Yan der Duim: "Ik ben klaar" Cruijff sluit Braziliaans avontuur niet uit Ogem hoeft jaarrekening 1973 niet over te doen Dubbele zege Hans Yultink Soldatenbonden boos over besluit De Geus Vlaardingen: "KNVB wil van ons af ..r VRIJDAG 9 JANUARI 19H1 DO/ST SPORT PAGINA 15 AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff wil de komende weken vijf voetbalwedstrijden spelen om op die manier te voorkomen, dat hij net zoals vorig jaar, moei lijkheden ondervindt wanneer hij straks weer als speler in actie moet komen. Op dit moment zijn drie van de vijf ontmoetingen be kend. Op 14 en 17 januari speelt hij evenals Rob Rensenbrink als gastspeler mee met DS'79. Op 14 januari in Engeland tegen Chel sea en drie dagen later in Dor drecht tegen Ajax. Op 21 januari maakt Cruiiff deel uit van hot team van in de Verenigde Staten spelende Nederlanders dat onder de naam Oran Yankees zal aan treden tegen Ajax. Die wedstrijd in het Ajax-stadion begint om 20.30 uur en wordt geleid door Charles Corver. Hoewel het voor Cruijff om finan cieel gezien aantrekkelijke duels gaat wijst hij allereerst op het sportieve belang dat voor hem aan de wedstrijden is verbonden: „Een jaar geleden is het mij be hoorlijk opgebroken toen ik na vijf maanden niets te hebben ge daan weer moest gaan voetbal len. Dat wil ik nu voorkomen.. Trainen alleen, zoals ik nu doe bij Ajax, is niet voldoende. Voor mij gaan de jaren ook meetellen. Ik kan het me niet meer permitteren om zomaar vijf maanden op non- actief te staan", aldus Cruijff die tot eind februari met trainer Leo Beenhakker het eerste elftal van Ajax zal blijven leiden. Wat Cruijff daarna gaat doen is nog altijd niet bekend omdat de Ame rikaanse club Washington Diplo mats is opgeheven en Cruijff „he lemaal vrij" is: „Ik kan aan de slag waar ik wil. Er is een kans dat dat in Brazilië zal zijn. Ik heb een aan bieding van een Braziliaanse ver eniging. Voor mij is Brazilië nog altijd het land waar het betere en aantrekkelijke voetbal wordt ge speeld. Dat is woensdag nog weer eens gebleken in die wedstrijd tussen Brazilië en West- Duitsland". De kans dat Cruijff het volgend sei zoen voor Ajax zal gaan voetbal len moet om financiële redenen vrijwel uitgesloten worden geacht. Wanneer Cruijff op 21 ja nuari tegen Ajax speelt weet hij zich gesteund door Van Beveren, Endeman, Suurbier, Krol, Rijs- bergen. Pot, Rongen, Vosmaer, Van Veen, Rensenbrink, Van der Veen, Advocaat, Lodeweges en Ressel. Johan Neeskens, die ook was benaderd, heeft de uitnodi ging niet geaccepteerd omdat hij zich in alle rust wil voorbereiden op de nieuwe Amerikaanse com petitie. Een aantal spelers met wie Cruijff straks zal samenwer ken, spelen momenteel in de Amerikaanse indoor-competitie Jan van Beveren een blessure heeft overgehouden. Cruijff: „Het is dam ook de vraag of hij er op 21 jannuari bij kan en mag zijn." De Oran Yankees zullen worden ge- coachcd door de onlangs bij Fort Lauderdale Strikers ontslagen Cor van der Hart Tegenstander Ajax is gistermiddag vertrokken naar het Spaanse Marbella waar het een week in trainingskamp zal verblijven. Volgende week woensdag wordt daar een wed strijd gespeeld tegen Atletico Marbella. Amerikaan voor BOB DEN HAAG - Vanaf morgen, wanneer begonnen wordt aan de tweede helft van de com petitie, kan het geteisterde BOB weer beschikken over twee Amerikanen. In het ka der van de hulpactie, opgezet door topclubs Den Bosch en Leiden, om van het trooste loos onderaan bengelende BOB nog een beetje tegen stander te maken is Kenneth Smith van Royal Anderlecht overgekomen. Naast Smith komt ook de van Jum pers afkomstige Rob van Eye- keren de ploeg uit Oud Beiier- land