„In deze wereld moetje voor alles vechten ...en betalen Wl(n) SATERDAG 27 DECEMBER 1980 PAGINA 11 iIEW DELHI - Indira Gandhi (63, maar ze lijkt jonger) kijkt me intens verbaasd aan. De blik in haar indringende ogen maakt een antwoord op de vraag eigenlijk al overbodig. Die vraag was of er beslissingen in haar leven zijn die ze betreurt. „Nee", zegt ze met die stem die me steeds weer doet denken aan een vriendelijke, maar strenge, aristocratische lerares op de middelbare school, „nee, ik denk dat ik nergens spijt van heb. Sommige dingen hadden achteraf misschien wat anders gekund. Maar dat komt omdat niemand vooruit kan kijken". '.en omstreden, zelfbewuste vrouw. Ze ontvangt me tn haar kantoor een grote foto van haar vader en voorganger Nehroe aan de muur) met een korte handdruk. Ze blijft zitten zodat ik niet uit eigen waarneming weet hoe lang (ofkprt) ze is. Westers, kort gekapt haar, dat nog veel kleur heeft,voor een vrouw van haar leeftijd. Ze draagt een witte sarie met een klein, zwart werkje erin n de stad Mehsana slaat de politie op dit moment een boerenoproer tegen de enorme prijsstijgingen uiteen door twee demonstranten dood te schieten. En een eindje verderop in New Delhi heèft pre sident Reddy nu de oppösitielei- ders op bezoek die zich erover be klagen dat Gandhi de democratie geheel naar zich toetrekt en uit kleedt. „Maar wat moet ik doen", zei ze al eens tegen de Italiaanse journaliste Oriana Fallaci, „ik ben omgeven door een stel idio ten en door de democratie" >anjay ie is premier over zo'n 700 miljoen Indièrs, dat zijn meer mensen dan er in Afrika en Zuid-Amerika tezamen wonen. Alsof het een ko ningshuis gold, volgde ze in 1966 haar vader Nehroe op. En zij had weer opgevolgd moeten worden door haar zoon Sanjay uit haar vrij kortstondige huwelijk met Feroze Gandhi (geen familie van „de grote$', maar wel een heel bruikbare naam in de Indiase po litiek). Sanjay stortte afgelopen zomer met een klein vliegtuigje neer en leeft voort als de grote dwingeland die duizenden man nen tegen hun wil liet sterilise- ren. [et meest omstreden moment uit Indira Gandhi's eigen leven kwam toen ze in 1975 de noodtoe stand uitriep: in feite een staats greep door de premier. De pers legde ze een strenge censuur op, oppositie- en vakbondsleiders belandden samen met tiendui zenden andere Indiërs in het ge vang. Om haar bewind een demo cratische onderbouw te geven, schreef ze in 1977 verkiezingen uit, werd tot haar ontzetting weg gevaagd en zag zich veroordeeld wegens corruptie. Maar tot ont zetting van haar tegenstanders won ze begin dit jaar weer de ver- kiezingen. Haar Congrespartij heeft nu zelfs een tweederde j meerderheid in het parlement. Met de oppositie veegt ze de vloer aan („onder hun regering was el- ke vorm van nadenken verdwe nen"). Ze vindt dat het onder haar leiding met India weer de goede kant opgaat: „De industrie trekt I weer aan, in de landbouw gaat het ook beter, en de inflatie is terug gebracht van 23 procent tot rond de 13". 