De wethouders Neergeschoten wethouder van Woubrugge: C. Smits, oud-wethouder van Hillegom: MBEpENSDAG 31 DECEMBER ÜU HOOGMADE - Kans dat hij ooit nog eens als een normaal mens door het leven zal gaan, is voor Gerrit van der Laan verkeken. Nooit meer zal hij kunnen lopen. De dokters hebben hem dat verteld. Zo lang hij leeft zal Van der Laan, eens wethouder en loco burgemeester in Woubrugge, in een rolstoel moeten zitten. Beide benen en driekwart van de romp zijn verlamd. Door een overvaller die hem in de rug schoot. Motief: geld of een wraakactie? "Duizend keer heb ik me afge vraagd waarom, waarom, waarom. Ik kan er geen ant woord-op geven. Heb ik dan wel eens iemand belazerd, vraag ik me nu nog af. Gek heb ik me gepiekerd wie mij nu uit de weg zou willen rui men. Bedreigd ben ik nooit. Maar het staat wél vast, dat ze me hebben willen doden. Dat riep die kerel ook. Eerst een grote vloek, toen schoot 'ie. Waarom, waarom, waarom.... Echt hoor, ik weet het niet Die middag slaapt Gerrit van der Laan nog. Kwart voor twee wijst de klok aan. Boven de deur van zijn kamer in het Rijnlands Zeehospitium, die hij met nog een paar patiën ten deelt, brandt een groen lichtje. Nooduitgang staat er op. Klokslag twee uur gaat de deur open en rijdt Van dei- Laan in zijn rolstoel naar bui ten Accepteren Van der Laan kan nog grappen maken, ondanks zijn ellende. "Eigenlijk hoor ik in Artis thuis", zegt hij en tovert een flauwe glimlach rond de lip pen. "Ik ben net een klimaap. Alles moet ik met m'n handen doen. Maar dat moet ik accep teren. Ja, daar heb ik ontzet tend veel moeite mee gehad. Zo door het leven te moeten gaan is geen pretje. Altijd was ik aan het werk. 'Nu kan ik niets meer. Straks, als ik voor goed thuis ben, zal dat wel eens erg moeilijk kunnen worden. Er zijn nu ook wel eens momenten dat het me te veel wordt. Vooral speelt dat als ze je moeten oppakken en in een auto moeten zetten. Dan word je met je neus op de feiten gedrukt. Wens je dat die kerel die mij dit heeft aan gedaan hetzelfde zou overko men. Ik weet het, ik weet hetals goed christen mag je zoiets niet denken. Maar toch Oog om oog, tand om tand "Nee, zeker niet. Mij maakt het toch geen zier uit als ze die kerel in mootjes zouden hak ken. Daar word ik toch niet beter van. De maatschappij moet wél tegen zulke mensen worden beschermd." Van der Laan, die elke vrijdag bezoek krijgt van Woubrug- ges burgemeester, zegt het ronduit jammer te vinden dat zijn overvaller nog vrij rond loopt. "Hij krijgt zo de kans om meer leed te bezorgen. Zo iemand moet toch achter de tralies zitten?" Gelovig Een gelovig mens is Van der Laan, hij draait daar niet om heen. Of 'ie er veel voordeel van heeft, weet hij niet. "Ik denk het wel", zegt hij aarze lend. "Maar ik heb nog nooit iemand ontmoet die zoiets als ik nu heb was overkomen. Door mijn geloof, denk ik, heb ik alles wel wat 'gemak kelijker' kunnen aanvaar den." Twee keer in zeven maanden is Van der Laan nu thuis ge weest: toen zijn vader negen tig jaar werd en met smt-nico- laasfeest. Het was hem alle maal wel wat téveel. Een huis vol visite, buren, kennissen, vrienden, iedereen kwam bin nenstappen om hem te be groeten. Het waren fijne da gen, overweegt hij. Toch was 'ie blij terug te zijn in de rusti ge omgeving van het Zeehos pitium. Het was bekend in het dorp: Gerrit van der Laan liet niet met zich spotten als gemeen tebestuurder. Klopten ze bij de wethouder aan om ww en hij vertrouwde de zaak niet helemaal, dan ging hij op on derzoek uit. Met zich laten sollen, dat was er niet bij. Of in die kringen naar zijn over valler zou moeten worden ge zocht? "Best mogelijk", zegt hij nu, terwijl hij naar buiten staart. "Maar de politie heeft dat allemaal uitgezocht. En er is niks uitgekomen. Alle men sen hadden een alibi. Wel heb ben ze een paar jaar geleden eens geprobeerd m'n auto in brand te steken. Nee. de da ders hebben ze nooit kunnen grijpen." Geen roof Roof, Van der Laan gelooft er niet in. "Dan hadden ze toch ook dat geld bij de pomp kun nen opeisen. Dat is niet ge beurd. 