Sandra de Kruiff uit de schaduw Dit is de kroon mijn carriere Leidse sportwereld voor keus: 'beslissen of onmondig worden' r>r> T afeltennisster Leids sportvrouw 1980 "Op naar de top" Tesselaar:Inpakken en wegwezenPiet9 VRIJDAG 9 JANUARI 1981 LEIDEN - De al heel lang sudde rende plannen tot reorganisatie van de Leidse Sportstichting stonden ook gisteravond weer centraal. Tijdens de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie, per traditie gehouden in het restaurant van zwembad De Zijl, gaf Piet Biegstraaten, voorzitter van dit orgaan, met veel felheid een oud stokpaardje de sporen. In zijn welkomstoespraak opende hij de aanval op de gemeente (en spe ciaal op de aanwezige sportwet houder Dick Tesselaar) en vroeg hij zich af of de Leidse sportwe reld aan het lijntje wordt gehou- steld door Ben W van Leiden (twee gaan uit het het voortbe staan van de stichting, drie voor zien in opheffing daarvan), kiest de Sportstichting zelf, uiteraard, voor het voortbestaan. Biegstraa ten liet daar over geen twijfel be staan. Voordat in maart een be slissing in deze zaak zal worden genomen, zal het dagelijks be stuur van het orgaan iedere be trokken vereniging die zich daar over uit moet spreken, adviseren "een Sportstichting zoals thans, goed te keuren, de gewijzigde sta tuten te aanvaarden en het werk gebied uit te breiden" den, of "zelfs bij de neus"wordt Me' ?1"dere, w[0°rden;, de SP°^ - stichting wil blijven en wil de invloed uitbreiden naar het be- genomen". Biegstraaten stelde daarbij tevens de vraag of één en ander niet riekt naar onbehoor lijk bestuur. "De gedachten daar aan kunnen opkomen", aldus de praeses, nadat hij de diverse koerswijzigingen (wél opheffing, geen opheffing) van de gemeente in het verleden had geschetst en was overgegaan tot het heden. Van de vijf mogelijkheden voor reorganisatie die nu bij de Leidse sportclubs ter discussie zijn ge- SCHAATSEN - De organisatie van de strijd om het Europese schaatskampioenschap lange- baan (heren), die op 24 en 25 fe bruari in Deventer zal plaatsheb ben. verwacht dat het aantal toe schouwers tijdens dat weekeinde zal liggen boven het aantal dat no dig is om de kosten te dekken. Op de twee dagen zijn in totaal 14.000 betalende kijkers beno digd om quitte te spelen. Nu de voorverkoop van de kaartjes voor het tweedaagse evenement zich gunstig ontwikkelt, maakten de organisatoren van het toernooi een schatting. Ongeveer 20.000 worden verwacht. heer van de accommodaties ten behoeve van recreatie, de sport hallen en de gymnastiekzalen. Al vroeg Biegstraaten zich wel af of de bond van Leidse amateurtuin ders en van Leidse volkstuinver enigingen, óók vallend onder het bovengenoemde begrip 'recrea tie', "niet liever hun eigen boon tjes willen doppen". De Sportstichting wil dat duidelijk wél. Biegstraaten: "Destijds was het zonder meer: opheffing Sportstichting. Punt. Klaar. Af. De sportwereld moest zich maar wenden tot de Welzijnsraad of moest maar een eigen structuur bedenken, met een sportraad bij voorbeeld. In de huidige nota van B en W wordt de opheffing in het midden gelaten en mag de sport wereld zeggen welk model de voorkeur heeft. Met andere woor den: bekijk het maar en B en W horen het wel". "Je ware democratie", sprak Biegstraaten sarcastisch. "In spraak, voorstellen met alterna tieven". Maar wel inspraak en de mocratie die in dit geval slechts op schijn berusten, zo gaf Biegstraaten aan. "Want als B en W antwoorden krijgen die stro