Fusie niet op deze manier Meer faillissementen 'Rijk moet bijspringen Missie Beyen naar Verre Oosten Ondernemingsraad KNSMGroup: Nederland stelt nu zelf beperking visvangst vast S33L- Si! éi H 1 VRIJDAG 2 JANUARI 1981 ECONOMIE PAGINA 15 Pandbrieven Na de Westland-Utrecht Hypo theekbank en de FGH Hypo theekbank heeft ook de Neder landse Scheepshypotheekbank de afgiftëkoers van haar 11 pet pandbrieven 1980 per 1984-88 verhoogd van 99 naar 100 pet, zo heeft de bank bekendgemaakt. Pensioenen Alle lopende pensioenen van Am sterdamse haven- en vervoersbe drijven zullen met ingang van 1 januari 1981 worden verhoogd met 6,5 procent. Het Algemeen Pensioenfonds voor de Haven- en Vervoersbedrijven heeft hiertoe besloten na de gunstige resulta ten die zijn geboekt met de beleg gingen van het fonds. Dit heeft het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) te Amster dam dat de administratie van het fonds beheert meegedeeld. Olie 1 Algerije zal de prijs van zijn olie ver hogen met 3 tot 40 dollar per bar rel (vat), aldus is meegedeeld door het Algerijnse persbureau. De prijs van 37 dollar gold sinds 1 oktober 1980. Britten Volgend jaar wordt een moeilijk jaar voor Groot-Brittannië. Het dieptepunt vgn de recessie is ech ter in zicht, zo neeft de Britse mi nister van financiën, Sir Geoffrey Howe, gezegd. De regering moet doorgaan met haar strakke mone taire beleid om de inflatie tegen te gaan. Een stringent belastingbe leid is "de beste weg" Als de druk van de inflatie onder contro le is, kan de economie weer groeien en blijven groeien, aldus de minister. Olie 2 De Golf-staat Qatar beschikt over een bewezen aardgasreserve van 5,6 tot 8,4 biljoen kubieke meter. Dit heeft de directeur van Qatar General Petroleum Corporation, Ali Al-Jaidah. woensdag ver klaard. De raming ligt veel hoger dan eerdere schattingen en bete kent dat het land tenminste eent waalfde van de bekende winbare wereldgasreserve herbergt. Een jaar geleden raamden rege ringsambtenaren in Qatar de aardgasreserve nog op 868 mil jard kubieke meter. De schattin gen in de industrie liepen toen echter al tot 2,8 biljoen kubieke meter. Rabobank Per 1 januari 1981 zal de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen- Boerenleenbank BA - bekend als Centrale Rabobank - naar buiten treden onder de naam Rabobank Nederland. Rabobank Nederland behartigt de belangen van de 978 aangesloten plaatselijk Rabobanken waar door deze hun werkzaamheden ten behoeve van de leden en ove rige cliënten zo goed mogelijk kunnen doen. Op dit moment werken bij Rabobank Nederland 4600 mensen. Bij de gehele Rabo- bankorganisatie (aangesloten banken en Rabobank Nederland samen) werken bijna 27.000 per- BOKSEN - Rudy Koopmans neemt op de WBA-lijst van uitda gers van Moestafa Muhammad, de wereldkampioen boksen in het halfzwaargewicht, de vierde plaats in. De eerste bokser die een kans krijgt Muhammad, die on langs zijn titel met succes verde digde tegen Koopmans, uit te da gen is de Amerikaan Michael Spinks, een jongere broer van ou d-wereldkampioen in het zwaar gewicht Leon Spinks. VOETBAL - Oud-bondscoach van de KNVB George Knobel heeft het nationale voetbalteam van Hong Kong niet naar de finale ronde van de Aziatische voorron den van het toernooi om het we reldkampioenschap kunnen loodsen. In de halve finale van de Aziatische voorronden groep 4 werd Hong Kong via strafschop pen uitgeschakeld door de Volks republiek Cliana. Stijging bijna 50procent DEN HAAG (ANP) - In juli. au gustus en september 1980 is het aantal uitgesproken fail lissementen met 48 procent gestegen ten opzichte van de zelfde periode in 1979. Vol