Van Breukelen pleit voor meer krediet Hübner staakt schaaktweekamp Pratenalsof de duivel hen op de hielen zit op Duits elftal "De media zien geen kans om één positieve regel op papier te zetten" Kritiek Geen straffen na onderzoek "zaak Caesar" ZATERDAG 10 JANUARI 1981 SPORT PAGINA 11 De Nederlandse radio had onze twee topsnelsprekers naar Uruguay gestuurd om aldaar het mini-WK te verslaan: Theo Koomen en Eddy Poelmann. Die grijp je niet op een woord, want dat woord, is alweer voorbij op het moment dat je het zou willen grijpen. Ik dacht vroeger, ingesponnen door de legendevorming die zich in de loop der jaren rond Han Hollander gevormd had, dat deze in de vooroorlogse ja ren het monopolie voor eeu wig en altijd van de rappe verslaggeving hadmaar Han Hollander was een lijzi ge pratereen hakkelaar, ja bijna een zwijgzaam type ver geleken met Poelmann en Koomen. Volgens mij hebben ze aan 22 spelers niet genoeg, zouden ze er liever een stuk of 44 hebben, zodat de bal steeds één tussenstation meer kreeg, en zij ook twee keer zopeel na men konden noemen binnen de toegestane tijd. Terwijl ik voor mijn geestesoog het Nederlands elftal rustig van achteruit in de breedte zag opbouwen, u kent dat wei, Willy van de Kerkhof loopt met de bal aan de voet naar voren, op tien meter afstand staat een Italiaan, maar rechts van Willy duikt Bennie Wijnstekers op, Willy schuift de bal naar Bennie, genoemde Italiaan loopt haastig terug. Willy trekt vijf meter naar vo ren, Bennie schuift de bal naar Willy, daar heeft Willy de bal weer, net als daarnet alleen nu vijf meter verder, wat voor zin heeft zoiets nu ei genlijk? Ta, voor de bal is het leuk, die rolt nog eens een andere kant op, en voelt de por van een an der merk schoen in zijn rug, maar zinvol is het zelden. Zo als ik ook zelden de zin zie van de zogeheten korte corner: de nemer van de corner tikt de bal naar een medespeler die een meter van hem af staat. deze ziet zich nu geconfron teerd met de tegenstander die aanvankelijk op 9 meter af stand moest blijven staan maar nu als een valk op zijn prooi afschiet, kortom: gepn „korte corner", maar een „cor ner met handicap", - dat houd je er meestal aan over- 'k zie een en ander dus voor mijn geestesoog, en ondertus sen luister ik met mijn geeste- soor naar Eddy Poelmann en Theo Koomen, en ik denk dan: hoe kunnen die jongens (want voor mij blijven het eeuwig jongens) zulk sukkeldrafjes- voetbal met zoveel omhaal van woorden, alsof de duivel hen ov de hielen zit. verslaan? Ze gebruiken meer woorden dan de spelers voetstappen ge bruiken! Zinvol Ik vraag me ook af of het zinvol is zo snel, zo rap, zo overdon derend te praten. Ik betrapte mezelf er bij Nederland-I talië op dat ik er moeilijk naar kon luisteren, ik raakte de draad kwijt, ging zitten dromelot- ten, schrok dan weer wakker, o ja, ik moet luisteren, het Ne derlands elftal is bezig voor het behoud van Jan Zwart kruis te vechten, maar even later sukkelde ik weer weg in de woordenstroom die als ge- luidsbehang ergens buiten mijn hersens bleef hangen. Ik begreep best wat er gaande was, welk doel in gevaar ver keerde, welk elftal in balbezit was, maar het waren toch maar vage noties, ik zag de wedstrijd niet helder voor me, zal ik maar zeggen. Daarvoor gaat het te snel, je moet woor den vertalen in beelden, en dat lukt niet omdat elk beeld allang is achterhaald door de volaende woorden. Theo Koomen Laatst hoorde ik in de auto een radioprogramma waarin een mevrouw een recept mocht vertellen. Ik stelde me voor dat ik thuis zat, dat ik wetend dat die mevrouw iedere week of wie weet wel elke dag terug kwam met een nieuw recept) ballpoint en papier klaar had liggen, en dat ik nu probeerde alle ingrediënten, maten en handelingen haastig maar toch leesbaar te noteren. Ik merkte