Teekens(47):"Ik zou toch Bedrijf moet verwoest tuintje in orde maken Gemente bezit helft loomburg Leidse stadsrubriek fMan ruïneert tuin van turen in vijf minuten Gevallen vleesmeester bouwt slagersimperium weer op VRIJDAG 2 JANUARI 198! LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN Politie in Tomatenstraat met flessen bekogeld LEIDEN - De tien man sterke mobiele eenheid van het Leidse politiekorps heeft een rustige oudejaarsavond ge had. Van echt uitrukken was geen sprake. Alleen in de To matenstraat liep een kerstbo- menbrand een beetje uit de hand. Het wegdek brandde even mee. De brandweer moest er aan te pas komen om het door de wind hoog opge laaide vuur te blussen. De om standers vonden dit niet zo leuk en bekogelden vervol gens de politieauto met fles sen. Aanhoudingen zijn er echter niet verricht. Bij bonthandel Van Egmond in de Breestraat ging woensdag nacht het alarm af. Even dacht men aan een inbraak. Na een inspectie van de poli tie bleek het om een vals alarm te gaan. Een rotje was achter het rasterwerk van de winkel gekomen. De brandweer had het veel drukker. Heel wat keren is zij uitgerukt om kleine brandjes te doven. Steeds stuurde zij een man vooruit om te kijken of het de moeite waard was. De wind wilde nog wel eens net een en ander aanwakke ren. maar tot echte narigheid is het gelukkig niet gekomen, aldus de wachtcommandant. De ongevallen-polikliniek van het Academisch Ziekenhuis heeft daarentegen wel wat trieste gevallen te verwerken gehad. Aanmerkelijk meer mensen dan vorig jaar moes ten zich met brandwonden aan handen en lichaam laten behandelen. Vooral nieuw jaarsdag kwamen er nog heel wat kinderen. Aan elkaar ge bonden rotjes die niet alle maal tot ontploffing kwamen, waren vaak de oorzaak. In de oogkliniek van het Acade misch Ziekenhuis denkt men dat de mensen voorzichtiger met hun ogen zijn omge sprongen. 'Slechts' drie ge vallen op nieuwjaarsdag kreeg men te verwerken, waarvan één ernstig. IOm opslagplaats voor handel uit te breiden LEIDEN - Het tuintje van het echt paar Veerman aan de Hoge Mors- weg dat vorige maand door na tuursteenhandelaar Wagemaker met de grond gelijk werd ge maakt, moet binnen veertien da gen in de oude staat worden her steld. Dit besliste de Haagse rechtbank deze week in een kort geding, dat de familie Veerman 16 december had aangespannen. De gebroeders J en H Wagemaker, beide eigenaar van de steenhou werij aan de Hoge Morsweg 84 vernielden donderdag 27 novem ber met een grote graafmachine een betonnen schutting, twee vijftig jaar oude perebomen en het grasveld van de familie Veer man. Zij meenden hier recht op te hebben. Familie Veerman woont al 28 jaar in het huis, gelegen naast de steen houwerij. De laatste acht jaar be gonnen de moeilijkheden eigen lijk pas. De vorige eigenaar ver kocht toen het huis aan de firma Wagemaker. Dit bedrijf kampt al jaren met ruimtegebrek. De grote hoeveelheid stenen kan ternau wernood meer op eigen grondge bied staan. De natuursteenhan delaars hadden na een jarenlange onenigheid over de grond van Veerman het plan opgevat om maar de tuin van hun huurders er bij te trekken. Wagemaker zegt uit nood te hebben gehandeld. "Wij hadden geen an dere keus. Door ruimtegebrek wordt het werken ons onmoge lijk gemaakt. Wij hebben een paar maal een gesprek met Veer man gevoerd maar zij weigerden de helft van het tuintje af te staan. Moeten we dan failliet gaan?". Voor de rechtbank was dit echter geen motief. De tuin moet weer snel in orde worden gemaakt. Voor de oude pcrebomen moet jong groen worden geplant en ook de schutting moet er weer ko men. Dit alles binnen veertien da gen anders staat Wagemaker