Voordeel van dubbel glas is slechts tientjes Isolerende wandafwerking kan ook decoratief zijn Robert Redford als regisseur Vriendin IJje Wijkstra herenigd et kinderen VRIJDAG 2 JANUARI 1981 FILM Ze houden maar aan, die verhalen dat er mei geïsoleerde ramen in je huis meteen een bom geld te verdienen zou zijn. Het gas wordt alsmaar duur der en dat houd jij lekker in je zak, wantje hebt niet meer van die dunne ramen waar nu normaal 30 procent van je stookkosten door naar buiten vliegt. Dus ben je wel gek als je geen dubbel glas of van die voorzetramen neemt. Ze kosten bij de aanschaf wel wat, maar je krijgt er flink wal subsidie op. Belastingvrij, pak aan. De afgelopen week bijvoorbeeld ook weer: eerst komt er een boek je 'Isolatie. Wat doen we zelf van het ministerie van volkshuisves ting, en dan vind je ook nog een nieuw informatieblad van de Gi ro en de Rijkspostspaarbank in de bus, waar meteen in het eerste nummer al indringend wordt ge vraagd: „Hoe warmpjes zit u erbij door die besparing op uw ener gierekening?" Als zelfs een spaarbank het zegt, dan moet er toch geld mee te ver dienen zijn? Maar hoeveel? Laten we eens kijken in het nieuwe boekje van het ministerie (uitge voerd door het Bouwcentrum, en te koop voor f5,50 in sommige winkels en f7,40 over de post). Daar staat nu gelukkig eens een lijst in, met een gemiddelde bere kening van de kosten die je maakt en wat het je oplevert. Van een aantal isolatiemaatregelcn die je zelf kunt uitvoeren, is dat duidelijk. Goedkope zolderisola tie bijvoorbeeld, levert flink wat op. tussen de 20 en 40 procent rente van het geld dat je er aan hebt besteed, per jaar. Zelf isole ren van koude vloeren idem. Maar nu dubbele ramen, die kant en klaar uit de fabriek komen. Als je die laat zetten door de bedrij ven die daar tegenwoordig in doen, kost dat ongeveer 200 gul den per vierkante meter. Gere kend naar het gas datje daardoor minder verstookt, levert dubbel glas je in de slaapkamer 5,5 pro cent en in de warme woonkamer 11 procent rente van je uitgege ven geld op, zegt het boekje. Net toen dit boekje verscheen, werd door de regering de subsi die op dubbele ramen verlaagd van 30 naar 15 procent. Maar het uiteindelijke rendement blijft hetzelfde wat er al stond, bericht het ministerie vrolijk, want het aardgas zal naar verwachting ook duurder worden dan in het boek je staat. En dan is duurder glas toch ook weer lonender. Alleen aan het lijstje in dat boekje heb je dus verder niet veel meer. Zelf plaatsen Isoleer je de ramen volgens éen an der systeem, namelijk met zelf te plaatsen losse voorzetramen, dan kom je op andere getallen dan voor dubbel glas. Voorzetramen komen in aanschaf op ongeveer de helft van de prijs van geplaatst dubbel glas. Het rendement datje geld je aan gasbesparing ople vert, is bij zulke ramen 12 procent bij slaapkamers en 23 procent in de woonkamer. Dat zou dus per jaar je winst zijn. Elke duizend gulden die je in dubbel glas in je woonkamer steekt, verdient jaarlijks 110 gul den voor je terug. Zelfgeplaatste voorzetramen in de woonkamer verdienen elk jaar zelfs 230 gul den terug van elke duizend gul den die je er voor hebt betaal- d. Isoleer je echter de ramen van slaapkamers, dan kom je daar maar op de halve winst per dui zend gulden. Want in de slaapka mers valt normaal minder warm te te besparen. Bij deze rekensommen is dus de subsidie die je krijgt bij de aan schaf van isolerend glas. al mee geteld. En ook is er alvast reke ning gehouden met de verwachte gasprijsstijging in de komende tien jaren. De gasprijs is daarom gesteld op gemiddeld 65 cent, en dit jaar is hij nog pas 34 cent per kubieke meter. 