ken met hun gedachten, dan is er niets aan de hand en gaan ze ak koord. Is dat niet het geval, dan krijgt het algemeen belang voor rang. Dan geldt het: "sorry" sportwereld. Andere organen (de Leidse Jeugd Actie, de Culturele Raad) hebben hun taken ook al moeten teruggeven, wij kunnen geen onderscheid maken. Dan maar slachtoffer van de uniformi teit". En dat moet, aldus Biegstraaten, per sé worden voorkomen. De Sportstichting moet blijven func tioneren zoals nu het geval is. Om vervlakking te voorkomen: "want door aanvaarding van de andere mogelijkheden worden de vertegenwoordigers van de sport in de toekomst slechts advi seurs, naar wie men welwillend zal luisteren zonder dat ze echte invloed kunnen uitoefenen op een beslissing. Het gaat dus om de keus: Meedenken, meepraten en beslissen, of niets meer te ver tellen hebben. Sportwereld, let op uw zaak" Joop Zoetemelk Sportman van 1980 '4 AMERSFOORT - De slagzin van de omroepvereniging ging volledig op. Althans voor Joop Zoetemelk, die gister avond goed zat bij de AVRO. Bescheiden, maar wel vast beraden liet de voormalige Rijpweteringer zich in het Amersfoortse ontspanningsgebouw 'De Flint' fêteren als middelpunt van de dertigste editie van de verkiezing van 'Sportman en Sportvrouw van het jaar'. Gulzig 'zoomden' de hem en 'Sportvrouw' Annie Borckink in. In een tijdsbestek van goed anderhalf uur sleepte 'Den Zoet' twee leidersprijzen in de wacht, nadat hij in het voor programma als deelnemer aan een quiz voor'Sportmankandida ten' het toch niet had kunnen la ten om zijn in 1980 verbrokkelde reputatie van "eeuwige tweede" nieuw leven in te blazen. "Een be kroning van mijn carrière", noemde Zoetemelk zijn uitver kiezing tot 'Sportman van het jaar', die nog extra glans kreeg, nu zijn wielerstal Raleigh de ere titel 'Sportploeg van 1980' kreeg opgeplakt. De ontboezeming klonk nog ge loofwaardig ook. Want ook nu bleek Zoetemelk anders dan an deren. Uit de monden van andere gelouterde vedetten mag een der gelijk commentaar als een plicht matig cliché worden opgetekend, uiteindelijk zijn er belangrijkere dingen in het leven van een sport- vedette dan de jaarlijkse AVRO- verkiezing. Maar 'le maillot jau- ne' had wel degelijk op de Jaap Eden-trofee 'gevlast'. Zoetemelk had dat in Tele Bingo aan Mies Bouwman opgebiecht; wellicht als enige vreesde hij echter voor de concurrentie van de door hem als "De Boer" aangeduide mara thonloper Gerard Nijboer. Maar tijdens het stemmen tellen werd alras duidelijk dat de sport redacties van 24 Nederlandse dagbladen de voorspelbare 'Sportman en Sportvrouw' uit het drietal kandidaten hadden gelicht. Kritisch AVRO-lid Cor van der Laak hoefde dus niet in te grijpen. Met acht stemmen voor sprong finishte Zoetemelk (93 stemmen) als eerste. Nijboer (85 stemmen) en wereldkampioen schaatsen Hilbert v.d. Duim (50 punten) volgden op afstand. Bij de dames verraste de uitverkie zing van schaatster Annie Borc kink al evenmin. De gouden plak, die zij tijdens de Winterspelen in Lake Placid verdiende op de 1500 meter, leverde haar gisteravond 105 punten op. Bettine Vriese- koop, die in haar bagage de twee- LEIDEN - Eindelijk dan mocht Sandra de Kruiff uit de schaduw van het tafeltennisfeno- meen Bettine Vriesekoop treden. De 21-jarige Scylla-speelster werd gisteravond geko zen tot sportvrouw van Leiden omdat de kleuterleidster naast haar Hazerswoudse vrien din een serie aansprekende prestatiekruimels opppikte. Een geldprijs van 1250 