Munitie verdwenen bij inbraak in kazerne Haagse portier blijft moorden ontkennen Soldaat mag foto's niet houden Poutan Belangstelling stijgt voor de kamerradio Vrouw voorzitter pastorale raad bisdom Rotterdam LEZERS SCHRIJVEN: Z-Afrika doodt 80 guerrillastrijders Eén cipier voor vier gevangenen is te veel" WOENSDAG 7 JANUARI 1981 VARIA PAGINA 19 DEN HAAG (GPD) - De Haagse portier Koos H., die van ten min ste twee moorden op jonge meis jes wordt verdacht, blijft nog steeds hardnekkig ontkennen. Niettemin meent Justitie over voldoende bewijsmateriaal te be schikken om de portier te be schuldigen van de moorden op de elfjarige Edith Post uit Wasse naar en de achttienjarige Emy den Boer uit Schiedam Het on derzoek naar een derde moord op de elfjarige Tialda Visser, waar van Koos H. ook wordt verdacht, is nog in volle gang. tier. Dat zal echter een vorm be handeling worden, meent de Haagse officier van justitie, mr. Holthuis, belast met de voorlich ting over deze zaak. De officier van justitie zal de rechtbank dan voorstellen de behandeling van de zaak drie maanden uit te stel len. zodat het gerechtelijk voor onderzoek kan worden afgeroft- d. In de tweede helft van deze maand hoopt Justitie te beschikken over een rapport van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk over de moord op de Haagse Tialda Vis ser. Dit meisje werd gewurgd, toen zij van balletles op weg was naar huis. Zij werd gevonden in het water aan de Laakkade in Den Haag. Het is op dit moment nog niet duidelijk of Koos H. ook voor deze moord in staat van be schuldiging kan worden gestel- d. In de dagvaarding wordt de Haagse portier vooralsnog alleen be schuldigd van de moorden op Emy den Boer en Edith Post. Emy den Boer verdween in april van het vorig jaar spoorloos, toen zij van haar ouderlijk huis in Schiedam op weg was naar de Academie voor Lichamelijke Op voeding in Den Haag. De politie vond haar later vermoord in de bossen bij het Brabantse Nistel- rode. Zij was met pistoolschoten om het leven gebracht. Het gerechtelijk laboratorium heeft op het lichaam van Emy den Boer stofjes aangetroffen, die ook in de woning van de portier zijn gevon den. Bovendien vond de politie in zijn woning een oorbel, die aan het meisje toebehoorde. Ook wer den bloedsporen aangetroffen, die met de vrij zeldzame bloed groep van Emy den Boer overeen kwamen. De elf-jarige Edith Post werd op 29 september van het vorig jaar tij dens een handwerkles uit de Wet houder Huybregtsschool in Was senaar gelokt. Vier dagen later werd zij vermoord in de duinen bij haar woonplaats gevonden. Klasgenoten van Edith Post had den een man in de buurt van de school zien rondhangen. Aan de hand van het signalement werd een reconstructie-foto gemaakt. Enkele dagen later werd Koos H. aangehouden. De Haagse portier verblijft nog steeds in het huis van bewaring in Maastricht, waar hij vorige maand zijn 31 ste verjaardag heeft gevierd. Hij blijft ontken nen iets te maken te hebben met de moorden. In november van het vorig jaar is hij uit protest te gen zijn arrestatie in hongersta king gegaan, maar heeft die sta king na enkele dagen beëindigd. HAVELTE (GPD) - Bij een inbraak in de Johannus Postka- zerne in Havelte is een grote hoeveelheid munitie voor handvuurwapens buitgemaakt. De inbraak in een van de munitiedepots moet tijdens de kerstvakantie hebben plaatsgevonden. "Hé, ik ben mijn stern kwijt" zingen 26 Nederlandse parlementariërs op een grammofoonplaatje dat gisteren op de markt is verschenen. De opbrengst van het parlementaire debuut in de carnavaleske sector is bestemd voor het Nederlandse Reuma Fonds. Kamerlid Wijnie Jabaaij (PvdA) overhandigde gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort het eerste exemplaar van de carnavalsschlager aan mr. Maarten