"We speelden in te laag tempo" Zorgwekkende situatie bij FC Vlaardingen 'Vermoeid 'Uruguay Aj tijdelijk gelukkig dankzij 'Mundialito' Pierchniczek nieuwe voetbalcoach Polen Bondscoach Zwartkruis na 1-1 tegen Italië Eindstand groep A Carlos Roberto verse doelman WOENSDAG 7 JANUARI 1981 VLAARDINGEN (GPD)- Zowel dc spelers als trainer Jan de Gier van FC Vlaardingen hebben over de maanden november en december geen salaris ontvan gen van hun werkgever. De Ver eniging van Contractspelers VVCS) en de Vereniging van Oe- fenmeesters (WON) zijn inmid dels op de hoogte gebracht van de zorgwekkende financiële si tuatie waarin de Vlaardingse eerste divisie-club momenteel verkeert. Met sectiebestuur be taald voetbal en de Federatie van Betaald Voetbalorganisa ties (FBO) zullen zich nog deze weck buigen over deze kwestie, die mogelijk zelfs het faillisse ment van FC Vlaardingen kan inhouden. FC Vlaardingen is, naast de reeds bestaande schuldenlast van 1,2 miljoen gulden aan langlopende leningen en het begrotingste kort van 150.000 gulden voor het lopende seizoen, in totaal een kleine 40.000 gulden schuldig aan de spelers van de A- en B- selectie als aan trainer Jan de Gier. Een bedrag dat slechts uil- gekeerd kan worden wanneer men de al verwachte bijdrage van het Budget Bewakings In stituut (BBI) ontvangt, andere middelen om aan de financiële verplichtingen te kunnen vol doen bestaan namelijk niet meer. Mocht de BBI-bijdrage echter te lang op zich laten wachten, dan kunnen de gevol gen voor FC Vlaardingen funest zijn. Penningmeester Van der Stap van FC Vlaardingen: „Het wachten is inderdaad op de bijdrage van het BBI. Van het seizoen '79-'80 verwachten we nog een bedrag van 100.000 gulden, terwijl we daarnaast het BBI om een voor schot voor het lopende hebben gevraagd. Hoeveel dat voorschot zal gaan bedragen weet ik natuurlijk niet. het BBI heeft èn over die ton èn over dat voorschot gisteravond laat ver gadert. Wat daaruit is gekomen kan ik alleen nog maar rade- Duidelijk is in ieder geval wel dat FC Vlaardingen zich op een erg dun financieel pad bevindt. Mocht de overheidsbijdrage uit blijven, dan kan zelfs de situatie ontstaan dat de spelers via de VVCS het faillissement van FC Vlaardingen aanvragen om als nog hun achterstallige salaris te kunnen ontvangen. Van der Stap: „Zover zie ik het niet ko men. Ik heb het al gezegd, die bijdrage van het BBI had eigen lijk al binnen moeten zijn. Zodra het geld er is krijgen de spelers en Jan de Gier meteen hun geld overgemaakt. Maar van een kale kip kun je niet plukken. Ze zul len dus moeten wachten." "Geef het volk brood en spelen" is de leuze, die menig dictator J Caesar heeft nagesproken. Ook in Uruguay gaat de kreet van de Romeinse keizer weer op. Nu hel nationale voetbalelftal de finale re 'Mundialito' heeft bereikt, zijn de zorgen van alledag tijdelijk ver MONTEVIDEO - Het Montevideo van het Copa de Oro-voetbal is wezenlijk verschillend van het Montevideo zonder Mundialito, waar de oude liberale democra tie tot op de grond toe is afgebro ken en vervangen door een mili taire dictatuur die de duim schroeven strak heeft aange haald. Een dictatuur, die ook geen oplossing heeft weten te vinden voor de werkloosheid in Uruguay, de schaarste en de duurte van allerhande goedere- WARSCHAU (ANP) - Antoni Piechniczek is de nieuwe voetbal- coach geworden van het nationale Poolse elftal. Dit werd gisteren in Warschau bekend gemaakt. Piechniczek volgt Ryszard Kules- za op die twee weken geleden werd ontslagen, nadat vier van zijn spelers zich ondisciplinair hadden gedragen. Zbigniew Boniek en Stanislaw Terlecki werden als gevolg hiervan voor een jaar geschorst en Wladyslaw Zmuda en Jozef Mlynarczyk werden voor de tijd van acht maanden uitgesloten. Een en ander doordat de spelers op het vliegveld van Warschau zich aan wangedrag te buiten gingen. De vier spelers werden allen naar huis teruggezon den toen het vliegtuig in Rome een tussenlanding moest maken op weg naar La Valetta. Polen moest daar aantreden tegen Malta in een kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om het wereld