Voorlopig mag papoea blijven Jaarwisseling betrekkelijk kalm Huisarts gewaarschuwd wegens overlijden man 'Aardige" m al ar ia mug in de maak Uitspraak van rechtbank Tekort streekvervoer wordt snel aangepakt Lesbiennes in actie tegen discriminatie VRIJDAG 2 JANUARI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Mil j oenenbrand UTRECHT (GPD) - Vuurwerk heeft tijdens de jaarwisseling in Utrecht voor meer dan een mil joen gulden schade aangericht aan winkels en woonhuizen. Slechts met grote moeite heeft de Utrechtse brandweer kunnen voorkomen dat een door vuur werk veroorzaakte brand in een supermarkt het gehele winkel centrum 'De Gaard' aantasste. De supermarkt brandde geheel en een aangrenzende kapperszaak gedeeltelijk uit (zie foto). De scha de loopt in dit geval in de tonnen. Bewoners van veertien flats in de onmiddellijke omgeving van het winkelcentrum werden met het oog op overslaan van de brand geëvacueerd. ASSEN (ANP) - De 26- jarige Papoea Jacob Arin- ganeng mag voorlopig in Nederland blijven. De waarnemend president van de rechtbank in As sen, mr W.C. van Oordt, bepaalde woensdag in kort geding dat de Neder landse regering de Paoea niet mag uitzetten zolang in het kader van de vreem delingenwet nog geen be slissing is genomen over zijn toelating tot Neder land. Mr. Van Oordt veroordeelde de staat tot het betalen van de pro ceskosten. Aringaneng had tegen de staat der Nederlanden het kort geding aan gespannen, om zijn uitwijzing naar Indonesië op 2 januari te voorkomen. Staatssecretaris Haars (justitie) had daartoe beslo ten. Volgens zijn advocaat, mr. L.T.G. van Engelen uit Wagenin- gen, vreest Aringaneng bij terug keer naar Indonesië te worden vervolgd. Hij had als lid van de "Operasi papua merdeka" (OPM) ondergronds werk verricht en dat in Nederland voortgezet. Aringaneng verblijft sedert medio 1978 in Nederland. In november 1980 diende hij bij de staatssecre taris van justitie verzoeken in tot toelating in Nederland als vluch teling en voor een verblijfsver gunning. Beide verzoeken wer den afgewezen. Aringaneng mocht tot 2 januari aanstaande Minister: toch hogere tarieven' DEN HAAG (ANP) - Bin nenkort moeten maatrege len worden genomen om de stijgende tekorten bij het streekvervoer af te dekken. Die tekorten zijn de laatste vier jaar met 74 procent gestegen: van 308 miljoen naar 535 miljoen gulden. Voor vol'gend jaar is 494 miljoen beschik baar, maar de tekorten zul len dat jaar oplopen tot 551 miljoen. Minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat) heeft dat de voorzitter van de Tweede Kamer meege deeld. Met de samenwerkende vervoersondernemingen is uit voerig overleg geweest om het extra tekort van 57 miljoen te voorkomen. De huidige open- WEERRAPPORTEN baar vervoersvoorzieningen wor den daardoor niet te ingrijpend aangetast, aldus een persbericht van zijn ministerie. Volgens de minister kan 41 miljoen gulden worden teruggevonden door maatregelen die geen in vloed hebben op het voorzienin genniveau. Hij noemt onder meer bezuiniging op onderhoud en marketing, efficiëntere dienst roosters, inzet van gelede bussen, in plaats van extra versterkings bussen. Verder moet vijf miljoen komen uit aanpassingen van het Norme ringssysteem Voorzieningenni veau Streekvervoer (NVS), bij voorbeeld door het avond vervoer beter af te stemmen op de vraag. Het resterende tekort van elf mil joen moet gevonden worden in een tussentijdse tariefsverhoging van vier procent per 1 mei 1981. Oorzaken van de sterk groeiende tekorten zijn volgens de minister onder meer de groei van het aan tal reizigers, met als gevolg hoge re exploitatiekosten, invoering van het herziene rijtijdenbesluit, cao-verbeteringen en de sterk ge stegen brandstofprijzen. Een en ander had tot gevolg dat veertien procent