Daey Ouwens, een ambtenaar in ruste Andere regels vrije vestiging in Leiden Vergrijzend Leiden kan Solglytt moeilijk missen Kans op nieuwe baan bij gemeente Leiden zeer gering dreigende sluiting uitvloeisel overheidsbeleid ZINGER Huren Mirakelsteeg gemiddeld 490 gulden SATERDAG 20 DECEMBER 1980 LEIDEN - Anderhalfjaar geleden werd juridisch een punt gezet achter de rumoerigste en pijnlijkste interne affaire die het Leidse stadhuis na de oorlog beleefde: de kwestie- Daey Ouwens. In 1974 werd de toenmalige directeur van de Groenoordhal wegens gebrek aan tact door het dagelijks bestuur van de gemeente geschorst, in 1976 (na een zeer emotionele pro cedure) ontslagen. Voor diverse facetten van de affaire kwamen Daey Ouwens en de gemeente in totaal vier keer voor de rechter. Daey Ouwens won alle zaken. In oktober van het vorig jaar bepaalde het hoogste college inzake het ambtenaren recht, de Centrale Raad van Beroep, dat de gemeente de toen 48-jarige Daey Ouwens. zo lang deze geen andere baan had, een maandelijks wachtgeld van ongeveer 5000 gulden (80 procent van zijn directeurssalaris) diende te betalen plus een eenmalige smartegeld-uitkering van 50.000 gulden (belastingvrij). Terugplaatsing naar de Groenoordhal (waar de gemeente inmiddels een nieuwe directeur had benoemd) vond de Centrale Raad van Be roep niet wenselijk, ofschoon hij de eerdere uitspraak van de ambtenarenrechter (nietig-verklaring van het ontslag) dekte. In januari 1981 zal het zes jaar gele den zijn dat de zaak-Daey Ou wens begon. In die periode heeft de oud-directeur zo'n half mil joen gulden van de gemeente ont vangen zonder daarvoor een te genprestatie te hebben geleverd (of beter: te hebben kunnen leve ren). Als alles loopt zoals het nu gaat. zal Daey Ouwens tot zijn pensioen in totaal nog dik een miljoen van de gemeente incasse ren. Op het geheel van uitgaven van de gemeente in al die jaren mag dat dan weinig uitmaken, als men het even los daarvan ziet is het wel degelijk een fors bedrag. Bovendien is het. uit gemeente oogpunt, volstrekt weggegooid geld. En in een tijd dat bezuini gen troef is, is zoiets maar moei lijk te pruimen. In dat licht rijst de vraag wat de gemeente Leiden in de anderhalf jaar die zijn verstreken, heeft on dernomen om Daey Ouwens aan een redelijke andere baan te hel pen. Tenslotte is zij de gewezen directeur wel iets verplicht. In de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep kreeg de gemeente er nogal hard van langs: de bestuur lijke begeleiding was niet inten sief genoeg geweest, de gemeente had Daey Ouwens "onvoldoende gelegenheid gegeven in zijn func tie te groeien" en er was sprake geweest van "onvoldoende rug dekking" bij conflicten. De andere kant van de medaille is: wat heeft Daey Ouwens zelf voor pogingen ondernomen om bin nen dan wel buiten de gemeente aan de slag te komen? Privacy Beide partijen blijken niets voor een gesprek over deze materie te voelen. Ten stadhuize krijg je het idee dat mensen op slag koppijn krijgen als je de naam Daey Ou wens maar laat vallen. Wethou der Fase, onder wie de zaak res sorteert (zijzelf heeft overigens met de voorgeschiedenis niets van doen gehad) wil door de tele foon alleen kwijt dat "met de uit spraak van de rechter de zaak voor mij is afgedaan". Zij heeft wel eens met Daey Ouwens ge sproken, maar dat is al zeker een jaar geleden. "De zaak loopt nu over de afdeling personeelsza ken". Verder wil zij niets prijsgeven, "want dat zou de privacy van de heer Daey Ouwens maar scha den". Dit laatste argument doet enigszins potsierlijk aan, want in de kwestie-Daey