gulden en de daarbijbehorende Zilveren Sleu tels werden gisteravond in het restaurant van het zwembad De Zijl aan de Leidse tafeltennisster uitgereikt, die ook nog vanwege het feit dat ze zo dolgraag bij de heren wil gaan spelen de dit jaar voor het eerst ingestelde e patieprijs kreeg toebedeeld. De zwemmer Edward werd door de jury (Lodewijk Kal lenberg, Hennie Kwik en Ad van Kaam) als tweede gerangschikt terwijl de waterpoloër Stan van Belkum, beiden zijn lid van Zijl LGB, als derde een prijs van 550 gulden in ontvangst mocht ne- Overigens maakte de jury voordat tot de prijsuitreiking werd over gegaan, voor de duidelijkheid de vier vuistregels kenbaar die wor den gehanteerd bij de verkiezing van de sportvrouw, sportman of sportploeg van het jaar. Daardoor kon bijvoorbeeld de man die lid is van de Leidse wielrenvereniging Swift, Joop Zoetemelk, niet in aanmerking komen voor de prijs omdat de Tourwinnaar "niet di rect woonachtig is in Leiden of directe omgeving". Sandra de Kruiff is dat wel. Haar score van 100 procent in de pas afgesloten herfstcompetitie was een belangrijke basis voor het door Scylla behaalde kampioen- LEIDEN - Sandra de Kruiff, de Leidse sportvrouw van het jaar 1980, kan voorlopig maar niet genoeg krijgen van het ta feltennis. Niet minder dan zo'n 25 uur per week(!) zet de Scylla-speelster zich achter de groene tafel om straks nog méér aansprekende presta ties af te leveren. Nu de bijna werkloze kleuterleidster (slechts één ochtend in de week kan zij haar vak uitoefe nen) in de nationale competi tie iedereen van de tafel veegt, zijn alleen internationale ont moetingen interessant. Sand ra de Kruiff, die overigens nooit had verwacht Leids sportvrouw van het jaar 1980 te worden, heeft er dan ook nog een paar jaar voor over om het hoogste platvorm van Europa te bereiken. "Alleen dat telt voor mij", verklaarde de winnares van de Limburg Coupe, "er valt voor mij toch geen eer te behalen in Neder land. Ik wil ontzettend graag in het buitenland presteren". schap nadat al eerder de algeme ne titel werd geincasseerd. Ze greep, bij afwezigheid van Vrie sekoop, de Limburg Coupe en zorgde in internationale kracht metingen geregeld voor succes sen. Die behaalde Edward Maasdijk ook. Hij won goud tijdens de na tionale zwemkampioenschappen op de 100 en 200 meter vlinder slag; greep zilver op de 100 'vrij' en leverde tijdens internationale wedstrijden in het Spaanse Anti bes aansprekende resultaten af. Maasdijk mocht een prijs van 700 gulden in ontvangst nemen. Stan van Belkum eindigde deze keer een treedje hoger dan de vo rige verkiezing: de derde plaats. Volgens de jury vertoont de pres tatiecurve van de waterpoloër een lijn loodrecht omhoog. Met het Nederlands team en zijn ploeg Zijl/LGB kwam hij tot aan vaardbare prestaties en zorgde er menigmaal voor dat de vijandelij ke doelman kon 'vissen'. De jury stationeerde een trio op de vierde plek: Laurens van As, Son- ja Pool en Gerard van den Berg, alle drie afkomstig uit de hoek van de gevechtssporten. Van As werd voor de derde maal natio naal kampioen judo bij de junio ren. Sonja Pool pakte bij het tae kwondo eveneens de Nederland se titel en greep en passant ook de 'Europese'. En Gerard van den Berg eindigde in die internatio nale taekwondostrijd op de vier de plaats en incasseerde evenals zijn twee 'prijsgenoten' het Ne derlands kampioenschap. Dat deed ook de gehandicapte schermer Frans Verhoef. Het lid van De Sleutels toonde zich op de