een boete van 500 gulden per dag te wachten Aankoop irdert moeizaam LEIDEN - De helfh de grond in de Roomburgerpolder is in handen van gemeente of er is overeenstemming over aankoop belt met de eigenaars. Dat is een ruwe schattian het gemeentelijk grondtjf. De gemeentelijke plar. met Roomburg, woningeiürijven en recreatie, dreigen er nog steeds vertraging te otrinden door de moeizame g?an za ken bij de grondaank "Het probleem is dat dind erg versnipperd is. Er zij 1 eige naren die een klein s bezit ten. Zo nu en dan luktim een stukje aan te kopen'js een Straten in Noord tijdjk ontoegankek LEIDEN - De Meckefger- straat en de Os en Palaan tussen de Nassaustraa^ He rensingel in Leiden-h zul len de komende wekervoor verkeer toegankelijk zver- band met rioleringswehhe- it werk begint maandagees a zeven weken duren, ude hoofdriolen worden vfeen, waarna elk huis afilijk weer wordt aangeslotcLol- gens zal de bestratingen aangebracht volgens eqwe indeling. Op een deel van de Herer.zal de stoep enige tijd operxen zijn, omdat de waterlelie daar loopt in verbandoe- komstige rioolvernieven stuk moet worden veOit werk begint eveneens ag en zal één a twee wekeh. medewerker van het grondbe drijf. De grote vrees van de ge meente was volgens hem dat de eigenaren hun bezit gezamenlijk zouden verkopen aan een pro jectontwikkelaar. De kans daar op was al minder geworden door de slechte marktontwikkelingen, maar is nu helemaal voorbij om dat de gemeente hier en daar ver spreide bezittingen heeft of krijgt. De gemeente weet - hoewel de za kelijke onderhandelingen met de particuliere grondeigenaren zijn uitbesteed - dat er waarschijnlijk enkele tuinders zijn die tot op het laatst zullen weigeren om hun grond te verkopen. Pas na vast stelling van een bestemmings plan kan de gemeente een orttei- geningsplan maken. Die plan nenmakerij kan vele jaren duren. De grond van de voormalige vuil- stort, volgens de voorlopige ge meentelijke plannen bestemd voor aanleg van een (wieler)spor- t- en recreatiegebied, is eigen dom van rijkswaterstaat. Over dracht van de grond aan de ge meente is al jaren onderwerp van bespreking. Het gebied ten zuiden van de vuilstort - tussen vuilstort en spoorbaan - is al ge heel in eigendom van de gemeen te. Het ontwerp-bestemmings- plan reserveert dat gebied voor bedrijfsterrein. Is het niet mogelijk dat de terreinen die al in handen van de overheid zijn, worden ontwikkeld? De ge meente denkt van niet. De ont sluiting van de wijk voor het ver keer is daarbij het struikelblok. Voor de benodigde wegaanleg behoeft men de beschikking over grond die nu nog in particuliere handen is. LEIDEN - Nog gei drie maanden na zijn ontslag uit de Vleeschmeesters-iolding is de 47-jarige Eimert Teekens alweer druk bezigiet de wederopbouw van zijn voorma lige slagersimpeiim. De getekende vleesmeester van weleer heeft de nrtelaarsrol definitief van zich afgewor pen door een grd aantal nieuwe projecten ter hand te nemen. De zes winkels in Haarh, Heem stede, Hillegom en Lie die hem in oktober j.l. bij wijvan gou den handdruk werdeiagelaten, floreren volgens zijniggen als nimmer tevoren. En c heeft ge leid tot de opening vaivee nieu we filialen in Zandvct en Am sterdam gedurende ocomende weken. Deze acht slajswinkels heten nu de Tast Toeroep, een naam die verwijst nade recla me-slogan waarmee ekens in 1956 aan de opbouvan zijn voormalige slagerijeeten be gon. Postduiven tentoonstelng LEIDEN - Postduiveneniging De Reisduif houdt zidag en zondag haar jaarlijksentoon- stelling. Dat gebeurt het ge bouw van De Vriendjub aan de Anna Pauwlownasit. Vleesch Vlees Maar daar blijft het niet bij. "Gedu rende de