Ouwens heeft nooit en te nimmer enige "priva cy" bestaan. Het complete dos sier (40 cm hoog) heeft ter inzage gelegen, letterlijk alles is over straat gegaan Daey Ouwens zelf wil er ook liever het zwijgen toe doen. Over de te lefoon zegt hij: "Ik ben het zat. ik heb er genoeg van. Ruim een jaar terug heb ik met wethouder Fase en met de chef personeelszaken van de gemeente gesproken. Ik had toen wel enige hoop dat er wat zou gaan gebeuren, want re habilitatie en niet geld is steeds mijn drijfveer geweest. Maar ik heb niets meer gehoord. Er waren heus wel mogelijkheden, hoor. Ik had bijv. graag directeur van de Stadsgehoorzaal willen worden. Dat zou een elegante oplossing zijn geweest, voor zowel de ge meente als voor mij. Maar men wilde dat kennelijk niet. Ik blijf nu zitten waar ik zit en ik verroer me niet. Op gezette tijden sollici teer ik naar banen die me lijken, maar dat heeft nog niets opgele verd". Zijn dagen vult Daey Ouwens met werkzaamheden voor het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (hij is er o.a. secretaris van), voor Veilig Verkeer Neder land en nog wat dingen. Allemaal onbetaalde functies, maar zo blijft hij in elk geval onder de mensen. Passend Wie wel wat ruimer wil praten, is de chef personeelszaken van de ge meente Leiden. F.H. v.d. Velde, al berust bij hem als ambtenaar niet het beleid in deze zaak. "Een jaar geleden heb ik met Daey Ouwens gesproken om te kijken hoe hij reageerde, hoe hij tegen over ons stond. Dat is een plezie rig en ontspannen gesprek ge weest. We zouden proberen een geschikte baan voor hem te vin den. Alles hangt daarbij natuur lijk af van de vraag: wat is pas send, wat is in overeenstemming met zijn opleiding en het werk dat hij deed. Dat soort banen ligt niet voor het opscheppen. Het klinkt misschien een beetje goed koop, maar we blijven alert. Het is voor de gemeente heus niet leuk maandelijks een vrij groot bedrag uit te keren en daarvoor in ruil niets terug te krijgen. Anderzijds besef ik heel goed dat het voor Daey Ouwens ook niet te lang mag duren, want hij raakt zo steeds verder van het arbeidspro ces af en dat is voor niemand goed". Een andere vraag is in hoeverre ran cune ten stadhuize een extra be letsel is om Daey Ouwens aan een functie te helpen. Zijn terugkeer zou voor sommigen wel eens een niet gering prestigeverlies kun nen betekenen. Die gedachte wijst Van der Velde met kracht van de hand. "Van rancune is geen sprake, daar heb ik nooit iets van gemerkt. Dat leeft hier niet. De mensen die bij de affaire betrokken waren, zijn trouwens bijna allemaal weg" Dat laatste is juist. Eurgemeester Vis. wiens onhandigheid en star heid betere oplossingen in een eerder stadium in de weg ston den, is naar Den Haag vertrok ken. evenals gemeente-secreta ris Van der Poel; Groenoordhal- restaurateur Mihkan heeft zijn za ken aan kant gedaan. De onver woestbare Van Aken is weliswaar weg als wethouder, maar niet als raadslid. Van der Velde zegt "de moed niet op te geven", maar als men alles overziet moet men toch de kans zeer gering achten dat Daey Ou wens binnen of buiten de ge meente ooit nog aan de slag komt. De verslechterende economie en de leeftijd van de man zullen in toenemende mate een rol spelen. De enige die bij de huidige situa tie baat heeft is het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Ver bond. Nou ja, de gemeente heeft wel min der nuttige instellingen gesubsi dieerd. RUUD PAAUW I LEIDEN - Het laatste particuliere ■1 verzorgingstehuis "Solglytt" aan i het Plantsoen dreigt te verdwij nen. Daarmee komen 61 bewo- ners op straat te