'Hillegom eet eigen mooie dingen op' De regio Terugblik op Hoe het Wapen van Friesland verloederde PAGINA 34 EXTRA WOENSDAG 31 DECEMBER KATWIJK - "Er zit weer toekomst in de visserij. We zijn door het dal heen. Let maar eens op, er worden volop nieu we schepen gebouwd. Ik ben al een paar keer gebeld door reders die willen weten hoe het zit met het aantal leerlin gen hier op school, want straks moeten die schepen worden be mand". Aan het woord is directeur C. van Beelen van de school voor de zeevisvaart aan de Katwijkse Sluisweg. Hij is in een opperbeste bui. want hij ziet de toekomst voor 'zijn' school zonnig in. Begin dit jaar was Van Beelen aanmer kelijk minder optimistisch. In februari stond in deze krant een alarmerend verhaal over de weinig florissante toe komst van de Katwijkse vis- serijschool: het voortbestaan van de school was in gevaar omdat zich te weinig leerlin gen meldden voor de 'oplei ding tot Voor de nieuwe eerste klas van het schooljaar '7.9/'80 waren slechts vier leerlingen aange meld. Een aantal dat ver bene den de norm van het ministe rie van onderwijs lag. Omdat de inspectie voor het nautisch onderwijs een oogje toek neep, mocht de Katwijkse school toch met een echte eer ste klas beginnen. Dit cursusjaar haalde de school met dertien nieuwe leerlin gen de norm voor de eerSte klas wél. Volgens Van Beelen was de open dag die de school - noodgedwongen - in maart organiseerde, daar debet aan. Maar liefst 4000 (vierdui zend!!) belangstellende Kat- wijkers bezochten die dag de school. Directeur Van Beelen geeft voortdurend blijk van zijn op timisme over de toekomst van de school. Hij spreekt van gezonde vooruitzichten. "Echt. ik durf nu te zeggen dat we een gezonde school hebben die in elk geval niet meer direct met opheffing wordt bedreigd" Rondleiding Voor de cursus die in septem ber van dit jaar begint rekent de directeur op een nog groter aantal 'verse' eerste-klassers. Hij leidt dat af uit de reacties van onderwijzers en onder wijzeressen van zesde klassen van lagere scholen in Kat wijk. Voor het eerst in de ge schiedenis van de school ganiseerde Van Beelen rond leidingen voor zesde-klas sers. Met veel succes. Rond leidingen en open dagen, dat zijn de activiteiten waarmee de directeur aan de weg tim mert. "De school moet meer bekend heid krijgen, beter gezegd, het onderwijs moet meer be kendheid krijgen, want dal wordt zwaar onderschat", al dus Van Beelen. Directeur C. uan Beelen van de Katwijkse school voor de zee visvaart: "Oppassen dat mét de school het hart niet uit de visse rij verdwijnt" Hart Naar zijn mening is het uiterma te belangrijk dat de school voor de zeevisvaart voor Kat wijk behouden blijft. "Als de school uit Katwijk verdwijnt, dan verdwijnt het hart van de visserij uit de plaats. En later, dan verdwijnt de visserij, dat is een logisch gevolg", zo meent Van Beelen. Voor hem is dat buiten kijf. Hij heeft een voorbeeld bij de hand: Sche- veningen. "Sinds de visserij- school daar is,verdwenen, worden de schepen vrijwel niet meer bemand door jonge Scheveningers. Er zijn haast geen Scheve- ningse vissers meer. De re ders uit die plaats bellen mij op, als ze bemanningsleden nodig hebben!" Van Beelen kan die reders vaak niet helpen. De meeste leer lingen van zijn school komen terecht op de veertig Katwijk se vissersschepen. Want juist daar. en dat spreekt welhaast vanzelf, zijn de leerlingen van de Sluisweg zeer gewild. De opleiding aan de school voor de zeevisvaart duurt vier jaar. Leerlingen die van de lagere school komen worden in die vier jaar opgeleid tot stuur man-werktuigkundige. Daar na kunnen zij nog een jaar aan de Katwijkse school doorle- i vervolgoplei ding van een jaar in Den Hel der mogelijk is. Verdriet De geringe toeloop van leerlin gen in de afgelopen jaren wijt Van Beelen aan tal van facto ren. Enkele daarvan wil hij wel noemen, zoals het volko men verkeerde beeld dat veel Katwijkers van de school hebben. "Er wordt vaak ge zegd: 'als je niets kunt, dan moetje maar naar de visserij- school'. Dat is een negatieve benadering, want leerlingen die hier op school komen moeten heel wat in hun mars hebben. De opleiding is lang niet zo gemakkelijk als wel wordt gedacht, leerlingen die hier naar school gaan moeten ook willen