al snel dat ik dat nooit gekund zou hebben. Daarvoor ging het te vlug, het recept werd op leessnelheid gedik- teerd niet op schrijfsnelheid. Want je moet dan niet alleen HOREN wat er gezegd wordt, ■ie moet het ook BEGRIJPEN, en kunnen vertalen in ge schreven woorden. Heeft het dan nog zin om zo'n recept op te lepelen, vroeg ik me af, als de enige luiteraar- sters of luisteraars voor wie het bestemd is (diegenen na melijk die het metterdaad no teren), daartoe met in de gele genheid zijn? Je kunt er als programmamaker natuurlijk vanuit gaan dat het wel aar dig en behulpzaam staat als je tussen de muziek door een re cept in de ether gooit, en dat dit psychologische effect („wat een aardig program ma, ze vergeten ook de huis vrouw niet die zelf niet in staat iseen maaltijd te verzin nen, ik heb daar gelukkig geen last van, ik heb mijn kookboeken, maar aardig blijft het!") bij honderddui zenden luisteraars ruim schoots opweegt tegen de fru stratie van de enkele honder den die vergeefs trachtten het recept te noteren, maar dan speel je mijns inziens vals spe- Watervlug En hetzelfde geldt een beetje voor die watervlugge reporta ges van Theo Koomen en Ediy Poelmann. Ik zeg niet dat ze op dikteersnelheid moeten spreken, maar zoals er voor vliegtuigen een geluidsbar rière is, zo is er voor voetbal commentatoren een begrijpe lijkheidsbarrière die niet on gestraft doorbroken mag wor den De straf bestaat hierin, dat je ze, moe- en doof getet terd, tenslotte maar over je heen laat rollen, om alleen dan even de oren te spitsen als het geluidsvolume duidelijk maakt dat er nu een doelpunt is gescoord, of een penalty is uitgedeeld. Mensen die Han Hollander nog hebben meege maakt zeggen: ,Je zag de wedstrijd als het ware voor je!" Vroeger dacht ik dat dat kwam doordat hij zo razend snel sprak waardoor hij het spel op de voet kon volgen. La ter hoorde ik via oude opna men dat hij helemaal niet zo snel sprak, en nu begin ik te denken dat je de wedstrijd bij hem als het ware voor je zag. ZEIST (GPD) - „Ik heb wel eens het idee dat Nederlandse journalisten hun eigen onvrede afreageren op de voetbal lers. Ze hebben de glorieperiode van het vaderlandse voetbal met al zijn wereldsterren meegemaakt, zien nu dat het minder soepel verloopt, maar kunnen dat op de een of andere manier niet verkroppen en zien geen kans meer om nog één positieve regel op papier te zetten". t duidelijk geweest" Hans van Breukelen, amper 24 uur terug van het toernooi om de Co- pa de Oro in Uruguay, is al weer strijdvaardig bezig. Hij wil de ma tige prestaties van het Neder lands elftal ni^t ophemelen, maar zou willen pleiten voor wat meer krediet van de zijde van de pers media, die door de spelers in de ban werd gestopt. De doelman van FC Utrecht loopt nu ruim een jaar mee binnen het keurkorps van Jan Zwartkruis, zegt dat hij zowel tijdes de Euro pese kampioenschappen in Ita lië, gedurende het samenzijn voor de interlands tegen Ierland, W.est-Duitsland en België en re centelijk in Uruguay heeft ge leerd niet meer voor elk geval op de bres te springen. In Montevi deo deed hij dat nadrukkelijk wel: „Er zijn zaken waarvoor ik me nog wel degelijk wil inspan nen. Die persboycot was een as pect dat niet alleen mij maar de gehele groep tot in den treure heeft beziggehouden". „Ik vrees dat de ware bedoeling van die boycot nooit duidelijk is ge weest. Het is ook moeilijk over te brengen, want daar heb je de me dia voor nodig, journalisten die naar je willen luisteren en zonder eigen interpretatie overbrengen wat je bedoelt. Dat is geen een voudige zaak, dat besef ik. Wij voelen ons altijd benadeeld, om- dat wij niet zelf kunnen publico- 57ZEIST/DEN HAAG (ANP) - Het bestuur amateurvoetbal zal in de "zaak-caesar" geen straffen opleggen. Wel over weegt de KNVB om