LEIDSCH DAGBLAD Vogelramp ook aan onze kust f J r Prijsverlaging AH roept reacties op 'Iran zal bod Strippenkaart zes pet duurder Boete op besparing van energie Opvangcentra raken snel overbevolkt Scholier bekent 39 inbraken Aanbieding bontmantels VanEgmond YS aanvaarden' Breestraat Bontmode Kernwapens SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis 'WOENSDAG 7 JANUARI 1981 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans |Ad| -hoofdredacteur R D Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 36364 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 23t 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon DEN HAAG (GPD) - Niet al leen het streekvervoer, ook het openbare stadsvervoer wordt 6 procent duurder in dien de Tweede Kamer ak koord gaat met Tuijnmans voorstel tot verhoging van de strippenkaart. In dat geval zullen de tarieven voor abon nementen niet worden ver hoogd. Eind december stelde minister Tuijnman van verkeer de Tweede Kamer een extra ta riefsverhoging voor streekvervoer voor, nodig een dreigend extra tekort1 57 miljoen gulden af te wente len. Van dit tekort zou 14 mil joen gevonden moeten den door een tariefsverho ging met 4 procent, met gang van 1 mei. Tegen dit plan bestaat grote weerstand in de Tweede Ka mer. Om tegemoet te komen aan de vrees dat een extra ta riefsverhoging vervoersafsto- tend werkt, wil de minister nu de tarieven van de abonne menten ongemoeid laten. Om toch de noodzakelijk geachte opbrengst te bewerkstelligen, moet dan de nationaal, pas sinds 1 januari in stad en streek geldende strippen kaart worden verhoogd met 6 procent. Het tarief komt dan van f5,35 op het ogenblik op omstreeks f 5,65. De Tweede Kamer zal zich eind januari over dit voorstel beraden. LEIDEN/ARNHEM - De consu ment moet de prijs gaan betalen van zijn bezuiniging op elektrici teit. Althans in Gelderland, waar het energiebedrijf door de bespa ring van gezinnen de omzet zag teruglopen en nu met verliezen wordt geconfronteerd. Besloten is de prijs van een kilowattuur elektriciteit met één cent te ver hogen om uit de problemen te ko- Niet alleen in Gelderland, maar ook in een andere delen van het land wordt elektriciteit duurder, aldus de verwachting van directeur Wiechers van de Vereniging van Elektriciteitsbedrijven. Het Energiebedrijf Rijnland, dat de elektriciteit in deze regio le vert, ziet echter voorlopig geen reden om tot zo'n verhoging over te gaan, zo liet een woord voerder vanochtend weten. De problemen zijn volgens Wie chers van tijdelijke aard. Bezuini gingen van de huidige omvang komen voor de elektriciteitsbe drijven onverwacht en kosten geld, zolang de produktie nog niet aan de teruglopende vraag is aangepast. De Gelderse Elektrici teitsmaatschappij maakte in 1979 nog een winst van 50 miljoen, maar verwacht over 1980 een ver lies van 20 miljoen. In Roelofarendsveen e.o. (Van een onzer verslagge vers) ROELOFARENDSVEEN - De rijkspolitie van Alke made heeft met de arresta tie van de 20-jarige scho lier B.B. uit Roelofarends veen 39 inbraken kunnen oplossen. De knaap had het vooral voorzien op ge luidsapparatuur. Alle in braken werden in Oude Wetering en Roelofarends veen gepleegd. De zaak kwam aan het rollen toen de jongeman valse aangifte deed van diefstal van een auto. Later op de avond trok hij bij de politie de aangifte weer in. Inmiddels had de politie een signa lement binnen gekregen van ie mand die bij een bar in Oude We tering een poging tot inbraak had gedaan. Dat signalement kwam precies overeen met dat van B. De politie voelde de jongeman aan de tand en tenslotte bekende hij 39 inbraken. De scholier bezocht auto's, boten en woningen op zoek naar ge luidsapparatuur. Veel van de ge stolen spullen zijn bij hem thuis teruggevonden. De politie zet het onderzoek voort want het is niet uitgesloten dat de scholier nog meer inbraken