Menotti valt terug op routiniers '78 1 7w5i rtLrnic* "Wr 1 A/1 7 zijii ven ic utru JLjW dX l/Jv.J7U.Xk5W v ZDF negeert afspraak met NOS Ria Visser naar huis Oranje faalt op alle fronten DENSDAG 31 DECEMBER SPORT PAGINA 21 Hubert Neuper triomfeert in Oberstdorf OBERSTDORFT (ANP) - Dc Oostenrijker Hubert Neuper heeft gisteren in Oberstdorf de eerste wedstrijd van het J 29ste Vierschansentoernooi j gewonnen. Vanaf de 90 me terschans maakte Neuper sprongen van 109.5 en 110 me- I ter. Dat was goed voor een on- bereikbaar puntentotaal van 256,8 punten. De uitslag van het skispringen in Oberstdorf 1. Hubert Neuper (Oos) 256.8 punten (sprongen van 109.5 en 110 meter), 2. Jari Puiko nen (Fin) 252.3 punten 109 en 108 meter), 3. Roger Ruud (Noo) 251,1 (107,5 en 109 me ter). Morgen (nieuwjaarsdag) wordt het toernooi voortgezet in Garmisch Partcnkirchen. nnende sprong van de Oostenrijkseschuusspringer Huber Neuper. In Oberstdorf overbrugde hij eerst een afstand van 109 nieter waarna hij nog eens 110 meter sprong. Neuper is leider va, het klassement van het Viersehausenloeruooi. Argentijnse bondscoach mag niet falen MONTEVIDEO (GPD) - Op nieuwjaarsdag (morgen) zullen Cesar Luis Menotti, de bonds coach die de Argentijnen in 1978 naar de wereldtitel voerde, en Jupp Derwall, de oefen- meester die een halfjaar geleden in Rome met de Westduitse ploeg Europees kampioen werd, een serieuze tussenbalans kunnen maken in de aanloop naar het wereldkampioen schap van 1982 in Spanje. Met de hitte als bondgenoot gelooft 'De dunne', zoals Menotti in Ar gentinië wordt genoemd, de INZELL (ANP) - Ria Visser zal vandaag uit Inzeil terugkeren naar Neder land. In het Zuidduilse plaatsje hebben dc Nederlandse topsehaatsers hun trainingskamp opgetrokken. Ria Visser heelt besloten zich in haar eentje voor te bereiden op het toernooi om hel Nederlands kampioen schap. dat op 10 en 11 januari in Assen wordt gehouden. Voor dat evenement zal zij niet meer aan wedstrijden deelnemen. De beslissing van Ria Visser, die in Lake Placid op de Olumpischc 1500 meter zilver won, is het gevolg van onenigheid met kcrnplocgtraincr Henk Boer. Al aan het begin van het schaatsseizoen liet de schaalscnrijd- ster weten weinig ingenomen te zijn met Boer als trainer. In Inzeil ging Ria Visser haar eigen gang op trainde onder leiding van Ab Krook. de voorganger van Boer. die nu coach is van dc Westduitse kernploeg. Haar beslissing voortijdig uit Inzeil te vertrekken betekent in feite een breuk met de kernploeg. Duitsers de eerste nederlaag toe te kunnen brengen sinds Jupp Derwall Helmut Schon als bondscoach opvolgde. Menotti: ..We hebben op elke wed strijd in deze Mundialito een pre mie van 1800 dollar gezet, een premie die alleen wordt uitbe taald wanneer er een overwin ning wordt behaald. Ik ben zon der problemen met dat bedrag akkoord gegaan, omdat ik er sim pel vanuit ga dat we elke wed strijd zullen winnen. Ook de fina le". Cesar Lu is Menotti kan beslist geen gebrek aan zelfvertrouwen wor den verweten, hoewel hij enkele maanden geleden toch met pro blemen werd geconfronteerd, toen bleek dat zijn plan om een totaal nieuw team op te bouwen voor de WK van 1982 wel eens op een mislukking zou kunnen uit lopen. Menotti had weliswaar na het veroveren van de wereldtitel in 1978 verklaard dat hij niet lan ger de in buitenlandse dienst spe lende Argentijnen voor zijn team zou selecteren (een gedachte die Zwartkruis in Montevideo ook weer eens heeft uitgesproken), maar hij moest ijlings enkele maanden voor het begin van het toernooi om de Copa de Oro zijn plannen bijstellen, omdat de jon geren de geroutineerde kern van 