LEIDSCH DAGBLAD Bedrijven somber gestemd 10 Reagan: 'Traniërs zijn barbaren" mMÈÊês^^ÊIBÊÊ&SSÊÊ^ÊÊSX^B Men stond aan de kant en stak geen hand uit ËMi BBfiOT vandaag drankBiuia^r^è^ Enu I iff kriigtSm^M )Qun In Vuiloven in Leiden niet te gebruiken Noord wij kse rijdt tegen LPG-pomp Enquête: vijftien procent leed verlies Hitte slaat Oranje tegemoet VADER ZIET ZOON (21) VERDRINKEN Aardverschuiving: 100 doden Neem12 verschillende OKEE Supermarkt eerder weg na broodroof &ANDAG 29 DECEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36357 acteur G Koopman jldredacieur AAM Schuurmans [-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (OS ANGELES (Reuter, AP) - De Iraniërs die de 52 Amerikanen gegijzeld houden zijn "barbaren" en (voor de vrijlating van de Amerikanen moeten de VS geen "losgeld" betalen. at heeft de aanstaande president de VS, Ronald Reagan, giste ren gezegd na afloop van een kerkdienst in Los Angeles. Hem werd gevraagd of hij bereid zou zijn om in te gaan op de jongste eis van Iran: een storting van 24 miljard dollar op een Algerijnse bank. Dit zou overigens geen di recte vrijlating van de Amerika nen betekenen. Reagan: "Nee, ik vind niet dat je losgeld moet betalen voor men sen die gegijzeld worden door barbaren". Nog geen week gele den betitelde Reagan de Iraniërs die de gijzeling uitvoeren als "misdadigers en ontvoerders Dit weekeinde publiceerde het Iraanse persbureau Pars de ant woorden, die Amerika tot nu toe op de Iraanse eisen heeft gege ven. Het ministerie van buiten landse zaken in Washington wei gerde mee te delen, of Pars die antwoorden correct had weerge geven. Volgens Pars zou president Carter akkoord zijn gegaan met het vrij maken van alle Iraanse tegoeden in Amerika, inclusief de tegoeden van wijlen de Sjah van Iran. Ook zouden de VS alle juridische pro cedure's tegen Iran moeten beëindigen en beloven, zulke procedure's ook niet opnieuw te beginnen. Een belangrijke adviseur van Rea gan zei gisteren dat "Iran er niets beter van wordt als het met vrijla ten van de gegijzelden wacht tot Reagan in functie is getreden". Reagan neemt op 20 januari het presidentsschap van Carter over. (Zie ook pagina buitenland) Noodplan na brand (Van een onzer verslaggevers) iEIDEN - De Leidse vuil verbranding aan de Ga briel Metzustraat zal hoogstwaarschijnlijk één a twee dagen geheel bui ten dienst zijn. De stroom is als gevolg van een brand uitgevallen. )e directie heeft in allerijl nood- voorzieningen getroffen. Zo wordt het vuil uit Leiden, Leider dorp en Alkemade in Alphen ge stort. Het vuil uit Oegstgeest, Warmond en Sassenheim wordt in Voorhout gestort waarna het per trein naar Drente gaat. En het vuil uit Voorschoten en Wasse naar wordt naar Wassenaar ge bracht. Zolgens de reinigingsdienst moe ten de mensen het huisvuil ge woon op de daarvoor bestemde dag op straat zetten. "We zullen waarschijnlijk alleen niet op de minuut precies zijn". |Zie verdei pagina Leiden) (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De Noordwijkse brandweer heeft door tijdig in grijpen kunnen voorkomen dat een tankstation aan de Nieuwe Offemweg in de badplaats zou ontploffen. Een inwoonster van I Noord wijk klapte gisteravond met haar auto boven op een LPG-pomp van het station en reet deze gedeeltelijk open. Als i gevolg van botsing kwam gas vrij. De Noordwijkse was even daarvóór I betrokken bij een aanrijding, vlak bij het tankstation. Totaal overstuur reed zij, volgens de po litie, het pompstation binnen. Ramde eerst een gewone bezine- pomp, en botste vervolgens op