Poolse arbeiders houden 40-urige werkweek aan Deng oppermachtig ondanks grove fouten De Geus klaagt bij Begin over Haddad Frankrijk keurt inlijving Tsjaad door Libië af Andriessen wil werk maken van relatie tot Europarlement Andere tactiek vakbond: Journalisten Bild veroordeeld wegens inbraak China vervalt van het ene uiterste in het andere VRIJDAG 9 JANUARI 1981 Kwestie Palestijnse lijken wordt niet aangeroerd (Van onze correspondent Jaap van Wesel) - Minister van defensie De Geus zal mogelijk de laatste minister zijn die Begin in functie spreekt. Al les wijst erop dat zelfs de eeuwige optimist Begin de volgende week bij president Navon zijn ontslag gaat aanbieden, nu een oplossing voor de regeringscrisis onmoge lijk lijkt te zijn. Gisteravond zei den Begins beste vrienden aan de Israëlische televisie dat Begin het niet meer ziet zitten. Voordat het zover is moet hij echter in zijn hoedanigheid als minister van defensie nog zijn Nederland se ambtgenoot De Geus ontmoe ten. De Geus heeft aangekondigd dat hij de toenemende onrust in Zuid-Libanon aan de orde zal stellen, met name de heviger wor dende beschieting van de milities van majoor Haddad. Minister De Geus constateert ver hoogde militaire activiteit in Zuid-Libanon van zowel Pale stijnse als christelijke militie zij de. En aangezien Israël een niet onaanzienlijke invloed op Had dad heeft zal De Geus aan Begin vragen om Haddad te matige- De zaak van de lijkenschennis van vijf gedode Palestijnse comman do's zal door minister De Geus niet aan de orde worden gesteld. Minister De Geus staat op het standpunt dat het hier om een Unifil-zaak gaat waar hij als mi nister van defensie zich niet mee moet bemoeien. Zulks naar we mogen aannemen om de betrek kingen Nederland-Israël niet in het geding te brengen door er een conflict tussen Nederland en Is raël van te maken. Israël heeft steeds ontkend dat er sprake is geweest van wanprak- tijken. Om dat te bewijzen werd gisteren een persconferentie georganiseerd met de comman dant van de patrouille die op 25 december vijf Palestijnse infil tranten in Zuid-Libanon doodde, luitenant-kolonel Ofer. Ofer vertelde dat hij en zijn man schappen de lijken van de Pale- stijnen volgens instructies ter plaatse hadden achtergelaten. „Als ze werkelijk verminkt wa ren, zoals Unifil beweert, dan hebben de Nederlandse soldaten vier dagen de tijd gehad om zelf de lijken weg te halen en het be wijs te leveren", zei hij. Dat gebeurde niet. De lijken bleven liggen - volgens Unifil-bronnen omdat de Israëli's hadden laten weten dat aan de lijken springstof was bevestigd, die by aanraking zou afgaan. Pas op 29 december kwam dezelfde Israëlische patrouille de lijken weghalen. Daarbij zijn geen waarschuwingsschoten gelost volgens luitenant-kolonel Ofer - zoals Unifil beweert. De Israeli's besloten de lijken te begraven na dat de dorpelingen in Zuid- Libanon geweigerd hadden dat te doen, aldus de Israëlische ver- Twee volstrekt onverenigbare ver halen. Volgens luitenant-kolonel Ofer is er geen sprake van dat de lijken werden opgestapeld, dat er vloeistof overheen werd gegoten, en dat het zaakje tot ontploffing werd gebracht. Maar over één ding zijn Unifil en de Israëli's het eens: dat beide partijen precies hebben kunnen zien wat er is ge beurd. Vraag dus aan minister De Geus aan welke versie hij meer geloof hecht. De minister probeert op de vraag niet te antwoorden door naar Unifil te verwijzen: hij spreekt namens Nederland en niet namens Unifil. Maar na enig aandringen zegt hij geen reden te hebben om aan te nemen dat de Unifil-versie zoals de Nederland se