KIN V o gaat uit van uitschakeling Liverpool blijft ondanks gelijk lei der in Leagi 'mini-WK' Sport krijgt 50 miljoen gulden Hovenkamp Twee duels Oran je goed voor half miljoen presentiegeld KATERDAG 27 DECEMBER 1980 Plesjkova snel op Medeo-baan ALMA ATA (ANP) - Olga Plesj kova heeft tijdens schaats wedstrijden op de Medeo- baan in Alma Ata het we reldrecord op de 3000 meter met ruim vijf seconden ver beterd. De 24-jarige Sowjet- russin bracht de toptijd op 4 minuten 25,54 seconden. Het oude record stond sinds 23 maart 1976 op naam van haar landgenote Galina Stepans- kaja (4.31,0). Ook dit record werd op de 'wonderhaan' van Alma Ata verwezenlijkt. De 500 meter leverde een over winning op voor Tatjana Ta- raseova in 41,36 seconden. Zij bleef vijf-honderdste se conde voor op wereldkam pioene Natalia Petroeseva. Loedmilla Moskovtseva was de*snelste rijdster op de 1000 meter in 1.23,80. Inzeil Tijdens internationale schaatswedstrijden in Inzeil heeft Lieuwe de Boer giste ren de 500 meter gewonnen in 38,87 seconden. Jkn van de Roemer eindigde als tweede in 39,61. Derde werd de Fin Orpo Pikkupeura in 39,68. Bij de dames zegevierde Alie Boorsma. Zij bracht haar persoonlijke toptijd op de sprint op 43.06 seconden. Op de 3000 meter zegevierde Annie Borckink in de nieuwe persoonlijke recordtijd van 4 minuten 41,75 seconden. De winnares van het Olympisch goud op de 1500 meter reed Ina Steenbruggen en Joke van Rijssel op zo'n vijf secon den. Steenbruggen liet 4.46,26 noteren, terwijl Van Rijssel 4.46,99 nodig had. Charlie George heeft reden tot juichen. In het duel met Tottenham Hotspur heeft hij zojuist de tweede treffer voor Southampton aangetekend. Overigens sloten beide partijen met een 4-4 deling af LONDEN (ANP) - Liverpool hand haafde zich op de eerste plaats ondanks het enigszins teleurstel lende gelijke spel tegen Manches ter United. Beide ploegen bleven, beneden de verwachtingen en slaagden er niet in te scoren. Met de beide concurrenten Aston Vil la en Ipswich Town als triomfa- toers in de ontmoetingen tegen respectievelijk StokeCity (1-0) en Vilas en Clere vrijwel zeker in 'Masters'-tennistoernooi NEW YORK (ANP) - De Argentijnen Guillermo Vilas en José Luis Clerc zijn favoriet voor de nog open plaatsen in het 'Masters tennistoernooi', dat van 14 tot en met 18 januari in New York wordt gehouden. Zes van de acht spelers, die mogen strijden om een pot van 400.000 dollar, zijn bekend. Het zijn: John McEnroe (VST), Ivan Lendl (TSJ), Jimmy Con nors (VST), Björn Borg (ZWE), Gene Mayer (VST) en Harold Solomon (VST). In het klassement neemt Clerc de zevende plaats in met een totaal van 1332 punten. Hij heeft vijftien punten voorsprong op Vilas. In de eerste ronde van het tennistoernooi om de open Australische kam pioenschappen zijn twee geplaatste spelers uitgeschakeld. De door de organisatoren als negende getipte Fransman Yannick Noah verloor van John Austin uit de Verenigde Staten en diens landgenoot Peter Fle ming, als dertiende geplaatst, ging ten onder tegen Pascal Portes uit Frankrijk. De grootste verrassing kwam echter op naam van Sandy Mayer uit de Verenigde Staten. Mayer elimineerde zijn landgenoot Fritz Buehning. Norwich City (2-0), is de voor sprong totaal verdwenen. De Vil la staat op gelijke hoogte en Ips wich volgt met slechts één punt achterstand. Met de wedstrijden van morgen voor de boeg, waarbij Liverpool Leeds United moet bestrijden, As ton Villa de Europese kampioen Nottingham Forest en Ipswich Town Arsenal ontvangt heeft de strijd aan de top zich toegespitst. De ruim 57.000 toeschouwers zagen een spannend duel tussen Liver pool en Manchester United maar bleven verstoken van doelpun ten. Liverpool kwam daardoor op 33 punten, eenzelfde aantal dat ook Aston Villa verwierf