Jk heb miljoenen verdiend en die ga ik nu opnieuw verdienen' Mevr. K.: 'Mijn man pleegde zelfmoord' ZATERDAG 10 JANUARI 1981 EXTRA PAGINA 19 Wie er durft? André Ver linden wel. Breken met zijn roemruchte verle den is hij geenszins van plan. Met opgeheven hoofd heeft hij zich de afgelopen maanden langs alle stormen van kritiek heengewerkt. Niks via de achterdeur af. Verlinden blijft het reisvak, dat hij al twin tig jaar dient, trouw. "Want ik ben een vak man. Ik ben erin thuis. Ik heb in die branche miljoenen verdiend, en ik zal ze wéér verdie nen." Helemaal met een schone lei be ginnen doet hij -vrijwillig, overigens- niet. Van de win sten die de Vliegunie bv maakt wil de directie oude Christoffel-schulden inlos sen. In oen periode van vier jaar, en met vier procent rente voor de crediteuren. Een ere schuld? Ja. Een ondoenlijke zaak om geld in een bodemlo ze put te blijven gooien? Nee. "Nee echt, ik vind het geen punt om eerst die schulden af te lossen. In feite betaal ik daar mee de koopsom voor de Vliegunie". Waar nij wei mee zit aat zijn ae "mensen aan de kantlijn, de zogenaamde beste stuurlui, die zich afvragen of - dat - nou - wel - allemaal - zo is. Die mensen moeten maar naar de curator schrijven of zich tot mij wenden. In mijn positie kun je het niet maken om je niet aan zo'n belofte te houden, zonder jezelf tegen te komen. Ik móet en ik zal me er aan houden". "Ik weet wel waar die verhalen vandaan komen" zegt hij schouderophalend. "Van m'n concurrenten. Hoe meer twij fel ze zaaien hoe beter het ze uitkomt. Er is gewoon ver warring ontstaan doordat geen hond zich kon voorstel len hoe iemand het voor el kaar krijgt om weer zo snel met een nieuw programma te komen. Maar daar hebben we, mijn vrouw en ik, de afgelo pen maanden dan ook dag en nacht voor gewerkt. Anders kén dat ook niet." Hoeveel miljoen er nog nodig zijn voor de Christoffel-credi- teuren - Verlinden, overigens best een openhartige man, laat zich er niet over uit. Hij zegt dat het "geen zin" heeft om getallen te noemen. Be doelt daarmee dat hij er ener zijds zélf geen zin in heeft. An derzijds acht hij het nutteloos een getal te noemen zonder dat men dat getal in een con text kan plaatsen. Om diezelf de reden wil hij (nog) geen boekingscijfers van de kers verse Vliegunie noemen. De programma's liggen trou wens net in de rekken van zijn agenten. En wat de reismarkt in het algemeen gaat doen weet ook hij niet. "Voorlopig is die nog zeer terughou dend." Het heeft Verlinden nooit aan inventiviteit ontbroken. Ook nu weer lanceert hij novitei ten die naar zijn zeggen de reiswereld zullen schokken. Rustig gaat hij door met het aanbieden van de 'variabele vliegvakantie'. Kwaadspre kers beweren dat juist dit fe nomeen destijds de dood steek voor Christoffel was. Hij geeft toe dat het systeem vorig jaar aan wat kinderziek tes leed. Nu echter heeft hij het onder de knie. Geperfectioneerd - Blijkt dat niet pas aan het ein- André Verlinden ROTTERDAM, NIEUW KOOP - De mist is opge trokken. Maandenlang hulde Nieuwkoper André Verlinden (41) zich in een rookgordijn. Kortgeleden kwam de ex-directeur van het terziele gegane Christoffel met zijn nieu we reisorganisatie op de proppen: de Vliegunie bv. Een naam die maar ten dele zo nieuw is als het op het eerste gezicht lijkt. Het kersverse program ma vertoont veel over eenkomst met het vroege re Christoffel-produkt. Het eerste zomerpro- gramma omvat arrange menten naar