kampioenschap. De militaire junta heeft dan welis waar enkele weken geleden een gevoelige referendum-nederlaag geleden, het Copa de Oro toernooi lijkt op het eerste ge zicht de generaals prima in de kaart te spelen, zeker nu Uruguay- ten koste van Italië en Nederland de finale heeft bereikt. De aan dachtvan het Uruguavaanse volk wordt hierdoor weer voor enige weken van de werkelijke proble matiek afgeleid. De bevolking van deze Zuidamerikaanse mini- staat. ingeklemd tussen de gigan ten Argentinië en Brazilië, heeft dan wel in meerderheid het regi me van de junta verworpen, maar intussen hebben diezelfde gene raals wel een hun welkome rust pauze kunnen inlassen om voor zichzelf de zaken nog wat beter op een rijtje te zetten en zichzelf nog vaster in het zadel te r IJdele hoop De enige hoop van de Uruguaya- nen, de onderlinge verdeeldheid bij de generaals, lijkt voorlopig ijdel te zijn geweest. De staats raad. waarmee de militairen in dertijd alle macht naar zich toe trokk toen president Juan-Maria Bordaberry verstrekkende vol machten aan politie en leger gaf, blijkt - in de ogen van de junta dan uiteraard - nog altijd perfect MONTEVIDEO (GPD) - Een Oranje-historie herhaalde zich gisteravond in het Centena- rio-stadion van Montevideo. Ettelijke jaren geleden maakte het Nederlands elftal een gebaar tegenover de toenmalige bondscoach Frantisek Fadrhonc door in Athene het Griekse team met een 5-0-nederlaag te verpletteren. In die wedstrijd bundelde Oranje al zijn krachten samen om de storm van kritiek die er rond de figuur- Fadrhonc was ontstaan te weer leggen en uiting te geven aan de Oranje-genegenheid voor deze Tsjechische bondscoach. In de wedstrijd tegen Italië (1-1) speel de dat gegeven opnieuw, al lagen de zaken nu duidelijk iets anders, omdat de kritiek op bondscoach Zwartkruis ditmaal uit de eigen gelederen was geventileerd. Van Breukelen doorbreekt persboycot HILVERSUM (ANP) - Keeper Hans van Breukelen heeft dinsdagmiddag met toestem ming van de andere Nederland se elftalspelers in Uruguay de persboycot doorbroken en heeft in het sportprogramma van de KRO-radio zijn "dag boek" voorgelezen. Volgens zijn zeggen "op uitdrukkelijk verzoek van de spelersgroep", legde Van Breukelen een ver klaring af, waarin hij kritiek le verde op enkele krantenjour nalisten. Zij zouden volgens de doelman de spelers uitspraken in de mond hebben gelegd, die niet gedaan zouden zijn. "Negen van de tien keer gaat het over de bondscoach, die het allemaal zo slecht zou hebben gedaan. Maar het zijn de spelers die het af la ten weten. Enkele journalisten schijnen hun onvrede te willen projecteren op de trainer. Dat leidde tot de boycot", aldus Van Breukelen. Dit Nederlands elftal voelde zich zodanig in het nauw gedreven, dat men met een zege op Italië de haast onafwendbaar lijkende cri sis binnen Oranje alsnog wilde voorkomen. Die opzet slaagde echter niet: ook een geïrriteerd geraakt Neder lands elftal is anno 1981 niet lan ger in staat te exploderen. De vraag is evenwel of bij een even tuele Oranje-winst in dit Copa de Oro-toernooi de totale Oranje- problematiek toegedekt had kun nen worden. Dat lijkt van niet, aangezien er de laatste dagen in Montevideo toch te veel twijfels naar boven zijn gekomen. In de poging tot prestigewinst trof Oranje weliswaar in Italië geen erg meewerkende opponent, maar de rolbezetting in het Ita liaanse elftal was toch van dien aard dat het Nederlands elftal, in de opstelling zoals ze zelf hadden gewenst in de eerste wedstrijd te gen Uruguay, toch een overwin ning naar zich toe had moeten trekken. Noodgedwongen had de Italiaanse coach Enzo Bearzot even een aantal jongeren moeten oproepen, omdat Tardelli en Ca- brini door de rodekaartenaffaire van zaterdagavond niet meer be schikbaar waren en bovendien Altobelli geblesseerd was ge raakt. Met Vierchowood, Ance- lotti, Pruzzo en later nog Bagni had Bearzot een duidelijk minder sterk team kunnen formeren dan in de eerste wedstrijd van de Az- Dat alles nam evenwel niet weg dat Oranje toch bijzonder tevreden van de grasmat stapte om de no dige voorbereidingen te gaan treffen