Sterke tegenstand Leiden in Londen Arbeidsplek genezen voordat werknemer er ziek van kan worden.." Ongevallen in bedrijven nemen af Ijshockeyers houden schade beperkt Gottfried lijdt dubbel verlies Maccabi favoriet bij Crystal Palace Kortsjnoi breekt af Lugdunimi-toernooi Woensdag 31 december De Rotterdamse Erasmus-universiteit krijgt eerdaags als eerste wetenschap pelijke instelling in ons land een bij zonder hoogleraar in de bedrijfsge zondheidszorg. Dr. D. Vroege, al acht jaar wetenschappelijk hoofdmedewer ker aan de faculteit der geneeskunde van de Erasmus-universiteit, is on langs officieel benoemd tot de eerste Ne derlandse hoogleraar in dit vak. Het departement van sociale zaken, be drijven en overheidsinstellingen zijn de geldschieters van de Rotterdamse leerstoel, die destijds (in 1976) al door de toenmalige minister van sociale za ken. drs. J. Boersma. is bepleit. De stichting die het voorbereidende werk voor het instellen van deze leerstoel heeft gedaan, gaat zich nu richten opde bevordering van aanvullende beroeps opleidingen tot bedrijfsarts en van op leidingen voor verpleegkundigen en andere werkers in de bedrijfsgezond heidszorg. Het Rotterdamse initiatief is een erken ning van de groeiende betekenis van deze tak van gezondheidszorg. Kennis van arbeidsomstandigheden en van nieuwe sloffen en produkliemethoden. die een bedreiging kunnen vormen voor de gezondheid van werknemers, blijkt steeds harder nodig otn tijdig maatregelen te kunnen treffen, die ziekten en ongevallen m hel beroep kunnen voorkomen Bovendien zal de Arbeidsomstandighedenwet ertoe lei den dal veel meer werknemers recht krijgen op bedrijfsgezondheidszorg. Dr. D. Vroege, eerste hoogleraar in de bedrijfsgezondheidszorg: Uiteraard is ook dr. Vroege van mening dat de bedrijfsge zondheidszorg in ons land op een veel hoger plan moet worden gebracht. En natuurlijk vindt de kersverse hoog leraar dat het aantal bedrijfsartsen in ons land flink moet worden opge schroefd. Maar dat mag volgens hem niet inhouden, dat je de bedrijfsarts overal maar in moet betrekken. Daar is Vroege een tegen stander van. „Straks", legt hij uit, „kan er geen enkele be slissing meer worden genomen zonder daar in de dokter te betrek ken. En dat is fout, vind ik. Want daarmee doe je de maatschappe lijke discussie geweld aan." Vanzelfsprekend staat Vroege er wel achter dat de bedrijfs arts wordt gehoord. Iets. dat in de hedendaagse praktijk echter lang niet optimaal ge schiedt en voornamelijk te wijten is aan het tekort aan bedrijfsartsen. Vergrijsd Belangstelling voor deze tak van gezondheidszorg bestaat er onder medische studenten overigens wel. ..Elk jaar stu deren vijftig bedrijfsartsen af. Maar dat aantal is eigenlijk te gering om het bedrijfsartsen- bestand. dat aanzienlijk is vergrijsd, op peil te houden." Om daarin verandering te bren gen is de nieuwe leerstoel ook opgezet. Het vergroten van de opleidingscapaciteit voor be drijfsartsen komt daarbij pas op het tweede plan. Allereerst Dr. D. Vroege: "Fout om overal de bedrijfsarts in te betrekkeu Foto Nico de Jong). gaat het er om medische stu denten vroegtijdig te interes seren voor de bedrijfsgezond heidszorg. opdat zij zich er zo vroeg mogelijk in kunnen specialiseren. Die taak is weg gelegd voor dr Vroege. De Rotterdamse hoogleraar, die gedurende twee dagen per week als bedrijfsarts verbon den is aan de regionale be drijfsgeneeskundige dienst tc Rotterdam en zodoende voe ling met de praktijk houdt, schaart zich achter de vakbe weging. die een gezondheids zorg voor alle werknemers wil. Geldzorgen Momenteel valt slechts 65 pro cent van de werknemers in het bedrijfsleven onder deze zorg. terwijl alleen bedrijven met meer dan 750 werkne mers wettelijk verplicht zijn zo'n gezondheidsdienst te hebben. Weliswaar wordt die grens binnenkort verlegd naar vijfhonderd maar de vakbeweging vindt dit lang niet afdoende. Zij is tevens van oordeel