Winkeliers Rosmolen: maat is vol Boze poelier houdt t voor gezien in Leiden Actie tegen hoge huren Inbraak in slijterij Advocaat te laat; zaak drie weken aangehouden Leidsë stadsrubriek Gemeente moet bezuinigen WOENSDAG 7 JANUARI 1981 LEIDEN - Voor de winkeliers van de Rosmolen, een van de winkelcentra in de Merenwijk, is de maat vol. Zij vinden de huren die zij moeten betalen voor de winkelruimte in de Rosmolen veel te hoog. Terwijl de slagerij voor een maand is gesloten wegens reorganisatie, heeft een van de zes winkels in het centrum, de poelier, de deuren al defini tief moeten sluiten. Hij geeft daar zelf overigens een ande re reden (een hinderwetkwestie, zie artikel hiernaast) voor op. Voor de overige vier winkeliers ge noeg reden om niet rustig af te wachten tot hen hetzelfde ge beurt. Tijdens een vergadering over de leegstand van twee win kelruimten kwamen ze tot de slotsom dat er iets aan de huren moest gebeuren. De heer L. van Duyn, eigenaar van de winkel ruimten. werd benaderd met de vraag zo snel mogelijk overleg met de winkeliers te plegen. Er zou aan een behoorlijke huurver- laging moeten worden gewerkt. De heer Klerks, vice-voorzitter van de winkeliersvereniging, staat volkomen achter deze actie van de winkeliers. "De huren in de Rosmolen liggen zo vier tot vijf maal zo hoog als in de Kopermo len. Wanneer daar geen verande- LEIDEN - Bij een inbraak in een slijterij aan het Diamantplein zijn in de nacht van zondag op maan dag 400 flessen sterke drank ont vreemd. De daders hadden zich door het inslaan van een ruit toe gang verschaft tot de winkel. Uit de kassa namen zij bovendien nog eens 250 gulden mee. De tota le schade bedraagt 6600 gulden. ring in komt, staat het hele win kelcentrum binnen het jaar leeg. En daar heeft de eigenaar toch ook geen baat bij. We hebben dus goede hoop dat Van Duyn de hu ren wil inbinden. Doet hij dat niet, dan nemen we een advocaat in de arm en stappen desnoods met de nieuwe huurwet in de hand naar de kantonrechter". Van Duyn nam de winkels in de Rosmolen destijds van de ge meente over. Daarvoor had de ge meente zeggenschap op de win kels en ook de invulling daarvan. Volgens Klerks is het een fout van de gemeente geweest om de winkels in particuliere handen over te doen. "Van Duyn kon de huren zo hoog maken als hij zelf wilde, en hoefde zich ook niet meer aan het branchepatroon te houden. Winkeliers uit de Koper molen, bang voor eventuele con currentie, begonnen een tweede zaak in de Rosmolen. Zo kon het gebeuren dat er in de Merenwijk een tweede bakker en een tweede slagerij bij kwamen. In elk geval, de zaken zijn er sinds de komst van Van Duyn niet rooskleuriger op geworden". Van Duyn zelf heeft niet veel com mentaar op de plannen van de winkeliers. "Ze hebben mij al leen gevraagd om te komen pra ten over de leegstand. De slagerij komt over vier weken weer terug, dus alleen het verdwijnen van de poelier blijft over. We hebben het helemaal niet over verlaging van de huren gehad". LEIDEN - Poelier Frans Bors- boom houdt het voor gezien in Leideh. Zijn winkel aan de Rosmolen in de Merenwijk heeft hij met ingang van het nieuwe jaar dicht gedaan. Voorgoed. "Er is meer aan de hand. maar de voornaamste reden is dat ik niet wil toegeven aan de eis van de gemeente om een nieu we afvoerinstallatie aan te leggen", zegt Borsboom. "Waarom zou ik ook. Bij gril len komt toch haast geen stank vrij. Als ik langs kom denk ik: stank? Welnee, ge braden kippetjes ruiken lek ker". Dat Borsboom ermee zou stop pen wist de gemeente half de cember al. Toen schreef hij: "U hoeft zich geen