FORD RUNLAND Haars haalt dochters weg bij Turkse familie Ambulance garage bij GG en GD NU HOORT U HIT OOK EENS VAN EEN ANDER! Staatssecretaris doorkruist gezinshereniging Leidse stadsrubriek VRIJDAG 9 JANUARI 1981 Leiden LEIDEN - De bewoners van de buurt Roodenburgerstraat, Thor- beckestraat, Cronesteinkade hebben nog drie weken de tijd om bezwaar te maken tegen de voorgenomen bouw van een am bulancegarage in hun wijk. Het plan is om een dergelijke garage én een semi-permanent gebouw neer te zetten in de achtertuin van het GG en GD-gebouw. Zoals bekend in de Leidse gemeen teraad onlangs akkoord gegaan met een kredietaanvraag voor de bouw. Voor de bouw van de gara ge is een bedrag van 580.000 gul den bestemd, voor het semi-per- manente gebouw zes ton. Inrich tingskosten en de kosten van voorzieningen binnen het oude GG en GD-gebouw brengen het totaalbedrag op zo'n anderhalf miljoen gulden. Wanneer er met de bouw kan worden begonnen is vooralsnog niet te zeggen. Het bouwplan van de gemeente vindt zijn oorsprong in de in vele opzichten gebrekkige huisves ting van de GG en GD. Het ge bouw heeft bijvoorbeeld geen lift, zodat de bejaardenzorg op de begane grond moet plaatsvinden. Bovendien is die ruimte op de be gane grond veel te klein gewor den. Hierdoor komt het overige werk weer in het gedrang. Met de bouw van een ander onderkomen lijkt het probleem van de bejaar denzorg opgelost. Een gelijksoortig probleem geldt voor de drie eerste hulpdienstau to's van de EHD. Sinds lang heb ben die een onderkomen bij de brandweer. Dit kan echter niet veel langer meer duren omdat de brandweerkazerne wordt ver bouwd. De bouw van een nieuwe garage bij het GG cn GD-gebouw zou deze nood oplossen. Een an der voordeel ziet de gemeente in het feit dat alles straks centraal op één punt geconcentreerd zal zijn. Zo zal de ambulancedienst niet, zoals nu het geval is, via de Langebrug uitrukken, maar via het onbewoonde gedeelte van de Cronesteinkade. Het is het plan om het semi-perma- nente gebouw direkt aan de gara ge vast te bouwen. De maximale hoogte is ruim drie meter. De hoogte van de garage, met daar boven een onderkomen voor de bemanning, is berekend op zo'n zeven meter. De totale lengte van het bouwwerk komt ongeveer overeen met de lengte van de tuin van het GG en GD-gebouw. Daardoor zal een zevental bomen moeten verdwijnen. Deze bomen worden elders in de stad weer in geplant. ADVERTENTIE l»gj3sStJ «e2»E3E2S bSH-BüüJj Wij vertellen het u al steeds: de nieuwe Ford Escort is de moeite waard! Daarom zijn we blij dat specialisten uit heel Europa dat met ons eens zijn. Uw nieuwe Ford Escort ruilt u al in als u 'm koopt! Ford is zo overtuigd van de waardevastheid van de nieuwe Escort dat we u bij aan koop zwart op wit garanderen wat u na 2 of 3 jaar bij inruil terugkrijgt. Bovendien is het onderhoud van de Escort door z'n uitgekiende konstruktie minimaal en is'ie superzuining (bij 90 km 1 op 16,7 en bij 120 km 1 op 13). 28 Europese top- autojournalisten uit 16 landen kozen de nieuwe Ford Escort tot "Auto van het Jaar"! Voordat zij hun keuze bepaalden, letten zij op waarde, comfort, ontwerp, veilig heid, rij-eigenschappen, weggedrag, presta tie, funktionaliteit en zuinigheid. