3nderzoek naar geestelijke esteldheid van Leidenaar VUURWERK A\J "Goedkope huizen voor buitenlandse gezinnen 15,- 25,- 25,- Speelgoedspeciaalzaak van Brussel 3,50 7,50 Wijkvereniging Juwelenwijk niet te spreken over gemeentebeleid \Vaarom heeft de een meer last van angst dan de ander? y Informatie over busbanen VERKOOPTIIDEN KINDERPAKKET REKLAMEPAKKET PAKKET SIER PAKKET GEMENGD PAKKET WAARSCHUWING KNALPAKKET SIERPAKKET KINDERPAKKEN^ GEMENGD PAKKET SUPERPAKKE Studenten doen onderzoek: .EIDEN - Hoe voelt u zich op dit moment: kalm, vei lig of gespannen? De afde ling Medische Psycholo gie van de Rijksuniversi teit Leiden wil dit graag weten voor wetenschap pelijk onderzoek, ichthonderd Leidenaars hebben een maand geleden een tweetal lijsten met zestig vragen in de bus 4 gekregen. Op de ene lijst stonden vragen die te maken hadden met hoe je je op dat moment voelde en de andere lijst hoe het in het alge- j meen met je is gesteld. Ruim 50 procent van de willekeurig uitge zochte personen stuurden de lij sten terug. n een begeleidend schrijven stelt projectleider en psycholoog Van der Ploeg dat de wetenschap deze gegevens nodig heeft om beter te begrijpen hoe mannen en vrou wen zich onder verschillende om- 1 standigheden voelen en wat hun reacties zijn op de omgeving. Ook hopen de wetenschappers iets meer te weten te komen over de manier waarop verschillende ge neraties reageren. Nu Van der Ploeg reeds met de ver werking van de gegevens bezig is, kan hij deze bovengenoemde cryptische omschrijving wat dui delijker uitleggen. "Kijk, als de ondervraagde Leidenaars van te voren wisten dat het ging om een onderzoek naar angst kon men geneigd zijn -en dat weten wij uit ervaring- de vragen anders in te vullen. De emoties gaan dan een rol spelen. En een mogelijke voorspelbare beinvloeding moet je bij veel wetenschappelijk on derzoek proberen te vermijden. Vandaar deze fraai bedachte om schrijving, die niet ver van de waarheid afzit" Geen vergelijk In 1976 is Van der Ploeg met zijn onderzoek begonnen. Hij en en kele van zijn collega's vroegen zich af waarom de ene persoon meer last heeft van angst dan de ander. In eerste instantie lieten ze ziekenhuispatiënten deze genlijsten invullen. Hetzelfde de den ze met studenten en patiën ten van huisartsen in de omge ving van Leiden. De wetenschap pers kwamen daardoor iets te ten over de angstgevoelens en angstreacties van deze specifieke groepen. Dat boeiden ze, maar ook raakten ze meer en meer in de ban van de gemiddelde Neder lander. Kenden die ook angsten? "We konden niet vergelijken. Als een ziekenhuispatiënt een score van vijftig haalde wisten we niet of dit hoog of laag, normaal of niet normaal was." (De psychologen kennen op deze vragenlijst elke vraag afhankelijk van het ant woord een aantal punten toe. De uiteindelijke 'score' kan dan va riëren van twintig tot tachtig. Het hoogste getal duidt het meeste angst aan). "We hadden dus een zogeheten normgroep nodig. Met behulp van de antwoorden van de Leidse inwoners kunnen we de reacties nu vergelijken met de antwoorden van de verschillende andere groepen. Uit de eerste ge gevens blijkt dat de Leidenaars aardig overeenkomen met de angstgevoelens van de eerste jaars studenten. En we hebben nu al gezien dat de wetenschap pelijke betrouwbaarheid zeer hoog ligt. Ik ben daar erg mee in mijn nopjes" Vrouwen Verdere resultaten? Van der Ploeg haalt er een pak papieren bij. "Gaat allemaal per computer" zegt hij. "Eens even kijken. Con clusies wil ik nog niet