Israël ontkent vernietigen lijken Moord op generaal werk Rode Brigades Griekenland werd in alle rust lid EG W.-Duitsland weigert hogere bijdrage EG Zestien doden bij explosie Unifil-soldaten getuige verbranden resten Palestijnen Verwijten Wiesenthal aan Israël en joden Sowjet-Unie blijft bezorgd over voedsel en economie VRIJDAG 2 JANUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 13 ATHENE - „Met onze aansluiting raken we uit een eeuwenlang iso lement en ontdoen we ons van de noodzaak, beschermers en voog den te zoeken". Dit zei de Griekse president Karamanlis in een boodschap ter gelegenheid van nieuwjaarsdag, de eerste dag van Griekenlands volledig lidmaat schap van de EG. En premier Ral lis had het in zijn toespraak over „een weg die door onze natie wordt afgebakend voor vele de cennia, misschien voor vele eeu- „Ik ben optimistisch over de toe komst van onze natie", aldus Ral lis, „want ik geloof in de grote deugden van ons volk. Griekse wetenschapsmensen, boeren, in dustriëlen, zakenlieden, studen ten en bedrijfsleiders blijven nooit achter op het terrein van de wedijver". Oppositieleider Andreas Papand- reou repte in zijn laconieke nieuwjaarsboodschap in het ge heel niet over de aansluiting bij de EG, waar hij een tegenstander van is en die hij alsnog aan een referendum wil onderwerpen. Hij beperkte zich ertoe de zeker heid uit te spreken dat het volk in het komende verkiezingsjaar zijn socialistische PASOK aan de macht zal brengen, 'de Beweging van de Verandering', en daarmee een eind zal maken aan 35 jaar bewind van de rechterzijde die, zo zei hij daags tevoren, „aan pen sionering toe is". Ongewoon stil lagen de straten van het Atheense centrum er bij, waar sinds twee weken de vlaggen van de tien EG-landen hangen die al een beetje verschoten zijn omdat ze ook zijn gebruikt bij de cere monie van de ondertekening van het aansluitingsverdrag in mei 1979. De eerste dag van het jaar is in Griekenland - behalve aan het verwoed beoefenen van het kaartspel - vanouds gewijd aan de heilige Vasilis, die als Griekse sinterklaas geschenken geeft aan de kinderen. Een periode van druk winkelen wordt daarmee afgesloten, die deze keer, behalve de inflatie van 26 procent, werd overschaduwd door de branden die, vlak voor Kerstmis, de twee grootste wa renhuizen van de hoofdstad ge heel verwoestten, tengevolge van moedwillig veroorzaakte explo sies. Meer dan over de EG gingen over deze 'duivelse ramp', zoals premier Rallis het uitdrukte, de afgelopen week alle gesprekken. Een geheimzinnige- organisatie die zich 'Oktober '80' noemt, heeft de verantwoording ervoor genomen en aangekondigd dat ze nog meer „burchten van de bur gerlijke klasse" zal belagen. Doordat een van de twee gebou wen op grond van gebleken on deugdelijkheid moet worden ge sloopt, ligt het verkeer op het drukste punt van de stad nog steeds geheel stil. Het waren juist deze twee waren huizen - op zichzelf vanouds een on-Grieks fenomeen - die de laat ste jaren een 'Europees cachet' aan de hoofdstad gaven. Het is wel opvallend dat ze verwoest werden praktisch aan de voor avond van de aansluiting. Was het het werk van zich tegen de consumptiemaatschappij verzet tende gelederen die zich een maand tevoren ook al weerden door het vernielen van talloze eta lages in het centrum, of zijn hier 'destabiliserende' machten van uiterst rechts in het spel, zo vraagt men zich af.' In de boodschap van Karamanlis klinkt enige ongerustheid door: „Ook bij ons heeft het geweld zijn intrede gedaan, dat hard moet worden neergeslagen door ons al len". „Vele zijn de voorbeelden die de internationale wereld ons biedt ter navolging of vermijding. Van de keuze die we zullen doen hangt onze toekomst af'. Nederland wèl akkoord BONN (Reuter/ANP) - Na Frankrijk en België heeft ook