Vrees voorhoge prijzen door fusie vliegveld OPZIJ Nederlandse export neemt toe Van Gelder verliest 100 miljoen Protest tegen duurder maken bier Adviseur veroorzaakt paniek in Wall Street VRIJDAG 9 JANUARI 1981 Wessanen De winststijging van Wessanen van de eerste helft van 1980 heeft zich ook in het tweede halfjaar voort gezet. De winst over het hele boekjaar zal overeenkomstig de verwachtingen dan ook hoger uitkomen dan over 1979. Dit zei de heer G.H. van Driel, voorzitter van de raad van bestuur van Wes sanen, bij gelegenheid van het ju- bilarissendiner van functionaris sen van Wessanen Nederland. Het is nog te vroeg om uitspraken te doen over de gang van zaken in 1981, Wessanen is, gesterkt door de in 1980 genomen maatregelen en de uitkomsten in dat jaar, vol vertrouwen. Methylbromide De Rotterdamse keuringsdienst van waren wil een onmiddellijk verbod op het werken met me thylbromide. De keuringsdienst gaat bovendien een nota maken over deze stof. Dit naar aanlei ding van vragen van het PVDA- gemeenteraadslid Rotmeijer in de commissie volksgezondheid. De keuringsdienst onderzoekt al sinds enkele jaren groenten en fruit op hun gehalte aan bromi den. Hieruit bleek dat in 1978 in 81 procent van de onderzochte kasprodukten bromide werd aan getroffen. Eén op de zes keer was ■dit gehalte volgens de toen gel dende normen te hoog. Strippenkaart De Consumentenbond is fel gekant Hgen de aangekondigde prijsver hoging van de strippenkaart. De verhoging zou vervoer kunnen afstoten en een gevolg daarvan kan weer inkrimping van dien sten en lijnen zijn, aldus de Con sumentenbond. Toep pas op 1 oktober 1980 de strip penkaart werd ingevoerd, bete- kénde dat voor veel gebruikers van het openbaar vervoer een ge lijktijdige tariefsverhoging. Nu, nog geen halfjaar later, wil de mi nister de kaart alweer duurder maken. Daarmee bewijst de mi nister de gebruikers van het openbaar vervoer een slechte dienst, vindt de Consumenten bond. Volkswagen Aardappelen 10-17. Andijvie 170-315. Boerenkool 80-112, Prei 108-166. Sprui ten A 91-95, Spruiten B 108-113, Sprui ten D 35-80. Uien 28-55, Witlof 125-255. Knólselderij 68-140. Sla 44-82, Peterse lie 72-137, Selderij 50-107 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling, 8-1-1980. Boerenkool per kg 74-193, Waspeen Al per' kist 1750-2030, All 600-1890. BI 1750-20,10, Bil 4.00-11.00. Cl 6.00-14.30. Cii 6.10-10 90. Aanvoer 159.000. BI 5.00, Cl 11.60-12.90, Cll 61-10,40. Prei A per kg 159-193, Prei B per kg 78. Uien per kg 46-70. Pleidooi voor minister in volgend kabinet SOEST (GPD) - Het is onbe grijpelijk dat een land met een nationaal inkomen dat voor meer dan de helft uit export afkomstig is, wel ministers heeft voor we tenschapsbeleid en ont wikkelingssamenwer king, maar niet voor ex port. Dit zei voorzitter L. Fokkema van de.Neder- landse Export Combinatie gisteren op een nieuw jaarsbijeenkomst. Hij hoopt dat het volgende ka binet een dergelijke be windsman zal tellen. Een minister voor export heeft in het buitenland meer aanzien dan een staatssecretaris, een titel trouwens die men in de meeste land niet eens kent. Als volwaar dig lid van een kabinet zou een minister voor export binnen de regering een grote invloed kun nen uitoefenen. Het wordt vol gens Fokkema hoog tijd dat in ons land prioriteit wordt gegeven aan de export. In de eerste 10 maanden van 1980 steeg de uitvoer, vergeleken met de overeenkomstige periode van 1979, met 17 miljard tot 121,5 mil jard gulden. Na aftrek van prijs stijgingen resteert een volume groei van 2 procent. Die groei is volgens de NEC-voorzitter nog te gering, maar in ieder geval lijkt de daling die zich in het vooijaar van 1980 voordeed, tot stilstand te zijn gekomen. Deze wending ten gunste is in be langrijke mate te danken aan de beperkte loonkostenstijgingen in het afgelopen jaar. Dit jaar kan de groei verder toenemen als de loonkosten opnieuw niet te veel stijgen en als de produktiviteit stijgt. De energiebesparing