soldaten die hebben gerappor teerd onjuist is. Dat zal hij ook Begin duidelijk maken, als Begin het onderwerp ter sprake breng- De Nederlanders zijn erg zeker van hun zaak. Er zijn te veel getuigen van het gebeuren geweest om plaats te laten voor twijfel. De be velhebber van de landstrijd krachten, generaal Roos, was zelf in het gebied aanwezig en heeft verslag uitgebracht aan minister De Geus. Pas daarna is tot publi- katie overgegaan, zo zegt De Geus. Maar, De Geus zal zelf de zaak bij Begin niet ter sprake brengen. Wel nog andere zaken? „Alleen de vrienschappelijke be trekkingen tussen Nederland en Israël". BRUSSEL - Frans Andriessen, het Nederlandse lid in de nieuwe Europese Commissie, wil veel werk maken van de betrekkingen met het Euro pese Parlement. In de com- missie-Thorn heeft hij deze taak toebedeeld gekregen. „Ik wil meer zijn dan alleen maar verbindingsofficier", zei Andriessen nadat de por tefeuilleverdeling tussen de veertien EG-bestuurders offi cieel bekend was gemaak- (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse vrije vakcentrale Solidariteit is op een andere tactiek overgegaan. Woedend omdat de regering de meeste beloften, die vorig jaar september schriftelijk aan de stakende arbeiders zijn gedaan, niet nakomt, heeft het hoofdbestuur van de vakcen trale haar leden opdracht gegeven met ingang van heden een vijfdaagse werkweek van 40 uur aan te houden. i bespreking met andere leden i De toezegging om per 1 januari 1981 Solidariteit tijdens het openbare een vijfdaagse werkweek van 40 heeft de Poolse (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De inlijving door kolonel Gaddafi van de zwart-Afrikaanse republiek Tsjaad, ten zuiden van Libië, heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken - 48 uur na deze zogenoemde Anschluss - tot een ferme verklaring verleid. Minister Francois Poncet zegt in de verklaring dat de akkoorden van Tripoli, die de inlijving van Tsjaad bij Libië bekrachtigen, geen rekening houden met de rechten van het volk van Tsjaad. Tegelijkertijd onthullen ze, aldus de Franse minister van buiten landse zaken, de ambities van ko lonel Gaddafi die een bedreiging betekenen voor de veiligheid van Afrika. Minister Poncet kwam gisteravond in Ivoorkust aan, waar hii de laat ste frase van zijn officiële verkla ring nog in een interview uit werkte, door te zeggen dat Frank rijk aan de zijde van Tsjaad ge schaard blijft om het land te hel pen zijn rechten te verdedigen, en dat Frankrijk tevens aan de zijde van geheel Afrika staat om diens veiligheid të ycfrdedigen. In de ochtenduren gisteren had in Parijs een spoedbijeenkomst van de betrokken ministers op het presidentiële paleis plaatsgevon den, onder leiding van president Giscard. Het is dus de Franse pre sident die in feite hoogst persoon- OVERGELOPEN - De chef- tolk van de Russische delegatie bij de Weense besprekingen over troepenvermindering, Nikolai Koroljoek (35), is in West-Duits- land. Volgens de Stuttgarter Zeitung is de tolk al in de week vóór Kerst mis uit Wenen naar Düsseldorf gereisd. Hij zou vertrouwelijke stukken hebben meegenomen. De Westduitse geheime dienst zou hem op een geheime plaats hebben ondergebracht. lijk de politiek ten opzichte van zwart Afrika bepaalt. Het aanzien van de president in de ze rol is in de Tsjaad-affaire aan geslagen door een reeks van on verklaarbare aarzelingei», ver keerde „timing" en ten slotte door de bekendmaking van het staatsoliebedrijf Elf Aquitaine, dat men van kolonel Gaddafi het recht had verkregen boringen te verrichten op vijf verschillende plaatsen in Libië. Onvermijdelijk