versterken. Belangrijk jaar voor wereldkampioen HEERENVEEN (GPD) - Met al leen Piet Kleine, de zwierende kilometervreter, in zijn kielzog, bevindt Hilbert van der Duim zich momenteel op eenzame hoogte aan de nationale schaat- stop. Hij is dat ook eigenlijk aan zijn stand verplicht, ofschoon menigeen de naam Eric Heiden op de lippen heeft en niet die van de 23-jarige Fries als wordt ge vraagd wie in het bezit is van de wereldtitel. Als smeltende sneeuw in het voorjaar ver dween de verbazing over Van der Duims stuntwerk in zijn woonplaats Heerenveen, maar dat heeft hem allemaal koud ge laten. „Ik schaats niet voor het publiek, maar voor mijn eigen eer en pres taties", laat hij schouderopha lend weten. Zondag ging Van der Duim in Inzeil sneller dan ooit in het rond op de 5000 meter en „precies volgens de planning", al- lus hoofdtrainer Tjaart Klooster boer, heeft de voornaamste Ne derlandse schaatstroef de vorm te pakken waarmee hij de inter nationale concurrentie te lijf kan gaan. Het Nederlands kampioenschap, het zou zijn derde zijn, kan hem in Assen normaal gesproken niet ontglippen. De val-virus, die hem jarenlang kwelde, lijkt na een technische correctie te zijn be dwongen. Het is dit seizoen bij één buiteling gebleven tijdens een Friese selectiewedstrijd in november. Voor het eerst in een vraaggesprek met Van der Duim kan dit onderwerp dan ook blij ven rusten. Het zou te ver gaan om de snel ver geten wereldkampioen een ge daanteverandering toe te schrij ven, toch is er iets tot leven geko men in de manier waarop hij zich manifesteert. Hij komt zelfbe wuster over, is minder in zichzelf gekeerd en de schuwe blik waar mee hij zijn omgeving, met name verslaggevers, wantrouwend aankeek, is aan het verdwijne- De man die een jaar geleden voor het Europees kampioenschap in Trondheim vanuit zijn schulp de hoop uitsprak bij de eerste twaalf te eindigen, zegt nu: „Ik wil Ne derlands-, Europees- en wereld kampioen worden". Dat klinkt tenminste anders, maar Van der Duim benadrukt met klem dit niet als grootspraak te beschou wen. Zo is hij niet en zo zal hij ook nooit worden. Na het behalen van de wereldtitel werd Hilbert van der Duim in Noorwegen afgeschilderd als een geluksvogel, die het grillige weer en de „Friese" scheidsrechter op zijn hand had. Hij kent die reac ties, maar de Noorse schaatsers hebben er tegen hem nooit iets over gezegd. Ook in dit opzicht schuwt Van der Duim nu de te genaanval echter niet: „Het stond voor iedereen als een paal boven water dat Eric Heiden in Heeren veen wereldkampioen zou wor den. ook ik wist niet dat hij zo opgebrand was na de Olympi sche Spelen. Dat bleek al op de eerste dag. Maar ik was hem en al die Noren de baas en daar gaat het om. Wereldkampioen is we reldkampioen. Al hadden ze me ook over de finish gesjouwd. Bin nen is binnen". „Ik heb ze allemaal verslagen, Ox- holm zelfs in een rechtstreeks ge vecht, waardoor het argument van ongelijke omstandigheden zeker niet voor hem gold. Het zit de Noren blijkbaar dwars dat ze al zes jaar geen wereldkampioen meer hebben gehad en daarom kwamen die verwijten. Zelf re den ze in Heerenveen geen meter, maar daar is met geen woord over gesproken. Ze waren net als Hei den opgebrand. En verder heb je in de schaatssport nou eenmaal met wisselende omstandigheden te maken zo lang er geen overdek te banen zijn". Al heeft Hilbert van der Duim niet. ten. Gelukkig ben ik daar van af. Ik werk nu wanneer ik wil en kan mijn training en de wedstrijden daarbij aanpassen. De menselijke kant telt bij die zaak ook mee, want als ik niet meer hard rij blijft er ook plaats voor me. Ik heb sinds de vorige zomer geen zor gen meer en