Verbouwing van Jeroenhuis roept twijfel op Provincie wijst bezwaren zandwinning in polder af l-eidse agenda Plannen om openbare gebouwen te isoleren Commissies willen meer duidelijkheid Schoolconflict reden vertrek Eveleens (NA) LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Leiderdorp heb ben plannen voor de isolatie van de openbare gebouwen in de ge meente. Hun ideeën zullen bin nenkort aan de plaatselijke ge meenteraad worden voorgelegd. Wethouder Meerburg liet dit gis teravond doorschemeren tijdens de eerste lezing-avond over ener giebesparing. Zoals reeds eerder gemeld is de ge meente Leiderdorp het nieuwe jaar begonnen met allerlei activi teiten om uiteindelijk het ener gieverbruik te beperken. Onder meer door middel van lezingen en tentoonstellingen wil de ge meente de burger bij het gehele gebeuren betrekken. Wethouder Meerburg herinnerde de aanwezigen in een goed gevul de raadszaal er gisteravond aan dat na de oliecrisis (begin jaren zeventig) al eens plannen hebben bestaan om openbare gebouwen te isoleren, maar dat dit er nooit van gekomen is omdat het te wei nig opleverde in verhouding met de kosten van de isolatie. Wel gaf Meerburg toe dat wanneer het toen was gebeurd, men er nu toch VRIJDAG 9 JANUARI 1981 LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland heeft de bezwaren van drie milieu groepen tegen zandwinning in de Meeslouwerpolder vlakbij Voorschoten in twee gevallen niet geaccep teerd en een geval ongegrond verklaard. Gedeputeerde Staten oordeelden negatief over de be zwaren van de Werkgroep Milieubeheer Leiden, de Vogelwerkgroep "Vlietland" en de Stichting Natuur en Milieu. Deze milieugroepen wilden dat de werk zaamheden van de Koninklijke Wegenbouw Stevin b.v. en de baggermaatschappij Bos en Kalis b.v., die zand winnen uit de polder om terreinen in Leid- schendam en Nootdorp op te hogen, onmiddellijk zouden worden gestopt. Volgens de groepen richt deze zandwinning veel schade aan onder meer de vogelstand in het gebied aan. Gedeputeerde Staten heten de Werkgroep Milieube heer Leiden en de Vogelwerkgroep "Vlietland" per brief weten dat zij geen rechtspersoonlijkheid bezit ten en dat hun bezwaren daarom niet kunnen wor den geaccepteerd. Verder wezen Gedeputeerde Sta ten de bezwaren van de Stichting Natuur en Milieu af om andere redenen. Deze stichting had onder meer bezwaar gemaakt tegen de sliblagen die worden ge vormd bij de zandwinning. Volgens Natuur en Mi lieu kunnen deze sliblagen in feite als een extra opho ging worden gezien, waarvoor geen vergunning is verleend. De sliblagen ontstaan wanneer het bij de opspuitingen vrijkomende pers- en lekwater door middel van spe-- ciale leidingen naar de zandwinput wordt terugge voerd. Het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland verleende eind 1979 onder een aantal voorwaarden vergunning voor de zandwinning in de polder aan Stevin en Bos en KalisEén van de voorwaarden was destijds dat de bedrijven het pers- en lekwater weer naar de put zouden moeten terugvoeren. Omdat slib- vorming een logisch gevolg is van deze handeling vind Gedeputeerde Staten de bezwaren van Natuur en Milieu ongegrond. Er is inderdaad sprake van extra ophoging, maar die ontstaat doordat de bedrij ven aan eén van de vergunningsvoorwaarden vol doen. Isolatie-voorbeelden tentoongesteld in Leiderdorpse gemeentehuis. De expositie begeleidt activiteiten van de gemeente die moeten leiden tot energiebesparingen. duidelijk profijt van zou hebben, (met de gestegen prijzen voor het energieverbruik). Uit de toespraak van Meerburg werd duidelijk dat de gemeente met allerlei activiteiten eerst het voorbeeld heeft willen geven. Hij noemde enkele besparingspun- ten (openbare verlichting, het te rugschakelen van apparatuur in gemeentegebouwen enzovoorts) en gaf verder aan dat de gemeen te er nu