West- Duitsland besloten niet mee te betalen aan een aanvullende be groting van de Europese Gemeenschap voor 1980. Dit heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van financiën woensdag bekendgemaakt. Het Europese Parlement heeft eerder deze maand besloten de be groting voor 1981 te verhogen met een aanvullende begroting van ruim een miljard gulden voor 1980. Dit extra geld zou dienen voor maatregelen op het gebied van het sociale en het regionale beleid. De ministers van financiën van de EG-landen waren al akkoord gegaan met een aanvulling van 275 miljoen gulden, maar vorige week konden zij het niet eens worden over een standpunt inzake de verhoging van dat bedrag tot ruim een miljard gulden. Italië, Groot-Brittannië en Ierland, de landen die het meest zijn gebaat bij de extra uitgaven, schaarden zich in de ministerraad aan de zijde van het parlement. Frankrijk. West-Duitsland, Bel gië, Nederland en Denemarken waren het echter niet eens met de door het parlement gevolgde procedure voor vaststelling van een aanvullende begroting. Het uitblijven van een formele verwer ping van de begroting in de ministerraad opende voor het Euro pese Parlement de mogelijkheid deze voor aangenomen te ver klaren. De voorzitter van het parlement, Simone Veil, deed dit vorige week dinsdag. Frankrijk. België en West-Duitsland zullen dus hun aandeel niet betalen. De bijdrage van de Bondsrepubliek zou dertig procent van het totale bedrag belopen. De Nederlandse regering besloot woensdag wèl te betalen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is Nederland van mening dat er niet zodanige obstakels zijn dat niet tot betaling zou kunnen worden overgegaan. TEL AVIV (AFP) - Simon Wie senthal, de Oostenrijker die zich faam heeft verworven als "nazi-jager" heeft gisteren Is raël en het jodendam verwij ten gemaakt, dat zij het front tot bestrijding van het neo- nazisme hebben verengd. Dat deden zij door de holocaust van de nationaal-socialisten alleen te beschouwen als een vernietiging van de joden. "Daarbij vergeet men", aldus Wiesenthal in een vraagge sprek met een Franstalig dag blad, "dat de Joden in een groot aantal concentratie kampen slechts een minder heid vormden". Hij houdt de joden voor, dat zij de ware verliezers zullen wor den van de strijd tegen het neo-nazisme, tenzij ze een ge meenschappelijk front hel pen vormen tegen het weer oplevende nazisme. De slag zinnen van het nazisme zijn overgenomen door nieuw- links en nieuw-rechts, aldus Wiesenthal. "De joden zijn maar het begin. Het neo-nazisme is, net als het nazisme dat was, de vij and van de gehele mensheid", aldus de 72-jarige Wiesen thal. JERUZALEM, DEN HAAG - Het Israëlische legercom- mando ontkent met klem dat Israëlische militairen op eerste kerstdag in Zuid-Libanon hebben geprobeerd vijf lijken te vernietigen van een groep overmeesterde Pale stijnse commando's. Dit is vanochtend vroeg door een Israëlische legerwoordvoerder gezegd. Nederlandse militairen van de VN- Vredesmacht in Zuid-Libanon houden evenwel vol dat zij er ge tuige van zijn geweest dat Israëli sche soldaten de opgestapelde lij ken van de omgekomen Palestij nen met een onbekende vloeistof overgoten en de brandstapel daarna door middel van explosie ven in brand staken. Onderzoek Gezien de ernst van het incident heeft de VN-vredesmacht in eer ste instantie het Internationale Rode Kruis gevraagd een onder zoek in te stellen en te proberen de lijken te bergen. Toen dit niets opleverde, heeft de VN- vredesmacht zelf een medisch team gestuurd naar Wadi al Ayn, waar de Palestijnen waren onder schept. Dit team werd, volgens een verkla ring van de VN-vredesmacht, daarop beschoten door een Israë lische patrouille, waardoor het zijn taak niet kon uitvoeren. Ten slotte hebben de Israeli's, aldus het communiqué, de stoffelijke overschotten in plastic zakken verpakt en zijn met hun vracht richting Israël vertrokken. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van defensie verklaarde gisteren dat zo lang is gewacht met het naar buiten brengen van het incident, omdat men eerst volkomen zekerheid wilde hebben over de toedracht van de zaak. Een officiële zegsman van het Is raëlische leger ontkende vanmor gen de hele affaire. Volgens de legerwoordvoerder is het uitge sloten dat er ooggetuigen zijn ge weest, omdat het treffen tussen Israëli's en de Palestijn receptie MOSKOU (AFP/DPA) - De econo mische problemen en vooral de produktie van consumptiegoede ren blijft een van de belangrijkste punten van zorg voor de Sowjet- leiders. Dal valt op te maken uit de nieuwjaarsboodschap van president Leonid Brezjnjev die gisteren door alle Russische kranten is gepubliceerd. Brezjnjev onderstreepte dat de par tij in de komende jaren "bijzon dere aandacht zal geven aan het voedselprobleem en de verho ging van de produktie van con- sumpotiegoederen". De Russi- che leider wees erop dat het Rus sische volk "beter leeft" maar de doeltreffendheid in wetenschap en produktie moeten worden ver beterd". Wat betreft de buitenlandse poli tiek sprak Brezjnjev zich uit "voor ontspanning en verster king van de samenwerking". De Russische president wees echter op "conflicten en complicaties" die door het imperialisme wor den veroorzaakt. Brezjnjev zei voorts dat zijn land zijn defensie capaciteit zal handhaven. Polen Polen heeft na de,onrust van de af gelopen maanden op rustige wij ze nieuwjaar gevierd. President Henryk Jablonski zei woensdagavond in zijn door ra dio en televisie uitgezonden nieuwjaarstoespraak dat de "ge meenschappelijke zege van het arbeidersprotest en de vernieu wingsgezinde krachten in de par tij" tot een weg naar begrip heeft geleid. In gelijkluidende zin liet partijleider Kania zich uit in een rede voor partijfunctioniarissen in Gdynia. Kania wees er wel op dat de communistische partij haar autoriteit moet herwinnen. Zowel Kania als Jablonski bena drukten de bondgenootschappe lijke trouw van Polen aan de Sowjet-Unie en de andere socia listische landen. Tass Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft gisteren gezegd dat "anti-socialistische krachten" in Polen proberen de vrije vakbond Solidariteit te gebruiken om een politieke oppositie te scheppen en het land naar een economische chaos te voeren. De waarschu wing was kennelijk bedoeld om de druk op het leiderschap van de communistische partij in War schau gaande te houden. Zij kwam na een periode van betrek kelijke terughoudendheid in de commentaren van Moskou over de binnenlandse gebeurtenissen in Polen. mando's zich afsplde n een grot. Daar werden de vijf Palestijnen gedood. Bij het vuurgevecht werd een van de Palestijnen uit eengereten, aldus de woordvoer der, toen een riem met handgra naten, die hij om zijn middel had, ontplofte. Volgens de legerwoordvoerder hebben Israëlische soldaten stan daardinstructies om lijken achter te laten. Dat is, zegt hij, ook na het incident op 25 december ge beurd. De verklaring van de Ne derlandse VN-militairen noem de de woordvoerder "onzinnig" Luchtgevecht Twee Syrische gevechtsvliegtui gen van het type Mig 21 zijn woensdagmiddag boven Zuid- Libanon neergeschoten in een luchtgevecht met Israëlische vliegtuigen die terugkeerden van een bombardement op Palestijn se doelwitten in Libanon, aldus een bekendmaking van het Israë lische opperbevel. Alle Israëli sche vliegtuigen keerden op hun basis terug. Volgens ooggetuigen namen van Israëlische kant zes vliegtuigen deel aan het gevecht. De Syrische toestellen probeer den volgens de Israëlische be kendmaking de Israëlische vlieg tuigen te onderscheppen terwijl