Overlaadstation Alphen ad Rijn 'redder in nood' Nieuw ontwerp voor flat Transvaalbuurt [Le/icfee agenda Opgegraven terrein in Wasenaar krijgt groen Na brand in Leidse vuilverbranding Bestemmingsplan afgekeurd Financiële steun voor verpleegtehuis Alkemade duikt in eigen geschiedenis WOENSDAG 31 DECEMBEl ALPHEN/LEIDEN - Het overlaadstation van de Afvalver werking Rijnmond aan de Schans in Alphen aan den Rijn heeft in de afgelopen dagen enorme hoeveelheden huis vuil verwerkt. Vanwege een brand viel de Leidse vuilver branding aan de Gabriël Metsustraat zondag uit en moes ten voor afvoer van het huisvuil uit Leiden en enkele regiogemeenten noodoplossingen worden bedacht. öe grotere afstanden het nodige tijdverlies en vertraging bij het ophalen veroorzaakten. Bij het Alphense overlaadstation ont- Het huisvuil van Leiden. Leider dorp en Alkemade werd naar het overlaadstation van de AVR in Alphen gebracht, hetgeen door stond een topdrukte, maar men slaagde erin door het inzetten van extra containers (die het afval naar Rotterdam brengen) en ex tra ritten de grote hoeveelheden huisvuil te verwerken. Omstreeks twaalf uur gistermiddag hadden Leidse wagens zo'n 130 ton afval naar Alphen gebracht, waarna de aanvoer moest worden stopgezet. De hele middag en avond zijn dan nodig om al het huisvuil naar de AVR in Rottcr- Vanuit Gouda -werden extra containers aangevoerd om zoveel mogelijk afval te kunnen verwerken bij het Alphense overlaadsta tion. dam te brengen. De Leidse huis- vuilwagens en die uit Leiderdorp en Alkemade konden nog wel in Voorschoten terecht, waar de VAM het afval verzameld en per trein naar Drente brengt. De technici, een ploeg monteurs uit West Duitsland, zijn druk in de weer om de verbrandingsoven weer in bedrijf te krijgen. Eén van de twee kranen zal naar verwach ting vanmiddag weer gaan draai en. De tweede kraan is zozeer door de brand aangetast dat hij in zijn geheel verwijderd zal moeten worden. De schade zal vermoede lijk pas in de loop van volgende week vastgesteld kunnen wor den. In elk geval is Alphen spoedig weer verlost van een ongewenste transportdrukte in de omgeving van het overlaadstation aan de Schans. Destijds hebben de om wonenden krachtig geprotes teerd tegen transporten m de avonduren. Er is toen afgespro ken, dat dit niet meer zou gebeu ren behoudens noodgevallen. "Dit was zo'n noodgeval. We heb ben de bewoners in de persoon van Poedel van Dam, die als ver tegenwoordiger van de groep kan worden gezien, op de hoogte ge bracht en hij had begrip voor de situatie", aldus G. Scholten, chef reiniging van de gemeente Al phen. Het terrein aan de Seringenlaan: straks openbaar groen Tussen Ter Weer en Seringenlaan WASSENAAR - De werkgroep "Ter Weer" die onderdeel uit maakt van de Historische Vereni ging Oud Wassenaar gaat haar op gravingswerkzaamheden in het gebied tussen boerderij "Ter Kerstbomen LEIDEN - Als altijd, zo vlak na de kerstdagen, is de Leidse jeugd weer druk in de weer met het ver zamelen van kerstbomen. De po litie is gisteren op verschillende plaatsen in de stad dan ook druk bezig geweest met het opruimen van de bomen. Gealarmeerd door buurtbewoners en terzijde gestaan door de ge meentelijke reinigingsdienst ver hinderde de politie dat aan Ti- morstraat en Zoeterwoudseweg mogelijke brandhaarden ont stonden. Zonder licht VOORSCHOTEN - Een groot deel van Voorschoten heeft gister avond even zonder licht gezeten. Doordat de hoofdschakelaar van het hoofdspanningsnet het had begeven moest een aantal wijken het van vijf uur tot half acht zon der licht doen. Ook de straatver lichting begaf het. Verkeer uur gestremd na aanrijding LEIDERDORP - Op de kruising van de provinciale weg T20 en de Rijksweg 4, afrit Hoogmade is het verkeer gisteravond ongeveer een uur gestremd geweest tenge volge van een frontale botsing van twee wagens. Het ongeluk ontstond toen een 65- jarige Leidenaar, die uit de rich ting Hoogmade kwam, de bocht wat te ruim nam. Door deze ma noeuvre kwam hij vermoedelijk op de verkeerde weghelft terecht. Een frontale botsing met een te genligger was het gevolg. Beide wagens waren total loss. Bei de bestuurders kwamen er zon der kleerscheuren af. Weer" en de Seringenlaan in