Slim voor systeem maken raamroeden Op reis naar een leuk oud hotel Hakt en splijt meteen HISTORISCH MODELBOUWEN Ophang- systeem voor gereed schap KEILBIJL: SOLATIE- uIDS TERDAG 27 DECEMBER 1980 ■)orzetramen- weranciers jindelen rachten m fabrikanten en importeurs van rjtoorzetramen in Nederland heb- Jen zich onlangs verenigd in de Llgemene Vereniging Informatie Voorzetramen (AVIV), gevestigd pn de Brediusweg 33, 1401 AB Bussum, tel. 02159-18041. r .opzet is zowel ae consumem ais ie voorlichtende instanties op nergiebesparings- en isolatie- Jebied meer duidelijkheid te ver schaffen over de mogelijkheden p voordelen van het voorze- faam, dat in veel gevallen een onzienlijk goedkopere oplos- JIZ ng biedt dan het thermische ubbelglassy steem, en dat bo- endien duidelijke voordelen 'eeft als het, behalve om therm i- jche, ook om geluidsisolatie gaat rijn vele systemen verkrijgbaar !en optimale werking is voor een ■I elangrijk deel afhankelijk van e juiste manier van aanbrengen, laarbij is de breedte van de pouw tussen de bestaande eglazing en het glas van het oorzetraam een sterk medebe- alend gegeven om twee vliegen klap te slaan: het (grote) erlies aan warmte via de ramen erhinderen én een rustiger 1 roonklimaat scheppen door te- het binnendringen van traat- en verkeerslawaai te be- erken. 'oningisolatie staat in het middelpunt van de belang stelling. Geen wonder, want er valt door deugdelijke iso latie heel wat te besparen op energiekosten, met name wat de verwarming betreft. We hebben in Nederland op dit gebied nog veel in te ha len. In feite hebben we veel te lang doorgebouwd zonder rekening te houden met de eisen die een verantwoord energiebeheer aan de wo ningbouw stelt. \r is veel voorlichting. Een nieuw boek van ing. T. D. Macdaniël, de "isolatiegids", gaat heel diep op met name de technische aspecten van het isoleren in. Het is dan ook eigenlijk een "vakboek" voor mensen die beroepsma tig met isolatie te maken hebben. Maar aan de andere kant: de gewone doe-het- zelver, die nu wel eens pre cies wil weten hoe het alle maal in elkaar zit, zal er toch ook veel wijzer van kunnen worden. Indien hij althans de vereiste interesse van het "hoe en waarom" opbrengt. let boek behandelt de basi sprincipes en gaat dan zeer gedegen in op isolatie van de begane grondvloer, buiten muren, ramen en buitendeu ren, het dak enz. Vervolgend komen talrijke (vaak verge ten) aspecten aan de orde. Al lerlei aanvullende gegevens, waaronder een handige adressenlijst van instanties die zich met woningisolatie bezighouden, en waar veelal ook voor de consument in formatie verkrijgbaar is, vormen een handzame aan vulling op dit boek. )e "Isolatiegids" is uitgegeven door Kluwer Technische Boeken. De prijs is 29 gulden. Een van de noviteiten op de on langs gehouden beurs Eigenhan dig in Rotterdam was de Bat- keilbijl, een revolutionaire uit vinding van een meneer die een farm met veel bos eromheen in Amerika erfde. Hij moest daar hout stoken; hout genoeg, maar het hakken van de in stukken ge zaagde boomstammen was wel een moeizaam karwei. Zo kwam hij op het idee om een bijl te ma ken die van scharnierende „kei len" is voorzien. Sla je een gewo ne bijl in het hout, dan is de kans erg groot dat hij zich vastklemt; -oswrikken, keil (of keg) aan- orengen, met een voorhamer terder klieven, allemaal erg moeizaam. De keilbijl doet dat allemaal ineens. Zodra de snede van de bijl zich in net hout „vreet", zetten de schar nierende keilen uit en maken ruimte. Met dezelfde slagbewe ging kan de beitelsnede dan doordringen Zelfs boomstam metjes van zo'n meter lengte Kunnen met één slag worden ge bliefd. De Bat-keilbijl werkt uiteraard al leen in de draadrichting van het hout; een boom omhakken gaat met dit apparaat niet. Maar bo men kappen is immers verboden; wie echter gezaagde boomstam men kan kopen, haalt de prijs (zo rond de 150 gulden) van de keil bijl er na verloop