roerige dagen van mijn ontslag kreeg ik veel telefoontjes van mensen die het baasje wilden helpen", aldus Teekens. "Maar ik dacht: als ik ooit nog eens met iemand wil samenwerken, dan is dat met mevrouw Teekens. En toen belde Sjaak Koeleman, een van mijn vroegere Cruyffies, die op zijn dertiende jaar als leerling slager bij mij in dienst was geko men. Ik zei dat ik er drie dagen over wilde nadenken. Maar na drie uur wist ik het al". Samen met de heer Koeleman (35), die zich in de loop der jaren bin nen het Vleeschmeesters-con- cern opwerkte van uitbener tot mede-directeur en die sinds eni ge jaren een eigen in- en export bedrijf voor vlees in de Betuwe beheert, is Teekens nu bezig een nieuwe winkelketen op te zetten onder de naam Vleesch Vlees. Teekens over die naam:"Ik voel me verantwoordelijk voor mijn men sen en het leek me dus verstandig om er een jonge collega bij te heb ben als ik dan tóch weer met iemand ga samenwerken. Die naam staat voor ervaring en jeugd, of zeg maar kwaliteit en dynamiek" Sparen De eerste Vleesch Vlees-winkel, waarin beiden voor vijftig pro cent participeren, zal op 6 januari worden geopend op het Bevrij dingsplein in Leiden, op een steenworp afstand van het Vleeschmeesters-filiaal aan het Vijf Meiplein, waar Teekens ooit de scepter zwaaide. Twee weken later wordt in Sassenheim een tweede winkel in deze groep ge opend, even later gevolgd door een derde, die Teekens voorals nog zijn "geheime wapen" wenst te noemen. Voorts heeft het kers verse slagers-tandem de hand weten te leggen op winkels in Emmeloord, Zwolle, Apeldoorn en Zutphen, die in de komende maanden eveneens tot de Vleesch Vlees-groep zullen gaan behoren. Teekens ten slotte:"We zijn nu al aan het sparen voor een eigen vleeswarenfabriekje. Maar dat wordt pas lonend als we er nog een paar winkels bij hebben. En wat het verleden betreft, dat boek is dicht. We zijn met een nieuwe bladzijde begonnen, en die vind ik boeiend genoeg". Dus toch weer een grootslager? Teekens:"Ik heb toch gezegd dat ik zou terugkomen?". overdrijf. Ik blijf in elk geval lekker m'n pijpje roken". Voornemens (3) De keizer van Leiden Noord 'Ome Joop Vervoorn' is ook iemand met 'alternatieve' goede voornemens. "Met de wijk hebben we ons voorge nomen om het komende jaar het onderwijsproject hi^r in Noord goed van de grond te krijgen. Daarnaast gaan we dus vrolijk verder met de stadsvernieuwing waarvan het einde geukkig in zicht is". Minder roken is 'Ome Joop' zeer zeker niet van plan. 'Ome Joop' en zijn sigaar zijn na tuurlijk even onafscheidelijk als boezemvrienden. "Ik blijf rondlopen met die sigaar in m'n hoofd. Als ik dat met zou doen en jullie van de krant zouden langskomen om een foto van me te maken dan wordt er gezegd: "dat kan niet. Dat is 'Ome Joop' hele maal niet. Ha. ha. Nee, ik blijf bij al mijn slechte gewoontes. Ha. ha". Stadswacht George Gusscnho- ven heelt zich voor het ko mende jaar maar één ding voorgenomen. "Goed uitkij ken voor journalisten. Ik heb me vooral voorgenomen om me niet meer om de tuin te laten leiden door de redacteu ren van de rubriek Steeds". Joop van de koffietent Posthof I aan de Rijnsburgerweg is ook iemand die de goede voorne mens allang heeft afgezwo ren. "Ik drink en rook nauwe lijks. Ik hou mezelf strak aan de Inn. Ill dace tijd is dat ge woon noodzakelijk". Leiden promotor Cees Hugens is dezelfde mening toege daan. "We moeten ons het he le jaar voornemen om te min deren. We delen immers met z'n allen in de misère. Zelf heb ik me niets speciaals voorge nomen. Roken doe ik alleen 's avonds en dat blijf ik volhou den tot het bittere einde". Teekens en Koeleman, oftewel Vleesch Vlees in