zorgen meer te maken. Ik ben toege voegd aan het rijtje mensen, die het normaal zaken doen onmogelijk is gemaakt". In november 1979 begon het "duel" tussen de gemeente en de winkelier. Borsboom had een hinderwetvergunnning aangevraagd en zoals gebrui kelijk werd er een hoorzitting gehouden. Op de hoorzitting klaagde ie mand die boven de poelier woonde over stankoverlast. Een terechte klacht, meende de gemeente. Milieuambte naar In 't Veld: "Wij kregen de indruk dat Borsboom dat ook wel snapte, want wij kregen de toezegging dat er iets zou gebeuren. Mei '80 hebben wij de vergunning verleend. Weer zeiden wij duidelijk: zorg voor de vereiste verande ringen". Een tijdlang gebeurde er niets: in oktober 1980 kwamen er echter weer klachten binnen bij de gemeente. Startsein om nu eens te gaan kijken hoe de zaken ervoor stonden. In 't Veld: "De technische dienst heeft Borsboom ver teld dat er een deugdelijke af- voerleiding moest worden aangelegd. De kosten daar van zijn zo'n 2000 gulden. Dat kan hem de nek toch niet bre ken". Het lege interieur Verzuim Twee maanden kreeg Bors boom de tijd. Bij verzuim zou hij moeten stoppen met gril- ler). Dat gebeurde dus. Op nieuwjaarsdag begon de win kelier met het leeghalen van ziin winkel. Waarom wilde hij die 2000 gul den met betalen? "Op een ge geven moment kwam ik er achter dat met de gemeente niet valt te praten. Ik dacht bij Borsboom. mezelf: bekijk het maar en heb m'n jas aangetrokken. Zij kunnen mij de wet toch niet voor schrijven". "Boven dien". zo gaat Borsboom ver der. "vraag ik mij af hoe de gemeente in godsnaam bij dat bedrag van 2000 gulden komt. Veel meer zou het hebben ge kost, want je moet helemaal boven de flats uitkomen. Dat wordt toch onbetaalbaar". Of Borsboom ook zo makkelijk had besloten om te stoppen als hij niet had kunnen terug vallen op zijn drie andere ves tigingen in Voorhout en Den Haag. "Zeker, ik ben altijd recht door zee geweest "Ik ken dit soort verhalen wel uit de tijd dat ik nog milieu deed", zei wethouder Van Dam gisteravond tijdens een fractievergadering van de PvdA. "Er wordt altijd gretig gebruik van gemaakt om de gemeente de schuld te geven. Vaak blijkt dat zo'n zaak om een heel andere reden ver dwijnt". Stevenshof (1) DEN HAAG - De president van de Haagse rechtbank, mr. Berkhout heefl advocaat mr. Roethof gisteren op de vingers getikt omdat hij steeds te laat komt opdagen voor zijn rechtzaken waar hij verdediger is. Gisteren kwam de raadsman voor de zoveelste keer te laat. De 21-jarige Leidenaar H. uit de Meren wijk moet daardoor ruim drie weken langer op zijn rechtszaak wachten. Mr. Roethof kwam vijf minuten te laat het Pa leis van Justitie in Den Haag binnenrennen De president van de rechtbank, mr. Berk hout, had de zaak van H. net tot 30 januari aangehouden. Woedend stond raadsman mr. Roethof voor ge sloten deuren, want de rechtszaal was al weer ontruimd. Hij wilde naar binnen, maar de deurwaarder liet hem er niet in. "En u gaat tegen de rechtbank zeggen dal ik er ben. anders loop ik zelf naar binnen", zei Roethof tegen de deurwaarder. De man liet zich sturen, maar kwam met een boodschap van de rechtbank terug: "De zaak is aange houden en blijft aangehouden. Te laat is te laat". Een paar minuten later kon mr. Roethof de rechtbank nog zijn verontwaardiging meede len omdat deze nog een uitspraak moest doen over een client van de te laat gekomen advo caat. "Ik was maar een paar minuten te laat", zei Roethof. "Maar het is niet de eerste keer", antwordde de president van de rechtbank. "U bent te laat, en daarmee uit". H. had gisteren