"V oorj aarskriebels van grote grutters Reportage Albert Heijn niet goedkoopste Poulan Konsumenten Kontakt volgt de prijzenslag VRIJDAG 9 JANUARI 1981 PAGINA 17 LEIDEN - Alsof hij geen boe of ba meer kan zeggen. Zo kijkt Jan Matze (35), de kleine kruidenier aan de Nieuwe Rijn in Leiden, voor zich uit. Hij is verslagen. In de strijd tegen grootwinkelbedrijven als Albert Heijn, Edah, Codi-Markt en Aldi-Markt heeft hij uiteindelijk het onderspit moeten delven; volgende week zaterdag sluit hij met lede ogen z'n tent. De prijzenslag, die deze week door Albert Heijn en Edah is ontketend om uit het dalende inkomen van de consument zoveel mogelijk binnen te halen, betekende voor Matze de genadeslag. „Zoals Edah een kistje bier voor 11,50 verkoopt, daar kan ik met geen mogelijk heid tegenop, 't Klinkt misschien vreemd, maar bij de grossier betaal ik voor datzelfde kistje bier nog altijd 12,65. Ja dat hoort u goed: twaalf gul dens en vijf-en-zestig centen. Dat is dan nog de inkoopsprijs. Gaat u dus maar na." In de luttele tijdsspanne van nog geen jaar zag Matze zijn omzet per klant kelderen van zeven gulden naar nog geen rijksdaalder. Vandaar dat hij zich nu genoodzaakt ziet het familiebedrijf op te doeken. Spijtig voor Matze want juist dit jaar zou de zaak vijftig jaar hebben bestaan. Een mijl paal, waarmee thans door de prijzenslag korte metten is ge maakt. „Toch was het pure noodzaak", zo verdedigt A. Constandse, directeur van Albert Heijn, het initiatief van zijn concern tot prijsverlaging. Een maat regel, die er niet bepaald om loog. In enkele dagen tijds ad verteerde AH in de dagblad pers liefst drie keer met een volle pagina, waarop het 't pu bliek liet weten samen de broekriem te willen aanhalen en daarom had besloten de prijzen van vele produkten 5 tot soms 25 procent te verla gen." Duit Daarbij deed AH nog een extra duit in het zakje, door de con sument mee te delen, dat het prijsverschil met de concur rent desnoods aan de kassa zou worden terugbetaald, mits kon worden aangetoond dat een bepaald artikel elders inderdaad blijvend goedko per was. Was het AH soms in de bol ge slagen....? „Bepaald niet", schudt directeur Constandse het hoofd. „We gingen ge woon uit van ons winstper centage. Dat bedroeg het af gelopen jaar nog geen heel procent. Voeg daarbij de alge hele economische ontwikke ling en het mag duidelijk zijn waarom wij hebben besloten ons beleid definitief te wijzi gen." .Inderdaad", knikt Constand se. „zo'n geldteruggave-actie moet "of uit de lengte komen of uit de breedte. Wel, wij zijn nu bereid met een nog lagere winst genoegen te nemen om op den duur een grotere om zet te verkrijgen. Om dat deel, wat we verloren hebben* te rug te winnen. Het gaat ons zogezegd om de centen, niet om de procenten." Das „Maar dat wij daarmee opeens een ordinaire superstunter zouden zijn geworden en onze reputatie van kwaliteitskrui denier te grabbel hebben ge gooid, zie ik niet zo. Evenmin dat wij nu de kleine midden standers de das om zouden doen. Integendeel", aldus Constandse. Volgens hem is het de laatste tijd duidelijk waarneembaar, dat de kleine kruidenier terrein aan het te rugwinnen is. „In het kleine kruideniersbedrijf zit wel de gelijk toekomst, als het maar professioneel en modern wordt geleid." Gevraagd hoe AH de prijzen slag met Ahold-broer Simon denkt te rijmen, antwoordt Constandse dat, ofschoon de ze twee grootwinkelbedrijven tot dezelfde houdstermaat schappij behoren, ze los van elkaar staan. „Elk is volstrekt zelfstandig en heeft z'n eigen verantwoordelijkheid", zegt hij. Foefje De bewering dat AH door mid del van deze actie feitelijk met de billen bloot gaat, wijst de AH-directeur van de hand. „Dat wij de afgelopen jaren veel te duur zijn geweest, is niet waar. Vergeet niet dat on ze servicegraad vrij hoog is en onze winkels mooi en mo dern. Nee hoor, wij te duur....? Onzin! Wie zegt dat....?" stemmen op dat van de super markt. Anders gaat hij er