Fractie betreurt uitkomst rapport over kernwapens Uzieter beter mee van der WIEL Weinig patiënten gaan na hartoperatie werken Richtlijnen BB geheim Dreigende uitzetting van Marokkaans gezin Bonden politie slaags WOENSDAG 7 JANUARI 1981 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - De arbeidsinspectie heeft in de tweede helft van de jaren zes tig de resultaten van een onderzoek naai de gevolgen van het grondontsmettings- middel methylbromide laten liggen. Toen al bleek, dat diegenen die met het landbouwgif in aanraking waren geko men afwijkingen aan onder meer ogen en het zenuwstelsel vertoonden. Dit zegt de Haagse neuroloog dr. Hartsui ker. een van de zenuwartsen die destijds bij het bewuste onderzoek was betrok ken. Volgens hem kwam door samen loop van omstandigheden ongeveer veertien jaar geleden een groot aantal klachten uit het Westland van tuinders en hun werknemers, die met het methyl bromide in aanraking waren geweest. Hij nam 25 personen in behandeling, die er min of meer ernstig aan toe waren. Er bleek onder andere dat een verhoogd broomgehalte in het lichaam van de ar beiders gepaard ging met beschadiging van het zenuwstelsel. De arbeidsinspectie heeft aan deze resulta ten echter geen consequenties verbon den, aldus Hartsuiker. De zenuwarts wijst erop, dat met het gebruik van me thylbromide aanzienlijke handelsbelan gen zijn gemoeid. Het gif ontsmet de grond zo goed dat de tuinders een veel grotere oogst uit hun kassen kunnen ha len. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken, waaronder de arbeidsin spectie valt. heeft gisteravond ontkend, dat er niets met de onderzoeksresultaten is gedaan. Hij stelde dat er veiligheids voorschriften zijn gekomen, zoals het dragen van een persluchtmasker door diegenen die met het gif werken. Voorts werd een aantal Westlandse arbeiders onder controle van de bedrijfsgenees kundige dienst in Delft gebracht. Dat is volgens Hartzuiker echter lang niet genoeg. Methylbromide is daar een te gevaarlijk middel voor. Iedereen die in de buurt van een zojuist ontsmette kas komt loopt gevaar. De afdekking met plastic is volstrekt onvoldoende, vindt de specialist. Het gas kan veel te gemak kelijk ontsnappen. Hij onderstreepte dat commerciële belan gen geen enkele rol hebben gespeeld bij het al of niet verbieden van het werken met methylbromide. "In die tijd werd gedacht dat de veiligheidsmaatregelen voldoende waren", aldus de woordvoer der. "en speelden milieu-aspecten nog niet zo n grote rol". Zoals bekend is on langs op enkele plaatsen in het Westland methylbromide in het waterleidingnet gevonden. DEN HAAG (GPD) - Het maandag gepubliceerde rapport van het weten schappelijk instituut van het CDA over kernwapens is bij de Tweede- Kamerfractie van de eigen partij niet best gevallen. De afwijzing van atoompa- cifïsme en van eenzijdige ontwapening wordt niet alleen door de pacifisten in de fractie betreurd. Ook de defensiespecialisten voe len zich door de werk groep in de kou gezet. „De werkgroep is zich hard gaan afzetten tegen wat gezien wordt als de grootste bedreiging van de eenheid binnen het CDA: de ver breiding van de IKV-opvatting („de kernwapens de wereld uit. te beginnen met Nederland"). Daar bij is ze doorgeslagen naar de an dere kant", zegt defensiespecia list Joep de Boer. Hij meent dat de wetenschappers van zijn partij veel te weinig aandacht hebben besteed aan de argumenten van degenen die wèl voor eenzijdige stappen naar ontwapening zij- Joep de Boer vindt dat het rapport van de werkgroep niet strookt met het beleid dat de Tweede- Kamerfractie van het CDA de laatste jaren heeft gevoerd. Dat was erop gericht om binnen NA- VO-verband eenzijdige stappen te zetten. „In een sluipende conflictsituatie met het kabinet hebben we een paar dingen voor de poorten van de hel weggesleept: geen nuclea- risering van het 155 mm-geschut, uitstel van een beslissing over plaatsing van de kruisraketten en verwerping van de neutronen bom. Dat was geen politiek van een groepje dissidenten, dat was de fractie in grote meerderheid. Nu zegt de werkgroep dat zulke stappen eigenlijk zinloos zijn. De heren worden bedankt voor dit soort commentaar", zegt De Boe- Naar zijn mening zou het „rampza lig" zijn wanneer het partijbe stuur van het CDA de mening van de werkgroep zou omarmen. Daardoor zou niet'alleen de frac tie op