Autotelefoon PTT veel succesvoller dan verwacht Steenstrippen: metselen met lijm The Duke Graveren op aluminiumfolie VEILIG FRITUREN In nog geen jaar 2000 aansluitingen TEEKENS KEMPENEERS' Espé Espé automatenhal PAGINA 18 EXTRA VRIJDAG 9 JANUARI 1981 Onder de talrijke mogelijkheden om een wand af te werken, neemt het zogenaamde „schoon metsel werk'' een steeds belangrijker plaats in. Zo'n bakstenen kamer wand kan erg decoratief zijn, vooral wanneer er een mooie steen voor is gebruikt, zoals bij voorbeeld de handvorm- of de strengperssteen. Overigens doen de „betonstenen" het ook erg leuk in een interieur. Zelf een wand in schoon metsel werk bijvoorbeeld in de woonka mer aanbrengen, is natuurlijk niet zo'n eenvoudig karwei. Afge zien van de metselvaardigheid die ervoor nodig is: het is een zeer ingrijpende onderneming die veel rommel met zich meebrengt. Wie echter toch serieuze plannen in die richting heeft, kan zijn toe vlucht zoeken in de zogenaamde steenstrippen, die net als wandte- gels eenvoudig worden gelijmd. Er zijn vele soorten verkrijgbaar, behalve in echte, gebakken klei ook in geperst materiaal, nauwe lijks van echte steen te onder scheiden (bovendien heel dun). in beton enz. En ook in kleuren is veel keus. Wanneer een wand met steenstrippen is afgewerkt, is het verschil met een oppervlak van „volle" baksteen niet te zien. Voor het verwerken van steenstrip pen hoeft men niet zo verschrik kelijk handig te zijn. Hel is veel eer een kwestie van nauwkeurig werken niet haastig. Bijzonder veel rommel levert het werk ook niet op; al duurt het karwei enke le dagen, de kamer kan' intussen redelijk goed bewoond blijven. Er moet wel aan enkele eisen wor den voldaan: de ondergrond moet geschikt zijn om erop te lij men en al te grote oneffenheden en andere fouten in'het wandop- pervlak moeten vooraf worden aangepakt. Oude wandbekleding wordt dus verwijderd, grote ga ten en scheuren gedicht. Op een ietwat „zuigende" wand wordt eerst een voorstrijk middel aange bracht. om de hechting van de lijm te bevorderen. beeld gipskartonplaat, hetzij re gelrecht op de wand, hetzij op houten regels. Daarna ook voor- strijkmiddel aanbrengen: dit is ook noodzakelijk wanneer bij voorbeeld op spaanplaat wordt „gestript". Zet die lijn met een waterpas dicht langs de vloer op de wand uit en bevestig daarlangs een ste vige, zuiver rechte lat met enkele betonspijkers (niet helemaal in slaan). Daarop komt de eerste rij steenstrippen. Om ze aan te bren gen, wordt bouwlijm gebruikt, een droge lijm op cementbasis die met water tot een taaie massa wordt gemengd. Met een grofge- tande kitstrijker wordt deze lijm op de wand aangebracht, telkens over een gedeelte ter hoogte van enkele rijen strippen. In de daar door ontstane lijmribbels worden de strippen met een enigszins draaiende beweging vastge drukt. de eerste rij dus op die vooraf aangebrachte zuiver hori zontale lat. Wat hel moeilijkst lijkt bij dit werk, namelijk het tot stand brengen van voegen die overal precies even breed zijn. is echt niet zo'n heksentoer. Daarvoor kunnen zuiver rechte latten van bijvoor beeld 12 bij 28 mm worden ge bruikt. Zaag een tiental van deze latten op enkele centimeters min der dan de wandbreedte(bij grote breedten: per rij twee latten ge bruiken) en leg op de eerste rij strippen zo'n lat als voegafstand- houder. Niet helemaal tegen de wand aandrukken, anders pakt hij in de lijm. Een heel kort stukje van zo'n lat kan als afstandhou der voor de verticale voegen wor den gebruikt. Breng nu op die lat de twee rij strip pen 'aan. Gebruik het kleine stuk- je hout voor de bepaling van de verticale voegen; dat hoeft niet te blijven zitten. Die lange lat wel. Op de tweede rij weer een lat en zovoorts. Wanneer zo een rij of tien aangebracht is, kan van on der af telkens een lat (voorzichtig) worden verwijderd en voor de elf de rij worden