Spanje, het Verre Oosten. Israël, Egypte en Florida. Daar naast fungeert er een stichting, met een geblok keerde rekening, die waakt over de reissom- men van cliënten zolang als hun vakantiereis niet teneinde is.Ook de naam Vliegunie is niet nieuw. Aanvankelijk werd deze bv opgericht door de tour operators Arke, Christof fel, NRV en Sterreizcn. Bedoeling was om geza menlijk vliegtuigstoelen in te kopen. Na een paar jaar voelde men niet meer voor dit systeem en wer den de aandelen aan Ver linden verkocht. Deze maakte er een slapende vennootschap van, totdat in augustus vorig jaar zijn reisorganisatie Christoffel failliet ging. De Vliegunie moet dit jaar zo'n 70.000 passagiers gaan vervoeren naar het buitenland. Ze probeert dat door het verkopen van drie programma's: toerwagenarrangemen- ten, trein- en eigen ver- voerarrangementen en vliegreizen. Plus een spe ciale campinggids, 'Campco'. Het is snel gegaan met de Vliegunie, die (nog) aan veel kritiek in het vader landse reiswereldje blootstaat. Op 13 augus tus 1980 stopte Slaven- burgs Bank de krediet verstrekking aan Chris toffel en was er voor deze reisorganisatie geen weg terug meer. Echter op 2 september liet André Ver linden zijn agenten en an dere belangstellenden weten dat hij terug zou komen. Verlinden zei in die tijd "namens een op drachtgever" te hande len. Achteraf zegt hij over die - niet bestaande - fi guur: "Ik moest dat rook gordijn wel aanleggen. Anders had ik die maan den nooit zo rustig kun nen werken. Bovendien, het begrip opdrachtgever acht ik zeer wijds - bij wijze van spreken had het mijn vrouw kunnen zijn. Echt, we hebben dag en nacht gewerkt aan die nieuwe programma's." Dat hij er desondanks ge zond en diepgebruind bij loopt heeft Verlinden te danken aan een recente 'werkvakantie'. De hoofdletter C die voor Christoffel stond vormt nog steeds de deurknop. Verder doet er niets aan of op het voormalige Chris- toffel-onderkomen aan de verdwenen organisa tie herinneren. Het décor aan de Rotterdamse Kor te Lijnbaan is verwisseld bij eenzelfde stuk. staatjes zien. Gelooft nog steeds heilig in dit systeem waarbij de klant zelf uitmaakt op welke dag hij naar zijn vakantieoord vertrekt. Het gros van de reisorganisaties hanteert blokken van acht, vijftien en 22 daagse reizen, maar de Vliegunie-klant be paalt zelf hoe lang hij weg blijft. Verlinden is er trots op het systeem zelf te hebben uitgedacht. Bang voor teveel organisatorische romslomp is hij niet. Ook het bezwaar dat het uitrekenen van de uitein delijke reissom onbegonnen werk is veegt hij resoluut van de tafel. Verlinden: "Tja, dat was het verwijt. Je zou ook kunnen zeggen dat er iets schortte aan de rekencapaci teiten van de mensen. Maar hoe dan ook, rekenen is er niet meer bij. In de staatjes kun je precies het bedrag afle zen. En bij de vliegtuigmaat schappijen kopen we een aan tal stoelen, en dat aantal kan "Nee, we hebben het nu geper fectioneerd." Hij haalt zijn gidsen erbij, laat schema's en Verlinden is er zeker van in een gat in de reismarkt te sprin gen. "Destijds maakte dertig procent van mijn reizigers ge bruik van die variabele vlieg vakantie. Nou, dan is er toch vraag naar. Maar geen hond heeft die teruglopende markt kunnen voorzien. Als concur rent is het don makkelijk om te zeggen dat het faillisse ment aan de variabele vlieg vakantie te wijten is." Zijn tweede 'nieuwtje': de ge blokkeerde rekening. De touroperator wil zijn klanten daarmee