werd dit niet onbeduidende con tract in verband gebracht met de non-interventie jegens Gaddafi's coup, zoals de inval nu in Parijs al officieel wordt omschreven (zie hierover verder op pagina 11). (Van c correspondent) FRANKFURT - Een rechtbank in Frankfurt heeft gisteren vijf vroegere journalisten van het boulevardblad Bild van het Sprin ger-concern veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van drie tot acht maanden en geldboetes van 4000 tot 21.600 mark. Dit vanwege het feit dat de veroordeelden in januari 1979 zich door inbraak in een woning van een jongeman in de Frankfurtse wijk Sachsenhausen probeerden bewijsmateriaal te verschaffen voor hun sensatieverhaal „De vampier van Sachsenhausen". In dit Bildzeitung-verhaal werd een scholier ervan beschuldigd jonge meisjes met drugs te hebben verleid om bloed te laten aftappen dat de jongeman dan als zijn zogenaamd levenselixer opdronk. De door de journalisten als vampier van Sachsenhau sen aan de kaak gestelde scholier kon echter in een proces zijn volledige onschuld bewijzen, behalve het feit dat bij hem een kleine hoeveelheid hasjies werd gevonden. De betreffende jour nalisten besloten tot inbraak in de woning van de scholier toen het hun door de politie ter beschikking gestelde informatiemate riaal „onvoldoende" bleek. Ze wrikten de huisdeur uit het slot, doorzochten de woning naar fotomateriaal voor hun wilde ver haal en verdwenen met gevonden foto's. regering in december ingetrok ken. Eerder deze week zijn onder handelingen gevoerd tussen ver tegenwoordigers van regering en vakcentrale, waarbij geen enkel voor de vakcentrale aanvaard baar compromis kon worden be reikt. De vakcentrale Solidariteit is bij de gesprekken met de regering reso luut op haar standpunt blijven staan, omdat ze het gevoel heeft dat de regering het grootste deel van de overeenkomst van Gdansk wil terugdraaien of niet wil uitvoeren. In het hoofdkwar tier van de vakcentrale in Gdansk zegt men dat het pad tussen de vakcentrale en de regering be zaaid is met gebroken beloften. De vakcentrale heeft nog steeds geen eigen vakbondsblad en is boos omdat de regering in gebre ke blijft de censuur officieel te verlichten. Gezichtsverlies Het laten vallen van de invoering van de vijfdaagse werkweek, een van de meest populaire onderde len van de met de mijnwerkers in Jastrzebie gesloten overeen komst, zou voor de vakcentrale gezichtsverlies hebben bete kend. „Solidariteit" heeft het dreigement van stakingen vanaf het prille begin gebruikt om con cessies af te dwingen, tot beide partijen in november nader tot el kaar kwamen toen het gevaar van een Russische invasie reëel wa- De vakcentrale schijnt nu besloten te hebben voortaan eerst maatre gelen te treffen en daarna te gaan onderhandelen. De vijfdaagse, 40-urige, werkweek is een feit. En ofschoon de vakcentrale be reid is te onderhandelen zal dit het uitgangspunt zijn en geen an der. Druk Waar het allemaal op uitloopt is in feite de nieuwe confrontatie tus sen Solidariteit en de regering. De Poolse regering staat onder zware druk; niet opnieuw aan de vakcentrale toegeven. Na de re cente verklaringen van hoge ver tegenwoordigers van de rooms- katholieke kerk in Polen heeft de vakcentrale blijkbaar het gevoel sterker te staan dan ooit tevoren. In het bijzonder nu leider Lech Walesa, die nog nooit buiten Po len is geweest en voor wie het tot voor enkele maanden geleden on denkbaar was dat hij ooit een pas poort zou krygen, volgende week woensdag naar Italië reist om met Italiaanse vakbondsleiders te spreken en met de paus te dinere- Geen van beide