Alphians heeft plannen voor clubhuis gereed Toekomst Morgenster onzeker Actie voor slachtoffer door brandstichting Asiel in Noordwijk vangt met olie besmeurde Gerechtshof heeft tijd nodig zaak-Platteschor vogels op WOENSDAG 7 JANUARI 1981 STREE PAGINA 21 Monumentenzorg heeft geen geld AARLANDERVEEN - De eige naar van de molen De Mor genster heeft tekeningen en een begroting ingediend bij Monumentenzorg in Zeist om subsidie te krijgen voorde res tauratie van de molen. Bewo ner J. C. Osnabrugge. die de molen aan het Noordeinde in Aarlanderveen sedert 1961 in eigendom heeft, verwacht on geveer honderdduizend gul den nodig te hebben om De Morgen, ter op te knappen. De heer Korpershoek van Monu mentenzorg deelde desge vraagd mee. dat de kans ui terst klein is dat er een rijks bijdrage zal worden ver strekt. "Zoals iedereen moeten ook wij de broekriem aanha len". was zijn weinig hoopge vende commentaar. De vroegere korenmolen dateert uit 1870 en is gebouwd door molenmaker Roog uit Aarlan derveen. Het betreft een stel lingmolen en werd voor een gulden doorj. C. Osnabrugge gekocht, die de molen na een verbouwing als woning ge bruikt. Tijdens de recente hagel- en sneeuwbuien, die met storm achtige wind gepaard gin gen. vlogen stukken hout van de molen af. De Morgenster is dan ook dringend aan restau ratie toe. Al eerder werd de mantel van de molen onder handen genomen. De provin cie verleende toen een subsidie van zesduizend gulden. Thans zal een meer ingrijpende restauratie nodig zijn. Onder meer zullen de wieken roeden met het hekwerk) vervangen moeten worden. Bij de ge meente is ook een subsidiever zoek ingediend, maar de ge meente wacht op een positieve beslissing van Monumenten zorg. Die zou voor 40 procent moeten subsidiëren, de ge meente volgt dan met 30 pro cent. Of de provincie nog fi Honk en softballers naar BruinsSlotsingel ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense honk- en softbalclub Alphians denkt in het voorjaar van 1983 te kunnen beschik ken over eigen honk- en softbalvelden en een splin ternieuw clubhuis aan de Burgemeester Bruis Slot- singel. De bouwactivitei ten voor het nieuwe club huis zullen in het voorjaar van 1982 aanvangen. De bouwplannen zijn inmiddels ge reed en zijn gisteravond op een persconferentie aan de buiten wacht gepresenteerd. Daarbij werd duidelijk dat er nog heel wat geld op tafel moet komen, al vorens er daadwerkelijk ge bouwd kan worden. Op dit moment is er een reserve van circa 10.000 gulden; bij lange na niet voldoende om uit de kosten, die voor de Alphians drie ton zul len bedragen, te komen. Alphians begint binnenkort met de ver koop van 1000 loten van 150 gul den per stuk (te betalen in tien termijnen) en hoopt daarmee 90.000 gulden schoon in kas te krijgen. Daarnaast zal dan nog eens zo'n 50.000 gulden moeten binnenkomen via andere acties (het uitgeven van obligaties, de organisatie van feestavonden en rommelmarkten etc.) zodat de 250 leden tellende vereniging "slechts" 150.000 gulden zal hoe ven te lenen. De Alphense honk- en softbalver- eniging werd ruim 4'/2 jaar gele den opgericht en telde toen een zestigtal leden. De kersverse ver eniging mocht gebruik maken van de velden van korfbalvereni ging Tempo aan de Nieuwe Sloot, maar stelde van meet af aan po gingen in het werk om eigen vel den en een clubhuis van de grond te krijgen. Dé hoofdingang geschetst van het nieuw te bouwen clubhuis voor de Alphense honk- en softbalclub Alphians. nanciële steun zal verlenen is de vraag, want de provinciale regeling is vorig jaar veran derd en subsidieverstrekking geldt niet meer voor molens. Misschien dat Osnabrugge nog een beroep ka n doen op de overgangsregeling. Er is ook contact met de Rijn landse Molenstichting. Daar