haar nummer worden ge zet, maar zouden CDA-leden die genuanceerd denken over kern wapens worden afgeschoven, vreest hij. „Een heel gevaarlijke zaak". De werkgroep heeft, aldus Joep de ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse vreemdelingenpolitie houdt de Marokkaanse vrouw Fa- tima Abassi en drie van haar kin deren sinds maandag op het poli tiebureau in de Maasstad opge sloten in afwachting van 'haar uitleiding' uit ons land. De vrouw heeft gevraagd om herziening van deze beslissing van de vreem delingendienst. Volgens de vreemdelingendienst is de huis vesting van het Marokkaans ge zin "niet passend". Volgens het Aktiekomitee Pro- Gastarbeiders (AKPG) werkt de man van mevrouw Abassi, Ach- med Hazion, al vijftien jaar in Ne derland. Drie maanden geleden haalde hij zijn vrouw en zeven kinderen voor gezinshereniging naar Nederland. Zij kwamen te WEERRAPPORTEN 2en huis met vier ka mers. Volgens de vreemdelingen politie is deze woonruimte niet voldoende voor een gezin met een dergelijke samenstelling. Het aktiekomitee is woedend over deze dreigende uitzetting. 'Voor heen interesseerde de vreemde lingendienst zich niet voor de huisvesting van buitenlanders. Sinds kort kunnen zij geen volge propte slaapverblijven meer aan zien", aldus het komitee. 'Als op lossing hiervoor wordt zo'n gezin dan maar teruggestuurd, ook al is er in het land van herkomst geen huisvesting', zegt een woordvoer der van het AKPG. Het aktiekomitee is allerminst te spreken over het feit dat de vrouw en haar kinderen van huis zijn gehaald zonder voorafgaan de mededelingen en zonder dat haar man over de oplsuiting werd ingelicht. Boer, te weinig oog voor de on controleerbaarheid van de kern bewapening. Hij hekelt de stel ling in het rapport, dat er dank zij de kernwapens al 35 jaar lang min of meer vrede heerst. „Het oorza kelijk verband is nooit aange toond, het is gevaarlijk je daarop te beroepen". Door het als noodzakelijk kwaad aanvaarden van de kernwapens distantieert de werkgroep zich van uitspraken van het Vaticaans concilie en de Hervormde Syno de, meent De Boer. „Het recept van de kerken is: er mag geen kernbewapening zijn. Maar deze commissie weet het beter, dat vind ik op zijn minst merkwaar dig". Een andere CDA- defensiespecialist in de Tweede Kamer, Henk Couprie, is al even min blij met het rapport van het wetenschappelijk instituut van zijn eigen partij. Het zou onjuist zijn, zo meent hij, het toekomstig beleid voor vrede en veiligheid op dit rapport te baseren. Couprie is vurig voorstander van eenzijdi ge stappen in de richting van nu cleaire ontwapening. „Dat wekt vertrouwen naar het Oosten. Er zit risico in, maar we moeten het op zijn minst proberen", meent hij. Fractielid Hans de Boer, princi pieel atoompacifist, noemt het voor de hand liggend dat hij en zijn geestverwanten niet blij zijn met het rapport. „Ik beschouw het als een terugval ten opzichte van de standpunten die we in de ARP hadden ingenomen. Maar ook binnen het CDA is het een stap terug. In het programma voor de huidige parlementaire periode kiest het CDA toch dui delijk voor het terugdringen van kernwapens. Nu heb ik het ge voel dat alles wordt opgehangen aan de NAVO", aldus Hans de Boer. Twijfels over vereniging (ADVERTENTIE) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limbur, Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Oslo Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis licht bew. onbewolkt hagelbui licht bew. sneeuwbui half bew. onbewolkt 15 3-2 0 2 -3 01 1 -9 02 0-7 3 licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. -19 -23 0 -1 -5 21 -1 -14 0 -6 -14 0 fi creation] Met een goede bril ziet u goed of beter. Met een nieuwe bril ziet u er vaak beter uit. Het oog wil ook wat. Ministerie: openbaarheid ongewenst SCHIPHOL-Minister Van der Klaauw is van morgen teruggekeerd van zijn reis naar Koe weit en Quatar. Bij aan komst werd de minister begroet door zijn echtge note. UTRECHT (ANP) - De stichting Nederlandse Gehandicaptenraad in Utrecht heeft zijn twijfels over de liefdadigheidsacties van de "internationale en nationale ver eniging Irene" in Enschede. Na herhaaldelijk aandringen bi j deze organisatie inzage te krijgen in de statuten en jaarverslagen, wei gert deze vereniging die informa tie te geven. Daarom adviseert de gehandicaptenraad de bevolking niet aan acties van "Irene" mee te werken, zo staat in een persbe richt van de stichting. DEN HAAG (GPD) - Op de ge meentehuizen liggen richtlijnen voor de (zelf)bescherming bevol king in oorlogstijd, met name te gen atoomwapens. Maar het mi nisterie van binnenlandse zaken wil niet dat die richtlijnen pu bliek worden, om ongewenste reacties te voorkomen. De richtlijnen zullen pas wanneer de internationale spanningen echt tot een kookpunt oplopen, worden verspreid, aangepast aan de dan optredende situatie. „Be kendmaking nu zou het doel niet treffen", zegt een woordvoerder van het ministerie. De Tweede-Kamerleden Stoffelen en Buurmeijer (PvdA) hebben minister Wiegel gevraagd de richtlijnen toch openbaar te ma ken. Zij vinden dat de bevolking er, mede gezien de recente ont wikkelingen op kernwapenge- bied, recht op hebben die infor matie te krijgen. De autoriteiten hebben lering ge trokken uit de reacties in 1961 op de verspreiding van een folder met aanwijzingen en wenken bij aanvallen met kernwapens. Die riepen toen bij sommigen paniek en bij anderen lacherige reacties op. De aanwijzingen en richtlijnen die op de gemeentehuizen klaar lig gen, zijn niet gegoten in de vorm van een kant-en-klare folder. De richtlijnen zullen afhankelijk van de aard van de dreiging in een nog vas te stellen vorm worden gepubliceerd, maar pas na een or der uit Den Haag. In de toelichting bij de begroting van het ministerie van binnen landse zaken voor schreef minis ter Wiegel enkele maanden gele den dat de regering bij het geven van voorlichting over de metho den van bescherming bevolking zowel openheid als voorzichtig heid wil betrachten. Openheid omdat elke burger het recht heeft te weten wat er in bev paalde situaties kan en moet ge beuren, voorzichtigheid om on nodige irritaties te voorkomen en te vermijden dat de tegenstander bepaalde vitale informaties tot zijn beschikking krijgt. Maar de individuele burger die bij de betrokken instanties (de BB met name) inlichtingen vraagt over zijn persoonlijke bescher ming in oorlogstijd, zullen wel adviezen aan de hand worden ge daan, zegt men op binnenlandse zaken. Die tips hebben dan wel slechts op zijn eigen situatie be trekking. Over hard optreden Zigeuners Almere moeten land uit ALMERE (ANP)- De zigeuners die sinds enkele weken nabij Almere bivakkeren moeten terug naar hun land van herkomst. Dit heeft staatssecretaris Haars van justitie gistermiddag aan landdrost Lam- mers van Almere meegedeeld. Volgens Lammers gaat het om re geringsbeleid dat door het parlc ment gesteund wordt en is hij daarom verplicht mee te werken aan de uitzetting. De politie van Almere heeft volgens Lammers te weinig mankracht om ingezet te worden. Het door de zigeuners ingestelde beroep tegen het be sluit hen geen standplaats in Al mere te geven, is niet van invloed op de uitzetting. Eerder had land drost Lammers verklaard dat de zigeuners konden blijven tot hun beroep behandeld zou zijn. (Van onze correspondent) UTRECHT - Er groeien spannin gen tussen de organisaties van politiepersoneel. In een rede bij de oprichting van de Algemeen Christelijke Politiefederatie richtte voorzitter H. J. Teeuwen vanmiddag in Utrecht een scherp verwijt aan het adres van de Ne derlandse Politie Bond over de „niet mis te verstane bijdrage van de NPB aan een kranteartikel over het optreden van de politie na de ontruiming van het kraak pand 'De Grote Wetering', begin december in Amsterdam. Op alles wat de politie had gedaan werd in het artikel kritiek gele verd, maar de krakers en hun sympatisanten werden op geen enkele wijze de oren gewassen, zo stelde de voorzitter van de nieu we federatie vast. „Kritiek op zich is goed en onmisbaar, maar zij moet objectief blijven. Het bij voorbaat veroordelen van politie ambtenaren. nog voordat de rechter zich over de ingediende klachten heeft kunnen uitspre ken, verwerpen wij. Daaraan een bijdrage leveren gaat ons te ver en verdraagt zich niet met onze opvattingen." aldus Teeuwen volgens wie hard politieoptreden vaak onvermijdelijk is „omwille van het behoud van onze demo cratische rechtsstaat" De ACP-voorzitter verwerpt de op vatting dat er een 'Befehl ist Be- fehl'-mentaliteit meespeelt wan neer niet aanvaard wordt dat een politieman de uitvoering van be paalde opdrachten zou mogen weigeren als hij daarmee in moei lijkheden vreest te komen met het eigen