Vrolijk, voorzitter van het reumafonds. Het Coor Politi que,bestaande uit volksvertegenwoordigers van PvdA,CDA, VVD, D'66 en PRR, bracht het lied bij deze gelegen heid nog eens ten gehore. Het idee voor het politieke carnavalslied is afkomstig van VVD-kamerlid Ed Nijpels. Op de foto v.l.n.r. de kamerlieden De Beer (VVD,Konings PvdA) ,Toussaint PvdA) .Cornelissen (CDAde commissaris der koningin mr. Maarten Vrolijk, het PvdA-kamerlid mevrouw en het CDA-lid mevrouw Evenhuis. "Antillen leveren Z-Afrika geen olie" WILLEMSTAD (ANP) - De rege ring van de Nederlandse Antillen heeft gisteren ontkend, dat dit land een grote rol zou spelen bij olieleveranties aan Zuid-Afrika Het Shipping Research Bureau van het comité Zuid-Afrika had de Antillen ervan beschuldigd dat in de periode van januari 1979 tot maart 1980 negentien tankers met ruwe olie vanuit de eilanden naar Zuid-Afrika vertrokken wa- Het zou gaan om een totaal van 3.5 miljoen ton olie. ofwel twintig procent van de totale import van Zuid-Afrika. De regering wees erop, dat de Ne derlandse Antillen'geen expor teur van olie zijn en dat er uitsluit- tend overslag plaatsvindt. Toen het militair personeel maan dag de dienst weer hervatte, bleek een band mitrailleurpatro nen, een kist pistoolmunitie, ge weerpatronen en zes rookbussen voor rookgranaten te zijn gesto len. De dieven zijn via een lucht koker in het munitiedepot bin nengedrongen. Een kist met achttien handgranaten die ge reed stond, werd achtergelaten Volgens de Legervoorlichtings- dienst is doorgaans de ontsteking bij de granaten verwijderd tij dens de opslag. Bovendien wor den in de munitieopslagplaats geen wapens opgeslagen. Tijdens de kerstvakantie was de be zetting op de kazerne in Havelte tot een minimum teruggebracht. Er werd op onregelmatige tijden gepatrouilleerd door de wacht, die bij de munitiedepots ligt op tien meter afstand van de mu nitieopslagplaats. Direct daar achter begint de bebossing. Ver moed wordt dat de munitiedie- ven hier hebben gewacht tot de wachtpatrouille was gepasseer- d. De marechaussee die het onder zoek in handen heeft, zal ook na gaan of het bewakingssysteem in Havelte waterdicht is. De munitie die gestolen is, is van het kaliber 9 mm. Deze patronen zijn te ge bruiken voor pistolen en pistool mitrailleurs, van het Uzi soort. (ADVERTENTIE) Kettingzagen Tuinbouw en hobby-art. JAN v.d. MEER B.V. TEL.01713-9008 R.A.VEEN ROME AFP) - De familie van de op 12 december door de Rode Briga des ontvoerde rechter Giovanni d'Urso heeft een met de hand ge schreven brief van hem ontvan gen, zo is uit goed geïnformeerde bron in Rome vernomen. De brief is inmiddels overgedragen aan de autoriteiten. Volgens een aantal kranten bevat de brief nieuwe eisen van de ter roristen. DEN HAAG (ANP)- De belangstel ling stijgt om debatten in de Tweede Kamer te volgen via de kabelradio. Kamervoorzitter Dol man verwacht dat de luister dichtheid verder zal stijgen naar mate meer Nederlanders weten dat zij op een afzonderlijk kanaal op hun radio rechtstreeks de de batten kunnen volgen. Nu zijn in totaal 1,5 miljoen gezin nen aangesloten op een radio-ka belnet, waarop de Tweede Kamer is te ontvangen. Niet iedereen ge bruikt de kabel voor zowel radio- als tv-ontvangst. Van die 1.5 mil joen weet twee derde ook dat zij naar de debatten'kunnen luiste ren. Van deze groep doet tien pro cent (gemiddeld honserdduizend mensen) dat ook geregeld. Dat zei kamervoorzitter Dolman, tijdens de traditionele nieuw jaarsbijeenkomst met de parle mentaire pers. Dolman citeerde uit een onderzoek dat NOS. PTT en de Tweede Kamer samen heb ben ingesteld naar het functione ren van de kabelradio vanuit de kamer. Het onderzoek is gehou den in Amsterdam en Rotterdam. De pastorale raad van het bisdom Rotterdam heeft