De gestage strijd om Leidens aanzien Gastkolom d'Oude Morsch: taxi s te snel op Steenstraat LEZERS SCHRIJVEN Leidens oudste 103 Dag/avondonderwijs en de statistieken VRIJDAG 9 JANUARI 1981 Voor het vijfde achtereen volgende jaar zetten wijk- en buurtcomité's wensenen vragen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bun delt deze wensen en vra gen en zal het boekwerkje binnenkort aan de ge meente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambtena ren gaan zich er dan over buigen. Alle buurten ko men ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan d'Oude Morsch. LEIDEN - De bewoners van de Ou de Morsch zijn tegen de plannen om de Stationsweg richting bin nenstad af te sluiten en de rijrich ting op de 2e Binnenvestgracht om te draaien. Door beide maat regelen zouden de winkels van de Steenstraat te geisoleerd komen te liggen. Ook zou de 2e Binnen vestgracht door deze maatrege len geenszins worden ontlast van verkeersdruk, en zou het verkeer uit de buurt zelf moeilijker op de cityring kunnen komen. Terwijl het wijkcomité Noordvest tegen een parkeergarage onder de Lammermarkt is, ziet de pro jectgroep van d'Oude Morsch er de bezwaren niet van in. Volgens de groep zou een parkeergarage helemaal niet tot een toename van het verkeer in Noordvest hoeven te leiden. Wel is de vereni ging bevreesd voor de Steen- straat. Bussen en taxi's rijden er De bewoners van de Oude Morsch veel te hard en protesten bij NZH zeggen veel hinder te ondervin- en taxicentrale leverden niets op. den van garagebedrijven en hore ca. De garages aan de 2e Binnen vestgracht en Narmstraat geven overlast van stank, stof en lawaai. LEIDEN - In de rubriek Wensen en Vragen, gisteren handelend over het Raadsherenbuurt, zijn een paar storende fouten geslopen. Zo wordt gesteld dat de bewoners zich verzetten tegen plannen om garageboxen neer te zetten tussen de Fagelstraat en de nieuwbouw. Eenzelfde actie zouden ze voeren tegen een te bouwen showroom van het garagebedrijf LAG. Zo wel de garageboxen als de show room zijn echter in de loop van het vorige jaar al gebouwd. Boven dien is de verhouding tussen be woners en garagebedrijf en siga renzaak niet zo slecht als in het artikel van gisteren wordt gesug gereerd. Ook is inmiddels bekend dat de Van Oldenbameveld- straat wordt verlengd als voet pad. De parkeeroverlast en het nachtelijk lawaai van horeca be zoekers zijn in strijd met de ver betering van de leefbaarheid in de wijk. Volgens de wijkvereni- ging is de sluitingstijd voor café's een "fake", omdat de sociëteiten wel nachtvergunningen houden. Bovendien bestaat de vrees dat de vijf toegestane nachtcafé's straks een plaats krijgen toege wezen in de oude Morsch. De ver eniging zal zich daar met hand en tand tegen verzetten, zo wordt ge zegd in de rubriek Wensen en Vragen. De buurtvereniging ijvert er verder voor dat er op de plaats van de Morspoortkazerene ook wonin gen worden gebouwd voor be jaardenechtparen. Ze vindt bo vendien dat buurtbewoners en ex-buurtbewoners voorrang moeten krijgen bij de toewijzing van de woningen, en dat de toe komstige bewoners zo goed mo gelijk inspraak moeten krijgen ever hun woningen. LEIDEN - De 'strijd' van de com- misie Stedelijke Vormgeving om Leiden door middel van kleine ingrepen een wat fraaier aanzien te geven verloopt gestaag. In de praktijk is er nog niet veel ge beurd, maar de voorstellen zijn inmiddels wel in behandeling. Dit jaar kan de lelijkheid op een aantal plaatsen in de Leidse bin nenstad daadwerkelijk worden bestreden. De voorgeschiedenis is jong: begin vorig jaar begon de commissie te werken. "Voorheen was er na