.Vrouwenliteratuur. Bloei en teloorgang in Brieven aan Wimie Prentenboeken voor iedereen boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken NIEUW OP DE BOEKEN PLANK Levendig en treffend beschreven ENSDAG 31 DECEMBER PAGINA 17 In deze donkere Joeltijd kan het gebeuren, dat mensen een verouderd verlangen voelen, bijvoorbeeld: zou ik weer eens een boek lezen? Als er niets op de televisie is natuur lijk. Dat kan met Een Goed Hu welijk van Doris Lessing, ook niet gloednieuw - verschenen in 1964 als A proper marriage - doch in 1980 uitgebracht. De 61 -jarige schrijfster heeft tien duizenden lezers (en enkele uitgevers) blijgemaakt met suksesnummers als Het Zin gende Gras. Het Gouden Boek en In 't bijzonder katten. Ze zijn vertaald, maar lezers die het Engels machtig zijn, kunnen goedkopere uitgaven krijgen. Ik zou niet weten waar in Lei den... Een Goed Huwelijk is onderhou dend, maar omstandig boek over een jonge pasgetrouwde Martha Knowell-Quest. En enkel praatje met een oudere rechter neemt zes pagina's in beslag. Op pagina 11 is Mar tha achtereenvolgens: blo zend-lachend met echte piet- aankijkend dooreen mist van angst-medelijdend ironisch- koel sarcastisch-schrikkend- onhandig-kribbig. Waar gaat het gesprek over? De zoon van de rechter is een fuifnum mer en bezorgt zijn moeder hoofdpijn! Toch hebben de vele liefheb bers van Doris Lessing geen ongelijk. Wie de leegte en het rollenspel van een blanke top laag in een tropische, kolonia le maatschappij kent, zal veel herkennen. De ontwikkeling van een jonge vrouw, die pro- Dat Gerard Reve nog steeds een van onze grootste schrijvers is zal niemand als méér dan een formele openingszin be schouwen; ze is ook als zoda nig bedoeld. En toch bevat het oeuvre van onze Volks schrijver m.i. minstens zoveel diepte- als hoogtepunten: "De avonden", waarmee Reve een paar decennia terug zijn eer ste roem oogstte, is allang on leesbaar en ook het proza uit de zeventigerjaren (sterk ge richt op uitdraging van Re- ve's Griekse Beginselen, als "Taal der liefde", "Lieve Jon gens" e.d.) mag best ongeniet baar genoemd worden. Het neemt niet weg dat dé au teur. met name in de tussen liggende periode, werk ge schreven heeft dat zonder meer tol het allerbeste be hoort wat de literatuur in ons taalgebied te bieden heeft. Vooral zijn baanbrekende (op het gebied van homosexuali- teit en religie) brieven boeken "Op weg naar het einde" (1963) en "Nader tot U" (1966). en niet te vergeten de begelei dende tekst bij "Veertien etsen van Frans Lodewijk Pannekoek Voor Arbeiders Verklaard" (1967) hebben jarenlang bo venaan mijn privé-toptien geglitterd. In die periode was de in 1923 geboren Reve in de volle kracht van zijn hartstochte lijk Leven en Li jden, bekende hij het openhartigst zijn voor- beert zelfstandig te te leven is allerminst triviaal. De oorlog komt. het moederschap, de echtgenoot gaat naar het front en Martha krijgt belangstel ling voor het communisme. Doris Lessing weet te overtui gen in de worsteling met de conventies, de omgeving, haar man. "Ik zal zorgen, dat je weer een baby krijgt. "Hij geloofde het zelf niet, maar zei het toch. "Doe dan tenminste eerst de deur dicht." zei Marthce met een zenuwachtig lachje. Hij dacht even na en zei toen met een verstikte, maar intens vol dane stem "Ik schiet eerst Ca roline dood en daarna