terecht staan omdat hij in Leiden mensen herhaalde lijk met een mes te lijf is gegaan. door René van der Velden Jaap Visser D'66: Potjesterreur PvdA-wethouder Hans van Dam gaf negen vertegen woordigers van het scholie rencentrum 't Breehuys gis termiddag te verstaan dat zij vermoedelijk kunnen fluiten naar een goede geluidsisola tie voor hun Huys aan de Breestraat 19. Of de mensen van 't Breehuys de krant la zen, vroeg Van Dam. Zo ja •dan moesten zij toch weten dat de gemeente de kampioen van de armoede is met een schuld van 24 miljoen, en dat tegenover elke nieuwe uitga ve inkomsten moeten staan, en dat een uitgave voor 't Breehuys anders ten koste zou gaan van activiteiten van andere groeperingen. Enigszins teleurgesteld verlie ten de mensen van 't Bree huys na nog geen kwartiertje Van Dam en het stadhuis. Al langer dan anderhalf jaar vra gen zij de gemeente om een slordige 17.000 gulden voor de geluidsisolatie van 't Bree huys. Levende muziek is nu niet mogelijk in het scholie rencentrum. Ruim twee jaar geleden moest op last van de gemeente de stekker eruit na een stroom klachten uit de buurt over geluidsoverlast. Sindsdien moeten de scholie ren het stellen met ingeblikte disco. Zelfs een elektrische piano bij een toneel- of caba retvoorstelling is nu uit den boze. Laat staan het optreden van scholierenbands die de staf en de vrijwilligers zo graag zouden laten experi menteren in 't Breehuys. Is die 17.000 gulden nu echt zo veel geld? De mensen van 't Breehuys lezen inderdaad de krant en zien daarin uitgaven voor een stadhuistrap van ruim een ton. een verbouwing van het stadhuis tan 2.5 mil joen. steeds maar weer brug getjes van tegen de ton, grachtje dicht-grachtje open voor een dikke drie miljoen, voor een half miljoen aan paaltjes in de stad. enzo voorts. Een willekeurige greep uit de "leuke dingen" voor de stad maakt de felbe geerde 17 mille voor een goed geïsoleerd Breehuys tot een armetierig bedrag. Die 17.000 gulden moet dan wel uit het "potje" club en buurt huiswerk komen. En daar hebben al zoveel club- en buurthuizen de jacht op ge opend. Voor de "leuke din gen" zijn leukere, want volle Vrijwilliger Klaas Hoek Breehuys. re, potjes. En dan komen we op het begrip dqt het PvdA- raadslid Joop Maat onlangs zo treffend "potjesterreur" noemde. Met de potjes kan onderling niet gerommeld worden, meent men ten stad- huize. De "leuke potjes" zijn er dus met voor de Breehuys- isolatic. Maar de vrijwilligers en de staf van 't Breehuys geven de moed niet op. Ter gelegen heid van het vijfjarig jubi leum "kraakten" zij de zater dag voor kerstmis reeds het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Zo'n 350 mensen vierden op "bezet" terrein van het Vrijetijdscen trum met levende muziek het jubileum. Daar.werden ook enkele honderden handteke ningen opgehaald voor een goed geïsoleerd Breehuys Vrijwilliger Klaas Hoek gaf die handtekeningen gister middag aan wethouder Van Dam: "Aan die handtekenin gen kunt u aflezen hoe be langrijk levende muziek in 't Breehuys voor heel veel scho lieren is". De vrijwilligers en de staf van 't Breehuys wachten nu eerst het antwoord van de wethou- 'erhandigt wethouder Vair Dam handtekeningen Niet alleen op de fiets Ga je toch dezelfde kant op. geef een alleen lopende vrouw een lift of rijd samen verder. der af op hun subsidie-aan vraag. Als het antwoord ten minste niet opnieuw te lang uitblijft. De subsidie-aan vraag is al negen maanden ge leden ingediend. Het ant woord op de aanvraag was 't Breehuys in oktober (van 1980) beloofd. 