Jazzgolf overspoelt Leiden Gezondheidscentrum in de Mors: strijd om loonstrookje van arts Twijfel aan noodzaak sluiting wolspinnerij Jazz-sterren voor koopje naar Leiden J azz-kroegentocht Sleutelstad één week "Key Town FNV: verlies in 1981 zeer de vraag Wippositie voor D'66 in gemeenteraad PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 7 JANUARI 1981 Voor een appel en een ei schijnen de wereldberoemde jazz-muzi- kanten volgende week zaterdag op te draven om het tweede Key Town festival luister bij te zetten. De begroting van dit festival is geraamd op een halve ton. Een simpel rekensommetje (2000 keer de toegangsprijs van f 22.50) leert dat de organisatoren 45.000 gulden aan entreegelden van gen. Daar komt volgens organisator Cees Hugens nog een 'be scheiden sponsoring bij, zodat we uiteindelijk quitte draaien". Een bescheiden omzet voor een dergelijk gebeuren. Haal één wille keurige zichzelf respecterene popgroep uit Amerika en ie bent al een halve ton kwijt. Cees Hugens: "Dankzij de vele contacten van Ted Easton in de jazz-wereld hebben we het zo goedkoop kun nen houden". Ted Easton, mede organisator, zelf: "Een vriendenprijsje inder daad. Maar ja, als je de juiste mensen benadert. We hebben nu voor een fooi een topbezetting. Die artiesten komen naar Leiden met het idee: goh ik ga nu eens lekker muziek maken met die en die. Dat moetje hebben. De verdiensten zijn bijzaak. Ik verheug me nu al op het eind van de avond, de jam-sessie. Dat wordt een heerlijke puinhoop. Iedereen wil dan namelijk met iedereen spe len: Dan loopt het helemaal uit de klauwen". Dat het Key Town Festival nu al is uitverkocht betekent dat er in 1982 zeker een derde internationaal dixieland festival in Leiden wordt gehouden. De belangstelliing voor jazz blijkt in Leiden overweldigend. De organisatoren denken aan verplaatsing van dit gebeuren naar een grotere ruimte. De Groenoordhal bijvoor beeld. Het is niet te hopen dat zoiets gebeurt. De sfeervolle Stads gehoorzaal met z'n grote zaal. waar hooguit 1500 mensen ingaan, en drie bijzalen is immers uitermate geschikt voor een jazz festival. Oi'om met Ted Easton te spreken: "In de Groenoordhal kun je toch geen jazz-muziek gaan maken?" Maar ja, de financië le verleiding kan natuurlijk erg groot worden.... JAAP VISSER Programma voor 'jazz-kroegentocht' van woensdag 14 januari: 2 Spieghels, Nieuwstraat 11: trio Huub Walter The Duke, Oude Singel 2: kwartet Roger Asselberghs Scarabee, Pieterskerkchoorsteeg 24: Dolf del Prado and his jazz gang Koets-o-theek, Narmstraat: Bossa Band 't Keizertje, Kaïserstraat 2: Nico van Battum 't Centrum, Nieuwe Beestenmarkt 13: Sweetwood dixie stompers L'esperance, Kaiserstraat 1: Old Black Horse Saloonband De Hooikist, Hooigracht 49: trio Hans van Leeuwen De Bierbengel, Langebrug: Karei Boehlee trio Alle optredens beginnen rond tien uur. LEIDEN - Een ware 'jazzgolf zal Leiden de komende week overspoelen. De week van zaterdag 10 januari tot en met zondag de 18e is uitgeroepen jazzweek. De Sleutelstad zal voor die gelegenheid ongetwijfeld worden omgedoopt tot 'Key Town'. Hoogtepunt van die eerste Leidse jazzweek moet het tweede Key Town festival worden op zaterdag 17 januari in de Stadsgehoorzaal. Een festival dat overi gens nu al is uitverkocht. Do jazzweek begint aanstaande za terdag met een koop- en ruil beurs van jazzplaten in het Waag gebouw aan de Aalmarkt. Zon dag zal er in twee café's, The Du ke en Scarabee, levende jazzmu ziek ten gehore worden gebracht Dinsdag verzorgt de Big Band van Leidenaar Frits Landesber- gen een optreden in de Schouw burg. De Big Band, een 19 man sterk orkest, is vooral binnen de stadsgrenzen bijzonder populair. De groep dankt zijn bekendheid vooral aan optredens tijdens 'Jazz on Sunday' in