Geen jazzclub 'Tardoeza" in Basisschool Voorschoten Geen eigen bijdrage van klanten "Oude Yeenen" verhuist i naar raadhuis Leiderdorp 3M overtreedt anti-boycotwet Kjoe 65 garant voor avondje stevig raggen Kijkje in keuken van ballet De Springplank ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 VOORSCHOTEN - Er komt een nieuwe, openbare basisschool in het Cultureel Centrum in Voor schoten. Deze schóól komt in de plaats van de openbare kleuter scholen Boschgeest en De Woel waters en de openbare lagere Parkschool en Adegeest. Een ruime meerderheid van de Voorschotense gemeenteraad, bestaande uit VVD en CDA be sloot hiertoe gisteravond tijdens een raadsvergadering. De gemeenteraad volgde met dit besluit de wens van het totale on derwijsveld in Voorschoten, dat al eerder tot die conclusie was ge komen. Hel besluit van de ge meenteraad werd mogelijk na de In Cultureel Centrum Deze had veertien dagen terug nog samen met D'66 en PvdA tijdens een gecombineerde commissie vergadering besloten een nieuwe school te laten bouwen. Volgens de plannen toen had deze moeten komen in de wijk Boschgeest en de bestaande school in Adegeest had uitgebreid moeten worden. i het CDA en ook van de wethouder van de Chris ten Demokraten zorgde wel voor een deuk in de collegialiteit bin nen het college van B en W. Maar de overvolle publieke tribune, die voornamelijk werd bevolkt door mensen uit het onderwijs, kon tevreden huiswaarts keren: Het advies van de werkgroep Openbaar Onderwijs was door de raad overgenomen. De raad kon zich verder zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaren met de scholennota, waarin voor de komende twintig jaar het onderwijs in Voorscho ten wordt geregeld. Voor het begin van de raadsverga dering vroeg de elfjarige Onno Mooij het woord. Hij vroeg na mens zijn vriendjes om op het trapveldje bij het park "Ter Wed ding" echte doelpalen te plaat sen. De raad zei medewerking toe. Het worden alleen palen, geen deklat omdat vernielingen dat onmogelijk zouden maken. Het gaat financieel slecht met de Stichting "De Lindehoeve". De jeugd verandert en de commer ciële disco's blijken meer aan trekkingskracht te hebben dan "De Lindehoeve". Iedere maand gaat de stichting nu verantwoor ding afleggen over het financiële reilen en zeilen van dit jongeren centrum. ALKEMADE - Het waterschap "De Oude Veenen" gaat weg uit Alkemade. Het waterschap, dat op zoek was naar nieuwe kan toorruimte, heeft het oude raad huis in Leiderdorp aangekocht. Deze week nog lieten B en W van Alkemade weten zich met hand en tand te zullen verzetten tegen een vertrek van het waterschap uit de gemeente. "De Oude Vee nen" had een nieuw kantoor in Rijpwetering willen bouwen. Onder druk van de publieke opinij in Rijpwetering moesten B en w van Alkemade vergunning weil geren om aan de Achterdijk eerp nieuw kantoorpand op te trek ken. Het waterschap heeft vooi de aankoop van het oude raad huis van Leiderdorp een bedra tussen de vijf en zes ton moetei neertellen. Ik wil geen verkeerde verwachtingen wekken LEIDERDORP - Geschrokken van de berichtgeving in deze krant van donderdag overeen mogelijke tariefsverlaging voor elektriciteit stelde wet houder Bezemer van econo mische aangelegenheden en financiën: "Ik wil geen ver keerde verwachtingen wek ken. Het Streekenergiebe- drijf streeft ernaar, om vanaf 1 januari 1982 de tarieven zo veel mogelijk constant te hou den door langzaam in te teren op de winst. Het bestuur wil die winst laten dalen naar oen niveau, dat maatschappelijk meer aanvaardbaar is. De ta rieven zijn in 1979 en 1980 overigens al nauwelijks ver hoogd. In ieder geval zullen gestegen brandstofprijzen wel moeten worden doorbe rekend", aldus de wethouder. LEIDEN - Er komt geen jazzclub in het voormalige Par- doeza aan de Doezastraat. Dit heeft de organisator achter de jazzclub Ted Easton vandaag bekend gemaakt. "Ik zal mijn plannen voor een jazzclub daar niet kunnen verwer kelijken", zo zei hij. "Tegen een verbouwing zoals door Ook de buitenkant aantrekkelijk mij bedacht, werd bezwaar ge- gemaakt moest worden voor de maakt door de welstandscom- jazzliefhebber", missie: misschien was het plan te Ted Easton zegt dat de gewijzigde rigoureus ol misschien werd het bouwtekeningen zoals die er iju karakter van het gebouw te veel voorliggen en wel werden goed- aangetast. gekeurd, ofschoon het aanvangs- Belangrijk voor mij was dat vooral tijdstip voor de verbouwing nog zou moeten worden goedge keurd, voor hem niet acceptabel zijn. "Om een jazzclub renderend te doen zijn moet deze er ook uitzien als een jazzclub. Het is jammer voor mijn orkest en de Leidse jazzliefhebber", zo zegt Easton, "want we hadden elkaar beslist gevonden in Pardoeza, een goed punt voor dergelijke activitei ten". Volgens Easton hadden die activi teiten kosteloos toch een steentje kunnen bijdragen aan het Leidse culturele leven. Vrachtauto blokkeert Rijndijk LEIDEN - Een truck met oplegger uit Den Haag heeft vanmorgen de Rijndijk in Leiden enige uren on begaanbaar gemaakt. Door de gladheid ging het gevaarte scha ren en blokkeerde daarna de rij baan. De bestuurder, een 