voor de terugreis naar Ne derland. Zwarkruis: ..De wed strijd tegen Uruguay, daar praat ik liever niet meer over. In dit duel met de Italianen heb ik ein delijk het Nederlands elftal een concept zien spelen waarin de kwaliteiten van elke speler indi vidueel tot hun recht kwamen. In onze eerste Copa de Oro- wedstrijd kon Ernie Brandts als vleugelverdediger zijn taak niet helemaal aan, terwijl het inzetten van Hovenkamp als aanvallende middenvelder ook niet het effect sorteerde wat ik ervan verwacht te". Compliment Hoewel Zwartkruis zijn achterhoe de een compliment maakte, had den de Italianen wel binnen acht minuten een doelpunt op hun naam staan. Niet alleen werd Car lo Ancelotti, een debuterende middenvelder, alle vrijheid gege ven een afstandschot op Does burg los te laten, bovendien ver keek de Nederlandse goalv - mo gelijk verblind door de plotseling van achter de wolken opduiken de zon - zich totaal op het schot van de Italiaan. Een tegenvaller voor Oranje en de Uruguayanen. die de kant van de Nederlanders hadden gekozen, maar in hun steun niet erg massaal waren, om dat zij het Centenario-stadion. de tempel van hun nationale voet bal, van een matige bezetting hadden voorzien. Een gevolg van een misrekening van de organisa tie. die op het allerlaatste mo ment afzag van een wedstrijd om de derde plaats, waardoor het spanningselement niet geduren de het gehele verloop van het toernooi gewaarborgd kon wor den, met alle financiële conse quenties van dien. Voor het Nederlands elftal telde voor één keer de financiële zaken minder. Voor hen gold de dwin gende eis niet opnieuw te verlie zen. Na die openingstreffer pak ten de Nederlanders derhalve de zaken wat energieker aan, waar door de Oostenrijkse arbiter Franz Wohrer. die in het verdere verloop van de wedstrijd gele kaarten zou trekken voor Arntz en Scirea. die de opgerukte Willy van de Kerkhof de pas afsneed, Jan Peters heeft uitgehaald nogal wat vrije trappen tegen de Nederlanders moest ordonneren. Het spel van Oranje bleef echter toch te statisch, waardoor Jan Pe ters erg moeilijk vrijstaande me despelers kon bereiken. Toen Peters in de 15e minuut op nieuw nergens dc bal kwijt kon, besloot de AZ-middenvelder tot een afstandschot, een bijzonder fraai schot overigens dat over de gehele Italiaanse defensie heen buiten bereik van Bordon in de linkerbovenhoek zeilde: 1-1. Valke Veel verder reikte het veldover- wicht van Oranje, grotendeels ge creëerd door de nukkig zwoegen de Valke. echter niet. omdat dit team niet de juiste openingen kon vinden in de Italiaanse ver zijn genoegen constqteren dat de i dediging, die de tweemansvoor hoede René van de Kerkhof (hij zou zijn plaats later af moeten staan aan CeesTol) en Vermeulen erg simpel aan banden konden leggen. Zwartkruis: „Ons tempo was in fei te steeds iets te laag. We hadden meer tempowisselingen moeten doorvoeren, waardoor we wel een kans zouden hebben gehad de Italianen in bepaalde situaties uit te spelen". Die instructies had Zwartkruis zijn spelers voor de tweede helft wel meegegeven, maar dc wedstrijd werd daardoor beslist niet boeiender. Hoewel het duel nooit een ruime voldoende kon halen, was het begin van de tweede helft ten opzichte van de eerste nu erg saai met veel stilstaande momen ten. Situaties, waarin de Italianen e doel verdwijnt. zich bijzonder goed thuisvoelden en het prompt Oranje bijzonder lastig begonnen te maken. Het Nederlands elftal stelde zich evenwel duidelijk positiever op dan in deontmoeting met de Uru guayanen. maar de werkelijke brille echter ontbrak. Dat is van deze groep bekend. Dat de spe lers daar nu zelf zo langzamer hand ook van doordrongen zijn. althans te beoordelen naar de dit maal wel getoonde ijver, is mee genomen. Ingreep NIET CëUEElf) ^n\| GEHEEL NIET U/'." 