vroeg of laat onherroepelijk onderdoor", aldus Vonk, die eenzelfde prijzenslag voor spelt in de handel in duurza me verbruiksgoederen, zoals radio's, televisies, wasauto maten en koelkasten. Noppes Filiaalchef M. van 't Lam van een klein Sparfiliaal in Al phen aan den Rijn is over de prijzenslag al evenmin vrolijk gestemd. ,,Ze maken ons het leven aardig zuur op die ma nier." Winkelier Oosterom, eveneens uit Alphen, wenst er geen woorden aan vuil te ma ken. „De groter jongens zoe ken het maar uit", is alles, wat hij kwijt wil. Toch blijken er in Leiden vol doende „kleine grutters", die van de prijzenslag niet of nau welijks van de kook zijn ge raakt. Neem bijvoorbeeld kruidenier J. Bavelaar aan de Hooigracht (niet zo'n heel kleintje trouwens). Hij zegt zich geen zorgen te maken omdat de persoonlijke bedie ning en de bezorging aan huis, die hij de klant nog kan bieden, vandaag de dag by zijn klanten althans nog heel wat waard zijn. Kruidenier C. van Leeuwen uit de Lokhorststraat maakt het zich nog gemakkelijker. „Ik kijk nooit naar anderen", zegt hij kortaf. „Ze zoeken het maar uit." Grutter H. Hogeboom van de Hoge Rijndijk laat zich al evenmin van de wijs brengen. „Albert Heijn en al die andere grote bedrijven kunnen hun waar wel één keer voor nop pes geven, twee keer mis schien maar een derde keer toch niet meer." Sappel recteur van de grootwinkel bedrijven van Digros. Hij is nogal sceptisch over de AH- stunt. „Ik ervan geschrok ken..? Niks hoor. Want zelfs nu kunnen de AH-prijzen nog niet tippen aan de onze." „Bovendien", aldus Van den Broek, „mooie manier zeg, om je broekriem aan te halen. Want die actie laat AH alleen gelden voor de merkartike len. Met zo'n foefje kan ik het ook. De consument doet er beter aan niet alleen op de kleintjes te letten, maar ook op de grootjes. Want met dit soort stunts bereik je alleen dat nog meer kleine midden standers de pijp aan Maarten zullen geven." Bedrieglijk Voor dat laatste is ook het Ko ninklijk Nederlands Onder nemers Verbond bevreesd. Bij monde van secretaris L. Vonk laat deze werkgeversor ganisatie in de middenstand, waarbij bijna honderddui zend ondernemingen zijn aangesloten, weten dat tenge volge van deze prijzenslag het bestaan van de 30.000 nog overgebleven kleine midden standers in ons land direct ge vaar loopt. Volgens Vonk is de prijzenslag in zekere zin bedrieglijk. ,,Op de kortere termijn ziet het er voor de consument wel leuk en aardig uit, maar op de lan gere termijn niet. Wanneer immers de kleine midden standers verdwijnen, is de klant volledig afhankelijk van de grootwinkelbedrijven. En dat kan nooit goed zijn na tuurlijk. Bovendien stijgt daardoor de werkloosheid en dat gaat weer ten koste van de koopkracht." „Daarom", adviseert de KNO- V-secretaris, „is het voor de kleine middenstander van be lang zijn assortiment niet af te „Nee hoor", zegt Hogeboom, „ik lig er niet wakker van. En ook al zouden wij het loodje moeten leggen. Wat dan nog....? We kunnen altijd nog naar Sociale Zaken...." „Maar nogmaals meneer", be nadrukt de Leidse midden stander, „ik maak me niet sappel. Het is altijd in het nieuwe jaar, dat die bedrijven gaan stunten." Steeds hetzelf de ritueel, aldus Hogeboom. Hij heeft daar trouwens een mooi woord voor. „Voorjaars kriebels", noemt hij die. Met grote advertenties wordt het als het ware van de daken ge schreeuwd, de mensheid moet het weten dat de grote kruideniers de prijzen hebben verlaagd. Ze pogen de omzet te vergroten door in te spelen op noodzakelijke bezuinigingen. DEN HAAG (GPD) - Konsu menten Kontakt volgt de prijzenslag van de „groot grutters" op de voet. „Al- bert Heijn is niet de goed koopste", zegt de consu mentenorganisatie na een voorlopig onderzoek. Op dit moment is de consu ment goedkoper uit bij Dirk van der Broek-Bas van der Heijden en bij Edah dan bij Albert Heijn. Van de 62 produkten, waarmee AH beloofde het goedkoopst te zijn, heeft het Konsumenten Kon takt er 34 