door een 1-0 zege op Stoke City. Peter Wi the scoorde de gouden treffer. Beide ploegen hebben een ver schil van 19 doelpunten, maar Li verpool blijft aan de leiding om dat de aanval productiever is ge weest: 46 tegen 40. Ipswich rukte op naar de derde plaats doordat Alan Brazil en John Wark scoorden tegen Nor wich City. De treffer van Wark was diens twee-en-twintigste. Onderaan de ranglijst won Brigh ton opnieuw. De goal van Grego ry was voldoende om Leicester City terug te wijzen. Crystal Pala ce bedwong weliswaar Arsenal T7KA -r-B- -j0 1 *3 "1 MONTEVIDEO (GPD) - Het KNVB-draaiboek voor het Copa de Oro- toernooi, het mini-wereldkampioenschap dat de komende twee weken in Uruguay wordt afgewerkt, gaat niet verder dan dinsdag 6 januari. Dan speelt het Nederlands elftal zijn tweede en laatste poule-wedstrijd tegen Italië. Voor de resterende dagen, tot en met zaterdag 10 januari, de dag waarop in het Centenario-stadion van Montevideo de finale van dit toer nooi moet worden gespeeld, is geen planning meer gemaakt. Kennelijk gaüt de KN VB van de ge dachte uit dat met het spelen van die twee wedstrijden aan de ver plichting is voldaan en derhalve het half miljoen presentiegeld in de KNVB knipbeurs gestoken mag worden. Weliswaar wordt het winnen van het toernooi geho- norqerd met nog eens 100.000 gul den extra, maar ook de KNVB realiseert zich heel duidelijk dat de huidige Oranje-capaciteiten te gering zijn om een dergelijk sterk bezet toernooi op voorhand een fi naleplaats te kunnen claimen, zo als men enkele maanden geleden wel deed voor de reis naar het EK in Italië. ZAANSTAD (GDD) - Hugo Ho venkamp, de aanvoerder van AZ'67, gaat met het Neder landse voetbal-elftal mee naar het mini-WK-toernooi in Uruguay. Hij heeft er gis teren toestemming voor ge kregen van de clubarts van AZ en van de bondsarts van de KNVB. Hovenkamp heeft in 1978 door een knieblessure het toer nooi om het (echte) wereld kampioenschap voetbal in Argentinië moeten missen. "De kniewond zit aardig dicht. Ik heb nog enkele da gen de tijd voordat het Ne derlands elftal moet voetbal len in Montevideo", aldus Hovenkamp, die vanavond met het oranje-gezelschap naar Zuid-Amerika vertrekt. Cesar Luis Menotti, de Argen tijnse voetbalcoach, heeft in een oefenwedstrijd te Mar del Plata zijn drie 'vreemde lingen' weer laten meespe len. Ardiles (Tottenham), Kempes (Valencia) en Berto- ni (Fiorentina) werden dins dagavond na rust van# de wedstrijd tegen een plaatse lijke selectie uit Mar del Pla ta ingezet. Voor de Argentijnse ploeg was deze wedstrijd, die met 4-1 werd gewonnen, de laatste oefening voor het toernooi dat op 30 december in Monte video begint. Maradona scoorde twee keer, Ramon Diaz en Bertoni maakten het kwartet treffers vol. De Argentijnse selectie speel de met: Fillol, Olguin, Gal- van, Passarclla en Ocano; Gallego, Van Tuyne (Ardiles) en Barbas (Bertoni); Diaz, Maradona en Valencia (Kem pes). In Montevideo, dat met zijn ander half miljoen inwoners de helft van de totale bevolking van Uru guay herbergt, lijkt derhalve de komende dagen de schande van Italië, waar Nederland tijdens het EK een Fiks gedeelte van zijn in ternationale goodwill verspeelde niet uitgewist te kunnen worde- „Serieus" Herman Choufoer, lid van het orga- nisatiecomoté in Montevideo, heeft zich enkele maanden gele den na zijn bezoek aan Uruguay wel laten ontvallen dat het Copa de Oro-toernooi een bijzonder se rieuze zaak zou worden, en „dat derhalve Nederland er zonder meer als voetbalnatie vertegen woordigd moet zijn". In Neder land zelf wordt het Zuidameri- kaanse uitstapje meer als een hin derlijke onderbreking van de winterstop ervaren, waarbij ech ter de royale financiële beloning en de eventuele sportieve indivi duele herwaardering redenen