leren, anders ko men ze er niet". Volgens Van Beelen is het on derwijs op de visserijschool breder van opzet en vaak moeilijker dan het onderwijs dat op een lts wordt gegeven. "Het is bovendien een oplei ding waar brood in zit. Alle leerlingen die hier van school komen vinden gemakkelijk een baan. Maar ik weet niet hoe ik dat de mensen duide lijk moet maken". Een andere oorzaak is de hou ding van veel ouders die hun kind niet graag naar zee zien gaan. Van Beelen heeft daar wel begrip voor: "Er zijn heel wat Katwijkers verdronken; er is heel wat verdriet gele den. Het beeld van de domi nee die moeder komt vertel len dat zoon of man verdron ken is, staat veel Katwijkers nog helder voor de geest..". "Een gevolg van die houding is dat ouders hun kind, ook al wil het nog zo graag naar onze school, naar de mavo of de lts sturen. Als het daar niet goed gaat, komen ze toch bij ons terecht. We krijgen van tijd tot tijd leerlingen op school die eerst een paar jaar op een andere school hebben geze ten, maar er daar met de pet naar gooiden omdat ze nu eenmaal graag naar zee wil len", aldus Van Beelen. Fusies De vijf visserijscholen in ons land hebben -samen 500 leer lingen. Niet veel. Het ministe rie van onderwijs houdt de scholen nauwgezet in de ga ten, want juist door het gerin ge aantal leerlingen kost de opleiding het ministerie veel geld. Van Beelen hoopt dat het ministerie straks niet be sluit om scholen te-laten fuse ren. Want dat zou kunnen be tekenen dat de Katwijkse school toch nog uit het zee dorp verdwijnt. "De scholen hebben een door en door plaatselijk karakter", zegt de directeur. "Leerlingen die hier in Katwijk op de vis serijschool zitten krijg je met geen mogelijkheid naar, bij voorbeeld, Den Helder. Toen de school in Scheveningen werd opgeheven, verwachtte men dat wij daar baat bij zou den hebben. Nou, we hebben hier geen Scheveninger op school!" Volgens Van Beelen is de visse rij door het dal heen. Na het verbod op de haringvangst en talrijke vangstbeperkingen (om te voorkomen dat de zee werd leeggevist) gloort er weer hoop. "Als straks het vangstverbod op haring wordt opgeheven, dan mer ken we dat hier op school ook. Al zou het leerlingenaantal enorm toenemen, ze blijven verzekerd van werk". Volgens de directeur hebben de reders de komende jaren vol op behoefte aan vaklieden. "En vaklieden kunnen wij le veren", aldus Van Beelen. "Alle leerlingen die hier van school komen zijn zonder meer vaklieden. Daar moet beslist niet laatdunkend over worden gedaan. Want reken maar da het een vak is, visser man zijn, een vak met een hoofdletter V". HANS VELDHUIZEN HILLEGOM - "De notabelen van Hillegom hebben het monument "Het Wapen van Friesland" gestolen van de Hillegommers en het naar de knoppen laten gaan", dat constateert R.F. van Vliet, lid van de on langs opgeheven actiegroep "Behoud dorpskern Hillegom. Hij kan zich nog maar nauwe lijks vborstellen dat het oude monument, waarschijnlijk gebouwd rond 1500, nu defi nitief is verdwenen nadat het pand in september 1979 onder verdachte omstandigheden vrijwel tot de grond toe uit brandde. Ook dit jaar was "Het Wapen van Friesland" uitgebreid in het nieuws. In Arnhem werden de brand stichters berecht met straffen tot maximaal 3'/2 jaar. Een eventuele betrokkenheid van slager E. Teekens. tijdens de brand eigenaar van het pand. werd door de Arnhemse rechtbank niet bewezen geacht. Wel werd een perso neelslid van Teekens Bouw- promoties in Amsterdam tot een geldboete van enkele dui zenden guldens veroordeeld wegens het onrechtmatig ver wijderen van antieke pilaren uit het restaurant. Zakenmensen Toch treft deze mensen, zo zegt Hillegommer Van Vliet, min der blaam dan een aantal vooraanstaande Hillegom mers. "Het is onvoorstelbaar dat de Hillegommers. onder wie wethouders en goede za kenlieden, niet in staat waren het hotel-restaurant draaien de te houden. Oud-wethou der ing. C. Smits is directeur- eigenaar geweest van beton- fabriek "De Ringvaart" en ou d-wethouder R.S. van der Laan heeft een aantal Hema zaken. Andere eigenaars van het pand hadden stuk voor stuk goedlopende zaken, maar toch waren deze zaken mensen niet in staat "Het Wa pen van Friesland" draaiende te houden", aldus Van Vliet. Hij constateert nu dat er