gebruikt, vervol gens telkens aan de onderkant een lat weghalen en voor de vol gende rijen gebruiken. Let erop of de van hun „voegsteuntje" ont dane strippen niet verschuiven. In dat geval liever even een tijdje pauzeren om de lijm tijd te geven wat beter aan te hechten. Maar pas wel op dat de latten niet in de lijm vast raken. Als laatste: de steunlat aan de onderkant verwij deren en de ruimte langs de vloer invullen met een rij strippen. Aan de zijkanten zullen strippen op maat moeten worden gemaakt. Dat gaat het eenvoudigst door ze met een metaalzaag enkele milli meters diep in te zagen en ze op die lijn te breken. Als alle strippen op hun plaats zijn, moeten de voegen worden ge vuld. Gebruik kant en klaar ver krijgbare voegspecie (met water aanmaken) of stel de specie sa men uit één deel cement en drie delen zand. Goed mengen en met een voegspijker in de voegen du wen. Om een wat ruwe voeg te na het aanbrengen met een harde stoffer beslaan; dat is mooier dan zo'n strak-glad afgestreken voeg. De autotelefoon bestaat uit de ei genlijke ontvanger/jet bedienings paneel en de hoorn. <2>° (Door Hugo van der Heem) Sinds de invoering van de autotelefoon in plaats van de mobilofoon dit voorjaar is het aantal abonnees, dat vanuit de auto kan telefo neren, sterk opgelopen. Bij de introductie waren er alleen mobilofoons in ge bruik: toestellen waarbij de verbinding werd opge bouwd via een telefoniste, en waar gewerkt werd over een kanaal. Dat betekende dat er 'over' gezegd moest worden en dat men elkaar niet in de rede kon vallen. Veel gewone telefoonabonnees, niet gewend aan dit systeem, raakten van het afwisselend luisteren en spreken soms behoorlijk van de kook. Tegenwoordig zijn twee typen au totelefoons in gebruik, die nau welijks meer lijken op de be staande mobilofoons. Het zijn met computercomponenten uit geruste zendontvangers gewor den, die het telefoneren zo moge lijk nog comfortabeler maken dan thuis. De PTT voert twee ver schillende typen, de Castor en de Pollux, waarmee - afhankelijk van het abonnement - alleen na tionale of ook internationale ge sprekken gevoerd kunnen wor den. De kosten voor deze service zijn vrij hoog: f410 voor een internatio naal abonnement en f290 voor een nationaal maandabonne ment. Daar komen dan nog ge sprekskosten bij. Maar voor zake lijke doeleinden telt eerder het bedieningsgemak en de moge lijkheden. Die zijn zo groot dat de PTT. afdeling Mobilofonie. de vraag nauwelijks bij kan houden. Er zijn nU al 2000 abonnees en er wachten 1000 aanvragers op aan sluiting. In de loop van 1981 zul len de centrales voor dit systeem worden uitgebreid, waardoor het mogelijk zal worden om nog eens 500 abonnees, totaal dus 3500, te bedienen. Bedrijven zijn enthousiast over de autotelefoon, omdat hun mede werkers niet meer onvindbaar zijn in het land als men niet pre cies weet waar de opgeroepene rijdt. Autotelel'oongebruiKers bevalt het systeem, omdat zij net als thuis met de nieuwste telefoontoestel len met druktoetsen de gewenste aansluiting kunnen kiezen. De autotelefoon zorgt zelf voor de keuze van kanalen en basissta tions. Bovendien is het mogelijk om 15 veelgebruikte nummers in de apparaten op te slaan. Twee cijfers zijn dan voldoende om aan te geven welk nationaal of inter nationaal nummer men wenst te gebruiken. Dat wordt dan door de autotelefoon zelf gekozen, ter wijl de bestuurder zijn aandacht bij het verkeer kan houden. /Van de andere technische moge lijkheden die in de autotelefoon zijn gebouwd, heeft de gebruiker geen weet. Hij merkt het alleen in het bedieningsgemak. Geen tele foniste meer nodig, heen en weer praten zoals met een normale te lefoon en de mogelijkheid dat het apparaat zelf uit een van de 70 landelijk ter beschikking zijnde kanalen, een vrije kiest. Het autotelefoonnet is opgebouwd rond 37 frequenties. Die worden op meer plaatsen in het land ge