heeft gepleegd. (Van r verslaggevers) NOORDWIJK - De vogelramp aan de kusten van Noorwe gen en Denemarken heeft zich uitgebreid tot de Neder landse stranden. Dagelijks spoelen honderden met olie besmeurde vogels aan. In de vogelasiels wordt met man en macht gewerkt om een groot deel ervan in leven te houden. Verwacht wordt ech ter dat slechts een kwart van de dieren de olievervuiling zal overleven. Waar de olie vandaan komt, is nog steeds niet duidelijk. Dat de vo gels het slachtoffer zijn van de olieramp voor de Scandinavische kust, lijkt niet aannemelijk om dat de afstand daarvoor te groot is. "Het kan afvalolie van tankers zijn, maar het is ook mogelijk dat de olie van een booreiland afkom stig is", aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat. De Griekse tanker Stylis die er aan vankelijk van werd verdacht de oorzaak te zijn van de vervuiling van de zee voor de Scandinavi sche kust, en daarmee tevens schuldig aan de dood van honderd tot honderdvijftigduizend vo gels. is gisteren van de Wester- schelde naar Gibraltar vertrok ken. Volgens de agent van het schip heeft de Stylis niets met de geconstateerde vervuiling te ma ken. De door de Engelse zeevaart politie genomen monsters uit de tanker komen niet overeen met de op zee gevonden ruwe aardo lie. Volgens de Vlissingse agent van de Stylis heeft het schip al een jaar lang geen ruwe aardolie meer Noord wijk l M Een zeekoet wordt zorgvuldig schoongem aakt onder een lopende kraan. Duizenden met olie besmeurde vogels zijn al aangespoeld, men vreest dat er nog veel meer zullen volgen. Omdat de accommodaties in Ber gen en Den Haag inmiddels vol zijn, is het vogelasiel in Noord- wijk sinds vanmorgen aangewe zen als opvangcentrum voor de gehele kust van Noord- en Zuid- Holland. De politiekorpsen van Modellen uit onze show-kollektie nü met hoge kortingen. Noordwijk, Katwijk en Wasse naar hebben opdracht gekregen om tweemaal per dag de stranden te controleren op nieuw aange spoelde vogels. Woordvoerder Arno Bos van het Noordwijkse vogelasiel: "In veel gevallen is er geen houden meer aan. De olie doorbreekt de waterafstotende verenlaag waardoor het water tot de huid doordringt. Dat verzwakt de beesten enorm. Vervolgens gaan ze zich poetsen waardoor de olie in het lichaam terecht komt. Het eerste wat wij doen is de inge wanden schoonmaken. Dan ge ven we druivesuiker, vitamines en vis, en dan hoopje maar dat ze het overleven, maar driekwart Strikter Volgens Arno Bos wordt het hoog tijd dat alle kustgemeenten rond de tafel gaan zitten om te komen tot een striktere controle op de giflozingen in zee. "Er zijn al zo veel signalen dat het fout gaat in de natuur, maar men blijft maar zeggen dat het allemaal wel mee valt. En dit bewijst toch het te gendeel". De meeste getroffen vogels zijn zee koeten. Jan van Genten, alken en drieteen-meeuwen. In Wassenaar verzamelde de politie vanoch tend op het strand een dertigtal dode vogels. De Vogelbescher ming heeft een telefoonnummer vrijgemaakt waar men informatie kan krijgen in het geval getroffen vogels door particulieren worden gevonden. Dit nummer is over dag 03404-25406 en in de avondu ren 03497-2833. (zie ook streekpagina) De Verenigde Naties hebben 1981 uitgeroepen tot interna tionaal jaar van de gehandi capten. Voorzitter A. van Beek van de Nederlandse Gehandicapten Raad (zelf één van de 42.000 rolstoelers in ons land) hoopt vurig dat deze actie in ons land zal bijdragen tot gelijke rechten voor gehandicapten. "Het hangt ons gruwelijk de keel uit dat we altijd om hulp moeten vragen omdat men bij de bouw van openba re gebouwen en andere din gen vergeten is ook aan ons te denken". PAGINA 17 Met een mooie jongedame dwalen over het Binnenhof PAGINA 5 CDA betreurt uitbrengen van kernwapens-rapport door commissie PAGINA 7 VS: geen haast met Salt 2 PAGINA 9 Oranje op dreef tegen Italië: 1-1 