van tijd wel uit op bijvoorbeeld het openhaard hout. Importeur is Bat Continen tal, Wijk bij Duurstede tel 03435-2704 De fabrikant van het intussen al ingeburgerde L-systeem, waarmee elke doe-het-zelver een goed passend voorze traam van hardhout kan maken (ook een gewoon venster raam, dat in het bestaande kozijn wordt gemonteerd) heeft een nieuwe, even slimme vinding op ramengebied op de markt gebracht. Het wordt thans gepresenteerd als noviteit op de beurs "Eigenhandig" in Rotterdam (Ahoy- gebouw). Het systeem bestaat uit profielen in diverse afmetingen, geheel voor bewerkt, die door de gebruiker zelf kunnen worden verwerkt tot zogenaamde roedekruisingen; dat is het "vakjeswerk" om een raam of een deur van kleine ruitjes te a De grote moeilijkheid bij het ma ken van zo n vakjesraam was tot dusver het maatvast en zuiver in verstek maken van de geprofi leerde latten. In feite hogeschool- timmermanswerk, waarvoor je wel bijzonder geroutineerd moest zijn. Het nieuwe systeem gaat uit van twee onderdelen: een aan beide langskanten schuin gefreesd pro fiel, plus een rechthoekig profiel dat via een groefverbinding in de basis van het eerste past. De krui singen van die zogenaamde roe den kunnen heel gemakkelijk worden gemaakt, met behulp van het speciaal voor dit systeem ontwikkeld verstekbakje. Het enige gereedschap dat ervoor nodig is: een kapzaag of toffel- zaagje, en een Stanleymes om de ingezaagde inkeping uit te snij den. Wie een beetje secuur werkt, maakt zo een voortreffelijk pas send vakkenwerk, dat tenslotte met lijm definitief in elkaar wordt gezet. Behalve voor ruitjes voor ramen en deuren kan het systeem ook voor lambrizeringen worden gebruikt; dan worden in de vakken bij voorbeeld gefineerde stukken plaatmateriaal aangebracht. Zelfs is het mogelijk om op deze wijze een "ouderwets" plafond met vakken te maken. De grootte van de vakken kan men zelf be palen. De profielen worden geleverd in drie hoogtematen: 32 mm voor houten voorzetramen, 40 mm Met het nieuwe systeem is het maken van kleine ruitjes geen probleem. voor bestaande ramen, deuren en kozijnen en 55 mm voor ramen met isolatieglas en voor plafonds Het is een heel knap uitgedokterd systeem, dat een gat (of een "vak") in de markt vult. Om de grote moeilijkheden bij het ma ken van vakjesramen te omzei len, namen doe-het-zelvers vaak hun toevlucht tot het trucje om op een bestaande grote ruit latjes te lijmen. Het kan nu, met minder moeite en met een beter resultaat ook "helemaal echt" Het systeem is verkrijgbaar in doe- het-zelf-zaken enz. Informaties over verkoopadressen bij de fa brikant, L-Systemen, Haarlem telefoon 023-264022 De liggers (l)aan de langezijden zijn schuin gefreesd de stijlen (2) die e perfect sluitend worden ingelijmd Veel tijd kan er verloren gaan met het zoeken naar allerlei voorwer pen, omdat ze eigenlijk geen vas te plaats in huis hebben. Met het nieuwe Wisco universeel op- hangsysteem kan het ordenen van talloze artikelen moeiteloos gebeuren. Het ligt voor de hand dat men het eerst aan gereedschappen denkt, de praktische mogelijkheden van het systeem evenwel zijn legio. Een scharenslijperswagendit beeld zal voor velen onbekend zijn. Dat laatste aspect komt, om maar eens een goed voorbeeld te noe men, ook heel sterk tot uitdruk king bij een tak van modelbouw die de laatste tijd vrij sterk in op mars is: het bouwen van model len van (boeren)wagens, karren, koetsen e.d. Deze modellen vor men met elkaar als het ware een monument voor een inmiddels vrijwel verdwenen ambacht dat van de wagenmaker. Want wagenmakers zijn heden ten dage met een kaarsje te zoeken, en dat terwijl dat vak juist hier in Nederland op een zo bijzonder hoog peil heeft gestaan. In slechts weinig landen heeft de wagenmakerij een zo belangrijke functie gehad als juist in Neder land en veel typisch Nederlandse constructies zijn ook alleen hier toegepast. Binnen de inmiddels wel