PAGINA IE EXTRA ZATERDAG 27 DECEMBER 1980 Sekten? Wat zijn dat voor dingen? kreeg de ver eniging Samenwerken de Ouders Sekteleden anderhalf jaar geleden vaak te horen. Of: ach, laat die kinderen nou toch lief tegen elkaar doen, als ze dat zo graag willen. Vandaag do dag weet het gros van de Nederlanders zo onge veer wat sekten zijn. De (reli gieuze) groepen, die zich ken merken door het hebben die ene leider, die ene geluk- makende leer waarbij kritiek ongepast is, die ene groep uit verkorenen. (En de rest: jam mer dan). Sekten heten totali tair te zijn; hun aanhangers met huid en haar op te slok ken, ze af te zonderen van een normaal leven in de maat schappij. Die snelle algemene bekend heid hebben ze niet in de eer ste plaats aan zichzelf te dan ken. De SOS, de zo passende afkorting van de Samenwer kende Ouders Sekteleden, is daar mede-'schuldig' aan. Oorspronkelijk opgericht als hulp praatgroep voor ou ders van sekteleden ("het was een wanhoopsdaad, we vlo gen tegen de muur op"). Nu uitgegroeid tot een orgaan dat voorlichting geeft en zowel ouders als ex- sekteleden zelf weer op de been probeert te helpen. Brochures Die voorlichting geschiedt door middel van allerlei brochures. Zo is er net een informatie boekje uitgekomen waarin de belangrijkste, in Nederland opererende sekten zo objec tief mogelijk worden belicht. Het boekje is specifiek voor middelbare scholieren - de toekomstige doelgroep voor de wervende sekteleden - be doeld. Bovendien heeft de vereniging in het afgelopen half jaar een dikke vierhon derd brieven verstuurd. Eerst naar overheidsinstanties. Toen dat geen zoden aan de dijk zette vroegen de ouders de kerkelijke autoriteiten als synodes, studentenpastors en bisschoppen om hulp bij het blootleggen van het werk van sekten. Een golf van publici teit over het fenomeen was daarvan het gevolg. Later rea geerde de overheid toch. Be gin dit jaar werd een Subcom missie Sekten ingesteld dobr de vaste kamercommissie voor volksgezondheid. In ja nuari hoort deze commissie met een rapport uit te komen. Dat had SÓS-voorzitter me vrouw W. Ruyters ook alle maal niet kunnen vermoeden, toen ze met een paar anderen het initiatief tot de vereniging nam. "Nee, wat wij in het be gin wilden was elkaar helpen. Wij als ouders hebben het moeilijk, net zoals de ouders van drugsverslaafden. Je maakt jezelf natuurlijk ver wijten, je schaamt je. Krijgt een schuldgevoel en voelt je machteloos. En de geijkte in stanties zoals dominees en maatschappelijk werk wisten toendertijd nog niets van de sekten af. De kennissen von den dat er nog andere dingen in het leven waren als je er een paar keer over had gepraat. Resultaat was dat wij in een enorm isolement zaten. Daar om was het ontzettend goed om met iemand te kunnen praten die hetzelfde heeft meegemaakt." Kettingreactie Het initiatief bracht een ketting reactie op gang. Er kwam een aantal ouders van sektele den op af, blij met het bestaan van de SOS. Daarnaast waren er aarzelende ouders die "al tijd wel iets vermoedden" r pas r vat r de sekten tc horen kregen be seften dat hun kinderen daar ook zaten. Een groep die tot dusver had aangenomen dat de kinderen in een alternatie ve leefgemeenschap huisden. En bovendien meldde zich een aantal uitgetreden sektele den. Mevrouw Ruyters, haas tig pratend al zou ze vooral niets willen vergeten: "Ja. daar moesten we ook iets mee doen. Wc proberen nu wat in het leven te roepen, hetzij een opvanghuis, hetzij een lijst van gastgezinnen of ambulan te hulp voor ex-sekteleden. Want vergeet