"Ook recht op recreatie EG staat voor ingrijpende beslissingen Verenigde Naties roepen 1981 uit tot het ft0port&9^ internationaal jaar van gehandicapten l zijn Hewlett-Packard dealer. WOENSDAG 7 JANUARI 1981 VARIA PAGINA 17 Dat volwaardig meedraaien in de samenleving betekent volgens de heer Van Beek ook dat de gehandicapte moet kunnen recreëren. Hèt probleem voor lichamelijk gehandicapten met en bij re creatievoorzieningen is in twee sleutelwoorden te van gen: bereikbaarheid en toe gankelijkheid. „Steeds weer is er de confrontatie van de gehandicapte met de ontoe gankelijkheid van kampeer terreinen, toeristenbureaus, musea, historische gebou wen, vermaakcentra en eet- gelegenheden. De partner van de gehandicapte bezoekt een museum, terwijl de rol stoeler buiten blijft wach ten. Straks hoort hij wel, wat voor moois binnen allemaal „Wij vragen aan beleidsmakers, managers en beheerders niet het Muiderslot zo te verknip pen, dat het in zijn geheel door een rolstoeler is te be zichtigen. Wel vragen wij er aandacht aan te schenken, dat een belangrijk maatschappe lijk terrein, ook voor gehandi capten. geen terrein wordt met bij de ingang het bordje 'Verboden Toegang'. Als men voor dit soort zaken geen fi nanciële middelen ter be schikking kan of wil stellen of zijn medewerking daaraan niet wenst te verlenen, dan wordt het tijd, dat er fondsen worden gesticht waaruit het monument 'De Wachtende Rolstoeler' kan worden gefi nancierd", aldus de heer Van Beek. Rijksbeleid Bij het ministerie van cultuur recreatie en maatschappelijk werk zal de heer Van Beek een gewillig oor vinden. Staatssecretaris G. C. Wallis de Vries zegt namelijk: „Ons beleid is erop gericht de ge handicapten in staat te stellen zo veel mogelijk hun eigen plaats in de samenleving in te nemen. Met andere woorden: op het tot stand brengen van een zo goed mogelijke inte gratie in onze samenleving en in het maatschappelijk ver keer. Dat vereist vooral be trokkenheid van niet- gehandicapten. Dat geldt ook voor het recreatiebeleid, zo dat ook op dit gebied een nog beter meedoen var. de gehan dicapte medeburgers kan worden gerealiseerd. Er zijn uiteraard ook beleidsaspec ten. die meer specifiek sa menhangen met de handi caps zelf. Diverse ministeries hebben daarmee elk op hun eigen terrein te maken. Om die verschillende beleidsas pecten op elkaar af te stem men is de 'interdepartemen tale stuurgroep gehandicap tenbeleid' opgericht". Deze stuurgroep heeft een coör dinerende taak tussen de ver schillende ministeries, die di rect bij de zorg voor gehandi capten zijn betrokken. Een commissie uit deze stuur groep heeft tot taak de coördi natie van problemen op het gebied van de toegankelijk heid en het stimuleren om op lossingen daarvoor te treffen. Eén van de projecten van het werkplan van deze commis sie heeft betrekking op re creatieve voorzieningen. Het ligt in de bedoeling om een inventarisatie te maken van de maatregelen, die nodig zijn om de toegankelijkheid van recreatieve voorzieningen voor met name lichamelijk gehandicapten op een aan vaardbaar niveau te brengen. Deze inventarisatie moet bo vendien boven water brengen waar vooral tekorten aanwe zig zijn ten aanzien van de toe gankelijkheid van recreatieve voorzieningen. Drempels De voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Toeristen bond ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, constateert dat er vaak ge dachteloos aan voorbij wordt gegaan, dat het aantal Neder landers van vijf jaar en ouder met de een of andere lichame lijke handicap 1,2 miljoen be draagt. Dat is ongeveer negen procent van deze leeftijds groep. „Dit grote aantal min der validen moet indruk op ons allen maken en ons tot na denken stemmen. Want, dat iemand gehandicapt is, be hoeft uiteraard niet te beteke nen dat hij niet kan deelne men aan het gewone maat schappelijke leven en aan ac tiviteiten als recreëren, met vakantie gaan en reizen. De vooruitgang van de medische kennis en de voortgang van de techniek dragen ertoe bij,, dat in veel gevallen de belem meringen van fysieke tekort komingen voor een belang rijk deel kunnen worden op geheven. Een zeer groot deel van de gehandicapten wil zelfstandig en geintegreerd in de maatschappij kunnen functioneren en wil net als zijn buurman met vakantie gaan. Daartoe