Ramp met benzine voorkomen VUURWERK! 'Zoek naar openingen voor menselijk geluk' Kok vreest komende tijd klimaat arbeidsonrust WOUTBERGERSSPOR 'Milieubeleid in Europa komt erg langzaam' 30% VOORDEEL Bodemverontreiniging in Schijndel groter dan werd gedacht ZATERDAG 27 DECEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 HILVERSUM (ANP) - Koningin Beatrix heeft op Eerste Kerstdag de volgende kersttoespraak uit- gesproken: Vandaag wil ik mij graag tot U rich ten met een kerstgroet. Met Kerstmis is het de gewoonte el kaar goede wensen te zenden in woorden, waarmee wij iets van onszelf willen geven en tevens aandacht schenken aan de ander. Kerstmis inspireert tot inkeer en roept bij velen de behoefte op stil te staan bij vragen van leven en geloof. Geen twee mensen bele ven hun geloof op eenzelfde ma nier. Een ieder kan dan ook alleen over zijn eigen overtuiging spre ken en over zijn eigen twijfels. In mijn kerstgroet kan ik niet méér doen dan enige persoonlijke ge voelens en gedachten weergeven. Cerstmis heeft een bijzondere bete kenis: het is het feest van de ge boorte van Jezus Christus. Hij is het licht dat schijnt in de duister nis. Zijn licht kan ons ook de weg wijzen in het donker van deze tijd. Hij is de weg van de liefde. Deze woorden zijn gemakkelijk Koningin Beatrix in kersttoespraak: uitgesproken, maar dat wil niet zeggen dat het altijd eenvoudig is om uit dit geloof troost en moed te putten. Wanneer te veel scha duw op onze weg valt, is het soms moeilijk nog licht te ontwaren. Als wij teleurgesteld worden in elkaar, of elkaar pijn doen, kun nen wij de weg van de liefde uit het oog verliezen. Dikwijls zien wij ook niet de zin van wat ge beurt in onze wereld, die be dreigd wordt door toenemend ge weld en onbegrensde vernieti gingskracht. Wij staan machte loos bij het verscherpen van con flicten en het gebrek aan mense lijke solidariteit. Wij zien het er ger worden van armoede en hon ger. Het besef dat de meesten van ons zoveel meer bevoorrecht zijn dan het overgrote deel van de mensheid, stemt ons niet altijd tot dankbaarheid en schijnt even min te inspireren tot daadkracht. Soms lijkt het of wij ons zo laten verlammen door het grote gebeu ren in de wereld, dat wij nauwe lijks oog hebben voor onze eigen mogelijkheden in kleiner ver band. Misschien bepalen wij ons wel te veel bij de materiële terug gang. die op sommige gebieden onontkoombaar is. Wij kunnen ook zoeken naar nieuwe openin gen en perspectieven voor meer menselijk geluk. Ieder leven heeft zijn eigen beper kingen en grenzen. Wij gaan ons daarin steeds benauwder voelen, als wij ons voortdurend bezig houden met hetgeen niet kan Wij kunnen ons instellen op wat wél kan. Wie zijn ogen openhoudt ziet niet een wereld van louter duis ternis. Wij zien dat menselijk me degevoel het winnen kan van on barmhartigheid. In onze eigen houding jegens anderen kan warmte wantrouwen en onver schilligheid verdringen. Het gaat om onze levenshouding, om de wil te zoeken naar licht in een wereld waarin het negatieve vaak de meeste aandacht krijgt. Kerstmis richt onze aandacht juist op het positieve. Vooral nu voelen wij allen, en zeker zij die eenzaam, verlaten of ang stig zijn, hoezeer wij elkander no dig hebben. Kerstmis brengt ons samen, geeft nieuwe kansen en is het feest om het ontvangen licht door te ge ven. Kerstmis zou daarom langer moeten duren.... Ik wens U allen hele goede dagen toe. In Amsterdam AMSTERDAM (GPD/ANP) - In het westelijke havenge bied van Amsterdam heeft gisteren een gigantische ex plosie gedreigd door het weglekken van honderdduizend liter benzine uit een vijf miljoen liter bevattende opslag tank op het terrein van het tankopslagbedrijf Comos. Politie en brandweer kwamen haar