's Avonds laat "Vrouwen denken altijd: mij gebeurt zoiets niet. Dat dacht ik ook altijd. Maar ik denk nu nog wel eens op klaarlichte - dag op de fiets: als een man zin heeft in een vrouwen lijf dan pakt hij je". Dit vertelde de aangerande Carla een aan tal maanden geleden in de stadsrubriek "Steeds". De aanranding van Carla was mede aanleiding voor de Leidse actiegroep "Vrouwen tegen sexueel geweld" om een affiche uit te brengen met de oproep aan vrouwen om 's avonds samen op te trekken. Ga je toch allebei dezelfde kant op, geef een alleen lopen de vrouw dan een lift of rijd samen verder. Het affiche ("samen sterker en veilig") is te koop bij de vrou wenboekhandel Gaia in de Pieterskerkchoorsteeg of bij Vrouwen tegen sexueel ge weld via Postbus 178, Leiden. En waarschijnlijk binnenkort ook in het Leidse Vrouwen huis dat 21 maart officieel maar vooral feestelijk wordt geopend. Wao en wsw Paul van Berkel heeft het zo druk als een pannetje met vet. Het hulp- en adviesbureau wao/wsw dat Van Berkel (zelf wsw-er) twee maanden gele den oprichtte, draait "uit de kunst". Op zijn spreekuur, el ke donderdagavond van ze ven uur tot half negen in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 (tel: 121879) zijn tot nu toe al vijftien wao- ers en wsw-ers geweest met allerhande vragen over GAK. GMD, sociale dienst of welk instituut dan ook. De afgelopen twee donderda gen was er uiteraard geen spreekuur (kerstmis en nieuwjaarsdag) maar mor genavond zit Van Berkel weer in 't Spoortje. Hij overweegt nu al of het niet verstandig is om op een andere dag nog een spreekuur te houden LEIDEN - De gemeente ontkomt niet aan de noodzaak om te bezui nigen. Dat is de vaste overtuiging van D'66-raadslid Witteveen. "De toename van het begrotings tekort is de laatste jaren explo sief', aldus Witteveen gister avond tijdens de fractievergade ring van zijn partij. "We moeten in onze plannen aangeven wat prioriteit heeft". Volgens het raadslid ziet het er naar uit dat slechts de helft van de door de gemeenteraad goedge keurde plannen ook werkelijk kan worden uitgevoerd. Hij gaat daarom analyseren waar het te kort vandaan komt en waar in de begroting voor 1982 voorrang aan gegeven moet worden. "Op dit moment blijkt bijvoorbeeld dat er weinig tekorten ontstaan in de sector volkshuisvesting, terwijl we daar toch prioriteit aan willen geven", aldus Witteveen. Hij zei te vrezen dat er nu verplichtingen worden aangegaan, die de ge meente straks niet kan waarma ken. De fractie blikte ook nog even terug op de afgelopen raadsvergade ring. Hockema kwam daarbij tot de conclusie dat het CDA zich weinig constructief had opge steld en dat de PSP zich volledig van alle andere partijen isoleerde. De fractie was het er over eens dat er niet in de Stevenshofjespolder gebouwd moet worden als het rijk niet met genoeg geld over de brug komt. Raadslid Witteveen kritiseerde de inspraakverordening. Deze zou veel te terughoudend zijn. "Het college houdt een enorme slag om de arm", aldus Witteveen. Hij vond dat de in te stellen inspraak commissie moest beoordelen of plannen van insprekers voor ambtelijke ondersteuning of sub sidie in aanmerking komen D'66 komt de komende raadsverga dering met een motie over het overdragen van aandelen in het Eleetriciteitsbedrijf Zuid-Hol land (EZH) De democraten wil len wel akkoord gaan met de daarvoor benodigde statutenwij ziging. die tijd» n 'i' komi d< raadsvergadering op de agenda staat. Maar zij willen pas tot over dracht van de aandelen overgaan als voldoende duidelijk is ge maakt dat Leiden zijn invloed, die het via de EZH op de kerncen trale in DÓdCWMKl ht-.M. g. bruikt