Was senaar beëindigen. De werk groep heeft ter plekke jaren ge zocht naar overblijfselen van een kasteeltje dat ergens in dit gebied moet hebben gestaan. Men is er niet in geslaagd om de plaats van het kasteel te ontdekken, maar bij de opgravingen heeft men wel verschillende belangrijke vond sten gedaan. In overleg met de Seringenlaanbe- woners heeft de gemeente nu plannen om het terrein in te rich ten als openbaar groenparkje met bijvoorbeeld speeltuigen voor kinderen. De Historische Vereni ging is door de gemeente in het overleg betrokken geweest en heeft toegezegd het terrein eind september 1981 te verlaten. Voor die tijd kan men de laatste opgra vingen ter plaatse doen, om daar na verder te gaan met het rang schikken en beoordelen van de vondsten. Het terreinwerk is dan afgelopen, maar volgens me vrouw Gevers Deynoot van de Vereniging blijven er voorlopig nog genoeg activiteiten over voor de werkgroep. Deze zullen dan echter voornamelijk binnen gaan plaatsvinden. LEIDEN - De Leidse papegaai Kiko (21 jaar oud) is tweede geworden bij de verkiezing van de best sprekende vogel, georganiseerd door het blad De Imitator. Kiko bereikte dit resultaat met deze treffende opmerking: "Kiko is een bandito, hiep, hiep, hoera". De papegaai is eigendom van mevrouw Schrijn (op de foto met Kiko) uit de Marienpoelstraat. Kiko moest Sjako laten voorgaan. Deze Zeeuwse papegaai spreekt meer dan 400 woorden uit en won de verkiezing met de hit "Wie wil er vechten met de beer". De weg naar het wereldkampioenschap is nog lang voor Sjako. Wereldtitelhouder is de Engelse papegaai Prudle, die over een vocabulaire van 1000 woorden beschikt. LEIDEN - Een flat van bijna achttien meter hoog, bestaan de uit een parkeerkelder, drie lagen kantoren en drie la gen woningen. Dat is het nieuwe plan van het bouw- en aannemingsbedrijf J.M. Bakker bv uit Nieuw-Vennep voor het gebied aan de Rijn in de Leidse Transvaalbuurt. Het gebiedje wordt door de gemeente Rijnzicht genoemd. Omdat de aanleg van de Noord oostelijke Randweg door het be treffende gebied nog erg onzeker is, heeft de gemeente nu samen met de Seringenlaanbewoners een inrichtingsplan voor het ter rein ontworpen. Verder komt er een geluidswal, omdat de bewo ners overlast vrezen van de jonge ren die uitgaan in de verbouwde boerderij "Ter Weer". Eerder hadden de bewoners al be zwaren ingediend tegen de plan nen tot verbouwing en uitbrei ding van de boerderij, waardoor er een jongerensociëteit in kan worden gehuisvest. Met geluidsi- solerende voorzieningen in het gebouw zelf en de wal hoopt de gemeente nu tegemoet te komen aan de klachten van de bewoners. De grond voor de geluidswal wil men verkrijgen door de opper vlakte van de aanwezige sloten te vergroten. De kosten van de inrichting met de wal worden geraamd op 64.200 gulden. Bij deze prijs zijn nog niet de kosten van eventuele speeltui gen inbegrepen. De raadscom missies moeten zich nog uitspre ken over de uitgave van dit be drag voor het terrein. Het bestemmingsplan Rijnzicht is door de provincie niet goedge keurd. Gedeputeerde Staten scharen zich met die beslissing achter een aantal van de bezwa ren van het genoemde bouwbe drijf dat tevens de grond bezit. Het bestemmingsplan maakte volgens het bedrijf de bouw van een hoög gebouw (17.80 meter) onmogelijk. De provincie is het met het bedrijf eens dat de econo mische uitvoerbaarheid van het bouwplan het noodzakelijk maakt dat in zes (woon)lagen wordt gebouwd. De hoogtebepa lingen in het bestemmingsplan - 16,50 meter met in uitzonderings gevallen een uitloopmogelijk heid tot ruim achttien meter - zijn volgens de provincie daarom te streng. De provincie is het ook met de bou wer eens dat het openbaar groen dat in het bestemmingsplan staat geprojecteerd daar niet thuis hoort. De poging van de gemeen te om langs de Rijn een aantal groengebieden voor buurtrecrea- tie te scheppen noemt de provin cie op zich een loffelijk streven. Maar het betreffende terrein is volgens de provincie wat betreft plaats, afmetingen en begrenzin gen daarvoor niet geschikt. Door het duidelijk besloten karakter van het groen zal de bereikbaar heid en de openbaarheid gering zijn - aldus de provincie - en zul len de