trekken, daar zijn we nog veel te kort voor bezig. Ik kan wel zeggen wat er het meest in Leiden is gerappor teerd. Allereerst vrouwen heb ben meer last van spanning dan mannen. Wij moeten in het on derzoek bij emoties van mensen vrouwen en mannen ook onder scheiden en als aparte groep be kijken anders krijg je hele ver keerde resultaten. Verder rappor teren mensen met een hogere op leiding minder last te hebben van angsten dan mensen met een la ger opleiding. Bij de ouderen zit ten meer angsten dan we hadden verwacht. Een verklaring daar voor hebben we niet. En mensen die in het algemeen al een hoger angstniveau hebben dan anderen zullen op het moment zelf ook angstiger zijn dan een stabiel rus tig figuur" Hij haalt een mooi voorbeeld van een Italiaanse col lega aan. "Op een congres toonde hij de cijfers van het angstniveau van de gemiddelde Italiaan. Wij dachten in eerste instantie dat hij het had verzonnen, maar dat lag veel hoger dan in de omringende landen. De bewijzen bleek hij echter te hebben. De Italianen reageren waarschijnlijk et meer spanning op de zinnen uan andere groepen" "Situaties die als bedreigend wor den ervaren, voeren angst en spanning op. Als we verder zijn Projectleider Van der Ploeg: "Uit de eerste gegevens blijkt dat de Leide naars aardig overeenkomen met de angstgevoelens van de eerstejaars studenten" met dit onderzoek kunnen we gaan kijken hoe we angstige men sen moeten benaderen. En wat de mensen die er last van hebben er zelf aan kunnen doen. Maar zover zijn we nog met. Eerst wil ik we ten hoe het in het algemeen is ge steld met de angsten in de Neder landse samenleving" SASKIA STOELINGA LEIDEN - Vier informatie avonden en de verspreiding van honderden tekeningen gaan een ingrijpende recon structie van het traject Kore- vaarstraat - Zoeterwoude vooraf. Nadat ambtenaren van het rijk, de provincie en de gemeenten Leiden en Lei derdorp en vertegenwoordi gers van de betrokken buson dernemingen drie jaar lang bezig geweest zijn om plan nen te maken, krijgen nu de betrokken bewoners en be drijven langs het traject drie maanden de tijd om hun reac tie hierop te geven. De bedoeling van de plannen is een betere doorstroming en regelmaat van het openbaar vervoer te verkrijgen. Bij kruisingen krijgt de bus daar om vrij baan. De verkeerslich ten worden beter op elkaar af gestemd en waar er de ruimte is,krijgt de fietser vrijliggen- de paden. Getracht wordt om de groenvoorzieningen langs het traject zo veel mogelijk te handhaven. De gemeente erkent dat de plannen 'nogal veelomvat tend' zijn en niet alleen voor het verkeer gevolgen hebben. De bewoners en bedrijven langs de Hoge Rijndijk, Le vendaal en Korevaarstraat worden daarom in de gele genheid gesteld om hun reac ties te geven. Ruimschoots al dus de gemeente. De eerste informatie avond heeft plaats op 7 januari in de Stadsgehoorzaal. De hoofdlij nen van het plan staan dan ter discussie. Op 26, 27 en 28 ja nuari wordt dan meer in de tails getreden. Deze avonden worden in de Bonaventrua- scholengemeenschap belegd. Alle bijeenkomsten beginnen 's avonds om acht uur. De reacties op de plannen moe ten op 1 maart binnen zijn. Daarna worden deze gebun deld en betrokken bij do be handeling van de voorstellen in de raadscommissies en uit eindelijk de gemeenteraad. De uitvoering van de werk zaamheden zal daarom waar schijnlijk niet in maar kun nen beginnen, zoals in de nota 'Experimenteer Project Leid se Baan' van de stuurgroep Leiden/Leiderdorp was voor zien. Vuurwerkspeciaalzaak Van