de LPG-pomp. Nadat de eigenaar van de pomp i j lings de hoofdkraan had dichtge draaid kwam nog steeds gas vrij. De brandweer sloot daarop voor twee uur de directe omgeving af en dichtte alsnog met eigen mate riaal het lek. De vrouw, die na de aanrijding was doorgereden, keerde even later in het bijzijn van haar man cp de plek van het ongeval terug. Vrij zacht I Veel bewolking maar weinig of geen re- Temperaturen 's nachts en overdag van acht graden in het noordwesten tot on geveer vier graden in Zuid-Limburg. Zuidwesten wind, in het binnenland matig, aan de kust krachtig. 30 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.34 uur, maan op: 1.2S uur; onder: 13.12 uur. Hoogwater te Katw(jk om 9.32 en 22.04 uur. Het Nederlands voetbalelf tal is in Uruguay aangeko men om daar deel te nemen aan de mini-wereldkam pioenschappen. Op de foto links stappen Pim Doesburg (1) en Willy van de Kerkhof (r) uit de passa giersbus op de luchthaven van Montevideo. De voetballers troffen het niet. Na een vermoeiende reis van achttien uur ploften zij mid den in een slechte organisa tie en een afmattende hitte: het kwik stond boven de der tig graden. Het was er zo warm dat trainen "onver antwoord" werd geacht. Na het fatale ongeluk wordt de auto waarin vader en zoon zaten uit het Aarkanaal getakeld (Van één onzer verslaggevers) TER AAR - Voor de ogen van zijn vader is zaterdagochtend de 21-jarige R.H. Ethard uit Alphen in het Aarkanaal ver dronken. Het drama speelde zich omstreeks elf uur af langs de Westkanaalweg in Ter Aar. Vermoedelijk maakte de Alphe- naar een stuurfout waardoor hij en zijn vader met de auto in het water terechtkwamen. Beiden zagen kans zich op het dak van de wagen te hijsen, waarna de heer C.A.J. van Leeuwen, nog gekleed in zijn pyama, met een plastic bootje van zijn zoon te hulp schoot. Op het moment dat beiden ge red leken en de te hulp gesnel de Ter Aarder een hem van de kant,toegeworpen touw pro beerde te vangen, ging het mis. Om dat touw te vangen moest hij de hand van de (ver dronken) Alphenaar even los laten. Die man was echter al door de kou bevangen, ver dween onder water en kwam niet meer boven. Duikers van de brandweer borgen later hut stoffelijk overschot. De vader is in het ziekenhuis op genomen. "Ik hel- staan tieren en brullen om hulp. Maar men stond aan de kant en stak geen hand uit", reageerde de heer Van Leeuwen vanmorgen op het trieste voorval. "Voor m'n ogen zag ik die man verzui pen. Helemaal in paniek was ik toen ik tegen de onderkant van net bootje wat voelde bonken. Ja, ik ben in het wa ter gesprongen. Met m'n pya ma en dikke jack aan. Dat had ik, besefte ik later, beter kun nen uittrekken. In m'n hart voelde ik dat het al te laat was Een 'verwijt' aan zichzelf. Nu hij nog eens rustig over het voor val heeft kunnen nadenken, zegt hij misschien wel fouten te hebben gemaakt "Als ik rustig was gebleven én niet in paniek was geraakt én goed had gereageerd, was het wel licht anders afgelopen." Van Leedwen erkent het zonder meer: hij heeft een paar 'moei lijke dagen' achter de rug, Waar de Ter Aarder erg mee zit is het feit dat de zoon hoogstwaarschijnlijk had kunnen worden gered als er 'een derde hand' te hulp was geschoten. "Zeker", zegt hij, "er stonden wel een man of vijf aan de kant met stokken en touw toen ik kwam aanlopen. Maar op zo'n moment kan niemand zwemmen. Gevloekt heb ik op ze. Later kwam de brug wachter naar buiten. Hij is met me mee in het bootje ge- gaar\." De vrouw van Van Leeuwen was de eerste die met het on geluk werd