jou Hij liep naar de kinderka mer. Voor degenen die dit boek waarderen, is er goed nieuws. De cyclus gaat verder, er komt véél meer. In het dit jaar uitgekomen twee de levensboek van Marilyn French. Het Bloedend Hart, staat: "Wil je mij vertellen dat alle mannen nazi's zijn?". En zij... zij zou ja moeten zeggen. Terwijl ze dat niet precies be doelde. Maar zij kon geen nee zeggen Nee. En zij zou hem keur voor het eigen geslacht, kwam hij tot zijn briljant ver woorde mystieke geloofsbe lijdenis (wat hem 't beruchte "Ezelproces'' opleverde) en bekeerde hij zich al even op zienbarend tot het Rooms- Katholicisme. Een schitte rend tijdperk, niet in 't minst voor liefhebbers van onze na tionale letterkunde. Zo pas is een niet te versmaden aanvulling op die befaamde publicaties verschenen, t.w. zijn tussen 1959 en 1963 ge schreven "Brieven aan Wimie" Een verademing om de mees ter van weleer opnieuw te ont moeten in zijn zeer persoonlij ke. in onvernietigbare stijl neergepende epistels aan een van zijn "lieve jongens"! De volgorde is aangenaam chro nologisch gehouden en het geheel beslaat een periode van vier jaar waarin Reve zijn vriend W. schreef vanuil En geland, Nederland (Amster- met een gemeen lachje ant woorden: "Een ander woord zou lang niet zo effectief zijn. denk je niet? Ja. dal wilde zij allemaal zeggen. Klare taal: elke penis gemeen is. Hartstochtelijke feministes kunnen hun bloedend hart oDhalcn aan de pag. 282 t/m 285 of 288 t/m 295. De schuld bewuste doorlezer ontmoet een onderhoudend ver slag van de liefde tussen een vijfenveertigjarige Dolores en een wat oudere Victor. Bei den hebben een ongelukkig dam met name), Portugal. Spanje en Marokko (Tanger). Te zamen een boeiend en uïters' verhelderend relaas van bloei en teloorgang van de innige relatie tussen Reve en Wimie. Al in een vroeg stadium blijkt hun verhouding barstjes te vertonen: "Lieverd, ik begrijp er allemaal zo weinig van en ben wel ver drietig. Ik vraag me af icaar- om er zoveel dingen onduide lijk tussen ons moeten blij ven". (brief uit Amsterdam. 29 no vember 1962). Hier nog de tederheid die in la tere schrijfsels omslaat in be heerste ergernis, tenslotte ge volgd door uitingen van en behoefte aan onafhankelijk heid, resulterend in de onver mijdelijke breuk. Kennelijk heeft tussen eind maart en be gin mei 1963 een hernieuwde kennismaking ontmoeting plaatsgevonden, maar (he laas) ontbreekt een verslag van dit mislukte contact, en ook uit latere brieven verne men we hieromtrent geen saillante details. De eenzijdig heid van het briefverkeer doet zich trouwens toch als een gemis voelen: ik had graag ook wat willen turen loeren in de brieven die Wim aan Gerard schreef. Maar men kan niet alles hebben. Overigens is niet alleen deze (eenzijdige) weergave van Re- ve's liefdesverhouding van huwelijk achter de rug. De verhouding ontwikkelt zich direct en genuanceerd, maar er zijn zoveel wrijvingspun ten. Het vlot een heel eind. maar het lukt niet zich hele maal over te geven, het kan ook eigenlijk niet. Als in de wederzijdse vertrouwelijk heid het verleden met zijn verdriet nogmaals bewust wordt gemaakt (man en doch ter pleegden zelfmoord) komt ook het besef, dat deze relatie op een eind loopt. De laatste dagen zijn dubbel kostbaar. Marilyn French schrijft leven dig en treffend, al schuwt ze melodramatische