meer financiële ze kerheid bieden. Een speciaal daarvoor in het leven geroe pen stichting voert het beheer over de reissom. De weder verkoper stort die som op de ze geblokkeerde rekening van de Christoffel Stichting. Pas na afloop van de vakantie worden kosten van vervoer, verblijf en bemiddeling aan de Vliegunie afgedragen. Wat er aan winst overblijft is voor de oude Christoffel-schulden bestemd. De reiziger zelf krijgt een reisbiljet ofwel vou cher-cheque mee voor de ho telier of accommodatie-hou der. Na afloop van het verblijf kan de accommodatie-eige naar de cheque verzilveren. Mocht de Vliegunie failliet gaan dan is er volgens Verlin den nog niets aan de hand. Een curator kan in zo'n geval niet aan de rekening komen. Het geld staat immers op een rekening van een totaal ande re rechtspersoonlijkheid dan de Vliegunie. "Het is de meest harde garantie die er bestaat" zegt Verlinden vol overtui ging. "Het werkt, en ik tart een ieder om het tegendeel te bewijzen. Ze kunnen er de wetboeken zó op naslaan." Reacties op zijn zelf uitgedok terde systeem zullen niet ach terwege blijven, zo meent Verlinden. "Voor de reiswe reld betekent het dat ze haar bakens razendsnel zal moeten verzetten. Want reken maar dat ze mijn voorbeeld zullen volgen." Min of meer nieuw is ook dat de Vliegunie - naast A-reizen -- geld voor haar gidsen vraagt. De werkelijke kosten van zo'n gids schommelen tussen de zes en zeven gulden. Verlin den vraagt cr twee gulden vijftig voor. In de reiswereld wordt al jaren gepraat over het vragen van een vergoe ding voor de gidsen. Aspirant klanten die met stapels gid sen de deur van het reisbu reau uitgaan zijn eerder regel dan uitzondering. Met het zelfde gemak belanden die dure gidsen in de prullebak. Maar: "Altijd die aarzeling. Niemand wilde de eerste zijn. Maar ook dit idee gaat navol ging krijgen. En het publiek wil die twee vijftig echt wel betalen. Oké, er zijn i die de winkel zo weer uitlo pen als ze horen dat ze moeten betalen. Maar of dat nou je se rieuze klanten zijn... tenslotte, wat maakt die riks uit op een reissom van pakweg tweedui zend gulden." Tenslotte - voorlopig - het laat ste nieuwtje uit de koker van Verlinden: het uitbrengen van een speciale gids onder de naam Campco waarin 11.000 buitenlandse campingplaat sen staan vermeld. Een idee dat zijn oorsprong vindt in de natte zomer van het afgelopen jaar. Verlinden: "Toen de hele Veluwe onder water stond en Een trotse André Verlinden met zijn nieuwe programma. kampeerders er wegdreven dacht ik: zouden die mensen niet liever in Spanje bij het strand willen staan als ze niet de kans liepen er overvolle campings aan te treffen? Dus nu kunnen ze een camping plaatsje reserveren, ze beta len ons zestig gulden voor de bemiddeling en honderd gul den aanbetaling. Daarvoor in de plaats krijgen ze een vou cher dat ze ter plaatse afge ven. Ze betalen rechtstreeks aan de campinghouder, mi nus de aanbetaling. Ja, dat idee is ook helemaal nieuw. De ANWB heeft wel iets, maar de rest van de reiswe reld niet" Waardering - Hoe konden zijn gidsen zo snel in elkaar worden gezet? Verlinden roemt wederom zijn vrouw. Daarnaast zegt hij: 'Omdat ik mijn oude relaties in het buitenland nog heb. Nee, die zijn niet verstoord door- het faillissement van Chris toffel. In het buitenland be staat veel meer waardering voor de ondernemer. Kijk, dat faillissement, dat kun je mij niet persoonlijk aan wrijven. Dat is geen kwestie