AUTO Pro en contra "groene golf" ANWB regelt controle op autokeuringen samengesteld door Koos Post Dieselversies van Datsun Laurel en Bluebird Bon voor nakeuring rERDAG 27 DECEMBER 1980 t,o>,0.i De ANWB doet nu al an derhalfjaar precies wat de regering wil: met klem aandringen op zuinigheid. Bij alles en iedereen. Niet alleen leden wordt zuinig heid op het hart gebonden maar ook overheden. Die kre gen eveneens dringende brie ven thuisbezorgd waarin maatregelen aan de hand wer den gedaan waarmee volgens de ANWB besparing van energie zou kunnen worden bereikt. Enkele voorbeelden: Slecht op elkaar afgestelde verkeerslichten leiden tot veel nodeloos stoppen. Vol gens de ANWB zou een zoge naamde "groene golf' dat kunnen voorkomen. Bij éénrichtingverkeer moet soms fiks worden omgere den. Dat kost benzine. Slechte bewegwijzering naar parkeerplaatsen in de stads centra zorgt voor onnodig ge zoek van automobilisten. Vroeger in de avond over schakelen naar nachtverlich ting op straat bespaart stroom. vaak maatregelen nodig zijn om het leefmilieu in de steden op peil te houden. Maar de bond verwijt de stadsbestuur ders dat daarbij, vaak nauwe lijks of geen aandacht wordt geschonken aan de gevolgen voor het energieverbruik. Die opmerkingen over een "groene golf' heeft de ANWB niet uit de lucht gegrepen. De bond heeft bij een onderzoek geconstateerd dat op wegen zonder zo'n groene golf een gemiddelde auto dertig tot zelfs vijftig procent meer brandstof verbruikt dan op een vergelijkbare route met wel een groene golf. 1Deze cijfers illustreren dat de manier waarop de verkeers lichten op elkaar worden af gestemd van grote invloed is op het brandstofverbruik van het gemotoriseerde verkeer" constateert de ANWB. "Hoe wel de te behalen besparin gen niet altijd en overal van deze orde van grootte zullen zijn zou de overheid met dit facet meer rekening dienen te houden" "Niks daarvan", zeggen heel wat gemeenten. De ANWB heeft dezer dagen in een flink boekwerkje een sa menvatting gegeven van alle gemeentelijke reacties die men in de loop der tijd binnen heeft gekregen. In totaal rea geerden 42 van de 79 aange schreven gemeenten. In enkele gevallen werd gezegd dat "de wensen van de ANWB bij de discussie mede in over weging zouden worden geno- Vaak ook waren de gegevens van de ANWB ter hand ge steld van een of andere beslis sende instantie. Maar een stad als Amsterdam bijvoorbeeld beet heel vinnig van zich af. "Het schaars met openbare ruimte bedeelde stedelijke milieu in Amsterdam kan en mag niet worden opgeofferd aan de behoefte van autover keer. Een energiebesparend beleid is het meest gediend met het terugdringen van het autoverkeer ten gunste van het openbaar vervoer en de fiets. Meer hinder voor het au toverkeer is dan in bepaalde gevallen onvermijdelijk", liet de hoofdstad bits weten. En i een brief die het ministe- van verkeer en waterstaat over deze materie schreef aan de minister van binnenlandse zaken wordt opgemerkt dat "energiebesparing door groe ne golven op bepaalde routes veelal teniet zal worden ge daan door extra vertraging van het verkeer dat ten behoe ve van die groene golf wordt tegengehouden" De ANWB brengt daar echter weer tegenin dat het grootste energieverlies niet ontstaat door de duur van het wachten maar door het vaak moeten stoppen en optrekken. Er is al eens uitgerekend dat een auto met de benzine die bij één stop wordt verbruikt 600 tot 800 meter kan rijden. Actie en reactie. De initiatief groep "Wijs op weg" maakt zich erg druk om juist die "groene golven" tegen te gaan. In de groep zitten openbaar vervoersbedrijven. de Stich ting reizigers openbaar ver voer, de Echte Nederlandse Fietsers Bond. de Stichting milieu en natuur en andere groeperingen, die wellicht verschillende