niet dat zij vaak volkomen ontredderd en be rooid zijn als ze uittreden. Al die tijd hebben ze gedacht iets verschrikkelijks goeds aan het doen te zijn, de wereld te hervormen. En nu zijn ze vol komen berooid, al hun geld is opgesoupeerd. Ze zijn hun vrienden kwijt en het contact met de ouders ligt heel moei lijk. Want binnen de sekte is ze voorgeschoteld dat hun biologische ouders eigenlijk hun vijanden zijn. Echt. een aantal ex-sekteleden komt in een psychiatrische inrichting terecht. Nu de eerste (publiciteits)storm is uitgeraast kan de SOS, een honderdtal leden en een paar honderd sympathisanten rijk, de balans opmaken. Daaruit blijkt dat het contact tussen de leden veelvuldig en per soonlijk is ("Nee. die praat- groepen eens in de maand' zien we niet zitten. Als ie mand wil praten moet dat meteen kunnen"). Pijler Daarnaast is de voorlichting een belangrijke pijler gewor den. Want: "De wervingsme thoden van de sekten vinden wij niet vrijblijvend genoeg. Weetje wat het is, wij voeden onze kinderen eigenlijk veel te fatsoenlijk op Ze durven niet 'nee' tc zeggen als ze wor den aangeklampt door sekte leden. En het gaat allemaal heel vriendelijk hoor, je wordt uitgenodigd voor een gratis maaltijd, een lezing, er is een reuze sfeer, heel aan trekkelijk. Geleidelijk aan Word jc- er dan intensiever bij betrokken. Dan is het: kom 's een weekeinde. Kom je, dan wordt ie zodanig geïndoctri neerd met love bombing, overtuigde onderdrukking dat er al haast geen weg meer te rug is. Bij de Moon-sekte bij voorbeeld word je geen mo ment alleen gelaten. Constant een begeleider, al ga je maar naar de wc. En je wordt dood gegooid met vriendelijkheid. Een ex-sektelid vertelde me eens dat ze telkens koffie kreeg van haar begeleidster, de hele dag door. Op een gege ven moment had ze daar zo schoon genoeg van dat ze het kopje met inhoud op de grond smeet De begeleidster bleef vriendelijk en ging weer nieu we koffie halen. Waarop dat meisje zich heel schuldig voelde en dacht: ach. het ligt allemaal aan mij, waarom doe ik zo rot? En daar speculeren ze op. Dat het individu geen blad die een kritisch verhaal over een sekte wilde schrij ven raakte erdoor in de ban. Ze moest er door vrienden weer worden uitgesleept." De methoden die de sekten er op nahouden om leden te wer ven wil de SOS zoveel moge lijk bekendmaken. Daarom ook de voorlichtingsboekjes voor scholieren. In die boek jes wordt in sobere bewoor dingen de kenmerken van een aantal sekten opgesomd. Opvallend sober zelfs. Afstandelijk Mevrouw Ruyters: "Ja, er wordt wel vaker gezegd dat we zo afstandelijk zijn. Maar het gaat er ons niet om anti- wervend te zijn. Schelden slaat bovendien niet aan bij jongeren. We verstrekken ze de pure gegevens en dan moe ten ze zelf maar uitzoeken wat er daadwerkelijk met ze ge béurt. Als ze na het lezen van dat boekje nog naar een sekte toe willen, oké. Maar dan heb ben ze tenminste bewust ge kozen en weten ze waarvoor ze kiezen. Hoe wij ons als ouders voelen, dat kun je toch niet overbren gen. Dat moet je zelf hebben meegemaakt." Een aantal ex-sekteleden heeft zich via de SOS bereid ver klaard scholen af te gaan om zijn verhaal te houden. Een aanbod waarvan de vereni ging dankbaar gebruik maakt ("Dat spreekt de jongeren ook Er veel r Tips spelbreker wil zijn, dat hij wel zal opgaan in de groep. Voeg daarbij het constante gebrek aan slaap, de hele dag word jc beziggehouden. Al die men sen om je heen, de vele lezin gen: als eenling doe je niks." Ze toont oprecht medelijden met "die kinderen", nage