YS: geen haast met "Salt-2 'n Hobby-bril... BRIL 58 Staking van uur in Poolse bedrijven Journalist YS al week vermist El Salvador in Haakmat buiten spel gezet in Suriname Gastarbeider mikpunt in Franse verkiezings-strijd WOENSDAG 7 JANUARI 1981 BUITENLAND PAGINA Q WARSCHAU (AP. Reuter) - Een Poolse regeringsdelegatie is gis teren in de stad Ustrzyki aange komen om daar met leden van de onafhankelijke vakbond te over leggen. Deze vakbondsleden hielden gisteren een waarschu wingsstaking van een uur om steun te betuigen aan 60 tot 70 boeren en arbeiders die in Ustrzy ki al ruim een week het ge meentehuis bezetten. De stakingen vonden plaats bij ze ventien fabrieken in Ustrzyki, Przemysl en Lubaczow, drie ste den die in Zuidoost-Polen dicht bij de Russische grens liggen. De boeren eisen dat de autoriteiten in Warschau een onderzoek in stellen naar misdragingen van plaatselijke functionarissen. Vol gens een woordvoerder van de vakbond "Solidariteit" was de belangrijkste grief de "plaatselij ke onderdrukking van vakbonds leden". Regering gaat praten met arbeiders De werkonderbreking is de eerste belangrijke protestactie in Polen in het nieuwe jaar. Het bestuur van "Solidariteit" had een oproep gedaan geen stakingen tot vijf tien januari te organiseren om de regering de tijd te geven de over eenkomst volledig uit te voeren die in de zomer van 1980 een ein de aan de stakingen maakte. Een woordvoerder in Gdansk ver klaarde echter dat het bestuur van "Solidariteit" de acties in de zeventien fabrieken ten volle on dersteunde. Op 30 december besloten de leiders van de nog niet erkende vakbond van Poolse particuliere boeren dat zij geen druk meer op de rege ring zouden uitoefenen, zolang het hooggerechtshof de beroep- zaak over de registratie van hun vakbond in behandeling heeft. registratie en ondervond daarom geen tegenstand van de leiders van de nog niet erkende boeren- vakbond. Staking In het district Zielona Gora in het westen van Polen hebben arbei ders een staking vastgesteld voor 22 januari tenzij de regering een afvaardiging stuurt om hun eisen te bespreken. Een van die eisen is het aftreden van de minister voor vakbonden, Stanislaw Ciosek. Tijdens een persconferentie giste ren in Warschau beschuldigde een delegatie van "Solidariteit" de minister hem van corruptie en incompetentie toen hij leider van de communistische partij in het gebied was. Volgens de delegatie heeft Ciosek staatsgelden gebruikt om luxe projecten te realiseren voor hoge functionarissen en is hij niet ge schikt voor zijn huidige functie. De leider van "Solidariteit", Lech Walesa, zal in februari een bezoek brengen aan West-Berlijn op uit nodiging van de plaatselijke krant "Der Abend". Dit is giste ren door deze krant bekendge maakt. Volgens "Der Abend" zou Walesa ook van plan zijn andere steden in het westen te bezoeken. Van 14 tot 18 januari gaat Walesa naar Italië. NIEUWE MINISTER: EERST ORDE OP ZAKEN, DAN PRATEN MET RUSSEN WASHINTON (UPI/AP) - De nieuwe Amerikaanse rege ring onder leiding van Ronald Reagan zal geen haast ma ken om de SALT-onderhandelingen met de Sowjet-Unie voort te zetten. Caspar Weinberger, die minister van defensie in die regering wordt, zei gisteren dat er zeker zes maanden voorbij zullen gaan voordat er weer kan worden on derhandeld. "Wij hebben die tijd nodig om orde op zaken te stel len", zei Weinberger. Vergroting van de militaire kracht Nixon weigert bandjes over Haig te geven WASHINGTON (AFP) - De voor malige Amerikaanse president Richard Nixon heeft zich giste ren ertegen verzet dat alle band jes en andere documenten over de Watergate-affaire en de oorlog in Vietnam ter beschikking wor den gesteld van een groep demo cratische senatoren voor een on derzoek naar het verleden yan ge neraal Alexander Haig. Haig wordt minister van buitenlandse zaken en was een sleutelfiguur in Nixons kabinet. De weigering van Nixon is door zijn advocaat Herbert Miller overge bracht aan het nationale archief. Volgens Miller is speciale toe stemming vereist voordat docu menten met betrekking tot het "uitvoerende privilege" (de