bekende Nederlandse Vereniging van Modelbouwers (NVM) is een aan tal mensen enthousiast bezig dergelijke oude wagens in de vorm van (modelbouw-)tekenin- gen voor het nageslacht te bewa- Deze activiteiten gaan voor een belangrijk deel uit van een telg uit - hoe kan het anders - een oud wagenmakersgeslacht de heer Zwartjes Hij heeft inmiddels al de nodige tekeningen (en mo dellen) op zijn naam staan en sinds enige tijd is daar nog een belangrijke informatiebron bij gekomen, namelijk het boek „Boerenwagens in model". Hierin wordt, behalve de model bouw, vooral het aloude ambacht van de wagenmaker belicht. Want, zo redeneert Zwartjes te recht, zonder te weten hoe zo'n wagen in werkelijkheid gebouwd werd, kun je nooit een goed mo del maken. Het aardige van deze vorm van modelbouw is datje er geen "fijninstrumentmaker" voor behoeft te zijn, datje er geen enorme investeringen voor be hoeft te doen en dat de resultaten geschikt zijn voor plaatsing in de huiskamer. Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld een kolengestookte stoomloc, die nou eenmaal een lucht pleegt te verspreiden die als kamergeurtje nu niet bepaald zo aangenaam is. i het i 1 hobby c te doen of, STER-ter- wagenmo- men te zeggen del moet je gebouwd hebben, al was het maar eens in je leven Meestal zal het daar echter niet bij blijven, maar hoe het ook zij, de NVM helpt u daarbij op weg via de andere wagenmakersen thousiasteling: de onvermoeiba re heer Henning, beheerder van het Tekeningenarchief. Heezer- weg 383, Eindhoven, waar u o.a. een speciale catalogus van teke ningen van een wagen kunt be stellen. En meestermodel wagen maker Zwartjes vertelt u het naadje van de kous in zijn boek „Boerenwa gens in model", uitg. Kluwer Technische Boeken BV, Deven ter, f31,50. Veel spullen kunnen in dit vrij kleine rekje netjes worden opgebor gen. Het Wisco-systeem bestaat uit tien verschillende rekjes van maximaal 19,5 cm breed. Hierop kan men van boormachine tot ongeveer 30 stuks gereedschap overzichtelijk op een reKje han gen. Zo'n rekje kost dan respec tievelijk f5,90 en f6,95. Ook het overzichtelijk opbergen van spi- raalboren is geen enkel probleem meer. Hiervoor is een tweedelig rekje dat f8,80 kost en daarmee het duurste uit de serie. Behalve voor het opbergen van ge reedschap kan het systeem goede diensten bewijzen in bijvoor beeld de donkere kamer, hobby ruimte. keuken, als sleutelrekje enz. Overal waar spullen over zichtelijk geordend moeten wor den is, volgens de fabrikant, het Wisco universeel ophangsysteem het ei van Columbus. Het hotel Borges uit de folder bleek een theater Een mevrouw in Rotterdam had een kennisje over uit Canada. Niet alleen maar om de hele familie in Holland langs te gaan, maar om ook eens lekker op vakantie te zijn in Europa Op Portugal viel de keus. Een week in de hoofdstad Lissabon. Omdat het plan zo plotseling was opgekomen, moesten ze snel een reis bespreken. Dus haalden ze gauw een handvol gidsen bij een reisbureau. De eerste was meteen raak. Het was de gids van reisonderneming Bel Air. Ze hoefden maar de bladzijde van Lissabon op te slaan, of daar hadden ze meteen het hotel van hun dromen. Hotel Borges stond er onder. En romantisch oud pand, met een fontein ervoor. Zeer centraal gelegen, nabij de Fado-wijk, stond erbij. Weliswaar was het slechts een twee-sterrenhotel, maar toch met nog aardig wat comfort in dat oude gebouw: ruime kamers met eigen bad en toilet, liften, een bar, een restaurant en een tv-zaal. Op een andere foto stond een van de slaapkamers. Echt wel mooi. Je kon er op zien wat een lange overgordijnen er binnen voor die oude ramen hingen. En ook de ruime lounge stond afgebeeld "Een paleisje De kennis uit Canada was enthousiast. „In dat paleisje wil ik loge ren", zei ze meteen. Dus boekten ze bij Bel Air voor dat hotel. En al kort daarna waren zij op reis naar hun prachtige ouderwetse hotel Vanaf het vliegveld van