het Menken- restaurant. Woensdag 14 januari bestaat de mo gelijkheid om een echte jazz- kroegentocht door de Leidse bin nenstad te houden naar Brabants voorbeeld (Breda). In maar liefst negen Leidse binnenstadscafé's zullen Jazz-orkesten spelen. Een speciale NZH-bus zal als gratis opstapbus langs al deze kroegen rijden. De sluitingstijden van de 'jazzkroegen' is twee uur. Sesjun Donderdagavond wordt vanuit de burgerzaal van het Stadhuis rechtstreeks het radioprogram ma Sesjun uitgezonden. Onder het motto 'Jazz at the Townhal' zal het Joop Hendriks/Ruud Pronk kwartet die avond in het Stadhuis optreden. Voorafgaan de aan dit gebeuren zal vanaf half acht op hel bordes van het Stad huis een straatorkest spelen. De dag daarop zal hoogstwaar schijnlijk in het sociëteitsge bouw van Minerva een 'open jaz- z-house' worden gehouden. Ze ker is dat evenwel nog niet. Zaterdag 17 januari (Je grote klap per. Het tweede Key Town festi val in de Stadsgehoorzaal. In vier zalen zullen van acht uur 's avonds tot vier uur in de vroege zondagmorgen tientallen be faamde jazz-muzikanten voor zo'n dertig uur muziek zorgen. Hoofdattractie is de Chris Barber's jazz and blues Band. Verder aan wezig: de Dutch Swing College Band met als tijdelijke trompet tist de beroemde Rod Mason. Volgens Ted Easton, een van de organisatoren van het festival, "een kanjer van een trompettist. Op dit moment de beste van de wereld. Echt, een tweede Louis Armstrong". Verder treden on der meer op de Zwitserse Dixie Kids Jazz Band. Ted Easton's Jazz Band, Buddy Tate. Carol Leigh, George Chisholm, Kenny Baker, Betty Smith, Pia Beck, Dim Kesber, trio Rob Agerbeek. het kwartet Bob Rigter en het Belgische kwintet Roger Assel berghs. Een jam session' in de nachtelijke uren moet het absolute hoogte punt worden van dit nostalgische sterrengala. Zondag 18 januari wordt de jazz-week afgesloten met een aflevering van 'Jazz on Sunday' in het restaurant van Hans Menken aan de Boshuizer- laan. Chris Barber en zijn band is één van de grote attracties van de jazz-week. Natuurwandeling de afdeling leiden van het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie (1VN) organi seert zaterdag 10 januari een anderhalf uur durende na tuurwandeling in de "Pan van Persijn" in Katwijk. Ie dereen kan deelnemen. De wandeling start om 14.00 uur aan de Wassenaarseweg bij het marinekamp. Gezond Hoe het werk de gezondheid in de weg kan staan. Dat is hel thema van een door de KWJ georganiseerd weekeinde in Dordrecht. Werkende jonge ren uit Leiden die daarvoor belangstelling hebben: vrij dagavond om zeven uur ver trekken van het KWJ-gebouw (Koppenhinksleeg 2) busse» naar Dordrecht. Behalve pra ten wordt er in Dordrecht ook geswingd en naar een film (Pink panthergekeken. Hengelsport Viscollege "De Brasem" hield haar elfde wedstrijd in het water van oude Wetering dorp), de vayigst was niet best te noemen. 1. S. Gommans 3420 gram-8 stuks: 2. B. Era dus 3300-11;J. Blikman 3050- 7; 4. J.P. vd Hulst 2700-10; 5. G. den Dubbelden 1200-4; 6. P. Eradus sr. 1030-4: 7. P Era dus jr. 990-6: G. Crama jr. 790-3; 9. J. Harteveld 740-4; 10. S. den Dubbelden 650-3: 11. G. Crama sr. 260-2. Nascholing Het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs RIO organiseert een nascholings cursus voor ondernemers. De cursus wordt gehouden op de dinsdagavonden van 20 en 27 januari en 3 en 17 februari van 20.00 tot 22.00 uur in het schoolgebouw aan de Leidse- dreef in Leiderdorp. Aanmelden via telefoonnum mer 071-899342 EDE—LEIDEN - Jos Duyn- hoven, districtsbestuur- Jongen zwaar gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 14-jarige jongen uit Oegstgeest is gisterochtend zwaar gewond geraakt bij een aanrijding op de Anna van Sak senstraat. De fietser werd daar aangereden