van één man geweest, maar een complex van factoren. Uiteindelijk gaf de roddel- campagne de doodsteek, daar van ben ik nog steeds over tuigd. En ik heb de bal naar me toegetrokken. Daarnaast: het sterkste punt van Christoffel, altijd goed voor 140-, 150.000 passagiers, was dat er zo'n 20% repeate- passagiers aan vastzat. Men sen die terugwilden naar het zelfde hotel, datzelfde appar tement omdat het daar goed was bevallen. Dus als je die accommodatie in je vingers houdt heb je al 25.000, 30.000 potentiële klanten". Of die ook allemaal naar de Vliegu nie zullen komen is nog de vraag. In den lande heeft Verlinden een tweehonderd verkoop punten verzameld. Bij de ANVR is dispensatie aange vraagd en gekregen. Daar door kunnen de agenten het Vliegunie-produkt verkopen al is de nieuwe reisorganisatie geen lid. "Ja, van die 200 pun ten is de concurrentie ook goed geschrokken" zegt Ver linden. "In de reiswereld wordt zo gauw gezegd: dit gaan we niet verkopen. Maar als er voldoende vraag nar zo'n produkt is komen ze van zelf'. Het is zonneklaar dat Verlinden op zijn hoede is. In zijn achter hoofd leeft het idee dat er con currenten ziin die hem weinig fraais toewensen ("Ach, ik heb ik die twintig jaar wat dat be treft al zóveel gezien"). Daar naast zyn er ook mensen die met hem meedenken, in zijn filosofie geloven. "Anders had ik dit financieel niet kunnen doen. Want het geld is allemaal van relaties afkom stig. De banken hebben geen cent gegeven. Ik zit niet voor niks zolang in dit vak. Mijn relaties weten gewoon dat m'n ja m'n ja en m'n nee m'n nee is". En tenslotte: "Ze dachten dat ik met handen en voeten gebon den in de plomp was gegooid. En daar komt hij toch weer boven. En dan weet 'ie ook nog een steile kade op te klim- Vervolg van pagina 17 SOESTERBERG - Wroeging achter volgt haar nog steeds. Nu al meer dan acht jaar. Een onbenullig vakantie-ruzietje leidde tot cata strofale gevolgen: de man van me vrouw Van K. verzonnen naam) uit het Utrechtse dorp Soesterberg pleegde zelfmoord. Twee dagen nadat haar echtgenoot de cam ping in Voorthuizen de rug toekeerde, werd mevrouw Van K. onrustig. Ze belde een buurvrouw die een sleutel van haar luas deur had om de plantjes te verzorgen. Of zij binnen eens een kijkje wilde nemen. De auto stond op straat dus. dacht mevrouw Van K., mijn man moet thuis zijn. De buurvrouw ging naar binnen en trof hem inderdaad. Levenloos hing hij in het trapgat aan een touw. Mevrouw Van K. bleef met vier op groeiende kinderen achter. "Die ruzie. ja. ik voel me schuldig. Ook al zegt iedereen dat ik die gedachte moet uitban nen. Als er geen ruzie zou zijn geweest, was dit niet gebéurd, denk ik. Misschien had ik nog wat kunnen redden. Je weet het niet. he? Nooit heb je het kunnen uitpraten Zoiets blijft aan je vreten. Noem het maar gerust wroeging. Natuurlijk, het is in al die jaren wat minder geworden. Echt weg is het met geweest", vertelt mevrouw Van K. Veel veranderd De dood van haarman veranderde veel in het leven van de vrouw uit Soesterberg. Haar oudste dochter, bijvoorbeeld, zij trouwde al toen ze nel zestien jaar was. "Die meid was gek op haar vader. Van alles deed :e niet hem samen. Wasten ze de vaten .dan hadden ze de grootste schik en zongen het hoogste hed En m'n man?Tja,die was bezeten op de kinderen. Niet alleen op de oudste, op alle vier. Niks was 'm teveel. Overal waar ze om vroegen, kregen ze van hem gedaan." Heeft haar man ooit w maakt om zichzelf i beroven? "Over zulke dingen werd ih ons gezin nooit gepraat", beweert mevrouw Van K. stellig. "Natuurlijk iedereen heeft wel eens wal pro bleempjes. Maar zoals wij die hadden nee die waren heus geen aanleiding om zelfmoord te plegen. M'n man heeft wel een periode gekend dat 'ie flink wal dronk. Dat speelde toen helemaal niet. Naast hem lagen wel vijf lege drankflessen toen ze hem von den." Maanden na dit trieste voorval werd me vrouw Van K. 