zou men graag willen, dat de "molenaar" de wieken van tijd tot tijd zou laten draaien, maar Osnabrugge ziet van wege onbekendheid met de techniek hier geen mogelijkhe den voor. De eerste stap zal door Monu mentenzorg moeten worden gedaan en daar is men voor alsnog zeer terughoudend. De Belangenvereniging Aarlan derveen heeft het subsidiever zoek van de heer Osnabrugge met een brief ondersteund. Langer wachten vindt de ver eniging niet verantwoord. In de brief wordt betoogd, dat de molen een onmisbaar monu ment voor het dorp is. De vroegere korenmolen is gebouwd in 1870. De Morgenster is dringend aan restauratie toe. ging zelf zorg draagt voor de bouw van een kantine (clubhuis). Toen. nu een jaar geleden, bekend werd dat Alphians ruimte zou krijgen aan de Burgemeester Bruins Slotsingel, nabij Grashof en Helmhof. recht tegenover de Zegerplas, kon architect ir. E.A. Bloemen eindelijk aan de slag. Het ontwerp van zijn hand voorziet in de bouw van een ruitvormig clubhuis, met links en rechts kleedgebouwen. Links van het clubgebouw komt het honkbal- veld, dat aan de zijde van de Bruins Slotsingel zal worden om geven door een aarden wal die in de toekomst mogelijk zal worden benut als publieke tribune Aan de rechterzijde van het clubhuis, dat in houten skeletbouw wordt opgetrokken, komt het softbal- veld. De vereniging, met dik 160 jeugdleden, telt momenteel 9 honkbalteams. 7 soflbalteams en 3 peanutbalteams (voor jongens en meisjes gezamenlijk tot 10 jaar). De eerste jaren klopte "Alphians" daarvoor tevergeefs bij de ge meente aan. In 1978 werd de zeer slechte korfbalkantine verruild voor de iets minder slechte hoc- keykantine, waarin de Alphians nog steeds huizen. Niet lang meer overigens, want de voormalige hockeykantincmoet wijken voor de aanleg van een nieuw tennis park in Nieuwe Sloot. Met de Stichting Alphens Tennispark is echter overeengekomen dat deze zorgt voor een noodkantine die aan de andere zijde van het honk en softbalterrein moet komen. In het najaar van 1979 kwam er voor de Alphians uitzicht op een eigen honk- en softbalcomplex: de aan leg daarvan stond zeer hoog op de gemeentelijke prioriteitenlijst (dat is een lijst waarop de ge meenteraadsleden aangeven in welke volgorde bepaalde zaken moeten worden gerealiseerd, red De gemeente financiert na melijk de aanleg van velden en kleedruimten, terwijl de vereni Miljoen subsidie voor Van Schip ALPHEN AAN DEN RIJN - Mi nister dr. L. Ginjaar van volksgezondheid en milieu hygiëne heeft de gemeente Alphen een bijdrage van 984.000 verleend voor ver plaatsing van het sloopbe drijf J. van Schip uit Zwam- merdam. Het wachten is nu alleen nog op verlening van de hinderwetvergunning, waarvoor de gemeente moet zorgen. Al lange tijd worden pogingen in het werk gesteld om het sloopbedrijf te verplaatsen van de Vinkebuurt in Zwam- merdam naar het industrie terrein aan de Heimanswete ring in Alphen. Als lokatie is gekozen voor het terrein naast Bos Beton langs de Heimanswetering. Al meer dan een jaar geleden stelde het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning I 650.000 beschikbaar voor uitvoering van het sane ringsplan Vinkebuurt. Op de plaats van Van Schip is name lijk woningbouw gedacht. Volksgezondheid had het moei lijker met zijn bijdrage. Het eerste terrein, dat langs de Heimanswetering was geko zen (waar vroeger Bato- Jansen zat) werd door dit mi nisterie afgekeurd omdat be woners aan de overzijde van het water geluidsoverlast zou den kunnen ondervinden van het sloopbedrijf. De kwestie- ging overigens over één deci bel. Tegen de thans gekozen lokatie hebben met name de bedrijven op het industrieter rein Heimanswetering trou wens ook bezwaren. Zij vin den dat een sloopbedrijf daar niet