100 gulden verlies Helaas is er nog iets, dat meetelt. Bij het (dus alweer meteen verouder de) kostenlijstje in het pas ver schenen boekje, staat aan het eind de opmerking: „N.B. - Hier bij is geen rekening gehouden met renteverlies èn afschrijvin- g". Maar zeker die rente mag je natuur lijk niet zomaar voor het gemak buiten beschouwing laten. Want dan praat je jezelf een warmte- winst aan, die je eigenlijk niet hebt. Je kunt momenteel makkelijk het geld datje aan geïsoleerde ramen zou uitgeven, voor zes of zeven jaar nn een spaarbank zetten te gen een vaste rente van zeker 10 procent. Hoe je ook redeneert, die rente laat je schieten als je voor dat geld dubbel glas of Voorzetramen koopt. Dat betekent dus, dat je met elke duizend gulden die je nu aan glas isolatie uitgeeft, 100 gulden ren teverlies lijdt, die je eerst nog weer uit je ruiten terug moet halen. Door Bert Bakker Als je je mooie winst op je gasreke- ning wilt gaan uitrekenen, dan moet je dit verlies aan rente ook meetellen. Want het zou niet meer moeite kosten om met je geld naar de bank te lopen, dan naar de glashandel. Veel winst weg Dus gaat er in elk geval voor de eer ste zeven jaar overal 100 gulden af van de gaswinst-per-duizend be stede guldens. Dan blijft er nog maar over een winst in de woon kamer van 130 gulden bij zelf ge zette voorzetramen. Op voorze tramen in de slaapkamer verdien je op elke duizend gulden die je er in stak. per jaar 20 gulden. Bij dubbel glas in de woonkamer steek je per jaar nog maar een tientje werkelijk voordeel per duizend geïnvesteerde guldens in je zak. Met isoleren van de slaapkamerra men kom je zelfs op verlies, ver geleken bij een spaarbankboek je: Elke duizend gulden die je in dubbel glas voor slaapkamers steekt, kosten je per jaar 45 gul den extra. En dat zeker zeven jaar lang, zolang je het geld voor 10 procent op de bank had kunnen hebben. Geld lenen Hebt u het geld niet voorhanden, en denkt u toch over glasisolatie, dan moet u er wel rekening mee houden dat er nog meer van uw voordeel af gaat als u het geld bij een bank gaat lenen. Bij de ban ken is een speciale 'voordelige' isolatielening te krijgen. Dat wil zeggen, mits je het werk door een bedrijf laat doen. De rente op zo'n lening is 14 procent. Dat is dus nog eens 4 procent meer dan het renteverlies van iemand die het geld al had. Je moet in de jaren datje rente be taalt die 14 procent kosten ook meerekenen. Er blijft dan van je 'gas-winst' nog minder over. Waar ook niet over wordt gespro ken, dat zijn de bijkomende kos ten van glasisolatie. Verfwerk. Nieuwe gordijnen. Vaak blijkt na het plaatsen van dubbel glas de vitrage te kort te zijn doordat de oude vensterrand eruit is gegaan. De gordijnen hangen dan ineens een beetje raar hoog boven de on derrand van het raam. En natuur lijk de glasverzekering; als je hem nog niet hebt zul je eerder ge neigd zijn er eentje te nemen, met die dure ruiten. Daarom is het met dubbel glas an ders dan ze zo hardnekkig vol houden. Je verdient er niet mak kelijk wat mee op je gasrekening. Met voorzetramen heb je eerder winst, maar dan moetje het werk wel zelf doen. En tenzij je erg han dig bent, valt dat lang niet altijd mee. Het komt er op aan dat zulke ramen perfect zitten, anders iso leren ze niet goed. Je komt mak kelijk in de