dat de werknemer zelf zich veel ac tiever moet opstellen ten aan zien van de veiligheid en ge zondheid op de werkplek, omdat zich daar de factoren bevinden, die iemands ge zondheid bedreigen en als 'ziekmaker' fungeren. Het is overigens een misver stand dat die 'ziekmaker' lou ter op de werkplek zou liggen. Dr. Vroege: „Je moet zeker ook de orivé-situatie van de werknemer bekijken. In onze maatschappij leven we im mers ondereen tamelijk grote druk. De één heeft geldzor gen. de ander ligt in een echt scheiding. Vaak werken die problemen door in de werksi tuatie en je ziet dan ook dat veel werknemers worden af gekeurd op grond van psychi sche problematiek. Dat moet je allemaal afwegen." Karretje Bij de gemiddelde werknemer bestaat overigens een ver keerd beeld van de bedrijfs arts. Hij ziet hem veelal als een verlengstuk van de direc tie. omdat die hem ten slotte uitbetaalt. Vroege zegt dat ne gatieve imago te betreuren. „Een bedrijfsarts laat zich niet voor een karretje span- Van jaar tot jaar neemt het aantal bedrijfsongevallen in ons land af. Volgens de jong ste gegevens van het directo raat-generaal van de arbeid kwamen er in 1978 ruim 87.000 in ons land voor. I)at zijn er 7.744 minder dan 1977 Het meest komen bedrijfson gevallen voor onder jonge ren. Naarmate de leeftijd ho ger wordt, neemt het aantal ongevallen af. In de leeftijds groep twintig tot 34 jaar ge beuren ook de meeste be drijfsongevallen met dode lijke afloop. Ten opzichte van vorige jaren is in 1978 het aantal bedrijfs ongevallen met dodelijke af loop aanzienlijk kleiner ge worden. Was het aantal slachtoffers in 1973 nog 174, in de jaren 1974 tot en met 1978 liep dat aantal terug van 143,140,130,120 naar 82. nen. noch voor de werkgever cn noch voor de werknemer. Hij geeft gewoon zijn eerlijke oordeel." (Vaar in de bedrijfsgezond heidszorg volgens de Rotter damse hoogleraar de nadruk op zou moeten liggen, is de preventie. „Meestal is dat ook het geval", stelt de hoogle raar „De bedrijfsarts is er om de arbeidsomstandigheden te genezen, voordat de werkne mer er ziek van wordt." LEIDEN - Evenals vorig jaar is Parker Leiden uitgenodigd voor het internationale toer nooi van Crystal Palace, dat ditmaal op nieuwjaarsdag van start gaat. Het evenement in Londen, dat de laatste twee jaar werd gewonnen door Maccabi Tel Aviv, is opnieuw zeer sterk bezet. Naast zes landskampioenen - Leiden is één van de weinige ploegen in Londen die die status niet heeft - geeft er ook een Amerikaans team acte de presence. Een buitenbeentje trouwens, deze formatie uit het land waar 's we relds meest beoefende sport zijn wortels heeft. Athletes in Action is de naam, die staat voor een groep mensen die het basketbal als middel gebruiken om het woord van God uit te dragen. Rei zen daartoe de hele wereld rond. omlijsten de wedstrijden met zang en toespraken. Een getalen teerd ploegje overigens, want verschillende spelers kregen aan biedingen van Amerikaanse prof clubs. Ze prefereerden echtereen plaats in dit team boven een goedbetaalde profstatus als NBA-speler. Op basis van hun kunnen werden de Amerikanen door de organiserende club Crystal Palace direct voor de kwartfinale geplaatst. Dat werden ook Maccabi Tel Aviv, Leiden en Coburg. Laatstge noemde is kampioen van Austra lië en gezien de prestaties van de Aussies op de Olympische Spe len van Moskou (achtste) mag er het een en ander worden ver wacht van deze 'kangcroes'. die wat de plaatsing aangaat hoger werden aangeslagen dan bijvoor beeld de Duitse kampioen Lever- kussen en de Oostenrijkse titel houder UBSC Wenen. Het Wcst- duitse basketbal heeft de laatste jaren een grote vooruitgang ge maakt. De nationale ploeg wordt momentcel zelfs hoger aangesla gen dan Nederland dat op hel pré Olympische toernooi in Lugano dan ook zijn meerdere in het Duitse team moest erkennen. Bij Leverküssen speelt de in ons land zeker niet onbekende Pcle Miller een