moeten echter de accommodaties toeganke lijk en doorgankelijk zijn. Het kunnen leven zonder drem pels geldt in het bijzonder voor de rolstoelgebruikers' Volgens de ANWB-voorzitter moet alles worden gedaan om bereikbaarheid en deelne ming op een hoger niveau te brengen. ,.De ANWB wil dat er een subsidieregeling komt voor aanpassingen van toeris tische accommodaties, zoals hotels, pensions, maar ook vakantiebungalows, stacara vans, kampeerterreinen en dergelijke. Er kan niet wor den ontkend, dat er al het een en ander is gebeurd. Maar er moet nog veel meer gebeuren, voordat Nederland een land zonder drempel is". Prioriteiten Drs. H. A. J. M. Steenaert, lan delijk secretaris van de Stich ting Centraal Oveileg Provin ciale Revalidatie Stichtingen, heeft een vrij simpele oplos sing voor de verbetering van de toegankelijkheid van openbare gebouwen. „Bij de ingebruikneming van een nieuw openbaar gebouw mag èèn procent van de bouwsom worden besteed aan het tegen de muur kwakken van een kunstwerk. Sorry hoor, maar ik kan er in dit verband geen ander woord voor vinden. Be kend is echter dat 0,8 procent van de bouwsom nodig is om zo'n gebouw toegankelijk te maken voor gehandicapten. Het is maar waar je de priori teiten legt". Drs. Steenaert heeft nogal wat aanmerkingen op het finan ciële beleid van de overheid, waar het gaat om een tege moetkoming jegens de ge handicapten. „Jaarlijks wor den in ons land uit de openba re middelen miljoenen gul dens uitgegeven aan de aan leg. het beheer en het onder houd van recreatieve voorzie ningen in de openlucht. Het merendeel van deze voorzie ningen is bestemd voor open baar gebruik. In de praktijk wordt echter dikwijls verge ten dat dit gebruik-door- iedereen wordt doorkruist doordat de vormgeving be paalde groepen potentiële ge bruikers van deze voorzienin gen bij voorbaat uitsluit. Met name de gehandicapten zijn hiervan de dupe. Het verge ten van aanpassingen voor ge handicapten is niet een kwes tie van niet-weten. maar de vrees voor financiële conse quenties en de vrees dat ge handicapten de komst en het verblijf van met- gehandicapten zouden kun nen beinvloeden". DEN HAAG - De Verenigde Naties hebben 1981 uit geroepen tot internationaal jaar van de gehandicap ten. De mensen, die mede-verantwoordelijk zijn voor het welzijn van de gehandicapte hebben zich naar aanleiding daarvan tot opdracht gesteld in 1981 een groot deel van de letterlijke en figuurlijke drem pels weg te nemen, die (nog) verhinderen dat gehan dicapten 'full-time' kunnen deelnemen aan de sa menleving. Zij hebben de hulp ingeroepen van alle mensen, die een steentje kunnen bijdragen aan de vervulling van die opdacht. Voorzitter A. M. van Beek van de Nederlandse Ge handicapten Raad (zelf en van de 42.000 rolstoelers in ons land) zegt het zo: „Wij willen volledig kunnen meedraaien met de ander. Daarom vragen wij alleen maar de medewerking voor wat technische ingreep- jes, die dat voor ons mogelijk maken" De heer Van Beek heeft als grootste wens dat de ge handicapte uit de exclusiviteit wordt gehaald en dat hij wordt behandeld op basis van gelijkberechtging. .Het hangt ons gruwelijk de keel uit dat we altijd om hulp moeten vragen, omdat men is vergeten bij de bouw van openbare gebouwen ook aan ons te den ken. Het meest frappante voorbeeld vind ik dat bij veel openbare gebouwen wel een parkeerplaats voor invaliden is aangelegd, maar datje het gebouw zelf op geen enkele manier kunt binnenkomen. Als een gehandicapte ergens wil komen, komt hij er ook. Er is uiteraard een aantal belemmeringen, dat niet kan worden weggewerkt. In die gevallen vraagt de gehandicapte wel om hulp. Sommige dingen be hoeven niet noodzakelijkerwijs te worden ge vraagd. En waar het niet nodig is, wens ik geen hulp te aanvaarden". Inspraak Drs. Steenaert vindt dat de in spraak van gehandicapten sterk te wensen over laat. „Omdat bij de verbetering van de woonomgeving de be trokkenheid van de bewoners tegenwoordig een normale zaak is. mag men aannemen dat bij het meedenken en meebepalen hoe de woonom geving er in dc toekomst zal uitzien, de gehandicapten worden betrokken. Niets is echter minder waar". Met name de mogelijkheden tot verblijfsrecreatie zouden vol gens hem onderdeel van die inspraak moeten zijn. Zijn ar gumenten daarvoor: „Een verblijf