LEIDSCH DAGBLAD Leidenaar krijgt vijf jaar J Massaal ontslag bij Enka Breda dreigt vandaag in defensie Gif in nasi door lekke koeling KOOP AVOND SENSATIE. Opnieuw tv-piraat actief in Alphen Nog geen spoof van hondendoder Zware straffen voor Lemy-bouwfraude Verkorting werktijd bij Eminent SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis MANDAG 22 DECEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36353 hrecteur G Koopman loofdredacteur AAM Schuurmans id| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 23tl BG Leiden Voor tel nrs zie colofon \LPHEN AAN DEN RIJN - Alphen is een nieuwe te levisiepiraat rijker, die zich presenteert onder de naam Piraten Televisie Al phen, kortweg aangeduid als PTA. ét programma dat PTA zaterdag even na middernacht op Neder land 1 uitzond bevatte voorname- I lijk Duits materiaal, dat was on- f dertiteld. Uitgezonden werden beelden van een optreden van de popgroep Bad Manners, met ver borgen camera's opgenomen grappen, het John Lennon-num- mer "Give Peace a Chance" frag menten uit een Duitse soft-sex- film, flitsen van het Tros- t.v- spel "Gekke mensen" en gedu rende ongeveer twintig minuten harde porno. Ruim t\yee maanden geleden - in het weekeinde van 9, 10 en 11 oktober - was er in Alphen ook een t.v.-piraat actief. Toen via de zender Duitsland 2, waarbij zon der ondertiteling werd gewerkt. Al tien dieren vergiftigd in Leidse Meren wijk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Er is nog geen spoor van de hondendoder uit de Merenwijk. Het hele weekeinde heeft de Leidse politie de omgeving van de Condorhorst uitge kamd, maar het enige dat de politie met behulp van speurhonden vond was nog een aantal vergiftigde gehaktballetjes. Dit weekeinde werd de Merenwijk na drie jaar rust weer opgeschrikt door de ver giftiging van een aantal honden. Dit keer werden tien dieren het slachtofTer. Acht daarvan zijn dood en twee voeren een "afschuwelijke strijd tegen de dood". Ook is er een dode meeuw ge vonden maar het staat nog niet vast of die van de vergiftigde balletjes heeft gegeten. "We hebben geen idee wie het heeft ge daan. Iemand die zo iets doet moet ei genlijk een beest zijn", zo was de reac tie van een Léidse politie. De hond van een van onze collega's heeft ook van het gif gegeten. Het was een prachtig dier", zei de dienstdoende comman- (zie verder pagina Leiden) Eén minuut voor tijd bij Feyenoord-Twente. Met een droge knal van elf meter afstand laat Pierre Vermeulen (links) doelman Snelders kansloos. De afstand tussen Feyenoord en AZ'67 is net niet nog groter geworden. WAARSCHUWING! Aanstaande dinsdag vanaf 9 uur tot 1 uur in de Groenoordhallen verkoop van verse kip en kip specialiteiten. Tevens verkoop van een grandioos assortiment kerst bout o.a.: kalkoen, konijn, fa zant, eend etc. Natuurlijk tegen groothandelsprijzen. P. GroeneveldenZn Tel. 010-657539 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Leidenaar J. van L. (39), hoofdrolspeler in de Leidse bouwfraude-affaire, is vanochtend door de Haagse recht bank tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Mede-verdachte F.R. (25) uit Leiden moet vier jaar in de gevangenis blijven. Hij w as boekhouder bij het Leidse bedrijf waarvan Van L. directeur is: Lemy bv. Reorganisatie AKZO treft duizenden werknemers ARNHEM (GPD) - De 730 werkne mers van de Enka-spinnerij in Breda en nog een onbekend aan tal werknemers van andere Ne derlandse Enka-bedrijven drei gen hun baan te verliezen. Ook