Lissabon duurde hun droom nog een taxi rit lang. Toen stopten ze voor een paar grote glazen deuren en zei de chauffeur dat ze er waren. De twee dames stapten uit en keken verbluft naar een nachtclub achtige entree, waar met grote lichtletters „Borges" boven stond. Dat was toch niet het hotel Borges waarin zij by Bel Air een kamer hadden besteld? Nee, hun Hotel Borges was zo'n monu mentaal pand, probeerden zij uit te leggen. Weet u wel, dat hotel met die fontein ervoor, en met van die mooie stenen zuilen bij de ingang. Net een paleisje. Maar er was in Lissabon maar één hotel Borges waar men op hen heeft gerekend, en dat was dit hotel met die moderne entree en al die lichtreclames. Ten einde raad gingen de twee dames maar naar de kamer die hen werd aangewezen. Hij leek inderdaad op de interieurfoto uit de reisgids. Een theater Maar waar was dan de buitenkant van het hotel gebleven'' Pas in de volgende dagen ontdekten zij, wandelend door Lissabon, het verdwenen uiterlijk van hun hotel Borgefl EM bleek een theater te zyn, genaamd het theater D. Maria volgens inlichtingen die zij opschreven. Toen zij weer terug waren in Nederland, zetten zij hun belevenis elk in een brief, die stuurden zij naar het reisbureau waar zij hun boeking hadden opgegeven, en ook naar Bel Air. Zij vroegen om schadevergoeding voor het feit dat zij in een heel anders uitziend hotel waren ondergebracht dan er bij hun bestelling in de reis gids had afgebeeld gestaan. Bel Air wimpelde de klacht af: „Er werd een foutieve tekst ge plaatst onder de afbeelding van het imposante gebouw te Lissa bon. Wellicht kunt u het met ons eens zyn dat een 2-sterrenhotel niet gelijk kan zyn aan een dergelijk voorkomen Er werd ter geruststelling bij gezegd dat de fout nu door Bel Air aan alle boekingskantoren was doorgegeven. Maar men zag beslist geen aanleiding om de dames ook maar iets te vergoeden. "Niet aansprakelijk" Tegenover ons voegde Bel Air hier nog aan toe dat men zich als reisondernemer volgens zijn algemene voorwaarden niet aan sprakelijk achtte voor drukfouten en dergelyké in de reis gids. Tja, daar kun je van mening over verschillen. Het is in elk geval jammer dat die drukfout dan nu pas aan het licht kwam en dat niemand er de boekingskantoren eerder op had gewezen. De redenering dat „een dergelijk voorkomen" nooit op een twee- sterrenhotel kan slaan, is een erg zwakke. Waarom zou juist een oud cavalje van een gebouw niet tot lagere-klasse hotel kunnen zyn verbouwd? En waarom stond die foto dan eigenlijk bij de hotels in de gids, zonder dat er verder bij stond dat het een theater was9 Daarvoor heeft Bel Air de volgende verklaring: „U kunt deze af beelding als sfeerfoto beschouwen' Dan was de ruimte in de gids denkelijk toch beter besteed geweest aan een foto van het werkelijke hotel Borges De Rotterdamse mevrouw heeft zich in elk geval voorgenomen: „Ik zal in het vervolg maar eerst zelf aan het hotel dat ik uitzoek een brochure vragen om te kijken hoe het er uit ziet, als ik ergens naar toe ga waar ik nog nooit ben geweest" Een omslachtig werkje, maar geen slecht idee. BERT BAKKER Het hotel Borges zoals het er echt uitziet Ot een historische, bijvoorbeeld door het vastleggen van een be paalde gebeurtenis of een tijdvak in de vorm van een diorama, een modelbaan enz. Bij de laatstge noemde vorm, modelbouw met een historisch karakter, behoort ongetwijfeld een flinke dosis kennis van zaken omtrent het weer te geven object en van de periode waaruit dit stamt, althans voor zover die met het object te maken heeft. odelbouwen is behalve een aan gename vrijetijdsbesteding, ook een nuttige hobby. Zoals bij voorbeeld de prikkel die ervan uitgaat om zich in een bepaald onderwerp te verdiepen. educatieve functie: allerlei nachines, apparaten, schepen, vliegtuigen e.d. laten zich nu veel eenvoudiger als (de)monteren dan in wer-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25