grote fouten zijn gemaakt bij het in exploitatie nemen van "Het Wapen van Friesland" door een aantal notabele Hillegom mers. "Ik heb het hele verloe deringsproces zien aanko men. Toen het pand door Hil legommers werd overgeno men, zogenaamd om het van de ondergang te redden, werd "Het Wapen van Friesland" een elite zaak. Als je daar als eenvoudig man binnen kwam, werd je gewoon weg- gegekeken. Je hoorde er niet thuis. Het is geen wonder dat die zaak slechter ging lopen. Een beetje zakenman had een barretje in het pand gemaakt. Zo'n ding loopt altijd. Een an dere grove fout van de Hille- gomse notabelen is dat zij het restaurant niet hebben ver pacht. Die ongeveer 20 men sen die een deeltje van de zaak hadden gekocht speel den op een enkele uitzonde ring na allemaal de baas. En dat kan natuurlijk nooit goed gaan", zo zegt Van Vliet. En dat het niet goed ging bleek al snel. Vrij kort nadat een e af of bepaalde gemeentebestuurders weten aantal vooraanstaande inwo ners van Hillegom het hotel restaurant hadden overgeno men. kwamen er klachten, mei name over de moeilijke exploitatie. "Het pand zou on gunstig gelegen zijn. Mensen zouden het met de auto moei lijk kunnen bereiken. Maar dat is lariekoek. Het bedrijf heeft altijd gelopen en de Hil- legomse zakenmensen heb ben het naar de knoppen ge holpen", zo vervolgt Van Vliet zijn verhaal. Inmiddels speelde zich binnen de gemeentegrenzen van Hil legom ook een andere affaire af. Het oude politicbureau en het hotel-restaurant werden verkocht aan Teekens, alhoe wel het laatstgenoemde pand op de voorlopige lijst van be schermde monumenten was geplaatst. Wethouder ing. C. Smits ontving voor Hillegom- se begrippen een mammoet- prijs van 1000 gulden de vier kante meter, maar dat geld zou pas worden gestort als Teekens nieuwbouw zou mo gen plegen en "Het Wapen van Friesland" gesloopt zou mogen worden. "Wethouder Smits had het pand nooit mo gen verkopen. Uiteindelijk is hij de enige schuldige dat "Het Wapen van Friesland" voor Hillegom verloren is ge gaan. Nadat de zaak beklon ken was, verpauperde het ho tel-restaurant steeds meer. De inboedel werd geveild, de jeugd werd erin gelaten en er werden gaten in het dak ge slagen. Toen was het eigenlijk al afgelopen met het Hille- gomse monument", meent Van Vliet. Het verdwijnen van het hotel restaurant is volgens hem een groot verlies voor Hillegom. "Hillegom heeft nog steeds een leuke, oude dorpskom en dan praat ik over een cirkel waarbinnen het raadhuis, de klokgevel, het Schoutenhuis, de Nederlands Hervormde kerk en de oude pomp liggen. Ook het 'Wapen' lag binnen die cirkel. Nu het hotel-restaurant is verdwenen is een deel van de sfeer van het oude pleintje verdwenen en dat is jammer. Toch zou de sfeer weer een klein beetje teruggehaald kunnen worden als de ge meente zou besluiten wat ou de bomen zou plaatsen zoals ze vroeger voor "Het Wapen van Friesland" stonden. Maar bomen zijn in Hillegom taboe, die worden weggehaald. De gemeente zet liever lelijke paaltjes meer. Ga maar kijken in de Hoofdstraat, het lijkt warempel de Maginotlinie wel. De familie Van Waveren schonk voor de oorlog de Sixlaan aan de gemeente onder voorwaar de dat de bomen aan die laan zouden worden behouden. Ik geloof dat er wel een paar honderd stonden en nu staan er nog twee of drie". Appel "In Hillegom", zo vervolgt Van Vliet", vreten ze hun eigen mooie dingen op. Vroeger werd de cultuur bepaald door een aantal rijke heren die in het gemeentebestuur zaten. Zij zorgden voor mooie ge bouwen en schonken die in enkele gevallen zelfs aan de gemeente. Maar de huidige gemeentebestuurders heb ben nauwelijks oog voor dat soort dingen. Ik vraag me zelfs af of bepaalde gemeente bestuurders weten wie Karei Appel is". Voor Van Vliet is de strijd ge streden. "Met zo'n twintig Hillegommers hebben we ge probeerd "Het Wapen van Friesland" te behouden en dat is helaas niet gelukt. De actiegroep heeft zich na de brand opgeheven, omdat alle andere Hillegomse monu menten op de lijst van be schermde monumenten staan. Gelukkig heb ik van het voormalige hotel-restau rant nog filmopnames. Zo kunnen anderen altijd nog zien hoe het geweest is", al dus Van Vliet. HENK VAN DER FOST

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 34