Lokale kelner wint'gekkenrace' de weekbladen Damesschaatsploeg komt eerder terug uit Inzeil deTijd HP Rivelino brengt Arabisch voetbal in diskrediet... 1 (S^/fe| s^r~a EISEVIERS nederla"d VRIJDAG 2 JANUARI 1981 DO/ST PAGINA 11 JEDDAH (SAOEDI-ARABIE) (ANP) - De voetbalbond van Saoedi-Arabië heeft de Bra ziliaanse voetballer Roberto Rivelino drie maanden on voorwaardelijk geschorst. Een lid van de koninklijke familie van Saoedi-Arabië verklaarde dat Rivelino zich onsportief had gedragen. Bo vendien had hij het voetbal in Saoedi-Arabië in discrediet gebracht. In een op televisie uitgezonden wedstrijd van zijn club Hilal tegen Ittihad schopte de voormalige aanvoerder van het Braziliaanse nationale elf tal een tegenstander in het ge zicht. Aan het einde van de wedstrijd konden omstan ders met de grootste moeite een vuistgevecht tussen Ri velino en zijn tegenstander Saad Brek voorkomen. Bui ten het voetbalstadion wer den auto's orhgegooid door teleurgestelde supporters van Ittihad, dat de wedstrijd had verloren. "Ons koninkrijk is uniek om zijn veiligheid en stabiliteit. Niemand accepteert wat na deze wedstrijd gebeurd is", zei prins Faisal Ibn Fahd, de zoon van (je kroonprins, die voorzitter is van het jeugd- fonds. "Het was geen oorlog, die zij aan het uitvechten wa ren. Het was slechts een spel van anderhalf uur tussen twee teams en er is altijd een winnende en een verliezende ploeg". Gewelddadigheden bij voetbal zijn ongewoon in Saoedi- Arabie. Harde sancties van bondswege staan daar borg voor. Fahd al-Dahmash, nota bene één van de weinige in ternationale scheidsrechters van het land. die de wedstrijd volledig uit de hand liet lo pen, werd eveneens voor drie maanden geschorst. De club Ittihad werd eveneens zwaar gestraft. Op de recette werd beslag gelegd om de schade aan de omgegooide auto's te vergoeden. Twee spelers van de club werden eveneens ge schorst al was het niet voor zo'n lange periode als Riveli no. Bovendien mag de vice- voorzitter van de club een jaar lang niet optreden als bege leider van het elftal van Itti had. De leiding van Hilal kreeg de stringente opdracht ervoor te zorgen dat Rivelino zich in de toekomst niet meer te buiten gaat aan onbezonnen acties. Rivelino, de besnorde mid denvelder, bouwde in 1970 grote faam op als vrije schop- penspecialist in het Brazi liaanse elftal dat in Mexico wereldkampioen werd. Twee jaar geleden, kort na de we reldkampioenschappen in Argentinië, waar Rivelino voor het laatst voor Brazilië speelde, werd hij getransfe reerd naar Saoedi-Arabië. Daar verdient hij 18.000 dollar (ongeveer 37.000 gulden) per maand. Navratilova verdient meer dan McEnroe NEW YORK (ANP) - De vrou wen in de tennissport hebben geen klagen meer. Zij worden evengoed betaald als de man nen. De uitgeweken Tsjechi sche Martina Navratilova won in 1980 meer prijzengeld dan John McEnroe, de Ameri kaan die de geldranglijst van de heren aanvoerde. Navrati lova won 657.400 dollar, zo'n 1.314.000 miljoen gulden. McEnroe sloeg 602.583 dollar bij elkaar. De geldklassementen van het tennis in 1980 zijn: Heren 1 John McEnroe (Vst) 602.583 dollar; 2. Björn Borg (Zwe) 523.212; 3. Jimmy Connors (Vst) 409.641; 4. Vitas Gerulaitis (Vst) 317.441; 5. Guillermo Vilas (Arg) 302.126; 6. Ivan Lendl (Tsj) 292 286; 7. Wojtek Fibak (Pol) 288.687, 8. Gene Mayer" (Vst) 254.119; 9. Vijgj Armitray (India) 243.563; 10. Brian Gottfried (Vst) 232.760. Dames: 1. Martina Navratilova (sta- tenloos) 657.400; 2. Tracv Austin (Vst) 608.787; 3. Chris Evert (Vst) 418.705; 4. Hana Mandlikova (Tsj) 365.430; 5. Billie Jean-King (Vst) 321.309; 6. Wendy Turnbull (Aus) 278.573; 7. Andrea Shriver (Vst) 218.431, 8. Evonne Goolagong (Aus) 210.080; 9. Virginia Ruzici (Roe) 187.113; 10. Kathy Jordan (Vst) 178.593. Gevestigde waarden tellen amper en zo kreeg de 56e editie voor de zoveelste keer een verrassende Winnaar. Tot grote vreugde van de tienduizenden feestvierders langs het stratenparcours was het dit jaar de lokale kelner Jose Joao da Silva, 25 jaar oud. Hij zorgde voor de eerste Braziliaanse triomf sinds 1947. Jose Joao da Silva was ampér be kend. Hij was een middelmatig J atleet, wiens beste tijden op de atletiekbanen 13.37.4 voor de 5000 meteren 28.41.3 op de 10.000 meter waren. Da Silva was ook nimmer waardig bevonden in een internationale wedstrijd aan te treden. Na zijn imposante over winning in de "gekkenrace" van trimmers en echte atleten in de nacht van oud op nieuw werd hij in één klap een lieveling van het - aangeschoten - volk. Zeker nadat hij zijn overwinning opdroeg aan het internationale jaar van het ge handicapte kind. Jose Joao da Silva leidde al kort na de incidentrijke start. Hij kwam uitstekend uit het gewoel tevoor schijn. In tegenstelling tot de Me xicaanse kanshebber Rojas, die in een handgemeen met concur renten een por tegen zijn ribben kreeg en de eerste kilometer dub belgevouwen aflegde. Rojas speelde geen rol van betekenis meer. Da Silva trok zich niets aan van de vechtpartijen onder de toeschouwers. Hij nam de leiding en wenste die niet meer af te staan. Helaas. Jose Joao da Silva was geen klimmer. Op de 1600 meter lange heuvel, de top lag op 800 meter van de eindstreep, kreeg de kelner een inzinking en werd hij gepasseerd door de Por tugees Mamede, die kennelijk in spiratie had opgedaan door zijn verkiezing tot sportman van net jaar in zijn vaderland. Mamede kwam kort voor de top bij Da Sil va en nam langzaam afstand van de lokale matador. Op de top van de heuvel had Mame de twaalf meter voorsprong op Da Silva. die op zijn beurt weer bijna was ingehaald door enkele anderen. Da Silva mocht dan géén klimmer zijn, een sprinter was hij wel. Tweehonderd meter na de top van de heuvel was hij over zijn inzinking heen en begon hij aan zijn indrukwekkende eindsprint. Tweehonderdvijftig meter voor de streep was hij bij de Portugees, die inmiddels vol komen uitgeput was. Voor Ma mede was de wedstrijd iets te lang, Da Silva had nog veel ver der gekund. In de laatste meters nam hij nog dertien seconden voorsprong op de tweede aanko mende Salazar uit Columbia. Ma mede, die de spanning in dc wed strijd naar een hoogtepunt voer de, werd slechts derde op acht tien tellen van de winnaar. Het enthousiasme van de menigte bij de eindstreep was in deze fris se Braziliaanse nacht (19 graden slechts) onbeschrijfelijk. De nog lopende deelnemers kregen am per de kans de eindstreep te be- INZELL (ANP) - De d; meskern ploeg van trainer Henk Boer is vandaag al uit Inzeil naar Neder land vertrokken. Aanvankelijk zou de ploeg, die bestaat uit Alie Boorsma, Ina Steenbruggen, Jo ke van Rijssel, Trijnie Nieuwen- huis, Ineke Kooiman en de al eer der teruggekeerde Ria Visser deelnemen aan het dricbanen- toernooi in Inzeil, dat het komen de weekeinde wordt gehouden Henk Boer vond het in overleg met de schaatsters, beter al vrij dag naar Nederland terug te ke ren. "Steeds is één van de meisjes z'ek geweest. Nu ligt Alie Boors- SAO PAULO (ANP) - De Sylvesterloop in Sao Paolo is een van de meest bijzondere