Ga terug, spookrijder! Terugblik op De trammelant De grote opkomst van het 'bakkie' PAGINA 38 EXTRA WOENSDAG 31 DECEM renwijk. Voor hem is de lol er goeddeels af en hij wacht dan ook tot de 928 Megahertz be gin 1982 wordt vrijgegeven, waardoor een schier onbe grensd aantal kanalen vrij komt en het zware geschut niet meer nodig zal zijn om er bovenuit te komen. Af „Maar", berust hij vooralsnog, „voorlopig blijven er 27MC- ers, die zeggen: 'Nu heb ik een paar honderd gulden voor een bak uitgegeven en nu zal ik tokkelen ook'. Die sluiten dan een versterker van 200 watt op hun bak aan en komen er dan inderdaad boven uit." „Maar", vult Discotrain uit Zuid-West aan, „ze houden er geen rekening mee dat ze al les plat blazen. Daarbij komt dat de verleiding om er zo'n zware versterker achter te douwen wel erg groot is, want, ze liggen open en bloot in de etalages." Daarmee zijn we in wezen weer terug bij af, vinden velen. Im mers, de MARC-regeling werd begin dit jaar getroffen om het zorgwekkende aantal zendpiraten de mogelijkheid te bieden uit de illegaliteit te treden. Maar vele bakkenis ten zijn daar inmiddels weer in teruggekeerd, doordat zij - om zich een plaats op de over bevolkte 27 meter-band te verwerven - hun heil in het zware geschut hebben ge zocht. Kreukels Dat is niet het enige waarmee sommige 27MC-ers vandaag de dag hun boekje te buiten gaan. Ook doen sommigen dat door het verbod om vosse- jachten te houden eenvoudig aan hun laars te lappen. Even nadat de zoveelste 27MC- er zich tijdens zo'n vossejacht in de kreukels had gereden, vaardigde minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat in oktober jongstleden hierop LEIDEN - Nee, bepaald vrolijker wordt hij er niet van, brigadier B. Klerks, de man die bij de Leidse politie belast is met de afhandeling van klachten over 27M- C-zaken. Het aantal over storende radio's en slechte televisie-ont vangst groeit en groeit.... En Klerks zit er mee. „Sinds de MARC- regeling op 3 maart van dit jaar van kracht werd, is het aantal klachten vertienvou digd", zegt de brigadier met een diepe zucht. En hij heeft nog wel zien aanko men dat de bakkenisten zich per 3 maart als konijnen zou den gaan vermenigvuldigen. De run op het bakkie werd zo schrikbarend groot, dat het nu, en zeker in de Randstad, flink dringen is geblazen op slechts 22-kanalen van de 27 meter-band. Met alle nare gevolgen van dien. „Soms", weet bakkenist Don el Loco uit Leiden-Noord, „soms zitten er zo veel 27MC- ers met een te groot vermogen in de lucht, datje het wel kunt vergeten. Dan kun je je wel kinds gaan schreeuwen, maar dan horen ze je nog niet." Onsportief En bakkenist Leids Lachebekje uit het Morskwartier zegt: „Als ik er vanmiddag een ver sterker van 100 watt tegenaan gooi, tokkel ik overal boven uit. Maar daar begin ik niet aan. Niet alleen omdat ik nog een proeftijd heb lopen en er dus weinig voor voel om bri gadier Klerks aan m'n broek te krijgen, maar bovendien omdat ik het hoogst onspor tief vind. Met dat zware ge schut verpest je het voor de anderen." Radioluisteraars en televisiekij kers krijgen daardoor te kam pen met storingen en bij me nige van de ruim 200.000 col lega-bakkenisten vergaat de tokkelvreugde.-Zoals bijvoor beeld bij Leiden 21 uit de Me- Door de stormachtige groei van het aantal 27MC-ers voelen zij zich in de problemen ge bracht. Niet alleen omdat juist zij vaak de schuld krij gen van radio- en tv-storin- gen. Ook omdat de overheden hen met de 27MC-ers over één kam zouden scheren. Beu Dat zou onder meer blijken uii het feit, dat de overheden paa en perk willen stellen aan de grote aantallen antennesprie ten, die door de 27 MC-ers verschijnen. Hierdoor dreigl de echte zendamateur met z'r antenne in de knel te komen vreest de Veron. Zit het de echte zendamateurs dwars telkens te worden uit gemaakt voor 27MC-ers, deze laatste groep is het beu steeds te worden vergeleken met