jouwd en uitgelachen als ze doorgaans worden op straat. Fel: "Denk niet dat het jezelf niet kan overkomen. Zelfs een journaliste van een week middel tegen de op rukkende sekten waarvan de SOS zich nooit zal bedienen: te proberen eigen of ander mans kinderen uit de sekte te halen. "Daar komen we niet aan toe. Maar we zouden er sowieso niet aan beginnen. Bovendien, de meesten zijn dermate beïnvloed dat er niet mee te pralen valt". Tere band De woordenstroom ebt weg zo dra de vragen persoonlijk worden. "Nee" zegt ze reso luut. "Ik geef geen persoonlij ke gegevens. Als ik dat doe is dit werk niet vol te houden. Je hebt er toch al dag en nacht mee bezig". Veel andere ou ders zijn volgens mevrouw Ruyters wars van iedere vorm van publiciteit. Bang dat de tere band die zij nog met hun kind dat bij een sekte zit knapt. Of anders huiverig dat die publiciteit later op hun kinderen wordt verhaald. Slechts een paar leden steken hun nekken uit en krijgen dus de meeste reacties. "En je stuurt ouders niet zomaar weer door. al hebben we wel verschillende cont:actadres- s sen in het land voor de ver schillende sekten. Maar ja. als ze dan het hele land moeten afreizen., dan zeg ik: kom Ook het onderhouden van inter- nationele contacten met zus terverenigingen vreet tijd. Zo was er vorige week een week einde in Parijs waar ouderver enigingen uit zestien landen aanwezig waren. "Hartver warmend om te zien hoe al die landen betrokken zijn bij el kaar" zegt de voorzitter er over. "En ook hoe je elkaar kunt helpen. Veel zaken kun nen internationaal worden besproken. Want de sekten opereren overal, en het is heel goed mogelijk datje kind van het ene land naar het andere wordt overgeplaatst. Nee. je krijgt nooit te horen waar het zit. Sommige ouders reizen twee. drie maal naar Amerika om hun kinderen te zoeken en keren onverrichter zake te rug. Daarom is het belangrijk de internationale contacta dressen uit te wisselen cn el kaar op de hoogte te stellen van wat de sekten in de ver schillende landen doen." Volgens haar collecteren Duitse sekteleden bijvoorbeeld in Nederland, daarbij gretig ge bruik makend van de taalbar rière. "Ze mompelen dan iets over 'oecumene' bij de pasto rie van een plaats. En oecu mene, nou, dat is altijd goed. Dan nemen ze het volgende huis waar ze beweren "vom pastorie" te komen. Nou, daar trappen nog zat mensen in. En de leden liegen toch niet? Ze komen toch inderdaad van de pastorie vandaan?" Hemels bedrog Een term voor dit optreden heeft ze alweer bij de hand: "Heavily deception, ofwel he mels bedrog. En dat mag, want de mensen waar je als sektelid collecteert snappen het anders tóch niet. Dus die mag je bedriegen van vader Moon. Ik zou iedereen willen waar schuwen als er mensen aan de deur komen: vraag of ze toe stemming van de gemeente hebben om tc collecteren en of je bij de politie kunt infor meren. Nou, dan zijn ze zó weg." Tijdens de bijeenkomst in Pa rijs werd beweerd wat ook de Nijmeegse dr. Van der Lands (hij deed een studie naar het fenomeen sekte) zegt: Het aanhangen van de Family of Love, de Moon-sekte, Scien tology Church etc. etc. is voor de meeste jongeren een voor bijgaande fase in hun leven. Tenzij ze in een leidersgroep terecht zijn gekomen. Dan blijven ze hangen om de pri ma baan. De vlieger gaat ech ter niet op voor bijvoorbeeld de Bagwan, de Transcedente Meditatie en de Jehova's Ge tuigen. Want ten opzichte van die bewegingen kan de SOS weinig uitrichten: deze trek ken óók ouders aan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18