Brussel heeft ook dit jaar weereen grandioos aanbod in vuurwerk. Voor zeer harde kanonslagen tot en met schitterend sier vuurwerk. Er is voor iedereen een ruime sortering. Om de keus makkelijk te maken, zijn er ook nu weer kant-en-klare vuurwerkpakketten met een gevarieerde inhoud. Maandag 29 december a.s. van 8.00 - 18.00 uur Dinsdag 30 december a.s. van 8.00 - 18.00 uur Woensdag 31 december a.s. van Speciaal voor de kinderen e pakket met knaltouwtjes, Bengaalse lucifers, Spaanse sterren en andere gevaarloze Meer dan 60 stuks knallend, vliegend en spuitend vuurwerk. Winkelwaarde maar liefst f. 10,- pijlen. Enf. 3,-- vuurwerk U houdt van vuurwerk, maar wilt 't niet horen. Dit pakket bevat alleen maar schitterende stukken, praktisch zonder knallen. Enf. 5, - vuurwerk kado Alles in één. Harde knallen, siervuurwerk etc. Enf. 5,-- vuurwerk kado! Vuurwerk is leuk en we verkopen het U graag. Met een deskundig advies. Desondanks gebeuren er jaarlijks weer veel te veel onnodige onge lukken. LEES de gebruiksaanwijzing, houdt niets hand tenzij uitdrukkelijk op de verpakking t op voorspoedig 1981 Vanwege het grote onze kinderpakketten hebben we nu de keuze uitgebreid. Met kleurensterren, Bengaalse fakkels en nog veel meer. Vorig jaar werd er bijna ge vochten om deze pakketten Dit jaar zullen ze ook wel groot succes hebben. Alles wat k Alles wat wij u aan sien kunnen bieden, vindt u pakket. Voor de liefhebbers n 8.00-18.00 uur Eveneens alles in één. Knallers, siervuurwerk, pijlen etc. het kan niet op. In ruime hoeveelheden. Enf. 10,- vuurwerk kado! U wilt de hele buurt bij u op de stoep? Dat kan! Als iedereen al lang klaar is, gaat u rustig door. Met de hardste knallen. Groot ste pijlen En mooiste stukken. Enf. 20,- vuurwerk kado! Speelgoedspeciaalzaak van Brussel biedt u keus uit 125 verschillende soorten vuurwerk uit alle delen van de wereld. Dit jaar ook uit Engeland. Vanaf f. 0,35 tot ca. f. 100,- Verkoop uitsluitend aan personen boven 18 jaar! Bij elke gulden besteed,20 cent aan vuurwerk kado! LEIDEN - Er moeten meer grote, goedkope woningen worden ge bouwd voor de Turkse en Marok kaanse gezinnen in Leiden. Voor al voor de woningbouwcorpora ties en de gemeente ligt hier een taak: zij moeten zich sterk maken voor een betere huisvesting van buitenlandse werknemers. Grof samengevat is dit één van de conclusies die de sociologiestu- dentes Ingrid Waayers en Jolan- da van Herk hebben getrokken in hun doctoraalscriptie "Huisves ting voor buitenlandse gezinnen in Leiden" Op verzoek van Rijn en Lek, een stichting die zich bezighoudt met het welzijn van buitenlanders, onderzochten zij de mogelijkhe den die buitenlandse arbeiders hebben om via het gemeentelijk distributiesysteem aan een huis te komen. Daarnaast keken zij naar de woonwensen van de bui tenlanders. Rooskleurig ziet de situatie er niet uit. Het onderzoek wijst uit dat buitenlandse gezinnen meestal terecht komen in oude, niet gere noveerde bovenwoningen en in flats, die niet geliefd zijn bij het gros van de woningzoekenden. Het gevolg hiervan ligt voor de hand: een zekere concentratie van buitenlanders in bepaalde stadswijken. Gettovorming dus. En omdat een aantal Leidse woningbouwcor poraties nogal huiverig is voor dit verschijnsel zijn ze niet altijd zon der meer bereid om een buiten lander in een bepaalde buurt te plaatsen. Spreiden over de hele stad is na tuurlijk een alternatief. Helaas niet zonder haken en ogen. Want: "Spreiding betekent onder de huidige omstandigheden dat de buitenlanders