gens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gingen in het derde kwartaal van 1980 1.256 be drijven failliet, tegen 851 in 1979. Voor de eerste drie kwartalen van 1980 was het aantal be drijven dat het loodje legde 3500, tegen 2.520 in dezelfde periode van 1979 (plus 39.4 procent). Per 100.000 inwo ners bedroeg het aantal faillis sementen over de afgelopen drie kwartalen 24,9 (vorig jaar 18.0). De hoogste verhou- dingscijfers hadden Zuid west Nederland (Zeeland): 31.6; gevolgd door West Ne derland (Utrecht, Noord- Holland en Zuid-Holland) met 27.8. De stijging kwam in alle secto ren van het bedrijfsleven voor. Voor de verschillende sectoren waren die aantallen over de eerste drie kwartalen van 1980 als volgt: landbouw 73 (v.j. 32), industrie 565 (v.j. 399), bouwnijverheid 624 (v.j. 402), handel 1.193 (v.j. 865), vervoer 158 (v.j. 117), en dienstverlening 690 (v.j. 485). Het aantal besloten vennoot schappen dat failliet werd verklaard bedroeg 1.420 tegen 912 in dezelfde periode van 1979, d.i. een toename van 56 procent. FNV over verliezen Kiltunnel: ROTTERDAM (ANP) - Het Rijk moet bijspringen in de opzienbarende verliezen in de exploitatie van de Kiltunnel bij Dordrecht. Nu dreigen de provincie Zuid-Holland, de gemeente Dordrecht en vier kleinere gemeenten de ko mendejaren zwaar onder een financiële last gebukt te gaan. De tunnel, waarvoor tol moet worden betaald, trekt veel SLm" werd® Dat'vindt" het district Zuid-Holland van de FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging). De tunnelkosten bedroegen, na een aanvankelijke raming van 70 miljoen gulden door onder meer een slechte voor bereiding uiteindelijk 149 miljoen gulden. Afgelopen ja ren werd jaarlijks ruim 10 mil joen gulden verlies geleden, het exploitatietekort voor De provincie Zuid-Holland, Dordrecht en de vier gemeen ten, die zich voor die bedra gen garant hadden gesteld, moeten nu over de brug ko men maar kunnen dat nauwe lijks opbrengen. Dordrecht heeft al besloten dan maar on der "curatele" van het Rijk te komen. Een eenmalige bij drage van ruim honderd mil joen gulden van het rijk zou AMSTERDAM - De centrale ondernemingsraad van de KNSM Group NV heeft zich met meerderheid van stem men voorlopig negatief uitgesproken over de voorgeno men fusie met Nedlloyd. De ondernemingsraad beschouwt de voorgestelde gevol gen van de fusie als "onrechtvaardig en niet noodzakelijk voor bedrijf en personeel". Het advies is "voorlopig", al dus de raad. omdat men erop vertrouwt, dat de Nedlloyd- leiding de voorstellen in het advies van de COR redelijk zal vinden. De voorstellen behelzen o.m. dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen bij de KNSM als direct gevolg van de fusie. Dit kan vol gens de ondernemingsraad ge beuren door personeelsleden, die niet naar Nedlloyd willen over gaan in aanmerking te laten ko men voor een afvloeiingsrege ling. Verder dient er een versnelde VUT- regeling te komen, zodat ook werknemers van 54 jaar en ouder in de gelegenheid gesteld worden af te haken. Voorts moet voor alle KNSM-bedrijven de regeling gel den, dat werknemers ouder dan 57,5 jaar met vervroegd pensioen kunnen gaan. Over deze voorstellen gaat de on dernemingsraad praten met Nedlloyd. Dit bedrijf heeft eind november in Rottrerdam laten weten, dat een positief advies van de ondernemingsraad van KNSM absoluut noodzakelijk is voor het doorgaan van de fusie. Andere voorstellen van de raad betreffen de verschillende bedrij ven van KNSM. Het stuwadoors- bedrijf van KNSM, Kroonvlag. moet zo mogelijk apart blijven bestaan, aldus de raad. Verder moet Nedlloyd beloven dat de activiteiten van Transavia niet