hoofdrol. Deze door Donar veel te vroeg afgedankte Amerikaan leidde Leverkussen vorig seizoen naar de titel. De kracht van Maccabi Tel Aviv mag als bekend verondersteld worden. De Israëlische formatie geldt in Europa als een absolute topper. Verloor vorig jaar in Ber lijn de finale van de Europa Cup I van Real Madrid. Heeft in Mickey Berkoviteh een speler van we reldklasse en in Williams en Per ry een uitstekend Amerikaans duo. Vorig jaar won Maccabi de finale in de fraaie hal van het Crystal Palace-sportsccnter vrij gemakkelijk. Leiden, dat de dag ervoor op sensationele wijze het Amerikaanse topcollege North Carolina de pas afsneed naar de eindstrijd, had teveel van zijn krachten gevergd om het Macca bi moeilijk te kunnen maken. Wellicht komt er dit keer een kans op revanche. Dun dient Leiden op 2 januari eerst af te rekenen met hoogstwaar schijnlijk UBSC Wenen dat in de voorronde één van de Engelse teams moet elimineren. Mocht het team van Wallaart. dat ver- Groenendaal winnaar wielercross ENTER (ANP) - De "Cross der Azen" in Enter, de sterkst bezette veldrit in Nederland sinds vele ja ren. is gistermiddag gewonnen door Reinier Groenendaal. Het werd de vijftiende overwinning van de Brabander in dit seizoen. De zege in Enter was beslist de mooiste, want Groenendaal liet op het loodzware bouwland- parcours de internationale cracks ver achter zich. Wereldkampioen Roland Liboton. die vierduizend gulden startgeld kreeg, eindigde op de zesde plaats. De Belg was net iets beter dan de Zwitser Al- bert Zweifel, de drie-vouaige ou d-wereldkampioen, die voor tweeduizend gulden naar Enter kwam. Klaus PeterThalereindig- de op 1 minuut 47 als tweede: Hennie Stamsnijder finishte op 2.26 als derde. moedeliik weer kan beschikken over Jim Woudstra die uit Ameri ka een speciaal kapje voor zijn neus liet overkomen, van UBSC winnen en ook de halve finale (mogelijk Coburg) overleven dan zal men ongetwijfeld opnieuw op 4 januari tegenover Maccabi staan. AD VAN KAAM DEN HAAG (ANP) - Het derde treffen in de reeks van vier duels tussen de ijshockeyploegen van Nederland en de Sowjct-Unie eindigde volgens verwachting opnieuw ineen ruime triomf voor de bqzoekers (0-7). Evenals in de eerste ontmoeting slaagde de Ne derlandse ploeg, die nu zonder spelers van Hecrenveen optrad, er niet in te scoren. Desondanks speelde Nederland (met de Am sterdamse lijn Corkie de Graauw. Chuck Hur.inga. Ron Berteling) geen onverdienstelijke wed strijd. Mogelijk gaven de Russen zich niet ten volle, maar de forma tie van de kersverse trainer Gus tav Bubnik bood bijzonder dap per verweer. MELBOURNE - Brian Gottfried is gisteren in de derde ronde van het toernooi om de open Australi sche kampioenschappen in Mel bourne uitgeschakeld door de Australiër Peter McNamara. De setstanden waren 5-7 2-6 4 6. Voor Gottfried betekende het een dubbele nederlaag. Als tiende <>p de Grand Prixranglijst moest hij in Melbourne de eindstrijd berei ken om zich nog als achtste speler tc kwalificeren voor het Masters- toernooi in januari. De Argentijn Juse-Luis UI ere. die eerder in dit toernooi' verloor, kon nu opge lucht ademhalen. Zijn deelne ming in New York werd door de nederlaag van Gottfried zeker. McNamara is één van de Australi sche spelers die het internatio naal verloren gegane terrein aan het terugwinnen is. Hij gaf Gott fried geen schijn van kans. Ook zfjn landgenoot Paul MacNamec bereikte de laatste acht door een zege op de voormalige open Au stralische kampioen Mark Ed- mondson: 6-4 6-3 6-3. De Amerikaan Pat Dupré bleek in de partij tegen zijn landgenoot Peter Rennert nog onder de in druk van zijn eigen prestatie te gen Ivan Lcndl een dag eerder. Nu was de uit Belgie afkomstige Amerikaan zelf aan de beurt om door "een mindere god" opzij te worden gezet. In vier sets bracht de linkshandige Rennert hem een nederlaag toe: 4-6 7-6 7-6 6- 4. Brian Teacher won gemakkelijk van John Austin (6—4 