tuurlijk ook wel overleg", weet secretaris Verplancke, "maar dat was incidenteel. En je wist niet altijd even goed waar je met je tips over kleine dingen naar toe moest. Voor de burgerij gold dat natuurlijk helemaal". Zag het er eerst naar uit dat Leide- naars niet waren geïnteresseerd in het werk van de commissie, in een later stadium kwamen de tips binnen. Variërend van het ver plaatsen van het standbeeld van Rembrandt naar het terrein van het voormalige marinecomplex tot het weer in ere herstellen van ouderwetse reclames. Niet alle tips waren functioneel, maar de commissie kon aan het werk. "We hebben nu een lijstje gemaakt", vertelt Verplancke. "Aan het eind van deze maand gaan we weer praten. Daarna kunnen de werkzaamheden over de verschillende afdelingen wor den uitgesmeerd". "Alleen onderling gepraat? Nee, hoor. Kijk, op het lijstje stond iets over het beschilderen van de vuil verbranding. Volgens sommige mensen is dat een lelijk gebouw, dat je bovendien in de verte al kunt zien. Breng een beschilde ring aan, was hun voorstel. Daar door fleurt het gebouw op". "Nou, wij zijn meteen in de slag ge gaan. Dat het uiteindelijk toch niet lukte kwam door de archi tect, die zei: beschilderen mag. Als het maar in betonkleur is. Hij dacht dus meer aan onderhoud". Verplancke gelooft niet dat de pun ten van de commissie door amb tenaren worden weggewuifd on der het motto: wij hebben wel wat beters te doen. "Ik geef toe: het gaat om details en het gevaar bestaat dat er niet voldoende aan dacht aan wordt besteed. Maar zodra wy dat merken moeten we druk gaan uitoefenen. En blijven vragen of er nou nog wat van komt". In maart "komt er in elk geval al wat van" in het museum de La kenhal. De tentoonstelling over het stedelijk detail, die door het hele land zwerft, wordt dan in Leiden gehouden. Wellicht geeft de commissie de expositie, die anderhalf jaar geleden werd op gezet door de stichting Beelden de Vorming, een wat meer plaat selijk karakter. Charbot In het kader van de culturele activiteiten op zon dagmiddag in café 'De Uyl van Hooglandaan de Nieuw- straat zal zondag de dichter- performer Bart Chabot een optreden verzorgen. Zijn vorig jaar al succesvol ge bleken optreden begint om streeks drie uur. PPR De PPR-afdeling Leiden houdt vanavond in het pand Rapen burg 100 om acht uur een le denvergadering. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie dé daarin weergegeven mening onderschrijft." Brieyen kunnen van redactiewege worden ingekort.. Stevenshof In de kolom op pagina 3 van de krant van woensdag 7 januari stond een commentaar over de bouwplannen voor de Stevens hof. Daarin werd de indruk ge wekt dat het een prima plan zou zijn. Het zou een oplossing bete kenen voor een deel van de Leid se woningnood. Zoals bekend, heeft de PSP fraktie gestemd tegen het bestemmings plan Stevenshof. Zoiets doen wij niet voor de lol; vandaar dat wij dit vriendelijke opinie-artikeltje niet kritiekloos willen laten pas seren. Ten eerste: er had veel eer der gebouwd kunnen worden, en dat zou inderdaad ten koste zijn gegaan van de binnenstad. De PSP behoorde dan ook tot de par tijen, die kozen vóór het eerst vol bouwen van de open gaten in de binnenstad. Dat daar weinig van terecht is gekomen, is te wijten aan: onwil van projectontwikke laars (die de grond in handen heb ben), veel te lange bezwaren procedures en aan botweg fouten die gemaakt zijn. En het grootste open gat. het Schuttersveld, wordt volgegooid met onnodige kantoren. De plannen die er destijds voor de Stevenshof lagen, hielden het midden tussen een Wassenaarse villawijk en een veredelde Me- renwijk. Dan