thuis hoort. De gemeente zet de verplaat sing echter door nu er mede werking van twee ministeries is verkregen. Met name de subsidie van Volksgezond heid is van belang, omdat dit ministerie kennelijk vindt dat er uil milieuoogpunt geen be zwaren zijn. Eventuele protesten tegen het verlenen van de hinderwetvergunning zullen gemakkelijk kunnen worden afgewezen. De ge meente Alphen denkt nog twee tot drie maanden nodig te hebben om de zaak af te ronden. De directie van Van Schip wacht met de verhui zing tot alle goedkeuringen binnen zijn. Zwammerdam bakzeil bij rijkswaterstaat TOORDWIJKERHOUT - Twee ondernemers uit Katwijk en Noord- wijkerhout hebben een actie op touw gezet om te voorkomen dat het bedrijf van A. de Winter aan de Tespellaan in Noordwijkerhout door faillissement verloren gaat. 3eze laatste is het slachtoffer geworden van brandstichting waardoor een opslagplaats en een deel van het machinepark in vlammen zijn opgegaan. jisteren en vandaag zijn in de Zilk en Noordwijkerhout huis-aan-huis circulaires verspreid waarin mensen worden opgeroepen geld te storten om A. de Winter er door te helpen. De gedupeerde Noordwijker- houter had een deel van zijn machinepark, machines ten behoeve van de aanleg van riolering en koppensnellen, uit de verzekering genomen omdat het in de winter niet wordt gebruikt. Bovendien dreigen moeilijkheden te ont staan over het vergoeden van de schade aan de schuur. Er bestaat een meningsverschil tussen de verzekering en de gedupeerde of de schuur wel voor juiste doeleinden is ge bruikt. Officieel staat het pand geregistreerd als var kensstal. Nu de machines van A. de Win ter in vlammen zijn opgegaan kan hij ook geen werkzaam heden meer verrichten om zijn schulden af te lossen Als op korte termijn niets gebeurt dan loopt De Winter grote risi co's failliet te worden ver klaard. In de circulaire schrijven de bei de actievoerders, P. duiven voorde uit Noordwijkerhout en E. Vink die een bedrijf in Katwijk heeft, dat De Winter het slachtoffer is geworden van een laffe brandstichting. "Hij verdient het gewoon om er weer boven op te komen", zo voegt mevrouw Duivenvoor de daaraan toe. "We hebben al wat reacties gekregen. Enige mensen hebben spontaan geld overgemaakt", aldus ac tievoerder E. Vink. NOORDWIJK - De landelij ke vogelbescherming ver wijst iedereen die door olie besmette vogels vindt door naar het vogelasiel in Noordwijk. Door de grote capaciteit van het asiel en het feit dat Noordwijk zich aan de rand van het pro bleemgebied bevindt, is hier nog plaats genoeg. Volgens een woordvoerder van hel asiel worden de vogels nog wel regelmatig gebracht, maar is er zeker nog geen sprake van ruim- tegebrèk. Vanmiddag wordt er bekeken of er opnieuw vogels uit het Haagse asiel, zoals dit al eer der het geval was. naar Noord wijk worden overgebracht. Het Noordwijkse vogelasiel dient als opvangplaats voor vogels die langs de kustlijn van Zandvoort tot en met Wassenaar worden ge vonden. Door het grote aantal vo gels dat te lijden heeft van de olie vlek in de Noordzee is er in klei nere asiels een noodtoestand ont staan. Zo kan bijvoorbeeld het Haagse vogelasiel het niet meer aan. Vogels die daar aankomen worden alleen schoongemaakt waarna ze naar Noordwijk gaan. Staatsbosbeheer heeft al zijn mede werkers in het kustgebied op dracht gegeven zich te gaan be zighouden met het zoeken naar zeevogels. A. Bos. boswachter voor het Noord wijkse en Katwijkse duingebied en tevens secretaris van het Peuter in Bodegraven verdronken BODEGRAVEN - De tweeëneen half jaar oude Marco van Wijk is gistermiddag bij het Bodegraaf- se Korteland verdronken. De po litie vermoedt dat de peuter spe lenderwijs in het water is ge raakt en zelf niet meer aan wal heeft kunnen