in Enka-bedrijven in de rest van West-Europa dreigt ontslag voor duizenden werknemers. BODEGRAVEN - Vacatures zul len niet meer worden opgevuld I en er is voor 300 van de 500 werk- j nemers verkorting van de week aangevraagd. j Met deze maatregelen wil de orgel- fabriek Eminent - met vestigin- gen in Bodegraven en Waddinx- veen - de financiële moeilijkhe- I den te lijf gaan die zijn ontstaan door het oplopen van de voorra den halffabrikaten. En dat kwam I omdat de chips voor de elektroni sche. orgels niet op tijd werden geleverd. Veel bewolking Veel bewolking met enige regen of motregen en kans op mist. Minimumtemperatuur om streeks 4 graden. Middagtemperatuur rond 8 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwesten wind. 23 DECEMBER Zon op: 8.46 uur; onder: 16.28 uur. Maan op: 18.43 uur; onder: 9.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.01 en 16.41 uur, laagwater te 12.09 uur. Dit is het gevolg van een voorgeno men ingrijpende sanering van de kunstvezelsector, die met miljoe- nenverliezen kampt. De raad van béstuur van het Nederlands- Duitse Enka is al akkoord gegaan met de saneringsmaatregelen. Het gaat om sluiting of verklei ning van Enka-bedrijven in Ne derland, Engeland, Noord- Ierland, Duitsland en Spanje. De Enka-spinnerij in Breda zou tot. de bedrijven horen, die in ieder geval dicht gaan. Vanmorgen wilde Mr. D. Sorgdra- ger, lid van de raad van bestuur van Enka, niets over de sluiting van de spinnerij in Breda zeggen. Pas na 15 januari volgend jaar wty Enka volgens hem iets naar bui ten brengen. Enka-Nederland telt op het ogen blik nog bijna 9000 werknemers. Bij alle Europese Enka-fabrieken werken samen zo'n 45.000 men sen. Uitvoering van het sane ringsplan zal betekenen dat bijna een kwart van deze werknemers wordt ontslagen. In de kunstvezel sector bedraagt het verlies in Europa alleen dit jaar al 90 miljoen gulden. JERUZALEM (Reuter) - Het Israë lische kabinet heeft besloten de defensiebegroting met een kwart te verminderen, ondanks bezwa ren van het leger dat een dergelij ke bezuiniging de verdedigings kracht van het leger ernstig zal aantasten. Het kabinet heeft be sloten voorrang te geven aan de inflatiebestrijding. Israëls infla tiepercentage, dat nu rond de 138 procent op jaarbasis ligt, behoort tot de hoogste ter wereld. Het kabinet heeft de defensiebe groting voor het komende begro tingsjaar vastgesteld op 2,1 mil jard dollar, terwijl de defensie uitgaven vorig jaar 2,8 miljard be liepen. De totale begroting be draagt 8,1 miljard, vergeleken met 8,7 miljard voor het lopende jaar. AMSTERDAM (GPD) - In het industriegebied Over- amstel bij Amsterdam is vanochtend een man ge wond geraakt toen over vallers een geldtransport overmeesterden bij het groothandelshuis Makro. Met een kogel in zijn li chaam is de man, een werknemer van de Makro, overgebacht naar een Am sterdams ziekenhuis. De overval gebeurde omstreeks half acht en werd, volgens de rijkspolitie, uitgevoerd door drie mannen. Het doelwit van hun ac tie was een geldtransport in een gepantserde auto van Van Gend Loos. Het drietal maakte ge bruik van een groene Volvo sta tioncar, waarvan het kenteken 36-TH-88 was. Zij waren de Makro binnengeko men door de achteringang, waar, op een binnenplaats, de geltrans- portauto van Van Ge.1 Loos stond. Dreigend met hun wapens namen zij een nog onbekend aan tal geldcassettes in beslag. Het bedrag dat met de overval is ont vreemd, was aan het eind van de ochtend nog niet