geweten. De discussie over gewetensbezwaren onder politiepersoneel spitste zich eni ge maanden geleden toe bij de blokkade die actiegroepen van plan waren in te stellen tegen de kerncentrale in Dodewaard „Ie dere politieman draagt bij aan de uitvoering van de totale politie taak", zo vindt Teeuwen. „Dat wil zeggen: het handhaven van de openbare orde en mensen be schermen tegen gevaar. Die taak is zo fundamenteel voor iedere denkbare politieorganisatie dat zich daartegen geen enkel gewe tensbezwaar kan richten. De po litieambtenaar is juist geroepen de mensen in hun vrijheid van ge weten, hun vrije meningsuiting en hun recht op demonstratie te beschermen. De politie is bij uit stek het apparaat dat belast is met het beschermen van de mensen rechten". In de opvatting van de ACP zal een politieambtenaar die wegens ge wetensbezwaren bepaalde taken meent niet te kunnen uitvoeren, de consequenties van zijn opstel ling moeten aanvaarden en ander werk moeten zoeken. Wel zal hem hulp moeten worden gegeven bij het zoeken en vinden van andere passende arbeid, bij voorkeur in een andere overheidsbetrekkin- g In de Algemeen Christelijke Poli tiefederatie zijn de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren en de Katholieke Politiebond St. Michael opgegaan. De twee bon den werkten al vier jaar samen. Met haar 21.000 leden is de ACP de grootste Nederlandse politie- vakorganisatie. Onderzoekers van Ziekenfondsraad: 19 15 0 16 10 0 14 10 04 Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. DEN HAAG (GPD'ANP) - Ruim een derde van de patiënten die een open-hartoperatie hebben ondergaan, gaat weer aan het werk. Dat blijkt uit een enquête van de Ziekenfondsraad, waar van de resultaten binnenkort zul len worden gepubliceerd. Het aantal mensen dat weer in het ar beidsproces wordt opgenomen, valt de opstellers van de enquête tegen. Een vergelijkbaar onder zoek in Canada heeft een percen tage van zestig opgeleverd. De onderzoekers menen dat facto ren als de opstelling van de verze keringsartsen. de gemotiveerd heid van de patiënten en de kwa liteit van de sociale verzekerings pakketten hierbij een rol spelen. De Ziekenfondsraad heeft nauwe lijks verschillen geconstateerd tussen het buitenland en Neder land waar het ging om lotgevallen van de patiënten vóór, tijdens en na de open-hartoperatie. Alleen op het gebied van sterfte en de prijzen van de operatie liepen de cijfers uiteen. Het Zwitserse hartcentrum in Ge- nolier bleek het duurst, het cen trum in Londen het goedkoopst. Deze constatering zal ongetwij feld de noodzaak versterken om de luchtbruggen naar Zwitser land. Engeland en de Verenigde Saten langzaam maar zeker al te breken, zoals altijd de bedoeling was. Vooral de verzekeraars kij ken steeds moeilijker tegen de extra kosten aan. die hiermee ge moeid zijn. Door het toenemend aantal open hartoperaties dat in Nederland wordt uitgevoerd (nu per jaar ongeveer 5000) zullen de luchtbruggen over enkele jaren verdwenen moeten zijn. De grote verschillen in'sterftecij fers tussen ons land en het bui tenland (waar ze lager ligen), moeten volgens een woordvoer der van de Ziekenfondsraad met reserve worden beoordeeld. Zo wel de sterfte tijdens en kort na de operatic als de latere overlij- densgevallen zouden hier enigs zins zijn verward. Het onderzoek van de Zieken fondsraad is ingesteld op verzoek van de ziektekostenverzekeraars. De patiënten die in het buiten land werden behandeld, werden rechtstreeks benaderd om hun indrukken te geven. Gevraagd werd onder meer naar de ont vangst en verzorging in de hart- centra, de revalidatie en werkher vatting. De bedoeling is dat de algemene conclusies naar buiten komen na dat de betrokken behandelings centra hun commentaar hebben gegeven. Volgens de Zieken fondsraad zal pas kunnen wor den geoordeeld over de kwaliteit van de open-hartchirurgie (en wat daar omheen zit) wanneer er meer gegevens, bijv over sterfte en tevredenheid bij de patiënten, zyn vergeleken Overigens heeft het medisch cen trum "De Klokkenberg" in Breda bekend gemaakt dat het vorig jaar 178 hartoperaties heeft ver richt. Drie patiënten zyn overle den en twintig patiënten zijn voor de tweede keer geopereerd Hef centrum streeft ernaar om het aantal operaties op te voeren van zes tot acht naar acht tot tien per week.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7