nog langer op een woning moeten wachten. Er is immers niet direct een ander huis beschikbaar" Onderbouwd Sombere geluiden, maar volgens W. v. d. Wal van de Stichting Rijn en Lek is het noodzakelijk om de gemeente en andere instanties te blijven confronteren met deze misère. "Je kunt wel zeggen: dit wisten we allang, maar het is goed oni ze steeds weer met de neus op de feiten te blijven drukken. Boven dien kunnen we nu eindelijk naar de gemeente stappen met een we tenschappelijk onderbouwd ver haal". "Het is bijvoorbeeld heel goed", zo vervolgt hij zijn verhaal, "dat er in de scriptie nog eens heel duide lijk wordt gesteld dat steeds meer buitenlanders hier permanent blijven. Het gaat niet meer op om te zeggen: ze blijven hier toch maar tijdelijk. De verblijfsduur wordt steeds langer" Om te proberen uit de problemen te komen, moet de gemeente zich volgens v/d Wal zo flexibel moge lijk opstellen. "Dat staat ook dui delijk in de scriptie. Om de grote gezinnen behoorlijk onderdak te brengen zou je bijvoorbeeld in een renovatiewijk van twee wo ningen, één woning moeten kun nen maken". Een kwestie van inspelen, meent v/ d Wal. "Dat moet toch kunnen. Hoe lang is het nou geleden dat de gemeente nog geen rekening hield met één- en tweepersoons huishoudens? Dat verandert nu toch ook ten goede" Voor het vijfde achter eenvolgende jaar zet ten wijk- en buurtco- mité's wensen en vra gen over hun wijk op papier. Het overleg wijkorganen bundelt deze wensen en vragen en zal het boekwerkje binnenkort aan de ge meente overhandigen. Wethouders, andere raadsleden en ambte naren gaan zich er dan over buigen. Alle buur ten komen ook in deze krant successievelijk aan bod. Vandaag is het de beurt aan de Ververbuurt. Wijkvereniging Juwelenwijk is niet gelukkig met de komst van een filiaal van restaurant Nieuw-Minerva in boerderij van Van Egmond. Haarlemmerstraat 267 - Leiden - Tel. 071 - 122061 LEIDEN - De wijkvereniging van de Juwelenwijk voert al tien jaar actie voor een apotheek, een bi bliotheek en een zwembad, waar bij de eerste haar voorkeur heb ben. De apotheek en bibliotheek worden nu, samen met het ge zondheidscentrum, binnen de plannen van de uitbreiding van het winkelcentrum gerealiseerd. Nu de eerste paal geslagen is, be treuren de bewoners het dat zij niet op de hoogte werden gesteld van de uiteindelijke bouwplan nen. De wijkvereniging vindt dat zij trouwens altijd te weinig wordt geïnformeerd over plannen van de gemeente. Van haar kant houdt de gemeente geen reke ning met de wensen van de wijk bewoners. Zo mochten de bewo ners suggesties doen over wat er met de boerderij van boer Van Egmond moest gebeuren, nadat hij hem had verkocht. De wijk vereniging kwam met suggesties ten bate van gehandicapte oude ren, kinderen en kunstbeoefe ning. Plotseling bleek echter dat een onderdeel van het exclusieve restaurant Nieuw Minerva in de boerderij komt. 7el tevreden is de wijkvereniging over de gemeentelijke plantsoe nendienst („de meest positieve in flexibele dienst van de ge meente"). Dankzij de plantsoe nendienst kreeg de wijk snel een :«peeltuin, hoewel dc vereniging het wel jammer vindt dat er geen hek omheen mocht. Wethouder Tesselaar wilde geen hek omdat het een openbare speelplaats moest blijven. In Wensen en Vragen uit de wijk vereniging de wens iemand in dienst te krijgen voor het nalopen van actuele plannen voor admini stratieve en boekhoudkundige taken. Dit zou de inspraak een stuk kunnen bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3