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitwerking kwamen veel belangstel lenden naar de Ford-showrooms in heel Europa. Inmiddels werden in 14 Europese landen al 140.000 Escorts verkocht. De prijs "Auto van het Jaar" is de derde achtereenvolgende onderscheiding voor de Escort in drie weken. In Frankrijk kreeg de Escort de "Trophees de ('auto mobile", in Duitsland het "Gouden Stuurwiel". Vanaf f. 14.995,-- l 071 - 767206/767207 Donderdag koopavond Leiden. Vrijdag koopavond Leiderdorp. Het Turkse gezin Temizisler, nu nog in zijn woning aan de Hoflaan. Een kort geding zal uitwijzen of deze situatie nog langer kan voortbestaan. Op de foto links naast de vader de twee oudste dochters. L3MSS15 i».Tre«.gjf!l *5?» BFSISWWI *5=s> LEIDEN - Voor de Turkse familie Temizisler woonachtig aan de Hoflaan in Leiden Zuid-West dreigen sombere tijden. Staatssecretaris Haars heeft laten weten dat de twee oudste dochters volgens de wettelijke regels niet in dit land mogen verblijven. "Terug naar Turkije", was het bericht dat eind vorig jaar uit "Den Haag" kwam. door René van der Velden Jaap Visser Leiden leeft Waar het verleden van een bur gemeester al niet goed voor is. Gemeenteraadsleden en jour nalisten kunnen 'm er mee confronteren en ambtenaren doen er soms hun voordeel De reclamejongen van het stad huis, Cees Hugens, maakt dankbaar gebruik van het Schiphol-verleden van een andere Cees, Cees Goekoop. Leidens eerste burger heeft namelijk zo'n elf jaar lang al lerlei juridische functies bij deze luchthaven bekleed. Door de relaties van Goekoop binnen Schiphol mag Leiden tegenwoordig haar officiële gasten ontvangen in de Very Important Persons room. Vertegenwoordigers van Lei dens partnergemeente Ox ford wisten laatst niet wat hen overkwam toen Cees Hugens hen van het vliegtuig kwam halen en vervolgens vrolijk de VIP-room binnenstapte. Een ontvangstkamer waarin nor maal gesproken alleen minis ter Callaghan of het nationale voetbalteam worden ont haald. Maar, en dat is volgens Cees Hu gens nog veel belangrijker, Goekoop is erin geslaagd om Hugens' collega-reclamejon gens van Schiphol zo gek te krijgen dat zij overzee Leiden gaan promoten. Hugens heeft uitgerekend dat als de Schip- hollijn op 1 juni wordt ge opend Leiden op een kwar tiertje van Schiphol komt te liggen. Leiden wordt zodoen de het "dichtst" bij Schiphol gelegen grote stadscentrum. Dichter nog dan Amsterdam. Inmiddels hebben de reclame jongens van Schiphol folders samengesteld die zowel op Amsterdam Airport als op Heathrow, de eerste luchtha ven van Londen, komen te liggen. In die folder wordt de 'Dear Madam/Sir' uitgeno digd om eens een kijkje in Leiden te gaan nemen, dat im mers vlak naast de deur ligt. In de folder wordt ook vermeld dat Leiden 'business-possibi lities', zakelijke mogelijkhe den, heeft te bieden. De Britse ondernemers die een kansje willen wagen op de nu nog braakliggende grond van het Schuttersveld worden uitge nodigd om eens een telefoon tje te plegen met het Stad huis, met de afdeling 'econo mie affairs'. Leiden een lust B en W willen de opening van de Schiphollijn uitgebreid aan grijpen om ondernemend Ne derland en buitenland te laten weten dat Leiden een lust is. Het gaat erom de ogen van de ondernemers te laten vallen op de tienduizenden vierkan te meters kantoorruimte die B en W vlakbij het Leidse sta tion, op het Schuttersveld, willen laten optrekken. Dat dient de werkgelegenheid in Leiden. De Kamer van Koop handel en de Leidse Vereni ging voor Industrie stoppen hiertoe geld in een sympo sium met de opwekkende naam "Bedrijfsvestiging en bedrijfsverplaatsing". Het on dernemers-symposium waaraan de universiteit ver moedelijk onderdak zal le nen, moet ondernemers eind mei oproepen om zich een kwartiertje sporen vanaf Schiphol te vestigen. Het was de bedoeling dat een groot aantal raadsleden zich gisteravond zou buigen over de mogelijkheid om die on dernemers op het symposium een uitstekende Leiden Lust- folder in de hand te duwen, zoals PvdA-raadslid Joop Maat het gisteravond wat on eerbiedig maar duidelijk zei. B en W willen namelijk voor