sportevenementen in de wereld. Zo'n vijfduizend hardlopers stellen zich sinds 1924 in de Braziliaanse stad op om in een wedstrijd van 8900 meter van het oude in het nieuwe jaar te lopen in een hels lawaai van vuurwerk, vechtpartijen, zang en dans. ma met koorts op bed In onder ling overleg hebben wij besloten het driebanentoernee niet te rij den en nu al naar Nederk nd te rug te keren. De affaire Ria Visser heeft daar niets mee te maken", aldus Boer. uverigens kwamen zijn pupillen woensdag tot goede tijden Alie Boorsma was de snelste op de 500 meter in 43.10 seconden, maar op dc 1500 meter moest zij de andere meisjes voor laten gaan. Zij had last gekregen van een keelaan doening. ina Steenbruggen reed op de 1500 meter, die werd ge wonnen door Joke vah Rijssel (2.16,3). een persoonlijk record in 2 minuten en 16.5 seconden. De heren allrounders werkten woensdag een 500 en een 1000 meter af. Vooral Harm van der Pal reed goed. Hij kwam op beide ah tanden tot persoonlijke re cords; 39.03 seconden en 1.18.68. Ook Robert Vunderink reed per- Foi nlijke records. De jonge stayer kwam op de Ivoor hem Oslo Tijdens de nieuwjaarswedstnjden in Oslo, waaraan dit jaar alleen Noorse schaatsenrijders deelna men, vestigde Kty-Arne Stensh- jemmer een nieuw Valle Houin- baanrccord op de 500 meter. Stenshjemmet liet 38.43 afdruk ken. Amund Sjöbrend bevestigde giste ren andermaal in een uitstekende vorm te verkeren. Niet alleen was zijn winnende tijd van 7 minuten en 11.49 seconden op de 5000 me ter van zeer goed gehalte. Stor- holt, die hem nog het beste bena derde, moest liefst vier seconden prijsgeven, terwijl Stenshjem met, wereldrecordhouder op de 5 kilometer, slechts vierde werd met ruim twaalf seconden achter stand. Na de eerste dag neemt de "blonde pijl uit Oslo" dan ook de eerste plaats in met een puntento taal van 82.349. LEZERS SCHRIJVEN Bovenal Gods vertrouwen. W. Sap-Hoogendoorn Zijldonk 96 Leiden. reiken, zodat er van de verdere uitslag niet veel klopte. Wel kon nog worden vastgesteld dat bij de dames de Westduitse Heidi Hut- terer had gewonnen. Er namen dit jaar geen Nederlanders deel aan de Sylvesterloop. Uitslag: 1. Jose Joao da Silva (Bra) 8900 meter in 23 min. 40 sec., 2. Silvio Salazar (Col) 23.53, 3. Fernando Mamede (Por) 23.58, 4. Francisco Rojas (Mex.) 23.59, 5. Rick Schoofs (Bel) 24.03, 6. Ra- chouane Booster (Fra) 24.15, 7 Do mingo Tibaduiza (Col) 24.24. 8 Eloi Rodriguez Schleder (Bra) 24.25, 9 Ross Salzmann (Wdl) 24.29, 10 Mario Tumipampa (Ecu) 24.35. Dames: 1. Heidi Hutterer (Wdl) 27.48, 2. Margue rite Gargano Ita28.03,3. Carmen Car- duno (Mex)'28.07. Onderzoek Waarom heeft de een meer last van angst dan de ander'' Daarover schreef Saskia Stoclinga in de krant van 27-12-1980. Jammer genoeg heb ik geen lijst in de bus gekregen. Ik vraag mij af wat zijn nou achthonderd Leidenaars, meneer Van der Ploeg? En daar van heeft ook nog maar iets meer dan de helft gereageerd. Een druppel op de gloeiende plaat zou ik zeggen. Daar maakt u mijns in ziens niets uit op. De mensen worden angstig ge maakt door alle vernieuwingen. En de mensen die daar erg gevoe lig voor zijn raken in paniek. Ver volgens worden ze door de huis arts gestuurd naar een neuroloog of psycholoog, krijgen een hand vol tabletten om te slikken. En dat is ook niet aan te bevelen. Ve len krijgen dan weer angst en vra gen zich af; "Zou ik soms de een of andere ziekte hebben? U zegt het zelf al meneer Van der Ploeg. Het belangrijkste is wat kunnen de mensen hier zelf aan doen? Mijn