heeft om de centrale te sluiten. De Stevenshofjespol der is Leidens laatste grote bouwplaats; de gemeente is vrijwel vol gebouwd. Meer dan ooit geldt dat met dit ge bied zuinig en zorgvuldig moet worden omgesprongen. Bouwen voor Leidenaars. dat is het terech te devies dat aan het bestem mingsplan Stevenshofjespolder ten qrondslaq ligt. Dat plan werd maandagavond door de gemeenteraad vastgesteld. Leuk voor B en W. maar het zware werk komt nog. Dat is het rijk er van te overtuigen dat het met veel geld over de brug moet komen. Dat is nodig om in de Stevenshof die woningen te kunnen bouwen die een oplossing kunnen beteke nen voor een deel van de woning nood. Eigenlijk hoeft het rijk alleen maar de daad bij het woord te voegen. "Den Haag' heeft de Stevenshof jespolder al jarenlang als dé bouwplaats voor de Leidse regio in deze periode geboekt staan. Er is van die kant druk op Leiden uit geoefend om haast te maken met de plannen voor dit gebied, dat tenslotte in de jaren zestig door Leiden werd geannexeerd - het was grond van Voorschoten - met het oog op toekomstige uitbrei dingsmogelijkheden van de wo ningbouw. Bouwen in de Stevenshofjespolder is een concessie een stuk natuur wordt opgeofferd in een'gebied - dat tussen Leiden en Den Haag - dat nog niet zo lang geleden op de nominatie stond om tot be schermd landschap te worden aangewezen. Bouwen in die polder moet dus een wezenlijke bijdrage zijn aan de oplossing van de woningnood. De gemeente heeft gekozen voor een - naar hedendaagse maat staven - dichtbebouwde wijk. Wil het rijk geloofwaardig blijven bij het presenteren van zijn planolo gische visie dan moet het ook met de centen op tafel komen, wan neer die visie in werkelijkheid moet worden omgezet. Stevenshof (2) Het is voor de geschiedschrijving nuttig om vast te stellen dat het bestemmingsplan Stevenshofjes polder er inderdaad eerder had kunnen zijn als de PvdA-fractie in de gemeenteraad dat had gewild Wat dat betreft heeft de CDA- fractie gelijk. Eerder ontwikkelen van dit plan zou een breuk hebben betekend in het vorige (links programjcollege. PPR en D 66 zouden daaruit zijn gestapt. In de middenjaren zeven tig huldigden zij het standpunt houd het gebied tussen Leiden en Den Haag zo lang mogelijk groen In de PvdA zelf won de lijn-Waal (de wethouder die voorrang wilde geven aan het bouwen in gaten en het herstel van de binnenstad) het van de lijn-Verboom (de wethou der die een "gat in de Leidse wo- ningbouwproduktie zag opdoe men). Ambtelijke rapporten waar schuwden in die jaren al de wo ningnood zal oplopen als het pla- n-Stevenshofjespolder niet snel wordt ontwikkeld. De woningnood is groter geworden en is een deel van de prijs die Leiden heeft moeten betalen voor zijn herstel. Beperkte financiën en beperkte ambtelijke mankracht maakten een keuze tussen het bouwen in de polder en het herstel van de oude stad noodzakelijk. Tegelijk een keuze tussen grote re woningnood op korte termijn of meer verpaupering. Waar de ver rotting van de oude stad een rampzalige omvang had aange nomen, was de keuze voor Lei dens herstel gerechtvaardigd. Stevenshof (3) De Stevenshofjespolder is eigen dom van de gemeente Leiden - de grond moest grotendeels wor den onteigend Dat betekent dat dit geb ed nooit meer voorwerp van speculatie maq worden. Bij de uitgifte van de grond beschikt de gemeente over de middelen om dat te voorkomen. Die midde len moeten optimaal worden be nut: grond in erfpacht en bij koop woningen in de contracten anti- specuiatiebedmgen opnemen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3