EB3E® Zelfmoord toekomst DOOD Zelfmoord in cijfers ZATERDAG 10 JANUARI 1981 PAGINA 17 'LEIDEN-Vier middelbare scholieren in Leiden en omge ving hebben één of meermalen meegemaakt dat leerlingen zichzelf van het leven beroof den. Bonaventura en het Rijnlands Ly ceum maakten dit beide écn keer mee: het Ashram-College in Alphen Rijn werd in nauwe lijks anderhalfjaar drie keer met. zelfdoding geconfronteerd; twee scholieren van het Fioretti-Col- lege in Lisse pleegden suicide. In de badplaatsen Katwijk en Noordwijk maakten een jongen en een meisje (twaalf en vijftien jaar) een vroegtijdig einde aan hun leven. Dit verhaal gaat daarom over zelf moord. Een beladen begrip met veel taboes. Over zelfdoding praat men niet. Laat staan dat er iets over wordt geschreven. De politie houdt voor de buitenwe reld elk suicide-geval geheim. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert alleen zelf moord-gevallen van gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. Veel moeite heeft het derhalve ge kost om aan cijfermateriaal te komen. De getallen op deze pagi na zijn werkelijk geconstateer de zelfdodingen (ophangen, ver giftigen, voor een trein gooien, van een flat springen, té veel al cohol drinken, overdosis verdo vende middelen enz.). De ver- door Jan Westerlaken LEIDEN OMGEVING LEIDEN KATWIJK Moeilijker Diekstra somt ee de plegen: sociaal-economi sche veranderingen, het ver val van oude waarden en het geloof. Uit"Second Chance to Live/The Suicide Syndrome"folo George Alpert. uitg. Da Capo PressNew York. voel je je machteloos." Professor René Diekstra, hoog leraar klinische psychologie aan de Leidse universiteit, zegt. dat zelfmoord (Diekstra spreekt liever van zelfdoding of suïcide) een dood is met grote toekomst. "Omdat", maakt hij duidelijk, "steeds meer mensen zichzelf van het leven beroven of een poging daartoe doen. Wat het laatste betreft kun je zo langzamer hand wel van een epidemisch karakter spreken. De vraag om hulp bij zelfdoding neemt ook toe. Men schroomt niet meer om een middel te vra gen. En de mensen durven er ook voor uit te komen. Kijk maar eens naar rouw-adver- tenties. Dikwijls zijn die door de persoon, die suïcide heeft gepleegd, zelf opgesteld." In Nederland is het heel duide lijk: driejaar geleden bijvoor beeld, in 1978, werden de meeste zelfdodingen van de eeuw geregistreerd. Ook de pogingen zijn in ons land ge stegen. Wat Europa betreft staat Hongarije aan de top. Dé schatting is dat ongeveer an derhalf miljoen mensen in de Europese gemeenschap jaar lijks een poging doen zichzelf te doden. 'Veel ouderen geloven nog, maar jongeren steeds min der", legt de Leidse hoogle raar uit. "Daar komt nog bij dat het leven voor jonge men sen moeilijker wordt. Je kunt de beste opleiding van de we reld hebben, maar de kans dat je in je beroep terechtkomt is gering. Dus de frustraties on der de jongeren is hoog. Een jeugd zonder toekomst zou je kunnen stellen." Ook een totale ontwrichting van de leefsituatie, het verlie zen" van een baan, sterven van één van de partners en een ernstige ziekte kunnen, aldus Diekstra, aanleiding zijn voor zelfdoding. Heel vaak blijft het alleen maar" bij een poging. Mensen die niet echt dood willen, maar een tip aan anderen willen ge ven dat er iets moet verande ren. Om uit te drukken hoe ellendig ze er aan toe zijn of gewoon om aandacht te vra gen. "Het vervelende is", voegt Diekstra eraan toe, "dat mensen die ooit een suïcide poging hebben gedaan, een grote kans hebben door zelf doding te sterven." Maatschappij Hoe schuldig is de maatschap pij? "Als iemand zichzelf vernietigt, zegt hij of zij het contract met de samenleving op. Dat hoeft niet altijd de schuld te zijn van de maatschappij. Of schoon zij wél een belangrijke rol kan spelen. Veel gaat het om mensen die denken dat ze een buitenbeentje zijn. dat ze veel minder zijn dan anderen. Zo iemand heeft een negatief beeld van zichzelf, een min derwaardigheidscomplex. Durft ook niet voor zichzelf op te komen. Natuurlijk zijn dat soort ideeën vaak door, bijvoorbeeld ouders of opvoe ders. aangeleerd." Vrouwen, vertelt Diekstra, doen tweemaal zoveel suïci de-pogingen als mannen. Eén van de redenen: de vrouw heeft dikwijl minder invloed op de samenleving. Door een poging tot zelfdo ding vraagt ze aandacht, kan ze enige reactie oproepen. Een herverdeling van macht zou, volgens Diekstra, geen kwaad kunnen. Kinderen Zelfvernietiging bij kinderen komt al voor. Vanaf veertien en vijftien jaar wordt het een belangrijke doodsoorzaak. 