gis teravond de 31-jarige me vrouw drs. E. van Leuken (Den Haag) tot voorzitter ge kozen. Zij volgt dr. B. A. Meu- lenbroek op. Daarmee blijft de Rotterdamse Diocesane Pastorale Raad de enige met een leek als voorzitter. Bisschop Simonis sloot overi gens niet uit, dat hij tijdens de ambtstermijn van de nieuwe voorzitter opnieuw ter sprake zal brengen of een statuten wijziging niet gewenst is. in dien zin dat hij zelf voorzitter wordt. Bij de oprichting van de pastorale raad is men na melijk afgeweken van de des betreffende richtlijn van het Tweede Vaticaanse Concilie, die bepaalt dat de plaatselijke bisschop voorzitter van de raad is. De scheidende voorzitter, dr. Meulenbroek, haalde in zijn afscheidstoespraak mgr. Jan sen. Simonis' voorganger, aan. die het maar onzin vond dat hij door voorzitter van de pastorale raad te worden, zichzelf zou moeten advise ren. "De raad is het geweten van het bisdom", zei Meulen broek. Jubileumjaar. Het rooms- katholieke bisdom Rotter dam bestaat op 2 februari 25 jaar. Bisschop Simonis maak te van zijn nieuwjaarstoe spraak in de kathedrale kerk van de Maasstad gebruik om het jubileumjaar in te leiden. Hij riep in die toespraak de gelovigen op om hun op dracht op de weg naar het jaar 2000 te overdenken. Het bisdom Rotterdam werd in 1956 van het bisdom Haarlem - dat te groot was geworden - afgesplitst. "Haarlem" strek te zich toen uit van Texel tot Zeeland. De eerste bisschop was de uit Leiden afkomstige Mgr. M.A. Jansen, die in 1970 met emeritaat ging en dit jaar zijn zilveren bisschopsjubi leum viert. ken van de Verenigde Naties en de Wereldbank. Gemiddeld neemt nu nog 30 procent van de gelovigen ac tief aan het kerkelijk leven deel. Een dieptepunt vormt Frankrijk met 16 procent. De te verwachten cijfers voor het jaar 2000 voorspellen voor Frankrijk een kerkelijke deel neming van maar 5 procent. Ofschoon andere landen dit voorbeeld niet per se hoeven te volgen, wordt dit vooruit zicht voor de Westeuropese rooms-katholieke kerk als geheel wel als een veeg teken beschouwd. Afzonderlijke aandacht be steedt Mare aan de zeven uit dagingen waarvoor de kerk staat. Deze zijn: het pluralis me (verscheidenheid van Veeg teken Ineenstorting. Gabriel Mare. directeur van het Nationale Instituut voor Statistiek en Economische Verkenningen in Parijs, voorziet op de lange re termijn een ineenstorting van de Rooms-Katholieke Kerk in de Westeuropese lan den. Hij baseert zijn beschou wingen in een nieuwe uitgave van "Pro Mundi Vita" op het statistisch jaarboek 1980 van het Vaticaan en de jaarboe- stromingen binnen de kerk), de gerechtigheid in de we reld, de moderne tijd, de de- mocratie, het feminisme, de verstedelijking en de weelde. Voor 2000 schat Gabriël Mare het wereldtotaal van de room- s-katholieken op 950 miljoen. Dat wil zeggen niet meer 1 op 5 magr 1 op 6.5. Het zwaarte punt zal dan in Latijns-Ame- rika liggen, waar 43 procent, van alle Roomskatholiek'en" zullen wonen. Beroepen Hervormde Kerk: Beroepen te Op-en Neder-Andel J .H.C. Olie Linschoten. te Voorthui zen W.J. Gorissen Stavenisse, te Barneveld J.J.W. Mou- thaan Nunspeet: aangeno men naar Koolwijk (nadere beslissing) A.P. Voets Waar der. Gereformeerde Kerken aange- nomen naar Ommen G. Óp- pendijk Drachten, naar Uit huizen R.J. Visser Duisburg (Duitsland); bedankt voor Rotterdam Ommoord H. Makkinga Maasland. Gereformeerder Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Doesburg-Doetinchem J. van der Jagt (kandidaat) Bun schoten Gereformeerder Gemeenten: beroepen te Hoogeveen R. Boogaard Leiden. Baptistengemeenten: bedankt voor Westerhaar S.A. Wij- chers Zuidlaren. Na actie Israël in Zuid Libanon LIBANON (ANP) - Een Neder landse Unifil-soldaat blijkt tus sen 25 en 29 december verschil lende foto's te hebben