"Oude zwembad moet weer open" ILe/efe agena BRAND IN CLUBHUIS Brand legt KLEIN villa in as MATILO Actiecomité neemt het op voor gehandicapten in Voorschoten VRIJDAG 2 JANUJ981 Vechte in VoorscHen; voor direst erg rmg REGIO - In Vpchoten heeft zich oudefsnacht een vechtpartij leugdsociéteit De Lindehtf voorgedaan. Dat gebeurömstreeks half vier. Gevoljfee gewonden die naar herenhuis moes ten wordenpcht. De poli tie neemt afct er drank in het spel waPor de rest was het in de Lpe regio - afge zien van derden in Oegst- geest (zie pia 1) en Wasse naar (zie eis op deze pagi na - vrij russet de jaarwis seling. In ijerdorp werden er aan de D van Ouderzorg twee winkfrten ingegooid en waren?1" en daar wat brandjes. Warmond zette een aanta^geren 's nachts om half vPen auto op zijn kant. De J*ie nam enkelen van hen rrnaar het bureau, maar koi^ dader niet ach terhalen. VRIJDAG Leiden - 't Parlement, Ni: Rijn 52, club v. alleenstaanden. 2C Rapenburg 48 - NVSfcentrum, open soos. 22 uur, te. 149 Dierenbescherming Lei melding zwerf- en gevonden diei^- 122847, b.g.g. 124295. Caeciliastraat 18 - opuis-avond L.V.L., 21 uur, tel. 76421 De Goede Hederkerk Je Vest 13, postzegelmarkt. 19.30 t uur. Wassenaar - kersttverbranding Van Polanenpark, 19 4 Zoeterwoude - gemeiuis. nieuw jaarsreceptie. 19 uur. ZATERDAG Leiden - Antonius CUis - Lange Mare, Nieuwjaarsbal Btspotten, 2l Sanders - Levendaak Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9»t 17 uur. NVSH praatcafé - Raurg 48, vanaf 22 uur, behalve de l<rdag van de maand die is alleen v<cht)paren. Wassenaar - carnavahd De Deijk- notsen in het PraethiD uur. ZONDAG Leiden - Middelweg kindervoor stelling Leids Popperter, 14.30 uur, tel. 125802. Koffieshop Leids Volis - Haarlem merstraat 73b, open idering Werk lozen Belangen Vereg, maand van 10 tot 12 uur. ARTSEN Leiden - De weekemst begint za terdag om 0 uur en ei; zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedt, Binnenstad- Noord, Groenoord, i, Merenwijk; zat, J. Stolk, Burgjnlaan 16, tel. 125820; zon, F.B. Krtiaproos 34, tel. 126371. Wijk 2 - Binnenstyid, Tuinstad- wijk, Prófesédrenwie. Waard: zat, H.C. Jasperse. Witingel 72, tel. 124961; zon, E.K. F<erg, de Sitter- laan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors. Haagtwartier, Zuid west: zat A.A. van IMelissatuin 5. tel. 210797; zon, W. Sekens, Pagani- nistraat 24, tel. 7640: Voor de praktijk vartoktoren Groe- neveld, Van Leeuweïijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijntg en Verhage: za, Zwijnenburg, Gaan 24, Leider dorp. tel. 412166; zcfhagen, Pluim- zeggekreek 3, Leid-p. tel. 895144, spreekuur van 11 tc30 uur in Ge zondheidscentrum hwijk. Rosmo len 2. Leiderdorp- za. H.BWijk, v.d. Valk Boumanweg 198. tel'29; zo, F. Kern- me, tel. 893139. spreir van 12.30 tot 13 uur in Gezondhentrum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - E.Wran Walchren, Oranjelaan 29, tel. IJ. Voorschoten - Tro!. Beusekom - Leidseweg 328, tel. 1762159. APOTHEKEN Leiden - de avond.it, en zondags dienst der apothekefe regio Leiden, wordt waargenomen vr 2,17.30 uur tot vr 9 door: apoc Herdingh en Blanken, Hogewoeit. tel. 120502 en apotheek Linnaeusmpenaerstraat lb, tel. 153274. DIERENARTSEN Leiden - Voor de prk van Muurling, Helder en Roest, AHelder, Herme lijnvlinder 36, tel. 86: B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, t»4058. Voorschoten - C. Weest. Leidseweg 560, tel. 768616. WIJKVERPLEGIIs Leiden - Interkruiiddelweg 38. tel. ten noorden van dei. 134604, tel. ten zuiden van de Rijn753. Leiderdorp, Zoetende Rd. - gezond