daarom heb ik me heel goed kunnen voorbereiden. In het verleden was trainen mijn enige tijdverdrijf. Verder had ik niets te doen". Die voorbereiding is nu op een an dere leest geschoeid. „Het vorig jaar had ik een heel sterk voorsei zoen, maar bij het EK was ik uit geblust en dat wil ik nu voorko men. Toen hadden we een be hoorlijk lang seizoen waardoor ik mij nog kon herstellen. Als je nu weer zo'n fout maakt is het zeer de vraag of je klaar bent voor het WK. Zoals ik het nu heb aange pakt deed Eriq Heiden het ook. Dit weekeinde vinden de nationale schaatska mpioensch appen plaats. Getraind wordt er evenwel nauwelijks meer. Gisteren 1 maakte alleen Sijtje van der Lende in Assen de spieren los. De rest is blijkbaar klaarvoor de klus. zoals illustere voorgangers, het schaats-chauvinisme in Neder land nieuw leven ingeblazen met zijn wereldsucces, de titel is voor hem, zoals hij het uitdrukt „heel veel waard gebleken". Net als PTTer Piet Kleine aan zijn triomfjaar 1976 een baan over hield, vond ook Van der Duim na de vorige winter werk. Een sport artikelenfirma plaatste hem op de loonlijst en zonder dat iemand zich hoeft te storen aan het over treden van de reclameregels rijdt de schaatser rond in een bedrijfs auto waarop in forse afmetingen de naam van de zaak is aange bracht. ,Dit heb ik dus in wezen verdiend met de wereldtitel", stelt Van der Duim tevreden vast. „Ik hoef nu niet meer naar de sociale dienst, waar ik vijftien gulden per maand kreeg als zogenaamde voorzie ning in de noodzakelijke behoef Hij trainde zich helemaal rot tot veertien dagen voor de eerste gro te wedstrijd, deed daarna alleen het korte werk en trainde niet veel meer op het ijs". „Het was zondag m Inzeil lekker weer. Ik wist wel dat ik die 7.04 zou gaan rijden, maar het kwam op dat moment toch onverwacht. Psychologish is z<*'n tijd natuur lijk gunstig, maar het betekent ook datje moet oppassen. Zorgen datje uitgerust blijft en niet over de schreef gaat. Dus geen uitput tende trainingen meer, alleen tempowerk. Anders verschiet je je kruit te vroeg en dat heb ik het vorig jaar al gehad". De fase waarin Hilbert van der Duim zich nu bevindt kent voor de technische schaatsdeskundi- gen nog veel geheimen. Over de vraag hoe over een langere pe riode de topvorm kan worden vastgehouden hebben talrijke trainers zich al het hoofd gebro ken. Van der Duim staat nu op scherp. „Ik voel dat ik er klaar voor ben", zegt hij zelf. Maar nu komt het er op aan de vorm vast te houden tot minstens half fe bruari, wanneer het WK plaats vindt. De Noren en zelfs Eric Heiden lukten dat het vorig jaar niet. Geestelijk konden ze het toernooi in Heerenveen niet meer aan. Van der Duim mag dan momenteel nog zoveel zelf vertrouwen hebben, hij erkent het ongewisse van zijn situatie: "Omdat je nu niet meer hele da gen aan het trainen bent val je op den duur weer terug op je ba sisconditie. Die gemiste trai- ningsarbeid moet toch weer ge compenseerd worden, maar dat houdt het risico in dat je teveel doet. Het luistert allemaal heel precies". AMSTERDAM( ANP) - Ogem hoeft de jaarrekening over 1978 niet over te maken. Wel met het con cern bij het opmaken van toe komstige jaarrekeningen een ver lies zoals is geleden op de deelne ming in het in 1979 failliet ver klaarde Duitse bouwbedrijf Be ton- und Monierbau (Bum) afzon derlijk in de jaarekening vermel den en geheel ten laste van het resultaat brengen. Dit heeft de ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechts hof bepaald in haar arrest over de klacht van de Stichting bedrijfs informatie (SOBI) tegen de jaar rekening 1978 van Ogem. Op 10 van de 13 onderdelen van de klacht van Sobi