de somma van 84.100 gulden het organisatiebureau Bakkenist, Spits en Co inschakelen om die folder te maken, in de ter minologie van Maat. Oftewel, "willen het organisatiebureau inschakelen om de contacten die uit het symposium voort komen vast te houden, uit te bouwen en te laten leiden tot vestigingen op het Schutters veld, in de terminologie van B en W". Leiden in Last Quo est quorum? Geen quo rum, geen forum. Een handje vol raadsleden van PSP, PvdA, CDA en WD vertikte het gisteravond te vergaderen over Leidens herstel, middels het inschakelen van het orga nisatiebureau Bakkenist, Spits en Co. Het vereiste aan tal raadsleden om besluiten te kunnen nemen ontbrak na melijk ten enenmale en ten andermale in de beschamend lege raadszaal van het stad huis. WD-er Kees van Duyn: "Als we toch vergaderen zonder het vereiste quorum, dan wordt het de volgende keer nog eens in het echt overge daan. Zo gaat het altijd. Dat kost me dubbel tijd". Van Duyn, wethouder Fase en nog vier raadsleden waren nog wel bereid te wachten op de uiterste poging van het CDA-raadslid Vink om ten behoeve van het auorum wat Come and see Leiden City of the past City of the present City of the future Dear Madam/Sir, One of these days you may find yourself on Schiphol, Amsterdam Airport, with some spare time on your handsYou may be waiting for the next plane or a meeting with a business-relation. In that case we have an invitation for you: Soon Leiden will be nextdoor to Schiphol. By the end of May 1981 will taKe you from the airport to the centre of Leiden in only 18 Even Amsterdam can't beat that! And Leiden has much to offer. An illustrious past; the historical centre with its old houses, churches and monuments and the many canals and bridges; native city of Rembrandt and one-tLme residence of many famous scholars and scientists. An industrious present: over 100.000 inhabitants, a famous university with thousands of students, large, lively shopping area's, exhibition grounds, many succesfull urban renewal activities. A promising future centrally situated in the proximity of all the major cities and only 18 minutes away from Schiphol, the international airport of Amsterdam So if you are interested in the business-possibilities and touristic attractions Leiden has to offer, come and see for yourself. You will find a lot of people ready to help! Leiden awaits you De folder die aan de "Dear madam and sirs" op Schiphol wordt uitgereikt. partijgenoten er met de haren bij te slepen. Vink wist zo waar Joop Walenkamp die net thuis van een bakje koffie wilde gaan genieten telefo nisch naar het stadhuis te diri geren. Ook Corrie Kramp kwam nog aangefietst. Tevergeefs. Na een uur gezoek en gesoebat over het qourum ontbond WD-wethouder Jos Fase definitief de verga dering met de gedenkwaardi ge woorden: "Misschien had den we de vergadering beter "in" het zwembad De Zijl kunnen houden om het quo rum te halen". Tal van raads leden zaten daar bij de nieuw jaarsreceptie van de Sport stichting; "zichzelf vol te gie ten", aldus een verbitterde Van Duyn. Schooltijd Als de werknemers van deStan- toormachinefabriek Adler aan de Rooseveltstraat actie gaan voeren voor het behoud van hun werk dan kunnen zij waarschijnlijk rekenen op de solidariteit van een vijfde klas van het Stedelijk Gymna sium; buiten schooltijd, dat wel. Geijo Timmerije en Eelco Stuif zand uit die vijfde klas trac- teerden de rest van de klas gisteren op een spreekbeurt "Adler" tijdens de les "maat schappijleer". Beide jonge onderzoekers kiezen partij voor de Adlerwerknemers na het lezen van kranten-artike len over de problemen bij Ad ler en na gesprekken met het hoofd