condensproblemen. Daar wordt door de verkopers van dit soort ramen vaak wat al te luchthartig over gesproken. Het is dan ook een feit dat dubbel glas veruit koploper is in de vensteri solatie. Dubbel glas of voorzetramen in huis kan behaaglijk zijn. Niet meer zo'n koude raamkant in een kamer, dat is prettig. En doordat het je wat in de stookkosten kan schelen, wordt de prijs van zulke dingen nu haalbaarder dan voor heen. Maar je verdient het niet makkelijk terug, in de meeste ge vallen. Dat moet zeker iedereen die er geld voor moet lenen, goed bedenken. Van het Grote Geldvoordeel, dat zo vaak wordt voorgespiegeld (Zelfs de overheid laat dit misver stand bestaan), zie je nog in geen jaren iets. "Flying high" - Doldwaze vlucht met volstrekt gevloerde bemanning. Luxor, Leiden. "Monty Python's Life of Brian" - Lachen geblazen met bekend team. Camera. Leiden. i lit nnpi 'p strikes back" - Goede opvolger van Star War.: Lido 1, Lei den. "Aristocats" - Vertederende Walt Dh-ney-katten Lido 2. Leiden. "The Blues brothers"-Twee broer tjes op pad van de muziek. Lido 3. Leiden. "Stardust" - Niet geheel geslaagde 'nieuwe Allen'. Studio, Leiden. "Flash Gordon" - Queen als muzi kaal decor oor sc. ience-fiction-ach- tig produkt, Trianon, Leiden. "The final countdwon" - G^-en hoogvlieger, niettemin amusant, Eu ro 1 en 2. Alphen. "Platvoet aan de Nijl" - Bud Spen cer in Egypte aan slag. Euro 3. Al phen. "Xanadu" - Olivia Newton John en Gene Kelly in niemendalletje. Euro 4, Alphen. Nachtfilms "Life of Brian" - Jamera, Leiden. "Thorn curt?' - Luxor, Leiden. "Airport '7' - Eu-o 1, Alphen. "The fin i, t oi», taown"- Euro 2, Al phen. De zwoele Zweedse" - Euro 3, Al- "Villa Rides" - Euro 4, Alphen. Rex "Zwoele zomerfeesten". Den Haag "De Zoeloe's vallen aan" - Apollo 1 (460340), 16 jr. "De twee missionarissen" - Apollo 2. 12 jr. "The final countdown" - Asta (463500), al. "Monty Python's life of Brian" - Bij ou (461177), 12 jr. "The Blues brothers" - Calypso (463502), al. "Flying high" - Babylon 1 (471656), al. "The missing link" - Babylon 2. al. "Being there" - Babylon 3. al. "Caligula" - Camera (467200). 18 jr. "Aristocats" - Cineac (630637), al. "The empire strikes back" - Cineac 2. al. "When a stranger calls" - Cineac 3. 16 jr. "Flash Gordon" - Corso (467200), 12 jr. "Kramer vs Kramer" - Du Midi (855770). al. "Ben Hur" - Euro (667066). al "Smokey and the bandit 2" - Metro- pcle 1 (456756), al "Flash Gordon" - Metropole 2.12 jr. "Stardust" - Metropole 3. al. "The Shining" - Metropole 4. 16 jr "Het duivelse complot van dr. Fu Manchu" - Metropole 5. 12 jr. "The empire strikes back" - Odeon 1 (462400). 12 jr. "Het duivelse complot van dr. Fu Manchu" - Odeon 2, 12 jr. "Aristocats"'- Odeon 3, al. "The secret policeman's ball" - Odeon 4, 16 jr. "Brubaker" - Odeon 5. 16 jr. "Jong en gewillig" - Le Paris 1 (656402), 18 jr.. "Perverse heerlijkheden" - Le Paris 2. 18 jr. "Grijpgrage meisjes" - Le Paris 3,18 jr. "Flash Gordon" - Passage (460977), 12 jr. "Die Nichten der Frau Oberst" - Royal 3 (601192), 16 jr. "Game of death" - Royal 4, 16 jr. "De karate doodsprong" - Royal 5, 16 jr. "Flying high" - Studio 2000 (542288), al. "The Blues brothers" - De Uitkijk (542288), al. Amsterdam "The Blues brothers"- Alfa 1 (278806), al. "Sitting ducks" - Alfa 2, 16 jr. "Aristocats" - Alhambra 1 (233192), al. "Stardust" - Alhambra 2, al. "The final countdown" - Bellevue Cinerama (234876). al. "Flying high" - Calypso 1 (266227), al. "Monty Pvth ...'s Life of