verder toe overgaat mee te helpen om initiatieven te ont wikkelen in de particuliere sec tor. Zo komt er onder andere overleg met verhuurder van wo ningen om ook daar tot energie besparende maatregelen te ko ker van het nationale isolerings programma hield nog een lezing over warmte-isolatie. Voor don derdag 22 januari staat een twee de voordracht op het programma die zal handelen over het energie zuiniger bouwen. Naast dit alles is er op het ogenblik in het ge meentehuis nog een tentoonstel ling waarop de isolatie centraal staat. Ook Voorschoten zoekt naar methylbromide in het water VOORSCHOTEN - Ook in Voorschoten vindt op dit moment een onderzoek plaats naar de eventuele aanwezigheid van methyl bromide in de waterleidingen in de tuinbouwgebieden van die plaats. In deze gebieden zijn twee particuliere huisaansluitingen: een bij het Laantje van Van Wissen aan de Veurseweg en een aan de overzijde van de Krim. Tot nu toe is er in de Voorschotense waterleiding nog njets verontrustends gevonden. Er loopt geen enkele gemeentelijke waterleiding onder een tuinderskas door. WASSENAAR - Het voor stel van burgemeester en wethouders van Wasse naar om voor 100.000 een definitief ontwerp te laten maken voor een sociaal- cultureel centrum in het Jeroenhuis stuit op bezwa ren bij de diverse raads commissies. Een aantal le den wil eerst uitsluitsel over de voorwaarden, waarop het Jeroenhuis door het parochiebestuur wordt afgestaan. Er be staat ook veel twijfel over de exploitatie na de ingrij pende verbouwing, waar voor de gemeenteraad ma ximaal 3 miljoen uit de gel- d-reserve beschikbaar wil stellen. De raadsleden willen een raming van de te verwachten exploitatie. Zij zijn het verder niet eens over de vraag, of het theater plaats moet kunnen bieden aan 350 dan wel 250 personen. Een drietal raadscommissies be sprak deze week het voorstel van het college. Cocheret de la Mori- nière (WD) vindt dat de gemeen te eigenaar van het gebouw moet worden, nu er een paar miljoen aan gemeenschapsgeld in wordt gestoken. De Korte (WD) wil het voorbereidingskrediet pas be schikbaar stellen nadat is vastge steld dat binnen de grens van drie miljoen geen 350 stoelen kunnen worden gerealiseerd. Dat aantal is immers al veel eerder vastge steld in het akkommodatieplan. Hij verwacht van een grotere ca paciteit een gunstiger exploitatie, evenals Nieuwenhoven (D'66). Deze stelt dat het gemeentebe stuur ook graag een overeen komst sluit vanwege de huidige kosten van het gebouw. Dat geeft de gemeente een gunstige onder handelingspositie, aldus de D'66- Aula's Goulooze (PvdA) is eveneens voor stander van een grotere capaci teit, omdat hij het onhuist vindt om grotere groepen maar naar de aula's van de scholen te verwij zen. Speelman (CDA) en Otte (CDA) tillen hieraan niet zo zwaar. Speelman wil wel zeker heid dat het gebouw veertig jaar lang voor deze doeleinden be schikbaar blijft. Mevrouw Van der Veen (WD) be treurt het, dat de Unie van Vrou welijke Vrijwilligsters nu al te kennen heeft gegeven niet in het gebouw te willen komen. Zij zet nu ook een vraagteken achter de zin van bejaardenaktiviteiten in het centrum. Mevrouw van dei- Heiden (Onafhankelijk) zou het onjuist vinden, als aanbieders van zaalruimte elders in de ge meente de dupe zouden worden van een overcapaciteit in het Je roenhuis als gevolg van het terug trekken van de U.V.V. Greep (PvdA daarentegen pleit voor uitgebreide bejaardenvoor zieningen, en zelfs voor een dien stencentrum. Hij gaf wethouder Dijkstal het advies mee, om de U.V.V. alsnog maar binnen te praten. Evenals Nieuwzwaag (WD) vindt Greep, dat het huidi ge voorstel onvoldoende zeker heid biedt ten aanzien van de houding van het parochiebe stuur. Hij is van mening, dat het te gek is dat grotere orkesten naar de sporthal worden verwezen. Daarom is hij voorstander