rege ring) aan derden worden vrijge geven. Een aantal democratische leden van de commissie voor buiten landse zaken heeft toegang tot al le documenten van het Witte Huis gevraagd uit de tijd van de presidenten Nixon en Ford waar bij Haig betrokken is geweest. Zij willen hiermee hun verzet kracht bijzetten tegen de benoeming van Haig tot minister van buiten landse zaken door de komende president Reagan. en een "strategisch evenwicht" met de Sowjet-Unie is het tweele dig doel van de nieuwe regering, aldus Weinberger. Hij is voor een marine van 600 schepen, bijna het dubbele van nu. Bij onderhandelingen met de Rus sen moet volgens Weinberger een voor Amerika veel beter resultaat worden verkregen dan bij het verdere SALT-2-verdrag, dat in de ijskast is gezet na de Russische inval in Afghanistan. .Weinberger zei ook dat hij zal aan dringen op terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanis tan als voorwaarde voor nieuwe onderhandelingen over een SAL- T-2-verdrag. Volgens Weinberger is de Russi sche terugtrekking echter geen noodzakelijke voorwaarde, als er op enigerlei andere wijze een ver gelijk over Afghanistan kan wor den getroffen. Ronald Reagan heeft verklaard te genstander te zijn van het SALT- 2-verdiag inzake beperking van de nucleaire bewapening omdat het de Russen zou begunstigen. Weinberger daarentegen zei wel degelijk een basis te zien voor on dertekening van het Salt-2- verdag. Waarschuwing De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Kissinger is er sterk voor dat zijn regering "militaire faciliteiten" in het Mid den-Oosten verwerft gis een waarschuwing aan de Sowjet- Unie om niet verder door te drin gen in dat deel van de wereld. De aanwezigheid van Amerikaanse vliegtuigen, schepen en gespecia liseerde grondtroepen zou de Sowjet-Unie moeten tonen dat "Het aanvallen van belangrijke landen geen zaak is waar de V.S. zich niets van zouden aantrek ken." Kissinger zei dit gisteren op een persconferentie in Jeruzalem al vorens door te vliegen naar Saoe- di-Arabië. (Van onze correspondent)) PARAMARIBODEN rfAAG - De Surinaamse regering en de leger leiding hebben gisteren besloten de vice-premier van Suriname, mr. drs. Aiidré Haakmat, met on middellijke ingang uit al zijn functies te zetten. Haakmat, die behalve vice-premier ook de mi nister was van buitenlandse za ken, justitie en politie, gold tot dusver- samen met premier Chin a Sen en legercommandant Bou- terse - als een van de machtigste figuren in de Surinaamse polilie- k. Haakmat is aan de dijk gezet nadat hij in een radio-interview felle kritiek had laten horen op een aantal collega-ministers. Hij zal zich niet tegen zijn gedwongen ontslag verzetten. In het bewuste vraaggesprek - dat afgelopen zondag is uitgezonden door de Surinaamse staatsradio - liet Haakmat weinig heel van het Urey (winnaar Nobelprijs) overleden LA JOLLA (Californië) (UPI) - Dr. Harold Urey, chemicus en Nobel prijswinnaar, is op 86-jarige leef tijd in zijn woning in La Jolla in Californië overleden. Urey ontdekte in 1931 het zware water (Deuterium) en kreeg drie jaar daarna de Nobelprijs voor deze ontdekking, die de weg vrij maakte voor de ontwikkeling van de waterstofbom en het gebruik van atoomenergie voor vreedza me doeleinden. Een radiostation van de opstandelingen in El Salvador begon gisteren in de clandestiniteit haar uitzendingen, ergens in El Salvador. Chapman: "Ik ben onschuldig" NEW YORK (AP) - Mark David Chapman (25) die is beschul digd van de moord op de vroe gere Beatle John Lennon, heeft gisteren voor de rechter verklaard onschuldig te zijn. De advocaat van Chapman heeft gezegd in zijn pleidooi te zullen aanvoeren dat zijn cliënt geestelijk gestoord is. De verdachte is gisteren kort verschenen voor rechter Her- bert Altman van het opperste gerechtshof van Manhattan. De rechter heeft twee psy chiaters aangewezen om Chapman te onderzoeken. kabinet, dat hij „een samenraap sel van personen" noemde. Er zijn, volgens Haakmat, „bepaalde elementen in de regering, die de staatsgreep van 25 februari 1980 niet hebben begrepen". Minister