zijn ze nü tenminste beter, al zijn ze verre van afdoen de gezien tegen het licht van de enorme woningnood: de zoge naamd dichtbebouwde wijk zal er ongeveer uit gaan zien als een Waardeiland-met-flats. Dat ter wijl er in de binnenstad met suc ces gebouwd is in bijna dubbele dichtheden: het Herengracht- Zijlsingelgebied. De eengezinswoningen krijgen een tuin die 1V2 keer zo groot is als de woning zelf; we gunnen iedereen groen, maar huizen gaan o.i. vóór tuintjes; er zijn immers ook grote wijk- en buurtparken gepland. En dan gaat het plan er ook van uit, dat mensen met veel geld veel ruimer mogen wonen dan men sen met weinig geld; als we dat eens zouden "nivelleren" zou dat lijst met Volgen: het nog 1/3 ruimtewinst opleveren, wie wordt er gebouwd? in de mensen op de wacht- aangewezen op woningen n huur van onder de 400,-. ethouder Tesselaar is de vraag, of er huren i onder de 600,- uit zullen ko men! Er worden 30% premie koop-woningen gebouwd; die kunnen mensen met een inko men beneden de 33.000 bruto per jaar helemaal niet betalen. En dan nog een kleine 10% vrije sec tor woningen: dus duurder dan 292.500Leve het doorstro mingseffect, alleen jammer dat het niet werkt. De PSP heeft een alternatief voor stel ingediend: er moet volgens ons ongeveer de helft woningen méér gebouwd kunnen worden in de Stevenshof dan nu is ge pland. Er zou vooral voor één- en tweepersoonshuishoudens, stu denten en werkende jongeren méér gebouwd moeten worden (op grond van de behoefte- cijfers!) en voor woongroepen. Het hele plan is door de Raad weg gehoond, niet omdat het inhou delijk niet deugde, maar omdat het "te laat" was. Door ons is toen bewezen, dat er over dergelijke suggesties in voorgaande jaren ook altijd is gezegd, dat we er "te vroeg" of "te laat" mee waren. Het College kon dat niet weerleg gen; men zei alleen dat "de mar ges waarbinnen de Raad een plan kan bijstellen, nu eenmaal smal zijn". Over een aantal jaren staat de Ste venshof dus vol; het merendeel van onze 10.000 woningzoeken den zal dan nog steeds op straat staan. Zij zijn opgeofferd aan de belangen van projectontwikke laars en aan de verkiezingswinst voor de college-partijen. Is dat wat uw krant verstaat onder "dit gebied mag nooit meer voorwerp van speculatie worden"? de PSP fraktie Annelies Ponsen Rijnstraat 8 Leiden. LEIDEN - De heer A. Geer- lings, inwoner van het be jaardenhuis Lorentzhof, be reikte vandaag de leeftijd van maar liefst 103 jaar. Daarmee is hij de oudste inwoner van Leiden. Ter gelegenheid van zijn verjaardag kreeg Geer- lings vanochtend bezoek van burgemeester Goekoop, die hem namens de gemeente een doos sigaren overhandigde. Dit cadeau viel in goede aarde want Geerlings steekt al van af zijn veertiende, zij het met mate, graag een sigaartje op. Ook een borreltje gaat er best Geerlings, geboren in Oldenho- ven, verhuisde op tweejarige leeftijd naar Leiden. Lange tijd woonde hij aan de Lange- gracht. Zes jaar geleden nam hij echter zijn intrek in het bejaardenhuis Lorentzhof en hij heeft het daar best naar zyn zin. Geerlings heeft vijf kinderen, die gisteren allemaal op zijn verjaardag aanwezig waren Vele jaren is hij hovenier ge weest in de Leidse Hortus Bo tanicus, waar hij zijn liefde voor de natuur naar hartelust kon botvieren. Burgemeester Goekoop op bezoek bij de 103-jarige heer Geerlings. door D.J.van Kooten, rector avondscholenge meenschap Boerhaave Het is misschien wel aardig de lezer(es) van deze gastkolom- men nu eens wat over het dag/ avondonderwijs aan volwas senen mede te delen aan de hand van enkele statistische gegevens, zoals deze elk jaar door het ministerie