onderdelen degen, floret en sabel erg bekwaam tijdens de nationale titelstrijd en werd daarom uit uit gezonden naar de Paralympics, die in het voorbije jaar in Arnhem werden gehouden. Hij werd vijf de. Evenals vorig jaar had de jury voor zes uitverkorenen aanmoedi gingsprijzen beschikbaar. Perso nen dus, die in 1980 aanleiding hebben gegeven om te veronder stellen dat er in de nabije toem- komst iets van hen kan worden verwacht. De sporters waarvan de jury hoge verwachtingen heeft, zijn: 1. Dio Deegenaars, gewichtheffer bij LKV de Spartaan. Wellicht het grootste talent dat Leiden mo menteel rijk is. Deegenaars ver beterde reeds vijf Nederlandse jeugdrecords en werd nationaal kampioen bij de junioren. 2. Sandra Dorlas, hardloopster bij de Bataven. Bij de meisjes B werd zij zowel op de 200 als 400 meter nationaal kampioene en op de 400 meter indoor werd even eens die titel gepakt. 3. Boudy Pijnakker, voetballer bij Roodenburg. Een telg uit een be kende Leidse voetbalfamilie, reeds nu al begeerd door enkele profclubs. 4. Martin Overdevest, wielrenner bij Swift. Een sportjongen die over de mentaliteit beschikt om het ver te schoppen. In zijn eerste jaar als nieuweling behaalde Overdevest meteen de Zuidhol landse crosstitel. 5. Wilco van der Zeeuw, zwemmer én waterpoloër bij LZ '86. Met zijn 15 jaar is Van der Zeeuw de jongste speler in de hoogste klas se van de waterpolocompetitie. Hij is aanvoerder van het natio naal jeugdteam en zwom zich tij dens de Nederlandse jeugdtitel- strijd op de 200 wisselslag naar een eerste plaats. Kortom: een ta lent. x 6. Jeroen Piket, schaker bij Phili- dor. Zoon van Joop Piket en maakt nu al op 13-jarige leeftijd deel uit van het tweede KNSB- tiental van zijn club. Een belang rijke pion voor de toemkomst. Sleutels uitgereikt. LEIDEN - Dick Tesselaar had zijn tenen "voelen krullen van ergernis". De Leidse PVDA- wethouder van Sport en Volkshuisvesting tilde zwaar aan de persoonlijke aanval van Sportstichtings-voorzit- ter Piet Biegstraaten. Zonder dat hij zich kon verdedigen ("want ik ben hier tenslotte al leen maar als gast"), kreeg Tesselaar tijdens de nieuw jaarsreceptie van de stichting allerlei verwijten voor de voe ten geworpen. De termen schijninspraak, schijndemo- cratie en onbehoorlijk be stuur, waarmee zijn beleid ten aanzien van de reorgani satie ten aanzien van het eer der genoemde orgaan werden veroordeeld, waren geheel verkeerd gevallen bij de wet houder. "Ik vind het heel vervelena en heel kwalijk dat Biegstraaten mij op deze manier van die zaken heeft beticht", aldus de echt boze Tesselaar. "Maar ik denk dat dit veel zegt over de spreker zelf. Ik heb begrepen dat Biegstraaten hier voor zichzelf sprak en als hij dan, via zulke insinuaties, verwij ten maakt over de gevolgde procedure en hij zegt dan ook dat de sportclubs alleen maar kunnen kiezen voor datgene wat hij vertelt, dan moet ik op mijn beurt stellen dat ik dat aanmatigend vind. We heb ben die modellen niet voor niets aan alle Leidse sport clubs toegestuurd, dus Biegstraaten hoeft niet te me nen dat hij alvast voor die clubs moet besluiten. Dat vind ik hoogst aanmatigend". Vooral, aldus Tesselaar, "om dat ik nog nooit heb gemerkt dat de Sportstichting zich be zig heeft gehouden met de éch te vraagstukken die de sport aangaan. Vandaar dat we nu gekozen hebben voor deze op lossing. Goed, het heeft lang geduurd, daar ben ik het mee eens, maar het is wel duidelijk en besLst niet "draaierig". De