'Het idee dat suïcide bij kin deren beneden de vijftien jaar onbekend zou zijn, is onzin. Wc weten alleen niet in welke mate het gebeurt, er zijn geen betrouwbare cijfers. Als kin deren zichzelf doden wordt er gezegd dat er 'per ongeluk' te veel tabletten werden geslikt. Meisjes gebruiken vaker ta bletten, jongens passen har dere middelen toe." Kan het gezinsleven een rol spe len? "Dat kan, maar hoeft niet altijd de schuld te zijn. Sommige kinderen zouden tóch suïcide hebben gepleegd. De kans dat een kind zichzelf van het le ven berooft is in bepaalde ge zinnen, bijvoorbeeld met zeer autoritaire ouders, groter dan in normale families. Zon kind kan zijn agressie niet ui ten en leeft in een sfeer van jij of ik. Dan ontwikkelen zich gevoelens die tot depressie leiden of het kind wordt emo tioneel verwaarloosd; het le lijk eendje, dat niet in het ge zin past of door vriendjes en vriendinnetjes wordt ge weerd." Diekstra: "Mensen dénken dik wijls dat bij kinderen geen de pressies kunnen voorkomen. Dat is volstrekt onjuist. Ze ui ten het alleen anders. Uit hun gedrag moetje het soms aflei den. Een voorbeeld? Als ze re belleren vinden de ouders dit lastig. Ineens kan zo'n kind meegaand worden. Dat kan al een teken van depressie zijn." Signalen Wat kunnen ouders doen om hun kinderen voor 'domme dingen' te behoeden? "Luisteren naar de signalen van het kind", laat Diekstra direct volgen. "Als het gedrag plot seling heel anders wordt, of het kind doet of zegt dingen zoals, voor mij hoeft het niet meer. of allerlei spullen weg geeft. dan moeten ouders op letten. Laat ze dat niet ver waarlozen. En hebben zegeen goed contact met het kind, laat ze dan iemand te hulp roepen die dat wel heeft. De prijs voor trots kan erg noog zijn Beseffen kinderen wel wat ze doen als zij zichzelf doden'' "Volwassenen onderschatten dat. Ze denken dat kinderen niet weten wat dood is. Hoe dat komt'.' Omdat ouderen er zelf moeite mee hebben. Maar kinderen beseften wel dege lijk wat dood betekent. Ze zijn impulsief. Daarom is het zo gevaarlijk als, bijvoor beeld, een potje slaappillen binnen handbereik staat." Grijpen ouders in veel gevallen niet té hoog voor hun kind. Ik denk dan aan de opleiding "Ja", zegt Diekstra volmondig, "soms zijn kinderen het slachtoffer van de prestatie drang van hun ouders. Ze sla gen er niet in om aan de ver wachtingen te voldoen. Dit kan een vernietigende uitwer king op hun gevoel voor zelf waarde hebben. Wat ik op het onderwijs tegen heb. is dat de meeste scholen té veel leer school zijn en té weinig leef- school. Emotionele opvoe ding gebeurt er vaak niet. En dit moet voor mij centraal staan. Juist op school waar dezelfde leeftijdgenoten zit ten kan dat zo goed. Een gezin kan die taak niet helemaal Beschikken In hoeverre mag je nu over je eigen lichaam beschikken, iets dat door God is gege- Diekstra: "Een belangrijke vraag blijft of je. ethisch ge zien, vrij over je leven mag be schikken. Ik vind, dat iemand die ondraaglijk lijdt, de moge lijkheid moet hebben een eind aan zijn leven te maken. Als er in bepaalde gevallen geen hulp meer kan worden geboden, moet het mogelijk zijn het contract met de sa- menleving op te zeggen. Wan neer ik er dan uit wil stappen, moet ik ergens heen kunnen om daar over te praten. Blijkt dat zo iemand echt niet meer wil en kan leven, dan moet de maatschappij zeggen zo en zo kun je er zorgvuldig een eind aan maken. Er moet dan een instantie zijn die dan de ge wenste middelen verstrekt." ving. "Het worden heus geen bloeddorstige tijgers die voor niets terugdeinzen." Iemand aanzetten tot zelfdo ding of hulpverlenen is