1978 bij lange na niet qua capaci teiten konden evenaren. Cesar Luis Menotti wilde na het WK in 1978 een rigoureuze ver jonging doorvoeren, nadat het ju- niorcnteam van Argentinië in 1979 in Tokio de wereldtitel ver overde op een erg imponerende manier. De ontwikkeling van die jongeren is evenwel blijven ste ken. Diego Armando Maradona en Ramon Diaz hebben de belofte wel waar kunnen maken en gel den dan ook als vaste basisspe lers. Op andere posities in het elf tal heeft Menotti de laatste ander half jaar zo'n 200 spelers getest, maar geen van hen slaagde erin de routiniers uit de basis te spele- Beginpunt MONTEVIDEO (GPD) - Hoewel een ijskoude douche in het subtropische Montevideo, een meer dan weldadige uitwerking heeft, had de door de Uruguayanen toegediende douche een allesbehalve verfrissende uitwerking op Oranje, dat in de openingswedstrijd van het Copa de Oro-toernooi naar een 2-0 nederlaag werd gespeeld. Door dit resultaat werd de binnenstad van Montevideo op slag in een dusdanige feestroes gedompeld dat het leek of Uruguay zojuist de wereldtitel op Nederland had veroverd. De vreugde van de Uruguayanen is echter wat te voorbarigwant dit aan alle kanten rammelende Uruguayaanse team zal beslist niet veel verder komen dan de twee punten die gisteravond in het Centenario-stadion op Oranje werden behaald. Van de andere kant illustreert dat dan meteen de enorme slechte prestatie van het Nederlands elftal, dat tegen dit Uruguay geen enkele redelijke aanval op touw wist te zetten en terecht zichzelf nu al als uitge schakeld kan beschouwen. Zeker wanneer men zich de woor den van bondsarts Frits Kessel herinnert, die aan de vooravond van het treffen met Uruguay stel de dat de werkelijke terugslag voor het Nederlands elftal nog moet komen. Over een dag of vijf, vlak voor de tweede Oranje- wedstrijd van dit toernooi tegen de Italianen, die nu eenmaal be ter de enorme loommakende hit te gewend zijn dan de Nederlan ders. 'Teleurgesteld" Jan Zwartkruis toonde zich dan ook enorm teleurgesteld na het door hem zeker niet ingecalcu leerde verlies tegen Uruguay Tot driemaal toe herhaalde hij: „Ik ben diep teleurgesteld, erg diep teleurgesteld, echt heel erg teleurgesteld' Geen patheti sche kreten ditmaal. Ook Jan Zwartkruis heeft zich bij het on herroepelijke moeten neerleg gen. Nederland telt alleen nog maar erg middelmatige spelers, die zelfs niet meer voor een uit schieter kunnen zorgen. Zwart kruis: „De Uruguayanen hebben ons als katten beloerd en op de juiste momenten toegeslagen. We zijn vernederd. Heel erg diep vernederd zelfs". Toch moet worden gesteld dat Zwartkruis in deze eerste wed strijd enig lef heeft getoond door Uruguay in een 4-3-3-formatie te gemoet te treden. Een formatie waarmee hij duidelijke offensie ve bedoelingen had. Mogelijk heeft Zwartkruis zich bij het for meren van zijn team laten leiden door de vele videobeelden die hij over het Uruguayaanse elftal de laatste maand heeft gezien. Beel den, die aantoonden dat Uruguay internationaal nog altijd niet zo heel veel heeft te betekenen, noe- wel Zwartkruis de hoge vochtigs- heidsgraad in Montevideo plus de voor Nederlandse begrippen onwezenlijke hitte daarbij niet heeft verdisconteerd. „Ik geloof ook niet dat die twee fac toren alleen de oorzaak zijn ge weest van het collectief falen van dit Oranje-team", aldus Jan Zwartkruis. „In dit team ontbra ken gretigheid en agressie totaal. Bovendien faalde Jan Peters als verbindingsman op het midden veld. terwijl vanuit het achter veld totaal niet werd geprest. Daarbij kwam dan nog eens dat een Willy van de Kerkhof, die te gen West-Duitsland enkele we ken