staan. Voor al deze bejaarde patiënten is tot nu toe geen onderdak gevonden. De dreigende sluiting van het te huis is een duidelijk uitvloeisel van het beleid van de overheid dat erop is gericht de particuliere verzorgingstehuizen te laten ver dwijnen. Hun grootste troef daar bij is door deze tehuizen gewoon uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), de groot- ADVERTENTIE) ste financieringsbron te zetten. Alleen door de overheid erkende instellingen passen daar nog in. Achterliggende gedachte van dat beleid is dat particuliere tehuizen maar moeilijk te controleren zijn en in principe veelal de vrijheid hebben om maar te doen en te laten wat ze willen. Wat natuur lijk niet wil zeggen dat elk parti culier tehuis per definitie slecht is. Daar komt in dit geval nog bij dat het ministerie vindt dat het pand "Solglytt", een verbouwd herenhuis niet aan de eisen van deze tijd voldoet. Natuurlijk hoefde deze maatregel niet van ae ene op de andere dag te worden uitgevoerd. Sinds 1971 vallen de niet erkende tehuizen in een tijdelijke regeling. De bedoe ling daarvan is dat gemeente en provinci?'" inspectie voor Volks gezondheid langzaam tot een af bouw kunnen komen. Voor de re gio Leiden is 1 januari 1981 daar voor de uiterste termijn. En in fei te is dat in Leiden ook aardig ge lukt. In januari 1977 sloot het één na laatste particuliere tehuis "Sonnehuys" geheten voor vrou welijke demente bejaarden zijn poorten. Er is teveel aanbod, waardoor lange wachtlijsten ontstaan. Kortom het hele verzorgings- en verpleegcircuit in deze regio zit muurvast. En de lastige Solglytt populatie valt dan helemaal uit de boot. Zelfs het ziekenfonds voor Leiden en Omstreken heeft moeite gedaan om de patiënten in andere - wel erkende - inrichtin gen onder te brengen. Echter zon der resultaat. Het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne weigert nog langer met geld over de brug te komen via de AWBZ-regeling. Het ministerie van CRM weigert om via de algemene bijstandswet de kosten te dragen. (Als patiën ten namelijk niet in aanmerking komen voor de AWBZ, kunnen zij terugvallen op de bijstands wet). Touwtrekken tussen twee ministeries over de hoofden van 61 bejaarde patiënten. Interpellatie Geen plaats Beide dagen diner - dansant met muziek van het duo Henny Langeveld Kerstmenu d f 110.- per couvert Speciaal Holeiarrangefnent 'raag onze kerstfolder me ons sfeervol Restaurant HOTEL-RESTAURANT Boulevard Zeereep-Noordwijk a/Z Telefoon (01719) 139338 Waarom is dit dan niet gelukt met "Solglytt"? Nu in dit tehuis wo nen bejaarden, die niet zomaar even kunnen worden overge plaatst. Het is een vreemd scala van allerlei soorten gevallen: net niet psychiatrisch, psvcho-soma- tisch. ernstig vervuild, psycho geriatrisch en somatisch. Het ministerie van Volksgezond heid kent een normering voor het aantal verpleegbedden in de re gio Leiden. Volgens die theoreti sche normen zouden er in de re gio genoeg beschikbare bedden zijn. Ook voor Solglytt mensen. De praktijk wijst echter anders uit. Leiden is aan het vergrijzen. De gemeente heeft het ministerie van Volksgezondheid enkele da gen geleden een expresscbrief gestuurd, waarin met de grootste klem wordt verzocht de AWBZ- vergoedingsregelingooknogna 1 januari 1981 van kracht te laten zijn. Vrijdagmiddag was hierop van de zijde van het ministerie nog geen reactie gekomen. Als dit maandag nog niet het geval is, verzoekt raadslid Hockema (D'66) om een interpellatie in de raadsvergadering op diezelde maandagavond. Hij wil de ge meenteraad om een uitspraak vragen over de onaanvaardbaar