toekomstige bewoners het als hun tuin beschouwen. De openbaarheid ervan zal dan wor den ervaren als een inbreuk op de privacy. Daarom - nog steeds vol gens de provincie - is het uit een oogpunt van goede ruimtelijke ordening niet juist om het betref fende terrein te bestemmen voor openbaar groen. Parkeren Omdat het bouwbedrijf afziet van het oude plan voor een woonflat van zes hoog en een nieuw plan aan het ontwerpen is voor een ge combineerd woon-kantoorge- bouw, is het volgens de provincie zinvol dat de gemeente overleg pleegt met het bouwbedrijf. Het is gewenst dat het bestemmings plan op zo kort mogelijke termijn wordt aangepast, aldus de pro vincie. Het idee van de combina tie van kantoren en woningen is ingegeven door het parkeer probleem. De gemeente schrijft voor dat bij nieuwbouw voor elke woning een parkeerplaats op ei gen terrein moet worden gereali seerd. Die parkeernorm wordt - mede gelet op de parkeersituatie elders in de Transvaalwijk - door de provincie onderschreven. Het bouwbedrijf acht het echter financieel onhaalbaar om bij elke woning een parkeerplaats in de parkeerkelder te verkopen. Zo'n verplichte garage zou de kopers van de toch al vrije dure huizen (premiekoop) nog eens 23.000 gulden kosten, zo becijfert het bouwbedrijf. De combinatie van kantoren en woningen zou het mogelijk maken om minder par keerplaatsen te bouwen. Door het kantoorpersoneel wordt im mers alleen op werkdagen over dag geparkeerd en door de be woners voornamelijk 's avonds en 's nachts en in de weekeinden, zo luidt de redenering. Beste wensen voor zieken LEIDERDORP - De radio-omroep van het St.Elisabethziekenhuis in Leiderdorp, Radio 0-3-0 biedt familieleden en kennissen van patiënten de gelegenheid om de beste wensen voor het nieuwe jaar over te brengen. De bedoe ling is dat men daarvoor opbelt (899250). Het telefoontje wordt op band ge nomen en tussen 15.00 uur en 17.00 uur via de huisradio in het Elisabethziekenhuis uitgezon den. Diegenen die willen mee doen moeten tussen 12.00 uur en 14.00 uur op nieuwjaarsdag op bellen, hun wens en hun naam opgeven, welke plaat moet wor den gedraaid en voor wie het is bestemd. LEIDEN - De brandweer rukte gis termorgen omstreeks half negen uit om een brandje in een contai ner aan de Oranjegracht te blus sen. Het vuur was snel gedoofd. LEIDEN - Het verpleegtehuis Solglytt kan tot 1 februari rekenen op geld van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne. Dat is de reactie op een spoed-telegram van de gemeente Leiden en de Provincie Zuid Holland, waarin op het aflopen van de speciale financieringsregeling van het tehuis per 1 januari werd gewezen. Volgens de gemeente staat het tehuis sluiting te wachten, terwijl er voor de patiënten geen andere opvang bestaat. Over deze kwestie wordt al jaren gesproken, maar - aldus de gemeente - zonder resultaat onder meer omdat de ministeries van volksgezondheid en milieuhygiëne en het ministerie van CRM de kosten op elkaar trachten af te schuiven. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft nu laten weten de speciale regeling tot 1 februari te laten voortduren en toegezegd om in januari het voortbestaan van het tehuis met de gemeente te bespreken. Forse buit in muziekwinkel LEIDEN - In een muziekwinke aan de Nieuwe Rijn werd vari nacht voor zesduizend guldei aan muziekinstrumenten gestq len. Een klavierinstrument ei twee gitaren werden meegenq De dader(s), waarvan tot nu toe ell) spoor ontbreekt, kwamen binnei] door een ruit van de voordeur iij Beloning voor tips over 'hondendoder' LOEIDEN - Ook de Leidse Dieren bescherming heeft nu een belo ning uitgeloofd voor de tip die leidt tot de aanhouding van dege- ne(n) die in de Leidse Merenwijk gehaktballetjes met strychnine rondstrooit. Al elfhonden zijn n«| het eten daarvan het slachtoffer geworden. Eerder had een groef wijkbewoners 2.000 gulden al: beloning uitgeloofd. De Dieren bescherming stelt de eventuele tipgever maar liefst 2.500 gulder in het vooruitzicht. De dierenclub stort dat bedrag bij de beloning van de Merenwij kers, "omdat ze zelf iets willei doen", zoals een woordvoerder het motiveert. Tipgevers dienei zich overigens niet bij de Dieren bescherming te vervoegen. Z< kunnen