elders goedko per aangetroffen. KK vergeleek daarnaast de prijzen van 20 overige veelverkochte arti kelen bij zes grote discounters in Den Haag en Rotterdam. Dirk van der Broek-Bas van der Heij den kwam als goedkoopste uit de bus. Het onderzoek strekt zich uit tot en met 8 januari. Toen de eer ste paginagrote advertenties van AH verschenen, had KK- directeur Bert Donia al gezegd dat zijn organisatie de ontwikke ling nauwlettend in de gaten zou houden. AI eerder Daarbij herinnerde Donia eraan dat zich vier jaar geleden, begin 1977, een soortgelijke kwestie heeft af gespeeld. Ook toen ging het om een groot pakket, dat een kwart omvat van het levensmiddelen bestand dat het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn maande lijkse indexcijfers van het levens onderhoud verwerkt. De prijs ontwikkeling bij AH werd ge volgd en het bleek dat het cern de „grootste stijger" werd: 13,5 procent in een halfjaar. Donia vreest voor een herhaling (ADVERTENTIE) Fischer Motion: 415 Bindjjigen: Maiter M20 met stappers: 198 MontageafeteUen: 25 normaal '638 Als Matchpakket:479. NieuweRyn42 Leiden van dit „spelletje", maar van de kant van Albert Heijn is verze kerd dat het hier om een „structu rele wijziging" gaat. Konsumen ten Kontakt heeft toen besloten de prijzen in de grootwinkelbe drijven langdurig te blijven vol gen, de afgelopen eerste dagen van het jaar werd daarmee een begin gemaakt. Directeur Donia acht de kans niet uitgesloten dat AH zijn winst toch wel haalt, om dat het concern zijn (enorme) hoeveelheden nog scherper in koopt. Konsumenten Kontakt meent dat de onderlinge prijsverschillen steeds meer kwesties van centen worden. Elke dag worden allerlei prijzen opnieuw verlaagd. Kon sumenten Kontakt is zeer slecht te spreken over de campagne van Edah Bij allerlei produkten schrijft het bedrijf dat „goedko per niet mag". Daarmee wordt de suggestie gewekt dat voor deze produkten minimumprijzen van overheid of fabrikant gelden, ter wijl dit niet het geval is. Edah wil voorkomen dat de consument el ders kijkt of de produkten goed koper zyn. Uiteenlopend Volgens Konsumenten Kontakt lo- Kritisch pen de prijzen bij verschillende AH-vestigingen sterk uiteen. Heijn beter de eigen merkartike len kopen dan de bekende mer ken die in prijs zijn verlaagd. Uit onderzoeken van Konsumenten Kontakt komen de eigen merken van Albert Heijn vaak goed te voorschijn. AH-tafelmarganne is bijvoorbeeld 29 cent goedkoper dan Bona en het eigen merk was middel is 90 cent goedkoper dan Dixan. Voorts moet de klant zelf de prijzen kritisch blijven volgen. De artikelen worden nog steeds in prijs verlaagd en het einde van de prijzenslag in nog niet in zicht, aldus KK. (ADVERTENTIE) Voor een 500-gramspak Biotex Blauw vraagt de ene vestiging f2,49 en de andere f3,10. Bij Edah betaalt men f2,35. Enkele van de 62 produkten waarmee AH het goedkoopst zou zijn, wor den in andere winkels aanzienlijk goedkoper aangeboden. Dash kost bij Edah 36 cent minder dan bij AH. Kotex-damesverband is bij Albrecht 90 cent goedkoper. Bij Aldi-markt en Edah kost Cin zano Vermouth 27 cent minder. Bas van der Heijden-Dirk van der Broek rekent 19 cent minder voor Calvé-pindakaas. De consumentenorganisatie raadt de consument echter aan de prij zen overal zo kritisch mogelijk te bekijken. Een 500-gramspak Bio tex Blauw is bij Edah weliswaar 14 cent goedkoper dan bij AH, maar de 2 kilo verpakking is bij AH weer een gulden goedkoper Edah plaatst ook het predikaat „goedkoper mag niet" bij Bam bix. Het Konsumenten Kontakt trof deze kindervoeding bij AH en de Konmar voor respectieve lijk zes en zeven cent goedkoper Volgens KK kan de klant bij Albert Kettingzagen Tuinbouw «n hobby-art. JAN v.d. MEER B.V. TEL. 01713-9008 R.A.VEEN Kruidenier Jan Matze heeft tent. Foto Jan Holvast). de strijd tegen wat hij noemt "de grote jongens" het loodje moeten leggen. Volgende week sluit hij

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17