Haakmat betoogde dat juist de zwakken in de Surinaam se samenleving tot dusver niet hebben geprofiteerd van de om wenteling, die „een sociale revo lutie" had moeten worden. Haak- mats mede-ministers vinden evenwel dat hij met zijn uitlatin gen het „revolutionair proces heeft geschaad." In het officiële communiqué van de Nationale Voorlichtingsdienst wordt verder als reden voor het ontslag van Haakmat genoemd het schenden van de geheimhou ding rond het politie-onderzoek naar de heroinebende. Haakmat zou daardoor volgens het com muniqué het onderzoek in ernsti ge mate hebben geschaad. Haak mat heeft er in toegestemd zich voor verder onderzoek voorlopig ter beschikking van de justitie te houden. Ook zal worden nage gaan of de gewezen minister el ders kan worden ingezet. Haakmat heeft betrekkelijk kort deel uitgemaakt van de regering- Chin a Sen. Hij kwam, op uitnodi ging van zijn studievriend Chin a Sen. naar Paramaribo na de „aan vullende staatsgreep" van 23 au gustus vorig jaar. waarbij presi dent Ferrier werd afgezet en de militaire linkervleugel, verdacht van een contra-coup. onschade lijk werd gemaakt. And'rè Haak mat was voordien onderwijs- inspecteur in Amsterdam. Vooral als minister van buitenland se zaken profileerde Haakmat zich door zich in toenemende ma te af te zetten tegen Nederland. Zo stuurde hij eind vorig jaar een Nederlandse delegatie - die on- André Haakmat. ex-inee- premier, minister van buitenlandse zaken, justitie en politie van Suri name. der meer kwam praten over be perking van de Surinaamse emi gratie naar Nederland - naar huis, omdat de Haagse ambtenaren zijns inziens te weinig mandaat hadden. Haakmat was voorstan der van verdere oriëntatie van Suriname op het Caribisch ge bied en op Zuid-Amerika Tot dusver is onduidelijk wie Haak mat gaat opvolgen. Wel werd dinsdag bekend dat het Suri naamse kabinet met twee minis ters wordt uitgebreid. Het gaat om A. E. Telting. die de porte feuille van financiën gaat behe ren, en om ir. I. E. Fong Poen, die minister van economische zaken wordt. SAN SALVADOR (UPI) - Een Amerikaanse free-lance journa list wordt sinds een week vermist in El Salvador. De Amerikaanse ambassade in San Salvador toon de zich gisteren "zeer bezorgd" Hij is mogelijk het slachtoffer ge worden van het politieke geweld in het Middenamerikaanse land. De vermiste journalist, de 26-jarige John Sullivan, schreef zich op 28 december in in het Sheraton ho tel in de hoofdstad en "is sinds die tijd niet meer gezien" aldus een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade. Zaterdag werden in het hotel twee andere Amerikanen doodgeschoten. In de afgelopen tijd zijn zeven Ame rikanen het slachtoffer geworden van het politieke geweld in El Salvador. Het aantal mensen dat uit El Salva dor naar Nicaragua is gevlucht bedraagt al zo n 5000. en blijft toe nemen. Dit heeft de vertegen woordiger van het hoge commis sariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties in Managua, (de hoofdstad van Nicaragua), pa ter Gabriël Rodriguez, verklaard. Volgens een andere functionaris van het commissariaat komen binnenkort nog eens duizenden vluchtelingen naar Nicaragua. Verschillende vluchtelingen heb ben tegenover journalisten ver klaard dat "een vreedzame oplos sing onmogelijk iijkt in El Salva dor". De regerende Junta van El Salva dor heeft gisteren de bijna een jaar geleden van kracht verklaar de staat van beleg met dertig da gen verlengd, zo is officieel in San Salvador bekendgemaakt. De maatregel werd gemotiveerd met de verklaring dat "de oorza ken, die het motief vormden voor het opschorten van de burgerlij ke rechten nog steeds aanwezig zijn". Onder de staat van beleg, die op 6 maart vorig jaar werd uitgeroe pen, zijn de vrijheid van menings uiting, van vergadering, vrije ver plaatsing en onschendbaarheid van de particuliere woning bui ten werking gesteld. De maatre gel werd het afgelopen jaar steeds met een maand verlengd. Dinsdag zijn de lichamen van twee vermoorde Amerikaanse vak bondsfunctionarissen naar het vliegveld van San Salvador ge bracht om vandaar naar de Ver enigde Staten vervoerd te wor den. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De gastarbeiders in Frankrijk krijgen het tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen hard te verduren. Tot dat in mei de strijd om het hoogste ambt achter de rug zal zijn staan de ruim 4 miljoen Algerijnen, Turken. Marokkanen. Portu gezen. Spanjaarden en kleinere groepen van overzee midden in het schootsveld van de politici. Het zijn vooral de communisten en ook de socialisten die hebben laten weten dat er gastarbeiders weg moeten. Daarbij hebben de communisten zich danig verga loppeerd dank zij te veel ijver van de burgemeester van Vitry. Want het was op kerstavond dat het startschot werd gelost voor de communistische jacht op de kleurlingen in Frankrijk. Vitry is niet meer dan een voorstad van Parijs en een van de minst bedeelden. De inwoners kozen dan ook een communist tot bur gemeester in de persoon van de overijverige Paul Mercisca. Op het grondgebied van Vitry bevindt zich een wrak wooncomplex, eigendom van een vereniging van werkgevers, die er arbeiders in onder brengt. Om deze groep woningen weer in orde te brengen waren er reparatiekosten, anderhalf miljoen gulden, betaald. De laatste bewoners vóór de renovatie waren Algerijnse. Marok kaanse en Portugese mannen geweest, die er tenslotte door de oproerpolitie uit waren gezet. Het trieste complex had sinds maart leeggestaan. Niet ver van het communistische Vitry ligt een andere voorstad en dat is het door een aanhanger van president Giscard bestuurde Saint-Maur. In Saint-Maur bestaat niet minder dan 11.5 procent van de bevolking uit gastarbeiders, in Vitrv is dat 13.8 procent. Hier zowel als elders vormen gastarbeiders het grootste pro bleem als ze hun vrouw en kinderen in het vaderland hebben achtergelaten. Ze vormen kernen van mannen, die op geen enke le manier in de samenleving zijn in te voegen. Op het totaal aan gastarbeiders leven er in Frankrijk op deze manier 600.000 man nen alleen. Hiervan bevindt zich weer een derde in de buurt van Parijs. De strijd in Vitry vond zijn oorsprong in het lot van 300 gastarbei ders uit het Afrikaanse Mali. Hun onderkomen in Saint-Maur stond op het punt van instorten. In Vitry waren de behuizingen voor een aanzienlijk bedrag opnieuw in staat van bewoonbaar heid gebracht. Niets lag meer voor de hand dan een verhuizing van de Malinezen naar Vitry. Toen dat bekend werd greep burgemeester Mercisca in. nog met de slogan in het achterhoofd die zijn communistische partijchef Georges Marchais op 15 november tijdens een massabijeen komst op het oude vliegveld Bourget had gelanceerd. „Ja" - had Marchais uitgeroepen - „Wij eisen het stopzetten van de immi gratie". En hij had er nog aan toegevoegd: „Racisten zijn zij die er voor werken dat er steeds meer getto's van gastarbeiders komen in de arbeiderswijken". Als tenslotte op 24 december de 300 Malinezen per ous uit het belendende Saint-Maur in de opgeknapte behuizingen van Vitry arriveren is burgemeester Mercisca van deze operatie niet van tevoren op de hoogte gesteld. Hij wordt razend, stelt zich aan het hoofd van een snel groeiende knokploeg van stadgenoten, snelt naar de gastarbeidersbehuizing en maakt er amok. De concierge wordt overmeesterd en de bende pakt hem de sleutels af. Duide lijk technisch onderlegde leden van het overvalcommando snij den het licht, het gas en het water af. Telefoonkabels worden uit de muren gerukt. Een bulldozer deponeertkeurig een aarden wal voor de voordeuren. De Malinezen maken dat ze wegkomen. En daar ging het om. Wat burgemeester Mercisca met deze daad van onoedachtzaam- heid ontketende valt met geen pen te beschrijven. Terwijl het communistische partijblad „rHumanité" de overval voor zijn lezers verborgen hield, barstten alle andere Franselkranten uit hun voegen van woede. Mercisqa deed even een zwakke poging te ontkennen dat hij erbij was geweest, maar niemand ging daar serieus op in. Tijdens een speciale dienst in een Parijse moskee hoorden 6000 mohammedaanse gastarbeiders de striemende woorden van de moefti