geleidelijk beëindigd worden en de maatschappij niet zal fuseren met bijv. KLM of Martinair. De KLM mag ook geen zeggenschap in het bedrijf krijgen. Gezocht zal worden naar één of meer gegadig den voor Transavia, zo stelt de raad voor. De directeur van Transavia, de heer P. J. Legros, wilde hierop niet rea geren. Vertegenwoordigers van KLM en Martinair waren voor commentaar niet bereikbaar. Nedlloyd zal maandag met een be slissing over de fusie komen. Tot maandag hebben de vervoers- bonden-FNV tijd gekregen om hun advies uit te brengen. De fu siewerkgroep van de FNV is dins dag al met een negatief advies ge komen. De leden stemmen vrij dag over een besluit. De overige betrokken bonden heb ben wel al ingestemd met de fu sie. De centrale ondernemings raad van Nedlloyd heeft even eens een positief advies uitge bracht. De fusieplannen werden op 10 no vember door de twee bedrijven naar buiten gebracht. De advie zen van de verschillende betrok kenen zouden aanvankelijk voor 10 december binnen moeten zijn. Er volgde echter een uitstel eerst tot 23 december en nu tot 5 janua- LONDEN - "Waar zullen we beginnen?". Enigszins mismoedig staarde men gistermorgen bij de Londense gemeentereiniging naar de stapel blikjes die op Trafalgar Square achterbleef, nadat Londenaars daar massaal oud-en-nieuw hadden gevierd. Met handelsdelegatie DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Beyen (economische zaken) zal met een delegatie een Neder landse handelsexpèditie naar het Verre Oosten begeleiden, zo heeft het ministerie medegedeeld. De handelsexpeditie is georgani seerd door het Nederlands Cen trum voor Handelsbevordering VERENIGDE STATEN - Speciaal vooi een artikel over miljonairs wilde schrijve drukkerij wel even een miljoen briefjes i Maar wél onder het toeziend oog van oor een Amerikaans tijdschrift dat I, wilde de Amerikaanse staals- in één dollar laten aanrukken, agent in nauwe samenwerking met de ministeries van economische en van buitenlandse zaken. Het NCH heeft hiervoor een schip ge huurd, dat als drijvende handels tentoonstelling in de loop van ja nuari Zuid-Korea, Hongkong, Taiwan, de Filipijnen, Singapore. Maleisië en Indonesië zal bezoe ken. Voorafgaande aan de aan komst van het schip, dat onder de naam "Holland Expo II" vaart, zal staatssecretaris Beyen in deze landen besprekingen voeren. Beyen doet Taiwan niet aan. Neder land heeft geen diplomatieke be trekkingen met dit land. In Malei sië voert hij een speciale handels missie naar dit land aan. De handelsexpeditie doet het be langrijkste land op het gebied van de handel, Japan, niet aan. Voor Japan alleen al zou een va rende handelstentoonstelling een maand nodig hebben, want men kan niet volstaan met het be zoeken van slechts één haven in dit grote land. Japan krijgt een andere exportbevorderende be handeling- het NCH is van plan in 1981 een aantal handelsmissies naar dit land te zenden. Het ministerie van eccnomische za ken steunt de handelsexpeditie "Holland Expo II" meteen subsi die van 7,22 miljoen gulden. In totaal hebben 112 Nederlandse bedrijven een stand aan boord. Verder zijn vertegenwoordigd de ministeries van landbouw en vis serij en van verkeer en water staat, de provincie Noord- Brabant, diverse kamers van koophandel en de KLM. Journalisten doen bod op The Times LONDEN (UPI) - Een consortium van 300 journalisten die aan het Britse dagblad "The Times" ver bonden zijn en een groep zaken lieden heeft een bod uitgebracht op deze 196-jarige krant, die hal verwege maart dreigt te verdwij nen. Dit hebben woordvoerders van het consortium donderdag bekendgemaakt. De in Canada gevestigde eigenaar van de