Binnenland Terugblik op PAGINA 30 EXTRA WOENSDAG 31 DECEMBER mum Een foto die reel beroering wekte omdat het er op lijkt dat een agent de benen neemt voor een kraker. Opgeworpen barricaden in de Amsterdamse Vondelstraat ter "bescherming" van een kraakpand dat in maart na een felle bot sing tussen krakers en politie werd ontruimd. Sympathisanten en nieuws gierigen voor de gekraakte panden aan de Prins Hendrik kade in de hoofdstad. Mobiele Eenheid en relschoppers slaan op elkaar in terwijl elders in Amsterdam Beatrix tot koningin wordt gekroond. Waar al jaren druk over was gespeculeerd ge beurde dan eindelijk in 1980: koningin Juliana trad af en werd prinses. Zij deelde haar besluit op 31 januari, de verjaardag van haar dochter Beatrix, mee aan het Neder landse volk dat evenals het kabinet nogal overrompeld leek. Was het niet premier Van Agt die een jaar tevoren fier had meege deeld dat het aftreden van koningin Juliana nog wel enkele jaren op zich zou laten wach ten? Maar Juliana besliste anders. Op 30 april te kende zij de acte van abdicatie en werd Bea trix de nieuwe vorstin. Met Claus aan haar zijde liet Beatrix zich inhuldigen in Amster dam. Het werd een roerige dag in de hoofd stad. Niet alleen Oranjeklanten waren ac tief, ook krakers deden zich gelden onder het motto 'Geen woning, geen kroning'. En natuurlijk grepen ook relschoppers de gele genheid met beide handen aan om zich uit te leven. En zo ontstonden taferelen die her inneringen opriepen aan de onlusten tij dens het huwelijk van Beatrix en Claus in 1966. Amsterdam was het afgelopen jaar trouwens vaker het middelpunt van gewelddadighe den. De kraakbeweging, over het hele land actief tegen de nog altijd schrikbarende wo ningnood, manifesteerde zich vooral in de hoofdstad. De Mobiele Eenheid werd diver se malen ingezet om barricaden te slopen en gekraakte panden te ontruimen. Dat ging af en toe met ware veldslagen gepaard. Eind februari/begin maart liep het helemaal mis bij de Vondelstraat waar enkele dagen een 'mini-republiek' leek uitgeroepen. Veel opzien baarden ook de gebeurtenissen rond gekraakte appartementen aan de Prins Hendrikkade. Bij de ontruiming in augustus bleken de krakers overigens al vertrokken. Ook begin december trof de met veel mankracht en materieel uitgeruste Mobiele Eenheid geen krakers meer in het omstreden pand De Grote Wetering. Wel waren Sinterklaas en zwarte Piet ter be groeting aanwezig. Voor het hoofdkwartier van de krakers, De Grote Keijser, kwam een moeizame oplossing in zicht. Burgemeester Polak, die van alle kanten kritiek moest in casseren (ook minister Wiegel deed een duit in het zakje), bleef niettemin in het zadel. Wie ook overeind bleef was premier Van Agt. Ondanks een sterk oplopende werkloos heid en ondanks pittige kamerdebatten, on der meer over een boycot van Zuid-Afrika, behield de equipe van Van Agt zijn smalle parlementaire meerderheid. Minister An- driessen van financiën zag het echter niet meer zitten en stapte op. Hij vond de bezui- nigingsdrang van zijn collega's te gering. Het kabinet toonde zich niet rancuneus en droeg hem voor als Nederlands kandidaat voor een Europees commissariaat. In oktober kon men Van Agt en Andriessen zelfs broederlijk naast elkaar aantreffen tij dens het officiële oprichtingscongres van het Christen Democratisch Appel. Piet Steenkamp zag zijn 'levenswerk' ondanks gesputter van de AR-jongeren en de werk groep 'Niet Bij Brood Alleen' toch met een fusie bekroond. Gepaste vreugde bij het CDA, bezorgdheid bij regeringspartner VVD die het afgelopen jaar niet best scoorde in verkiezingsenque- tes en zich steeds onbehaaglijker begint te voelen onder het geflirt van christen-demo