meer personeel in dienst is genomen en het aantal buskilo meters met elf procent steeg. Jongeman aan dood ontsnapt onder trein BERGHEM (GPD) - Op nieuw- jaarsmorgen is op onverklaar bare wijze een achttienjarige jongeman, P. van S. uit Berg- hem, aan de dood ontsnapt. De jongeman was in de nacht van woensdag op donderdag met zijn bromfiets veronge lukt op de onbewaakte spoor wegovergang aan de Kloos terstraat in Berghem. Hij slip te, kwam te vallen en raakte bewusteloos. Gisterochtend raasde de trein van Nijmegen naar 's Herto genbosch over de jongeman heen die precies tussen de rails was terechtgekomen. Zijn bromfiets, die iets ver derop lag, werd 1500 meter meegesleurd en daardoor ont dekte de machinist dat er er gens in de buurt nog een slachtoffer moest zijn. De spoorlijn werd afgezocht en de jongeman werd gevonden. Nog steeds bewusteloos en volkomen verkleumd door de kou werd hij overgebracht naar het Sint Radboudzieken- huis in Nijmegen, waar zijn toestand gistermiddag rede lijk werd genoemd. DEN HAAG(GPD) - Met uitzonde ring van het Noord-oosten van Friesland, waar jeugdige vanda len flink hebben huisgehouden, is het nieuwe jaar redelijk rustig begonnen. Bijna nergens hebben politie en brandweer voor on- overkomenlijke problemen ge staan, zo wordt uit alle delen van het land gemeld. Van de grote steden was alleen Den Haag rumoerig. De brandweer daar had tot ver in de kleine uur tjes de handen vol aan het blus sen van straatbranden en in de fik gestoken slooppanden in de bin nenstad. Amsterdam, Rotterdam en Utrecht spraken over een on gekende rust. In Enschede moest het winkelcen trum Debbenbroek het ontgel den: van zeker tien winkels sneu velden etalageruiten; de schade loopt in de tienduizenden gul dens. De politie heeft in verband daarmee vijf jongens aangehou den. De Enschedese politie had kort daarop de handen vol aan een hevige brand in een textiel- loods, die aangewakkerd door de hevige wind, dreigde over te slaan naar andere gebouwen. Een klein jochie dat bij een mane gecomplex in Delft met sterretjes zat te experimenter^..', zorgde daar voor een fikse brand in de opslagloods met hooi. Vijftig paarden en twee tractoren kon den nog maar net op tijd uit de buurt van de vuurzee worden ge bracht. In Amersfoort gingen drie scholen in vlammen op. In Zuylichem vloog een pas gerestaureerde boerderij in brand doordat op het rieten dak een vuurpijl terecht kwam. Vuurwerk zorgde ook voor grote schade aan een etage in Breda en een boerderij in Lim- men. Breda zag zich bovendien geconfronteerd met een nieuw baldadigheidsfenomeen: het op blazen van vijftig buiten- brievenbussen in Udenhout. Over het algemeen heelt de politie het idee. dat het slechte weer er voor heeft gezorgd dat de jaarwis seling betrekkelijk rustig verlo pen is. de harde windvlagen, de regen en de natte sneeuw waren voor de meeste jongeluite te wei nig aanlokkelijk om grote buiten activiteiten te ondernemen. vrijwillig Nederland verlaten, an ders zou op die dag uitzetting vol gen. Vervolgens had hij om herzienigng van die beschikking verzocht. Aan dat verzoek werd schorsen de werking onthouden zodat zijn uitzetting op de vastgestelde da tum zou doorgaan. Mede op grond van de verklaring van getuigen en van het overge legde jaarverslag van Amnesty International meent de waarne mend president dat Aringaneng bij terugkeer naar Indonesië ge vaar loopt voor arrestatie en mar teling als lid van de organisatie "Vrij Papoea". Beter was het ge weest als hij zich bij zijn komst naar Nederland direct als vluch teling had opgesteld. Er is even wel geen sprake van oneigenlijk gebruik van het asielrecht. De staat heeft aangevoerd dat de Nederlandse ambassade in Ja karta heeft meegedeeld dat er geen gevaar voor de leden van "Vrij Papoea" in