personeelszaken en de voorzitter van de onderne mingsraad van Adler. Geijo: "Als de werknemers niets doen, wordt het hele maal een aflopende zaak bij Adler. De werknemers leggen zich er echter niet bij neer. Daar ben ik het mee eens". En Eelco toonde zich al even zeer solidair met het actie voeren "voor het behoud van (een deel van) de werkgelegenheid en tegen het falend beleid van de Adler-directie". Hij is tot de conclusie gekomen dat de directie niet snel genoeg over geschakeld is op het produce ren van elektronische in plaats van mechanisch-elek- tnsche machines. "Daarom loopt Adler nu jaren achter bij de concurrentie". Volgens hem is de Nederlandse direc teur Beltman niet meer dan een pion die vanuit Duitsland wordt gedirigeerd. "Zo werken multinationals". De Nederlandse Adlerfabrieken zijn een onderdeel van het Triumph-Adlerconcern in Duitsland. Dit concern is weer voor 98 procent in han den van Volkswagen. Leraar Nik Toet vond het een ideale spreekbeurt. "Laten we maar naar de Adlerfabrie ken gaan als de werknemers actie voeren om te zien hoe dat gaat". Gegmffel in de klas. Toet: "Solidariteit wel buiten de schooltijd-uren graag". De klappen bij de Nederlandse Adlerfabrieken in Leiden (ruim 400 werknemers) en Cuijk (ruim 300) vallen ver moedelijk midden april. Nog tijd genoeg dus voor ijverige leerlingen om Adler tot on derwerp van spreekbeurten te maken. Bij de Wolspinnerij Ede aan de Kanaal weg (bijna 50 werknemers) lukt dat waarschijnlijk niet meer. De klappen worden daar volgen de week vrijdag of kort daar na uitgedeeld. Zowel bij Ad ler als bij de Wolspinnerij be staan echter actiecomité's van werknemers die "zich niet lijdzaam naar de slacht bank wensen te laten voe ren". Dat biedt dus perspec tief voor solidariteit, na schooltijd.... Alleen het kort geding, dat op 20 januari wordt gehouden, kan het naderende onheil nog keren. Mocht de uitslag negatief uitval len, dan valt ook de familie Temi zisler weer uit elkaar. De doch ters moeten dan sowieso terug naar Turkije. Maar ook moeder en hoogstwaarschijnlijk de ande re kinderen zullen vertrekken, want het is volgens de Turkse moraal hoogst ongebruikelijk om je dochters, van wie er één boven dien lichtelijk gehandicapt is, al leen terug te laten gaan. Pa blijft dan alleen over en kan weer terug naar het pension, want het ge meentelijk bureau huisvesting zal het niet goedkeuren dat hij in z'n dooie eentje in zo'n groot huis woont. Vooralsnog is de familie echter niet van plan om bij de pakken neer te gaan zitten. "Ik ga niet. Geen den ken aan", zegt mevrouw Temizis ler. "Het heeft jaren geduurd voordat we weer bij elkaar waren. Bovendien bezoeken m'n kinde ren hier scholen en ze hebben het naar hun zin". "Het is onzin wat de politie zegt", zo gaat ze verder. "Onze dochters zijn helemaal niet te oud voor een verblijfsvergunning. Ons huis te klein? Hoe komen ze er bij. Maar als het moet kan één van onze kinderen wel bij een kennis wo nen hoor". Ja en nee Zestien jaar geleden kwam vader Cemizisler naar Nederland toe Maandelijks stuurde hij geld naar z'n familie, maar hij wilde natuur lijk niets liever dan dat z'n gezin weer bij elkaar kwam. Hij liet zich derhalve in '72 inschrij ven bij bureau huisvesting, zo zegt hij. (Bij Bureau Huisvesting was niet na te gaan of dit jaartal klopt). Zeven jaar later kwam ein delijk het positieve bericht: een woning. Hij kon het pension ver laten en z'n familie laten overko men naar de flat aan de Hoflaan. In januari '80 toog hij met hen naar de vreemdelingendienst. Een vestigingsvergunning had hij. of hij nu ook verblijfsvergunningen kon krijgen. "Ja en nee", ant woordde de vreemdelingen