door een autobus van de NZH die van de Julianakade afkwam en daarbij een te ruime bocht naar rechts maakte. De bus kwam op de linkerzijde van de weg terecht en botste frontaal op de jongen. Met zwaar hersenlet sel moest hij worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Zijn toestand is nog kritiek der van de Industriebond FNV. heeft gisteren in Ede de directie van de Wol spinnerij Ede een rapport "vol twijfels" aangeboden. Twijfels over het verlies dat de Leidse vestiging van de Wolspin nerij Ede volgens de directie in '81 zou lijden, twijfels over het rapport van een extern organisa tiebureau dat sluiting van de Leidse vestiging bepleit, kortom levensgrote twijfels over de slui ting van de wolfabriek aan de Ka- naalweg 160. Directeur Lootsma acht die sluiting noodzakelijk voor de continuïteit van het con cern. Hij geeft de FNV volgende week vrijdag een reactie op het rapport. Na de mededeling van directeur Sybren Lootsma vorige maand dat hij de Leidse vestiging zo snel mogelijk wilde sluiten bezette het voltallige personeel de fa briek. Lootsma krabbelde on middellijk terug en stelde zijn be slissing ter discussie. Bij sluiting van deze laatste textielfabriek in Leiden zouden 46 mensen op straat komen te staan. Bespreekbaar In een eerste gesprek met de vak bonden drie weken geleden over handigde Lootsma de vakbon den een met cijfers onderbouwde toelichting van zijn beslissing tot sluiting. Maar "alle alternatieven zijn bespreekbaar" verklaarde hij nog eens uitdrukkelijk. Kaderleden van de Industriebond FNV in het bedrijf, vakbondsbe stuurder Duynhoven en financië le experts van de FNV zijn met een hard aan de slag gegaan om die cijfers op hun gehalte te toet sen. Feestdag of geen feestdag, er werd doorgewerkt aan het rap port dat uiteindelijk veertien pa gina's kritiek zou tellen. In een door directeur Lootsma als een "prettig" gekenmerkt gesprek heeft vakbondsbestuurder Duynhoven gisteren directeur Lootsma en commissaris Muller duidelijk gemaakt dat de FNV erg veel waarde hecht aan het rapport "vol twijfels". De uitgangspunten van het rapport zijn "een zo klein mogelijk verlies van werkgelegenheid''en "een zo goed mogelijk gegarandeerde continuïteit van de Wolspinnerij Ede als concern. (De Wolspinne rij Ede heeft fabrieken in Ede, Vlijmen en in Leiden). Het FNV- rapport veegt vervolgens de vloer aan met het rapport van het Utrechtse organisatiebureau Van der Torn en Buningh dat sluiting van de Leidse'vestiging noodza kelijk acht. Het organisatiebu reau heeft volgens het FNV-rap- port "een aantal wezenlijke din gen"- over het hoofd gezien. Een alternatieve en "veel realisti scher" begroting in het FN V-rap port leidt zelfs tot de conclusie dat een verlies van de Leidse ves tiging in '81 - zachtjes gezegd - zeer de vraag is. "Vooralsnog", zo verklaart FNV- bestuurder Jos Duynhoven, "hebben wij geen enkele reden om de twijfel over de sluiting die wij al hadden, te laten varen. Die twijfel is eerder toegenomen. Wij zijn veel optimistischer over de kansen van de Leidse fabriek dan de directie. Wat onze volgende stap zal zijn hangt af van de reac tie van de directie op ons rap port". Inhoud De directie van de Wolspinnerij Ede en de vakbonden hebben gis termiddag afgesproken de in- houd van het FNV-rapport niet naar buiten te brengen totdat de directie op het rapport gerea geerd heeft. LEIDEN - Artsen in loon dienst of artsen als vrije beroepsbeoefenaren. Dat is de hamvraag bij de tot standkoming van een ge zondheidscentrum in het Morskwartier. De Partij van de Arbeid wil dat de artsen in loondienst werken. De VVD heeft zich minder duidelijk uit gesproken. maar de argu menten die de PvdA noemt, spreken de libera len niet erg aan. Dat betekent een mogelijk conflict in het