't Is allemaal zo on verklaarbaar. Toen die kerel mij de weg vroeg heb ik er geen moment bij nagedacht dat hij me wilde grijpen. Mis schien ben ik wel te naïef ge weest. Maar ja, wie verwacht er nou zoiets." Bij het benzinestation langs de rijksweg was hem ook niets bijzonders opgevallen die avond. Maar, geeft Van der Laan toe. dat kan hem zijn ontgaan. Hij zat er alleen voor en had nauwelijks tijd om naar buiten te kijken. "Er stoppen wel meer auto's", zegt hij. "De chauffeurs kij ken onder de motorkap of stellen een lamp en gaan weer verder. Dat valt gewoon niet op. Waren we samen geweest, ja.. Onderzoek op 'laag pitje' LEIDERDORP - De rijkspolitie heeft er geen idee van in welke hoek zij moet zoeken naar de daders, die 24 april van dit jaar. om half één 's nachts Gerrit van der Laan (54) uit Hoogmade (wethouder en lo co-burgemeester in Woubrug ge) met een kogelschot voor driekwart verlamden. Het on derzoek staatzo zegt majoor Bordewijk, chef van de re cherche, op een 'zacht pitje'. De politie heeft twee theorieën: óf het is de daders inderdaad v om geld te doen geweest (Van der Laan kwam terug van een avonddienst als pompbedien de, maar had de dagop brengst in de kluis gedaan) óf er is sprake van een wraakac tie geweest. Het plastic tasje, waarin wat persoonlijke bezittingen wa ren opgeborgen, is nooit ge vonden. "Toch" zegt majoor Bordewijk, "blijf ik hopen dat- we de daders te pakken krij gen. Misschien zal iemand zich eens verspreken. Wij zit ten er ook wel mee. Dit is één van de weinig ernstige zaken die tot nu toe niet zijn opge lost." Uü\ HILLEGOM - "Ik ben een fervent tegenstander van abortus. Ik vind het iets afschuwelijks om een kind van drie, vier of zelfs vijf maanden kapot te kraken om het dan in de vuilnisbak te gooien. Alleen maar omdat je er niet op had gerekend. Daarom vind ik die kreet 'baas in eigen buik' ook zo'n waanzin. La ten ze voorkómen dat ze zwanger worden!" Gerrit van der Laan: "Heb ik wel eens iemand belazerd, vraag ik me nu nog af'. bij. Wellicht in de loop van het volgend jaar, eerder niet. Vóór hij uit Katwijk vertrekt moet wel zijn huis in Hoog made zijn aangepast en moet er een goede toegang zijn. Zo als het nu is, geeft het moei lijkheden. Van der Laan praat met allerlei instanties om dat voor elkaar te boksen. Hoe dat financieel allemaal zal uit pakken, hij weet het niet. Maakt zich er voorlopig ook geen zorgen over. Weggaan van de plek waar hij nu woont om ergens in een straatje te gaan zitten, weigert .lij perti nent. "Hier kan ik met m'n stoel nog een beetje uit de voeten: ik heb een bootje om wat aan te prutsen, ik kan eens gaan vissen, nee, voor geen prijs ga ik hier weg. Dat zou ik met kunnen opbren gen." Toekomst Zelf ziet Gerrit van der Laan nog wel een toekomst. Al zal het niet gemakkelijk zijn. Met z'n stoel achter het raam zit ten, daar wil hij voor geen goud aan. Proberen terug te keren in de maatschappij, dat is zijn sneven. "M'n baas heeft al gezegd dat ik kan terugkomen. Voor wat administratief werk. Ik moet het natuurlijk wel