Volgéns hoofdinspecteur Breure OOTMARSUM - Op vele plaatsen in het oosten van het land wordt in deze dagen op de midwinterhoorn geblazen. Een zeer oud gebruik waarmee kenbaar wordt gemaakt dat de dagen weer gaan lengen. Hier een beeld van de midwinterblazer in Ootmarsum die nogal wat bekijks trok. pas op het spoor, toen uit Amster dam-noord tal van telefoontjes begonnen binnen te komen over benzinestank. Nagegaan wordt nog wat de oor zaak van het lek is geweest. Men gaat er voorlopig van uit dat het aan een kapotte pakking gelegen moet hebben. Onderzocht wordt ook hoe het mogelijk is geweest dat in het bedrijf zelf niemand al in een vroeg stadium heeft ge merkt dat er iets mis was. Het lek moet vroeg in de ochtend van tweede kerstdag zijn ont staan. Rond die tijd waren er nog mensen van Comos in de put rondom de> bewuste tank ge weest, maar ze hadden niets bij zonders gezien. Toen politie en brandweer aan de hand van de klachten uit Amsterdam-noord hadden kunnen bepalen in welke richting zij moesten zoeken en uiteindelijk in het tankpark van Comos terecht waren gekomen, was men in het bedrijf volgens de directie al begonnen met het tref fen van maatregelen. Wegens het gevaar van een reus achtige explosie zette de politie de omgeving van het bedrijf af. De brandweer spoot over de weg gelekte benzine een mengsel met schuim om brand- en ontplof fingsgevaar te bezweren; daarna kon de in de put gelopen benzine een andere tank worden inge pompt. Jaren geleden brandde op het ter rein van het zelfde bedrijf een op slagtank uit. De vuurzee hield toen dagenlang aan. De Amsterdamse recherche gaat onderzoeken hoe het mogelijk is geweest dat er benzine uit de op slagtank van Comos kon weg stromen voordat het lek was ge dicht. Met name zal worden nage gaan of er sprake van nalatigheid zal ook het onderzoek van de ar beidsinspectie een belangrijke rol gaan spelen. Deze dienst zal ondermeer moeten bekijken of de afsluiters en kleppen van de beveiligingsapparatuur wel goed werken. Breure zei gisteravond dat de lek kage gelukkig geen ernstige ge volgen heeft gehad doordat er een flinke wind waaide. Maar voor hetzelfde geld had het an ders kunnen lopen. "Het heeft gisterochtend toevallig erg mee gezeten. Als dit echter met warm weer en minder wind gebeurt en er ontstaat een explosie, dan kun nen de gevolgen "erg vervelend" zijn", aldus de hoofdinspecteur. Volgens zijn informaties stroomde de benzine uit een leiding die bo ven het vloeistofniveau van de tank uitkomt. Door deze leiding kan schuim naar binnen worden gespoten als er in de tank iets mis is. In de leiding zit een klep die, als het goed is, wel naar binnen maar niet naar buiten open kan. "Deze klep is vanochtend omge keerd gaan werken of hij was stuk, want er kwam vloeistof naar buiten. Als dit werd veroorzaakt door een lekkende pakking, dan moet die pakking wel erg lek zijn geweest", aldus Breure. Pax Christi: 1981 jaar van ontwapening DEN HAAG (ANP) - De interna tionale katholieke vredesbe weging "Pax Christi" heeft besloten het jaar 1981 uit te roepen tot "jaar voor een in ternationale campagne van Pax Christi ten gunste van de ontwapening". De vredesbeweging deelt dit mee in een boodschap "aan alle christenen en mensen van goede wil" ter gelegen heid van Kerstmis, waarop - zo zegt Pax Christi - de geboorte van de prins van de vrede wordt herdacht. De internationale vredesbewe ging meent dat de bewape ningswedloop zo ver gevor derd is dat de wereld een paar keer vernietigd kan worden. Ze nodigt al haar nationale af delingen uit om in de loop van het jaar 1981/82 voorrang te verlenen aan ontwapenings vraagstukken. Verscheidene conferenties en publikaties zullen aan het thema ontwa pening worden gewijd. Het