te over zijn om zichzelf voor deze trip beschikbaar te stellen. Afgezien van het feit of Nederland om politieke redenen had moeten afzien van deelname aan dit mirii- wk, dat - zo is de officiële lezing in Uruguay - georganiseerd wordt om het feit te herdenken dat dp land 50 jaar geleden voor de eerste maal het wereldkam pioenschap veroverde, kan ook de vraag worden trip naar Zuid- Amerika op loutere voetbalgron- den wel enige zin heeft. De Zuidamerikaanse deelnemers hebben zich uitermate serieus op dit voetbalevenement voorbe reid. Argentijnen, Brazilianen en ook Uruguay hebben de lopende nationale competitie zodanig ge wijzigd, dat de respectievelijke bondscoaches zich met hun uit verkoren speweden hebben kun nen terugtrekken in een trai ningskamp. De voorbereiding van Nederland op dit toernooi is minimaal geweest: slechts een gezamenlijke training van nau welijks anderhalf uur begin deze week op het KNVB- sportcentrum in Zeist. Roque Maspoli bijvoorbeeld, oe- fenmeester van Uruguay, dat vol gende week dinsdag in het Cente nario-stadion van Montevideo de openingswedstrijd tegen Neder land speelt, verblijft al sinds me dio november met zijn selectie- groep in een trainingskamp in de badplaats La Paloma en speelde sindsdien al vier oefenwedstrij-, den: 3-1 tegen Bolivia, 1-1 tegen Peru, 6-0 tegen Finland en 4-0 te gen Zwitserland. Resultaten, die erop wijzen dat Ne derland een totaal ander Uruguay tegenover zich zal vinden dan het elftal dat een halfjaar geleden tij dens de Europesese tournee ne derlagen kreeg te incasseren te gen Italië, België en Joegoslavië en slechts een heel erg krappe 1— O-zege op voetbaldreumes Lu xemburg wist te behalen. Daarbij komt dan nog eens dat door het wegvallen van in buitenlande dienst splende Oranje-kandid aten PS V en AZ de kern voor het Nederlands elftal zullen moeten leveren. Een PSV, dat in de vaderlandse competitie nog altijd niet zijn normale draai heeft kunnen vin den en een AZ dat al wekenlang hunkerend uitziet naar de winter stop. Een elftal derhalve dat moet worden geformeerd uit competi tie-vermoeide en niet-draaiende voetballers, die bovendien daags na een bijna 20 uur durende vlieg reis van Amsterdam naar Monte video bij zomerse temperaturen tegen een decor van 80.000 Uru- guayancn op een kei-en-keihard veld een internationaal aanspre kende voetbalprestatie moeten neerzetten. Idealisme Hier gaat het dan allemaal plaatsvinden. In het 50-jaar oude stadion "Gentarico" in Montevideo wordt in de komende weken het zo omstreden 'mini-WK' gehouden. Het Nederlands elftal is .gisteravond zonder al te grote verwachtingen afgereisd, althans er wordt gerekend op twee duels en een terugkeer op 6janauri. Maar de KNVB heeft in elk geval al een half miljoen gulden presentiegeld in de knip. waardoor hij zich keer op keer in allerlei bochten moet wringen om naar alle partijen toe correct en geloofwaardig over te blijven komen. Ook aan de vooravond van het Co pa de Oro-toernooi, waar de te winnen trofee alleen al een waar de van 350.000 gulden vertegen woordigt, heeft Jan Zwartkruis weer een aantal toezeggingen moeten doen om de in zijn ogen (de huidige topscorer Cees Scha pendonk bijvoorbeeld zou wel eens een serieuze kans gegund mogen worden) sterkste achttien man bij elkaar te krijgen. Een speler als Peter Arntz bijvoor beeld heeft zich beschikbaar ge steld op de voorwaarde dat hij op korte termijn een gesprek wil hebben met de bondscoach, om dat hij nog altijd geen passend antwoord heeft gekregen op de vraag waarom hij tegen de Bel- Een niet eenvoudige opgave der halve voor Jan Zwartkruis, die door zijn idealisme het realisme lange tijd niet heeft willen ac cepteren, maar tijdens het EK in Italië op een zo onthutsende wij ze met realiteit werd