op kampeerterreinen is voor gehandicapten van groot belang, omdat dit de mogelijkheid biedt in gezins verband te recreëren. We moeten voorkomen dat ge handicapten uitsluitend zijn aangewezen op voor- en na- De cijfers van drs. Steenaert: „Een derde van de huidige re creatiebungalowparken wordt bezocht door mensen met een beperkte of geen loopfunctie. De terreinen, waarop aangepaste recreatie bungalows staan, kennen een bezetting van 36 weken per seizoen tegen 22 weken van de niet-aangepaste bunga lows. Dan ligt het toch voor de hand. dat de Vereniging Re- kreatie-Ondernemers Neder land rekening gaat houden met deze grote groep clientèle Van de 2700 camping- en bun- galowbedrijven in Nederland beschikt slechts veertig over aangepaste voorzieningen". Overbrugging Het bezoeken van musea, re creatieobjecten, deelneming aan het verenigingsleven en aan sportactiviteiten, het be zoeken van vrienden en ken nissen, überhaupt de deelna me aan het maatschappelijk functioneren door gehandi capten vereist volgens drs. Steenaert de overbrugging van afstanden. „Maar er is nog steeds geen sprake van een in tegrale, noch van een impera tieve opname van de toegan- kelijkheidseisen. ondanks dat oud-minister Marga Klompè destijds beloofde dat het subsidiebeleid van haar ministerie erop zou worden gericht dat de toegankelijk heid voor gehandicapten als eis werd gesteld. Maar we lo pen nog steeds achter bij En geland, Israël, de Scandinavi sche landen, Amerika. West- Duitsland, Zwitserland, Ier land en ga maar door". zich daarvan bewust. Belangrijk ste opdracht van de Tien aan de nieuwe Europese Commissie luidt: vóór juli moet er een voor stel op tafel liggen om het be schikbare geld in de EG beter te verdelen. Vlet gepaste retoriek zei Jenkins het zo: „In deze tijd (met eind de cember 7,4 miljoen werklozen in de EG) zou de Europese Gemeen schap moeten worden uitgevon den als ze niet reeds bestond. Maar zoals ze er nu voorstaat, na dert de EG haar financiële pla fond en loopt ze gevaar gesmoord te worden door haar landbou wuitgaven" De ..eigen middelen" van de EG (landbouwheffingen, douane rechten en maximaal één procent van de btw die in de lidstaten wordt geind zullen in 1981 of an ders volgend jaar niet langer ge noeg zijn om alle EG-uitgaven te kunnen betalen. En het leeuwen deel van die uitgaven - thans meer dan 70 procent - heeft be trekking op de landbouw, de eni ge volledige uitgebouwde ge meenschappelijke politiek in dc Gemeenschap. Tegen deze achtergrond krijgt de jaarlijkse vaststelling van de Eu ropese landbouwprijzen extra betekenis. De COPA. de overkoe pelende Europese landbouwor ganisatie. heeft al 15 procent ver hoging van de garantieprijzen geëist. Maar de EG-begroting biedt nauwelijks ruimte, reden waarom de Franse president Gis- card zijn Franse boeren al twee miljard gulden nationale steun heeft toegezegd. Tenslotte wil Giscard in mei herkozen worden als president. In afwachting van de „werkelijke hervormingen" waar Jenkins over sprak, moeten de Tien ko mend halfjaar verder onderhan delen met Spanje en Portugal. Beide landen willen graag lid worden van de Gemeenschap Daarvoor is nodig dat de EG eerst orde op zaken stelt in eigen huis, vinden nu alle EG-landen nadat Frankrijk deze onaangename waarheid vorig jaar het eerst had uitgesproken. Later dit jaar zul len de onderhandelingen met Ma drid en Lissabon waarschijnlijk een beslissend stadium bereike- Dialoog Het eerste halfjaar zal ook belang rijke ontwikkelingen in dc Euro pees-Arabische betrekkingen te zien geven. Afgesproken is al dat deze zomer - onder Nederlands of Engels voorzitterschap - een Euro-Arabische dialoog zal plaatsvinden. De ministers van de Tien en de 20 landen van de Arabische Liga zullen daarbij uit drukkelijk ook over politieke vraagstukken praten. Aan Arabi sche kant zal de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) hier bij een sleutelrol willen spele- Daamaast werken de Tien nog aan een mogelijk Europees vredesini tiatief in het Midden-Oosten Mi nister Van der Klaauw (buiten landse zaken) moet bij alle be trokken partijen de nadere infor matie zien te verkrijgen welke „vorm" en „timing' dit initiatief Gaston T/iorn. zal kunnen krijgen. Duidelijk is dal de Engi Im mini iU i lordi Sai rington al staat te popelen om de