heid van het uitblijven van een dergelijke regeling. "Het stopzet ten van deze regeling, waarover reeds jaren overleg gaande is. zal rampzalige gevolgen hebben voor de betrokken bewoners", al dus Hoekema. SASKIA STOELINGA "Afslanken" Adler ook in Duitsland LEIDEN - De Nederlandse vesti gingen van de Adlerfabrieken worden niet gesloten ten koste van concentratie van het bedrijf in West-Duitsland. Als er wordt 'eslankt', dan gebeurt dat over de hele linie, dus ook in Duitsland. Dat zou volgens de Industrie bond FNV gisteren zijn besloten door de Raad vaCommissarissen van het Triumph-Adler concern. Een beslissing over reorganisaties wordt niet voor 10 april verwacht. Het gesprek tussen vakbond en topman Kramme, dat op 5 januari zou plaatsvinden is dan ook afge zegd. De Industriebond is blij met deze gang van zaken en con cludeert dat er naar is geluisterd Bij de AdlerfabrieKen gaat de ar- beidsverkorting inmiddels on verminderd door. Bij de Leidse vestiging werken ruim vierhon derd mensen. In Cuyk ruim drie honderd. LEIDEN - De regels voor de verde ling van de woonruimte in Lei den worden veranderd. Vrije ves tiging is nu alleen mogelijk bij huizen die meer dan 260.000 gul den kosten of een huur van meer dan 570 gulden per maand moe ten opbrengen. Die koopprijs grens zakt tot 234.000 gulden, ter wijl de huurgrens wordt opge trokken tot 750 gulden per maand. Tegenover de verlaging van de koopprijs tot 234.000 gulden staat de bepaling dat woningen tussen 234.000 en 292.000 gulden in het vervolg eerst gedurende een pe riode van vijf maanden aan Leid se woningzoekenden te koop moet worden aangeboden. Pas nadat de woning vijf maanden lang zogenaamd vruchteloos te koop is aangeboden, vervallen de regels voor de verdeling van woonruimte. Voor flats die duidelijk minder in trek blijken, is de vrije vestiging bepaald op twee ton. Hier geldt voor de prijsklasse van 200.000 tot 250.000 gulden dat de flat eerst vijfmaanden vruchteloos te koop moet zijn aangeboden, voordat vrije vestiging mogelijk is. Als iemand een baan heeft gevon den ver buiten Leiden (tenminste een uur reizen met het openbaar vervoer) dan geldt ook die ter mijn van vijf maanden vruchtelo ze aanbieding, waarna de vesti ging vrij is. Dit geldt voor alle prijsklassen tot 292.000 gulden. (Daarboven is vestiging immers al vrij, ook zonder termijn van vruchteloze aanbieding). De eige naar moet het een en ander wel kunnen aantonen aan de hand van advertenties en een taxatie rapport. Soepel Op grond van de regeling woon ruimteverdeling kijkt de ge- meents ook of de grootte van een woning in overeenstemming is met het aantal mensen dat er woont. Zo mag een alleenstaande niet op een zeskamerwoning. De ze 'bezettingsvorm', zoals de ge meente dat noemt, wordt iets ver soepeld. Nu is er een grens bij huizen van twee ton. daarboven geldt een soepelere bezettings norm. Die grens wordt verlaagd tot 180.000 gulden. In de praktijk betekent dat een oudere alleen staande voortaan in een vierka- merflat van bijvoorbeeld 185.000 gulden mag wonen. Nu is een driekamerwoning voor deze cate gorie de maximum toegestane grootte. Volgens wethouder Tesselaar wordt hiermee de doorstroming bevorderd, terwijl naar deze dure woningen toch nauwelijks vraag is in Leiden. De fractie van de PvdA bleek verdeeld over deze maatregel. Fractieleider Peters vond het van provincialisme ge tuigen, wanneer een gezin uit Voorburg niet en een alleenstaan de academicus uit Leiden wel in zo'n woning mag. Nieuw is ook de regel dat op huur woningen bij verkoop de bezet- trtigsvorm van toepassing blijft, die