straf baar.... LEIDEN - "Helaas, het komt wel eens voor dat je echt geen hulp meer kunt bieden. Gelukkig niet zo vaak. Maar soms is er zoveel uitzichtloos lijden, dat er geen ande re goede oplossing is dan de dood. Tegen zo iemand zeggen, ik zie nog wel een oplossing, nee, dat kan ik niet. Voor mij zijn dat in trieste momenten. Dan totaal 58 RIJNSTREEK totaal 53 NOORDWIJK totaal ALPHEN Niet altijd Diekstra is er geen voorstander van dat zonder meer mede werking wordt verleend aan iemand die suïcide wil plc gen. "Zcldoding is geen indi vidueel gebeuren. Het heeft ook betekenis voor andere mensen. Zoiets vindt niet in isolement plaats. Je hebt niet alleen rekening te houden met de persoon in kwestie. Professor René Diekstra Diekstra: "Het betreffende wetsartikel (294) is verou derd. Maar daarmee is de vraag wat er aan die wet moet worden veranderd nog niet beantwoord. De samenleving moet zich nu gaan beraden op zij betrokken wil zijn bij het opzeggen van het contract, dat suïcide in wezen is, en hoe dat in een wetswijziging moet worden vertaald. Het verve lende is. dat de mensen die deze discussie mede moeten voeren, de zelfdoders. er niet meer zijn. Persoonlijk ben ik wel van mening, dat de wet zo wordt veranderd, dat hulp bil zelfdoding onder bepaalde voorwaarden mogelijk wordt." kapte suïcide-gevallen, zoals automobilisten die op on verklaarbare wijze om het leven kwamen, zijn hierin niet opge- Professor Diekstra, verbonden aan het Instituut voor klinische psychologie van de Leidse uni versiteit. maakte onlangs gewag van een 'onrustbarende stijging' zelfdodingen en pogingen hier toe. Wat het laatste betreft sprak Diekstra zelfs van een 'epide misch karakter'. BOLLENSTREEK 1970 4 1 1971 6 2 1972 8 1 1973 5 2 1974 6 1 1975 5 1976 8 2 1977 7 3 1978 5 5 totaal 54 17 HAARLEMMERMEER 1970 - 1971 1972 1973 1 1 1974 1 1975 2 1976 3 1977 - 1 1978 - 2 1979 1 1980 totaal 8 maar ook met de mensen er naast. Je loopt kans onher stelbare fouten te maken. Als er hulp wordt verleend, moet dat deskundig zijn. Anderen mag niet onnodig schade wor den berokkend." (Diekstra heeft samen met Speijer een boekje geschreven dat op de ze vragen antwoord geeft red.). 'Preventie: krijgen mensen die een suïcide-poging hebben gedaan begeleiding om weer in de maatschappij terug te keren? "Mondjesmaat wordt er slechts aan hulpverlening gedaan", zegt Diekstra. "Er zijn instan ties die er zich wel wat mee bezighouden zoals de sos- dienst en de crisiscentra. Ver der gebeurt er niet veel. Een hiaat", noemt Diekstra dit. "De mensen worden meestal alleen maar medisch gehol pen. Meer niet. Het effect daarvan is zeker niet bemoe digend. Anders zou het aantal zelfdodingen en pogingen niet stijgen. Dit wil niet zeg gen dat preventie niet moge lijk is. Mensen die zichzelf hebben gedood, hebben meestal kort tevoren signalen uitgezonden. Gepraat met hulpverleners. Op dat mo ment was het mogelijk in te grijpen. Vaak is dat de arts. Bij hem ligt dus een belangrij ke taak voor preventie." Ziekenhuis Hoe reageert het ziekenhuis personeel als voor de zoveel ste keer een patient wordt binnengebracht? "Zo iemand hoort daar dikwijls niet thuis. EHBO- of intensi ve care-verpleegsters hebben er nogal eens moeite mee als zo'n patient voor de zoveelste keer wordt opgenomen. Wij zouden er voor moeten zor gen dat die mensen niet alleen medisch maar ook anders worden geholpen." Kan Diekstra begrip opbrengen voor iemand die zichzelf wil doden? De hoogleraar: "Ja, heel duide lijk. Als een persoon in een proces is verzeild geraakt waarin hij snel zal sterven, mag je best een middel geven Dat vind ik een daad van me- de-menselijkheid. Neem nou een psychiatrische patient die helemaal geen uitzicht meer heeft. En die zegt in een hel der ogenblik, ik wil eruit- ja Op het moment dat ik zeg ik kan je niet meer helpen, maar Ik verbied luidde, dat kan niet meer in deze samen leving. In zulke gevallen moet hulp bij zelfdoding mogelijk zijn." Mevrouw v, K.: Mijn man pleegde zelfmoord zie pag 19

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17