Kabinet verhoogt het collegegeld Skol: 300 man eruit herschi/drinks Vele miljoenen keken toe bij moord op joden" VVD-fractie boos op ii vrouwen eisen9 Derde van kamerleden haakt voortijdig af zigeuners moeten weg uit almere 'ONTVOERDE' PROF WORDT VERVOLGD ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT - "De immense, krank- i zinnige en ongelofelijke moord op joden werd hier, in dit be- I schaafde Europa, voor onze eigen ogen ten uitvoer gebracht. Zes miljoen joden werden de dood in gejaagd en honderden miljoen hebben het gadegeslagen zonder een vinger uit te steken. Wij mo gen de naakte waarheid niet ver bergen: zonder het berusten erin en zonder de op zijn minst passie ve medewerking van de heersers, de regeringen en de volkeren van Europa zou het niet mogelijk zijn geweest om zes miljoen van onze mensen te vermoorden". Dat zei de Israëlische ambassadeur in Nederland, E. Ronn, vrijdag in De maatregelen zullen ongeveer 13,5 miljoen gulden meer opbren- I gen dan in de begroting was voor zien. Er zullen dus nog meer maatregelen van bezuiniging moeten volgen. De regering heeft tijdens de alge mene beschouwingen de Tweede Kamer toegezegd dat het kabinet vóór 20 december bekend zou maken hoe het gat van 265 mil joen gulden gedekt zou worden. Dit gat is ontstaan doordat de kortingen op de onderwijssalaris- i sen, die door minister Pais (on derwijs) waren voorgesteld, ge schrapt moesten worden door het verzet van de Tweede Ka mer. j Van Agt zei dat deze toezegging niet gehaald zou worden. Hij ver- j zekerde dat de maatregelen voor de behandeling van de begroting i rond zouden zijn. Deze begro- tingsbehandeling is al eens uitge- j steld, omdat de Kamer vond dat I zij niet over de vereiste stukken beschikte. Naast de verhoging van de college gelden zal met ingang van dit jaar de promesse-regeling worden al- geschaft. Deze regeling voorzag in een uitstel van betaling van het bedrag van twee jaar. Om te voor komen dat studenten niet tegelij kertijd een promesse én college geld moeten betalen, zal een over gangsmaatregel getroffen wor den. Voor studenten met een beurs, waar de promesse aan het eind van het jaar in de beurs wordt opgenomen, wordt ge zorgd dat zij geen nadeel van het voorstel zullen ondervinden. De cursusgelden van het voortge zet onderwijs worden aangepast aan de inflatie van de laatste ja ren. Daarnaast zullen de cursus gelden voor de avondscholen worden verhoogd om de meer kosten op te vangen die onstaan zijn door de afschaffing van de twee-jarige mavo-afdelingen. GRONINGEN - Het personeel van de twee Groningse herenkle dingfabrieken Union en Muller is vastbesloten voor het behoud van de werkgelegenheid te blij ven strijden. De werknemers van Union die dit inmiddels failliet verklaarde bedrijf sinds bijna twee weken bezetten, zullen die bezetting voorlopig handhaven. Maandagmiddag zal er bij. Muller een gezamenlijke actievergader ring worden belegd, waar ook de industriebond FNV aan zal deel- Soldaat (19) overlijdt na oefening GRONINGEN - De 19-jarige dienstplichtig soldaat R. A. van Well uit Cuyck is eergisteren tij dens een oefening in de buurt van Assen overleden. Van Well was wegens vermoeidheid uitgeval len tijdens een 24-uurs oefening die geheel te voet werd gehou den. De oefening maakte deel uit van een training voor uitzending naar Libanon. Van Well had zich daarvoor als vrij williger aangemeld. Tussen Rol-1 de en Assen kreeg hij opdracht in zijn slaapzak te wachten tot hij zou worden opgehaald. Van Well lag in de brede berm (14 meter) langs de provinciale weg tussen deze twee plaatsen. Militaire n die hem om ongeveer vijf uur met een auto gingen halen, misten de juiste plaats omdat het donker was. Daardoor werd hij pas bij het aanbXken van de dag gevon den. Hij was toen al dood. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in naar de toe dracht en of er eventueel sprake is van nalatigheid. Het was zeer slecht weer in de nacht van woensdag op donderdag. Vol gens een legerwoordvoerder is hij niet aangereden op de rijkswe g- Utrecht bij de uitreiking van de Yad Vashem-onderscheidingen aan 88 Nederlanders, die in de oorlogsjaren joden hebben gehol pen te ontkomen aan de vervol ging. Tot nu toe hebben ruim dui- DEN HAAG - De Delftse hoogle raar prof dr. H. Duparc en drie Delftse studenten die in de nacht van 3 op 4 december een ontvoe ring in elkaar zetten, zullen straf rechtelijk worden vervolgd. Het hoofd van het arrondissements parket in Den Haag, mr. A.W. Ro- singh. heeft in principe besloten officier van justitie mr. J.R. Brou wer een vervolging tegen de vier in te laten stellen. De drie studenten, Noud Kooyman, Erik Franke en Ludolf Meester 'ontvoerden' prof. Duparc om aandacht te vragen voor de twee- fasenstructuur in het weten- DEN HAAG - De Tweede- Kamerfractie van de VVD is boos op de actiegroep „Wij Vrouwen Eisen". Deze actiegroep, die ij vert voor legalisering van de abortus, beschuldigde de VVD- fractie er donderdag van haar principes op dit punt geweld te hebben aangedaan door het abor- tuswetsontwerp van de regering te steunen. Die kritiek „raakt kant nog wal", vindt de frac tie. Volgens de VVD is in de uiteindelij- ke^wetstekst wèl vastgelegd dat de vrouw zelf over haar noodsi tuatie kan beslissen. Wij hebben er onverkort aan vastgehouden dat dit principe ook in de wet te recht zou komen, aldus de VVD- fractie in een verklaring. In de wijzigingen die het kabinet in het eigen wetsontwerp heeft aan gebracht. is zij de VVD ook op andere punten tegemoet geko men, vindt de VVD. Concessies zijn slechts gedaan op het punt van de verplichte bedenktijd en de handhaving van abortus in het Wetboek van Strafrecht. De VVD ziet daarin geen principiële zaak- Nu de VVD-wensen voor een be langrijk deel in het wetsontwerp zijn opgenomen, kon de fractie Kabinet voert motie uit DEN HAAG - Tegen heug en meug zal het kabinet zich neerleggen bij een maximum-grens voor de vakantietoeslag van 5200 gulden. Minister-president Van Agt zei gisteravond na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad dat de donderdag in de Tweede Kamer aangenomen motie van het CDA. die hierom vroeg, wordt uitge voerd. Surinaamse order voor NKF Kabel WADDINXVEEN - NKF Kabel BV in Waddinxveen. een dochteron derneming van Philips, heeft van de Lands Telefoon- en Telegraaf dienst van Suriname opdracht gekregen voor het leveren van ka bels en toebehoren bestemd voor de vernieuwing en uitbreiding van het bestaande telefoonnet. Met de order is f 24 min gemoeid, aldus Philips zend Nederlanders deze onder scheiding ontvangen. Deze men sen hebben volgens Ronn door hun moed en opofferingsgezind heid de blijvende genegenheid en dankbaarheid van het volk van schappelijk onderwijs. De drie zijn tegen deze nieuwe studie- opzet, Duparc voor. Hij zag ech ter wel wat in de grap en deed Mr. Rosingh vindt, dat de studen ten en de hoogleraar valse aangif te volgens art. 188 van het wet boek van strafrecht ten laste kan worden gelegd. Op dit del iet staat een geldboete van ten hoogste 20.000 gulden of een maximum gevangenisstraf van een jaar. Wie de aangifte hebben gedaan, (journalisten en een huisgenoot van de hoogleraar) gaan vrijuit. daar „met volle overtuiging" haar steun aan verlenen. „Wij zijn er van overtuigd dat hiermee een DEN HAAG (ANP) - Steeds minder Tweede-Kamerleden maken de termijn van vier jaar waarvoor zij zijn gekozen daadwerkelijk af. Van de 150 leden die in mei 1977 een kamerzetel verwierven is blij kens de mutatielijst van