voor huurwoningen geldt. Die norm is strenger dan voor koopwoningen. Woningruil wordt ook aan banden gelegd. De circulaire van de staatssecretaris van volkshuis vesting maakt dat mogelijk. Bij woningruil kunnen voortaan ook eisen worden gesteld aan een toe komstige bewoner. De grootte van het huis en het inkomen van de bewoner moeten passen in de gemeentelijke regels voor de wo- ningverdeling.Door de grote haast die het college had om de regeling nog voor 1 januari aan te passen is het aspect van de wo ningruil nog niet in het raads voorstel te vinden. In de loop van '81 komt de aangepaste tekst van de (ingewikkelde) woonruimte verdeling nog in de gemeente raad aan de orde. LEIDEN - De huren van de nieuw bouw in de Mirakelsteeg zullen gemiddeld 490 gulden per maand bedragen. Dat heeft wethouder Tesselaar van volkshuisvesting laten weten, nadat eerder deze week de buurtvereniging Mare- dorp een gesprek had met de wet houders Waal en Tesselaar De buurtvereniging en een aantal toekomstige bewoners van de nieuwbouwprojecten in de Haar lemmerstraat (bij de voormalige Overdekte) en de Mirakelsteeg Jazz on Sunday Dejazzgroep Volume Two speelt zondagmiddag bij Jazz on Sunday in het bowlingrestau rant aan de Boshuizerlaan. De bezetting van Volume Two is als volgt de Amerikaan Ir- vin Rochlin (piano). Evert Hekkema trompet en baryton horn). Peter Krijnen (contra bas en basgitaar) en Lex Co- hen (slagwerk). Het concert begint om drie uur. Dichter De dichter Johnny van Doorn (voorheen Johnny the selfkic- kerdraagt morgenmiddag voor uit eigen werk. Hij doet dat in cafe De Uyl van Hoog land (Nieuwstraat 28) en be gint om half vier. Kinderfilms In de kerstvakantie worden dinsdag 23 en dinsdag 30 de cember in de kapelzaal van het K&O-gebouw (Oude Vest 45) kinderfilms vertoond. Het eerst aan de beurt is de sprookjesfilm Klem Duimpje, die in het Nederlands is inge sproken. Een week later staat Big Red. de trouwe metgezel op het pro gramma. Deze film gaat over de liefde van een weesjongen voor zijn Ierse setter. Beide ke ren begint de voorstelling om half drie. Swahili Kerstliedjes in het Swahili. Die zijn 21, 26 en 27 december te horen in het Leidse museum voor volkenkunde aan de Steenstraat. Zeven mensen uit Kenia brengen met behulp van bongo's, gitaren en een bas een "apart geluid voort", zoals de zegsman van het mu seum laaf weten. De groep treedt op onder de naam Tala Mjini Choir Aanstaande maardag zijn er tu'ee opfre- dens. om drie en om vier uur. De beide kerstdagen zijn de aanvangstijden twee en vier wilden met name over de toe komstige huren duidelijkheid. De vrees bestaat dat de gemiddel de huur van 500 gulden per maand, zoals dat voor de wonin gen van de Overdekte was bere kend, voor veel toekomstige be woners te veel zal zijn De huizen in de Mirakelsteeg blijken nu vrij wel net zo duur uit te vallen. Voordat daadwerkelijk met de bouw in de Mirakelsteeg wordt begonnen moeten eerst de be zwaarschriften worden afgehan deld. Uit het vsrek gesprek buurt en wethouders is gebleken dat dat nog lang kan duren, omdat de bewoners van de Koddestecg hun bezwaren tot in hoogste in stantie (de Kroon) zullen vast houden. volhouden buurtvereniging denkt inmiddels aan acties om iets aan de huren te doen Buurtwerker Vincent Kok- ke: "de huren lope n de spuigaten uit. Dat is vooral een kwestie van Den Haag* Misschien kunnen we samen met de gemeente er iets aan doen". Kokke denkt hier bij aan een gesprek mei de yer antwoordelijkc minister of aan een demonstratie op het Binnen hof.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3