hun nieuive winkel aan het Bevrijdingsplein. Nieuwjaars bijeenkomsten LEIDEN - Burgemeester en wet houders houden volgende week vrijdag een nieuwjaarsbijeen komst in de burgerzaal en aan grenzende ruimten van het stad huis. De bijeenkomst zal van acht tot elf uur 's avonds duren. Burgemees ter Goekoop zal om half negen een korte nieuwjaarstoespraak houden. De Kamer van Koophandel houdt donderdagmiddag, na de leden vergadering, een nieuwjaarsbij eenkomst in de Lakenhal. Aan vang vier uur. De directie van de Groenoordhallen geeft vrijdag middag om vier uur een nieuw jaarsreceptie. Voornemens (1) Minder roken, minder drinken, minder vet en meer bewegen. Dat is wat het merendeel van de bevolking zich voorneemt wanneer het kalenderjaar ten einde loopt. Maar passen goe de voornemens eigenlijk nog in een tijd waarin massaal de buikriem moet worden aan gehaald, 'joggen' een 'must' is geworden en het vegetarisme aan een onstuitbare opmars bezig is? Om daarachter te ko men hebben we op de valreep van 1980 bekende en onbe kende Leidenaars de vraag voorgelegd of zij nog goede voornemens hadden voor 1981. Conclusie van deze globale steekproef: Het tijdperk van de goede voornemens lijkt ten einde. Zo vindt mevrouw Rodenburg uit de Vijf Meilaan goede voornemens onzin. "Daar doe ik niet aan", meldt zij reso luut. "Ik vind dat je het hele jaar je best moet doen. Vroe ger deed ik er wel aan mee. Maar op zeker moment dacht ik: "wat een flauwekul eigen lijk. Waarom zou ik me dooi de meute mee laten slepen? Nu neem ik me dus niets meer voor. Bovendien komt er van al die goede voornemens meestal toch nooit wat te recht". Mevrouw Lepelaar uit de Oos terstraat is ook iemand die van mening is dat goede voor nemens zijn achterhaald: "Ik rook niet en ik drink niet. Dus wat dat betreft. Het hele jaar door probeer ik het de men sen in m'n omgeving naar het zin te maken. Ik wou dal an- .dere mensen dat ook eens de den. Neem nou de jeugd hier in de straat. Die zijn al dagen aan het knallen met vuur werk. Terwijl hier bijna alleen maar oude mensen wonen. Echt. het is hier op het mo ment een hel. Zet dat maar ge rust in de krant. Misschien Voornemens lijken uit de lijd. Er wordt gewoon doorgegaan met eten. roken en drinken. dat die kwajongens dan eens beseffen waar ze mee bezig zijn". Voornemens (2) Meneer Van Haarlem uit de Kooihof heeft de moed onder hand opgegeven. "Elk jaar neem ik me op oudejaarsdag voor om te stoppen met ro ken. Maar elk jaar mislukt het weer. Eén keer heb ik het een maand volgehouden. Maar daarna ben ik toch weer be gonnen. Ja, straks ga ik het weer proberen maar ik denk niet dat ik het lang volhoud. Ik wil nog wel even zeggen dat ik verder hoop dat wc in het komende jaar allemaal ge noeg zullen verdienen, dat er veel werk mag zijn en dat die energietoestand van hoe heet ook alweer,- Dodewaard ja, dat die maar snel dicht mag gaan". Mevrouw Pracht van de Marc- singel. "Ja, daar vraagt u me wat. Nou om heel eerlijk te zijn wil ik dus op dieet. Ja, er moet wat vanaf. Met roken stop ik ook om twaalf uur van avond. Samen met m'n man. Nee, ik ga niet samen met m'n man op dieet. Joh, dat heeft hij niet nodig". Toch nog mensen met de geijk te voornemens dus. Wethou der en loco-burgemeester Cees Waal is iemand die zich wat heel anders heeft voorge nomen. Voornemens op het politieke vooral. "In het ko mende jaar wil ik bepaalde beleidszaken afronden. De parkeeroverlast met name. Daarnaast heb ik me voorge nomen om eens wat meer thuis, bij m'n gezin, te zijn Minder roken of minder drin ken ben ik niet van plan. Ik denk niet dat ik wat dat betref

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3