cratische politici met de oppositie. Het is zeer de vraag of er in een volgend kabinet nog plaats zal zijn voor liberale bewindslie den. Van de huidige VVD-ministers slaag de Pais er overigens in zo ongeveer de hele onderwijswereld tegen zich in het harnas te jagen. Hij kwam met het idee te bezuinigen via het terugschroeven van de onderwijssa- larissen. De leerkrachten protesteerden massaal en toen ook de Tweede Kamer het niet zo zag zitten trok Pais zijn plannen maar weer in. De wijzigingsvoorstellen van Pais met betrekking tot het universitaire onderwijs schoten vele studenten in het verkeerde keelgat. Bezettingen van univer sitaire gebouwen en zelfs een schijn-ont- voering waren hun antwoord. Niet alleen het onderwijsveld was in beroe ring, ook elders in de maatschappij borrel de en giste het. De Federatie Nederlandse Vakbeweging organiseerde in maart een aktiedag op de Amsterdamse Dam uit pro test tegen de door de regering uitgevaardig de loonmaatregel. De Dam zag zwart van de mensen, Wim Kok sprak stevige taal en wat deed het kabinet? Die vaardigde aan het eind van het jaar weer een nieuwe loon maatregel uit. Van de vele demonstraties en protesten namen voorts diè tegen het ge bruik van kernenergie steeds luider vorm En dan kwam men er in Nederland het afgelo pen jaar ook achter dat er veel rotzooi in de grond is weggestopt. Uit vele hoeken kwa men verontrustende tijdingen over gif en ander gevaarlijk afval waarmee debodem is volgepropt. In Lekkerkerk werd een nieuw bouwwijk ontruimd om een schoonmaak ploeg de gelegenheid te geven de boel eens flink te reinigen. De bewoners werden on dergebracht in caravans en geïmproviseer de wisselwoningen waar het in het onbere kenbare Nederlandse klimaat dikwijls wei nig aanlokkelijk vertoeven was. Een zware voorjaarsstorm (waarbij diverse zomerhuis jes aan de kust in zee verdwenen), een schrale zomerzon en een vroeg invallende winter deed de Lekkerkerkers naar hun sterk in prijs gedevalueerde huizen verlan gen. De gifaffaires werden in dramatiek overtrof fen door treinongelukken bij Vlaardingen en Warmond en een ramp met een veerpont die bij Zwijndre.cht 'door een tanker werd overvaren. Dodelijke slachtoffers vielen er te betreuren en in Nederland vroeg men zich met enige verbijstering af hoe dit alles had kunnen gebeuren. Een vraag die ook volgend jaar wel weer vaak gesteld zal worden. Want dat het er in 1981 anders aan toe zal gaan dan in het afgelopen jaar, dat zit er niet in. Er komt misschien zelfs wel weer een tweede kabinet-Van Agt. De minister-president liet immers, (uiter aard) vanuit het buitenland, weten weer Ne derlands eerste burger te willen worden. De verkiezingen zullen het leren. BERT PAAUW Koningin Beatrix legt de eed af in de Nieuwe Kerk in Amsterdam tijdens de plechtigheden rond de troonwisseling op 30 april. r ma Vroeger dan we de laatste jaren gewend waren viel begin no vember de winter in. Een flink pak sneeuw zorgde voor veel overlast In Lekkerkerk werden vaten met giftig afoal uit de grond gehaald. Maar niet alleen in Lekkerkerk bleek de bodem veront reinigd. Aktievoerders tegen kernenergie lieten zich het afgelopen jaar niet onbetuigd. Een propvolle Dam tijdens de FNV-aktiedaggericht tegen de door de regering uitgevaardigde loonmaatregel. Ex-minister Andriessen van financiën daalt de trappen van paleis Soestdijk af na het indie nen van zijn ontslag. Premier Van Agt verloor zijn goede humeur niet, ondanks di verse problemen waar hij met zijn kabinet in verzeild raakte. Het CDA kwam dan toch eindelijk tot stand. Op een gezamenlijk fusiecongres van KVP, ARP en CHU in oktober was het zover.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 30