Indonesië be staat. Maar in het vonnis hecht mr. Van Oordt geen grote waarde aan deze mening omdat geens zins is gebleken op wat voor gron den zij tot stand is gekomen. Eén van de Nederlanders die op oudejaarsdag vanaf Schiphol per brancard vervoerd. Het betrof de eerste gipsvlucht van i ziekenhuis werden Blindedarmontsteking onvoldoende onderkend UTRECHT (ANP) - Het Cen traal Medisch Tuchtcolle ge heeft een huisarts een officiële waarschuwing gegeven omdat hij een pa tiënt met een blindedarm ontsteking onvoldoende zorg heeft gegeven. De huisarts was geroepen bij een patiënt met buik klachten. Hij gaf wat medi cijnen en vroeg hem te waarschuwen als er veran dering in de toestand zou komen. Een paar dagen la ter werd hij opnieuw bij de patiënt geroepen nadat die in elkaar was gezakt. De patiënt werd vervolgens opgenomen in een zieken huis waar hij twee dagen na opname aan een acute blindedarmontsteking overleed. In eerste instantie wees het me disch tuchtcollege de klacht te gen de huisarts af, zo blijkt uit het artsenblad "Medisch Contact" Het tuchtcollege vond dat de arts niet ten onrechte meende het ver dere ziekteverloop te kunnen af wachten en dat hij mocht aanne men dat hij gealarmeerd zou wor den als er bijzonderheden optra den. Het Centraal Medisch Tuchtcollege - de hoogste beroepsinstantie vond echter wel degelijk dat de huisarts fout zat. Het centraal col lege wijst erop dat de arts in eer ste instantie wel aan de mogelijk heid van een blindedarmontste king heeft gedacht. Juist omdat een blindedarmontsteking soms moeilijk te onderkennen is had ten. Het centraal college vindt dat on aanvaardbaar. De arts had niet op alarmering van de kant van de pa tiënt mogen wachten maar hij had uiterlijk binnen 24 uur na de eerste melding de patiënt op nieuw moeten onderzoeken. Je verlaten op waarschuwingen van de patiënt is onjuist omdat de waarnemingen van de patiënten vaak onvoldoende nauwkeurig zijn of omdat ze niet snel genoeg waarschuwen uit angst om hun arts onnodig lastig te vallen. Het centraal college verwijt de arts in kwestie dan ook een gebrek aan zorg voor de patiënt en ondermij ning van het vertrouwen in de medische stand. AMSTERDAM (ANP) - Overheden en publiek in diverse landen zul len in de toekomst meer te maken krijgen met acties van lesbische vrouwen tegen discriminatie. Dat is althans besloten op de eerste internationale lesbische confe rentie de afgelopen dagen in Am sterdam, die door zo'n honderd vrouwen uit zestien landen werd bijgewoond. De bedoeling van de conferentie was het inventariseren van pro blemen van homosexuele vrou wen, het geven van aanzetten voor de eerste acties daartegen en het leggen van internationale contacten. De bijeenkomst was georganiseerd door het Interna tionaal secretariaat voor organi saties voor lesbiennes, het Ilis, dat in Amsterdam is gevestigd. Volgens Truus van Bueren van het Ilis kunnen vrouwen in tal van landen niet voor hun homosexua- liteit uitkomen zonder proble men te krijgen op het werk of met overheden. Vooral in Engels sprekende landen wijzen rech ters bijvoorbeeld geen kinderen toe aan scheidende lesbische In België werd onlangs een lerares ontslagen nadat ze in het openbaar had laten weten les bisch te zijn. Wanneer wordt vastgesteld, dat vrouwen wegens homosexuali- teit worden gediscrimineerd, wordt daartegen actie gevoerd, bijvoorbeeld door het inschake len van het Europese Hof van Justitie, aldus Van Bueren. Op de conferentie is verder besloten, dat alle beperkingen, bijvoor- eeld wettelijke, waar lesbische vrouwen mee kampen, worden onderzocht. Op korte termijn worden acties georganiseerd te gen het ontslag van de Belgische lerares. Ook de Wereld Gezond heidsorganisatie wordt aange pakt. omdat dit orgaan homose- xualiteit als een ziekte be schouwt. In tegenstelling tot homosexuali- teit bij mannen wordt het les bisch zijn genegeerd, stelt Van Bueren. "Er wordt dan gezegd: kijk die twee verpleegsters op een flat. wat gezellig". Door deze situatie leven veel lesbiennes in een verkrampte, kunstmatige si tuatie. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen z Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck regen regen licht bew. 4 zwaar bew. 10 regen 6 regen 6 Nederlandse onderzoekers willen schadelijke soortgenoot vervangen nfurt Madrid Mallorca München Nice Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tunis onbew. licht bew. onbew. geh. bew. onbew. 19 onbew. 3 half bew. 11 licht bew. 10 zwaar bew. 2 geh. bew. 8 sneeuwbui - onbew. 16 onbew. 21 licht bew. DEN HAAG (ANP) - Een groep on derzoekers van de universiteiten van Amsterdam, Leiden en Nij megen en van de stichting Ital (Instituut voor de Toepassing van Atoomenergie in de landbouw) in Wageningen heeft een plan opge steld voor het 'maken' van een malariamug die onschadelijk is. Door het veranderen van erfelij ke factoren kan een mug ontstaan die het vermogen mist de mala riaparasiet over te brengen. Hij zal zijn soortgenoot, die verant woordelijk is voor de versprei ding van de in de tropen meest gevreesde ziekte, moeten gaan vervangen. Met dit ambitieuze programma, waar zowel nationaal als interna tionaal grote belangstelling voor is getoond, hopen de onderzoe kers een oplossing te vinden voor de problemen bij de bestrijding van malaria. De insecten en de parasieten zien steeds weer kans afweerstoffen op te bouwen te gen de geneesmiddelen die nu worden gebruikt om de wijd ver breide ziekte in te dammen. De onderzoekers zijn ervan over tuigd dat hun methode van gene tische bestrijding (waarbij de erfelijkheid wordt beïnvloed) een blijvende oplossing kan bieden. De methode komt erop neer dat de populatie van plaagmuskieten in enkele generaties wordt vervan gen door een zodanig genetisch veranderde populatie van dezelf de soort muskieten dat het over brengen van de malariaparasiet niet meer mogelijk is. Het plan heeft volgens de onderzoe kers slechts kans van slagen bij intensieve samenwerking tussen de parasitologische laboratoria van genoemde universiteiten en Ital en de steun van de regering en die van ontwikkelingslanden. De groep hoopt financiële hulp te krijgen van de ministeries voor wetenschapsbeleid, van land bouw, volksgezondheid en ont wikkelingssamenwerking. Zo'n twintig jaar geleden dacht men malaria onder controle te hebben. Door zeer intensief spui ten met DDT en massale ver strekking van het medicijn Chlo- roquine werd de ziekte aanvan kelijk sterk teruggedrongen. De laatste jaren echter neemt het aantal malarialijders weer toe. De parasiet blijkt inmiddels bestand te zijn tegen de geneesmiddelen. De ziekte overbrengende mala riamuggen zijn immuun gewor den voor de bestrijdingsmidde len. De bestrijdingsmiddelen hebben steeds minder uitwerking en zul len, zo verwachten de onderzoe kers, vrij spoedig helemaal niet meer helpen. Ook nieuwe genees middelen of insecticiden zullen naar verwachting op de lange duur niet veel resultaat opleve- Tegen een van de beste medica menten tegen malaria, Chloro- quine, bestaat al in 25 landen blij vende weerstand, met name in Zuid-Amerika en Zuidoost-Azie. Automobilist is vijand op "Schier" LEEUWARDEN (ANP) - Iedereen die in het vervolg met een auto naar Schiermonnikoog komt en daarmee gebruik maakt van de uitspraak van de Hoge Raad, wordt beschouwd als een vijand van de belangen van het eiland. De gemeenteraad van Schier monnikoog nam woensdag met algemene stemmen een motie van deze strekking aan tijdens een extra raadsvergadering. Het enige agendapunt van de ver gadering was de nietigverklaring door de