Times, de "International Thompson Group", kondigde eerder aan dat men de publikatie van de befaamde Engelse krant na 14 maart wil staken. Eerder deed de uitgeverij "Perga- mom Press" een bod op de Times en haar wekelijkse bijlagen, de "Sunday Times", de "Times Edu cational Supplement" en de "Ti mes Higher Educational Supple ment". Met de jaarwisseling liep de in schrijvingstermijn voor aspirant kopers van de Times af Naar verluidt zijn de twee bieders vooral geïnteresseerd in voortzet ting van de krant. Publikatie van de supplementen zou afhangen van de winstgevendheid ervan In kringen van bankiers heet het dat er veel geïnteresseerden zijn in "The Times" die met fors ver lies draait. Zo waren de uitgaven in 1980 ongeveer 70 miljoen gul den hoger dan de inkomsten. In de afgelopen 12 jaar is er een to taal verlies geleden van ruim 320 miljoen gulden. Toen de firma Thompson in okto ber aankondigde van de krant af te willen, maakte zij bekend dat kopers een garantie dienden te geven, dat ze niet alleen finan cieel maar ook kwalitatief de klus aankonden. Al ongeveer 4.000 stafmedewerkers van de Times hebben ontslag aangezegd gekregen. De Times, die voor het eerst verscheen in 1785. heeft een voor Blitse be grippen kleine oplage. Per dag produceren de persen 280.000 ex emplaren. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft drie beschikkingen vastge steld voor de tot 31 januari te van gen hoeveelheid zeevis. De be schikkingen zijn in grote lijnen gelijk aan die voor 1980 en gelden zolang er nog geen EG- visserijbeleid tot stand is geko- De gedurende deze "interimrege ling" gevangen hoeveelheden vis worden op de uiteindelijk vastge stelde hoeveelheden in minde ring gebracht, aldus het ministe- Nederlandse vissers mogen op de Noordzee (inclusief de Wadden zee en Zeeuwse stromen) 11.040 ton tong en 38.837 ton schol van gen. Deze voorlopige jaarhoe- veelheden worden onder de vis sers verdeeld overeenkomstig de voorstellen van het bedrijfsleven. In de Sont en Belt alsmede in de Oostzee is de visserij op tong en schol niet toegestaan. In het Ska- gerrak en het Kattegat is vissen op tong verboden terwijl daar de maximale hoeveelheid schol 1.087 ton bedraagt. In het kanaal van Bristol en ten zuiden van Ierland (Keltische zee); zijn de maximaal te vangen hoeveelheden tong en schol re pectievelijk 32 en 56 ton, in c golf van Biskaje 74 respectiev lijk 1 ton. Voor deze gebieden gel den geen individuele quotenn gen. zodra een quotum in eer de gebieden is bereikt, is de v rij daar verboden. De belangrijk ste maatregelen voor haring be heizen een vangverbod 11 meeste visgebieden. waaronder dc Noordzee, het Engelse kanaal, ten westen van Schotland en de Keltische zee. In de Ierse zee is het quotum 343 ton t de wateren ten ester van Ierland 2.000 ton. voor de rondvissers is in de Noordzee 3.610 ton kabeljauw gereser veerd. de overige Nederlandse vissers mogen daar maximaal 14.842 ton kabeljauw vangen. Voor de overige vissoorten zijn de toewijzingen als volgt: kool- vis. 2.425 ton (Noordzee en Ska gerrak), makreel 28.213 ton (Noordzee ten westen van Schot land en Ierland, en in het Engelse kanaal en in de Golf van Biskaje) schelvis 3.870 ton Noordzeei. wijting 1 1.730 ton (Noordzee) en sprot 1.400 ton (Noordzee) VRIJDAG 2 JANUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN jÊUt™ sa sa GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD /Juvr/sr fr^lOOi Olie f2,40 terug en kwam rond het middaguur op f 206.80 te staan. Unilever trok daarentegen vijftig cent aan op f 123.50. D< f 2.50 op f 2. Ook de verzekera i FGH

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15