'm Nadat Bagni, ingevallen voor Pruz zo. Graziani en Conti Pim Does burg wat warme handen hadden bezorgd, oordeelde Zwartkruis het de hoogste tijd om vanaf de zijlijn toch een ingreep te doen om die 1-1 alsnog niet te verspe len. Terecht werd de Zwarte scha kel Arntz uitgewisseld voor Met god. die de bedoelingen van de bondscoach beter begreep en zich bij herhaling offensief in schakelde. waardoor hij vlak voor tijd bijna nog dc winnende treffer op zijn naam Had gebracht, indien Bordon niet in een uiterste krachtsinspanning de bal van de doellijn had gehaald. Zwartkruis „Ik wilde inderdaad meer druk Duidelijk. De Italia nen werden me een beetje te vrij postig Toen Arntz voor Metgod uitgewisseld was, zag je een ver betering. Willy van de Kerkhof kreeg toen de kans om diep te te voldoen. Bovendien hadden de generaals altijd nog machtsmid delen als intimidatie en foltering achter de hand om op hardhandi ge wijze respect voor het dictato riaal regime af te dwingen. Daarom ook konden de iuntalei- ders via het Copa de Oro-toernooi vrij gemakkelijk de gehele we reld uitnodigen, om - zoals men vertelde - zelf met eigen ogen te zien hoe vredig en ongedwongen het leven in Montevideo verloop- t. En inderdaad, afgezien van een handjevol kinderlijk brutaal be delende zigeunerinnen in de Ave- nida van de 18e juli en op het Pla za Victoria, het centrum van Montevideo, kan op het eerste ge zicht niets anders worden gecon stateerd dan dat de Uruguayanen zich best amuseren. Ook in het Centenario-stadion dezelfde tafe relen. Tienduizenden en nog eens tienduizenden, die op nadrukke lijke wijze doorlopend en uitbun dig carnaval vieren. Immers, er wordt vrijwel dagelijks gevoet bald in een periode bovendien, waarin veel inwoners van Monte video onder een dagelijks terug kerende brandende zon aan de schitterende stranden van de Rio de la Plata vakantie liggen of zit ten te inhaleren De bevolking van Uruguay laat de ze Copa de Oro-dagen op zich af komen in een vreemd gelukzalig gevoel, in een dolce far niente. Even rust. Guerrilla-oorlog- voerende Tupamaro's zijn er niet meer. Uitgeroeid of opgesloten in de concentratiekampen Liber- tad of Punta Rieles. De politieke leiders van de blanco's en de Colo rado's - voordat de junta de macht in handen nam twee grote politie ke partijen - zijn eveneens geïn terneerd of uitgeweken naar het buitenland. Het land is in de afgelopen jaren zorgvuldig, maar doelmatig door de militairen van intellectuelen en politieke leiders ontdaan. Het restant van de bevolking heeft zich ogenschijnlijk bij de politie ke situatie in het land neergelegd. Men berust en wacht voorlopig de komende tijd af. „Ons volk is moe. De accu moet weer worden opgeladen om een krachtig ver zet te krijgen om een verder ver val van de natie tegen te houden", is een veel gehoorde uitleg in Uruguay. Dat Uruguay, ooit het Zwitserland van Zuid-Amerika genoemd toen de wol- en vleesexport stevige pijlers vormden van de econo mie. een natie in verval is is on loochenbaar. Vakbondsstakingen en demonstra ties om de junta op een serie mis standen te attenderen zijn verbo den. In Uruguay is een verbod het regime als dictatoriaal te kwalifi ceren en daar wordt streng en meedogenlocs de hand aan ge houden. Universiteiten werden onder militair gezag geplaatst om de leer van de „nieuwe staat" te prediken, terwijl de vakbond werd ontbonden. Alle oppositie is voorlopig mond dood gemaakt, maar de junta rea liseert zich bijzonder goed dat het minste of geringste de van nature erg explosieve Zuidamerikaan aanleiding kan geven tot een openlijk verzet, waarbij een con frontatie tussen bevolking en mi litairen tot een binnenlandse oor log zoti kunnen leiden. gaan. Jar i die acties te incidenteel, anders ge looi ik stellig dal we dit duel met winst toch nog hadden kunnen afsluiten' De eindstand in groep a. waarin Uruguay eerste werd, is: 1. Uruguay 2 2 0 0 4 4-0 2. Italië 2 0 1111-3 3. Nederland 2 0 111 1-3 MONTEVIDEO (ANP) - Hoe wel dat volgens de reglemen ten eigenlijk niet is toege staan heeft Brazilië voor het wereldbeker in Montevideo toch een vervanger voor de geblesseerde doelman Carlos Rc elect! gen toevoegen. Zondagavond al kwam Vadir Perez in Uru guay aan. Hij zal vanavond tij dens de wedstrijd tegen Wcst- Duitsland op de reservebank zitten. Trainer Tele Santanu wilde eigenlijk de ervaren Leac eper et vakantie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13