doel van de campagne is een nieuwe bewustwording te weeg te brengen. SCHIJNDEL (ANP) - De verontrei niging van het voormalige terrein van vatenschoonmaakbedrijf De Meijerij in Schijndel is groter van omvang dan na een eerste onder zoek werd gedacht. Dat blijkt uit de gepubliceerde resultaten van een vervolgonderzoek. Medio vorig jaar is vastgesteld dat zich in de grond en in het bodem water tolueen, xyleen en benzeen bevinden. Tijdens het vervolgon derzoek is komen vast te staan dat het verontreinigde grondwa ter een grotere oppervlakte heeft dan aanvankelijk werd aangeno men. Verder zijn er aanwijzingen dat in het grondwater nog andere organische verbindingen voorko men die in tegenstelling tot de drie eerder genoemde stoffen HILVERSUM (ANP) - FNV- voorzitter Wim Kok vreest dat er de komende tijd best eens „éen klimaat voor arbeidsonrust' zou kunnen ontstaan als zou blijken dat er zowej op centraal niveau als op het niveau van de bedrijfs takken of ondernemingen niet over een meerjaren werkgelegen heidsbeleid kan worden gepraat. Maar volgens de werkgevers voorzitter Van Veen loopt he zo'n vaart niet. 'Ik vang veel posi tieve signalen op uit ondernemin gen waar het wel kan". Hij gaai dan ook vooralsnog 'niet van eventualiteiten uit". Kok deed zijn uitspraken voor de AVRO- microfoon. Hij zei verder onder meer dat 'je van de ondernemer (ADVERTENTIE) Het goedkoopste adres door eigen China import Voordeelpakketien f 10- t/m f 100- LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 232 moet vragen in het kader van een stuk gemeenschappelijke verant woordelijkheid niet alleen naar het enge ondernemersbelang te kijken". Koks opponent mr. Van Veen, voorzitter van het werkge versverbond VNO, wees in de zelfde uitzending op juist de aan sprakelijkheid van de onderne mer voor het voortbestaan van zijn bedrijf. Hij erkende dat er een spanningsveld bestaat tussen de zorg voor eigen bedrijf en al lerlei vragen van maatschappe lijk aard. 'Dat spanningsveld wordt groter, naarmate de pro blemen groter worden", aldus de werkgevers-voorman. Kok onderscheidde twee oorzaken voor de volgens hem groeiende mate waarin werkgevers en werknemers er moeite mee heb ben om tot een gezamenlijk be leid te komen. Ten eerste, volgens Kok, 'de duide lijke afstand tussen de overkoe pelende verantwoordelijkheid van landelijke organisaties aan de ene kant en situaties binnen de bedrijfstakken en ondernemin gen anderzijds". Daartussen be staan volgens de FNV-voorzitter vaak enorme verschillen. Ten tweede constateerde Kok 'een toenemende verstrengeling tus sen rol en positie van de overheid enerzijds en die van het bedrijfs leven, werkgevers en werkne mers, anderzijds". 'Dat wordt nog eens sterker benadrukt door het grote beslag dat de overheid op de toch al vrijwel afwezige groei van het nationale inkomen legt', meende Kok. niet vluchtig zijn. Het is zeer waarschijnlijk dat dergelijke stoffen ook in de grond zelf zitten. Overigens levert de verontreini ging geen direct gevaar op voor het milieu. Het college van burgemeester en wethouders van Schijndel heeft nu besloten een werkplan te laten maken, waarin aangegeven moet worden op welke wijze grond en water het beste gereinigd kunnen worden. Daarvoor is het raadge vend ingenieursbureau in de arm genomen dat ook de twee eerste onderzoeken heeft verricht. Als de grond zal moeten worden afge graven gaan de kosten minstens enkele miljoenen bedragen, zo heeft dat bureau nu al laten we ten. De gemeente onderzoekt of het mogelijk is De Meijerij daar voor aansprakelijk te stellen. Volgens het bureau is het overigens niet uitgesloten dat ook op het nieuwe fabrieksterrein van De Meijerij op een industrieterrein in Schijndel de bodem verontrei nigd