bruikt. Zo kan er sprake zijn van 70 kanalen. Die 70 kanalen (na de uitbreiding in de loop van 1981 zullen het er 100 worden) zijn ver deeld ovef26 basisstations. In de regio West zijn dat er maar vier. maar met veel kanalen. In het wat oppervlak betreft grote regio Noord zijn dat er 12 en in Zuid heeft men 10 basisstations ter be schikking. Herkenning Al deze stations zenden constant to nen uit waarmee zij autotelefoons oproepen. Wordt een bepaalde code door een autotelefoon her kend. dan gaat hij ogenblikkelijk over op zenden en meldt zich in. De abonnee die de autotelefoon oproept, weet dan dat de wagen is gealarmeerd. Staat de autotele foon af. dan antwoordt het appa raat niet en krijgt degene die het gesprek aanvraagt te horen dat de wagen niet bereikbaar is in die regio. Hij kan dan nog de twee andere re gio's proberen, om te kijken of de Een van de drukknoptoestellen kan tussen de voorstoelen onder handbe reik worden geplaatst. Hel andere type wordt in het dashboard gebouwd. auto zich misschien elders be vindt. Staat het toestel in de wa gen wel aan, dan geeft de centrale ogenblikkelijk het oproepsig naal. De autotelefoon kan ook in Luxemburg, Duitsland en Oos tenrijk worden gebruikt. Ook daar kan men oproepen en opge roepen worden, omdat het sys teem in die landen eender is. Via internationale afspraken worden de kosten verrekend. Andere voordelen zijn de grotere privacy, omdat elk basisstation alleen een autotelefoon oproept. Andere gebruikers kunnen niet meer, zoals vroeger bij de mobilo foon, meeluisteren. Prettig is ook het feit dat men niet meer naar lange lijsten opgeroepen voertui gen hoeft te luisteren. Het appa raat is stil totdat er een gesprek is voor die bepaalde auto en aan sluiting. Vroeger werd maar al te vaak bij eindeloze gesprekken over een mobilofoonkanaal de volumere gelaar dichtgedraaid. Daardoor kon een oproep vaak verloren gaan. omdat hij niet werd gehoord. Praktijk Gebruikers melden dat er alleen rond Amsterdam nogal eens te weinig kanalen zijn en ook dat in een lange file blijkbaar veel ge bruikers via hetzelfde kanaól aan het telefoneren zijn. De PTT zelf is het aantal op dit moment met beleid aan het opvoeren, omdat het enthousiasme voor de autote lefoon te groot is gebleken. Een voorbeeld van het graveren op folie. De kunst van het graveren is de laatste tijd ontdekt door de „hobbyist", die zich op verschillende manieren met deze tech niek bezighoudt. Enige tijd geleden maakten we al melding van het zeer populaire glasgraveren, maar er zijn nog andere moge lijkheden. Dan denken we bijvoorbeeld aan het graveren op spe ciale graveerfolie. Het werken met dit materiaal is voor vrijwel iedereen weggelegd, dus ook voor de minder „artistiek- begaafden" onder ons. Voorbedrukte figuren De platen graveerfolie zijn verkrijgbaar in de afmetingen 24 bij 30 cm en 20 bij 25 cm. Elk plaatje bestaat uit een vel dik karton met daarop aluminiumfolie, dat helemaal zwart gemaakt is met druk inkt. Hierop is dan met grijze inkt een voorbeeld gedrukt. Wat dat laatste betreft, kunt u kiezen uit voorstellingen als paarden, poe zen. honden, eenden en zwanen, zangvogeltjes, pandabeertjes, rozen en andere bloemen, (zeil)-schepen, auto's, gebouwen enzo voort. Als u helemaal naar eigen fantasie wilt werken, is er ook nog onbedrukt graveerfolie in de afmetingen 24 bij 30 cm. Het graveren doet u met een speciaal pennetje. Eigenlijk is het een soort schraapmesje, waarmee de bovenste inktlaag als het ware wordt weggekrast. De voorbedrukte figuren dienen als „lei- draaid": met behulp van uw eigen fantasie worden de details uitgewerkt en verfijnd. Het graveren op deze folie is een bezig heid, die u snel onder de knie zult krijgen. Toch is er voor het maken van het „betere werk" wel wat ervaring nodig. Om die reden wordt de graveerfolie geleverd in een kompleet pakket, waar tevens een