de ka mergriffie reeds ruim eenderde uit het parlement vertrokken. In totaal 63 benoemd verklaarde le den dienden tussentijds hun ont slag in, om welke reden dan ook, terwijl er twee sinds de laatste verkiezingen zijn overleden (de PvdA'er Laban en de CDA'er Seijben). Uiteraard niet alle "bedankers" ga ven volledig de brui aan de poli tiek. Een aantal van hen koos tij dens de recordlange kabinets formatie voor het demissionaire ministerschap in het kabinet- Den Uyl. De wet sluit een gecom bineerd lidmaatschap van kabi net en parlement van langer dan drie maanden namelijk uit. Twaalf leden van de plocg-den Uyl kozen voor aanblijven als de missionair bewindsman. Net als ieder nieuw kabinet zoog daarna ook het kabinet van Agt een fors aantal kamerleden naar de post van minister of staatsse cretaris. Door de mutaties in de Drees jr.; eerste vertrokken... Israël verworven voor het Neder landse volk in zijn geheel. "Zij hebben ons geloof in de mens in stand gehouden", aldus de Israë lische ambassadeur. P volstrekt verantwoorde abortus regeling tot stand is gebracht", zo eindigt de verklaring. ministersploeg sedertdien is de aderlating van de kamer op acht tien gekomen, voor de zes PvdA'ers onder de negen be windslieden uit de ploeg-den Uyl die in de tweede instantie alsnog voor het kamerlidmaatschap ko zen, moesten zes zittende partij genoten "volgens afspraak" plaats maken. Vier van hen kon den naderhand door nieuwe "be dankjes" hun taak weer opne- De kamer moest een tweede aan zienlijke veer laten door de ver kiezingen voor het Europese Par lement in juni 1979. Acht "geach te afgevaardigden" vertrokken naar "Europa". Onder hen de oudgedienden Berkhouwer. No tenboom, Tolman en de inmid dels overleden oud- Kamervoorzitter Vondeling. Onder de groep Kamerverlaters doemen de namen op van opmer kelijk veel oud-bewindslieden. Liefst negen konden blijkbaar de vier jaar lidmaatschap voor de Tweede Kamer niet opbrengen en zochten hun heil elders De voormalige minister van Verkeer en Waterstaat Westerterp was de eerste. Hij werd in februari 1978 benoemd tot directeur van de Eu ropese optiebeurs. Datzelfde jaar vertrokken ook Dui- senberg (directeur bij de Rabo bank). Schaefer (wethouder Am sterdam) en Boerdam (Ogem). Later volgden Zeevalking (bur gemeester Rijswijk), Klein idirec- Ronn zei verder, dat "de overleven de van de holocaust", die een toe vluchtsoord hebben gevonden in hun oude land. opnieuw met ver nietiging worden bedreigd. "En de leiders en de volkeren van Eu ropa, ja van de hele wereld, kij ken toe en wachten af Begrijpen zij dan niet. dat ze daardoor onbe wust die nieuwe nazi's en de vij anden van Israël aanmoedigen?". De Yad Vashem-onderscheidingen worden toegekend door het Is raëlische rijksinstituut Yad Vas- hem dat in 1953 door de Knesset (het parlement) werd opgericht ter herdenking van de joodse slachtoffers van de Tweede- Wereldoorlog. BEST - Samen met zijn kat zocht deze inwoner van het Noordbrabantse Best een veili ger oord. nadat hij te horen had gekregen dat er in de buurt van zijn huis een vliegtuigbom was gevonden. Met hem moesten ruim honderd gezinnen onge veer twee uur hun woning verla ten. Zij werden ondergebracht in de sporthal, familie en ken nissen. Het treinverkeer tussen Den Bosch en Eindhoven werd volle dig lamgelegd. De reizigers wer den met bussen naar de plaats van bestemming gebracht. Het projectiel kwam tevoorschijn bij graafwerkzaamheden in de buurt van het slation. Daarbij bleek ook, dat de bom al eerder ontdekt moest zijn. Er omheen waren kabel en een waterlei ding gelegd v k r Aantjes: moest aftreden teur TNO) en in augustus 1980 Pronk: UNCTAD) en van Rooijen (Shell). Op de volledige lijst van 65 muta ties sinds mei '77 scoort het