raad is de angst van je af te gooien en vertrouwen hebben. Dierenleed Er is veel te zeggen over wat er is gebeurd in de Merenwijk wat be treft het doden van honden. Ik voel met die mensen mee, want als je echt van je dier houdt, doet dit verlies héél zeer. Er wordt veel leed gedaan aan dieren, je hoeft maar in je eigen omgeving je ogen de kost te geven. Ze hebben hun mond zo vol over "ik houd van mijn dier De stak kers weten niet eens wat "houden van" is, laat staan dat ze het in de praktijk kunnen brengen. Je hart moet er nog altijd helemaal bij zijn. Ik vind het daarom van de Leidse politie een hele vreemde uitdruk king (in de krant van maandag 22 december): "Wie zoiets doet moet eigenlijk een beest zijn" Sorry politie, een beest doet zoiets niet. U had beter kunnen zeggen: wie zoiets doet. moet vast wel een mens zijn, die is tot alles m staat. Ria Bosch Topaaslaan 188 Leiden MERANO (ANP) - Uit een bijna on mogelijke positie heeft Viktor Kortsjnoi gisteren in Merano un het vervolg van de eerder afge broken zevende partij in de finale van het kandidatentoernooi te gen de Westduitse grootmeester Robert Hübner de volle winst ge pakt. Beide grootmeesters heb ben nu 3,5 punten. Kortsjnoi, die met zwart speelde, won de partij na de 64e zet. Hübner maakte een onbegrijpelijke blunder, waar door hij in het eindspel zijn toren weggaf. Duidelijk is in elk geval geworden, dat Kortsjnoi op Oudejaarsdag niet voor niets om uitstel had ge vraagd van de achtste partij, die nu is vastgesteld op zaterdag 3 ja nuari. Met zijn secondanten, bij wie zich woensdag Lew Gutman had gevoegd, zag hij kennelijk nog mogelijkheden de partij in winst om te zetten. Dat is op een verrassende manier gelukt. Toen de partij in eerste instantie na 41 zetten werd afgebroken waren de kenners het erover eens dat een remiseresultaat het meeste zou zijn, dat de ex-Rus eruit zou kun nen halen. Ook in het schaakspel blijkt nog van alles mogelijk. De zevende partij was als volgt afgebro- h5. Zwart (Viktor Kortsjnoi): Kc7,/Tb8. Ld7, Pd8, pionnen op a5. b5, d5, f6, gT, li6. Vervolg zevende partij: 41Pd8-e6,42. Ld4-f2 a5-a4.43. Ld3- c2 a4xb3, 44. a2xb3 Kc7-d6, 45. Lc2-c4 Ld7-c6, 46. Lf2-e3 Tb8-a8, 47. c3-c4 b5xc4, 48. b3xc4 d5-d4, 49. Le3xd4 Lc6xe4. 50. Ld4xfB( Kd6-c5. 51 LH5- e7( Kc5xc4. 52. (3xe4 Ta8-a7. 53. Le7-d6 Pe6-g5. 54. Kg3-f4 Ta7-f7( 55. Kf4-e3 Tf7-f3( 56. Ke3-e2 Tf3-f7, 57. Ld6-e5 Pg5-f3, 58. Td2-c2( Kc4- b5, 59. Le5-al Pf3-h2, 60. Ke2-d3 Ph2- g4. 61 Tc2-g2 Tf7-f3( 62. Kd3-d4 Tf3-f4. 63. Kd4-d5 Pg4-e3( 64 Kd5- e5 en wit geeft tegelijkertijd op In de twaalfde ronde van het toer nooi om het Europees schaak kampioenschap voor junioren heeft Douven verloren van Pigoe- sov uit de Sowjet-Unie Cuypers brak zijn partij tegen Lapan uit Israël af. (ADVERTENTIE) ITT^A 1 0ÏÏÖ T/tJÜ<) QC OUCP ttOlf. CT& ftiïfeLliJto SïflUfR KQxpKxmr Wisaaas Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten erkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland VRIJ NEDERLAND Volgens Vrij Nederland meet het kabinet-Van Agt met twee maten. De huiseigenaar-bewoner met een goed inkomen wordt ge- spaard, de minimum-loner met een huurhuis wordt gepakt. Op zichzelf geen onjuiste stelling. Maar wat ontbreekt is is een zui vere argumentatie. In plaats daar van een rammelend omslagver haal ,waarin gesuggereerd wordt dat de riante woonomstandighe den van CDA-bewindslieden en -kamerleden alles te maken heb ben met het best wel slechte plan om de aftrek van hypotheekrente te beperken vanaf slechts 