PvdA/VVD-coliege. want het indertijd haastig opgestelde collegeprogramma is mistig over deze kwestie. Met de formulering 'bekeken moet worden in hoever re het daarbij mogelijk is dat de werkers in loondienst zijn' von den liberalen en socialisten el kaar. Nu moet blijken of dal plak sel in het vuur van de politieke strijd hittebestendig is. De gezondheidszorg valt onder de verantwoordelijkheid van VVD- wethouder Schoute. De meerder heid van het college wordt echter gevormd door de PvdA en grote verschillen van mening kunnen ook nog eens in de gemeenteraad worden uitgevochten. Daar be staat weliswaar een linkse meer derheid, maar zo eenvoudig ligt het niet. De houding van D'66 in deze zaak is nog allerminst zeker. In feite neemt D'66 op dit punt een wippositie in. die uiteindelijk de doorslag kan geven. Tot nu toe heeft D'66 alleen uitgesproken dat een gezondheidscentrum de gemeente geen geld mag kosten Of dat betekent dat D'66 voor- ol tegenstander is van artsen in loondienst is dan ook afhankelijk van de kostenberekeningen van beide mogelijkheden. En ovei kostenramingen valt nu eenmaal te twisten. Nota Gemeente-ambtenaar Gort heeft Wethouder Schoute - verant woordelijk voor gezondheidszorg. over het gezondheidscentrum in de Mors een discussienota ge schreven. Hij legt daarin uit dat het samenwerken van arts, maat schappelijk werker, wijkver pleegkundige en wellicht ook apotheker, tandarts en fysiothe rapeut de verbetering van dc hulpverlening beoogt. Gezond heidscentra waarin deze samen werking werkelijk gestalte krijgt vindt men in Leiden alleen in dc Merertwijk. In de Merenwijk bestaat geen dienstverband tussen de stich ting die het centrum beheert en de (tand)artsen. terwijl het overi ge personeel wel in loondienst is. De Stichting Algemene Gezond heidsvoorzieningen (STAG), waarin enkele vakbonden en zie kenfondsen samenwerken, pleit al jaren voor gezondheidcentra met personeel - dus ook de medi ci - in loondienst. De Wiardi Beekman Stichting (WBS). het wetenschappelijk bureau van de PvdA. heeft met het rapport 'Art sen in d'enstverband' de discus sie inhoud gegeven. In het WBS-rapport 'Artsen in dienstverband' wordt een lijst van voordelen opgesomd. Dienstverband zou democratise ring van de verhouding tussen patiënt en arts en tussen ferts en andere hulpverleners mogelijk maken. De financiële relaties tus sen patiënt, arts en andere hulp verleners verdwijnen. De kwali teit van de gezondheidszorg is be ter te controleren. Deeltijdarbeid en vrouwelijke artsen krijgen meer kans. De problemen bij hel overnemen van een praktijk wor den opgeheven. Artsen in oplei ding krijgen betere werkomstan digheden. Het onderscheid tus sen ziekenfonds- en particuliere patiënten kan vervallen en een volksverzekering tegen ziekte kosten wordt eerder haalbaar. De rechtspositie van patiënten wordt beter en er is gemakkelij ker een inkomensbeleid te voe- De WBS noemt als nadelen onder meer: gevaar van bureaucratise ring van de gezondheidszorg, de produktiviteit van de arts kan da len. dc vrije vestiging wordt aan banden gelegd, gevaar van groot schaligheid in de zorgverlening, de vrije artsenkeuze wordt be perkt. Weerstand i de gemeentelijke discussienota wordt herinnerd aan de grote weerstand die in de medische we reld moest worden overwonnen bij het totstandkomen van het ge zondheidscentrum in de Meren wijk. Het is te verwachten - aldus de nota »- dat een gezondheids centrum met personeel in loon dienst (STAG-model) nog meer weerstand van de medici zal ont moeten. De voorbereidingen voor het op richten van het gczondheidscen trum verkeren op dit moment in een impasse. Wethouder Schoute en de vorig jaar ontstane initia tiefgroep wijkgezondheidscen trum Morskwartier, onder aan voering van oud-PvdA