een struc tureel onderzoek naar het overtreden van de amateurbe palingen te laten instellen. Dit onderzoek zou door derden op landelijke schaal moeten wor den uitgevoerd. Het bestuur heeft de beslissing genomen op grond van het rapport van de commissie van onderzoek, die de mogelijke overtredingen van de amateurbepalingen in Limburg onder de loupe heeft genomen. De KNVB stelt dat er "voor de daadwerkelijke beta ling van amateurspelers ster ke vermoedens zijn gerezen". Binnen de mogelijkheden die de KNVB ten dienste staan zijn deze 'nauwelijks of niet be wijsbaar". Het bestuur ama teurvoetbal heeft zich bij het bepalen van zijn oordeel laten adviseren door de commissie voor het amateurisma en de al gemene strafcommissie ama teurvoetbal. De omstandig heid dat een hernieuwd onder zoek maatschappelijke gevol gen voor de betrokkenen zou kunnen hebben, heeft een rol gespeeld bij het besluit af te zien van strafopleggimg. Het rapport zal om de rechten van de betrokkenen te beschermen niet openbaar worden ge maakt. De kwam in de zomer van 1980 aan het rollen, nadat verschillende spelers en be stuursleden van Limburgse voetbalverenigingen voor de microfoon van de regionale omroep zuid (Roz.) hadden ver klaard dat er in het district Zuid-II werd betaald. Een aan tal clubs kwam daardoor in op spraak: Ceasar, SC Irene, FCV, ren. Het is een groot misverstana als men denkt dat de boycot voortsproot uit onvrede over de verslaggeving van de wedstrijd tegen Uruguay. Allerminst. Onze grief gold met name de wijze waarop enkele journalisten meenden de informele oudejaars- bijeenkomst te moeten gebrui ken om spelers tegen elkaar en tegen de bondscoach uit te spe len. Was dat een incidenteel geval geweest, dan was er nog nimmer tot een boycot besloten, maar het was wel de druppel in de al volle emmer die we uit Nederland meenamen naar Uruguay". Visioen „De Nederlandse pers is, zo goed als elke voetballiefhebber, ver wend. In de periode Johan Cruijff regen we het ene succes aan het andere. Ook de pers is in die race meegezogen. Ik vrees dat enkele journalisten - en ik zeg met name enkele - nog steeds met dat vi sioen voor ogen lopen. Daar moe ten we eens vanaf. Voetbal kent een golfbeweging. Dat zie je over al ter wereld. Brazilië leek jaren onverslaanbaar, moest na het ver dwijnen van Pele door een dal en is op de weg terug. Nederland en vooral Ajax heeft jaren de toon aangegeven. Die tijd is voorbij. Laten we ons dat met z'n allen eens goed realiseren. Wij, de jon geren, zijn bereid keihard te werken om Nederland weer terug te brengen, maar dan mogen we niet door de „Cruijff-bril" beke ken en beoordeeld worden. Dat is irreëel. Dat mag niemand van ons eisen. In plaats daarvan zou de pers ons enig krediet moeten ver schaffen en de zaak niet rück sichtsloss afmaken na een wat mindere prestatie". - Ook niet na de nederlaag tegen Uruguay? Van Breukelen: „Ik begrijp het wel, die wedstrijd is bepaald niet pos- titief overgekomen, maar ik kan iedereen verzekeren dat we er al lemaal van doordrongen waren dat we juist in de openingswed strijd tegen Uruguay goed voor de dag zouden moeten komen. Dat het niet ging. is voor mij een raadsel. Dat zijn de ondefinieer bare dingen in de sport. Daar heb je mee te leven, of je wilt of nie- t". - Te laat vertrokken, zodat acclima tiseren onmogelijk was? Van Breukelen: „Best mogelijk, maar hier heeft het menselijk as pect meegesproken. We zouden nieuwjaar van huis zijn en om ook de kerstdagen daar door te brengen, ging te ver. In dat licht bezien, was de vergeefse inspan ning tegen Uruguay wel verklaar baar, maar laten we niet voorbij gaan aan het feit dat de Westduit sers die klap in hun tweede wed strijd kregen. Het niet voldoende geacclimatiseerd zijn heeft hen parten gespeeld tegen Brazi- Populair „Dat we worden uitgenodigd om deel te nemen aan de mini-WK is op zich al een bewijs hoe het Ne derlandse voetbal er in Zuid- Amerika voorstaat. We waren er populairder dan welk ander land ook, maar dat heeft ongetwijfeld nog alles te maken met de perio- de-Cruijff, waaraan wij nu wor den opgehangen. Dat gebeurde niet alleen in Uruquay, dat proces is al heel lang aan de gang. In Uru quay deden enkele journalisten de laatste druppel in de al over volle emmer en kwam de pers boycot tot stand. Maar, we zijn wel zo eerlijk om te bekennen dat we het niet helemaal eerlijk heb ben gespeeld". ,Er is uren en uren over gesproken, zo lang zelfs dat de voorbespre king van de wedstrijd tegen Italië in het gedrang kwam. Maar we zijn tot de slotsom gekomen dat we de boycot hadden moeten MERAND(ANP) Schaakgroot meester Robert Hübner heeft gis teren in Merano de strijd in de finale van het kandidatentoer nooi tegen Viktor Kortsjnoj ge staakt. Daarmee is Kortsjnoj op nieuw uitdager van wereldkam pioen Anatoli Karpov geworden. Op het moment dat Hübner hoofdscheidsrechter Folkers meedeelde dat hij zich terug trok, stond hij achter met 3 1/2-4 1/2, terwijl de negende en tiende par tij waren afgebroken in een voor de Westduitser ongunstige stel ling. Het opgeven van Hübner komt voor de schaakfans als een verrassing. Hübner was na zijn successen tegen de beide Honga ren Andras Adorjan en Lajos Por- tisch fysiek en psychologisch het beste voorbereid op de grote con frontatie met de thans in Zwitser land wonende, statenloze Kortsj noj. Het is niet de eerste maal. dat Hübner abrupt de handdoek in de ring gooit. Hij deed dat al tij' dens het kandidatentoernooi van richten tegen die journalisten die systematisch de poten onder on ze stoelen uitzagen. Nu hebben we ook persvertegenwoordigers gedupeerd die zich wel realiseren dat we het momenteel met min dere goden moeten doen en er dus geen wereldprestaties meer mogen worden verlangd. Die be seffen en geven dat ook door. dat de glorietijd achter ons ligt. Hun mening sluit meer aan bij de reali teit". ,Het kan ik mijn ogen niet dat het als heel normaal wordt ervaren als wij in Nederland eens goed spelen, maar dat we de bodem in worden geschreven als het eens wat minder gaat. Laten we niet vergeten dat Oranje in de eerste 1971 in Sevilla tegen de hardho rende Sowjetrussische oud wereldkampioen Tigran Petros jan bij de stand 3-4. Het verloop van de match tegen Kortsjnoj zal ongetwijfeld tot zijn ontmoedi ging hebben bijgedragen. Hij be gon in Merano uitstekemd. De slagwisseling in de eerste partij beedigde hij op indrukwekkende wijze in zijn voordeel. De zevende partij is hoogstwaarschijnlijk het keerpunt geweest. Hübner ver loor deze partij, die hij had moe ten winnen, door een fout, een ronde van het wereldkampioen schap 1978 te Mendoza allerminst best speelde" NATIONAAL „Maar ik zou dit aspect niet alleen willen toespitsen op het Neder lands elftal. Ook nationaal gezien is die tendens voelbaar. Als ik me beperk tot FC Utrecht, vind ik dat Han Berger, gezien de mogelijk heden, klassewerk verricht. Oct dit materiaal vierde worden in de competitie betekent datje er alles uitgehaald hebt wat er in zit. We kopen nauwelijks omdat er geen geld is, maar staan wel hoog. Dat wordt nog amper gewaardeerd. grootmeester onwaardig. Kortsj noj kwam op 3,5- 3,5. Vanaf dat moment liep alles voor de West duitser verkeerd. Hij verloor in de voortzetting de afgebroken achtste partij. Do partijen negen en tien bleven eveneens hangen in een voor hem ongunstige posi tie. Waarschijnlijk zou hij slechts een half punt uit die twee partijen hebben behaald. Waarnemers vermoeden als grond oorzaak voor' de opgave een ern stig verschil van mening tussen Als alle clubs het op deze manier zouden doen, zag het