uitgangspun ten hebben maar zich toch ge zamenlijk tegen de auto rich ten "Groene golven voor het au toverkeer zijn rode golven voor het overige verkeer zoals openbaar vervoer en de fiets" zegt de initiatiefgroep. "Aan gezien deze voer bij uitstek energie-effi ciënt zijn zou het middel van de groene golf zijn doel wel eens kunnen voorbijschie ten" .Aldus "Wijs op weg" Wat dat betreft zijn de neutrale zuinigheidstips die de ANWB in dezelfde bloemlezing van de activiteiten van de laatste tijd aandraagt heel wat min der controversieel. Zoals bijvoorbeeld het advies een imperiaal met beleid te gebruiken. Men heeft daar na melijk een speciaal onder zoek naar verricht en de bond is tot toch wel verrassende cij fers over energieverspilling gekomen. Een volbeladen ski-imperiaal op een kleine middenklasse auto kan bij een snelheid van 120 kilometer per uur leiden tot een extra brandstofver bruik van niet minder dan 38 procent. Goed gestroomlijnde imperia len op een gewone gezinsauto gebruiken gemiddeld ook nog altijd vijftien tot dertig procent meer brandstof. Trouwens, zelfs lege imperialen op auto's zorgen voor extra benzineverbruik. Reden te meer om nooit met een lege imperiaal te blijven rijden, al dus de ANWB. Datsun Laurel diesel op komst A UtO /~\llegaar Luchtzakken niet verplicht Het gaat niet door. de luchtzakken worden niet verplicht in Ameri ka. De regering wilde dat de autofabrieken over drie jaar in tenminste één van hun modellen luchtzakken zouden aanbrengen maar het Huis van Afgevaardigden stemde dat voorstel af. Men weet het wellicht: luchtzakken zitten in het stuur of ergens achter het instrumentenpaneel en worden bij een botsing en der gelijke bliksemsnel opgeblazen. Ze moeten verhinderen dat de auto-inzittenden verwondingen oplopen Het Huis van Afgevaardigden vond de kosten te hoog: zo'n duizend gulden per auto. En sommige afgevaardigden vonden de zakken overbodig of zelfs onveilig, ze blazen zichzelf nogal eens op zonder botsing. VW Amerika in zilver Volkswagen heeft kortgeleden zijn zilveren jubileum in de Verenig de Staten gevierd. Er zijn ups en downs geweest in dat kwart eeuw. Met als hoogtepunt meer dan een half miljoen auto's in I970. Maar daarna ging het bergafwaarts. En snel. Tot amper 200.000 auto's per jaar toe. Met de komst van de Golf (daar Rabbitt geheten) ging het weer beter. Dit jaar lijkt VW het verkoopcijfers de 300.000 te halen. Volkswagen krijgt er in Amerika een tweede fabriek bij. In Sterling Heights - een voorstad van Detroit - wordt nu een oude raketfa- briek omgebouwd. Eind I982 moeten daar per dag 800 VW's van de band rollen. Wonder op wielen Wat is mooi in de autowereld? Het antwoord op die vraag moet uiterst persoonlijk zijn. Toch heeft Daan van den Wall Bake ge poogd een antwoord te geven. Uiteraard een gekleurd antwoord. Gekleurd in meer dan één betekenis. Gekleurd naar zijn persoon- lijkesmaak. En gekleurd omdat er in zijn boekdat hij aan "kwali teit en schoonheid" in de autowereld heeft gewijd tal van kleuren foto's zijn opgenomen. Als ondertitel gebruikte Van den Wall Bake de kreet "Autonostalg.ie uit de jaren '45-'65". Het bepaalt de grenzen van zijn (uiteraard niet compleet) werk en het bepaalt levens de sfeer. Voor de liefhebbers van dat sfeertje: het boek wordt uitgegeven door Unieboek in Haarlem en kost f.27.5U. Autospion De meeste buitenspiegels hebben een dode hoek. waardoor de be stuurder een pal achter of bijna naast hem rijdende auto net niet kan zien. Menige botsing is er het gevolg van geweest. De nieuwe "Autospion" van BJS heft dat gat in het uitzicht op. Het is een kleine, onbreekbare spiegel met panoramische werking die links van de bestuurder aan de binnenkant van hel autopor tier wordt beiiestigd. Hij maakt de gewone buitenspiegel