PAGINA 13 Haagse portier blijft moor den ontkennen PAGINA 19 Twaalfhonderd banen weg bij Philips PAGINA 23 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Uit vrees voor lagere omzetten is in de levensmidde lenbranche een grootscheepse campagne ontketend om meer klanten te trekken. De verwach te bezuinigingen bij de consu ment waren voor superkruide nier Albert Heijn (655 vestigin gen in Nederland) vorige week aanleiding de prijzen van een groot aantal merkartikelen blij vend te verlagen, soms zelfs tot twintig procent. "Als u 't ergens goedkoper kunt krijgen, zeg 't ons dan", zo luidde de tekst boven een pagina-grote advertentie. Daarin werd de con sument meegedeeld dat het prijs verschil met de concurrent des noods aan de kassa wordt terug betaald. indien kan worden aan getoond dat een bepaald artikel elders inderdaad goedkoper is. Veel bewolking Van het westen uit toenemende bewol king en later gevolgd door sneeuw, overgaand in regen. Minimumtempera tuur omstreeks min 3 graden en hier en daar mistbanken. Middagtemperaluur van 5 graden in het westen tot 0 graden in het oosten van het land. Tot matig of krachtig toe nemende wind uit zuidwest tot west. op: 10.05 uur; onder: 19.24 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.26 en 16.30 uur. laagwater te Katwijk om 0.31 en Albert Heijn, die tot nu toe niet als goedkoop bekend stond, heeft daarmee gekozen voor een duide lijke koerswijziging. Waarmee het bedrijf in zijn prijsbe leid op één lijn is komen te staan met stuntsupermarkten als Edah, die onmiddellijk op de campagne inhaakte met eveneens pagina grote advertenties vol prijsverla gingen. In de afgelopen dagen voegden zich ook de Profimarkt, Végé en VIVO in de prijzenslag. Een telefonische steekproef bij en kele AH-filialen leerde ons van morgen dat het nieuwe prijsbe leid al de nodige gevolgen heeft gehad. Zo liet plaatsvervangend bedrijfsleider Scheerders een Leids AH-filiaal weten dat hij al een keer in de auto is gestapt om de prijzen van merkartikelen bij Edah te vergelijken. "We hebben het al een paar keer meegemaakt dat we een klant in derdaad het verschil terugbetaal den. Men moet het natuurlijk wel aantonen, bijvoorbeeld met een geprijsd artikel of met een kassa bon. Als er in zo'n geval toch nog twijfel bestaat, dan zit er niets an ders op dan zelf maar te gaan kij ken of het klopt. We betalen al leen niet terug als er bij de con currentie sprake is van een actie met een bepaald artikel." aldus de heer Scheerders. "Het geeft natuurlijk wel wat extra werk", zo voegt hij er aan toe. "Maar er is nu eenmaal een tijd van bezuinigingen, dus moet je op deze manier je omzet zien te vergroten. Het bedrijf heeft voor dit beleid gekozen, dus sta je daar helemaal achter. En voor zover dat tot nu toe is te overzien, slaat de actie erg goed aan". Breestraat 173, Leiden 071-123337 De beginweken van 1981 zullen voordeliger zijn dan ooit!!! Tenminste bij Carel v. d. Meer LEATHER FASMlCjrsj Tot zo bij CAREL V. D. MEER Shoe Leather fashion De Kempenaerstraat 4. Oegstgeest. Kerkplein 1a. Voorschoten. Ook maandagmiddag geopend. GARELVA/SI DER MEER WASHINGTON (AFP/Reu- ter) - De houding van de Amerikaanse regering in de gijzeling van de 52 Amerikanen in Iran blijft "uiterst voorzichtig". Al te groot optimisme over een snelle vrijlating van de ge gijzelden is niet ge rechtvaardigd. Dit zei een woordvoerder van de Amerikaanse regering vanmor gen. De Amerikaanse omroep- maatschappij ABC had iets eer der gemeld, dat Iran in principe het laatste aanbod van de VS voor een regeling van de gijzeling zou hebben aanvaard. ABC meldde dat Algerije, dat tus sen de VS en Iran bemiddelt, dit aan de Amerikaanse regering had meegedeeld. De Iraanse premier Radjai heeft gisteren voor de Iraanse televisie gezegd, dat Ayatollah Chomeini akkoord is gegaan met een Alge rijns aanbod "om de bestaande