heidscentrum, Bnkade, Leider dorp, tel. 410131, ekuur ma t/m vr van 14 tot 15 uur. Oegstgeest Inteis, Liitweg 7, tel. 154500. Voorscholen - jndheidscentrum, v.d. Waalslaan, teil. LEIDEN--Het clubhuis Klein Mati- lo in de Zaanstraat is in de oude jaarsnacht door brand getroffen. Kort na een uur onstond de brand die vermoedelijk door vuurwerk is veroorzaakt. De brandweer was het vuur in een half uur meester. Volgens de brandweer is er zo'n zesduizend gulden schade. Vol gens de leiding van het clubhuis beloopt de schade zeker tiendui zend gulden. Als gevolg van de brand zullen de activiteiten - waaronder de peuterspeelzaal - in het clubhuis gedurende enkele weken geen doorgang kunnen vinden, zo laat men van clubhuis zijde weten. De brandweer houdt het er echter op dat het wel meevalt. "Een goe de timmerman kan het gebouw tje in een dag weer gebruiksklaar maken", aldus een woordvoerder van de brandweer. Postzegelmarkt in Leidse kerk LEIDEN - In De Goede Herder kerk, Oude Vest 13, wordt van avond een nieuwjaarspostzegel- markt gehouden. De openingstij den zijn van half acht tot tien uur. De villa aan de Stoeplaan. WASSENAAR - Een fikse brand heeft op Nieuwjaarsnacht om streeks half één een villa aan de Stoeplaan in as gelegd. Snel op treden van de brandweer kon niet verhinderen, dat het pand aan zienlijke schade opliep. De bewoners meldden de brand zélf, die vermoedelijk ontstond door vuurwerk op het rieten dak. Het Engelse gezin kwam er zon der kleerscheuren uit en wist de inboedel grotendeels in veilig heid te brengen. Het gezin logeert nu elders in de gemeente. Het optreden van de brandweer vond onder moeilijke omstandig heden plaats. De krachtige wind wakkerde het vuur hard aan en veroorzaakte een grote bedrei ging voor omliggende kapitale woningen. Tot overmaat van ramp raakte de ladderwagen on klaar bij manoeuvreren tussen het geboomte. Ijlings moest de hulp van de Haag se brandweer worden ingeroe pen, die het die nacht toch al druk had. Inmiddels slaagde de plaat selijke brandweer er in, door het leggen van een waterscherm overslaan van de brand te voor komen. Met de nieuwe ladderwagen kon tenslotte nabluswerk worden verricht. De politie stelt een onderzoek in naar de precieze oorzaak van de brand. Ch Maredijk 33aden, tel 07f202 QyOndenteo r Jnoordijk Tel 07^' O^eest H Sonders. 07»5854 Vchoten J Peters 0^9935. 2/*oude R Stevens 09O847. jTdorp F Snijders VOORSCHOTEN - De problemen rond het gehandicapten- en schoolzwemmen in Voor schoten zijn nog niet uit de wereld. Onlangs bood een actiecomité de gemeente zo'n 500 handtekeningen aan, waaruit nog eens het ongenoegen bleek van ouders, leerkrachten en gehandicapten, die zich met de bouw van het bijna acht miljoen gulden kostende zwembad "Het Wedde", behoorlijk in de kou gezet voelen, hoe tegenstrijdig dit ook mag klinken. Ondanks de aanwezigheid van dit spiksplinternieuwe en moderne bad is er nu een groep Voorschotenaren die aandringt op het heropenen van het oude instructiebad. "Het is toch absurd dat Voorscho- ten zo'n duur bad bouwt en dat dan de gehandicapten nog in Leidschendam moeten gaan zwemmen, omdat het hier niet meer kan", zo stelt Leo Heijdra, één van de actievoerders die op komt voor de belangen van de ge handicapten. "Hel oude instruc tiebad was ideaal. De tempera tuur kon daar tot boven de dertig graden worden opgevoerd, een noodzakelijkheid voor een groep gehandicapten. Verder ligt het oude bad veel gunstiger voor veel scholen. Het ligt bijvoorbeeld voor drie scholen uit de Vlietwijk op loopafstand, via een veilige route. Het vervoer naar het nieu we