540.000 gulden. "Het is niet onze bedoeling", schrijven Vincent Bakker en Fci- ke Salverda, "jaloezie op te wek ken of andere platte sentimenten aan te wakkeren". Maar toch: even zo vrolijk vervolgen ze hun opsomming van grote huizen van parlementariërs, inclusief ver melding van dc hypotheek, die in dit verhaal uiteraard onder de grens van 540.000 gulden ligt. Een tendentieuze vorm van journa listiek die sterk doet denken aan de hetze die indertijd tegen Joop den Uyl werd gevoerd iq een aan- tal rechtse bladen. Het heette toen dat Joop zich onmogelijk so cialist kon noemen, want hij be woonde een riante bungalow in Buitenveldert. Verder in VN een langdradig inter view van Bibeb met D'66- fractieleider Jan Terlouw, die moeite heeft met kiezen. "Mis schien heeft het te maken met mijn ambivalentie ten opzichte van het kiezen. Eigenlijk een slechte eigenschap, een mens moet kunnen kiezen, zeker in de politiek". Rudie van Meurs ver volgt zijn voortreffelijke serie over de Brenninkmeijers. de mannen achter C A. Dit keer gaat het over zaken. In de bijlage van VN een interview van Mary en Vincent Novello met Constanze von Nissen, de wedu we van Wolfgang Amadeus Mo zart. Het interview is gedateerd 1829 en werd kort geleden ont dekt in Engelse archieven. Het humeur van de componist, zijn werk en zijn opvattingen over an dere componisten. Een schitte rend verhaal om te bewaren. MAGAZINE Elsevier ademt deze week de sfeer van de jongens van Jan de Witf Vier top-economen, aldus het blad, zijn eensluidend in hun ad vies voor het nieuwe jaar: durven aanpakken. Het is altijd nuttig om dit soort verhalen te lezen. Dan blijkt bijvoorbeeld dat een van deze wijze top-economen mi nister Van Aardenne is, de be windsman van economische za ken. En Van Aardenne is geen econoom maar fysicus. Het ver haal moet dus met de nodige re serves worden gelezen. De meest prikkelende bijdrage komt overigens van de Gro ningse econoom prof. dr. F. Har- tog. Deze wijst op het ideaal van de Engelse econoom Keynes waarin de centrale overheid haar financiële gewicht gebruikt als stabiliserende factor in de econo mie. "In plaats daarvan", zegt Hartog, "zijn de overheidsfinan ciën tot de grootste storingsfactor geworden". Verder in EM een aardig verhaaltje over dc inkomenspolitiek versus praktijk. Een pas begonnen, jon ge econoom meldt dat hij zijn mo dale salaris nauwelijks op kan. Hij houdt elke maand een berg geld over. "Maar", zegt hij, "als ik overeen paar jaar anderhalf keer zoveel verdien en ondertussen een paar kinderen heb. zou het best eens kunnen zijn dat ik vrij wel niet meer rondkom". En daar zit, volgens EM, de dooier van het ei. De conclusie moet volgens het blad (dus) zijn dat Jan Modaal noch Piet Minimaal echt bestaat. De Hells Bengels uit Alphen aan den Rijn krijgen uitvoerige aan dacht in De Tijd. Het fenomeen van zich vervelende jongeren die zich te buiten gaan aan vernielin gen en het lastig vallen van voor bijgangers, wordt in verband ge bracht met het ontoereikende voorzieningenniveau in Alphen. Anders gezegd: een goed onder komen voop deze zg. jonge vandalen ontbreekt. Een van de Bengels een straatma ker. vertelt dat hij een week vorst verlet had. "Dan hang ik van 's morgens vroeg tot aan het eind van de middag bij de Aarhof rond. Wat moet ik anders doen. Er is toch nergens anders iets9". Het bestaande jeugdwerk in Al phen richt zich volgens het blad liever op dat deel van de jeugd dat gemakkelijker in het gareel is te houden. Bovendien hechten de Bengels, net