oefenblad inzit. Zo'n pakket bestaat uit een houder met een graveerpennetje, een oefenblad en drie voorbe drukte vellen van 20 bij 25 of 24 bij 30 cm. De voorbeelden op de vellen zijn gesorteerd volgens onderwerp. De adviesprijs per pakket bedraagt resp. f 14,50 en f 17,50. Voor vier blanco vellen betaalt u f 17.50. Graveerfolie is verkrijgbaar bij hobby- en handenarbeidzaken, 'speelgoedwinkels, en dergelijke. Mocht u bij u in de buurt geen verkooppunt kunnen vinden, bel dan even naar de importeur: de firma A. van Rooij, Oss. Tel. 04120 - 26891. Frituren met elektrische pannen kan ook onveilig zijn. Dat is ge bleken uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek. De stichting onderzocht acht grote en zeven kleine pannen en kwam tot de conclusie dat meer dan de helft onvoldoende was beveiligd. Er waren vooral tekortkomingen in de elektrische beveiliging. Bo vendien bescher/nden zeven merken niet voldoende tegen oververhitting van het vet. Kleine pannen vindt de stichting helemaal niet geschikt voor het bakken van patates frites. Ook de grote frituurpannen leverden wat dit betreft teleurstellingen op. In enkele grote pannen ging toch tast toG.'t is van Automobielbedrijf BV vraagt voor zo spoedig mogelijk een adm. medewerk(st)er Voor alle voorkomende werk zaamheden. Wij vragen mavo/leao en typedi- pioma. Soil, te richten aan: Kempeneers Automobielbedrijf BV Postbus 359, 2300 AJ Leiden. t av Dhr Kloet, tel 766851 JAZZ CAFE vmdag TRIO KAREL B0EKLEE zaterdag KWARTET ROB RICHTER ZONDAGMIDDAG HALF 3 LEIDS SWING ORKEST o./.v. Hans Eekhor hoek Beestenmarkt/Oude Singel Tel. 121972. Bont. Uw hartewens nu ir. vervulling!!! Laag geprijsde BONTMANTELS m. garantie. Desgew soepele kredietservice De Bontko ning, Hoogstraat 97. Rotter dam-C.. tel. 010-117117. Bij koop reisgeid binnen geh. Ned. v. 2 pers. terug. Koop avond tot 21 uur geopend. TON MENKEN IJSBAAN Elke zaterdagavond voor de jeugd schaalsdisco van 19.30 tot 22.00 uur tegen normale entreeprijs plus 1muziektoeslag, met bekende discogroepen o.a. Orion, Elimination. Li me Light e v a. sex-inn aan de Lammermarkt 19-27 tel. 071-149722 voor Ned. maandbladen, Zweeose en Duitse porno, Amerikaanse bladen, S/M bladen, pakketten, lingerie, films, video, projec tors, hulpmiddelen, voorbehoedsmidde len, potentiemiddelen e.d. Tot ziens bij uw Espé. WAV/VVWVVV\VWWVVvWS'VWVVvVvV«A? niet meer dan een portie voor één tot twee personen. Het bedieningsgemak viel voorts tegen en het schoonmaken was lastig. Daarom, vindt Konsumen- ten Kontakt, kan men zich beter houden aan de gewone pan op de grote gasbrander. Het blad Koopkracht geeft enkele tips voor veilig frituren: -Frituur in een veilige pan. Let dus op het Kema-Keur. - Gebruik uitsluitend frituurvet of -olie. - Verwarm het vet of de olie vlak voordat u gaat bakken. Onnodig lang verhitten komt de kwaliteit van het vet of de olie niet ten goe de. - Laat de temperatuur niet zo hoog oplopen dat er een blauwe damp ontstaat. De olie of het vet gaat anders snel achteruit. Laat de temperatuur zeker niet tot boven de 200 C komen. Een tempera tuur tot aan 180 graden C is het beste. - Frituur kleine hoeveelheden tege lijk, vooral als het om diepvries- produkten gaat. - Frituur niet te lang. - Na het frituren resten verwijderen door nog warme olie of vet door een metalen zeef te gieten. Vooral van belang bij gepaneerde en ge kruide gerechten. - Gooi olie of vet na 4 tot 5 keer frituren weg. Als u gaat fonduen, kunt u de olie >f het vet maar keer gebruiken. - Doe geen verse olie of vet bij oude. De olie of het vet wordt er niet beter van. - Gooi olie of vet nooit door de goot steen of de WC, maar doe de volle dig afgekoelde olie in flessen en het vet in blik of papieren daarna in de vuilnisbak. Zo voorkomt u verstopping en extra verontreini ging van het rioolwater.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18