kunnen op brengen. Je zit, door die ver lamming, altijd met die sani taire problemen. Zelf wil ik dolgraag, maar de doktoren kunnen er anders over den ken." Terug in de politiek "Ja dat zou het zijn. Je bent dan wel afhankelijk van je kiezers. Als gemeentebestuurder te rugkomen, dat geloof ik niet. Daar moet je iemand voor hebben die representatief is. Reëel is wél de vraag: hoe kom ik ooit in die raadzaal. Je denkt toch niet dat er elke keer weer vier sterke kereis gereed zullen staan om mij naar boven te dragen JAN WESTERLAKEN Ing. C. Smits (71) is het nog niet verleerd om in gespierde ter men voor zijn mening uit te komen. Dat deed hij al als Hil- legoms raadslid, als CDA- wethouder en in twee maal zes maanden als plaatsver vangend burgemeester. Ook bij zijn vertrek als wethou der injuni van dit jaardeed hij van zich spreken. Aanvanke lijk was het twijfelachtig óf hij wel zou opstappen als gevolg van afspraken daarover. Ver volgens maakte de voormali ge betonwaren-fabrikant (300 werknemers) op zelfverzeker de wijze zélf een eind aan al die onzekerheid. En nog wel eerder dan werd verwacht ook. Ik praat met Smits in diens ge rieflijke werkkamer van zijn landhuis aan de Colijnlaan in het bollendorp Hillegom. Ons gespreksonderwerp is breed uit opgevat "de toestand in ons land op dit moment" Abortus behoort daar met na me toe. De vader van zes kin deren gaat daarover ongezou ten verder: "Ik vind die ingreep zo onvrou welijk, hè. Zo kei- en keihard. Behalve als het om het leven van óf de moeder óf het kind gaat. Dan ben ik het niet eens met de oude roomse gedachte dat er voor het kind moet wor den gekozen; dan kies ik voor de moeder. Maar in alle ande re gevallen zeg ik; er zijn zo veel echtparen die graag een kind willen, maar het niet kunnen krijgen; sta het dan aan zulke r Moeilijke zaak Voelt u zich nog wel verbonden met het CDA? Van die partij is immers mede het wetsvoor stel van de regering afkom stig. "Tja, het CDA wijkt met die wet van zijn eigen verkiezingspro gramma af. Daarin wordt er meer afgewezen dan men in die wet accepteert. Als ik CDA-kamerlid was, zou ik te gen het voorstel zijn". Ja, maar voelt u zich op deze manier nog wel thuis in het CDA? "Ik kan me de motieven wel voorstellen waarom het CDA met dat wetsvoorstel kwam. Het laten voortbestaan van wetten waarvan de toepas sing niet meer is te handha ven, is een bestuurlijke dood zonde. Persoonlijk zeg ik evenwel consequent 'nee' te gen vrije abortus. Ik zou wei geren daarvoor verantwoor delijkheid te dragen. Zo'n tus senwet - met bepalingen over hoe lang een vrouw maximaal onderweg mag zijn en over hoe lang bedenktijd ze krijgt - die vraagt erom om te worden overtreden". U bent dus duidelijk teleurge steld in het CDA? "Ach, ik begrijp de redenering van die anderen wel. Ja en nee zeggen is allebei bepaald door de eisen van eigen verant woordelijkheid. Ik ben er al leen wel van overtuigd dat als er bij ons een referendum over een liberale wetgeving mogelijk zou zijn, de meer derheid van ons volk abortus zou afwijzen". Inspraak wikkeling van protesten kun nen soms onwettige situaties dusdanig doorgroeien, dat er op een gegeven moment geen weg terug meer is. En daar mee heb je de revolutie thuis. Men neemt het recht in eigen hand. Dat zie je bijvoorbeeld in Amsterdam, met die kra kers". Oud-CDA-wethouder te Hillegom ing. C. Smits"Iedereen kan c best vijf procent op achteruit... De oud-wethouder heeft zelf het onderwerp van gesprek op ons huidige democrati sche systeem gebracht. Hoe denkt hij daarover? Smits wipt