accenten niet. vooral bij de beschrij ving van Victors invalide vrouw. Ook het begin van het boek is onecht: vrouw en man ont moeten elkaar in een trein- coupé, verlaten de trein, lo pen naar de flat en bedrijven de liefde, ze hebben dan vier zinnetjes tegen elkaar gezegd. Foei, als dat eens waar mocht wezen in het leven. Voor de liefhebbers van dit genre is het een aanwinst. Wie de schoonheid van de taal zoekt, orginele opbouw en poëtische beelden, zal de hier voor genoemde boeken matig waarderen. Daarvoor is de woordkeus te vlak en de ont wikkeling te voorspelbaar, ondanks ontroerende mo menten. Er is een prachtig boek her drukt voor degenen die be reid zijn de schrijver des noods met enige inspanning te volgen: Elias of liet gevecht met de nachtegalen/Winter te Ant werpen. Maurice Gilliams schreef Elias in 1935. Het krij gen van een literaire prijs zegt meer van de kwaliteit van ie mands relaties, dan van de kwaliteit van zijn werk. maar de Grote Prijs der Nederlande Letteren 1980 voor Gilliams is welverdiend. In het proza wordt door kinder lijke ogen gestaard naar een aristocratisch landgoed, met de jongen Aloysius. demoni sche tantes, seizoenen en fa miliegeheimen. De bevangen woordkeus heeft soms een hallucinante teerheid. Door een achterpoort je krijgen we toegang tot het gebouw. Er is niemand omtrent: de bui tenmuren zijn met fijne, mos achtige schimmel bedonsd en langs de voorzijde loopt een aardeweg met wagensporen naar het dorp. Afgevallen bla deren zijn hier op-een hoop ge schud: en staat een ton bevro ren waterhet bos is uitgestor ven. We klauteren een ladder op. naar de vliering. Hermine heeft een stok gevonden drif tig slaat ze er mee op de rui sende bundels stro. Uitgelaten gaat ze zodanig tekeer, dat ik bang voor haar word en me niet in haar nabijheid durf wagen. Haar hoog gillend stemmetje roept mij naar zich toe. terwijl het stokslagen blijft regenen: "Elias, lieve Elias." Op een gegeven ogenblik stoot ze tegen een openslaand poort venster aan en tuimelt naar buiten. Sneeuw warrelt bin nen. Ik durf niet zien waar ze ligt. want het ergste zal met haar gebeurd zijn. Van ont zetting blijft mijn kreet in de keel gesmoord: ik heb het ge voel in mijn beklemming te zullen stikken. Al gauw ver schijnt ze weer naast mij. haar mantel vol poederachti ge sneeuw; lachend en als stomdronken strompelt ze mij voorbij. En vóór ik haar kan tegenhouden, is ze wederom door het venster naar buiten gesprongen. Doris Lessing. Een Goed Huwelijk, Bakker, A'dam, 37,50. Marlyn French. Het Bloedend Hart, MeulenholT, A'dam, 29,50. Maurice Gilliams, Elias of het ge vecht met de nachtegalen/Winter te Antwerpen. Meulcnhoff, A'dam, 24,50. En in een brief uit Tanger (15 augustus '63. p. 187): "Het Revisme als seksueel be grip, dat zou iets zijn! On zin nètuurlijk, want het is al les ijdelheid. Er woeden veler lei religieuze stormen in mij. Ik wou dat God zich aan mij openbaarde, maar dat is na tuurlijk een qnredeliike eis." Eerder al, in een in het Engels gestelde brief uit Tanger zint de auteur op de terugkeer van God in de gedaante van een ezel ("The donkeys, too. are very sweet, and so beautiful, but they have, like all domes tic animals in Spain, a very hard life".) Een passage die vrijwel exact gelijk is aan degene die hem een paar jaar later tot voor de Hoge Raad zijn