is, al dus Fokkema. in alle lagen der bevolking, een groot succes, om dat men er - terecht - in geloof- t. „Datzelfde moeten we met zijn al len waar maken als het om de pro duktiviteit gaat, zowel in de di rectiekamer als op de werkvloer. Ais we allemaal bereid zijn er een schepje bovenop te doen. want de mogelijkheden over de hele we reld voor de Nederlandse pro- dukten zijn groot". Fokkema gaf blijk van optimisme voor de kan sen van de dynamische onder -- Voor de wat verdere toekomst bleek de NEC-voorzitter de situa tie minder gunstig in te zien. Over enkele jaren lopen de opbreng sten uit de aardgasexport sterk terug en dat kan niet worden ge compenseerd met enkele procen ten exportgroei per jaar. „Als we onze welvaart en werkegelegen- heid willen behouden, dan zal de export nog meer aandacht moe ten krijgen". Touroperators dreigen met boycot KLM-Transavia-Martinair SCHIPHOL (GPD) - Een aantal Nederlandse touropera tors dreigt in de nabije toekomst niet langer met Neder landse luchtvaartmaatschappijen samen te werken. Als gevolg van de fusie tussen de de rederijen KNSM en Nedl- loyd is een kwart van de aandelen van chartermaatschap pij Transavia te koop aangeboden aan de KLM, die ook al een belang heeft in de andere Nederlandse chartermaat schappij Martinair. De touroperators vrezen dat door de bundeling van belan gen in de Nederlandse luchtvaart de prijzen niet langer concurrerend zijn. Bij de Braziliaanse dochtermaat schappij van Volkswagen, Volks wagen do Brasil, worden deze week 3000 werknemers ontsla gen nadat onlangs 7400 andere voor drie weken op vakantie wa ren gestuurd met behoud van 'loon. De afneming van de vraag naar VW produkten in Brazilië dwingt de fabriek haar produktie met 200 tot 1800 auto's per dag te verminderen. Overwerk wordt afgeschaft. Martinair Martinair heeft gisteravond met een DC-10 21.000 hennen van 16 weken oud, 23.000 eendagskui- kens en 540.000 eieren van Schip- hpl naar het emiraat Sharjah aan de Perzische Golf gebracht. De hennen en kuikens zijn van een ras dat goed bestand is tegen het warme klimaat aan de Perzische Golf. Zij zullen worden gebruikt voor de produktie van eieren. De meer dan een half miljoen eieren züllen als consumptie-artikel op dé markt worden gebracht. De vlucht is uitgevoerd in opdracht van een overheidsinstantie in Shaijah die zich bezighoudt met dé opbouw van lokale voedsel- produktiebedrijven. De touroperators laten er geen mis verstand over bestaan dat in dat geval niet langer met Nederland se maatschappijen zaken wordt gedaan. Dan gaan we naar buiten landse bedrijven, zo hebben zij aangekondigd. De Rijksluchtvaartdienst zegt dat tegen het afsluiten van contrac ten met buitenlandse luchtvaart- VELSEN (GPD) - Het verlies van Van Gelder Papier over vorig jaar bedraagt ruim 100 miljoen gul den. In 1979 kwam het concern uit op een negatief bedrijfsresul taat van 54 miljoen gulden. Het slechte resultaat is te wijten aan de problemen in de papierindus trie en het inzakken van de wit papiermarkt. Volgens de secretaris van de Raad van Bestuur van Van Gelder, W. Olgers, valt als gevolg van het groter verlies niet langer aan slui ting van krantepapiermachine 21 in Velsen-Noord te ontkomen. „Deze blijft waarschijnlijk tot eind dit jaar in bedrijf, maar daar na is het afgelopen", zo liet Olgers weten. De papiermachine 21 biedt werk aan zo'n 300 man. Door het omvangrijker verlies over 1980 is de financiële positie van het papierconcern opnieuw da nig verslechterd. Een woordvoer der van de ABN, een van de ban ken die Van Gelder vele malen leningen heeft verstrekt, deelde maatschappijen weinig of niets kan worden gedaan zolang het om maatschappijen gaat uit lan den waarmee de Nederlandse maatschappijen regelmatig luchtverkeer onderhouden. Met name geldt dit voor Spanje, dat ter bevordering van het toerisme lijn- en chartermaatschappijen uit Nederland en andere landen altijd een grote mate van vrijheid heeft toegestaan. Wat in zo'n