bekend. Op de foto politiemensen bij de Ma kro. In verband met beide kerstdagen zullen onze kantoren woensdag 24 december om vier uur 's middags worden gesloten. Advertenties voor de krant va/i zaterdag 27 december die nen woensdag 24 december vóór 12.00 uur en sleuteltjes vóór 10.00 uur in ons bezit te zijn. De advertentiepagina's onroerend goed en personeel voor de krant van zaterdag 27 december dienen dinsdagmiddag 23 december vóór 3.30 uur in ons bezit te zijn. Directie Leidsch/Alphens Dagblad. Alléén vanavond: Citruspers. Kema-Keur.iHr?5 De derde verdachte die de afgelo pen weken voor de rechtbank is verschenen, de 34-jarige W. v.d. B. uit Rozenburg, hoorde vanoch tend anderhalf jaar gevangenis straf tegen zich uitspreken. Hij is degene die door het ondertekenen van blanco facturen ten behoeve van o.m. Lemy, zich schuldig heeft gemaakt aan valsheid in ge schrifte. Van L. gaat in hoger beroep bij het gerechtshof, zo kondigde zijn raadsman vanochtend aan. "Voor honderd procent zeker", zei mr. Van Zalingen. De raadsman van R., mr. De Witte, hield nog een slag om de arm. "Ik wil eerst met mijn cliënt spreken". Mr. Huis man zal voor zijn cliënt, Van de B., geen hoger beroep aanteke nen. Gezien de periode die hij al in voorarrest heeft doorgebracht en gezien de te verwachten ver vroegde invrijheidsstelling bij goed gedrag, hoeft Van de B. nog maar een half jaar te zitten. Ook voor Van L. en R. geldt dat de tijd die zij al in voorarrest hebben doorgebracht, van de straf zal worden afgetrokken. In alle drie de gevallen is de uit spraak van de Haagse rechtbank op één jaar lagere gevangenis straf uitgekomen dan de officier van justitie, mr. J. den Os, had geëist. De verdedigers daarente gen vonden dat de verdachten niet vervolgd konden worden omdat in het vooronderzoek met name door het Sociaal-Fonds Bouwnijverheid fouten zijn ge maakt: de definitieve versie van verscheidene processen-verbaal week soms ingrijpend af van de oorspronkelijke. Volgens mr. S.F. Kootte, president van de Haagse rechtbank, "laat het recht het niet toe" om de deel nemers aan de bouwfraude op vrije voeten te zetten. De omstre den processen-verbaal zijn niet als bewijsmateriaal gebruikt, zo deelde hij mee. Van L. is veroor deeld op grond van het meerma len medeplegen van valsheid in geschrifte en het doen van een onjuiste belastingopgave. R. heeft dezelfde feiten gepleegd, maar de rol van Van L. wordt door de rechtbank hoger aange slagen. Van L. en R. hebben "grote schade toegebracht aan de gemeen schap, zowel financieel als mo reel", zei mr. Kootte. Zich rich tend tot de twee Leidenaars zei hij: "Populair gezegd komt het erop neer dat jullie mee hebben gewerkt aan de verloedering van deze maatschappij". Hij voegde eraan toe dat het hardnekkig ont- SASSEN IIEIMSE STENENGOOIER VEROORDEELD AMSTERDAM (ANP) - Een 22- jarige onderwijzer uit Sassen- heim is vanochtend door het ge rechtshof in Amsterdam veroor deeld tot twaalf weken gevange nisstraf, waarvan zes weken voor waardelijk, voor het gooien van stenen naar de mobiele eenheid op 30 april. De man, die op een school in Noordwijk les geeft, was één van de vijf verdachten die door het gerechtshof schuldig werden verklaard. In één geval legde het hof een ho gere straf op dan de politierechter had gedaan, namelijk drie maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen een verdachte die indertijd was vrijgesproken. De overige vier verdachten kregen vrijwel dezelfde straf als de