wordt. In verband daarmee stelt het college van B en W on derzoek in naar de mogelijkhe den die er zijn om het bedrijf aan vullende voorwaarden ingevolge de hinderwet op te leggen. Daar bij wordt aldus burgemeester G. Scholten ondermeer gedacht aan een afdekking van de grond en de opgeslagen vaten. Brand in kamerlid ANDEL - Een brand heeft gister avond grote schade aangericht aan het huis van het CDA- Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten in de Brabantse plaats Andel. Scholten en zijn gezin ble ven ongedeerd, maar de schade loopt volgens het kamerlid in de tonnen. De brand brak door nog onbekende oorzaak uit op de bovenverdie ping. Het huis kwam in 1973 in het nieuws, toen Andel als zelf standige gemeente werd opgehe ven. Scholten, die negen jaar bur gemeester van de plaats is ge weest, kocht zijn ambtswoning voor ruim zeventigduizend gul den. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant keurden de ver koop goed, maar de kroon vernie tigde het besluit, omdat de waar de van het huis ruim vijftigdui zend gulden hoger werd geschat. Sombere minister Ginjaar: (Door Weert Schenk) LEIDSCHENDAM - Be- halve minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne is dr. L.Ginjaar gedurende de eerste helft van 1981 ook voorzitter van de Europese Raad van Mi lieuministers. Maar Ne derland moet nu niet denken dat het schip met appelmoes binnen vaart. Minister Ginjaar: nationale belangen vaak bepalend. „Hoedt u voor een te groot opti misme", sprak Ginjaar on langs tot de Tweede Kamer. Is onze bewindsman getroffen door faalangst met het gevolg dat hij zich alvast indekt? Neen", zegt hij, „maar slechts één land hoeft dwars te liggen en je bereikt niets. Mijn moge lijkheden reiken zover als de andere acht EEG-staten toela ten." Edoch, zonder voordelen is het Nederlandse voorzitterschap niet. De voorzitter stelt onder meer de agenda samen. En wat Ginjaar belangrijk vindt, komt hoog op de lijst van ge spreksonderwerpen. Er wordt dus in ieder geval over de voor Nederland belangrij ke zaken gesproken. En dat is al heel wat. Grensoverschrijdende vervui ling, de milieu effectrapportage en de chloorfluorkoolwaterstoffen die via de spuitbussen de ozonlaag rond de aarde aan tasten zijn voor minister Gin jaar de belangrijkste punten. „Helaas" moet de bewinds man ook twee brandende on derwerpen afmaken, waar mee zijn voorganger niet is rondgekomen: de richtlijnen voor de verontreiniging van water door kwik en bestrij dingsmiddelen. Ginjaars eerste zorg als voorzit ter van de Europese Milieu raad betreft derhalve deze richtlijnen. Hij zal de tegen stellingen tussen voorname lijk Engeland, dat een afwij kende mening over water kwaliteit heeft, en de rest van de EEG moeten wegwerken, zodat er zaken kunnen wor den gedaan. Dat werk gaat ten koste van de andere onder werpen die Nederland zo graag in EEG-verband gere geld ziet. Somber Over een Europees milieube leid is Ginjaar erg somber ge stemd. „Het beleid wordt heel, heel langzaam geformu leerd," vindt hij, „veel EEG- landen hebben de neiging om het milieubeleid te laten be palen door nationale econo mische belangen. Op die ma nier komt een goed milieube leid nooit van de grond." Als voorbeeld geeft de bewinds man de opstelling van Frank rijk ten opzichte van de chloorfluorkoolwaterstoffen Deze cfk's vormen vaak de drijfgassen in spuitbussen. Het is waarschijnlijk dat deze stoffen de beschermende ozonlaag rond de aarde aan tasten. Ginjaar: „Gezien de parfumin dustrie en de enorme belan gen die daarmee op het spel staan, wil Frankrijk alleen maatregelen tegen de cfk's nemen, die passen binnen de nationale mogelijkheden. En die mogelijkheden zijn min der dan internationaal nood zakelijk is." Ginjaar