heeft de onderne mingskamer Ogem in het gelijk gesteld. Ogem heeft echter ten oinrechte in de jaarrekening 1978 12,8 min ten laste van de voor ziening bijzondere doeleinden gebracht. Maar van de onderne mingskamer hoeft Ogem haar jaarrekening miet te wijzigen. De ondernemingskamer n eemt daarbij in aanmerking, dat Ogem op het standpunt staat, dat de 12,8 min van de voorziening bij zondere doeleinden vrijvalt, als dit bedrag afgeboekt moet wor den van het resultaat. Het netto resultaat over 1978 verandert daardoor niet, zo stelt Ogem. taat over 1978 12,8 te hoog is en de winst van Ogem over 1978 niet ƒ32,8 min is maar ƒ20 min. De neergang van het concern is, vol gens de heer Lakeman, dus al in 1978 begonnen. Verder is het interessant, aldus de heer Lakeman, dat de onderne mingskamer het onaanvaardbaar acht, dat een rechtspersoon, door het op zich nemen van een ge heimhoudingsplicht, het inzicht krijgen in het vermogen en het resultaat belemmert. Hartluchtbrug meer gebruikt AMSTELVEEN (GPD) - Vorig jaar werden bijna achttien procent meer Nederlandse hartpatiënten in het buiten land geopereerd dan in 1979, namelijk 986 tegenover 836 Dit zei voorzitter H. Berends van de Ziekenfondsraad gis teravond in een nieuwjaar stoespraak. Hij sprak van „een ontwikkeling waar Ne derland niet trots op kan zijn en waarover de leden van de ZFR zich terecht grote zorgen maken". De meeste Nederlanders, die via een „hartluchtbrug" wer den geopereerd, gingen naar het Zwitserse hartcentrum Genolier, bij Genève name lijk 60 procent van het totaal. De overige patiënten werden geholpen in Houston (VS), Londen en Aken. Verpleeghuis dicht door directeur ROÏTERDAM(ANP) - Het Rotter- damse verpleeghuis voor demen te bejaarden "Erkina Maria" zal in 1981 worden gesloten. Aanlei ding daarvoor zijn klachten over het optreden van de directeur. De gemeente, die tot sluiting van het verpleeghuis heeft besloten, heeft nog getracht de rust in hét huis te herstellen maar dat is niet gelukt. De directeur had met na me communicatieproblemen met de patiënten en de rest van het personeel. DEN HAAG (GPD) - De soldaten- bonden WDM en AVNM heb ben verontwaardigd gereageerd op het besluit van minister De Geus (defensie) om het dienst plichtsysteem ongewijzigd te la ten. De Vereniging Van Dienst plichtige Militairen spreekt van „een ontzettend botte opstel- "Kliniek ook aan verkrachtings poging schuldig" GRONINGEN (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen, mr. M.H. Severein heeft gisteren negen maanden ge vangenisstraf geëist tegen een 23- jarige man uit Oude Pekela we gens poging tot verkrachting van een inwoonster van Stadskanaal. De officier zei er bij zijn eis reke ning mee te hebben gehouden, dat de Van der Hoevenkliniek in Utrecht - waar de man werd ver pleegd - de verdachte niet goed had voorbereid op het proefver lof, waarin hij de poging tot ver krachting ondernam. 'Hij is min of meer het bos ingestuurd', al* dus mr. Severein De man pro beerde de alleenstaande vrouw op 23 oktober in haar flat te ver krachten. De poging mislukte, omdat de vrouw zich heftig ver zette. De man, die onder een tbr- maatregel viel, werd in de Van der Hoevenkliniek verpleegd, omdat hij zich al eerder aan ver krachting had schuldig gemaakt. ling", terwijl de Algemene Ver eniging van Nederlandse Militai ren vindt dat De Geus „finaal mist voor open doel". Woensdag liet De Geus de Tweede Kamer weten dat hij de aanbeve ling van een speciale commissie, om een systeem met variabele diensttijd in te voeren en de dienstplichtige meer keuzemoge lijkheden te bieden, naast zich neerlegt. Het zou te duur zijn en bovendien bestaande on rechtvaardigheden