ze op weg terug waren naar Israël. Hua Guofeng niet op nieuwjaars- PEKING (AFP) - De voorzitter van de Chinese communistische par tij, Hua Guofeng heeft gisteren niet de nieuwjaarsreceptie bijge woond van het centrale comité van de partij. Op de receptie waren ongeveer honderd personen aanwezig, on der wie de vice-voorzitter van de partij Deng Xiaoping. In een be richt van het officiële persbureau Nieuw China wordt gezegd dat de receptie werd "gepresideerd" door de secretaris-generaal van de partij, Hu Yaobang. Hua Guofeng is al sinds 27 novefri- ber niet meer in het openbaar ver schenen. Al enige tijd doen in goedingelichte kringen in Peking berichten de ronde dat de kenne lijk in ongenade gevallen Hua, die Mao Zedong als partijleider opvolgde, binnenkort zijn post zal moeten prijsgeven aan secre taris-generaal Hu Yaobang, die onlangs nog heftige kritiek lever de op de culturele revolutie in China. De Chinese premier, Zhao Ziyang noemde in een toespraak de co- nomische situatie in China "goed". "De politiek van aanpas sing van onze economie is posi- tiefen zal in 1981 worden voortge zet", aldus Ziyang. Volgens diplomaten in Peking vormt de afwezigheid van Hua het duidelijkste signaal tot nu toe dat de opvolger van Mao de machtsstrijd met de "pragmati ci" oinder leiding van Deng Xiao ping heeft verloren. Volgens sommige bronnen heeft Hua al zijn ontslag ingediend en zal dit binnenkort door de partij worden aanvaard. Hu Yaobang, die tijdens de culture le revolutie werd weggezuiverd en twee en een half jaar in een koeienstal moest leven, wordt be schouwd als de bijna zekere op volger van Hua Guofeng. In de herfst van vorig jaar moest Hua het premierschap al overdragen aan Zhao Ziyang, die net als Hu politiek dicht staat bij Deng Xiao ping. I generaal Calvaligi overhandig- ROME - Op oudejaarsavond werd in Rome de 61-jarige generaal van de carabinieri, Enrico Calvaligi, vermoord. De moord werd later in de avond opgeëist door de 'strijdende communistische een heden', een soort jeugdafdeling van dê Rode Brigades (die later eveneens de verantwoordelijk heid voor zich opeisten). De twee jeugdige daders, die vol gens ooggetuigen niet ouder dan tussen de 17 en 20 konden zijn, waren de woning van de generaal binnengekomen onder het voor wendsel van de aflevering van een geschenkenpakket. Aan dit pakket, bestaande uit fjessen wijn, werd door de politie grote waarde gehecht: het werd op de televisie getoond, in de hoop dat de winkelier die het vervaardigd heeft zich zal melden. In een pe riode, waarin dit soort geschen ken bij duizenden over de toon bank plegen te gaan. lijkt dit een ïjdele hoop. De huiszoekingen in heel Rome leverden tot dusverre geen spoor van de moordenaars op. Generaal Calvaligi was belast met de veiligheidsmaatregelen in en om de speciale gevangenissen voor terroristen en werkte in deze hoedanigheid nauw samen met de op 12 december ontvoerde topambtenaar van het ministerie van justitie. Giovanni d'Urso. Er is geen twijfel aan. dat de moord deel uitmaakt van het groot scheepse terroristenoffensief te gen de speciale gevangenissen, dat op 1 december begon met de moord op de arts van de Romein se gevangenis Giuseppe Furci en later werd voortgezet met de ont voering van d'Urso en de gevan genisopstand in Trani. D'Urso is al sinds zijn ontvoering onder worpen aan een zogenaamd 'pro letarisch proces' en een deel van zijn 'verhoor' is, samen met een schriftelijk interview met de Ro de Brigades, via een geheimzinni ge tussenpersoon in het bezit ge komen van het Romeinse week blad TEspresso'. Voor deze bij zonder vreemde geschiedenis werd op nieuwjaarsdag de ver antwoordelijke redacteur Mario Scialoja gearresteerd. De politie gelooft niets van zijn verhaal over de onbekende tussenpersoon en beschuldigt