's nachts wakker. 'Dan hoor de ik in de poort, pal naast het huis. iemand lopen. Duidelijk stappen. En er was nie mand. Rechtop zal ik dan in bed. Ja", zucht ze, 'je moet het allemaal geloven. Ik mocht mijn man niet /neerzien. Toch vraag ik me nog altijd af waarom dit nodig was Tranen wellen wéér op. Mevrouw Van K. zwijgt. Denkt aan andere dingen. De kop koffie, voor haar op de lage tafel, is koud. Ze merkt hel met als zij er een slok van neemt. Het kleine, bruine hondje, nestelt zich wat gemakkelijker op haar schoot. "Ik maak me wel eens zorgen", zegt ze dan ineens. "Over m'n oudste zoon. Hij lijkt zo sprekend op zijn vader. In alles. Zegt wei nig. gaat z'u eigen gangetje. Ja. dat be nauwt me wel eens Kinderen Hoe heeft zij haar kinderen verteld dat hun vader niet meer verder wilde leven en zich zelf had gedood? "Mijn oudste dochter, zij was toen vijftien jaar. begreep het wel. De andere kinderen heb ik nooit gezegd hoe hun vader is gestor ven. We hebben het op een 'ongeluk' gehou den. Of ze het nu weten? Ik weel hel mei. Ze laten het nooit merken. Op het moment dat het was gebeurd, durfde ik er niet over te praten. Later had ik niet de moed het hun te vertellen. Voor de familie hebben we het ook geheim gehouden. Maar zij heeft het wel be grepen Een paar weken na de begrafenis van haar man. bezocht mei/rouw Van K. zijn ouders Daar kreeg ze opnieuw een klap te verteer keu. Inplaats van liefdevol te word vangen, werd ze als het ware de dew keken. "M'n schoonmoeder vroeg kwam doen", herinnert de Soesterberg. zich. "Ik kreeg met eens de kans wat te gen. Jij bent geen kind van ons. rie Needaarna ben ik er niet meer gewei De buren, daar had ik heel wat meer ai Zij stonden altijd voor me klaar als ik nodig had. Nu nog itge- zeg- Grote financiële problemen heeft mevrouw Van K na de dood ran haar man. met ge had Hij werkte bijna een kwarteeuw bij het rijk. "Dat was best goed geregeld. Een vet pot. nee. dat was het zeker met. Je kon met met vakantie naar het buitenland Wel kon den we met z'n vijven van dat geld het hoofd boven water houden." Nazorg Hoe was het met de nazorg voor haar en de kinderen. Kon ze met haar moeilijkheden ergens terecht? "Ik heb alles zelf moeten oplossen Tijden heb ik gehad, dat ik dacht, ik word stapelgek. Ik heb hulp nodig Ergens wilde ik dat ook weer met. Eu ik wist de weg niet. Met de baas van m'n man heb ik wel eens gepraat Maar dat is geen echte hulp. Meer een uit laatklep Mijn huisarts'' Een aardig man hoor. Je had weinig steun aan hem. Het eni ge dat hij zei was. houd de moed "erin Alles heb ik met mezt'f uitgeknokt Na maanden heb ik gezega: ik stop met pillen slikken en ga t>oor mijn kinderen leven." Het huis waarin zij woont roept neet herinne ringen op. Toch wil ze er nu voor geen goud vandaan 'Vluchten' heeft ze wel overwogen Ze zag er nana!" Voor haar kinderen De goede momenten die zij in de woning beleef de, verdrongen de slechte JAN WESTERLAKEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19