politierech ter hun had opgelegd. kennen dat de beide verdachten tot het laatste moment hebben volgehouden en dat volgens de rechtbank "volmaakt ten onrech te" was, heeft meegespeeld bij het vaststellen van de straf De Leidse bouwfraude-affaire be gon op 24 maart van dit jaar te rollen. Die dag deed de politie verscheidene invallen en ver richtte arrestaties. Het onderzoek wees later uit dat de zwendel on geveer 25 miljoen gulden beliep, geld dat door het niet afdragen van premies en loonbelasting aan de fiscus is onthouden. Dat er van dit geld ooit iets terugkomt, wordt vrijwel uitgesloten geacht. In februari zal nog een aantal ver dachten, die een kleinere rol in deze zaak wordt toegedicht, voor de rechtbank moeten verschij nen. 26 PAGINA'S De voetballers van FC Twente schaarden zich gisteren in de Rot terdamse Kuip onder het nog klei ne percentage Nederlanders, dat echt heeft moeten matigen. In het duel met Feyenoord leverden de Enschedeërs het aanvallende deel van het voetbalamusement in aan de thuisclub. Twente moest deze "bezuinigingsoperatie" met ver lies (1-0) bekopen. Vooralsnog hadden de Rotterdam mers weinig baat bij die winst, want eredivisiekoploper AZ'67 voegde in Wageningen weer eens twee punten aan het toch al om vangrijke totaal toe. De schaats kernploeg leed in Kongsberg de traditionele nederlaag tegen de No ren. Ondanks het ruime verschil 497,5-413,5 keek bondscoach Tjaart Kloosterboer met optimis me vooruit. "Met wat meer ijstrai- ning hebben we de Noren binnen drie weken achterhaald". PAGINA'S 13-19 I Aanvankelijk wees alles erop dat er een misdrijf in het spel was bij de vergiftigde pakken nasi-goreng in Venray, die aan twee vrouwen het leven heeft gekost. Iran eist maar liefst veertig mil jard van Amerika VENRAY/DEN HAAG (GPD) - De vergiftiging van de pakken nasi- goreng van Iglo die aan twee vrouwen in Venray het leven heeft gekost, wordt toegeschre ven aan het lekkende koelsys teem in de bestelauto waarmee deze maand 29 winkels in Lim burg zijn bevoorraad. Aan mis drijf, waar de vergiftiging aan vankelijk op duidde, wordt niet meer gedacht. De hoofdinspectie voor de volksgezondheid houdt het erop dat de oorzaak nu is ge vonden. De bestelauto blijkt op de dag van aflevering een lekkage te hebben gehad in een nieuw type koelsys teem. In het twee-trapse systeem wordt voorgekoeld met het veel gebruikte freon; daarna wordt de koeling overgebracht op een bak met een sterke zout-oplossing waarin ook een oplossing zit met een hoge concentratie nitriet, de stof die de dood van de twee Lim burgse vrouwen veroorzaak te. Aangenomen wordt dat de freon leiding in de bak met nitriet is geëxplodeerd. Weliswaar staat het koelsysteem niet in direct contact met de getransporteerde levensmiddelen, maar de lekken de vloeistof heeft er kennelijk wel op kunnen druppelen. Sinds vanochtend is men doende alle produkten die op 11 decem ber door de defecte bestelwagen zijn rondgebracht, te achterha len. Ze zullen alle worden terug genomen en onderzocht. Het gaa daarbij niet alleen om nasi goreng van Iglo maar ook om an dere diepvries- en ïjsprodukten Op grote schaal zal het publiek erop worden gewezen de eventu eel gekochte pakken niet te ge bruiken. Er zijn tot dusver geen nieuwe ziekte- of sterfgevallen als gevolg van vergiftiging met nitriet gemeld. (Zie ook pag. 7) LEIDSCH dg DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres Woonplaats Gironr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1