komen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het zal nog zeker twee tot drie maanden duren voordat het gerechtshof in Den Haag een uitspraak zal doen in de zaak zickenfonds- Platteschor. Pas daarna zal de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid L.C. Buy- sert bekijken of hij de procedure in gang zal zetten om dokter J.K. Platteschor de bevoegdheid als medicus te ontnemen. De zaak diende al eerder voor de Haagse rechtbank Op grond van argumenten van de medische ad viseurs van de rechtbank stelde de president het Alphense zie kenfonds toen in het gelijk. Se dert de uitspraak van de recht bank op 12 december 1979 moe ten ziekenfondspatiënten, die toch PIsttCKhOI «la huisarts raadplegen, de medicijnen uit ei gen zak betalen. De geneeskundig inspecteur deel de mee, dat hij de rechtsgang bij het Hof wel wat erg lang vindt gaan duren Als het gerechtshof arrest heeft g«. wezen, krijgt inspecteur Buysert alle medische adviezen op zon bureau Mede aan de hand van de processtukken zal hij dan beslis- sen oi hii het Medi hTuchtcolle ge zal verzoeken dokter Platte schor de medische bevoegdheid af te nemen. ZWAMMERDAM - Er komt voor lopig geen snelheidsbeperking op de Steekterweg bij Zwammer dam. De gemeente heeft bij Rijkswaterstaat, de wegbeheer- der, nul op het rekest gekregen. In december hebben burgemeester M. Paats, wethouder D. van Leeu wen en directeur A.A. Bos van openbare werken over deze kwestie een gesprek gehad met vertegenwoordigers van Rijks waterstaat. Het terugbrengen van de maximumsnelheid van 70 naar 50 kilometer per uur. zoals gemeente en bevolking van Zwammerdam willen, past vol gens Rijkswaterstaat met in haar beleid. Het gesprek tussen ge meentebestuur en Rijkswater staat heeft dan ook niet het beoogde resultaat opgeleverd. Auto brandt uit na kortsluiting BODEGRAVEN - De Alphense I R., rijdend op de Steekterweg richting Bodegraven bespeurde gisteren een brandluchtje in haar auto. In de veronderstelling dat het niets ernstigs was reed zij door tot de rookwolken onder het dashboard vandaan kwamen. In paniek sprong ze uit haar auto, waarvan het hele interieur door de brand werd verwoest. Omwo nenden blusten de door kortslui ting ontstane vlammen, de vrouw kwam met de schrik vry. AUTOSPORT - De organisatie van de rally van Monte Carlo heelt gisteren verklaard, dat voor de rally in 1981 275 équipes in acht steden van start zullen gaan. De rally van Monte Carlo wordt ge houden van 24 tot en met 31 ja nuari. De startplaatsen zijn; Mon te Carlo (70 equipes). Lausanne (65). Raamsdonk (6). Londen (5), Pliys (84), Rome(9) en Zamgosa (6). Noordwijkse Vogelasiel, spreekt van een absurde toestand: "Wij vinden op het ogenblik ontzet tend veel vogels. Dit is nog maar een klein gedeelte van de slacht offers. Het grootste gedeelte van de met olie besmeurde vogels haalt niet eens de kust meer". De dode vogels die men vindt, wor den verzameld en vernietigd. De nog levende dieren worden in Noordwijk kritisch onderzocht. Bos: "Zieke vogels worden hele maal schoongemaakt en tevens krijgen zij vitamines en een medi cijn voor de ingeslikte olie. De vo gels die het niet meer zullen ha len, worden afgemaakt". De capaciteit van het Noordwijkse vogelasicl is 2000 vogels. Voorlo pig is dat nog toereikend. Bos. "In Bergen neemt de aanvoer van vogels af. Ik hoop dat deze ten dens zich ook in Noordwijk voortzet. Vanmiddag worden er waarschijnlijk nog vogels ge- Eén van de Noordwijkse vogelwachters Arthur der Bosch, kijkt de door bracht. Wij zullen waarschijnlijk olie getroffen vogels nog eens na. Het asiel in de badplaats kan de stroom niet in de problemen komen". vogels totnogtoe met gemak verwerken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21