dienst. Vrouw, twee zonen en een dochter van 17 kwamen in aan- Diefstal snel opgelost LEIDEN - Bij het afleveren van goederen bij de Holiday Inn gis termorgen zag de 34-jarige chauf feur van een bestelauto nog juist de mannen wegrijden die tien do zen met tabakswaren uit zijn auto hadden gestolen. De uit Den Haag afkomstige chauffeur no teerde het kenteken van de auto en belde de politie. Enkele uren later, rond het midda guur. kon de Haagse politie twee inwoners van 21 en 23 jaar oud aanhouden. Zij legden een be kentenis af. De 21-jarige Hage naar bleek in het bezit van heroi ne De buit, ter waarde van zo'n vijfdui7.end gulden, werd terug gevonden. merking; de dochters van 22 en 24 niet. Die waren ouder dan 21 en kwamen officieel niet in aanmer king voor gezinshereniging. De zaak bleef een tijdje doorsudde ren. "Dat werd mij te gortig", ver telt mr. M P. Roest, advocaat van de familie. "Ik heb om een defini tief oordeel gevraagd. Dat kwam in november". Toen bleek dat er ook een tweede reden was om de dochters het land uit te zetten. De vierkamerflat zou volgens de be zettingsnormen te klein zijn voor het zevenkoppige gezin. De term "passend onderdak" was dus niet van toepassing. Die betrokkenheid van de vreem delingenpolitie bij de woonsitua tie van buitenlanders ontlokte een Rotterdams actiecomité, dat zich met een soortgelijk geval be zighoudt de volgende uitspraak: "Voorheen interesseerde de vreemdelingendienst zich niet voor de huisvesting van buiten landers. Sinds kort kunnen zij geen volgepropte slaapverblijven meer aanzien"."Ik begrijp eigen lijk ook niet goed waarom de vreemdelingendienst zich met de bezettingsnorm bezighoudt", merkt mr. Roest op. "Dat is toch een kwestie van bureau huisves ting. Bovendien heb ik een brief uit '73 waar in staat dat in een vierkamerwoning acht mensen mogen wonen". Gesjoemel Wat betreft de norm van 21 jaar zegt Wilfred van de Wal van "Rijn en Lek" (een stichting die zich be zighoudt met het welzijn van bui tenlanders): "Die leeftijdsgrens is inderdaad wettelijk vastgelegd, maar er zitten nog wel een paar haken en ogen aan. Het tijdstip van inschrijving bij bureau huis vesting is namelijk onlangs het criterium geworden. Als het waar is dat die man zich begin zeventig heeft opgegeven dan volgt daar uit dat zijn dochters wat dit punt betreft wel in Nederland mogen blfjven. Want ze waren toen nog geen 21". Huisvestingsambte naar Memelink zegt een dei gelij ke regeling niet te kennen "De zaak wordt op het moment van toewijzing opnieuw bekeken. Het tijdstip van inschrijving is daar niet bepalend voor". 'Ook als die regel niet veranderd is", zegt vader Temizisler, "ko men mijn dochters in aanmer king, want ze waren begin vorig jaar helemaal nog geen 21". Wat wil het geval? Temizisler zegt dat hij met de leeftijden van z'n doch ters heeft gesjoemeld "In ons dorp, vlakbij de Zwarte Zee, was geen gemeentelijk bu reau. Kinderen moesten in de stad worden aangegeven. Maar daar kwamen we niet vaak, om dat het zo ver weg was" "Toen onze oudste dochter werd geboren hebben we haar niet op gegeven. Pas een jaar later, toen er nog een kind werd geboren hebben we dat gedaan". En om dat er toch niemand was die het controleerde gaf hij maar een tweeling op. "Later heb die leeftijden weer ver anderd, omdat je toch kon zien dat het geen tweeling was", ver telt Temizisler verder. "En ik heb ze ook ouder gemaakt. Waarom0 Nou, dan konden ze wat eerder naar school. De andere kinderen uit de straat gingen ook al naar school". "Uit de paspoorten blijkt dat m'n dochters 22 en 24 zijn In werkelijkheid zijn ze 20 en 21". WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3