'erwijl ze dit zegt komt in Lorden en New York het blad The Econo mist van de pers met wat andere cijfers: in de eerste helft van dit jaar is in India de produktie met 3 procent gedaald en zijn de prijzen met 15 procent gestegen. Stil Na de korte begroeting gaat ze door met haar werk. Ik zit aan de korte kant van haar grote houten bu reau, waarop zo te zien niets per soonlijks staat. Tegenover haar: twee secretarissen, plus iemand met een bandrecorder en ook nog eerj stenograaf. Deze zal in het aangezicht van een van 's wereld machtigste vrouwen tweemaal een flinke boer laten. Langdurig bladert ze door haar pa pieren zonder op te kijken. De vier mannen staren mij aan, ik staar de vier mannen aan, de pre mier maakt weer nieuwe stapel tjes, het is onbehaaglijk stil. Dan geeft ze een kort knikje dat ik kan beginnen. In zo'n situatie moetje altijd weer even wennen aan je eigen stemgeluid. Gecon centreerd- luistert ze naar de vraag: Ziet u positieve kanten aan de economische teruggang van de j rijke landen. Ik vraag dat omdat je nogal eens hoort dat onze wel- vaart naar beneden moet ten gun- ste van de Derde Wereld. !Ze schudt haar hoofd: „Nee ik zie er niets positiefs in". (Een van de weinige keren dat ze de ik-vorm gebruikt, ze zal het meestal over „wij" hebben). |„De economische problemen bren gen de rijke landen ertoe maatre gelen te nemen om hun eigen be langen te beschermen. Dat is schadelijk voor onze handel en i export. Als wij er nu niet bovenop zitten, zakt onze hele markt in el- kaar". j„Ook de rijke landen zitten met eco nomische problemen en stijgen de olieprijzen. Toch denk ik dat er bij hen een soort evenwicht is. Want de olielanden, die de hoge 1 prijzen vragen, investeren op hun beurt weer in de Westerse landen, ze kopen er zaken voor hun eigen ontwikkeling. Daarom Aebben de westerse landen momenteel niet zoveel te lijden als wij, hoe wel ze er wel veel lawaai over ma ken" Zorgen Op weg naar haar toe had ik me, rijdend in een staatsauto door New Delhi, er vooral zorgen over gemaakt dat ze het interview zou gebruiken voor het afsteken van een eindeloze redevoering, waar bij het dan de gok zou zijn hoe je haar zou kunnen onderbreken, zonder dat ze je geïrriteerd de ver anda op zou zetten. Want Indira Gandhi heeft een'naam op te hou den in het snel wegwerken van journalisten. Maar ze antwoordt kort en bondig. - Loopt een voormalige kolonie als India meer risico als het probeert werkelijk onafhankelijk te zijn en is het daardoor ook kwetsbaarder in tijden van economische crisis? Indira Gandhi: „Ja, kwetsbaarder op alle mogelijke gebied, en niet alleen in een economische crisis. Het is waar, veel vroegere kolo nies hebben zich niet werkelijk onafhankelijk kunnen maken van Westerse invloed, zelfs niet van Westerse aanwezigheid in hun land. Je betaalt ook steeds een prijs om meer onafhankelijk te kunnen zijn. Dat moetje onder ogen zien. In deze wereld krijg je niets voor elkaar zonder ervoor te vechten en zonder ervoor te beta len. Maar wij denken dat een vol ledige vrijheid die strijd en die moeilijkheden waard is" - Veel rijke landen proberen, zeker nu de nood stijgt, om via de ont wikkelingshulp die zij geven po litieke invloed op economische belangen in de Derde Wereld te krijgen. „Maar India is in staat zich tegen die invloed te weer te stellen. Dat levert ons wel allerlei moeilijkhe den op. Het feit is bijvoorbeeld dat de Westerse media nogal te gen India gekant zijn, is er een gevolg van dat we het zo aanpak ken. Eh, de rest van uw vraag ben ik even kwijt". - De economische belangen van de rijke landen in de Derde Wereld. Ik bedoel daar ook mee: vormen grote investeringen van multina tionals in uw land, een bedreiging voor onafhankelijkheid "Dat hangt er maar vanaf wat je hun toestaat. Zoals wij het doen, denk ik dat we de situatie in de hand hebben. Omdat we tegelijkertijd' proberen onze eigen industriële kennis te vergroten". Democratie Ze begint weer allerlei papieren op te