CDA het hoogst met 25 (op de 49 Ka merzetels). De PvdA-fractie is een goede tweede met 22 "bedan kers" op 53 zetels. Beide fracties verloren bovendien ieder één lid door overlijden. De confessione len en de socialisten beschikken blijkbaar, wat althans de actipve politiek aangaat, over minder zit vlees dan de liberalen. Naast de zeven VVD'ers die hun groene BREDA - De directie van Skol Brouwerijen vindt dat de advie zen van het organisatiebureau Horringa en de Koning over de gezondmaking in hoofdlijnen moeten worden gevolgd. Een be leidsplan is aan de bonden en de centrale ondernemingsraad voor gelegd. De uitvoering van de plannen zal leiden tot het verval len van ongeveer 385 arbeids plaatsen. Een deel is opgevangen door na tuurlijk verloop. Het gaat nu nog om 300 arbeidsplaatsen, aldus Skol. Van de 300 arbeidsplaatsen hebben er 140 betrekking op de sluiting van de vestigingen Hel mond en Arcen, de afslanking van de brouwerij in Rotterdam en aanpassingen in de produktie- staf-afdelingen. De overige ar beidsplaatsen zijn verspreid over ALMERE - De ongeveer 150 zigeu ners, die sinds deze week met hun wagens op het parkeerter rein 'Muiderzand' in Almere staan, krijgen van landdrost Lammers geen toestemming daar te blijven. Lammers is tot deze beslissing gekomen na over leg met het dagelijks bestuur van de Zuidelijke IJsselmeerpolders, zo heeft een woordvoerder giste ren laten weten. Lammers vindt, dat het parkeerter rein niet geschikt is om de zigeu ners een goede verzorging te bie den. Ook op andere plaatsen in de Zuidelijke IJsselmeerpolders is die mogelijkheid er in deze tijd van het jaar niet. Hij wil ook geen noodvoorzieningen treffen op het parkeerterrein. "Op een nader te bepalen tijdstip zal de zigeuners een uitwijzings bevel worden overhandigd. Als dat is gebeurd, moeten zij binnen twee dagen uit de Zuidelijke IJs selmeerpolders vertrokken zijn. De woordvoerder verwacht, dat dit uitwijzingsbevel na het week einde zal worden overhandigd. De groep zigeuners arriveerde don derdagavond in Almere na een tocht van Amsterdam via Den Haag. Zij moeten op last van staatssecretaris Haars (justitie) het land uit, omdat zij illegaal zijn. Alvorens zij kunnen wdrden uitgezet moet eerst hun identiteit bekend zijn en die weigeren zfj mee te delen. Zigeunerkoning Petaio heeft een oproep gedaan aan alle instanties die zich bezighouden met min derheden "zich tot de bewindslie den van justitie en binnenlandse zaken te richten met verzoeken de genomen besluiten ongedaan te maken". Hij probeert ook ka merleden zover te krijgen dat ze bij de bewindslieden aandringen op minder vergaande maatrege len. bankje in de Kamer ruilden voor een post in het kabinet vertrok alleen Europarlementariër Berk houwer van het Binnenhof. Daar mee blijft de VVD (voorlopig) op een verloop van acht van de 28 kamerleden. Twee "geachte afgevaardigden" hielden het wel heel snel na de verkiezingen voor gezien. Drees jr. was de eerste in augustus '77. Als reden gaf hij op tegen een mansfracties te zijn (zijn partij DS'70 verwierf slechts éen zetel). Hij liet de eer aan partijgenoot Nijhof. De PvdA'er Wiennga ver trok in september van datzelfde jaar, hij werd burgemeester van Enschede. Hoekstra (CPN) stond nauwelijks een half jaar na de verkiezingen zijn zetel af aan mede-communist Wolff, wegens "te drukke bezig heden in de partij". Van de overi ge "kleinere" pa rtijen partijen naast de reeds genoemde Zeeval king (D'66), de PSP'er van der Lek (gezondheidsredenen) en van Huiten (PPR) de Tweede Ka mer. De laatste keerde na de keu ze voor zijn demissionair staats secretarisschap onder den Uyl niet in het parlement terug. Terwijl het vertrek van een aantal oud-bewindsiieden naar het be drijfsleven in een aantal