geconfronteerd. Zij hoorde een plons en zag de wagen in het water liggen. Van Leeuwen .zelf was net met een klusje in huis bezig, in eerste instantie rende hij mét een lange pikhaak naar buiten, zag dat die te kort was. ging terug en haalde het plas tic bootje van z'n zoon uit de kelder. Moeizaam roeide hij met het lichte vaartuig naar de drenkelingen. Voor één liep het fataal af. Zelf heeft Van Leeuwen aan het avon tuur een rauwe keel over gehouden DEN HAAG (GPD) - De meeste bedrijven zijn somber ge stemd over hun mogelijkheden voor 1981. Er zijn meer bedrijven die winstdaling verwachten dan die op groei rekenen. Dit blijkt uit een enquête die de gezamenlijke Kamers van Koophandel (in totaal 35) onder hun leden hebben gehouden. Daaruit kwam naar voren dat vijf tien procent van alle bedrijven dit jaar met verlies werkte. Van de grote bedrijven (met een geïn vesteerd kapitaal van meer dan een miljoen gulden per jaar) leed één op de vier verlies. Van de bijna 100.000 benaderde be drijven reageerde zestig procent op de enquête: dat is twaalf pro cent van het totale aantal bedrij ven in het land. Samen omvatten ze ruim een miljoen arbeidsplaat sen; dat is meer dan een kwart van het totaal. Volgens de Ka mers van Koophandel zijn dé uit komsten van het onderzoek re presentatief voor de positie van het gehele bedrijfsleven. Uit de enquête blijkt dat de grote bedrijven voor volgend jaar iets minder pessimistisch zijn dan de kleine. Toch verwacht het meren deel van de bedrijven dat de in vesteringen zullen blijven dalen. Slechts één op de vier bedrijven rekent op een stijging; vóór 1980 was dat nog één op de drie. Het beeld van de werkgelegenheid blijft negatief. Omzetdaling De ongunstige ontwikkeling van de omzetten, die zich al in 1979 be gon af te tekenen, zette zich dit jaar voort. Voor de kleine bedrij ven was 1980 een slechter jaar dan voor de grote De kleinere on dernemingen hadden samen een omzetgroei van slechts één pro cent. De omzetten bij de grote ste gen met zeven procent. Het gaat hierbij niet om een werkelijke groei als gevolg van de inflatie. Het gemiddelde omzetgroeipercen- tage is becijferd op drie procent. De detailhandel maakte een om zetdaling door van vier procent. Ruim de helft van de bedrijven spreekt dan ook van een ongun stige omzetontwikkeling, tegen 46 procent in 1979. Als grote boos doener wordt het dalen van de binnenlandse vraag gezien. Het aantal bedrijven dat dit jaar aan export deed, was twee tot drie procent lager dan een jaar eerder. Bij de kleine ondernemingen viel geen exportgroei te bespeuren, maar bij de grote bedrijven steeg de export in omvang met dertien procent. Vooral de groothandel droeg daar met dertig procent groei fors toe bij. Verhoudingsge wijs was dit jaar dus gunstig voor de grote exportbedrijven. Voor het totale bedrijfsleven werd een exportgroei van zeven procent genoteerd. De winst daalde dit jaar bij 44 pro cent van de grote en bij veertig procent van de kleine bedrijven onder het peil van 1979. Daar staat tegenover dat er bij twintig procent van de kleine en bij 26 procent van de grote onderne mingen sprake was van een werkelijke winststijging. Van de kleine bedrijven oordeelt 56 procent ongunstig over de winst- ontwikkeling en van de grote be drijven 59 procent. Vorig jaar was dat achtereenvolgens 52 en 57 procent. Vooral de grotere detail- handelsbedrijven zijn somber: 68 procent vindt de ontwikkeling ongunstig. (zie verder pag. 19). Willem Ruis: "Ik heb geen Gif in de bodem van Zed- Weduwe van Mao vraagt om onthoofding. PAGINA 9 IJshockeyteam krijgt lesje van de Russen. PAGINA 13 Puidokas bij Blitz niet te stuiten. PAGINA 15 Kon-Petroleum was dit jaar koploper op Amsterdamse Beurs. PAGINA 19 22 PAGINA'S WAARSCHUWING! Iedere dinsdag vanaf 9 uur tot 1 uur in de Groenoordhallen verkoop van verse kip en kip specialiteiten Natuurlijk tegen groothandelsprijzen Ook deze week weer kalkoen en tam konijn voorradig. Deze week extra voordelig: tv-hapjes, heerlijk gekruid, ideaal als hartig hapje op oudejaaravond. 