Argentinië breekt Duits record Zwartkruis: "Zó hou ik het niet lang meer uit.. Mitch Plaat in gips Oranje "spoelt" kater weg Wereldkampioen profiteert van fouten in slotfase VRIJDAG 2 JANUARI 1981 SPORT PAGINA 9 het Nederlands elftal hebben de kater na de nederlaag tegen Uruguay met een driedubbe le oud- en nieuwjaarsviering in Montevideo weg kunnen spoelen. Om acht uur woens dagavond (12.00 uur Neder landse tijd) barstte de „beste wensen"-trilogie los in het ei gen - nog altijd streng be waakte - Cottage Hotel aan de kust van de Rio de la Plata, gevolgd door een oud- en nieuwviering ten huize van een in goede doen geraakte Nederlander, terwijl gister middag in het stedelijk hotel nog eens een nieuwjaarsre ceptie werd gegeven door de KNVB. Door gevolg te geven aan de uit nodiging van Wim Singer, een Nederlandse wolhandelaar die zich door zijn Uruguyaan- se activiteiten een zeer dik be legde boterham heeft kunnen toeëigenen, konden de spe lers van het Nederlands elftal de typisch Zuidamerikaanse oud- en nieuwviering in de binnenstad van Montevideo meemaken, een carnavalesk gebeuren onder een door voortdurend afgeschoten vuurwerk verlichte heme- 1. In de villawijk aan de rand van Montevideo, waar de heer Singer een erg royaal uitge vallen buitenhuis bezit, overi gens wel van boven tot onder met centimeters dikke ijzeren tralies voor de ramen bevei ligd, merkte Oranje nauwe lijks iets van het buitcngebeu- ren. De spelers waren voor en kele uren te gast bij de Neder lander. die op deze manier zijn kans schoon zag indruk te Dagen van bondscoach lijken geteld MONTEVIDEO (GPD) - Na de zoveelste Oranje-blamage, dinsdagavond in de openings wedstrijd van het Copa de Oro-toernooi in Montevideo, lijken de dagen van Jan Zwart kruis als bondscoach van het Nederlands elftal geteld. Der die 2 Jan Zwartkruis: "Voor mij zijn er grenze maken op zijn mede- villawijkbewoners. Uit pure liefde voor de voetbalsport kan die uitnodiging nooit zijn geweest, want de heer Singer bleek zelfs niet één speler van naam te kennen. Ter voorbereiding op de tweede wedstrijd in het Copa de Oro- toernooi, volgende week dinsdag tegen Italié, speelt het Nederlands elftal vandaag een oefenwedstrijd tegen Wanderers Montevideo. Deze club eindigde op de vijfde plaats in de Uruguyaanse competitie. De wedstrijd zal worden ge speeld op het veld van Monte video Club, hetzelfde veld waar Oranje dagelijks zijn trainingen afwerkt. ntzaglijk veel kre diet heeft gekregen, dreigt nu wel degelijk het slachtoffer te gaan worden van zijn eigen Oranje bezetenheid. En dat is dan met een het tragische in de hele zaak- Zwartkruis. De voormalige luchtmachtkapitein heeft zich in zijn opofferingsge zindheid zo tot details laten lei den dat hij steeds meer de grote lijn uit het oog heeft verloren en bij herhaling de accenten precies daar heeft gelegd waar ze net niet nodig waren. In Montevideo moet ook Zwartkruis „de signa len", een woord dat hij zelf zo graag gebruikt, die in de eerste uren van het nieuwe jaar 1981 vanuit de Oranje-selectic werden geventileerd, overduidelijk heb ben begrepen, want zo stelde hij: „Op deze manier kan ik niet lan ger meer optimaal functioneren. Wanneer ik onder deze omstan digheden moet blijven werken met het Nederlands elftal hou ik het beslist geen jaar meer uit. Voor mij zijn er grenzen, die mij wel eens zullen kunnen nopen om er voortijdig uit te stappe- Hoewel Zwartkruis bij vrijwel alle Oranje-spelers het onvoorwaar delijke vertrouwen heeft verlo ren (en andersom precies hetzelf