van on derwijs en wetenschappen en het Centraal Bureau voor de Stratistiek worden gepubli ceerd. Onlangs werden de cij fers per 15 september 1979 be kend gemaakt. Ze betreffen hoofdzakelijk het schooljaar 1979 - 1980. Ik hoop dat u be reid bent de ogenschijnlijk wat dorre opsomming van ge tallen voor lief te nemen en dat u kennis wilt nemen van de feiten en berichten er ach ter. Het aantal dag/avondscholen- (gemeenschappen) - ze zijn voor meer dan negentig pro cent van hun uitgaven door het rijk gesubsidieerd - be droeg 84. Daar zijn kleine, zgn. categoriale scholen bij, b.v. avond-meao's en grote dag/avondscholengemeen schappen voor vwo (gymna sium/atheneum), havo, mavo en meao (totaal 16), waarvan die in Leiden er één is. Het aantal leerlingen varieert dan ook van een goede honderd (Neede) tot ruim 12.000 aan een school in Den Haag. Deze laatste is overigens, door be paalde ontwikkelingen, uit zonderlijk groot. De eerstvol gende is het Noordelijk Avondcollege te Groningen met 2.821 leerlingen. Leiden: 1.914 (ongeveer een tiende). Per 15 september 1979 waren 85.813 leerlingen ingeschre ven voor vwo/havo en mavo. Het dag/avond-meao telde 7.199 leerlingen; het totaal was dus 93.012. Na die datum komen er evenwel altijd nog vrij veel bij. De toename ten opzicht van het voorafgaande jaar was maar liefst 31%. Het reguliere dagonderwijs vwo/havo/mavo (voor jonge ren) had toen 823.594 leerlin gen, zodat kan worden gezegd dat het overeenkomstige dag/ avondonderwijs een bestand heeft van ruim 10% van dat van het reguliere dagonder wijs. En dat is niet zo gering. Van de leerlingen vwo, havo en mavo hadden 40,623 een volledig studieprogramma met zes eindexamenvakken, terwijl 45,190 personen zich beperkten tot vijf vakken of minder, om welke reden dan ook. Van het totaal van 93.012 waren zeventig procent vrouwen, het meao buiten beschou wing gelaten, zelfs 73! Uitge splitst waren de percentages als volgt: bij de avondoplei dingen 59%, bij het zgn."avondonderwijs"(fou- tief: moeder-mavo) was het 93% terwijl van degenen, die de lessen zowel 's ochtends als 's avonds volgden, 77% Is e be ter bewijs van de belangrijk heid van dit volwassenenon derwijs voor de vrouwene mancipatie? Het zal u dan ook niet verbazen dat voor de dag- cursisten, die kleine kinderen hebben, overal zgn. 'peuter speelzalen moeder-mavo' zijn ontstaan, zoals ook in Leiden en in Katwijk. Daardoor wordt het voor velen metter daad mogelijk aan het onder wijs deel te nemen. In dit op zicht is nog vermeldenswaard dat, vooral dank zij de dagop leidingen voor volwassenen, zoals dat in het jaar 1976-1077 landelijk werd ingevoerd, de toename van de vrouwen in het onderwijs van deze scho len als volgt is geweest (cijfers 1979-1980 uitgedrukt in die van 1976-1977): vwo 67%(!), havo 27%, avo 39%. Het be treft hier leerlingen met een volledig vakkenpakket. Voor zover het de vrouwelijke leerlingen gaat om het (op nieuw) deelnemen aan het ar beidsproces - en dat aantal is bepaald niet gering- is het wat teleurstellend dat hun deelna me aan het middelbaar econo misch en administratief on derwijs, meao, slechts 37% be draagt. Het meao is een veel gevraagde opleiding bij over heid en bedrijfsleven. Men vindt vrijwel zeker een baan. Misschien dat met de te ver wachten komst van het lager beroepsonderwijs aan vol wassenen, de belangstelling voor beroepsoriënterend on derwijs zal toenemen. Leeftijden Het is ook de moeite waard even te kijken naar de leeftijden van de deelnemers en deel neemsters aan het dag/avond onderwijs. Hierbij doen zich opmerkelijke verschillen voor tussen de dag- en de avondopleidingen. In