niet overbodig maar vult hem aan. De spion kost ongeveer 25 gulden. Met de introductie van de Blue bird diesel en Urvan bestel wagen slaat Datsun zijn vleu gels verder uit op de Neder landse automarkt. Vorig jaar werden vanuit het Lissese hoofdkwartier van Datsun Nederland 26.923 au to's aan de man gebracht. Dat betekende een marktaandeel van 4,73 procent. Daarmee was Datsun de beste Japan ner in ons land. Hoewel Datsun tot en met okto ber van dit jaar een hoger marktaandeel scoorde (5.12 procent) ziet het er niet naar uit dat hetzelfde aantal van vorig jaar zal worden gehaald en heeft het merk Toyota (6.13 pet) en Honda (5.59) moeten voorlaten. Toch wordt voor volgend jaar weer op een om zet van zo'n 27.000 automo bielen gegokt. Dit mede omdat dit Japanse merk vanaf begin volgend jaar over twee diesels kan be schikken. Want gelijk met de introductie van de Bluebird diesel (met een tweeliter mo tor die een vermogen van 44 kW kan ontwikkelen wat goed is voor een maximum snelheid van 140 kilometer per uur) werd een Laurel die sel in het vooruitzicht gesteld Die zal ongeveer in april komen, gelijk met een vernieuwde benzineversie van dit groot ste model van Datsun. Die zal dan zijn uitgerust met een 2400 cc zescilinder motor. De wagen zal volgens Japanse traditie zeer compleet zijn uit gerust. De diesel zal een 2800 cc ook zescilinder motor krijgen. Het gebruik van sterkere maar lichtere metaallegeringen en meer kunststoffen heeft tot lager gewicht geleid. Dat ge voegd bij de aërodynamisch gunstige carrosserie zorgt volgens de fabriek voor be duidend lager brandstofver bruik. De prijzen van de nieuwe Lau rels zijn nog niet bekend. Wel van de Bluebird diesel. Met een vijfversnellingsbak komt deze wagen op een prijs van 22.750 gulden. De stationwa gen kost 1500 gulden meer. Eind volgende maand komt Datsun ook met een bestelwa gen: de Urvan. Met een twee liter benzinemotor (vermo gen 55 kW), met een maxi mum laagvermogen van 1335 kg en met een laadvolume van 6,2 kubieke meter. In to taal zal dit wagentje in zeven standaardvarianten verkrijg baar worden. De goedkoopste versie kost zo'n achttien mille (inclusief btw). In de loop van volgend jaar zal er ook een diesel beschikbaar komen. Voor het modeljaar 1981 zijn ook de Datsuns Cherry en Sunny op onderdeeltjes ge wijzigd. Daarbij hebben de GL-uitvoeringen van beide modellen wat zwaardere mo toren gekregen: namelijk een 1400 cc voor de Cherry en een 1500 cc voor de Sunny. En natuurlijk zijn de prijzen wat omhoog gegaan. Maar dat is het lot van nagenoeg alle Ja panse auto's in Nederland. In de laatste zes maanden steeg de yen van 82 naar 96 cent en dat kan niet ongemerkt voor bij gaan. Maar op de verkopen hebben deze prijsverhogin gen tot nu toe nog nauwelijks invloed gehad... Betere controle door ANWB nakeuring. Is dat nu echt goed in orde gemaakt7 De ANWB-keunng voor tweedehands auto's wordt per 1 januari strakker geregeld. Maar de minimum prijs wordt wel opgetrokken naar 5.000 gulden. Pas voor die prijs kan men bij een garage een occasion kopen waaraan de ANWB zijn naam wil geven. En dat gebeurt nu beter dan voorheen. Toen was er geen controle op reparaties die vol gens het ANWB-keurings- rapport hadden moeten ge beuren. Waren die uitge voerd? Natuurlijk, zei de han delaar. Maar hoe wist de ko per dat het waar was? En was die reparatie grondig ge schied of was de boel maar el kaar genaaid om de garantie- tijd te overbruggen? Per 1 januari kan de koper daar over zekerheid krijgen. Bij de verkoop moet de handelaar namelijk bij de auto een bon geven, waarmee men binnen zeven dagen bij de ANWB te recht kan voor een controle op de reparaties die in-het ANWB-rapport zijn vermeld. Als de euvels niet goed zijn verholpen gaat de ANWB daar zelf