clubs mogen nu zelf beslissen hoe ze het willen organiseren, al weet ik natuurlijk niet in hoeverre hun advies mee zal tellen bij de beslissing in de gemeenteraad in maart. Wel weet ik dat ik dit geen manier vind van Biegstraaten. Als hij, na de zes jaar dat wij el kaar kennen, meent mij zo te kunnen betichten van zaken die hij eerst maar eens moet bewijzen, dan zeg ik: Piet, in pakken en wegwezen". de plaats van de 'Top Twaalf meedroeg, kreeg 79 punten toe bedeeld. Waterskiester Marlon van Dijk moest het met 44 punten doen. Presentator Frank Kramer had in tussen tennisster Marian v.d. Tor- re de Tom Schreurs-pnjs al uit gereikt. "Je moet die prijs zien als een aanmoediging", vertrouwde de voetballende praatjesmaker de Haagse speelster toe. "Denk je ooit Tracey Austin te kunnen be naderen?", wilde Kramer nog we ten. "Ik hoop het, ik ben al staar tjes aan het kweken", was het ant woord. Waarop Kramer weer: "Namens de AVRO overhandig ik je een video-recorder. Daar voor is bewust gekozen, want vo rig jaar hebben we Harry Schul- ting een fotocamera cadeau ge daan en die is daarna meteen Moskou gaan fotograferen". Iedereen kwam dus zo aan zijn trek ken bij de AVRO, al koesterde ou d-wielrenner Gerrit Schulte ("Ik kreeg als 'Sportman' een lullig bekertje; met terugwerkende kracht wil ik ook een Jaap Eden- trofee") kennelijk andere gedach ten en moet ook Sjoukje Dijkstra zich een ogenblik door Frank Kramer 'getild' hebben gevoeld- Kramer: "En Sjouk, alles goed met je circus? Jij bent natuurlek de presentatrice. En je man, doet die het ezelsnummer?" Meesmuilend gelach vermengde zich vervolgens met pijnlijke stil te, maar de feeststemming over won tenslotte. Leidenaar Wim van Duivenbode bijvoorbeeld had zijn tv-debuut "zonder een spoortje zenuwen" gevierd. Hij had Zoetemelk bijgestaan in de quiz. "En dat leverde Swift, mijn cluppie, toch weer elfhonderd gulden op. Mooi meegepakt, al werd het tijd dat de AVRO eens over de brug kwam. Want ik heb die omroep al jaren volgestopt met contributie". GERARD VAN PUTTEN Kooihaven krijgt eigen stek LEIDEN - De Leidse sport kende in 1980 een rustig jaar. In het tijds bestek tussen 1 januari en 31 de cember werden alleen de kleed accommodatie en het clubhuis van Roomburg geheel vernieuwd en werd by die vereniging ook een vierde hockeyveld aange legd. Bovendien werd nog de Sauna Vijf Mei geopend. Maar daarbij bleef het, terwijl toch nog enige problemen bleven bestaan, zoals de accommodatie-moeilijk heden bij Pemix, DIOK, en Swift (het parcours), de Sporthal, waar nog geen geld voor is, en een ei gen stekkie voor de watersport vereniging De Kooihaven. Die laatste club, die zes jaar bestaat, 100 leden heeft en een wachtlyst bezit waarop 53 namen voorko men, knokt al sinds de oprichting voor een eigen haven. Aanvanke lijk had de Kooihaven er één, maar die werd afgestaan ten be hoeve van een bedrijf. Sindsdien is de vereniging letterlijk en fi guurlijk op sleeptouw gehouden. Tot september van het vong jaar toen wethouder Tesselaar de toe zegging deed dat de club een ei gen plek zou krijgen op het ter rein van de verdwenen scheeps werf Boot. Bij die toezegging is het tot nu toe gebleven, hetgeen het bestuur van De Kooihaven goed dwars zit. Tesselaar zal zyn toezegging echter gestand doen: "Het zit er aan te komen In het bestem mingsplan Zyloever krijgen zij het stuk bij Boot. Dat komt op korte termijn in de raad".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13