gemaakt van de overblijfselen van de vijf Palestijnen. die op 25 december door een Israëlische patrouille werden doodgeschoten. Toen de leiding van het Nederland se Unifil-detachement hier ach ter kwam, bleek de betreffende soldaat zich met de foto's in Ne derland te bevinden, aldus een defensiewoordvoerder gisteren in Zuid-Libanon. De marechaussee is vervolgens in Nederland met de militair gaan praten en heeft hem ervan kun nen overtuigen de foto's en nega tieven af te geven "gezien de deli cate aard van de foto's en de con sequenties van een mogelijke pu- blikatie". De foto's zouden kunnen getuigen van de staat waarin de stoffelijke overschotten van de Palestijnen JOHANNESBURG - Op de voor avond van de opening van de Na- mibië-confercntie in Genève, om 12 uur, maakte het hoofdkwartier van de Zuidafrikaanse troepen in Windhoek bekend dat de afgelo pen dagen 81 Swapo- guerrillastrijders bij verschillen de aeties werden gedood. Aan Zuidafrikaanse zijde sneuvelde èèn één Volgens het hoofd van de generale staf van de zogenaamde gecombineerde Zuidafrikaanse en Zuidwestafrikaanse veilig- heidsstrij veiligheidsstrijdkrach ten. Jan Kloppers, werden ver schillende aanvallen op Swapo- bases uitgevoerd enieen en een hoeveelheid oorlogsmateriaal vernietigd. Er werd niet bij ge zegd waar de Swapo- steunpunten zich bevonden, maar algemeen wordt aangeno men dat zij op het grondgebied van Angola waren. Inmiddels waren dinsdag vrijwel alle delegaties, die aan de confe rentie zullen deelnemen, in Genë- ve Genève Dinsdagavond ver trok als laatste een groep van de interne vleugel van Swapo uit Windhoek. Een zich bevonden, nadat ze volgens de Unifil-leiding door de Israë liërs waren opgeblazen. De Israëliërs hebben dit tot nu toe altijd ontkend. Wat de mare chaussee met de foto's gaat doen kon de defensie-woordvoerder niet zeggen. Nederlandse Unifil-militairen die gisteren in Zuid-Libanon bena derd werden door journalisten, bleken niet te mogen praten over het Palestijnenincidênt, waarvan Israël de VN-versie over het ge beurde in alle toonaarden tegen spreekt. De journalisten bevonden zich in het gevolg van minister De Geus van defensie, die momenteel een bezoek brengt aan het Neder landse Unifil-detachement. Slechts officiële defensiewoord voerders wilden op vragen over het Palestijnenincident ingaan, waarbij de VN-lczing werd beves tigd. 1-gebied als het ware een spiegel is van alle ontwikkelingen die zich in de rest van het Midden- Oosten afspelen. "Dat vindt bijna ogenblikkelijk zijn weerslag in het Unifil-gebied". Alleen al de C-compagnie, die sa men met de A-compagnie aan het gebied van de door Israël ge steunde majoor Iladdad grenst, heeft de laatste vijf maanden 38 infiltranten weten aan te houden. Het laatste incident was begin de ze week. Daarnaast is een week geleden een patrouille uit het Haddad-gebied door de Nederlanders tegenge houden. Dubbel glas Op 2 januari stond in deze krant op pagina 14 een artikel van Bert Bakker onder de titel: "Voordeel, van dubbel glas is slechts tien tjes". Bert Bakker vergeet de voordelen van het wooncomfort te noemen, te weten: - geen koude tocht bij het raam; - geen condens meer. arbeidsbe sparend voor de huisvrouw die niet meer elke dag de ramen hoeft te lappen, minder houtrotting; - er komt minder lawaai van bui ten naar binnen. En dan bespaart het nog behoorlijk op het gebruik van aaidgas. De isolatie van woningen is niet op gezet met het doel om geld te spa ren of te verdienen, maar om aardgas te sparen, en verspilling van dit goed. waar onze kinderen, kldin- en achterkleinkinderen hun huizen mee zullen moeten verwarmen, tegen te gaan. Wat betreft geleend geld a 14% ren te: deze rente kan van het inko men worden afgetrokken bij de belastingaangifte en geeft belas tingvermindering, zodat deze. af hankelijk van het inkomen. 