achteraan. De bon is niet gratis. Voor ANWB-leden 25 gulden, voor niet-leden 38 gulden. Maar dat zijn luttele bedragen in verhouding tot de 5.000 gul den die voor de auto moeten worden betaald. De ANWB waarschuwt met na druk: koop nooit een auto waarvan de mankementen die door de bondstechnici zijn geconstateerd nog moe ten worden uitgevoerd. Laat dan de portemonnee maar ge sloten. En de ANWB eist van de garages dat die zelf ook nog eens garantie geven. Wat dat betreft is het gunstig dat ook de Bovag per 1 januari de garantie wat uitbreidt. Ook de bond van garagehouders trekt de grens op naar 5.000 gulden maar dan worden de garantie-reparaties helemaal gratis (geen eigen bijdrage derhalve) verricht en gaan de garantie gelden voor drie maanden met een onbeperkt aantal kilometers (is nu 10.000 km). De technostations van de ANWB zetten zich schrap voor de verwachte en gehoop te toeloop van nakeuringen. Deze controles zullen voor rang krijgen en als het even mogelijk is door de chef van het station worden uitge voerd. Men zal er naar streven dat de garages eventuele nala tigheden binnen drie weken hebben hersteld. Overigens: per jaar veranderen in ons land meer dan een mil joen gebruikte auto's van ei genaar. Daarvan gaan maar 150.000 auto's onder Bovag- garantie en een dikke 50.000 onder ANWB-garantie de deur uit. Nu maar hopen dat die aantallen onder de druk van de krappe markt zullen stijgen. Al achttien maal is het predi kaat "Auto van het jaar" toe gekend. Nog nooit aan een Japanse auto. De internationale jury van meer dan vijftig journalisten uit zestien landen koos dit jaar - zoals gemeld - de Ford Es cort. De geheel vernieuwde Mazda 323 werd op de vierde plaats als de beste Japanner geklasseerd. Een uitspraak die ik op zichzelf niet wil aanvechten. Maar er zijn wel eigenaardigheden. In totaal kwamen er twaalf nieu we auto's in aanmerking, waarvan de helft uit Japan. Ie der jurylid moest 25 punten verdelen over vijf auto's met niet meer dan 10 punten per auto. De Mazda kreeg nog een rede lijk aantal punten. De vijf an dere Japanners sloten de rij, zij kregen nauwelijks pun ten... Geen wonder. Chauvinisme viert hoogtij bij deze verkie zingen. Bij een vorige gele genheid heb ik al eens gespro ken van de hobby van het jaar. "Het aanzienlijk verschil in punten wordt niet in de laatste plaats veroorzaakt doordat zowel de Britse als de Italiaanse juryleden de Mazda bijzonder weinig punten ga ven", schrijft een van de vier Nederlandse juryleden in zijn eigen blad. "De Italianen zijn daarbij ver ontschuldigd want de Mazda 323 is in hun land niet te koop cn onbekend maakt onbe mind. Voor de Britten geldt dat niet. Het lijkt wel of die op eigen houtje het gele-gevaar- op-wielen wilden keren Al dus Paul Krol in het KNAC- blad "Auto". Kan zo het instituut "auto van het jaar" nog geloofwaardig zijn? In elk geval kwam de Mazda niet hoger omdat het volgens de beoordeling een "gewone moderne" auto is. Inderdaad. a Japanner Maar dat is vi al heel wat! Vier jaar geleden was ik erbij toen in Hirosjima de eerste Mazda 323 werd geïntrodu ceerd. Ik zal het niet gauw vergeten: een persconferentie op zondagochtend 9 uur. Twee dozijn Japanse kop stukken in smetteloze donke re costuums present. Slecht twee van hen deden in de daarop volgende uren de mond open. De rest volgde zwijgend de discussie. Voor zover zij al Engels verston den. De president-directeur ver klaarde toen waarom hij in zo'n nieuw autootje geen voorwielaandrijving had ge stopt en waarom voor zo'n "klassiek" onderstel was ge kozen (om geen onvriendelij ker term te gebruiken). Hij wrong zich in vele financiële en technische bochten om de keus van zijn constructeurs te rechtvaardigen. Nu - vier jaar later - heeft de fabriek (Toyo Kogyo) onge lijk bekend