heeft het idee heeft dat de grensgebieden de vuilnis belten van Europa dreigen te worden. Om die reden stelde hij de Europese milieuraad om te beginnen een informa tie - en consultatieprocedure voor. Door die procedure zou de be volking in het nabuurland niet worden verrast met kern centrales, opslag van kernaf val of lucht -, bodem -, water - of andere verontreinigingen van allerlei ellende die som mige landen het liefst aan hun grenzen tot stand brengen. Als die landen daarbij bereid zouden zijn om bij hun plan nen een rapport over de ge volgen voor het milieu te leve ren, was het voor Ginjaar al dik voor mekaar. Meespreken Het mocht niet zo zijn. Frank rijk was tegen. Vandaar dat Ginjaar het in het komende half jaar opnieuw gaat probe ren. Of het zal helpen? Gin jaar: „Frankrijk wil z'n eigen weg gaan. Overleg over hun plannen aan de grenzen is op regeringsniveau eventueel mogelijk, maar inspraak van de bevolking in het nabuur land beslist niet." „Het gaat er juist om dat na- buurstaten kunnen meespre ken. Bij ons is dat zo geregeld in de wet. Duitsers en Belgen kunnen bij ons inspreken en zelfs in hoger beroep gaan. Omgekeerd is daar nog geen sprake van. Uiteraard beslist het land uiteindelijk zelf. Dat is maar goed ook, vind ik." Stel dat de informatie- en con sultatieprocedure en de mi lieu-effect rapportage het tij dens Ginjaars voorzitter schap halen, wat is er dan van te verwachten? Immers, het land dat de plannen maakt, zet dan ook de te verwachten gevolgen voor het milieu op papier. Dat kan heel geflat teerd uitpakken. Ginjaar:,, Nou daar zitten we dan met z'n allen bij. Over die rapportage is ook inspraak mogelijk. Er zit ook altijd nog een commissie van deskundi gen bij en die zegt dan dat er in het rapport onvoldoende gegevens staan. Nee, nee. Ik ben daar niet bang voor." Een vooralsnog theoretisch voorbeeld: Belgie wil kernaf val wil opslaan in de Kempen. Uit de Belgische milieu- effectrapportage blijkt dat de opslag volkomen verant woord is. Nederland blijft het een gevaarlijk idee vinden en vraagt Belgie er van af te zien. België wil echter de plannen doorzetten. Wat dan? Ginjaar zucht. „Dat zijn van die vragen die eenvoudig gesteld zijn, maar zo moeilijk te beantwoorden. Dat is een kwestie van overleg tussen de twee landen. Ik kan niet op de stoel van de regering in Brus sel gaan zitten." De minister legt uit dat er ook geen middelen zijn om in dit geval België onder politieke druk te zetten. Negen souve- reine staten vormen nou een maal de EEG. En het streven is om de verhoudingen tussen de landen zo goed mogelijk te houden. Wat heeft het dan allemaal om het lijf? Het kost allemaal veel werk en tijd en een land kan hoe dan ook alle protesten aan de laars lappen. Ginjaar, glimlachend:..Nee, ik ben het er niet mee eens dat het niets voorstelt omdat er geen sancties bestaan. Als je zelfs geen informatie- en con sultatie hebt, kan je zeker geen invloed uitoefenen. Het is de vraag of je met die oée- dure op den duur geen dingen kan bereiken. Ik ben daarover toch optimistisch." Hij voegt er aan toe dat hij on langs in de Europese Milieu raad nog heeft gezegd dat het niet kan dat een land geen re kening houdt met de opvat tingen die aan de andere kant van de grens leven Dat wordt dan voor kennisgeving aange nomen, erkent de bewinds man. Er gebeurt niets mee. „We zijn maar èèn van de ne gen", sombert Gir\jaar. Van de smerigheid waar landen hun buren mee opschepen vindt Ginjaar de grensover schrijdende waterverontrei niging het ergst. Niet alleen de Rijn, maar alle wateren. Naar zijn mening dienen er zo spoedig mogelijk regelingen te komen voor het lozen van gevaarlijke chemische stoffe-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7