6-1 7-6). Teacher, die vorige weck de fina le in Nieuw-Zuid Wales verloor van zijn landgenoot Fritz Buh- ning moet na het wegvallen van een aantal vedetten worden ge zien als één van de grootste kans hebbers voor de titel. De uitslagen: Paul McNamee (Au- sf-Mark Edmondson (Aus) 6-4 6- 3 6-3; Peter McNamara (Aus>- Brian Gottfried (Vst) 7-5 6-2 6-4. Brian Teacher Vsb-John Austin (Vst) 6—4 6-1 7-6; Peter Rennert (Vst>-Pat Dupré (Vst) 4-6 7-6 7-6 6-4 MERANO (ANP) - De zevende partij tussen de Wcstduitser Robert Hubner en de statenloze Viktor Kortsjnoi is na 41 zetten afgebro ken. Na zes partijen leidt Hubner met 3,5-2.5 Volgens de aanwezige experts in Merano in Noord-Itahe. waar de finale van het kandidatentoernooi wordt gehouden, heeft Robert Hubner riante mogelijkheden onbenut gelaten om deze partij tegen Viktor Kortsjnoi te winnen. Kortsjnoi koos met de zwarte stukken andermaal voor de Franse verdediging. Net als in de vijfde partij kwam het daarbij tot een vlotte afruil van de dames. Hierna had Hubner op grond van zijn koppel lopers lichte voordelen, vooral omdat een pion van Kortsjnoi geïsoleerd stond. Kortsjnoi speelde zeer geconcen treerd en het ziet er naar uit da1 hij een remise zal kunnen redden. LEIDEN - Vrijdag vindt in de Groenoordhal het inmiddels tradi tionele Lugdunum-jeugdzaalvoetbaltoernooi plaats. Aan het evenement, dat voor de tiende maal wordt gehouden, nemen vierentwintig C en D teams van verenigingen uit de Leidse regio deel Naast de vcrcnigmgspi ijs (de resultaten van C en D ploegen van een club worden bij elkaar opgeteld) worden er prijzen be schikbaar gesteld voor de beste speler en keeper van het toer nooi. die uitgereikt worden door Ad Dusec. voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB en Lugdunum praeses Verstra.i ten. Het toernooi wordt rond 14.00 uur onderbroken voor een optreden van Jong K&G. De organisatoren hopen de eerste duels om tien uur te laten aanvangen, terwijl de prijsuitreiking om ongeveer 17.00 uur wordt verwacht In de tweede periode kreeg Neder land enige reele kansen de kas van de ïjshockeybond te spekken (de sponsor van de wedstrijden reeks schenkt namelijk voor ie der doelpunt 500 gulden) Maarte gehaast schieten of te onnauw keurig passen stonden treffers in de weg Het was overigens ook opvallend dat de Russische ma chine minder geolied liep dan in de voorgaande ontmoetingen Tot twee maal toe konden de we reldkampioenen een numerieke meerderheid nu t in doelpunten omzetten Kennelijk was de te genstand van de Oranje-formatie niet inspirerend genoeg Al lieten de Russen wel een superieure schaats- en stiektechniek zien. hetgeen nauwelijks verwonde ring behoeft te wekken als men weet dat de nationale ploeg van de Sowjet-Unie gemiddeld vier uur besteed aan de training. De Nederlandse ploeg steekt nog niet eens vier uur per week in de training. Ook in de derde periode kreeg Ne derland mogelijkheden de be kwame doelman Vladislav Tret- jak tot kapitulatie te dwingen De doelman bleef echter knap over eind. zelfs in zeer benarde om standigheden. De hard werkende Nederlandse ploeg dwong de Sowjet Unie in die slotperiode wel tot op de bodem te gaan. Oranje smaakte het genoegen in de laatste twintig minuten SlechtS twee treil, i.-, tc mOCU Q toestaan Het scoreverloop 12 Vladimir Kolikov 0-1. 14 Niko lai Drozdetski 0-2.24. Sergej Mak- harov 0-3. 28. Helmut baldens 0 4. 34 Anatoli Antipov 0-5. 41 Drozdetski 0 6. Nikolai Makarov 0-7 Strafminuten Nederland -10. Sow jet-Unie -8. WK-junioren De uitslagen van de op de derde dag van het toernooi om het wereld kampioenschap ijshockey voor junioren in West Duitsland ge speelde wedstrijden zijn Groepin Füucn Sov et-Unh Tsjcchoslowakije 5-1 (2 1, 0 0. 3- 0). Groep b in K au (beuren West Duitsland - Verenigde Staten 4 2 (1 0. 1-0. 2 2), In Kempten Fin land - Zweden 1-2 1-0. 0-2. 0 0). het wereld-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23