gevallen nogal wat opzien baarde, kon het gros van de kamerverlaters zo goed als geruisloos de aftocht bla zen Een uitzondering is uiter aard oud-CDA-fractieleidcr Aan- de frisdrankendivisie, de wyn- en gedistilleerddivisie De commer ciële en administratieve afdelin gen van de bierdivisie, alsmede de stafafdelingen van het con- Natuurlijk verloop zal het aantal mensen dat weg moet nog kun nen verminderen, maar aan ge dwongen ontslagen valt volgens Skol niet te ontkomen. Onderzocht worden mogelijkhe den tot voortzetting door derden van het bedrijf in Helmond. Er zijn contacten gelegd. Eind ja-, nuari zullen de bonden en de cen trale ondernemingsraad reageren om de voorstellen van Skol, waar na zo spoedig mogelijk besluiten kunnen volgen. Een sociaal plan zal worden overlegd. De directie verwacht in januari te vens nadere mededelingen te kunnen doen over de benoeming van de nieuwe voorzitter van de directie, de nieuwe directeur fi nanciën en een te benoemen ver koopdirecteur. Sko' maakt zich sterk het bedrijf binnen dne jaar op eigen kracht weer rendabel te maken. Deze verwachting wordt gesteund door de Britse moeder maatschappij, Allied Breweries. Deze wil de leiding en de onder neming steunen, mits de plannen snel worden gerealiseerd. Mug ziet af van afscheids toespraak AMSTERDAM - De afgetreden fractievoorzitter van de PvdA in de Amsterdamse Raad, Pelle Mug. heeft afgezien van het houden van een af scheidsrede in die raad. Mug trad begin deze week af van wege een rapport over zijn handelingen met onroerend goed. In een brief aan de raad schrijft Mug dat hij graag offi cieel afscheid had genomen, maar dat hij er van afziet om dat een afscheidsspeech van hem reacties zou oproepen in de raad. CPN-fracticvoorzitter R. Walra ven had donderdag laten we ten niets voor een afscheids rede van Mug te voelen. Bur gemeester Polak nam met enige woorden toch nog af scheid van de afwezige Mug. "Gedurende jaren heeft hij een belangrijke rol gespeeld. Hij vergde veel van anderen en ook van zichzelf'. Polak wilde niets zeggen over de ge beurtenissen waardoor Muf de gemeentepolitiek vaarwe zei. "Zijn ervaring, inzet er persoonlijke relatie zullen wi. nu moeten missen. Ik hooi dat het de heer Mug wel za gaan". tjes die het Binnenhof (voorlopig) vaarwel zei na danige ophef in de pers naar aanleiding van het on derzoek door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie naar zijn oorlogsverleden. Veel rustiger kon oud staatssecretaris Hendriks na een demissionaire periode naar Hil versum afreizen om KRO- voorzitter te worden net als par tijgenoot Kleisterlee naar de voorzitterszetel van de voorlopi ge commissie Nationale Parken. Naast de reeds genoemde Duisen- berg. Schaefer, Klein. Pronk en Wiennga en de groep Europarle mentariërs onder aanvoering van Vondeling moest de PvdA ook Molleman laten gaan Hij werd bij het ministerie van Binnenlandse Zaken belast met de coördinatie minderheden. Vellenga keerde na 13 jaar parlement terug naar het noorden, uit onvrede met de verkiezing van Dolman tot ka mervoorzitter als opvolger van Vondeling. Boersmanaar bedrijfsleven.. DEN HAAG - De regering heeft besloten het collegegeld voor studenten te verhogen van 500 tot 750 gulden. Daarnaast wil het kabinet dat de cursusgelden bij het voortgezet onderwijs verhoogd worden. Deze voorstellen doet de regering om een begin te maken met het dekken van het gat in de onderwijsbegroting van 265 miljoen gulden. Minister president Van Agt heeft dit gisteren na afloop van de ministerraad bekendgemaakt. Htwtk je dmt huw nat... mei hmchi! Herschi Cassis met zuiver koolzuurhoudend water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers Herschi/Drinks Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7