problemen tussen Iran en de VS op te lossen". Details werden ech ter niet gegeven. Met spanning werd vanmorgen in Teheran gewacht op de medede lingen die op een persconferentie door de Iraanse regering zouden worden gedaan. De persconfe rentie werd echter uitgesteld. De Amerikaanse regeringswoord voerder Powell zei. dat het uit wisselen van boodschappen "of schoon dit een verbetering in de contacten is", niet betekent dat een einde van crisis nabij is. Vol gens hem zou het onder de meest gunstige omstandigheden toch nog dagen duren voordat de 52 gegijzelden vrijkomen. Geen atoompacifisme. geen nucleaire over- macht en handhaving JC&JéSat van het NAVO- lidmaatschap. Dat zijn in grote trekken de belang rijkste bevindingen van een CDA- studiecommissie. die deze week haar bijdrage aan de discussie binnen het CDA over de kernwa pens het licht deed zien Het rapport is in één opzicht duide lijk: het geeft aan welke positie het CDA het beste kan innemen bij de komende kamerverkiezingen. Op zichzelf is daar niets tegen. Maar het komt wel vreemd over wan neer de commissie anderzijds stelt dat zij zich van "een gedetail leerde positiekeuze'' heeft ont houden. In elk geval geeft het rapport vol doende stof voor discussie en in zoverre is de commissie in haar opzet geslaagd. Het werkstuk zal met name op het CDA- verkiezingscongres in februari ze ker niet onbesproken blijven. Temeer niet omdat de commissie zich keihard afzet tegen de her vormde synode en andere kerke lijke instanties, die zich hebben uitgesproken vóór een radicaal beleid tegen de kernbewapening. Daarbij horen ook nog een stuk of tien "dissidenten" in de Tweede- Kamerfractie van het CDA, die het synodale standpunt onderstre pen. Volgens de commissie hebben de kerkelijke en pacifistische bewe gingen een te geïsoleerde kijk op de kernbewapening. Zij moeten, zegt de commissie, over de gren zen heenkijken en dan zullen ze zien dat de "vrede" en stabiliteit van bestaande verhoudingen, die voorwaarde zijn voor elke verbe tering, nauw samenhangen met de dreiging die zij (de bewegingen red.) willen wegnemen. Anders gezegd: de periode van 35 jaar betrekkelijke vrede hebben wij goeddeels te danken aan het afschrikkingseffect van de kern bewapening. Het is een even bekende als een voudige stelling, die zo langza merhand sacrale betekenis dreigt te krijgen, ook al blijft-ie onbewe zen. Dat geldt trouwens ook voor de bewering van de commissie dat alleen door verbetering van de internationale verhoudingen de kernwapens met succes kunnen worden teruggedrongen. De geschiedenis van de zg. Salt- besprekingen (die bedoeld zijn om de strategische bewapenings wedloop terug te dringen) heeft ons geleerd dat wij (al sinds 1969) nauwelijks enig heil van die inter nationale verhoudingen kunnen verwachten. Dat wordt nog eens onderstreept door het feit dat het Salt-ll akkoord - dat toch een stapje vooruit zou hebben betekend - in de ijskast is gezet. Anderzijds gaat de moder nisering van de kernwapens nog steeds door en wordt de dreiging van een beperkt kernwapencon flict steeds reëler. Daarom lijkt het veeleer gewenst op nationaal niveau een aantal kern taken af te stoten en binnen de NAVO het afstoten c.q. conventio neel vervangen van kernwapens te bepleiten Heeft dat laatste niet het gewenste effect, dan zou Ne derland - met behoud van het NA- VO-lidmaatschap - eenzijdige stappen moeten nemen. Daarbij zou via het bondgenoot schap sterke aandrang moeten worden uitgeoefend om de dia loog met de Sowjet-Unie in verhe vigde mate voort te zetten. Ook politiek gesproken is dat de meest voor de hand liggende weg. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam Adres: Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon. der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de, kram koml SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1