situatie echter niet wordt toegestaan, is dat een maatschappij uit land X in Ne derland passagiers opneemt voor land Y. Zo zal een Oosteuropese luchtvaartmaatschappij geen toestemming krijgen vakantie gangers uit Nederland recht streeks naar een luchthaven rondom de Middellandse Zee te brengen. De RLD kan daartegen echter weer niet optreden indien Nederland se passagiers via het thuisland van die maatschappij naar hun vakantiebestemming worden ge bracht. De praktijk, aldus de RLD, heeft echter uitgewezen dat de animo onder Nederlanders om via Oost-Europa te reizen, niet zelden met een gedwongen hotel- kamerverblijf van een of twee da gen in een Moskous hotel, niet bijzonder groot is. ROME - Echte vorst is in de Italiaanse hoofdstad Rome een zeldzaam heid. De temperatuur is nu ook in deze stad onder het nulpunt gedaald, zodat het water van de fontein aan het Aracoeliplein bevroren is. S£ DEN HAAG (GPD) - Een voorstel tot het duurder maken van bier om daarmee te voorkomen dat sterke drank eventueel opnieuw zwaarder zou worden belast, stuit op fel verzet van de levensmidde lenhandel. Het Vakcentrum Le vensmiddelen, een organisatie van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond die 2300 levensmiddelendetaillisten om vat, heefteen scherp protest Het plan is afkomstig van het be- drijfsschap en is op tafel geko men in een gesprek dat delegaties van het schap en van de organisa tie van slijters donderdag met de twee staatssecretarissen hebben gehad. Het betrof een oriënte rend gesprek over de problemen waarin de slijterswereld is komen te verkeren onder meer door de recente verhoging van de accijns dat in plaats daarvan het bierac cijns omhoog zou moeten en den ken daarbij in een grootte die het bier bijna een stuiver per pijpje duurder zou maken. Zo'n maatre gel zou volgens het bedrijfsschap drie keer zo veel opbrengen als de accijnsverhoging op sterke drank die nu is doorgevoerd en een liter jenever dertig cent duurder maakte. Het Va s positie. Of er op korte staatsse,. stStnzunen'worden.nw»deVde mede aan Bote de Boer Goede raad, die duur is, wordt vaak in de wind geslagen, maar nu is toch een advies nogal radicaal opgevolgd. Aan de kwaliteit ervan valt dan ook te twijfelen. Ik bedoel het advies van een zekere Joseph Granville, een Amerikaanse uitgever van een beleggers- blad en een kennelijk heel invloedrijk beleggingsadviseur, al hadden u en ik nog nooit van hem gehoord. Hij raadde zijn klanten aan hun aandelen maar gauw te verkopen, want in Wall Street zou de koersstijging haar hoogtepunt hebben bereikt. Het Succes was overweldigend. De omzet bereikte woensdag met maar liefst 93 miljoen shares een record en het Dow Jones gemid delde zakte niet minder dan 31 punten. Ook de tweede Newyork- se effectenbeurs, de American Stock Exchange, kreeg zijn deel van de algemene paniekverkopen. Er bleven ook lieden het hoofd koel houden, namelijk zij die 'insti tutioneel' beleggen. Zij begrepen beter dan de 'speculanten', dat er in de economische achtergronden-mets wezenlijks was veran derd en dat er dus geen reden was zich als de wind te ontdoen van zijn aandelen. Voor de institutionele beleggers bood de koersda ling van woensdag trouwens een kans koopjes te halen die ze in de voorgaande periode van koersstijgingen hadden gemist. Er is de laatste tijd op de New York Stock Exchange (is Wall Street) sprake van een voortdurende koersstijging. De oorzaken zyn vooral de rentedaling en de verwachtingen van of goede hoop op het economisch beleid van president Reagan, die op 20 januari het roer overneemt. Was het in zo grote en sterke mate volgen van het advies van Granville niet overdreven en emotioneel? Anders gezegd: hoe ziet de toekomst van de Amerikaanse economie en in het kielzog daarvan die van de aandelenkoersen eruit? Volgens de komende minister van financiën van de Verenigde Staten, Donald Regan, zijn er vier economische verschijnselen „die reden tot bezorgdheid geven": de trage economische