heel even op van zijn gebloemde armstoel om zijn colbertje recht te trekken en blikt het werkvertrek in: goedgevulde boekenkast, kloek eikenhouten bureau, kleine ijskast in houtnerf motief voor de borrel. Hij heeft wel overwogen en zegt "In zijn algemeenheid geloof ik dat wat de inspraak betreft het bezit van de zaak het ein de is van het vermaak". Een uitspraak die nadere uitleg behoeft. De voormalig ARP'er dan ook "We hebben hier in Hillegom gepleit - dat is een modever schijnsel - voor inspraak, voor meer democratie. Bur gers kunnen hun zegje doen voor de raadsvergaderingen, mogen bij commissieverga deringen zitten en daar vra gen stellen. En wat zie je? Er wordt bijna geen gebruik van gemaakt. De behoefte aan in spraak wordt geweldig over schat". "Kwalijker vind ik het echter dat men tegenwoordig overal maar bezwaar tegen maakt en kan maken. Besturen wordt zo heel moeilijk. Alert reage ren is er bijna niet meer bij Door de ellenlange en tijdro vende procedures bij de af- Gezagscrisis Heeft wethouder en 1 mend burgemeester Smits het al met al de laatste jaren van zijn politieke loopbaan niet zo naar de zin gehad? De politicus: "Nee, dat kan ik niet zeggen. Ik deed het werk met veel plezier, maar bestu ren is door de jaren heen wél veel moeilijker geworden. Een beperkt aantal actievoer ders staat voortdurend klaar om over je heen te vallen. Hoe dat komt? Ik geloof vooral doordat we een gezagscrisis hebben. Goede omgangsvor men verdwijnen, de onder wijzer met zijn 'Zeg maar Jan' ondergraaft daarmee al de na tuurlijke gezagsverhoudin gen. Men schopt tegen je aan, terwijl het als gezagsdrager niet altijd mogelijk is om steeds en op elk ogenblik uit te leggen waarom je iets al dan niet kunt doen". Kolonialisme We zijn bij het doemdenken aangeland. Smits ("Ik ben so ber opgegroeid in een gerefor meerd onderwijzersgezin met vijf kinderen; we mochten tot ons twintigste studeren") constateert: "We zitten middenin een crisis. Onze levensstandaard is ko lossaal hoog, maar dat gaat nu bergafwaarts. Al die bedrijfs sluitingen! We kunnen niet doorgaan met almaar weer nieuwe mohammedanen bin nen te halen. Dat is in feite kolonialisme van de ergste soort, want het werk dat zij doen, is voor ons geen 'pas sende arbeid'. En wat krijg je dan? Zij voelen zich gediscri mineerd. En dat zijn ze ook". "De sociale slinger is te ver doorgeslagen. Ik kwam laatst in Spanje een wao'er uit Hille gom tegen, die zei: 'De tijd is voorbij, meneer Smits, dat al leen rijke mensen verre reizen kunnen maken'. Nou, ik gun het ze van harte, maar we moeten wel begrijpen dat dat alles moet worden betaald door de mensen die werken. Wc gaan langzaam maar zeker toe naar Engelse toestanden, waar de inflatie een scherp snijdend zwaard is: lage lonen en hoge kosten van levenson derhoud. Al met al vind ik dat de welvaart geen tevreden heid heeft gebracht, en dat terwijl we het vaak stukken beter hebben dan onze ou ders. Volgens mij kan ieder een er best vijf procent op achteruit En dan moet je niet al te veel nivelleren, want daarmee jaag je je beste men sen weg naar het buitenland" "Gelukkig" "Ik? Nee. zeker niet. Iemand die elke ochtend om zes uur op staat, zijn vrouw thee met een beschuit op bed brengt en vervolgens om zeven uur in het zwembad ligt: die is toch wel gelukkig. Iemand die op zijn 71ste nog alles kan, die het drukker heeft dan vóór zijn pensionering die kan toch niet ontevreden zijn, maar wel blij en dankbaar. En dat ben ik ook!". JOS VAN DER MEER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 37