geloof met succes zou doen verdedigen! Hoe commercieel ook: voor wie Reve liefheeft, in de ontwik keling van de auteur belang stelt, een onmisbare brieven bundel. Voor absolute Reve- fanaten hier overigens ook nog melding van de verschij ning van "In gesprek", waarin een dubbelinterview met Ge rard Reve en de met hem be vriende Simon Carmiggelt. gevolgd dooreen gesprek met de laatste over de eerstge noemde. Wel een heruitgave, want beide vraaggesprekken zijn eerder verschenen, resp. in "Hollands Diep" (1975) en "Menuet" (1978). Voor wie een volledige Reve- verzameling nastreeft zijn beide uitgaven, de eerstbe- sprokene uiteraard 't meest, een lees- en hérleesbare aan vulling. Gerard Reve. Briesen aan Wimie I959-I%3. Uitg. Veen. Utrecht 1980. 32.50. Gerard Reve en S. Carmiggelt, In gesprek. Uitg. Peter van der Velden, Amsterdam 1980, 19,90. Smalfilmhobbyboek. Jan van Wees- zenberg De herziene versie van Else- viers Grote Smalfilmboek Uitg. Elsevier, 39,50 Het grote Canon bock. Gunther Richter. Uitg. Elsevier, 45,- Het grote Nikon bock. Fritz Meisnit- Uitg. Elsevier, 45,- Het lied van de beul. Norman Mailer. Het verhaal van Gary Gilmore, de moordenaar die. na ter dood te zijn veroordeeld, weigerde gratie te aanvaarden of uitstel van executie te vragen. Een man die zelfs moest vechten voor zijn terechtstelling. Uitg. Bruna. Er is altijd een nieuw begin. Mien van 't Sant. Een dubbelroman over twee jonge mensen. John Reinders en Aafke de Graaf, die na een ongelukkige jeugd, samen op nieuw proberen te beginnen. Uitg. Zomeren Keuning, 27,50 Storm Fostaland. Pietcr Terpstra. Een nieuw boek uit de Sterro man-serie, een reeks goedkope boeken van bekende Neder landse auteurs. Uitg. Zomer en Keuning 9,50. Zweedse meisjes. Bert Janssen. Uitg. Bert Bakker. 27,50. Doe je best. Een boek vol politieke, maat schappij- kritische en komische cartoons van de Tsjech Martin Simek. Onder het pseudoniem Ano-Ne (lett. Ja-Nee) publiceer de hjj zijn tekeningen in o.a. de NRC en het inmiddels opgehe ven Nieuwsnet. Uitg. Tiebosch, 16.50. Historische flitsen. Drs P. De (uiteraard) humoristische vi sie van drs. P op enkele histori sche gebeurtenissen van belang in de vorm van interviews en ooggetuige-verslagen. Uitg. Tiebosch, 17,50. Tegen Kweek en onrecht'Opstandige verslagen. Guus Dijkhuizen, de bevindingen van de auteur na zijn verhuizing naar een Fries dorp. Eerder gepubli ceerd in het literaire maandblad de Gids, nu gebundeld en aan gevuld met artikelfragmenten uit de Avenue en nog niet eer der gepubliceerde tekst. Uitg. Tiebosch, 16,50. l'it het land van Oc. Jan de Ngs. Het jaar rond op een wijnboer derij. Het boek bestaat uit de ge bundelde brieven van de schrij ver aan Willem Ellenbroek, zo als die in de loop van 1979 zijn verschenen in Het Vervolg, de wekelijkse bijlage van de Volkskrant. De illustraties zijn van Joke Prins. Uitg. Tiebosch, 14.90. De Zwarte Tulp. Alexandre Dumas. Een bekend verhaal uitgegeven in een speciale Bedboekeditie. Het boek bestaat uitsluitend uit rechterbladzijden. U hoeft bij het lezen in bed niet te verlig gen. alleen omslaan en steeds op de rechterbladzijden verder lezen. Halverwege dient het boek te worden omgedraaid. Uitg. Tiebosch. 