de), wordt de bondscoach nog al tijd niet openlijk aangeklaagd, uit respect voor de inzet die hij de laatste jaren voor het Nederlands elftal heeft gehad en voor het feit dat Zwartkruis nu de zwarte piet wordt toegeschoven voor een ja renlang falend KNVB-beleid in zake Oranje. Dat respect brokkelt zienderogen toch af, waarbij de wedstrijd tegen Uruguay een ver snellende factor is geweest. Na het collectieve falen tegen Uru guay zijn de spelers van het Ne derlands elftal, zonder uitzonde ring. bereid de schuld volledig op zich te nemen. „Maar", aldus Wil- MONTEVIDEO (GPD) - West-Duitsland heeft in zijn eerste Copa de Oro- wedstrijd in Montevideo het ongeslagen record onder Helmut Schön's opvolger Jupp Derwall niet kunnen handhaven. De Europese kampioen van vorig jaar werd tegen wereldkampioen Argentinië in de laatste minu ten van een verdiende zege afgehouden. 1-2. Het Duitse elftal demonstreerde duidelijk meer collectief dan de toch vaak erg opportunistisch spelende Argentijnen, die in het duel beslist niet naar de vorm van 1978 konden reiken. Zelfs de steun van de 15.000 supporters in het met 50.000 toeschouwers weer niet uitverkochte Centena- rio-stadion. kon de Argentijnen niet inspireren. Dat ze uiteinde lijk toch nog wonnen was dan ook bijzonder triest voor de Duit sers, die de wedstrijd volkomen onder controle schenen te heb ben. Twee foutjes in de allerlaat ste minuten deden de mann- schaft de das om. winnaar Eén in de lotto DEN HAAG (ANP) - De laatste lotto van 1980, lotto 52, heeft één winnaar van de eerste prijs opgeleverd. De gelukki ge ontvangt een bruto bedrag van f557.583,70. Ook in de to to 52 was één winnaar van de eerste prijs. Hij krijgt een bru to bedrag van f 41.154,20. De resultaten van de sportprijsvra- gen zijn: LOTTO 52: Prijzenbedrag: f 1.458.219,55. Eerste prijs: 1 winnaar. bruto f557.583,70; Tweede prijs: 8 win naars, elk bruto f 17.319,90; Derde prijs: 138 winnaars, elk bruto f 1506,00; Vierde prijs: 6704 win naars. uitkering f41,30; Vijfde TOTO 52: Prijzenbedrag: f288.802,00. Eerste prijs: 1 winnaar, bruto f41.154.20; Tweede prijs: 78 winnaars, uitke ring f351,70; Derde prijs: 937 win naars, uitkering f73,20. prijs: 1 winnaar, bruto f 10.349,10; Tweede prijs 3 winnaais, uitke ring f 405,40; Derde prijs: 135 win naars, uitkering f45,00; Vierde prijs: 3366 winnaars, uitkering f2,80. (ADVERTENTIE) Zaterdag 3 januari voetbalwedstrijd sportpark "De Vliet", aanvang 14.30 uur. DE SLEUTELS- TE WERVE 4e klasse K.N.V.B. Goedhart Vastgoed voor betaalbare woningen. met het elftal dat Argentinië in 1978 in de finale van het wereldkam pioenschap in Buenos Aires bin nen de lijnen bracht, ontbraken in de eerste Copa de Oro- wedstrijd van de huidige wereld kampioen tegen West-Duitsland slechts twee spelers. Ramon Diaz - die uiteindelijk de winnende treffer zou scoren - en Diego Ma- radona, die in juni 1978 nog niet tot de selectiegroep van Cesar- Luis Menotti behoorden, hadden de plaatsen ingenomen van Lu- que, nu reserve, en Ortiz, die we gens vormverlies niet langer meer deel uitmaakt van de Ar gentijnse selectie. Een overigens niet al te verrassende keuze van Menotti. die met Diaz en Marado- na zijn team duidelijk heeft kun nen versterken. Uok niet zo verrassend was de co- me-back van FC Köln-speler Rai- ner Bonhof, tot voor een jaar nog clubgenoot van Kern pes bij Va lencia. Na zijn terugkeer in de Bundesliga kon Bonhof, die in de Spaanse competitie nooit naar zijn oude vorm kon groeien, niet langer een zekere selectie bij het Westduitse elftal