aan, die de burgervader van Vitry in niet mis te verstane termen wees op de dwalingen zijns weegs. Wat Mercisca wel heeft bereikt is duidelijk: de kogel is door de kerk en het thema van de gastarbeiders zal uit de prcsidentsverkiezin gen niet meer weg te denken zijn. De ene partij zal de andere overbieden in verklaringen waarin het vertrek van de gastarbei ders wordt geëist. Niet alleen de communisten en de socialisten, maar ook de regeringspartijen hebben herhaaldelijk duidelijk gemaakt dat ze van de gastarbeiders af willen. De gastarbeiders die naar hun land terug willen is - net als in de Bondsrepubliek - een gouden handdruk beloofd. Omdat de economische omstan digheden in het moederland meestal nog slechter zijn dan in Frankrijk, weigeren de meeste gastarbeiders echter op een derge lijke transactie in te gaan. In de al te vereenvoudigde termen van een verkiezingsstrijd zal het thema van het racisme worden bespeeld op min of meer verwer pelijke manier. De nadruk zal er op worden gelegd dat de gastar beiders niet willen opgaan in de Franse samenleving en sterker nog: men zal het openlijk of besmuikt doen voorkomen alsof de gastarbeiders alleen verantwoordelijk zijn voor alle inbraken, moorden, verkrachtingen en brandstichtingen in het land. Men zal vergeten te vertellen dat de gebruikers van een instelling als de Parijse metro kniediep door het vuil zouden baggeren als er geen gastarbeiders waren om het werk te doen waarvoor de Fran sen zich te deftig vinden; dat één op de vijf huizencomplexen door gastarbeiders wordt gebouwd, evenals één op de vier auto's die in het land van de lopende band komen door hen in elkaar zijn gezet, om nog niet te spreken van het vuile werk bij de aanleg van de autoroutes. Volgens opinie-onderzoeken gelooft nauwelijks de helft van de Fransen dat de gastarbeiders nuttig werk verzetten. Geen politie ke partij zal zich dan ook de luxe kunnen permitteren om het in de komende verkiezingsstrijd voor hen op te nemen. (ADVERTENTIE) Dönitz begraven in Hamburg HAMBURG (UPI) - Ongeveer 500 mensen waaronder talrijke oud-nazi's hebben in Aumühle bij Hamburg groot-admiraal Karl Dönitz naar zijn laatste rustplaats gebracht. Dönitz is de avond voor kerst op 89-jarige leeftijd overleden. Vlak voordat Hitier zelfmoord pleegde benoemde deze Dönitz lot zijn opvolger. Rudolf Hess. destijds de plaatsvervanger van Hitier. stuurde vanuit de Spandau-gevangenis in Berlijn, waar hij een levenslange gevangenis straf uitzit, een krans. Ook leden van de voormalige Waffen-SS bewezen Dönitz de laatste eer door een krans te sturen. Ongeveer 500 mensen, van wie sommigen het ijzeren kruis of andere Duitse militaire onderscheidingen droegen, woonden de begrafenis van Dönitz bij. Oud-marine officieren, die onder Dönitz hadden gediend, vormden een erewacht. Net zoals iedereën zijn of haar hobby heeft, heeft iedereen zo z'n eigen idee over bril of kontaktlenzen. Bril 58 komt aan ieders eisen en wensen tegemoet en... betaalbaar! 'n kwestie van bekijken. ^Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148.1 Egypte weert Israëlische journalisten JERUZALEM (Reuter. AFP) - Egypte heeft alle journalisten vp.i de Engels-talige Israëlische krant de "Jerusalem Post" de toegang tot het land ontzegd. Dit naar aan leiding van een artikel over een machtsstrijd binnen het Egypti sche kabinet. Volgens de officiële Egyptische verklaring heeft de krant verkeerde informatie ver strekt over de politieke toestand in Egypte, vooral wat betreft de positie van vice-president Hosni Moubarak. De leiding van de "Jerusalem Post" liet gisteren weten verrast te zijn over de Egyptische maatregel De schrijver van het artikel blijft overigens bij zijn beweringen. REGERINGSCRISIS - Premier Begin van Israel heeft dinsdag de Israëlische minister van finan ciën, Horowitz, ovterrud zijn ont slag nog aan te houden tot na het kabinetsberaad van aanstaande zondag. Hierdoor heeft de rege ring meer tijd gekregen te probe ren het geschil over de salarisei sen van de onderwijzers op te los-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9