als Jan Blokker, wei nig waarde aan de welzijnswer kers. "Als je de boel in het hon derd laat lopen komen ze met je praten waarom je dat nou eigen lijk doet, terwijl ze het natuurlijk gewoon moeten verbieden en je desnoods een lel moeten geven, dat helpt veel meer dan al dat geouwehoer". Verder in Dc Tijd natuurlijk het omslagverhaal over de verkie zing van Joop den Uyl tot politi cus van het jaar. De Tijd organi seert deze enquête elk jaar onder parlementaire journalisten. Ook in de Tijd veel aandacht voor schrijvers (Mulisch, Hotz, Reve en een in-en-uit-praat-verhaal over de studentenvakbond Asva te Amsterdam, die al geruime tijd aan bloedarmoede lijdt. hervormd Hervormd Nederland confronteert de prille minister van defensie De Geus met de onverwacht scherpe afwijzing van het Nederlandse kernwapenbeleid door de Her vormde Synode Eenzijdige stap pen om de (Nederlandse) kernbe wapening af te breken, soals de synode wil, zijn de bewindsman een doorn in het oog. Hij noemt dat een ondeugdelijk mid del en vindt het bovendien getui gen van vooringenomenheid om dat de tot dusver genomen eenzij dige maatregelen van dc Navo door Sowjet-Unie onbeant woord zijn gebleven. De Geus doet in het levendige inter view trouwens een opmerkelijke uitspraak wanneer hy met zoveel woorden zegt dat kernwapens te gevaarlijk zijn om ze te gebrui ken. Hij spreekt ook liever niet van gebruik maar van "inzet- doctnnc". Verder in HN een analyse van de machtsovername in dc Verenig de Staten van de hand van de Leidse wetenschapper dr. Alfons Lammers. De kop "De cham pagne zal weer rijkelijk gaan vloeien in het Witte Huis" - zegt veel over de strekking van het verhaal. Sjef Theunis, secretaris van dc No- vib, schrijft in HN over El Sulva dor, waar de kerk als infor matiebron dient om te verne men wie er weer allemaal zijn vermoord. Haagse Post heeft een nieuwe trend ontdekt. Dit keer gaat het om de homo-leather-scene, die twintig jaar geleden aan de Amerikaanse westkust moet zijn ontstaan De leather-boys hebben de mo torclub en dc enkele kroeg van 1970 verruild voor speciaal ingerichte etablis sementen in swingin' Amster dam. Een interessante conclusie na ge- dtgtll onderzoek: de exentrieke supernicht veranderd in de ma cho-man met snor en kort haar. De scribent van dit verhaal aan schouwt kleurrijke tafereeltjes. Bijvoorbeeld een oudere, corpu lente man in lederen overall met aan zijn voeten een jongeman, eveneens in het leer gehuld. "Ge durig likt hij dc hand van de man naast mij, die hem volkomen ne geert. Ik kijk blijkbaar verbaasd. Dit is mijn slaaf, zegt hy glimla chend". Michiel Berkel begint een nieuwe serie over slachtoffers van ver mogens- en geweldsdelicten. Dit als tegenhanger van zijn serie over gesprekken met mensen die met de justitie in aanraking wa ren gekomen. Het eerste verhaal gaat over een loketbeambte van een overvallen postkantoor. Het omslagverhaal in HP gaat over Karei Appel. William Rothuizen zocht hem op in zijn Newyorkse atelier en ontlokte Appel de uit spraak dat New York de enige culturele stad in de wereld is. Pa rijs is niets meer en ook Neder land deugt niet: "dan zie je hoe ze daar in Nederland dat nieuwe werk bewust verkleinen, ze pra ten maar wat in het wilde weg Ik schijn daar nog altijd agressivi teit op te roepen". Ook in HP een weifelende PvdA na het recente debécle rondom de abortuswetgeving, verder het gif in Broek in Waterland en de rechtsgang rondom de Gentse moordzaak. WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11