van een accommodatie van behoorlij ke omvang. Dan zou ook tege moet worden gekomen aan het verlangen van de Kulturele Kern Wassenaar Lodder (Partij Wassenaar) had een sterk afwijkend standpunt over Het Jeroenhuis in Wassenaar: straks sociaal-cultureel centrum. het projekt. Hij noemt een gunsti ge exploitatie bij zo'n capaciteit geheel ondenkbaar. Zijn voor stel: afbreken en opnieuw begin nen, en de zaak in handen geven van een particuliere exploitant. Desnoods bouwt de gemeente zo'n centrum in het Van Polanen- park als het parochiebestuur moeilijk doet, aldus Lodder. Ho ge tarieven zouden helemaal do delijk zijn, want die kunnen en willen de verenigingen zeker niet betalen. In vergelijking met vorig jaar zijn die trouwens al gestegen met 300 procent. Wethouder Barning (WD) stelde dat in beginsel de exploitatie kos tendekkend moet zijn. Maar hij had geen prognose bij de hand om dat aannemelijk te maken. Zijn collega Van Dingstee (CDA) acht verkoop aan de gemeente uitgesloten. Hij zei dat het zelfs een hele toer zal zijn om de bouw kosten binnen de grens van 3 mil joen te houden. VOORSCHOTEN - Er komt een bouwplaats bij het Van Dulm- plein in de wijk Boschgeest, waar leerlingen ervaring op kunnen doen. De commissie voor open bare werken verklaarde zich gis teren akkoord met de bouwteke ningen voor 18 premiewoningen. Deze premiewoningen zullen door leerlingen in de diverse bouwvakken worden gebouwd. De commissie voor openbare werken was gisteren eensgezind in haar bezwaren tegen de plaats van een eventueel te bouwen winkelcentrum in de nieuwe Leidse wijk Stevenshof. Dit cen trum komt slechts vierhonderd meter van het nieuwe station "De Vink" en is bovendien te groot. De geplande oppervlakte is 5000 vierkante meter. De Voorscho tense commissie vreest dat het ei- Bouwplaats leerlingen in Voorschoten gen winkelcentrum Noord Hof land op deze wijze geen bestaan meer zal hebbben. De afstand tussen de beide centra zou dan slechts 1,5 kilometer bedragen. Er was grote verdeeldheid in de commissie over de plaats van een zogenaamde Peperbus. Burge meester en Wethouder van Voor schoten willen deze peperbus, vroeger gebruikt als transforma torhuisje in Den Haag, in de dorpskern neerzetten en gebrui ken voor het aanplakken van ideële reclame. CDA en WD vin den de ronde reclamezuil een on ding en willen hem niet in het centrum. PvdA en D'66 willen de zuil wel in het centrum, omdat hij volgens deze partijen op een an dere plaats zijn nut niet zou be wijzen.. De zuil heeft een door snee van twee meter en is drie meter hoog. De verplaatsing van het kermister rein naar het terrein van het voor malige Marine Opkomst Cen trum kreeg de goedkeuring van de commissie. Gisteren bleek dat ook de kermisexploitanten ak koord konden gaan met de ver plaatsing van de kermis van de Treubstraat naar het MOC-ter- (Vervolg van pagina 1) VOORSCHOTEN - Wethouder Eveleens ontslag als wethouder van openbare werken en plano logie in Voorschoten is het ge volg van een verschil van me ning over de vestiging van open bare scholen in de gemeente. Bij de behandeling van de scholen nota moest er gekozen worden voor twee openbare scholen (één in de Adegeestschool en één in de wijk Boschgeest) of een cen trale school in een vleugel van het Cultureel Centrum. Binnen het college van burgemeester en wethouders waren de burge meester en de VVD-wethouder J. van Dalen voor één school in het Cultureel Centrum en wethou der Marselis en Eveleens vóór twee scholen. Kort voor de raadsvergadering i de beslissing zou vallen zwenkte het CDA inclusief de wethouder om, terwijl ook twee leden van de PvdA van koers veranderden. Wethouder Eve leens bleef toen binnen B en W alleen staan en in de raad kreeg hij alleen de steun van de PvdA- er Van Leeuwen en Aikens (D'66). Daarmee zag hij zich ge plaatst voor de