanning op de geldmarkt bleef niet uit Nu vele activiteiten door de wintermaanden op een zacht pitje zijn gezet, waardoor ook de kredietverlening een sei- zoensmatige periode van slapte tegemoet gaat, lijkt een verdere rentedaling niet uit gesloten. Sommige bankiers houden het voor mogelijk dat een percentage van 15 pro cent bereikbaar is. Ook al houdt centrale- bankpresident Volcker vol de komende paar maanden de kredietteugels strak te willen houden. Dat het desalniettemin gevaar lijk is zich alleen door ren teoverwegingen te laten lei den, leerde Wall Street deze week nog eens overduidelijk, door na drie vaste dagen een golf van zware winstnemin gen te verwerken. De Dow Jo- nex-index liet tijdelijk zelfs 34 punten op een en dezelfde beursdag vallen, en sloot 24 punten beneden de top van 1004. De omzet kwam woens dag op 90 miljoen aandelen. Tien miljoen meer dan de re cordstand die bereikt werd toen de verkiezing van Ro nald Reagan als komende president van de Verenigde Staten, bekend werd. En dat alleen omdat een beken de beleggingsanalist in Wall Street met veel gezag onder grote cliënten, met een brand brief waarschuwde tegen vol gens hem, veel te hoge koersen. Dit riep een lawine van verkopen in het leven, maar de beurs werd er wel door gesaneerd. Vele specu lanten werden uitgeschud, zodat Wall Street versterkt de eerstkomende weken, waarin misschien de gijzelaars in Te heran vrijkomen en de nieu we president zijn intrede in het Witte Huis zal doen, tege moet kan treden. De rentedaling in Amerika werd elders gretig overgeno men, nadat in vele financiële centra de dollar sterk in waar de was teruggelopen. In Am sterdam zakte de Amerikaan se valuta tot 2,10. Maar toen midden in de week Wail Street na drie vaste beursda- gen scherp in reactie trad, herstelde de dollar zich met drie cent tot ƒ2,13. Dit deed de koersstijging op de Am sterdamse obligatiemarkt on derbreken, want ook hier trad, na enige vaste dagen, een flinke reactie in. Niettemin brachten de hypo theekbanken de afgifteprijs van de 11 procent pandbrieven van 90 procent op 100 procent en hervatte de afgifte van de 10,5 procent pandbrieven tegen 99 pro cent. De Amro-bank zal vol gende week een 10,5 procent kapitaal obligatielening op de beurs plaatsen tegen een nog niet bekendgemaakte emis- siekoers. Hoewel ook de aandelenmarkt in Amsterdam door Wall Street's scherpe reactie be gon te aarzelen en onder winstnemingen terugkrab belde, bleef alsweeksaldo voor vele fondsen toch een flink koersherstel over. Vele bcurscommentaren had den bij de jaarwisseling de na druk gelegd op de veelal als overtrokken aangevoerde koersdaling van de afgelopen paar maanden en achtten de tijd rijp voor een zeker her stel. Dit gevoel werd in de hand gewerkt door direct na de jaarwisseling bekendge maakt meevallend bedrijfs nieuws. Zo meldden Nutricia en Kiene een flink winstherstel in het afgelopen jaar, evenals Naar- den Internationaal. Nutricia en Naarden stegen daar zo'n f 3 op en Kiene steeg van f 195 op f 2E0. Ook Verenigde Bre- dero Bouwbedrijven bericht te in 1980 goed te hebben ge werkt en circa 10 procent meer te hebben verdiend, wat voor een bouwonderneming een opmerkelijke prestatie is geweest. Dit werd gehono reerd meteen rijzing van f 180 tot circa f200 Rond f5 aan koersherstel behaalden ver der nog Océ-Van der Grinten^ Friesch-Groningse Hypo theekbank, Westland-Utrecht Hypotheekbank. Ahold, Bos Kalis. Bam en de VNU. Tot rond f 10 stegen Audet en Me- neba. Bankaandelen, die aanvanke lijk braaf met de hausse mee deden, gingen echter volledig overstag toen bleek dat de Amro-bank in de tweede helft van 1980 een evengrote winst daling heeft geboekt als de winststijging in de eerste helft. Amro-bank zakte per saldo f5 ABN f 10 en NMB f 15. Hieruit zou dus blijken dat het bankwezen al een flin ke tol heeft betaald aan de vo rig jaar doorgebroken reces-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21