hem van valse getui- genis en begunstiging van de ter roristen. Uit het document van TEsprcsso' blijkt niet alleen, dat de Rode Bri gades voortreffelijk op de hoogte zijn van de interne organisatie van het gevangeniswezen (en de politie zoekt dan ook al jaren naar handlangers van de terroristen binnen het overheidsapparaat), maar ook dat de ontvoerde amb tenaar maar al te bereid is hun informaties te bevestigen en aan te vullen. De moord op generaal Calvaligi lijkt hiervan een direct gevolg, en de politie vreest een Verdere golf van aanslagen tegen personen, die verantwoordelijk heid dragen voor de gevangenis organisatie. En ofschoon de Rode Brigades in het schriftelijke in terview verklaren niet te geloven in langdurige gevangenisstraffen en de ambtenaar dus niet langer dan nodig zullen vasthouden, wordt er toch ernstig rekening mee gehouden, dat zij 'het pro ces', zoals indertijd tegen Aldo Moro, op een 'doodvonnis' laten uitlopen. Intussen maakte het Italiaanse mi nisterie van justitie bekend, dat de ontruiming van de speciale veiligheidsafdeling op het gevan geniseiland Asinara nu voltooid is. Hiermee is voldaan aan de voornaamste eis van de Rode Bri gades, maar volgens de regering is dat niet anders dan de uitvoe ring van een lang geleden geno men besluit en staat de ontrui ming in gc-cn enkel verband met de ontvoering van d'Urso. NAIROBI AFP/DPA/Reuter) - Bij een ontploffing woensdagavond in het Norfolk hotel in Nairobi zijn minstens zestien personen om het leven gekomen, zo heeft de Keniase politie gisteren be kendgemaakt. Vijfentachtig per sonen zijn gewond. De meeste slachtoffers zijn niet-Kenianen. Politiecommissaris Benjamin Ge- thi wees speculaties als zou de ontploffing zijn veroorzaakt door een bom die uit een vliegtuig was geworpen volstrekt van de hand. Hij sloot echter niet uit dat er in het hotel een bom is gelegd. De speculaties waren ontstaan na verklaringen van ooggetuigen die hadden gezegd dat een vlieg tuig "iets" had laten vallen. De ontploffing werd gevolgd door een brand die de hotelvleugel van het twee verdiepingen tellende gebouw in de as legde en het dak van de eetzaal deed instorten. De explosie was zo krachtig dat zij tot twintig kilometer in de om trek kon worden gehoord. Het 70 jaar oude zeer luxe Norfolk hotel was een geliefd rustpunt van safarigangers. Ooit bezoch ten Theodore Roosevelt en Er- nest Hemingway de plaats. Tientallen gewonden bij rellen in Goettingen O GOETTINGEN (AFP/DPA) - Bij botsingen .in het Westduitse Goettingen tussen ongeveer 300 jeugdige manifestanten en de po litie zijn oudejaarsnacht tiental len personen gewond, onder wie dertien politieagenten, zo heeft de politie bekendgemaakt. De be togers die kennelijk de krakers in deze uryversiteitsstad waar de woningnood groot is wilden steu nen. braken de ruiten van win kels en kantoren. De politie arres teerde negen betogers die wer den beschouwd als "behorend tot de groep krakers". In West-Berlijn eisten woensdag nacht ongeveer tweehonderd be togers de vrijlating van personen die de vorige maand zijn gearres teerd bij botsingen tussen politie en krakers. De betogers hielden een nachtelijke tocht langs de vrouwengevangenis in West- Berlijn en gooiden met stenen en flessen naar het gebouw. Om middernacht ging de demonstra tie uiteen, er werd niemand gear resteerd. Gasreservoirs in Londen opgeblazen LONDEN (AFP/Reutcr) - Met de jaarwisseling zijn in Londen twee gasopslagplaatsen opgeblazen. Er zijn geen persoonlijke slacht offers. maar de materiele schade is groot, zo heeft Scotland Yard gisteren meegedeeld. Officieel is niet bekend wie de aan slag heelt gepleegd, maar in de Britse hoofdstad denkt men aan een actie van het Ierse Republi keinse Leger (IRA).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13