eer a-sociaal zootje, dat maai schunnige en stompzinnige taal over die 27MC-band zou zitten uit te slaan. „De mensen maken het ergei dan het is", zegt Leiden 21 fel „Kritiek mag er zijn, maar la ten die mensen het dan niel achteraf, maar recht in ons ge zicht zeggen. Want gek ge noeg gebeurt dat nooit." Neelie En a-sociaal? Discotrain moei er om lachen. „Als er iemanc hulp nodig heeft", zegt hij ho nend, „geeft de gewone bur ger nooit thuis. Dat zal dc 27MC-er nooit doen. Geheic dat hij voor je opkomt." Lady Flipperbak, Kleintje Pils Lady Krultang, Gekke Hen kie of hoe al die bakkenister ook mogen heten, ze zuller het nooit en te nimmer later afweten, verzekert Disco train. „Noem dat dan maar a- sociaal!" En resumerend zegt hij: ,,D( piek hebben we gehad. In Lei den zijn nu een kleine 140( bakkies in gebruik en dat aan tal blijft redelijk stabiel. Maai hoeveel van hen zwaar ge schut gebruiken, is moeilijl vast te stellen. In ieder geva doen ze dat uit pure nood. Er niet om brigadier Klerks eer hak te zetten. Het wachten is echter op Neelie. Totdat ze met de 928 Megahertz komt!' SJAK JANSEIv een verbod uit, omdat deze snelheidswedstrijden te zeer de verkeersveiligheid in ge vaar brengen. Een besluit, dat niet bij iedere bakkenist in even goede aar de viel, want redeneerden ve len: „Het vossen is nog het enige plezier dat wij aan het bakkie beleven." Getild Voor een heel enkele bakkenist gaf dat niks, want door de ver- zadiging van de bakkies- markt was voor hem de pret toch al gedrukt. Hij voelde zich min of meer getild. Want in maart van dit jaar moest hij voor een fatsoenlijke bak nog een dikke 450 gulden neertel len, terwijl datzelfde tokkel- apparaat nu voor een paar honderd gulden minder in de etalages ligt. Gevoelens van onvrede leven trouwens ook bij de echte zendamateurs, de lieden die een jaar of soms langer heb ben gestudeerd om examen te doen voor een radiozend machtiging en aangesloten zijn bij de Veron (vereniging voor experimenteel radio on derzoek Nederland). Het zoveelste zware geschut in beslag genomen. SASSENHEIM - "Ga terug".Twee borden met deze noodkreet, links en rechts van de afrit, moeten 'spookrijders' ervoor behoeden de verkeerde baan van een rijksweg op te glippen. Een berucht punt waar automobilisten dit jaar nogal eens in de fout gingen, is in Sassenheim. De afrit van rijksweg Am sterdam-Den Haag werd in het bollendorp enkele keren als oprit gebruikt. Wonderwel gebeurden er géén ongelukken. Maar er ontston den wél hachelijke situaties die catastrofaal hadden kun nen aflopen. De meeste 'spookrijders' bleven voor de politie onbekend. Slechts een handjevol kon zij achterha len. De meesten verlieten zélf de verkeerde rijbaan zodra zij in de gaten hadden fout te zit ten. Over de reacties van 'spookrij ders' als ze worden aangehou den vertelt de Sassenheimse wachtmeester Beaufort: "Meestal zijn ze erg beduusd en staan met een mond vol tanden. Worden ze lijkbleek. Je moet wél een onderscheid maken: er zijn chauffeurs die een verkeersfout hebben be gaan en je hebt dronken auto mobilisten die helemaal niets hebben gezien. Ja die bor den? Iemand die een ver keersfout heeft gemaakt, ziet die dingen wel en gaat terug. Een dronkeman tuint gewoon door." Vraag Voor Beaufort is het geen vraag hoe dc chauffeurs op de ver keerde weghelft terechtko men. Vlot somt hij op, dat het, naast de al eerder gesignaleer de fouten, ook onoplettend heid en onbekendheid kan zijn. Eentonigheid, daar ge looft de Sassenheimse wacht meester niet in. Hij gelooft dat de bestuurder niet met zijn gedachten bij het rijden is, maar ergens anders aan denkt. Samen met een collega heeft Beaufort eens een 'spookrij der' van de weg gehaald. Toe vallig zagen zij dat een chauf feur de verkeerde rijbaan op draaide. "Alle toeters, bellen en lichten hebben we aange zet", zegt hij. "Zo zijn we er achteraan gegaan. Ja, óók de verkeerde weghelft