Nederlandse bewindsman in de ze vredesrol op te volgen Londen neemt het EG-voorzitterschap in juli van Den Haag over Ontwikkelings samenwerking Twee beleidsterreinen lijken ruim te te bicden voor een eigen Ne derlandse rol. hoe bescheiden ook. Het één is dat van het uitver koren terrein van ontwikkelings samenwerking Er zijn de komen de maanden twee Europese mi nisterraden voorzien, naar men mag hopen vooral om het bereik te veilig te stellen. Want vooruit gang lijkt onwaarschijnlijk nu de crisis harder toebijt, er minder geld beschikbaar is en de roep om protectionisme sterker word- Tenslotte is er weer de vraag welke rol het Europese Parlement mag spelen in het bouwwerk dat EG heet. Het jaar is immers al begon nen met een fikse ruzie omdat het parlement de begroting via een slimmigheidje heeft verhoogd Ook Nederland was daar tegen, al ging Den Haag niet zo ver als Frankrijk, Duitsland en België, die officieel neen reiden Pai (ja blijft in dit peloton de aanvoerder in het streven om het Europese Parlement op zijn plaats te hou den: als machteloze praatclu- Het parlement wil vóór half juni een uitspraak van de Tien over de definitieve plaats van vestiging. De parlementariërs zijn het zi- geunerbestaan tussen Straats burg, Luxemburg en Brussel moe. De parlementariërs willen over hun eigen plaats van arbeid beslissen als de regeringen hen in het ongewisse laten. Als voorzit ter zonder directe belangen zou Nederland hier een rol kunnen spelen, al valt er nauwelijks eer aan te behalen Het zetelpro bleem. zoals het in EG iargon heet. is immers al zo oud als de Gemeenschap zelf. Drs. Steenaert ergert zich eraan, dat de financiële consequen ties van aanpassingen voor gehandicapten vaak worden betiteld als meerkosten. „Maar kosten die zijn verbon den aan het treffen van bouw kundige voorzieningen om gehandicapten te kunnen la ten deelnemen aan openluch trecreatie moeten worden be schouwd als noodzakelijke kosten. Het gaan immers om gelijkberechtiging: de gehan dicapte deel te laten nemen aan datgene wat voor de niet- gehandicapte vanzelfspre kend is". Komend half jaar, tot 1 juli, is Nederland voorzitter in de Europese Gemeenschap. Ne derlandse ministers leiden de Europese ministerraden en vertegenwoordigen de Gemeenschap van Tien (Griekenland is sinds 1 ja nuari lid van de EG) in de we reld. Minister Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken) bracht al een bezoek aan de olie emiraten Koeweit en Katar om er de kans op succes van een eventueel Europees vre desinitiatief in het Midden- Oosten te onderzoeken. Met welke belangrijke proble men het Nederlandse voor zitterschap de komende maanden in de EG te maken krijgt, wordt hierbij toege licht door onze Brusselse correspondent Jan Gerritsen BRUSSEL - „De Europese regeringen zullen zo krachtig mogelijk moeten proberen tot werkelijke hervormingen te komen en zich niet moeten beper ken tot maar wat bijknip pen". Deze goede raad voor het nieuwe jaar (en wat daarna volgt) is af komstig van Roy Jenkins, de man die de afgelopen vier jaar voorzitter was van de Europese Commissie, het „Dagelijks EG- bestuur". De laatste twee maanden van zijn ambtstermijn heeft Jenkins deze boodschap in allerlei toonaarden en details uitgedragen. Welbe wust gaf hij daarmee een steuntje in de rug van zijn opvolger, de Luxemburgse oud-minister Gas ton Thorn en de nieuwe EG- commissie, die deze week in functie kwam. De uitdaging die het nieuwe uitvoerend orgaan van de Europese Gemeenschap wacht, is enorm groot. Er zijn allereerst gewone prakti sche moeilijkheden: de commis sie Thorn moet „inlopen" in een Gemeenschap die iets groter en zeker iets ingewikkelder is ge worden: sinds 1 januari is Grie kenland het tiende lid. De taak van het Nederlandse voorzitter schap in het komend half jaar. hoe beperkt ook. is door dit alles zeker ook zwaarder geworde- Veranderingen Het jaar 1981 moet de aanzet geven tot fundamentele beslissingen dte het gezicht van de EG zullen veranderen. Ook de regeringen in de hoofdsteden van de Tien zijn Dat betekent voor u Complete serie HP pocketcalculators Uit voorraad leverbaar Alle accessoires en toebehoren HEWLETT (Vakkundigedemonstratie WfJ/fU •Uitstekendeservice PACKARD FA. WOLFSLAG BREESTRAAT 145, LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17