geleden in Eindhoven toch nog een voortreffelijke wedstrijd als libero neerzette, die lijn hier in Montevideo niet heeft kunnen doorzetten" Jan Zwartkruis had dan met zijn driemansvoorhoede weliswaar voor een aanvallend concept ge kozen (Renè van de Kerkhof moest na rust vervangen worden door Toine van Mierlo omdat de snel opgelopen blessure in een te hard duel met De la Pena - door de Peruviaan Labau bestraft met geel, evenals later Jol - verder spelen onmogelijk maakte), maar verdedigend waren de zaken minder goed geregeld. Hugo Ho- venkamp was als verdedigende middenvelder geposteerd om Er nie Brandts als vleugelverdedi ger en Ronald Spelbos als voor stopper te kunnen handhaven. Hovenkamp: „Ik vond het geen werkelijk briljante vondst van Zwartkruis. Maar ja, die taak wordt je nu eenmaal opgedragen en dan probeer je op die positie zo goed mogelijk te spelen'. Te laat Met nog een klein half uur te gaan dirigeerde Zwartkruis weliswaar Hovenkamp weer naar zijn ver trouwde stek, maar toen was het al veel te laat. Op het moment dat hij Spelbos (en om onbegrijpelij ke redenen niet de veel minder presterende Ernie Brandts) uit wisselde voor een echte midden velder, Michel Valke, stond Oran je al met 2-0 achter. Nadat Ruben Paz bij een van de uit vallen van Uruguay al na een kwartier een waarschuwend schot tegen de paal had gegeven, weigerde Oranje defensief orde op zaken te stellen, zodat Uru guay in de eerste helft al twee treffers kon laten aantekenen. In de 31ste minuut bereikte de in middels al 35-jarige Morales, die recentelijk na een achtjarig ver blijf bij het Oostenrijkse Austria Wien naar Uruguay terugkeerde, de mee opgerukte middenvelder Ramos, die ongehinderd de bal achter Doesburg kon deponeren. Even ongehinderd kon Victorino op slag van rust uit een doorkop bal van Martinez nummer twee aan laten tekenen. Typerend bij beide doelpunten was wel dat de koppen langere Nederlanders er beide keren niet in slaagden de bal weg te halen boven de hoofden van de veel kleinere Uruguayanen. Hoewel niemand van de 60.000 toe schouwers werkelijke mogelijk heden voor Oranje had gezien, hield Zwartkruis evenwel toch staande: „Na de 1-0 hebben we toch op zijn minst reëele moge lijkheden gehad om terug te ko men en zelfs na rust kregen we nog drie opgelegde kansen". Zwartkruis wilde zichzelf daar mee kennelijk nog wat moed in spreken voor dc tweede wed strijd tegen Italië. Het Oranje team bereikte wel een enkele keer het strafschopgebied van de Zuidamerikanen, maar omdat met name Kees Kist voor de zo veelste maal bewees in een natio naal team totaal geen potten te kunnen breken, bleef het daar dan ook bij. Erg matig Nederland werd aan alle kanten tot een erg matig team gedegra deerd door een elftal Uruguaya nen, dat in de eredivisie van de Nederlandse compëtitie alle zei len zou moeten bijzetten om het hoofd boven water te kunnen houden. Een zienswijze die Zwartkruis trouwens volledig kon beamen. De bondscoach: „In de breedte hebben we voldoende spelers van het kaliber zoals dat vanavond heeft gespeeld. De werkelijke toppers hebben we echter niet meer. De spelers die een wedstrijd naar hun hand kunnen zetten ontbreken en dat is ons vanavond wel bijzonder opgebroken". „Ik had vanavond graag bepaalde posities in het elftal willen uittes ten. Immers, een internationaal toernooi zoals dit is bij uitstek ge schikt om ervaring en rijpheid op te doen. Dat had de grote winst van dit duel tegen Uruguay moe ten worden, omdat er straks toch weer een team op de been zal moeten worden gebracht dat met enige kans op slagen de eindron den van het wereldkampioen schap in 1982 kan