uitvoering van een raadsbesluit dat volledig haaks staat op datgene wat hij als "weloverwogen en planma tig besturen" verstaat. Tijdens een kort voor de raad ge houden gecombineerde verga dering van raadscommissies was de meerderheid van de le den nog voor twee scholen. Eve leens wil nu niet meewerken aan de uitvoering van een beleid dat zich van incident naar incident dreigt te ontwikkelen. Eveleens is zes jaar wethouder. Voor zijn wethouderschap was hij tien jaar gemeentesecretaris. Hij is momenteel directeur fi nanciën op het ministerie van binnenlandse zaken. Zijn ver moedelijke opvolger zal ir. Van Leeuwen worden, die thans al benoemd is als waarnemend wethouder. VRIJDAG Leiden - stadhuis - nieuwjaarsbijeen komst, 20 tot 23 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Rapenburg 100 - ledenvergadering PPR. 20 uur. Voorschoten - cultureel centrum, nacht van Voorschoten, 20 uur. Oegstgeest - gemeentecentrum Lijtweg, lezing transcedenten predikaat, 20 uur. Warmond - oude raadhuis, tentoonstel ling schilderijen Cor Barning, za 16 uur. ZATERDAG Leiden - Waaggebouw - zat van 11 tot 5 uur, koop en ruilbeurs van jazz-gramm- platen; twee straatorkesten afwisselend spelend in de waag en op straat. Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. L.W.H. - Caeciliastraat 18, disco, vanaf 20 tot 2 uur. ZONDAG Leiden - Jazz-café 'The Duke' en Scara- bee, live-muziek. Leids Vrijetijds Centrum - Breestraat 66, volksdansinstuif, 19 uur. De Uyl van Hoogland - Nieuwstraat, op treden Bart Charbot, 15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem- merstrat 73b, open vergadering Werklo zen Belangen Vereniging, maand van 10 tot 12 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: zat J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500; zon, P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel. 123752. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: zat, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; zon, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225. Wijk 3 - Mors-, Haagwegkwartier, Zuid west: zat, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zon A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage: za, J. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Lei derdorp, tel. 895144; zo, Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166. Spreekuur za en zo van 11 tot 11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp - O. Du Ry v. Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - za, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 01717- 5417; zo, F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 01717-6352. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 9 tot 16 jan door: Zuider apotheek, Lammenschans- weg 7, tel. 123553. Apotheek Boekmer, Florijn 19 Winkelhof Leiderdorp, tel. Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn, 134604; tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14 tot 15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. lEIDSCH £t DAGBLAD LEIDERDORP - Een vertegenwoor diger van oude ambachten in de persoon van de houtdraaier Gijs de Jong sloeg vanochtend de eer ste paal voor de nieuwbouw in de Kerklaan. Op de plaats van de karakteristieke Kerklaanhuisjes komt nu een nieuw huis te staan dat wel in oude stijl wordt opge trokken. Gijs de Jong sloeg de eer ste paal, die de aanzet is voor hei nieuwe huis dat voor stoelenmat- ter Jan Bodijn is bestemd. Dezi laatste zal daar ook zijn atelier ir. vestigen. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hootdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 s 0,70 Adjunct-hoofdredacteur. R.D Paauw Akj. redactiechef: Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen Bi, automatische overschrijving geen Rubriekchefs: J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2