zwembad is een probleem. Leerkrachten hebben al laten we ten dat zij niet van plan zijn met hele groepen schoolkinderen de drukke Leidseweg en de Beetho- venlaan over te steken." Samen met Pieternel de Zwart van de Voorschotensc Socialistische Partij eisen beiden als woord voerders van het actiecomité dc heropening van het instructiebad en gratis schoolzwemmen. Met het ophalen van de handtekenin gen hebben zij hun actie onder steund. Zoals bekend moeten de gehandicapten sinds de opening van "Het Wedde" en de daarmee gepaard gaande sluiting van het instructiebad elders gaan zwem men, omdat dc temperatuur van het nieuwe bad niet boven de 29 graden uit kan komen. Dc groep gaat nu naar Leidschendam, waar wel badtempcraturen tot 35 graden kunnen worden bereikt, evenals in het oude instructiebad waar tot voor de sluiting zo'n 150 gehandicapten gingen zwem men. "Nu is het aantal deelnemers al minder geworden omdat ze het vervoer niet kunnen betalen naar Leidschendam. Er is een groep bij die ook temperaturen kan ver dragen tot 29 graden. Die hebben tot voor kort in "Het Wedde" ge zwommen. Dat worden er ook steeds minder, omdat ze het wa ter daar nog te koud vinden. Het gaat om een groep mensen die al tien jaar in het instructiebad heeft gezwommen" Een ander punt van ergernis voor het actiecomité is nog steeds de bijdrage die de gemeente vraagt van de ouders voor het school zwemmen. De gemeente wil van de leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 voor het schoolzwemmen een bijdrage van 40 gulden per jaar per kind. De schoolbesturen, leerkrachten en ouders hebben daar inmiddels heftig tegen ge protesteerd, met als gevolg dat er nu slechts twee scholen zijn die gaan en daarvoor het bedrag be talen. "Belachelijk" "Die bijdrage vragen is natuurlijk belachelijk. Als je drie kinderen hebt, dan ben je gelijk 120 gulden extra per jaar kwijt. Dit geld wordt gevraagd omdat "Het Wed de" zo duur is uitgevallen. Dan heeft de gemeente een extra in komstenbron. Zo betalen de ou ders dubbel aan het zwembad mee. Niet alleen worden ze door het dure zwembad jaarlijks opge zadeld met hogere belastingen, maar nu moeten ze ook nog via hun kinderen meebetalen. En dat weegt juist het zwaarst op de mensen met de lage inkomens", aldus Pieternel de Zwart. Zij is van mening dat het schoolzwem men als onderdeel van het onder wijs, evenals datzelfde onderwijs. gratis zou moeten zijn. "De ge meente gaat eraan voorbij dat hier ook minder-draagkrachti- gen wonen." In het licht van de eigen bijdrage en zeker ook in het niet aanwezig zijn van mogelijkheden om het water te verhogen vinden beiden het vreemd dat er wel luxe voor zieningen in het bad zijn aange bracht. "Het is ook belachelijk om een zwembad te hebben met wél een bistro, maar zonder de mogelijkheid om het water voor de gehandicapten te verhogen. Wij hadden geen behoefte aan zo'n modern bad", aldus me vrouw De Zwart. Het actiecomité stoort zich, met in het achterhoofd de problemen rond de gehandicapten en het schoolzwemmen, ook aan de be stemming van de 80.000 gulden die in het verleden zijn opgehaald voor het nieuw te bouwen zwem bad. "Wij hebben gevraagd om 100.000 gulden bij dit bedrag te doen. Dan is het misschien met dit geld mogelijk een extra motor aan te brengen, waarmee de tem peratuur kan worden verhoogd. 