bereiken', zo beoordeelde Zwartkruis de wed strijd tegen de Zuidamerikanen. „Het financieel gewin is nooit het uitgangspunt geweest van deze trip", stelde de Oranje-baas som ber vast. „Op de eerste plaats is dit toernooi bedoeld als een laatste generale test voor de komende wk- kwalificatiewedstrijden. En dat is er niet uitgekomen. Tegen Bel gië werd er te agressief gespeeld; tegen Uruguay was het tegen overgestelde aan de orde. Voor dat ik mijn elftal formeer voor de wedstrijd tegen Italië wil ik daar wel eens het fijne van weten. Er moet met dit elftal iets aan de hand zijn geweest. Wat? Dat zal ik de komende dagen tot op de bo dem proberen uit te zoeken". Belaagd door de Uruguayanen zoekt Martin Jol in de openingswedstrijd Dat betekent dat Menotti weer aan het beginpunt van zijn carrière als bondscoach van Argentinië is teruggekeerd. En hij moest daar bij zelfs verder gaan: niet alleen moest hij de ouderen terugroe pen, maar bovendien moest hij ook spelers als Mario Kempes (FC Valencia). Osvaldo Ardiles (Tottenham) en Daniel Bertoni (Fiorentina) uit het buitenland te rugroepen om enige kans te kun nen maken ten minste de finale van dit Copa de Oro-toernooi te bereiken. Menotti heeft voor zichzelf derhal ve flink wat water bij de wijn moeten doen, zeker als men be denkt dat de na 1978 'afgeschre ven' verdediging met de 30-jange doelman Fillol. de 27-jarige libero Passarella, de 32-jarige voorstop per Galvan en de beide vleugel- verdedigers, Olguin (28) en Ta- rantini weer in de selectie van Uruguay werd opgenomen. Helemaal onbegrijpelijk is die plot seling gewijzigde houding van Cesar Luis Menotti nu ook weer niet. Hij kan het zich namelijk niet permitteren in dit Copa de Oro-toernooi af te gaan. omdat de eerste de beste 'misstap' van Me notti in eigen land door de militai re junta hem bijzonder ernstig zal worden aangerekend. Menotti behoort namelijk tot een van de 200 prominente Argentijnse staatsburgers, die afgelopen zo mer een petitie hebben onderte kend waarin generaal Videla. de Argentijnse president, ophelde ring werd gevraagd over de ver blijfplaats van 5000 verdwenen landgenoten. Omdat Menotti in Argentinië bij de bevolking gren zeloos populair is. heeft men hem tot dusverre niet ter verantwoor ding durven roepen. Het mag evenwel duidelijk zijn dat Menot ti een internationaal falen in het beslist niet pro-Argentijnse Uru guay bijzonder kwalijk genomen zal worden. HILVERSUM <ANF- De voet balliefhebbers onder dc televi siekijkers hebben de laatste dagen van 1980 voortdurend in onzekerheid verkeeixl. Wel of geen uitzendingen in Euro pa van de wedstrijden om de mini-wereldbeker, daar kon den de Europese televisie bonden het uiteindelijk niet over eens worden. Het gevolg was dat ze elkaar gister avond. twee uur voor de af trap van de wedstrijd Uru- guay-Nederlaud figuurlijkl m de haren vlogen In de wir war van niet nagekomen af spraken waren de Nederland se voetballiePiebbers de dupe. al was er voor een deel van het Duitse televisie Uruguay-Ne derland wel rechtstreeks uit zond. i bij de Italianen, die op nd ran de verlaagde prij- ntsland en Nederlau r kwamen onderling t< tslaat ech- iiC. dat het icher i' brei nen. De Italianen gaven de voorstellen door aan de EBU dat opnieuw een telefonischc vergadering belegde De Oos uur later I op het progi Du bericht Boerhont' 1 n Europee Enkelaar. hoofd diens dc .V' >S i a ih m Westduitse collega spreken Enkelaar hem hoe het mogelijk den Hi i van de NOS ite benen K rlief NOS-sp< het ZDF op kon" Boerhont nogma( en werking krijgt wal wel een klap 3/OSr'So

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21