raadslid Mentzij. kibbelen over de samen stelling van een werkgroep die het een en ander moet voorberei den. Dc initiatiefgroep huldigt het principe van personeel in loondienst en voorts zouden de wijkbewoners veel invloed - vijf tig procent van de bestuursleden - op het beheer van het centrum moeten hebben. De initiatiefgroep wil daarom dat de STAG in de werkgroep verte genwoordigd is en dat het voor stel van de initiatiefgroep (dat uit gaat van het principe personeel in loondienst) door de werkgroep wordt uitgewerkt Wethouder Schoute wil de STAG niet in dc werkgroep hebben en wil ook het loondienst-principe ter discussie stellen in de werkgroep, waarin in elk geval de plaatselijke huisartsenvereniging, de Leidse tandartsenvereniging, dc com missie jonge tandartsen, de stich ting Interkruis, hel bureau voor maatschappelijk werk en het Zie kenfonds Leiden en Omstreken zijn vertegenwoordigd. Geld Hoeveel geld een gezondheidscen trum de gemeente gaat kosten is ook volgens de discussienota nog onduidelijk. Toch noemt diezelf de nota de financiële consequen ties van een centrum met perso neel in loondienst voor de ge meente aanzienlijk groter. Een gezondheidscentrum heeft in de eerste jaren altijd extra onkosten - aldus de nota - maar een ge zondheidcentrum zoals in de Me renwijk kost de gemeente vol- Hoekema (D'66): hecht team verband moet voorop staan. gens een zeer globale schatting jaarlijks een ton. terwijl een een trum volgens de STAG-opzet het eerste jaar een verlies van ruim een kwart miljoen oplevert. Dal bedrag is met hulp van de STAG berekend door de initiatiefgroep, maar de nota noemt deze bereke ning ook nog rijkelijk optimis tisch en nauwelijks betrouwbaar. PvdA-raadslid Maat zegt de con clusie van de nota echter onjuist te vinden. Hij wijst erop dat de kosten van een centrum volgens het STAG-model het tweede en derde jaar sterk afnemen en het centrum in het vierdejaar al een positief resultaat oplevert. "Ter wijl het centrum in de Merenwijk al enige jaren verliesgevend is en wellicht ook zal blijven. Het gaat bij het centrum in de Mors dus alleen om garanties voor de te korten van de eerste jaren", aldus Maat. Hij noemt het 'overigens niet zo vreemd' als de gemeente geld toelegt op gezondheidsvoor zieningen. "De gemeente heeft daarin een bepaalde verantwoor delijkheid. Die moet ze dan ook maar waarmaken. Het is geen on overkomelijke ramp als dat geld kost", aldus Maat. Daar zit hem dan het verschil tus sen PvdA en D'66 als het gaat om de vraag personeel in loondienst: het mag van D'66 geen cent extra kosten. De fractie en de steun- fractie, waarin een aantal actieve leden deelnemen, gaan zich nog over het probleem buigen. Raadslid Hoekema (D'66) stelt het werken in een hecht teamver band voorop. "Bij het gezond heidscentrum in de Merenwijk blijkt dat een hecht teamverband ook mogelijk is zonder loon dienst", aldus Hoekema gister avond tijdens de fractievergade ring. Het is volgens Hoekema be langrijker dat er snel iets van de grond komt, al heeft hij geen principiële bezwaren tegen art sen in loondienst. "Mocht het STAG-model financieel haalbaar zijn en er bij de artsen bereidwil ligheid bestaan dan is dat prima", aldus Hoekema. Hij zei de financiën een punt van belang te vinden, maar zich in het kostenaspect nog te moeten ver diepen. "Bij de Merenwijk zijn de kosten flink onderschat. Als ge meente zullen we een tekort van een pa<.r ton in dc eerste jaren niet kunnen dragen", aldus Hoe kema. Raadslid Witteveen, die zich toch al zoveel zorgen maakt om de gemeentefinaneien. zei eerder het niet voor onmogelijk te houden dat er binnen D'66 ver schillend over wordt gedacht. Dat geelt de vrije artsen weer hoop. LEO MAAT

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4