afdwingen. Bonhof: „Dat ik opgenomen werd in de selectie voor Uruguay was voor mij al een prettige zaak. Daarmee werd het bewijs gele verd dat ik me toch weer in de picture hebben kunnen spelen. Tegen Bulgarije zat ik ook al in de selectie, maar ik vond het toen volkomen terecht dat ik nietmet- een werd opgesteld, omdat ik nog altijd niet mijn oude niveau had kunnen bereiken. Voor mezelf geloof ik nu dat ik weer redelijk goed draai Dat ik in de eerste de beste Copa de Oro-wedstrijd al meteen ingezet zou worden, dat had ik toch niet verwacht. Het Westduitse team draaide de laat ste maanden erg goed en dan is het voor elke nieuweling, die ik ondanks mijn 51 tot nu toe ge speelde interlands toch weer ben, erg moeilijk om zich een plaats in het nationale team te verovere- Het feit evenwel dat Stielike mee naar Uruguay is afgereisd en Kurt Niedermeijer van Bayern München en Wilfried Hannes van Borussia Monchengladbach in voorgaande oefenwedstrijden geen al te overtuigende indruk als laatste man hadden gemaakt, maakte de keuze voor Derwall nu ook weer niet zo moeilijk, omdat Bonhof al eerder (onder meer in de sneeuwwedstrijd van 1978 in Düsseldorf tegen Nederland) met redelijk succes op die positie had gespeeld. Bovendien behoefde Derwall ten aanzien van zijn inmiddels erg goed ingepeelde ploeg geen en kele andere wijziging door te voe ren, omdat hij simpel Bonhof op de plaats van Stielike neer kon zetten, waardoor hij de andere posities in het team onverkort door dezelfde spelers die ook te gen Bulgarije in actie kwamen, kon laten innemen. En Bonhof speelde bij zijn come back tegen Argentinië alsof hij nooit weg was geweest. Met uit zondering dan van de eerste twin tig minuten, toen de Duitsers er duidelijk op uit waren de Argen tijnen uit hun ritme te halen. Dat lukte. Alleen bij twee ballen van Diaz hoefde Schuhmacher in ac tie te komen, omdat de Argentij nen hun surplus aan balvaardig heid nooit werkelijk effectief konden afronden. Na die periode van aftasten namen de Duitsers resoluut het heft in handen, wat een bijzonder aan trekkelijke wedstrijd opleverde en een doelpunt van de Duitsers tot gevolg had. toen Hrubesch en kele minuten voor het rustsignaal uit een hoekschop van Müller de bal achter de Argentijnse goalie Fillol kopte. Weer Hrubesch, die in de voorgaande perioden zich in aanvallend opzicht nauwelijks had kunnen doen gelden, waar door Rummenigge het meeste eanvalswerk voor zijn rekening moest nemen. In de vijftiende mi nuut kreeg Rummenigge een vrije trap in het strafschopgebied van de Argentijnen mee, toen hij door Olguin werd weggeduwd. Die vrije trap leverde echter niets op, terwijl Rummenigge, Euro pees voetballer van het jaar. bo vendien nog eens net naast en op de lat schoot. Met die niet ingecalculeerde ach terstand plus het gegeven dat de geblesseerd geraakte Kempes zich moest laten vervangen door Valencia, nog een speler van de WK-selectie van '78. moesten de Argentijnen voor de tweede helft aantreden. Een tweede helft die opnieuw erg virtuoos werd be gonnen. Maar hoe Maradona zich ook inspande op de momenten dat hij even los kon komen van zijn bewaker Briegel om de hem vooruitgesnelde faam waar te maken, de Argentijnen bleven erg doorzichtig voetballen, zodat de Duitse afweer de aandacht al leen maar op het centrum hoefde te richten. De vervanging van Bertoni voor Luque betekende nauwelijks een verbetering, omdat zich daarmee nog een speler aandiende die steeds het centrum opzocht. Het kunstig uitgevoerde Zuidameri kaanse friemelwerk