op. Wat mij opviel was. dat er totaal geen paniek uitbrak. Ieder een die op de weg was ging direct rechts rijden. Eigenlijk zouden de weggebruikers dat altijd moeten doen als er een 'spookrijder' op de weg is. In Duitsland is het zelfs ver plicht." Het moment dat Beaufort en zijn collega tegen het verkeer inreden, ging er wel wat door hen heen. "Je moet aan tien dingen tegelijk denken. Aan welke kant je moet gaan rij den, wat zal die man doen. Ja", zucht hij, "het is wél uit kijken geblazen. En als het achter de rug is? Ja. dan sta je met trillende benen naast de wagen. Besef je pas wat er is gebeurd. Na een minuutje moet je toch weer verder hè? Je kent de gevaren als je een 'spookrijder' achterna zit. Angst vooraf, nee, die ken je niet. Pas daarna dringt het tot je door wat er allemaal had kunnen gebeuren Oplossing In de ogen van de Alphenaar Bram Thijsse. ambtenaar op openbare Werken, is er een eenvoudige oplossing die het fenomeen 'spookrijden' uit de wereld kan helpen. Gewoon bij de afritten een correctie- strook aanbrengen. Rijden de chauffeurs verkeerd, dan ko wordt aangelegd, heb je maar een derde van dat geld (f 5000) nodig." Zou rijkswaterstaat het plan van de Alphenaar laten voor wat het is, dan kan hij er altijd nog mee naar de provincie stappen. "Nee", roept Thijsse uit, "zover ben ik nog lang niet. Je denkt toch niet dat ik de boer opga om de boel te verkopen? Mijn enige ge dachte was, misschien heb ben ze wat aan mijn idee. He laas, tot nu toe is het niet aan geslagen." Rijkswaterstaat heeft berekend dat het heus wel meevalt met het aantal 'spookrijders'. Jaarlijks zouden er niet meer dan twee doden te betreuren zijn Bram Thijsse: "Ik durf bij die cijfers vraagtekens te zetten. Je moet niet naar de doden kijken, maar naar het aantal gevallen. Als je dat neemt is het niet anders dan een lote rij: je komt er wél of niét le vend af. Eigenlijk zou je eens een gericht onderzoek moe ten doen. Pas dan kun je een goed beeld krijgen." Zelf meegemaakt Over het waarom van zijn mee denken over het 'spookrijders probleem' zegt de ambte naar: "Ik ben zelf eens zo ie mand tegengekomen. Je kijkt links, je kijkt rechts. Je ziet niets. Op het moment dat je wilt gaan rijden, komt er in eens een 'spookrijder' met een noodgang voorbij. Ook nog zonder licht. Ja, dan schrik je wel even." Toen Thijsse hoorde dat het probleem moeilijk op te los sen viel, is hij gaan meeden ken. "De minister (Tuijnman) zegt wel dat mijn plan al lang in Amerika wordt gebruikt, maar dat is absoluut niet waar. Het principe van de cor- rectiestrook is heel anders. Amerika werkt met grindbak ken waar de 'spookrijders' in belanden. Daar is bij mij geen sprake van." JAN WESTERLAKEN men zij via die strook toch weer op de goede weghelft te recht. Kosten vijftienduizend gulden per uitvoering. Het plan van de ambtenaar kreeg, halverwege dit jaar, landelij ke publiciteit. Daarna werd het stil. 'Ze hebben nu bordjes (ga te rug) neergezet. Het ministerie heeft gezegd er in de toe komst nog wel eens over te willen nadenken. Maar dan al leen voor de punten waar het 'spookrijden' veelvuldig voorkomt. Plannen om er gauw mee te beginnen, nee, die heeft rijkswaterstaat nog niet." Thijsse verwacht dat zijn plan wel in de ijskast zal verdwij nen. Zeker nu die bordjes zijn aangebracht, "'t Is nu wel stil rond dat 'spookrijden", merkt de Alphenaar op. "Dat zal wel komen door al die pu bliciteit. Want dan gaat ieder een ineens goed opletten." Te duur Rijkswaterstaat heeft Thijsse laten weten geen geld be schikbaar te hebben om over al in den lande (het gaat om vijftienhonderd punten) cor rectiestroken aan te brengen. De vele miljoenen die hier voor nodig zijn, zijn niet voor-, handen. Thijsse: "Als je die dingen moet aanbrengen bij bestaande afritten, heb je f 15.000 nodig. Neem je het ge lijk mee als er e.en rijksweg

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 38