12,50. Gerard Reve. belang. Even interessant (misschien méér nog) zijn de vroege tekenen van Reve's toenemende belangstelling voor de sexueel-mystieke kanten der religie, naderhand uitmondend in Ezelproces het zgn. Revisme; hiervoor m.n. een passage uit de brie! uit Malaga van 16 juni 1963 (p, 159): "Wij hadden hier toch be trekkelijk gelukkig kunnen zijn, en je had toch begrip kunnen ontwikkelen, en zelfs opwinding, uit mijn Sexual- marchen en je aan kunnen passen aan het Res isme Je houding tegenover religie en mystiek vind ik kortweg dom en bekrompen, en ver moedelijk nog in strijd met je diepste aanleg ook. als je be grijpt wat ik bedoel. Ik had een Visioen, eergisteren." Veel prentenboeken zijn allang niet meer het voorrecht van kinderen. De prachtige illu straties en de vaak uitgekien de opzet van een prentenboek maken het ook voor volwas senen zeer aantrekkelijk om ze eens door te bladeren. Dat is zeker het geval bij Wal zullen ze blij zijn. (uitg. Lem- l miscaat. 16.50). een prenten boek dat de grootste zwartkij ker op zijn minst zal doen glimlachen. Wat Peter Spier hier tekent is met geen pen te beschrijven. Drie kinderen willen hun ouders eens ver t rassen door het huis een fikse f verfbeurt te geven Het resul- l taat is schitterend, maar of va I der en moeder blij zullen L zijn''.... De tekeningen zijn uitgevoerd in zachte tinten, met als hoofdkleur lichtgroen, en af en toe een knallend felrood. Een fantasievol, humoris tisch prentenboek, dat zorgt voor ongecompliceerd amu sement. In Pc vijf poesjes (uitg. Leopold. I 15.90) tekent Mimi Vang OI- sen een vertederend prenten- verhaal over vijf jonge poes jes en hun moeder, met een eenvoudige, en wat opper vlakkige tekst. De kleurige te keningen zijn heel apart van vormgeving en doen denken aan de naïeve stijl van zon dagsschilders. Zi> maar een dorp (uitg. Van Reemst. 15.95) is een door een Italiaan se kinderjury bekroond pren tenboek. B. Bèrwinkel en W. Mose schetsen in forse teke ningen steeds een gedeelte van een boerendorp Een be- dacht dorp. maar op talloze plaatsen in bv. West- Duitsland kan men zo'n dorp met zijn bewonders vinden. Spelende kinderen, werkende boeren op 't land rond het dorp, de landbouvv- fabriek. het dorpsplein, de winkels en huizen. De bedoeling van de samenstel lers is vooral het contrast aan te geven tussen de oude dorpskern met zijn traditio nele boerderijen, kerk en school, en de kille, onper soonlijke nieuwbouwwijk waarin men met veel tradities heeft afgerekend. Een prentenboek dat discus sieslof wil bieden met als uit gangspunt "niet alle verande ring is verbetering" De vele details op de kleurrijke platen houden de aandacht vast en bieden veel informatie over het leven in een oud boeren dorp. In "De boodschappenmand" (uitg. Unieboek, 17.90) van John Burningham moet Willie even een paar boodschappen doen. De terugtocht is moei lijk. want een aantal onvrien delijke dieren kruist zijn pad. Gelukkig weet Willie wat hij in zo'n geval moet doen. al kost 't hem wel een deel van zijn boodschappen. Een eenvoudige tekst onderge schikt aan de plaatjes, die het grappigste gedeelte van het verhaal vertellen. De tekenin gen zijn een combinatie van duidelijk omlijnde vor men. ingevuld met zachte kleuren in waterverf tegen een meer suggcrende achter grond van wasco en potlood. Opvoedkundig trekje: het aan tal boodschappen dat Willie steeds overhoudt, wordt bij gehouden in een aparte teke ning. Een humoristisch, fan