de laat ste verkeren 13% in de leef tijdscategorie van 16 -19 jaar; 53% zijn 20 - 30 jaar terwijl 34% ouder is dan 30 jaar. Voor de overeenkomstige leeftijdsca tegorieën gelden voor het dagonderwijs respectievelijk de volgende percentages: 3%, 23% en 74% 91% is ouder dan 25 jaar. Deze grote ver schillen hebben uiteraard be langrijke onderwijskundige en didactische consequenties in dat dagonderwijs. Globaal kan worden gezegd dat zo'n driekwart van de cursisten minstens 15 jaar "van school af is". De moed om er dan - meestal naast gezin en/of werkkring - nog weer aan te beginnen verdient bewonde ring en respect. Schoolleiding en docenten spelen zo goed mogelijk in op de educatieve behoeften en verwachtingen van deze ouderen. Het is ook interessant te consta teren dat, terwijl de jongere avondcursisten vrijwel allen streven naar het behalen van het eindexamen, omdat zy zich nog "waar willen/moeten maken", toch ook zeer vele ouderen bij het dagonderwijs aan volwassenen gaandeweg steeds bewuster aankoersen op het behalen van in elk ge val een aantal eindexamen certificaten (per vak) of dat zij evenzeer het verwerven van een diploma gaan ambiëren. Op redenen wil ik thans niet ingaan. Hooguit verwijs ik even terug naar het berip 'vrouwenemancipatie'. Diploma's Laat ik nog enkele getallen, die betrekking hebben op de af ronding van de studie, ver melden. Degenen die het ein dexamen doen met een volle dig pakket van zes vakken, hopen het diploma (mavo, ha vo, meao of vwo) te verwer ven. Anderen beperken zich, om velerlei redenen - hier over later eens meer - tot een eindexamen in minder dan zes vakken. Zij leggen een zgn. deelexamen af, waarmee ze voor elk voldoende resul taat een certificaat (deeldiplo- ma) kunnen verwachten. De ze door het ministerie van O en W verstrekte certificaten hebben voor de eigenaar blij vende geldigheid. Indien door latere studie nog meer diploma's worden 'behaald dan leveren ten slotte zes een diploma op. Overigens ont vangen degenen die worden afgewezen voor het volledige examen, toch ook certificaten voor die vakken, waarin zij een voldoende eindcijfer heb ben. Daardoor kan men zich in een volgend jaar beperken tot de vakken, welke onvol doende waren. Deze soepele certificatenregeling (sedert 1978) bestaat bij het dagon derwijs voor jongeren niet, maar wel bij de staatsexa mens. Nu dan de cy fers. Ze hebben be trekking op het schooljaar 1978-1979: in juni 1979 wer den 7.428 diploma's uitge reikt (vwo 15%, havo 19%, meao 2% en mavo 64%) waar van 380 door samenvoeging van certificaten. Aan de dag/ avondscholengemeenschap 'Boerhaave' in Leiden betrof het 215 diploma's (vwo 45, ha vo 42, meao 8 en mavo 120). Daarnaast werden aan 3.059 personen één of meer certifi caten overhandigd. Het totale aantal certificaten bedroeg 8.327. Voor 1979-1980 zullen deze aantallen beduidend ho ger zijn. Van degenen, die aan het eind examen deelnamen, slaagden 78% voor het vwo-, 84% voor het havo-, 84% van het mavo en helaas slechts 58% voor het meao-diploma). Zonder over dreven veel waarde te willen hechten aan deze documen ten, is de conclusie toch ge rechtvaardigd dat de dag/ avondscholen als tweede kans- en tweede wegonder- wijs een maatschappelijk be langrijke functie vervullen, waar zij er in slagen telkenjare zo veel mensen de diensten te verlenen, waarom deze vra gen. Het werken in dit vol wassenenonderwijs is dan ook voor vrijwel alle school leiders en docenten erg ple zierig en zeer stimulerend. Over het vele, waarvan de statis tieken geen beeld geven, graag in een volgende gastko lom.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4