stapelen. Eigenlijk wil ik haar nog vragen wat de onafhankelijk heid van arme landen in feite voorstelt als je ziet hoe ze met handen en voeten gebonden zit ten aan de hulp van de rijken. Maar ze wekt de indruk dat het onderwerp wat haar betreft is af gehandeld en er wacht ons nog meer. Wat komt er bijvoorbeeld in deze benarde tijden van demo cratie terecht. De vraag ging zo: - Kunt u verklaren waarom er in zo weinig landen in de Derde We reld een democratie is? Heb je als land een zekere welvaart nodig om een democratie te kunnen zijn? „Nee, ik denk van niet. Maar het is waar dat veel landen niet gekozen hebben voor een democratische weg. Omdat het, écht, veel moei lijker is". Weer die stilte. Waarom is het dan moeilijker, vraag ik. „Ik denk dat het moeilijker is om dat er meer haken en ogen aanzit ten dan aan welk politiek sys teem ook. De meeste Europese landen hebben, als je naar hun geschiedenis kijkt, ook heel wat moeite moeten doen om een de mocratie te worden. Niet dat alle landen zich op dezelfde manier moeten ontwikkelen. Wij hoeven ook niet te zeggen, hoe zij het moeten doen, of wat wij zouden doen in hun situatie. Elk land heeft zijn eigen beperkingen en historische achtergronden". „Daar komt bij: in de meeste lan den heeft het koloniale verleden de mensen niet de opleiding ge geven om te kunnen regeren Ze hebben er daardoor nu ook de mensen niet voor. Maar in India hebben we een hele massabewe ging gehad. Onze tradities zijn de mocratische tradities. En zo was het voor ons ook makkelijker dat systeem over te nemen". Door Tony van der Meulen 11 Traag Ze kijkt weer voor zich. en ik krijg het steeds warmer. Want zij was het toch die, voortbordurend op die democratische tradities, nog geen vijfjaar geleden tienduizen den mensen vast zette. De vraag waarom zij ook nu weer die mooie democratie in de houd greep lijkt te nemen, is echter, ge zien de minzame afstandelijk heid van het gesprek, geen open en leerzaam antwoord bescho ren. Maar het is te proberen via een wat eleganter klinkende om weg. Ziet u ook een tegenstelling tus sen de vaste overtuiging van een leider, zoals u, dat het land zich op een bepaalde manier moet ontwikkelen, en democratische beslissingen. Misschien vindt u democratie maar een traag sys- teem. .Well, welk systeem is sneller? Wij hebben gezien wat er in China is gebeurd. De levensomstandighe den in de dorpen zijn niet goed, er is werkloosheid. Wij weten ook niet precies wat de waarheid over China is, maar naar wat ik er zo over lees, denk ik niet dat zij in staat zijn geweest de problemen zoveel beter op te lossen" - India wordt wel de grootste demo cratie ter wereld genoemd. Kunt u dat eigenlijk waarmaken? «We worden zo genoemd omdat we hier met zovelen zijn, en dat is waar". - Ik denk ook vanwege de belang rijkheid van die democratie. „Belangrijkheid, belangrijkheid, India is belangrijk omdat het zo groot en talrijk is. India is belang rijk omdat wij hebben gestaan voor bepaalde principes en waar den, zonder erop te letten of wij daar nu onmiddellijk baat bij hebben" - In Nederland is er veel kritiek op uw Wet Preventieve Hechtenis. Ik denk dat u, met die wet in de hand, politieke tegenstanders zonder vorm van proces in de ge vangenis kunt zetten. Indira Gandhi nu zeer koel: "Dat- moet een misverstand zijn. Die wet was er alleen voor ik, in 1966, voor het eerst premier werd. En die wet is ook niet van toepassing op politici. Hij heeft te maken met Law and Order. Hij is be doeld voor