betaalde voetbal er financieel gezonder uit. Maar wie heeft daar ooit een positief woord over geschreven? Ik moet het eerste artikel nog zie- ,Zo zijn er meer zaken. Alles bij el kaar mondde dat uit in een boy cot waar ik normaal een fel tegen stander van ben. In dit geval had ik er alle begrip voor. Gezien de rancuneuze artikelen d daarna verschenen, vrees ik dat we er niets mee zijn opgeschoten, maar het luchtte ons wel op. De betere prestatie tegen Italië zou daar wel eens iets mee te maken kunnen hebben. Dus toch iets positiefs uit Uruquay...". Hübner en zijn beide secondan ten. de grootmeester Vlastimil Hort (Tsj.sl) en Gudmundur Si- gurjonsson (IJsland). Deze twee waren het klaarblijkelijk niet eens met de weinig agressieve speelwijze van Hübner in de laat ste partijen. Hort zei gisteren: 'Hübner speelt slecht. Hij is een buitengewoon begaafd schaker, maar geen echte prof' Tot aan het moment dat de universiteit van Keulen hem vrijstelde voor de voorbereiding op het kandida tentoernooi gold Hübner als ama teurspeler en weliswaar de beste ter wereld. Ook bestaat de indruk dat er ook in een ander opzicht bressen zijn geslagen in de men tale weerbaarheid van de West duitser. Zijn vriend en manager Wilfried Hilgert duidde daarop in een televisiegesprek. terwijl Kortsjnoj's advocaat Brodbeck in Merano verklaarde: door hal ve waarheden zijn schaaktweek ampen tot duels tussen schizofre- nen en neurotici gedegradeerd'. HAMBURG (ANP) - De Westduitse kranten hebben gisteren kritisch uitgehaald naar het Westduitse elftal naar aanleiding van de ne derlaagvan 1-4 in het toernooi om het mini-wereldkampioenschap voetbal tegen Brazilië. "Die Welt" schrijft onder de kop "Voorgeleid - omdat men geloof de de grootste te zijn" onder an dere: "De snelle twens van de Derwall-penodc, die gedurende twee jaar in 23 landenwedstrijden ongeslagen bleven, zijn meteen tweemaal in één week tegen de oevers van hun schijnbaar onein dige groei gestoten. De ploeg heeft niet ongelukkig verloren maar is het veld opgegaan, werd weggespeeld en op zijn tekortko mingen gewezen." "De Duitsers voelden zich na de nederlaag van 1-2 tegen Argentinië moreel win naar. Er had zich van hen een - ook door Derwall geaccepteerde stemming meester gemaaKt van "Ons kan niets gebeuren." 'De Europese kampioen is gebro ken', stelt "Bild" vast. Het blad schrijft verder: "Uit elkaar ge haald en keurig neergelegd. Er bleef weinig over van de kracht en het moreel van deze alleen maar overwinningen kennende ploeg." DEN HAAG (ANP) - In de eerste lotto van 1981 was er niemand die de eerste prijs kon opeisen bU de stichting de nationale sport-totalisator Zodoende gaat het prijsbedrag van 488.596,00 naar de jackpot van de lotto no twee Voor de bijna 30.000 winnaars in lotto no. 1 was er een prijzenbedrag be schikbaar van 1.381.703,-. Ie prijs geen winnaar, van dit prijsbedrag van 483 596,- gaat als jackpot naar lotto no. 2 een bedrag van 96.719.- De res terende 386.877.- gaat naar de overi ge winnaars van lotto no. 12e prijs 26 winnaars, elk 9 034,20, 3e prijs 181 winnaars, elk 1.679.40. 4e prijs 8.064 winnaars, elk 46,20, 5e prijs 21.274 winnaars, elk 17,50. Uitslag toto no 1 Voor de meer dan 3.000 winnaars van toto no. 1 was er een pnizenbedrag be schikbaar van 120.567,-. Ie prijs 5 winnaars, elk 7 234.-: 2e prijs 288 winnaars, elk 83,70; 3e prijs 2.845 winnaars, elk 21.10. Uitslag toto- gelijk no 1 Voor de 1 650 winnaars van deze toto- gelijk was er een prijzenbedrag be schikbaar van t 24.730,-. Ie prijs 1 winnaar, f 7 418,90; 2e prijs 1 winnaar. 1 236,50. 3e prijs 62 winnaars, elk l 99.70. 4e prijs 1.586 winnaars, elk f 6.20. (ADVERTENTIE) Zondag a.s. 14.30 uur Lugdunum- D.H.S. sportpark aan de Oegstgeesterweg.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11