partijen is intussen vergeten dat de Poolse grenzen nog steeds worden omringd door Russische troepen, die binnen 24 uur tot de aanval kunnen over gaan. Maar zoals tevoren, terwyl de rest van de wereld bezorgd de „op het scherp van de snede"- politiek tussen regering en vak centrale volgt, zijn het alleen de Polen die ervan overtuigd blijven dat het echte gevaar van een Rus sische invasie minimaal is. Ze weigeren zich te laten intimidere- een „welkome en tijdroven de" aanvulling op zijn werk als commissaris voor het Eu ropese concurrentiebeleid. Ook met deze laatste taak toonde Andriessen zich inge nomen: „De vrije mededin ging is één van de vier poten van de Europese economi sche samenwerking'. Andriessen zei „geen goed woord te hebben" voor het in grijpen van de Britse premier mevrouw Thatcher. Zij sprak haar steun uit voor de Britse EG-commissaris Tugendhat (begroting) toen deze woens dagavond in een conflict met de Ierse EG-commissaris O'Kennedy was verwikkeld. Mevrouw Thatcher deed dat in een telefoongesprek met commissievoorzitter Thorn, nadat deze al een keer had ge weigerd haar te woord te staan. De steun van de „ijzeren lady" mocht partijgenoot Tugend hat echter niet baten. De Ierse EG-commissaris O'Kennedy krijgt toch, tegen de zin van de Britten, een coördinerende rol bij de voorbereiding van de hervorming van de EG-be- groting. Dit is de belangrijk ste opgave waarvoor de Euro pese Commissie het komend half jaar is gesteld. O'Kenne dy treedt op als officieel af gevaardigde van commissie voorzitter Thorn. Hoe de coördinatie in de praktijk zal worden opgezet, stond Thorn noch Andriessen gisteren duidelijk voor ogen. Gevraagd of hij zich beschouwt als bondgenoot van het Euro pese Parlement, zei Andries sen dat de Europese Commis sie een eigen verantwoorde lijkheid heeft. Hetzelfde geldt voor parlement en Europese ministerraad. „Maar het par lement kan op mijn steun en begrip rekenen in zijn funda mentele streven de Europese Gemeenschap verder te ont wikkelen", aldus Andriesse- Carrillo boos op Catalaanse partijgenoten MADRID (Reuter) - De leider van de Spaanse communistische par tij, Santiago Carrillo, heeft giste ren het besluit van de regionale Catalaanse partij het eurocom- munisme te verwerpen gevaar lijk voor de party en de arbeiders genoemd. De stap betekent een nieuwe be dreiging voor Carrillo, die kritiek ondervindt van jongere leden op zijn leiding. De Catalaanse afde ling bezet zeven van de 23 com munistische zetels in de Spaanse Tweede Kamer, die 350 zetels telt. (Van c i Ginne- PEKING - In Peking is 1981 begonnen met sterke aanwijzingen dat Hua Guofeng op het punt staat zijn partijvoorzitterschap te verliezen. Daardoor zouden zijn oude re plaatsvervanger Deng Xiaoping en diens fractie vrijwel alleenheersers wor den. Dit ondanks het feit dat zij hebben moeten toegeven dat hun Nieuwe Eco nomische Politiek van de laatste vier jaar eerder een verslechtering dan een verbetering van de toestand heeft ge bracht. Hua Guofeng moet worden gezien als een compromisfiguur, voortgekomen uit de hevige opvolgingsstrijd rond de dood van premier Zhou Enlai en partijvoorzit ter Mao Zedong in 1976. Aan de ene kant stond daarbij de radicale linker vleugel onder leiding van Mao's weduwe Jiang Qing en haar zogenoemde Bende van vier. die door middel van voortdurende agitatie en propaganda een volledige so ciale gelijkheid zei na te streven. Aan de andere kant stond daarbij de gema tigde rechter vleugel onder leiding van Zhou's plaatsvervanger Deng Xiaoping die met hulp van de partij- en overheids- bureaucratie zei te streven naar