leverde soms wel wat dreiging op. maar in laat ste instantie was er altijd nog de voortreffelijke Schuhmacher om Argentinië van een treffer af te houden. Op het momemt echter dat de Duit sers zich veilig waanden en ver moeid op balbezit de wedstrijd dachten te kunnen uitspelen, sloegen de Argentijnen tot twee maal toe. Eerst deponeerde Dietz de bal achter zijn eigen doelman, enkele minuten later moest Schuhmacher het antwoord schuldig blijven op een inzet van Ramon Diaz: 2-1. Hoog opspringend tussen twee Duitse verdedigers kopt de Argentijn Daniel Pasarella op het doel. Daar zal Dietz de bal over de lijn werken: 1—1. PI Leiden verlieststeunpilaar LONDEN - Het basketbalteam van Parker Leiden is het jaar slecht begonnen. Nog maar net werden Steve Puidokas (enkel) en Jim Woudstra (ge broken neus) uit de zieken boeg ontslagen, of twee ande re twee andere belangrijke spelers namen die weinig be geerde plaatsen over. Op ou dejaarsdag ging de voet van spelverdeler en steunpilaar Mitchell Plaat voor een maand het gips m. een dag la ter werd "krachtmens" Paul van Solm tijdens het basket balgala in Amsterdam getrof fen door een zweepslag, een spierscheuring in het dijbeen. Daardoor dient de ploeg van daag in het internationale toernooi van Crystal Palace met acht man het kwartfinale- duel tegen UBSC Wenen te overleven. Dat op zich interesseert coach Han Wallaart verder weinig. veel meer bezorgd is hij, wan neer het gaat om de Europa Cupaspiraties van zijn team. Zonder-Mitch Plaat en gege ven het feit dat de Lcidenaars zich geen enkele misstap meer kunnen permitteren, lijkt de plaatsing voor de hal ve Finale op dit moment een onhaalbare kaart Zover wil Wallaart natuurlijk nog niet gaan, al erkent ook de inmid- ,dels behoorlijk geplaagde coach dat het "zeer moeilijk zal worden. Ik ben in elk geval nog blij dat wc dit sterke toer nooi in Londen spelen", zei hij vlak voor het vertrek. "To ny Parker en Chris Plaat kun nen nu tenminste nog wat er varing opdoen als vervanger van Mitchell". Gisteren deden ze het in elk ge val redelijk goed. Leiden won in de Apollohal de demon- stratieparlij tegen de All Stars (Amerikanen die in Neder land spelen) met 120-111. To ny Parker vervulde een hoofdrol. Bracht de bal goed op en scoorde en passant 24 - punten. De blessure van Plaat is overi gens "oud zeer". Al sinds zijn vakantie, toen hij door zijn rechtcrenkel ging tijdens een vriendschappelijk partijtje in de States, speelt de Neder landse Amerikaan met pijn. Foto's wezen evenwel niets uit. Na het duel met Barcelo na kon de Leidse spelverdeler evenwel nauwelijks meer lo pen. De pijn was ondraaglijk geworden. Nu gaven de rönt genstralen echter wel raad een scheur in het bot en de voet moest in het gips Zeker tot 4 februari. De dag dat Lei den zijn laatste Europa Cup duel tegen Istanbul speelt AD VAN KAAM ly van de Kerkhof, „de oorzaken liggen wel iets dieper. Ik vind na melijk dat er een elftal neergezet moet worden waarmee iedereen het op voorhand eens is. Nu is het zo dat Zwartkruis een team op pa pier zet en dan pas met de groep in discussie wil gaan. Dat is te laat. Mijn persoonlijke mening is, dat een trainer als Zwartkruis ze ker vooraf enige ruggespraak moet hebben met de aanvoerder, in dit geval dus Peters, en dan had er tegen Uruguay beslist een ander team op de mat gestaan- Met name op de middenveld- en de spitsbezetting is er nogal wat kri tiek gekomen. Hovenkamp werd door Zwartkruis als mede spelbe- palende middenvelder ingezet om op die manier Spelbos en Brandts in het