11.000 gulden wordt nu uitgege ven voor een of ander keramiek kunstwerk. De resterende 69.000 gulden zijn voor recreatieve ob jecten. Volgens ons kan dit geld beter worden besteed", zo meent Heijdra."Het bad is gewoon een geweldig prestige-object gewor den en daarbij is voorbijgegaan aan de zwakkeren in onze woon plaats", zo voegt hij er nog aan toe. Te kostbaar Wethouder Marselis zegt het pro bleem te onderkennen van hel gehandicaptenzwemmen, maar een heropening van het oude in structiebad zit er volgens hem lEIDSCH dagblad Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus S4. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Alq redactiechef: A van Leeuwen Plv Alq redactiechef: J. M J Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdien si met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé - A Het oude instructiebad, ».u leeg, vroeger ideaal voor iedereen, volgens de actievoerders. Leo Heijdra en Pieternel de Zwart voor het Voorschotense "prestige-object" met hun eisen. geen overbodige luxe in het zwembad zit. Wij moesten een bad bouwen dat tientallen jaren meekan. Je gaat uit van een mo derne formule en dan kom je tot een dergelijk recreatiebad. Zo bijzonder is het niet, want we hebben bijvoorbeeld maar een niet in. Dat zou veel te kostbaar worden. "Het een keer per week gebruiken van het bad is lang niet frequent genoeg. Wij willen nu wel regionaal tot een oplossing voor dit probleem komen. Als de regiogemeenten eraan meedoen dan is het de moeite waard om er een bad op na te houden, omdat het gebruik dan ook veel frequen ter is." Marselis geeft aan dat regionaal ge zien het instructiebad dan mis schien nog wel zou kunnen wor den gebruikt, "maar dan zou het wel verbouwd moeten worden." In Het Wedde is het technisch ge zien niet meer mogelijk de tem peratuur tot 35 graden op te voe ren. "Dat zou veel complicaties geven. Het is ook ondoenlijk om voor zo'n vrij groot bad de tempe ratuur zo hoog te brengen." "Ik kan mij de klachten en de te leurstelling wel voorstellen. Door een gelukkig toeval met de aan wezigheid van het instructiebad is er voor de gehandicapten hier de mogelijkheid jarenlang ge weest om te zwemmen. Als dat dan in een keer wegvalt, dan krijg je klachten, dat is wel logisch. Maar wij hebben er nu als ge meente aan meegewerkt dat zij elders terecht konden. Wij zullen nu verder bezien of wij met ande re gemeenten een centrale zwem- gelegenheid kunnen krijgen waar een temperatuur van 35 gra den wel kan worden gehaald." De wethouder is van mening dat er Wethouder Marselis: "We hebben de andere regiogemeenten nodig". heel beperkte buitenaccommo datie aangebracht." Hij wijst er ook op dat de bistro een particu liere aangelegenheid is, een zaak die zichzelf bedruipt. Voor wat het schoolzwemmen be treft verduidelijkt Marselis dat het gaat om extra lessen, om een aanvulling op de lichamelijke op voeding. "Bij ons leefde de ge dachte dat het goed was als de kinderen één uur extra zouden krijgen per week. Wij vonden het ook logisch dat daar een bijdrage tegenover staat", aldus Marselis die erbij vertelt dat deze zwem lessen officieel niet onder het on derwijs vallen en dus ook niet gratis hoeven te zijn. Voorwaarde Volgens de wethouder heeft men gekozen voor het aanbrengen van een kunstwerk omdat dat een voorwaarde is geweest van de stichting die zich bezig heeft ge houden met de inzameling van de 80.000 gulden. Ook de recreatieve voorzieningen vindt hij van be lang en komen volgens hem ten goede aan alle Voorschotenaren. Het vervoer van de scholen naar het zwembad en terug zou in totaal zo'n dure aangelegenheid wor den dat dit volgens Marselis niet door de gemeente op te brengen is. "Het gaat daarbij in totaal om enorme bedragen die de gemeen te niet kan opbrengen." CHARLES LENNARTZ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2