7 a 10% bedraagt. Verder vergeet de heer Bakker dat wanneer men geld op de bank heeft staan a 10% men daar belasting over moet be talen doordat de rente bij het ïn- komen.wordt geteld. Afhankelijk van het inkomen is de rente slechts 7 a 5%! Een goede redactie zou dergelijke eenzijdige en daardoor mislei dende artikelen niet mogen opne- me" Ir. C.W.J. de Goederen H.G. de Goederen-Vrolijk Iepenlaan 19 Rijnsburg. Bungalow Met verbazing heb ik de volle pagi na in deze krant van Pieter v. d. Vliet over de vijfsterrenbunga- low in Loohorst gelezen, en tot mijn grote verwondering het éën en ander onder de loep genomen. U bent zeker niets gewend, zoals kleuren-t.v., veel lampen en radio etc. Zo toch. dan zou u ook van thuis weten dat u zelf de keus kan maken of u iets aan doet of uit laat! Dit alles is in de huisjes alleen aan gebracht voor de gezelligheid en naar wens van iederéén De verkeersdrempels waar u over spreekt, zouden er niet hoeven te zijn als alle mensen verstandig waren (èn dat is vaak ver te zoe ken). Als men niet zo bedroevend hard zou rijden dan zou degene die er verantwoordelijk voor is, deze maatregel niet nemen. Daar ik in het geheel geen reclame wil maken, wil ik u er wel op wij zen dat u spijkers op laag water heeft gezocht. J. Stikkelorum, Hansenstraat 25, Leiden. Turken van bed gelicht ENSCHEDE (GPD) ENSCHE DE - De Enachcdeae vi<m. delingenpolitie heeft vanoch tend twee gezinnen van chris ten-Turken. bestaande uit veertien personen, van bed het gelicht en op transport ge steld naar de Amsterdamse Bijlmerbajes" in afwachting van hun uitwijzing. De gezinnen, die sinds vorig jaar m ons land verblijven, hadden van staatssecretaris Haars van justitie te horen ge kregen dat ze niet als asiel- gerechtigde# in ons land mochten bleven. De aanhouding van dc Turken past in het nieuwe beleid van justitie om asielzoekers uit Turkije die geen verblijfsver gunning hebben gekregen, te gelijk met het bekendworden van de uitspraak in bewaring te stellen om te voorkomen dat zij onderduiken Vroeger werd in dit soort gevallen een termijn van een maand in acht genomen. Minister De Geus z zoek dat de algemene situatie met name het Nederlandse ge bied zich de laatste tijd kenmerkt door toenemende spanningen. tijdens zijn be- DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Haars (justitie) vindt een aantal van drie bewaarders per twaalf gedetineerden in de Nederlandse huizen van bewaring te veel. Zij is het niet eens met het advies hierover, dat de zogenaamde commissie-Van Hattum haar drie jaar geleden uitbrach- "Er is de laatste tijd sprake van veel beschietingen door de betrokken partijen, die ook proberen hun gebied uit te breiden ten koste van Unifil", aldus minister De Geus. Hij merkte op dat het Unifi- De commissie was van mening dat de cipier n worden dan alleen maar een bewaker. Hij zc bare beroepsopleiding moeten volgen. Mev ding „te hoog gestemd" voor het werk dien zegt ze dat het geld ontbreekt on uit te breiden. groepsbegeleider moest nor dat werk een middel- ar Haars vindt zo'n oplei- iis van bewaring. Boven hel aantal bewaarders drastisch Uleen voor speciale groepen gedetineerden acht de staatssecretaris de door de commissie voorgestelde groepsbegeleiding zinvol. Dat geldt onder meer voor degenen die in het jeugdhuis van bewaring in Den Haag en in het Peter Baan Centrum in Utrecht verblijven In gewone huizen van bewaring zou uitbreiding van het aantal bewaarders naar haar me ning alleen maar leiden tot geforceerde verhoudingen Vlevrouw Haars heeft gi het met de belangrijk Hattum wel in de Tweede Kamer later e aanbevelingen van de cc Ze zal de adviezen als „gids" voo

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19