geconfron teerd, dat hij weigerde zich in het vervolg nog te laten manipu- lererii Een kordate uitspraak, die resul- t 1 O I O I *n 1 Jol van Stichting Sporltotalisalor ren. Maar na de nederlaag in Du blin tegen Ierland en de erg op portunistische 1-1 tegen West- Duitsland moest die verjonging evenwel met het oog op de be langrijke WK-wedstrijd tegen de Belgen bijgesteld worden, waardoor het merendeel van de falende EK-selectie weer gere- habiliteeerd werd. Vrijwel weer dezelfde groep derhalve, die vla een extra beloning in Uruguay moet proberen het geschonden voetbalprestige van Nederland te herstellen. gen werd gepasseerd. Voordat de eerste meter wordt gevoetbald, moet Zwartkruis derhalve al weer een aantal zaken recht pro beren te praten. Want naast Arntz zal ook een Mchel Valke voor zichtig ingeseind moeten wor den, dat zijn uitnodiging per se niet inhoudt dat hij ook werkelijk aan de bak komt in Uruguay. Val ke is simpelweg aan de Oranje selectie toegevoegd om de sfeer te proeven. Alan Brazil: opnieuw raak (2-2), maar schoot daar weinig mee op. Tony Seales scoorde tweemaal voor Palace en Frank Stapleton en Brain McDermott tekenden voor de doelpunten van het als vierde geplaatste Arsenal. De opwindendste ontmoeting ging op Hart Lane in Londen waar Tottenham Hotspur en Sou thampton elkaar geen duimbreed toegaven: 4-A. De Spurs leidden tot tweemaal toe met twee doel punten verschil, maar moest toch een gelijk spel accepteren. De Spurs hebben nu 47 doelpunten op hun naam gebracht, meer als enig ander, maar desondanks be zetten de Londenaars slechts de tiende positie. Defensief is er wel iets mis met de Spurs, getuige de 45 tegengoals. Uitslagen Aston Villa - Stoke City 1-0, Coven try City - Middlesbrough 1-0, Crystal Palace - Arsenal 2-2, Ever- ton - Manchester City 0-2, Ips wich Town - Norwich City 2-0, Leeds United - Birmingham 0-0, Leicester - Brighton 0-1, Man chester United - Liverpool 0-0, Sunderland - West Bromwjch Al bion 0-0, Wolverhampton Wande rers - Nottingham Forest 1-4. Stand aan de kop: 1. Liverpool 33 punten (46-27). 2. Aston Villa 33 (40-21). 3. Ipswich 32. 4. Arsenal 29. 5. Nott. Forest 28. 6. Manches ter United 27 (32-20). 7. West Bromwich Albion 27 (28-33). Aan de staart: 17. Sunderland 20 (30-32). 18. Wolverhampton 20 (23-33). 19. Norwich 19. 20. Brigh ton 18. 21. Leicester City 14. 22 en laatste Crystal palace 13. Kuip in trek bij supporters ROTTERDAM (ANP) - Het totale aantal bezoekers aan het Feij- enoord stadion is in het op 30 juni afgesloten boekjaar 1979-1980 vergeleken met de laatste jaren niet onbelangrijk gestegen. Het bedroeg 805.666 tegen 610.214 in het voorgaande boekjaar ofwel 25.989 (26.531) per evenement. De finale Ajax-Feijenoord om de KNVB-beker trok ruim 50.000 be zoekers. Het voor de tweede maal georganiseerde Rotterdam-AD- Tournooi was een in alle opzich ten geslaagd evenement (ruim 66.500 bezoekers). De 17 competitiewedstrijden van Feijenoord trokken 448.127 (455.118) toeschouwers, gemid deld 26.360 (26.771) per wedstrijd. Gevaarlijk Het terugdraaien van die zaak kan evenwel bijzonder gevaarlijke nevenaspecten hebben. De oude re Oranje-internationals immers zegt de typische manier van moti veren door Zwartkruis niet zo bij ster veel meer. De jongeren zijn er nog wel gevoelig voor, bewonde ren zelfs zijn manier van optre den tijdens de voorbereiding op een wedstrijd en denken niet op de allereerste plaats aan de aan trekkelijke premies. Keer op keer worden die jongeren echter fiks tegen het hoofd gestoten, waar door ook zij geleidelijk-aan min der vertrouwen hebben in het se lectiebeleid van de bondscoach. Zwartkruis heeft inmiddels al wel enkele keren met de vuist op de Zeister KNVB-tafel geslagen zonder evenwel het merendeel van ziin eisen