2 kilo voor 9,50 P.GroeneveldenZn Tel. 010-657539 JAKARTA (Reuter) - Meer dan 100 mensen zijn omgekomen door een aardverschuiving die ver scheidene dorpen vernielde in het gebied van Talaga, 200 km ten oosten van Jakarta. Duizenden tonnen modder en wa ter kwamen neer van de hellin gen van de 3.000 meter hoge berg Ceremai na een periode van voortdurende regenval. Onge veer 500 huizen werden vernield en honderden hectaren land bouwgrond kwamen onder water te staan Politicmannen en mili tairen hebben tot nu toel 11 licha men geborgen en er zijn zeker 60 vermisten. ^^Kies wat u wilt. Vul een doos met wijn en jenever en cognac enz. (geen bier, fris of halve flesjes) en u krijgt zomaar fl.10,- cadeau. Vlak voor de accijnsverhoging. Alleen bij: In verband met de jaarwisseling zullen onze kanto ren woensdag 31 december om vier uur 's middags worden gesloten. Advertenties voor de krant van vrijdag 2 januari dienen woensdag 31 december vóór 12.00 uur en sleuteltjes vóór 10.00 uur In ons bezit te zijn. Oe advertentiepagina's onroerend goed en perso neel voor de krant van zaterdag 3 januari dienen woensdagmiddag 31 december vóór 2.00 uur in ons bezit te zijn. Directie Leidsch/Alphens Dagblad LEIOEN, KOOPCENTRUM „LEVENDAAL,, LEIDEN. LANGE MARE 40 TEL. 146708 LEIDEN. IJSELKADE 43 TEL. 413564 LEIDERDORP, FRED. HENDRIKLAAN 4 TEL. 894136 VOORSCHOTEN. PRINS BERNHARDLAAN 139 TEL. 5715 -Geldig t/m 31 dec. 1980. LEIDEN - De deuren van de Edah aan de Beatrixstraat in Leiden zijn vandaag voorgoed gesloten. Enkele maanden eerder dan de bewoners van Leiden-Noord hadden verwaeht. Dit is te wijten, volgens woord voerder Wolf van Edah, aan het criminele gedrag van een handjevol buurtbewoners. „Caissières werden bedreigd en klanten namen boodschappen gewoon zonder te betalen mee naar huis. Dit liep zo uit de hand dat het perso neel ziek naar huis moest worden gestuurd. Hoewel de winkel al een poosje op het lijstje stond om te worden opgehe ven hebben deze feiten het eén en ander bespoedigd. De w inkel was klein en rommelig en kon niet meer op tegen de gevestigde concurren ten," aldus Wolf. Een broodincident zaterdagmorgen w as de druppel die de emmer deed overlopen. Buiten ieders verwachting, u ant de bakkers zouden toch niet werken, stonden zaterdagochtend toch vier grote kratten met brood voor de deur van de Edah. De buurtbewoners die dat in de gaten hadden en zonder brood zaten, maakten daar 'handig' gebruik van door een paar broden mee te ne men voor hot w eekeinde. Joop Vervoorn, de voorzitter van het wijkeomité ziet hier niet zoveel kwaad in. "I)e meesten zeiden nog wc betalen maandag wel en nu zitten /c du lil "Het kwam dikw ijls voor dat als je in de winkel stond om iets af te rekenen je minutenlang moest wachten op een caissière. Ik kan dan begrijpen dat kinderen er wel eens met een rolletje drop vandoor gingen. En het was er altijd rommelig. Het zag er allemaal onappetij telijk uit". Van echt grote criminele vergrijpen is volgens Vervoorn reen sprake geweest.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1