tasievol prentenboek. Het 'Muizenvolk van schrijl- ster en tekenares Una Jacobs werd vorig jaar bekroond met een Zilveren Griffel. Een boek dat vooral opviel door zijn uitgekiende opzet een korte biologische beschrij ving van het leven van de muis werd steeds uitgewerkt in een voor kinderen aantrek kelijk verhaal. Boeiend en leerzaam tegelijk. Ook haar nieuwe prentenboek Een roek vliegt naar de stad gaat van dezelfde opzet uit. Tel kens wordt een onderdeel van het leven van plant en dier in en om de stad besproken. De ze wetenswaardigheden wor den verpakt in een spannend verhaal rond een roek. die op eigen houtje naar de stad vliegt. Zijn ervaringen onder weg met autosnelwegen en ontmoetingen met dieren in de niet op plant en dier inge stelde stad zijn fascinerend beschreven. Zo bereikt Una Jacobs haar doel kinderen, maar ook vol wassenen. wijzen op het soms fatale ingrijpen van de mens in 'ae natuur, op een sympathieke manier, zonder opdringerig eri betweterig over te komen. Een prima na- tuurbock met prachtige pla ten. uitgegeven door Dc Vries Brouwers, prijs 19.90 In Nu niet Hendrik (uitg. Heul!, prijs I 15.90) steekt David McKee dc draak met ouders die hun aandacht vragende kinderen steeds afschepen met "nu niet". Ook Hendrik probeert vruchteloos zijn va der en moeder te interesseren voor zijn probleem, een mon ster in de tuin. Helaas voor Hendrik hebben zijn ouders geen tijd om naar hem te luis teren. hoewel ze dat maar be ter wel hadden kunnen doen... Prenten in felle, kleuren en strakke vormen vertellen dit humoristische verhaal Shirley Hughes kreeg vorig jaar een Zilveren Griliel voor naar prentenboek "Knuffel" Haar nieuwe boek heet Dc Hulpjes (uitg. Hcuff. 15.90). een ver haal rond oppas Peter die een dag met Hans. Janneke en kleine Floor optrekt. Een ge zellig karwei, maar wel ver moeiend. jk. aiiitiuciauiligc tekeningen geven sfeer aan dit eenvoudi ge verhaal rond herkenbare situaties. Jammer dat Shirley Hughes weinig variatie aan brengt in weergave en expres sie van de gezichten Dat had haar tekeningen wel verle vendigd. Tekening van Shirley Hughes uil De liulpji Het gouden ei (uitg. Heuff, 15,90) is een fraai geïllustreerd sprookjesachtig verhaal over twee oude mensën. hun huis muis en hun gespikkelde kip. Op een dag is opa niet meer te vreden met zijn bruine ei en wil wel eens wat anders. Hij praat erover met zijn kip. die opa beloolt haar best te zullen doen. Iedereen wacht gespan nen af. Het verhaal is geschreven door William Mayne, en door de te keningen van Krystyna Turs- ka iets heel aparts geworden. Waarschijnlijk heafl de illu stratrice zich sterk laten beïn vloeden door folkore en volkskunst uit Oost-Europa. Haar tekeningen zijn ware mi niatuurtjes. met tal van motie ven uit de Oosteuropese volkskunst. In de omlijsting van tekst en tekeningen zijn deze motieven weer terug te vinden. In één woord, schitterend. \N dl rullen ze blij zijn. ('eter Spier, f 16.50. De sijf poesjes. Mimi Vang Olsen. 15.90. 'Im maar een dorp. B. Bars*inkel en W. Mose, 15,95. Een roek vliegt naar de stad, l na Jacobs, i 19,99. Nu niet Hendrik. Das id McKee. 5,99. De hulpjes. Shirks llughn. 15,9(1. Het gouden ei. WMas ne en K. I urs- ka. 15.90. De h<»odMhappenniand. John Bur ningham. 17,90. MARGOT KLOMPMAKER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17