iedereen die de inte griteit van het land bedreigt" - Maar daar kunt u ook politieke tegenstanders van verdenken. rik zei u dat die wet daar niet voor bedoeld is" Revolutie - Een paar jaar geleden hebt u ge zegd: „als het volk meent dat de democratie gefaald heeft, zal het een ander systeem kiezen. Maar welk ander systeem zou. met name in zo'n economische crisis als nu, volgens u ook bruikbaar zijn voor India? ,Nee, dat heb ik niet exact op die manier gezegd. Het ging over het volgende: waarom zijn er revolu ties geweest in andere landen? Omdat mensen het gevoel had den dat er niets voor hen werd gedaan. Ze hadden niets meer te verliezen, dus probeerden ze het op die manier. In dat verband heb ik die opmerking gemaakt". Hoewel ze ook nog andere citaten zal afzwakken, wordt het gesprek nu toch wat ontspannender, hoe wel het niet zal opbloeien tot een warm-menselijke ontmoeting. Maar ze begint wel wat uitgebrei der te antwoorden: „Ik denk niet dat enig ander sys teem in India zou werken. Het volk is erg politiek bewust en zeer individualistisch. Het grote voor deel van democratie is ook dat het kleine explosies toelaat. Een ander systeem laat zoiets niet toe met als gevaar dat er tenslotte één hele grote explosie komt, die het hele systeem opblaast. Kleine ex plosies zijn gemakkelijker te han teren" r Tegen een Indiase schrijver hebt u eens gezegd: Soms wou ik wel eens dat er in India een echte re volutie was geweest, zoals in Frankrijk en in Rusland. Wat zou eigenlijk het voordeel van een dergelijke revolutie voor uw land zijn geweest? .,1k weet niet of ik dat wel zo gezegd hebt. Ik voel me namelijk zeer verwant aan vreedzame verande ringen. Wat ik, dacht ik, tegen hem gezegd heb, was: toen wij vrij werden hebben we het be staande Engelse systeem niet we zenlijk veranderd. Wij hebben nu nog de oude bureaucratie, het ou de onderwijssysteem. Terugkij kend denk ik dat we dat hadden moeten veranderen. Maar dat be tekent nog geen revolutie" Catastrofe - Vorig jaar hebt u tegen een jour nalist van India Today gezegd: zonder hervormingen gaan we een catastrofe tegemoet. De rij ken zullen daar het slachtoffer van worden. Want de armen zul len in opstand komen. We krijgen een gewelddadige revolutie als we uitbuiting en armoede niet be strijden. Ik zou u daarom willen vragen: wat moet de werkelijke reden zijn voor sociale hervor mingen: het verbeteren van het leven van de armen, of de rijken voor een opstand te behoeden? „Het is duidelijk", zegt ze terwijl haar ogen niet de indruk wekken dat ze de vraagstelling bijzonder waardeert, „dat hervormingen dienen om het volk een beter le ven te geven. Ik denk dan aan de genen die arm zijn of achterge steld worden door het kaste- stelsel. Voor hen moet er meer ge lijkheid komen, daar hebben ze volgens de grondwet recht op Dat is wat wij met hervormingen willen" - Van de bevolking van India leeft nu nog zo'n 46 procent onder de zogeheten armoede-grens. ,Ik moet u zeggen: dat soort statis tieken betekenen geheel niets voor mij. Ik heb altijd veel door India gereisd. Steeds weer zie ik dat de levensstandaard van de mensen hoger wordt, wat ieder een verder ook moge beweren. Ze zijn beter gekleed, zien er gezon der uit". „Maar kijkt u nu eens naar de Ver enigde Staten, en niet alleen naar de zwarten daar, maar ook naar de arme blanken. Daar is veel on dervoeding en slecht onderwijs Daar hoor je nooit zoveel over, maar iedereen heeft het wel steeds over de armoede van In dia". «Wij hebben