elftal te kunnen handhaven Willy van de Kerkhof weer: „Wanneer Zwartkruis mij tegen Italië op het middenveld zal zetten, zal ik dat weigeren. Ik kan er begrip voor opbrengen dat hij in mijn positie een ander wil testen, maar dat wil nog niet zeg gen dat ik dan maar op het mid denveld moet gaan spelen. Op die plaats zijn er andere en betere spelers dan ik. Arntz bijvoor beeld. Die moet Zwartkruis dan maar pakken". En Hovenkamp: „Weigeren, weige ren... Natuurlijk, was ik er verre van gelukkig mee dat ik op het middenveld moest spelen tegen Uruguay, maar ik voel er op dit moment weinig voor weer als eer ste mijn mond open te doen. Ik heb dat een keer gedaan en dat kostte me onmiddellijk twee wedstrijden schorsing" Bennie Wijnstekers: „Als er iets vaststaat binnen het Nederlands elftal, dan lijkt het mij wel dat dat de verdediging is Ik vind dan ook niet dat je daarmee moet gaan rommelen. Het komt op mij zo langzamerhand toch wel wat vreemd over dat het Nederlands elftal onder Zwartkruis nog niet één keer in dezelfde opstelling heeft gespeeld. Altijd moet er wel op de een of andere plaats iets worden gewijzigd". De Feyenoorder miste daardoor eën groot gedeelte van de oefen wedstrijd enkele weken geleden tegen Allemannia Aachen. Wijn stekers: „Ik had daar inderdaad goed de ziekte over in. te meer omdat Tahamata door Standaard slechts was vrijgegeven met het voorbehoud dat hij tegen Alle mannia slechts één helft mocht meespelen. Op die manier kom je natuurlijk nooit tot een eenheid in het Nederlands elftal, iets wat meer dan ooit noodzakelijk is ge worden nu een echte spelbepaler toch bij ons blijkt te ontbreke- Natuurlijk. het is de voetballers ei gen na een nederlaag een ander dan zichzelf als de schuldige aan te wijzen, maar in dit geval moet toch worden geconstateerd dat de verwijten van de spelers aan het adres van Zwartkruis tenmin ste bespreekbaar dienen te moe ten worden gemaakt binnen het team van Oranje-begeleiders Herman Choufoer is daar geen voorstander van: „We hebben als bestuur sectie betaald voetbal re centelijk Zwartkruis nog alle steun toegezegd. Ik zie voorals nog geen reden om dat eerder in genomen standpunt nu direct te wijzigen. Bovendien, wanneer het ontslag van Zwartkruis über haupt aan de orde zou zijn, vraag ik me af waar je zo snel een goed alternatief vandaan zou moeten halen. Wanneer mensen de hun opgedragen taken niet juist uit voeren. vind ik het een moeilijke zaak om een bondscoach voor het falen aansprakelijk te stellen". Dat is nu juist een van de kardinale punten waarop het Nederlands elftal bij herhaling de mist ingaat. De spelers krijgen van Zwart kruis In zijn streven de zaken voor honderd procent te willen perfectioneren zoveel opdrach ten mee. zodat voor de noodzake lijke eigen inbreng nauwelijks nog enige ruimte is De wedstrijd tegen Uruguay was daar opnieuw een voorbeeld van. Met name in de eerste helft werd er zoveel tijd gespendeerd naar het zoeken van oplossingen voor de Zwartkruis adviezen, dat men aan normaal voetbal totaal niet toekwam Hovenkamp Juist, dat bedoel ik Vraag Kessler maar naar het AZ concept Dan al hij ja i.. t ant woord niet kunnen geven. We spelen geen 4-4-2 of 4-3-3 of welk systeem dan ook. wij proberen met z'n allen zo te voetballen dat er punten gepakt kunnen wor den Hoofdlijnen voor elke wed strijd liggen natuurlijk vast. maar de bijkomende zaken zullen we in het veld zelf oplossen. Waarom zou dat in het Nederlands elftal dan ook niet kunnen?".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9