in het dienst plichtsysteem vervangen door ongelijkheden, vindt hij- Het door de commissie voorgestel de systeem wordt door de WDM niet warm gesteund („het komt hoofdzakelijk tegemoet aan de mensen met een hogere oplei ding"), maar de soldatenbond meent dat De Geus te gemakke lijk concludeert dat alles bij het oude moet blijven. „Het gaat ons erom dat een eind wordt gemaakt aan de afknijpingstoestanden in de dienst, dat de soldaat dezelfde grondrechten krijgt als buiten het leger", aldus de woordvoer der. Voorzitter Bart Lamers van de AVNM noemt de financiële argu menten van De Geus „een stan daarddooddoener". Hij wijst er op dat jaren van studie en geld nu achteloos worden weggegooid. „De minister kiest voor het be houd van een systeem waaraan in de loop der jaren al de nodige pro blemen bleken te kleven, zonder ook maar aan te wijzen op welke wyze hij denkt de heersende pro blemen op te gaan lossen', aldus Lamers. Ook Arnouts ongeslagen BERKHOUT (ANP) - Al op de eer ste dag van de strijd om het natio- SCHAKEN - Gisteren is op 68- jarige leeftijd de bekende Russi sche grootmeester Alexander Kotov overleden. In 1948 was hij samen met Bronstein kampioen van de Sowjet-Unie. Op latere leeftijd genoot hij bekendheid als arbiteur en auteur. SCHAKEN - De hangpartijen uit de negende en tiende ronde van de tweekamp tussen Kortsjnoi en Hubner zijn op verzoek van de Westduitser uitgesteld. De stand is 4,5 - 3,5 in het voordeel van de ex-Rus Kortsjnoi. Scholier stal munitie in kazerne HAVELTE (GPD) - De inbraak in de Johannes Postkazerne in Ha- velte, waarbij een grote hoeveel heid munitie voor handvuurwa pens werd gestolen, is opgelost. De marechaussee heeft gister middag in samenwerking met de rijkspolitie een zeventien-jarige scholier A. W. uit Steenwijk aan gehouden. Het grootste deel van de munitie is al achterhaald. Het onderzoek wordt nog voortgezet omdat de indruk bestaat dat de scholier hulp heeft gehad. Defensie denkt dat de inbraak een kwajongensstreek is. „Er is geen enkele aanwijzing, die duidt op plannen voor de doorverkoop van deze munitie". W. heeft, zo deelde een politiewoordvoerder mee, in ieder geval niets te maken met de organisatie Waaks (Werk groep Anti-Atoomkoppen Steen- wijk), die zich verzet tegen de op slag van atoomkoppen op de NA- VO-basis in Havelterberg. VLAARDINGEN (GPD) - Spelers en trainer Jan de Gier van FC Vlaardingen zullen nog zeker twee weken moeten wachten voordat zij hun salaris over de maanden november, december en januari krijgen uitgekeerd. Het Budget Bewakings Instituut (BBI) kon deze week pas de defi nitieve voordracht van de finan ciële verdeelsleutel over de 37 clubs aan de KNVB sturen, en verwacht dat het zeker nog wel twee weken zal duren alvorens de clubs dat geld op hun bankreke ningen krijgen overgemaakt. Overigens kreeg FC Vlaardingen sinds gisteren nog een financiële domper te verwerken. De Vlaar- dingse eerste divisie-club ver wachtte over het seizoen 1979- 198U een BBI-bijdrage van 100.000 gulden en had daarnaast nog een voorschot gevraagd op het lopende seizoen. Paul Schu bert van het BBI gisteren echter: „Het bedrag dat FC Vlaardingen zal ontvangen zal de 100.000 gul den benaderen, maar zeker niet overschrijden". Een teleurstelling en een nieuw probleem derhalve voor Vlaar dingen. dat de salarissen van zijn werknemers alleen maar uit de BBI-bijdrage kan betalen. Ande re middelen om aan de financiële verplichtingen te kunnen vol doen ontbreken momenteel na melijk volkomen. Uitstel van executie, lees faillisse ment, dus voor Vlaardingen, dat zelfs lijdzaam moest toezien hoe een ex-bestuurslid, die nog geld tegoed had van de