ingewilligd te zien "DEN HAAG (ANP) - Het be stuur van de stichting de Nationale Sporttotalisator heeft medio 1980 het glo bale bestedingsplan voor 1981 vastgelegd op een ni veau van 54,7 miljoen gul den. Bij deze besluitvor ming werd duidelijk, dat de middelen, beschikbaar uit de inleg (voor 1981 ge schat op 205 miljoen gul den), uit rentebaten en uit de z.g. onderbestedingen uit voorgaande jaren, niet toereikend zouden zijn voor de financiering van de bestedingen. Besloten is daarom voor 1981 en de eerstvolgende jaren ter dekking van de optredende tekorten mid delen aan het fonds meerjaren planning te onttrekken. Het bestedingsplan voor 1981, deel 1, omvat een bedrag van totaal 71.854.158 gulden, waarvan bijna 51 miljoen 50.985.408) bestemd is voor de sport en lichamelijke vorming. De overige 20.868.750 gulden zijn voor de sectoren cul tuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid. In de bijna 51 miljoen voor de sport is niet be grepen de acht procent van de in leg, die medewerkende sportver enigingen als doeluitkering ont vangen (ruim 16 miljoen gulden), en de 4,5 procent, die deze vereni gingen ten goede komt voor te maken acquisitiekosten, hetgeen een bedrag van ruim negen mil joen gulden is. Betaald voetbal Voor de financiering van het be taald voetbal is een bedrag van 6.343.000 uitgetrokken. Het Nederlands Olympisch Comité ontvangt in principe voor elk van de jaren 1981 tot en met 1984 een bedrag van 550.000 gulden voor de uitzending van een ploeg naar de Olympische Spelen van 1984 in Serajewo (winter) en Los An geles (zomer). De op 11 september 1980 opgerich te Nationale Federatie van Werkers in de Sport, welke een bundeling is van belangenorgani saties, de Federatie van CIOS- sportleiders, de Federatie van Be voegde Nederlandse Sportlei ders en de Koninklijke Neder landse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding, zal in 1981 een financiële bijdrag ontvangen van 220.000 gulden. Recreatie Ten behoeve van de recreatie sport c.q. de sportieve recreatie is aan de sportorganisaties in het eerste deel van het bestedingsplan voor 1981 een totaalbedrag van 1.305.999,- bestemd. Voor hetzelf de doel gaat naar de provinciale sportraden en gemeenten een be drag van 1.310.255 gulden. Voor het trainings- en wedstrijdwe- zen vloeit in de kas van de natio nale sportbonden een totaalbe drag van 13.992.620,-, waarvan 9.819.250 bestemd is voor de olympische bonden en de overige ruim 4 miljoen gulden voor de niet-olympische bonden, waar van het grootste bedrag (431.760 gulden) gaat naar de Koninklijke Nederlandse Baseball- en Soft- ballbond on het kleinste (9000 gulden) naar de Nederlandse Cas ting Federatie. Koploper bij de olympische bonden is de zwem bond met een bedrag van 1.071.870,- dicht gevolgd door het gymnastiekverbond met j 924.000. Andere grote uitkerin gen zijn: KNAU: 764.700. Bas- ketballbond: 480.550: Handbal- verbond 571.600: Hockeybond: 522.800, Roeibond 679.800, Schaatsenrydersbond: 609 000, Watersportverbond: 494.350 en de Wielrenunie: 364.200. Koepelorganisaties De koepelorganisaties ontvangen, tezamen 10.966.533, waarvan een bedrag van 7.686.403 naar de Nederlandse Sport Federatie gaat. de KNVB ontvangt 3.591.302. Voor de maatschappelijke begelei ding gaat naar de NS F 1 001 500 gulden en voor de medische be geleiding bedraagt de totale uit kering 1.372.540. Voorhetsport- technisch kader ontvangen de provinciale sportraden een to taalbedrag van 1.181 454 Het in 1981 te besteden bedrag aan verenigingsaccommodaties is be paald op 4.5 miljoen gulden.Voor de exploitatie van de sportcentra Papendal, Zeist en Limburg is ter dekking van de tekorten een to taalbedrag van 2.716.930 uitge trokken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13