Brian" - Cal;.2, 12 jr. "Klopjacht in New York" - Calypso J. 12 jr. "Lust-lollies" - Centraal (248933), 18 jr. "Smokey and the bandit2"-Cineac Damrak 1 (245648), al. "The Pink Panther strikes again" - Cineac Damrak 2, al. "Aristocats" - Cineac (243639), al. "The secret policeman's ball" - Ci- necenter (236615), 16 jr. "Last tango in Paris" - Cinecenter, 16 jr. "Vrouwenstad" - Cinecenter, 16 jr. "Flying high" - Cinema 1 (154243), al "The Blues brothers" - Cinema 2, al. "The Empire strikes back" - Citv 1 (234579), al. "Aristocats" - City 2, al. "Play time"-City 3. 12 jr. "Chère inconnue" - City 4, al. "De Witte van Sichem" - City 5, al. "Jezus van Nazareth 1 en 2 - City 6, al. "Twee door het dolle heen" - Du Mi di (723653), 12 jr. "The missing link" - Leidseplein- theater (235909), al. "Brubaker" - Nöggerath (230655), 16 jr. "Cry for Cindy" r Parisien (248933), 18 jr. "The Empire strikes back" - Rem- brandtpleintheater 1 (223542), al. "Papillon" - Rembrandtpleinthea- ter 2. 12 jr. "Wav of the black dragon" - Rex (246132). 16 jr. "The final countdown" - Rialto (723488), al. "Pas op of we slaan d'r op" - Rivoli (723488), 12 jr. "Ik vergat te leven" - Roxy (232809), al. "LaTerrazza"-Studio K (231708), 16 jr "The secret policeman's ball" - The Movies 1 (245790), 16 jr "La femme enfant" - The Movies 2, 16 jr. "Hiroshima mon amour" - The Mo vies 3. 16 jr "Flash Gordon" - Tuschinski 1 (262633), 12 jr. "Stardust memories" - Tuschinski 2. al. "The Shingin" - Tuschinski 3, 16 jr. "Caligula" - Tuschinski 4, 18 jr. "Het duivelse complot van dr. Fu Manchu" - Tuschinski 5, al. "Being there" - De Uitkijk (237460), lliil'llliinl Blijvers Ramen en deurendaardoor gaat veel warmte verloren. Er wordt bij het kiezen van wandaf- werkingsmaterialen steeds meer aandacht besteed aan de isoleren de eigenschappen. Wanneer men namelijk bij het aanbrengen van een nieuwe wandbekleding niet alleen verfraaiing van het inte rieur, maar ook nog een bijdrage tot een beter energiebeheer kan bereiken, slaat men twee vliegen in èèn klap. Bovendien wordt een stuk werk bespaard; eerst isolatie op een wand aanbrengen en daar na decoratief afwerken is dubbel werk. In dè sector van textielwandbekle- ding zien we steeds meer materia len met een isolerende ruglaag van kunststofschuim verschij nen. Ze hebben het bijkomende voordeel dat ze tevens kleine gaatjes en scheurtjes in de wand egaliseren. Een ander, vrij nieuw wandafwer- kingsmateriaal met een zeer hoge isolatiewaarde is Decoriso. Het Het nieuwe jaar op de televisie wordt ingeluid met twee films van Alfred Hitchcock. De Ne derlandse tv neemt er daar van één van voor zijn reke ning: To catch a thief die maandagavond door de NCRV wordt gebracht. Een luchtige thriller die zich af speelt aan de Franse Riviera. Clarck Gable speelt daarin de voormalige j u weiend ief John Robie die in Cannes een te ruggetrokken bestaan leidt. Bij Duitsland 2 komt vrijdag avond Stage fright aan bod. Zoals de titel al aangeeft speelt het verhaal zich af rond het toneelpodium, waarbij Mariene Dietrich een revue- ster speelt. Liza Minnelli en Michael York spelen de hoofdrollen in de meest succesvolle film van Bob Fosse, Cabaret over het leven in Berlijn vlak voor het Nazi-tijdperk. De film wordt bestaat uit een enkele centime ters dikke vaste schuimlaag, waaropeen decoratieve laag (lin nen of houtstructuur) is aange bracht. Het materiaal is in de vorm van grote (kamerhoge) pa nelen en in kleinere tegelvorm verkrijgbaar. De