groei: het lage peil van de industriële investeringen ter verbetering en ter bevordering van de werkgelegenheid; de verwachtingen van de inflatie die het monetaire en fiscale beleid doorkruisen; het gebrek aan vertrouwen dat de heren in Washington de overheids uitgaven in de hand houden. Geen opwekkende opsomming, trouwens Regan vatte het als volgt samen.NHoewel er hier en daar aanwijzingen zijn voor de kracht van de economie, zijn de economische vooruitzichten op korte termijn niet gunstig". De aanstaande bewindsman zei het afgelo pen dinsdag in een hoorzitting van de financiële commissie uit de Senaat, ter gelegenheid van zijn benoeming. De nieuwe minister van financiën voegde er nog aan toe, dat als er niets gebeurt, de rentetarieven dit jaar hoog zullen blijven en er geen verbetering in de werkgelegenheid komt. Maar, er gaat iets gebeuren. Reagan, de pesident, heeft een econo mische strategie ontwikkeld waarvan het kernpunt is een verla ging van de loon- en inkomstenbelasting met 30 procent in drie jaar, aangevuld met een verbetering van de mogelijkheden tot fiscale afschrijvingen voor het bedrijfsleven. Volgens Regan, de minister van financien, zal de nieuwe Ameri kaanse regering kort na de ambtsaanvaarding van de president fiscale maatregelen bekend maken naast een snoeien in de fede rale overheidsuitgaven, plus een hulpprogramma voor de zwaar getroffen automobielindustrie. Reagan zal volgens Regan echter niet de „economische noodtoestand" afkondigen, en dus ook geen bijzondere bevoegdheden vragen, zoals andere adviseurs wel als mogelijkheid hebben geopperd. Volgens Regan zijn ge noemde maatregelen krachtig genoeg in de huidige economische situatie. Granville gelooft er dus blijkbaar niet in. Nu is enige scepsis niet ondienstig, maar of daarom iedereen zich maar van zijn aandelen moet ontdoen? De raad van de beleggingsadviseur is in ieder geval wel opvallend. De nieuwe minister van financien is een vakgenoot van Granville. Hij is namelijk topman geweest van het gerenommeerde effectenmakelaarskantoor Merrill Lynch Pierce Fenner and Smith, het op haar gebied grootste huis van de Ver enigde Staten. Van zo'n man kan moeilijk een weerzin tegen het bedrijfsleven worden verwacht en dus maatregelen die de onder- zullen schaden, al heeft ook een Amerikaanse minister financiën aan het algemeen belang te denken. Regan zelf zoekt het, heel verstandig, wellicht iets minder uitslui tend in de belastingen dan Reagan. Hij is voorstander van een gecoördineerd financieel en monetair beleid, gepaard aan drasti sche bezuinigingen op de overheidsuitgaven. Het laatste moet een beleggingsadviseur als Granville toch ook als muziek in de oren klinken. Maar ja, de ervaring zal ook hem hebben geleerd dat nieuwe bezems schoon vegen, onder het uitspreken van fer me woorden meestal, bij Regan uitlopend in de belofte „dat hij de economische problemen waarmee de Verenigde Staten worste len met voortvarendheid zal aanpakken". Het moest er nog bijko men van niet. We zullen zien, door Granville toch een beetje meer wakker geschud. Het interessantste van de gebeurtenis van woensdag in Wall Street VlllJDAG 9 JANUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 13o sr dalingen, maar tot cn afglijden zoals opnieuw in Wall Street het liEl:: 11 Irrw P»1"1 3,90 <,20 Koninklijke C guur r0.30 lager op f 205,20 en Unilever f 0.70 op f 124.30. Akzo verloor f0.20 op f 17,70, Hoogo vens f 0,10 op f 14,10. terwijl Phi- n5.20f Van de ba'nkm wasNMB f 1.50 op haar retour, maar AMRO Bank en ABN bewogen zich iets boven het slotpcil van gisteren WUH verwisselde f2 Igor van eige naar op f 216.11 De verzekerings- Elsevier-NDU zaketf 2 ;jü 't,,t f 137.50 en ook VNU moest enig terrein prijsgeven Bi, de bouw. fondsen leed HBG het grootste f 0.70 op"f 72.5o' VhoTd^waTfS op haar retour op f72,50 Gist Brocades kon f 0.30 aan de koers toevoegen op f52,3 zakte f 0,70 op f52

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23