terecht bij de politie di< het initiatief steunt, maar niet var harte toejuicht. Bij de politie bi staat enerzijds begrip voor d angst van de hondenbezitter: maar anderzijds ook vrees vooi een soort heksenjacht. In verband met het feit dat op vrijdag op de meeste kanto ren in Den Haag niet zal worden I gewerkt zal een aantal busdien-1 sten van de NZH op deze dag ko men te vervallen. Het betreft enkele sneldiensten j van en naar Den Haag: Lijn 88 Lisse - Sassenheim - Oegstgeesl - Den Haag C.S. en lijn 95 Noord- wijk - Katwijk - Wassenaar - Den Haag C.S. De overige lijnen worden uitge voerd als op een normale werk dag. ALKEMADE - In de gemeente Alkemade is een werkgroep Oud Alkema de van de grond gekomen. Het initiatief voor de oprichting van deze werkgroep is uitgegaan van burgemeester drs. P.J. Bolten. Hij bracht een aantal mensen bijeen, van wie verondersteld werd, dat zij zijn geïnte resseerd in de historie van Alkemade. Die veronderstelling bleek juist; alle genodigden zijn toegetreden tot de werkgroep Oud Alkemade, die nu bestaat uit: Th. Hoogenboom, E. Rodewijk, J. Oomen, S. van der Willek, N. Rietbroek, D. van der Hulst, T. van der Meer, A.H. Schrama en de dames P. van Aken en H. Schoenmaker. Contact man van de werk groep is S. van der Willek uit Rijpwetering. Tijdens de bijeenkomst bleek dat nogal wat inwoners individueel al heel wat van de geschiedenis van Alkemade op schrift hebben staan of op de foto te hebben. Op de eerstkomende bijeenkomst, op vrijdag 9 januari, zullen die gegevens worden vergeleken en zonodig worden gecombi neerd. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het atelier van J. Oomer aan de Lindenlaan 5 in Roelofarendsveen. WOENSDAG Leiden - Kerkelijk Centrum De Regen boog, Watermolen 1, Merenwijk, feest! georganiseerd door de Stichting Suri- namers Leiden en de LISC met de band Ritmico Especial, 22.30 tot ongeveer 6 DONDERDAG Leiden - Residentie aan de Lange Mare, nieuwjaarsreceptie van de Leidse Car navalsvereniging De Hutspotten, vanaf 15.30 uur; 's avonds vanaf 20 uur een dis- co-avond m.m.v. Drive-in Discotheek ARTSEN Leiden-Wijk 1: Boerhaavedistrict, Bin nenstad-Noord, Groenoord, Kooi, Me renwijk: J.E.C. Crul-Kelderhuis, Noor- eindseplein 8a, tel. 142888. Wijk 2: Binnestad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: R.M.G. Tay- telbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266. Wijk 3: Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: F. Lahr, Zoerwoudsesingel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van de doktoren Groen veld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan. Van Tol, Zwijnenburg en Verhage: H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1tel. 122113, spreekuur van 11 tot 11.30 aan huis. Leiderdorp - L. Middendorp, P. van 't Woud.^ Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur van 12.30 tot 13 uur. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals-'1 laan 10, tel. 153747 Voorschoten - Vrijenhoek, Veurseweg 20, tel. 2356. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags- dienst der apotheken in de regio Leiden j wordt waargenomen van woe 31 17.30 tot vr 2 jan 8 uur door Apotheek Leiden Zuidwest, Brahmslaan 20, tel. 763134; 2 17.30 tot vr 9 door Apotheek penaerstraat lb, te. 153274. noorden van de Rijn, 134604, tel t .zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoudc Rd. - gezond- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nsbezorglng van 10.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-16.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28664 Kwartaalabonnement 149.55 perp post (71,90 Jaarabonnement 1186,70 per post 1276.10 Losse nummers 10.65 Hooldkantoor Witle Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Abonnementsgelden b Alg. redactiechef A van Leeuwen Ptv Alg. redactiechef: J M. J. Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestek|k leven) Aangesloten bq de Gemeen achappeii|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten: Teleloon 071-144941 Ch. Lennaru. Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-121481 Oegstgeesl H. Sonders. 071-155054 Voorschoten J. Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2