zijkanten zijn voorzien van in elkaar passende groeven, zodat de panelen of te gels exact in elkaar sluiten, zon der dat er „koudebruggen" kun nen ontstaan. Hoe groot de isolatiewaarde van" Decoriso is, blijkt uit de metin gen die daarnaar verricht zijn. Een spouwmuur die met dit ma teriaal wordt bekleed isoleert zelfs nog iets beter dan wanneer de spouw met schuim wordt ge vuld. In sommige gevallen is spouwvulling niet mogelijk; wie bijvoorbeeld in een flat woont, kan niet alleen zijn eigen stukje van de totale muur laten behan delen. Een minstens gelijk resul taat is wel individueel te bereiken met genoemd materiaal. Het aanbrengen is erg gemakkelijk: op de achterkant worden regel matige dotten montagekit aange bracht. Op maat snijden, uitsnij dingen maken enz. is heel simpel. Een scherp mes doet het hele werk. Wegens de grote isolerende eigen schappen is (overigens onder de algemene voorwaarden die daar aan gesteld zijn) subsidie op de kosten van aanschaf mogelijk. Verkoopadressen zijn bekend bij VPI, Zwanenburg, tel. 02907- 5641. woensdag op Duitsland 3 ge bracht. Diezelfde Michael York speelt de Russische componist Tsjaikowski in Music Lovers dat ook op woensdagavond, maar dan via Belgie wordt vertoond. Gene Kelley dankt zijn laam vooral aan Singing in the rain, die voor de zoveelste maal (dit keer vrijdag op Bclgié 1) op het programma staat. Gene wordt daarin verliefd op de danseres Kathy Selden. Het programma: ZATERDAG Das fliegende Klassenzimmcr: 15.30 uur; Dtsl. 1 -(regie: Werner Jacobs. Duitse film uit 1973). Ignace; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: Pierre Colombier met Fernandel. Franse film uit 1937). Fraue- nartzt Dr. Pratorius; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Curt Goetz. Duitse film uit 1949). Monte rey Pop; 20.15 uur; Dtsl 3 (do cumentaire uuit 1968 over popfestival). The walking hills; 22.05 uur; Dtsl. 1 (regie: John Surges met William Bi shop. Amerikaanse film uit 1949). ZONDAG: Safety Last; 15.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Fred New- meyer met Harold Lloyd. Amerikaanse film uit 1923). MAANDAG: To catch a thief; 19.55 uur; Ned. 1 Kochalmy Sie; 21.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Krystof Wojciecjowksi. Pool se film uit 1974). Insiang; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Lino Brocka. Fillippijnse film uit 1977). DINSDAG The prince and the pauper; 14.30 uur; Dtsl. 1 (re gie: Don Chaffey. Amerikaan se film uit 1962). White heat; 20.40 uur; Bel. 2 (regie: Raoul Walsh met James Cagney. Amerikaanse film uit 1949). Boy friend; 22.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Ken Russell met Twig gy. Amerikaanse film uit 1971). WOENSDAG: Kid Galahad; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Phil Karlson met Elvis Presley. Amerikaanse film uit 1961). VRIJDAG: Too far to go; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Fielder Cook met Michael Moriarty. Amerikaans-Engelse film uit 1978). Singing in the rain; 20.15 uur; Bel. 1. Stage fright; 23.05 uur; Dtsl. 2. DRACHTEN - Aaltje van der Tuin. destijds de vriendin van IJ je Wijkstra. is herenigd met haar kinderen. Maandag zag zij voor het eerst na vijftig jaar vier van haar kinderen terug tijdens een reünie in restaurant De Wilgen hoeve in Drachten. Zij kreeg daar onder meer een fclicitatietcle- gram van de makers van de film „Het teken van het beest", die gaat over het leven van IJje Wijk stra. „Ik wil in tien jaar