en de Mazda 323 verder omgebogen in Europe se richting. Immers. Toyo Kogyo was een van de eerste Japanse autofa brieken die met de 323 zich begon aan te passen aan de Europese smaak. Het werd een ondubbelzinnig succes dat vrijwel alle Japanse mer ken tot navolging inspireer de. De verkoopcijfer gokt dat zij goed hebben ge- Maar technisch waren de Ja panse auto's toch niet op het niveau van de meeste Europe se concurrenten. Wanneer we echter de laatste nieuwe of vernieuwde modellen uit Ja pan in ogenschouw nemen dar. lijkt het of deze "achter stand" nu snel wordt inge haald. Neem deze Mazda 323: mét voorwielaandrijving, mét on afhankelijke ophanging van alle vier de wielen en met tandheugelbesturing. Dat is echt voor een Japanner heel wat! Ik zeg niet dat deze Mazda nu maar meteen de "auto van het jaar" had moeten worden. Maar ik moet wel zeggen dat ik er een prettige testperiode in heb doorgebracht. Best een leuk karretje. Ik had het liefste een exemplaar met een 1,3 liter motor (68 pk) gehad, de typische "midden- motor" uit de serie van tien typen die Autopalace - De Binckhorst in ons land impor teert, waarvan de goedkoop ste (13,5 mille) die met eer 1100 cc moto" rr pk. ..er \er- srellingen en drie deuren is. Maar een onbekende parkeerde een fikse deuk in mijn testwa gen zodat ik "genoegen moest nemen" met een van de duur ste typen: 1500 cc motor, vijf versnellingen en drie deuren. Die kost zestien mille. Maar zo'n sterkere motor is na tuurlijk geen straf. Meer fut. meer venijn en een hogere top: tegen de 160 kilometer per uur. Maar bij voorkeur rijd ik het type dat waar schijnlijk het meest gevraagd zal zijn. Overigens: uiterlijk maakt het niets uit. De typen zijn onder ling nauwelijks verschillend. Toyo Kogyo is met zo'n echt moderne karretje voor de dag gekomen waarin men met wat fantasie allerlei al be staande wagentjes zou kun nen herkennen. Maar dat is een logisch gevolg van wat ik noem de "dicta tuur van de windtunnel". Aë rodynamische eisen bepalen vandaag de dag de vorm van de wagens. Var binnen is e~ wat meer t*» pionieren. Maar net woekeren met de ruimte is ook geen ont dekking van Toyo Kogyo. Ve le merken hebben dat inmid dels gedaan. Het is echter een verdienste dat het ook bij de ze Mazda weer is gelukt. On danks de beperkte maten re delijke ruimte voor vier per- De stoelen zitten niet onaange naam zonder echt aangenaam te zijn. Ze geven mij wat te weinig steun in de rug en de zitting is ook wat aan de korte kant. De instrumenten zitten goed en zijn overzichtelijk. De besturing is goed, de scha keling van de bak aan de moeizame kant. Bepaald teleurstellend vond ik het geluid. Bij wat snelheid - en daar draait het toch op uit bij zo'n anderhalve liter krachtbron - laat de motor zich meer dan duidelijk ho ren. Dat geeft onrust Ook de vering is aan de stugge kant, zodat er ondanks die on afhankelijke wielophanging rondom nogal wat van de on effenheden der wegen naar boven komen. Ook heeft het my verrast dat een radio niet meer standaard in de wagen wordt geleverd. Moeten ook de Japanners iets gaan prijsgeven van hun tra ditionele compleetheid? Het begint er op te lijken. Ik kwam het al by een ander Ja pans merk tegen, dus het blyft niet alleen tot deze klei ne Mazda beperkt. Maar alles bij elkaar blijft het een echt "gewoon modern" wagentje, zoals het juryrap port het noemde. Niet alleen leuk om te zien maar ook technisch op een niveau dat het zich kan meten met zijn Europese concurrenten Tenslotte een v an de belangrijk ste zaken vandaag de dag het benzineverbruik. Beslist niet slecht. Want zelfs bij pittig doorrijden of trajecter rr veel stadsverkeer is een score van één op twaalf mogelijk En dal is toch met beroerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23