Hoge Raad van de alge mene politieverordening van Schiermonnikoog. waarin vreemdelingen met een auto de toegang tot het eiland wordt ont zegd. De eilander raadsleden zeggen in de motie dat het college van B en W de vrije hand heeft om de kwestie op te lossen. Voor het be gin van de vergadering, in een bomvolle raadszaal met 120 be langstellenden, kreeg burge meester Eenhoorn een petitie met 400 handtekeningen aange boden om 'Schier autovrij te hou den'. Volgens Eenhoorn zijn inmiddels pogingen ondernomen om via de veerdienst van Wagenborg auto's te boeken voor de overtocht naar het eiland. Schiermonnikoog kan de auto's weliswaar niet weren, maar de automobilisten zullen zeker niet vriendelijk worden ontvangen, zo zei Eenhoorn. De enige defini tieve oplossing zou een wijziging van de wegenverkeerswet zijn, daartoe zou minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) een alge mene maatregel van bestuur moeten afkondigen. Sinds twee jaar worden ook uit Oost-Afrika al gevallen gemeld, waarin Chloroquine onvoldoen de is om de infectie met de ge bruikelijke dosering te genezen Op het ogenblik zijn meer dan 200 miljoen malanapatiënten in de wereld geregistreerd. Een kwart van de wereldbevolking leeft in gebieden waarin malaria voor komt. Per jaar sterven alleen in Afrika minstens één miljoen kin deren aan malaria. Dat is onge veer tien procent van alle kinde ren in dat werelddeel. De vervan ging van de plaagmuskiet door een onschadelijke mug zal, zo menen de onderzoekers, een zege voor de mensheid kunnen zijn die al een eeuw lang tegen de ma lariaparasiet vecht. Zorg over hongerstaker Bijlmerbajes AMSTERDAM (ANP) - De 32-jari- ge Westduitse gedetineerde Pe- let, die sinds 24 november van het afgelopen jaar in de Bijlmerbajes in Amsterdam in hongerstaking is, verkeert in zorgelijke omstan digheden. Volgens zijn advocaat, mr. F.C. Staehle jr., bevindt hij zich in direct levensgevaar. De directeur van de Bijlmerbajes, C. Rooijakkers. verklaarde gister middag. 'Op dit moment is er nog geen onmiddellijk levensgevaar. Maar de situatie van Pelet gaat wel zulke vormen aannemen dat ik mij grote zorgen maak. En dan spreek ik namens de dokter'. Wel bleek uit de woorden van Rooij akkers dat het leven van de West duitser wel in gevaar komt als de hongerstaking nog langer gaat duren. Pelet zit sinds 18 september 1980 vast in de Bijlmerbajes in afwach ting van de behandeling van een uitleveringsverzoek van Zweden voor de rechtbank in Amsterdam op 20 januari. Voor hem gold een internationaal opsporingsbevel. In 1978 werd Pelet in Zweden ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis straf wegens medeplichtigheid aan hasj-smokkel. Na een half jaar in de pel te hebben gezeten zag hij kans te ontsnappen. Hij week vervolgens uit naar zijn va derland. Daar werd hij korte tijd na zijn aankomst gearresteerd in verband met een verzoek van Zweden aan West-Duitsland Pe let uit te leveren. Nadat Pelet tien dagen in de cel in West-Duitsland had doorge bracht. kreeg hij te horen dat h(j weer kon gaan. Zweden had de Westduitse autoriteiten per telex laten weten dat de behandeling van een uitleveringsverzoek wel zeer gecompliceerd zou worden. Dat land liet daarom weten van verdere maatregelen tegen de Westduitser af te zien, aldus mr. Staehle. Hogere boetes bodemvervuiling HILVERSUM (ANP) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) vindt dat de boetes voor verontreiniging van de grond in ons land omhoog moe ten. Ginjaar zei woensdag voor de Vara-radio dat hij in overleg met minister De Ruiter (justitie) het huidige maximumbedrag van 25.000 wil verhogen. Dit bedrag staat in het wetsontwerp bodem bescherming dat Ginjaar bij de Tweede Kamer heeft ingediend.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7