een ver snelde economische groei. Nadat de eer ste groep het van de laatste had verloren, werd een jaar geleden ook het centrum uitgeschakeld. Waarnemers voorspelden toen al dat Hua 1981 niet zou halen. Eerst werd zijn par tijvoorzitterschap uitgehold, doordat de post van secretaris-generaal weer werd ingesteld, en daarop Hu Yaobang werd benoemd - een vertrouweling van Deng. Daarna moest hij zijn premierschap overdragen aan Zhao Ziyang - een ande re vertrouweling van Deng. Ten slotte wordt zijn partijvoorzitterschap dan nu helemaal overgenomen door Hu. In feite is het echter Deng die aan de touwtjes trekt. Er zijn zelfs aanwijzingen dat hij probeert ook nog de stokoude parle mentsvoorzitter en waarnemend presi dent Ye Jianying uit te schakelen: de enige topfiguur van betekenis die nog durft waarschuwen dat men bezig is het kind met het badwater weg te gooien. Daarna zou overigens een zuivering op het middenniveau in het leger kunnen plaatsvinden, waar sommigen ook nog steeds volhouden dat Mao met massabe wegingen als de Grote Sprong Voor waarts en de Culturele Revolutie niet al leen vele ontsporingen heeft gebracht maar ook enkele vernieuwingen. En dat de volledige verwerping daarvan in het huidige beleid tot aanzienlijke ontwrich tingen heeft geleid. Om zijn politieke ba sis te versterken heeft het huidige regi me bijvoorbeeld ingrijpende loonsver hogingen doorgevoerd, niet zozeer ten gunste van de laagste, maar vooral ten gunste van de hoogste inkomens. De in flatie die vroeger vrijwel nihil was is daarmee in korte tijd gestegen: officieel tot bijna 6 procent, officieus tot bijna het drievoudige. Men heeft eenvoudig op grote schaal geld bijgedrukt, zonder dat daar iets tegenover stond. Het tekort op het overheidsbudget dat vroeger uiterst gering was, steeg in 1979 tot 17 miljard yuan. In 1980 had men dit willen halve ren, maar het is nu al duidelijk dat dit is mislukt (een yuan is ongeveer 1,30). Men heeft willen "moderniseren" door eenvoudig in het wildeweg technologie te bestellen in het buitenland. De schuld is daardoor in korte tijd omhoog gescho ten van niets tot ruim 5 milja-d yuan - waardoor vele westerse banken al terug houdend beginnen te worden. De laatste maanden heeft men aan de lopende band slecht geplande prestigeprojecten moeten opschorten of afzeggen (en dit is duidelijk een van de achtergronden van Nederlands plotselinge belangstelling voor Taiwan). Aanvankelijk had men gehoopt de toege nomen import te kunnen betalen met een groeiende export van grondstoffen en energie: maar zowel de kolen- als de oliewinning stagneren nu al drie opeen volgende jaren. Hetzelfde geldt voor de staalproduktie: altyd gezien als de maat by uitstek van de binnenlandse opbouw. Ook de landbouwopbrengsten laten zeer te wensen over. De fractie van Deng Xiaoping heeft de moeilijkheden nu toegegeven, en een bijstelling beloofd. Er is echter alle aan leiding om hierin slechts een tactische manoeuvre te zien. die haar strategisch programma onaangetast laat. Zy houdt namelyk nog steeds vol dat alles het ge volg is van het optreden van Mao's we duwe Jiang Qing en haar Bende van Vier, ondanks het feit dat deze nu al by- na vier en een half jaar achter de tralies zitten en nu na een showproces de dood straf riskeren. In de provincie worden op dit moment aanklachten voorbereid tegen duizen den van hun handlangers, en echte op positie blijft even onmogelijk als voor heen. Het ziet er dus naar uit dat men weer van het ene uiterste in het andere vervalt - net zoals dat al eerder is ge beurd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9