proberen in te halen wat ik in die vijftig heb gemist", zei Aaltje na de hereni ging met haar familie. Twee kinderen van Aaltje lieten verstek gaan, onder meer uit angst voor de publiciteit. Zo zeg gen enkele familieleden nog her haaldelijk telefonisch te worden bedreigd. De familie van Aaltje van der Tuin heeft al diverse afspraken Hitchcock in Kijkhuis LEIDEN - Drie thrillers van Al fred Hitchcock staan in de week van 5 tot en met 10 ja nuari op het programma van het Kijkhuis (Vrouwenkerk- koorstraat 17, Leiden). Maan dag 5 januari wordt de 45 jaar oude film Thirty-nine Steps vertoond. Donderdag is Rear Window uit 1954 aan de beurt, terwijl de Hitckcock-cyclus vrijdag en zaterdag wordt be sloten met Suspicion (1941). Aanvangstijden van alle voor stellingen ia 20.00 en 22.15 gemaakt voor bezoeken aan Aal tje in Amsterdam en volgens de kinderen is de familieband weer helemaal hersteld. De familie heeft jarenlang in de veronder stelling verkeerd dat Aaltje was overleden. Een maand geleden bleek dat ze nog in leven was na dat medewerkers van de KRO- radio naspeuringen hadden ge daan voor een radio-programma over Aaltje. Aaltje van der Tuin is zelf ook op getogen over het weerzien met haar kinderen en de ontmoeting met kleinkinderen en ach terkleinkinderen. Volgens een dochter uit Amsterdam, uit een later hi.welijk, ging er nooit een dag voorbij waarop Aaltje niet sprak over haar kinderen in Gro ningen. Zij had haar kinderen niet meer gezien sinds ze in 1929 werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, omdat ze haar kin deren in de steek had gelaten. Volgens Aaltje deed ze dit om haar kinderen opgenomen te krij gen in het armenhuis, omdat ze er zelf niet meer voor kon zorgen. J ROTTERDAM (ANP) - Het tiende festival van Film International speelt zich van 5 tot 16 februari af in de zes zalen van het Lanta- rencomplcx in Rotterdam. Het is georganiseerd door de Rotter damse kunststichting met steun van het ministerie van CRM en de gemeente Rotterdam. Van 29 februari tot 16 maart is het festival onder dak in filmhuizen in Antwerpen. Voor een presen tatie van het grootste deel van de films in Amsterdam werd niet op tijd subsidie verleend. Van de festivals van dit jaar wor- Robert Redford is in zijn nieuwe film "Ordinary People" naar de an dere kant van de camera verhuisd. Hij maakt mei deze film zijn debuut als regisseur. De film is gebaseerd op een boek van Judith Guest waar in een middle-class gezin in Chica go wordt geportretteerd. Op de foto: Robert Redford en actri ce Mary Tyler Moore. Andere spe lers in Redford's film zijn Donald Sutherland en Timothy Hutton. In samenwerking met het Goethe- instituut wordt de aandacht ge vestigd op nieuwe Duitse films van: Hans Noever, Luc Bondy, Frank Ripploh, Werner Schroe- ter, Robert van Ackeren en E. Kneihsl, Peter Stein, Herbert Achternbusch en Peter Frat- scher. Donald Ritchie, criticus en kenner van Japanse films, komt een se rie inleidingen geven. Aanlei ding is het voorbereiden van een Japans filmjaar, waarin Film In ternational veel recente Japan se films zal uitbrengen. International den in Rotterdam de jongste films vertoond van: Jean-Luc Godard, Maurice Pialat, Otar Iosselliani, Wim Wenders, M. Antonioni, Claude Faraldo, Hans Noever, Kardo Godina en Rene Allio. Van Iosselliani wordt ook diens eerste speelfilm "Vallende bladeren" die nog niet in ons land was te zien, ver toond. Tiende Film

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14