armoede, ja, wij vech ten ertegen, maar wij hebben ook veel veranderd" - Westerse journalisten zoals ik, schrijven meestal meer over de armoede van India... Indira Gandhi vanuit de grond van haar hart: „Dat is waar" -dan over bijvoorbeeld de rijke cultuur. Vindt u dat jammer, of is .het volgens u toch wel een reële benadering? ,Het is een eenzijdige benadering. Er is armoede, maar u moet ook zien wat wij al hebben bereikt. De armoede is nog niet voor iedereen veranderd, maar wel voor veel mensen. Toen wij vrij werden, hadden wij bijvoorbeeld hele maal geen middenklasse. Alleen een hele kleine rijke groep en daarnaast de grote massa armen, die niets hadden. Dat is volledig veranderd. Wy hebben nu een sterke middenklasse" - Elke dag worden er in India 35.000 kinderen geboren... ,Oh, zijn het er zoveel, ik weet dat niet precies" -...wat voor toekomst kunt u hun bieden? „Well, hun toekomst hangt nauw samen met wat er in de hele we reld gebeurt. Als de grote oorlog er komt, zitten we daar allemaal in. Maar los daarvan denk ik dat ze een goede toekomst zullen hebben" - Wilt u dat toelichten? „Zoals ik u al zei: de dingen gaan hier beetje bij beetje vooruit Persoonlijk Vooraf waren we overeengekomen dat ik tot slot een paar meer per soonlijke vragen zou stellen. Daar maakte ze ook korte metten mee. Het waren wel de eerste mo menten in het interview dat we hebben gelachen. Het ging zo: - Wordt u. als u de enorme Droble- men van uw land ziet, nooit eens bevangen door een gevoel van machteloosheid en wanhoop? „Nee, daar heb ik geen last van. Ik heb een enorm vertrouwen in het Indiase volk" - In uw politieke en persoonlijke leven hebt u nogal wat tegenslag gehad. Hoe komt u er steeds weer bovenop? „Tegenslag? Er is geen sprake van er boven op komen, want ik ben nog nooit ten onder gegaan" - Wat moet het beeld van u zijn in de geschiedenis? „Daar ben ik totaal niet in geïnte resseerd." -Morgen wordt u 63. Wat zou op dit moment een goed cadeau zijn voor de premier van India? Op haar gezicht verschijnt nu voor het eerst een milde lach: „Jam mer genoeg is er maar één dag per jaar dat je cadeautjes krijgt Een goed cadeau is: dat het volk van mijn land zich mijn verantwoor delijkheid bewust is. Bewust is van zijn capaciteiten. Gelooft in zichzelf' Nyerere - Volgende week heb ik in Dar es Salaam een zelfde interview met president Nyerere van Tanzania. Wat zou uw belangrijkste vraag aan hem zijn? Ze lacht nu hardop, maar het is het enige moment in het gesprek dat ze een begin van onzekerheid ver toont. Zoekend kijkt ze naar de vier mannen. Dan „Nyerere is een goede vriend van mij. Ik denk dat hij een van de voortreffelijkste leiders is, niet alleen van Afrika maar van de hele wereld". - Maar wat zou u hem vragen, als u nu journalist was? Een vooronderstelling waar ze zelf, zo te zien, niet op zou komen Na een leven waarin ze kennelijk veel meer gezegd heeft, dan ge vraagd, antwoordt ze. grinni kend: „Oh, ik weet het werkelijk niet. Ik zou hem iets zéggen, zeg gen dat hij een evenwichtige, wij ze man is". Ze knikt ten afscheid, en ik doe m'n horloge weer om dat als een soort stopwatch tussen ons in heeft ge legen. Aanvankelijk had ze twin tig minuten uitgetrokken voor de bezoeker uit dat kleine Westeuro- pese land, waar evenveel mensen wonen als zij er elk jaar bij krijgt. Maar wc hebben er nu zo'n drie kwartier opzitten. Als ik bij de deur ben, kijkt ze nog eenmaal op en zegt: „Bye"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11