club, beslag liet leggen op de re cette van een thuiswedstrijd. Fnts Schoenmakers, tweede se cretaris betaald voetbal van de KNVB: „Of de situatie bij Vlaar dingen zo nopend is weet ik niet, maar er bestaat een noodfonds bij de KNVB waar clubs die in finan ciële nood verkeren aanspraak op kunnen maken. Dan moet die club natuurlijk wel aan bepaalde voorwaarden voldoen. FC Vlaar dingen heeft echter nog geen con tact met ons opgenomen om aan spraak op dat noodfonds te ma ken. De situatie zal dus nog wel niet zo slecht zijn..." Penningmeester Van der Stap van FC Vlaardingen is het tot in zoverre met Frits Schoenmakers eens. dat wanneer Vlaardingen de BBI-bijdrage snel krijgt over gemaakt, de situatie er m elke ge val hoopvoller voor zijn club uit ziet. „Dat bedrag had al eind de cember binnen moeten zijn," al dus de penningmeester. „Maar ik krijg zo langzamerhand de in druk dat de KNVB een toernooi in Uruguay belangrijker vindt dan het voortbestaan van een Ne derlandse betaald voetbal oi gani- satie. Ik vermoed zelfs dat de KNVB van ons afwil. Het zou in derdaad mooi passen in het rap port van de „Werkgroep Compe titie-opzet," die uitgaat van 36 clubs." Mèt FC Vlaardingen telt het betaalde voetbal nu 37 vereni gingen. naai biljartkampioenschap anker kader 47/1 is het aantal kansheb bers gehalveerd. Piet Vet, Wim van Deventer, Jean Bessems en Ben Velthuis werden gisteren in het Dorpshuis in Berkhout door twee nederlagen op rij op slag kansloos voor de eindzege. Van het kwartet winnaars is Hans Vultink torenhoog favoriet. Hy voert na de openingsseance het tussenklassement aan met het beste algemeen gemiddelde. Vultink voelt evenwel de adem van Jean Arnouts in de nek. De 22- jarige kasteleinszoon uit Etten- Leur bracht de in de eerste ronde opgelopen achterstand in moyen ne in de avonduren terug door de beste partij van de dag te draaien. In zeven beurten versloeg hij de plaatselijke favoriet Piet Vet, die hulpeloos onderaan bengelt met twee nederlagen en zijn talrijke suDDorters zwaar teleurstelde Vet bleek mentaal kwetsbaar en niet opgewassen tegen de druk van het thuisvoordeel. Arnouts daarentegen speelde na zijn stroeve opening tegen Bessems (14 beurten) onbevangen. Hij schotelde Vet een reeks van 135 voor en holde daarna in hoog tempo naar de streep. Door de fraaie overwinning be draagt de achterstand van Ar nouts op Vultink in gemiddelde exact drie punten. Geen onover komelijke hindernis. Zeker ge zien de wisselvalligheid in het spel van de titelhouder, die weer galoos lijnenspel afwisselt met knoeiwerk. Gebrek aan concen tratie - in de wetenschap dat zijn tegenstanders niet de capacitei ten bezitten de partij in een paar beurten te beëindigen - ligt eraan ten grondslag. LEIDEN - LKV De Spartaan speelt zaterdag zijn laatste thuiswed strijd in de Westelijke poule. Te genstander in de Groenesteeg is SSS Alkmaar, de nummer drie. De eerste plaats in de poule wordt gedeeld door de Leidse ploeg en Atlas Nijmegen. De gewichtheffers van Dirk van 't Riet komen zaterdag met een mixture van routiniers en jeugd in het veld. Van de jonge garde draven Rob Wansink. Hein van Spartaan in actie tegen SSS Alkmaar de Putte en Wim van de Putte op, de ervaring wordt ingebracht" door Ane Swagcrs en Herman Fi- hppo. John ten Bnnke wordt dot le Leidse vereniging nog achter de hand gehouden Hy is herstellende van een blessure Dio Decgcnaars, het grote talent van LKV De Spartaan zit in dienst en doet daarom eveneens niet mee. De wedstrijd tegen SSS Alkmaar, dat in Keizer en Van der Meulen zijn beste mensen heeft, begint om 15.00 uur. De toegang is gra tis.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15