30-jari- ge man uit Den Haag werd ver rast door de sneeuw. De cabine waarin de bestuurder zat werd na de slippartij tegen de op legger gedruk en het hele zaakje kwam muurvast te zitten. De chauffeur bleef ongedeerd. De sneeuwval van de afgelopen nacht heeft vanmorgen vroeg in Leiden overigens voor weinig problemen gezorgd. Volgens de Leidse politie was het "verder erg rustig op de weg". ft DEN HAAG - Mevrouw mr. M.J. Kieft-Karreman is benoemd tot plaatsvervangend directeur juridische aspecten van het ar beidsvoorwaardenbeleid bij het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Merouw Kieft is ad vocaat en procureur geweest in Leiden. LEIDERDORP - De bewoners van het verpleegtehuis en reactiveringscentrum "Leythenrode" in Leiderdorp werden gisterochtend verrast door het bezoek van kinderen van de plaatselijke kleuterschool "Het Startblok". De kinderen brachten de patiënten kerstwensen en kerststukjes. Deze door de bewoners enorm gewaardeerde geste van de kleuters zorgde voor een opperbeste stemming in de aula van het verpleegthuis. LEIDERDORP - De stich ting juridisch adviesbu reau, de Leidse rechtswin kel krijgt volgend jaar van de gemeente Leiderdorp bijna 3100 gulden subdi- sie, als de gemeenteraad hiermee akkoord gaat. De raadscommissie voor fi-. nanciën heeft zich inmid dels positief uitgesproken de toekenning van subsi die. LEIDEN - Het Amerikaanse be drijf 3M. dat in Leiden een vesti ging heeft aan de Roosevelt- straat, is op de vingers getikt door het Amerikaanse ministerie van handel. Volgens het Centrum voor Informatie en Documenta tie Israël (CIDI) is het bedrijf (een dochteronderneming van de Amerikaanse Minnesota mining and manufacturing company) be boet wegens overtreding van de Amerikaanse anti-boycot wetge ving. 3M had in tien gevallen de zoge naamde export administration act overtreden, aldus het CIDI. Volgens die wet zijn Amerikaan se bedrijven (en hun dochteron dernemingen in het buitenland) alle boycotverzoeken tegen Israël of een joods bedrijf in Amerika te melden bij het ministerie. Het be drijf in Leiden verzuimde dat tien keer en kreeg daarvoor een boete van ongeveer 13.000 gulden opge- legd. Volgens een woordvoerder van 3M is het onmogelijk dat het bedrijf is beboet, "omdat wij geen han del met het buitenland drijven". Volgens hem moet een andere dochteronderneming van de Minnesota comapny. Distribu tion Services International (DSI) Leiden is geves tigd bedoeld zijn. Dat bedrijf on derhoudt verschillende buiten landse handelsbetrekkingen. DSI is een internationaal toeleve ringsbedrijf dat goederen onder meer uit het Midden-Oosten be trekt. Bij DSI was niemand voor commentaar bereikbaar. Ook in Nederland is een soortgelijk wetsonderwep voor anti-boycot maatregelen in voorbereiding. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken worden bedrijven daar door verplicht boycotascties die zij bij hun transacties ontdekken, binnen een bepaalde termijn bij de minister te melden. Thorn opent tafeltennishal OEGSTGEEST - De Oegstgeester wetnouder voor openbare werken en sport. Thorn, heeft gis teravond de nieuwe tafeltennis hal van sportclub MIZU officieel in gebruik gesteld. De naar de wethouder genoemde accommo datie biedt plaats aan acht tafel tennistafels en is volgens club voorzitter Sjaardema uniek in Nederland. Het nieuwe onderkomen van MI ZU is geheel zonder subsidie ge bouwd. Kosten voor de bouw wa ren ruim 3,5 ton. Wel heeft de rechtswinkel moeten voldoen aan een tweetal voor waarden die eerder door de Lei- derdorpse raad waren geformu leerd. De raad vond namelijk de fikse groei van het jaarlijkse be drag aan subsidie een ernstige zaak. Wilde de rechtswinkel in de jaren na 1980 ook nog voor subsidie in aanmerking komen dan moesten de raadsleden vooraf precies we ten wat de taak en de doelstelling van de stichting is. Ten tweede moet een opzet worden overlegd over een mogelijke eigen bijdra ge van de klanten van de rechts winkel. Aan beide voorwaarden heeft de stichting onlangs voldaan, overi gens is men principieel tegen een eigen bijdrage van de klanten. De rechtswinkel richt zich -volgens eigen zeggen- op de sociaal zwak keren en juist voor die mensen wil men geen drempel leggen in devorm van een eigen bijdrage. Het ministerie van sociale zaken overweegt trouwens in de toe komst een eigen bijdrage voor dergelijke zaken juist wél ver plicht te gaan stellen. LEIDEN - De Q65 staat nog steeds garant voor een avond je oerdegelijks rockmuziek. De groep stamt uil het prille begin van de Nederlandse Popmuziek en is voor een ge- legenheidstoernee weer bij el kaar gekomen. In het Vrije tijdscentrum bleek gister avond, dat Q65 nog steeds weet hoe het een zaal plat moet krijgen. De avond "Alle dertien dood" stond in het teken van overle den popsterren, door de dood van John Lennon een onver wacht actueel onderwerp. Omdat het ondoenlijk is een groep van overleden artiesten op het podium te krijgen, had de organisatie gekozen voor een oplossing die daar zo dicht mogelijk bij in de buurt bleef: De Q65, zeven jaar schijndood geweest. Een spoedoperatie, uitgevoerd naar aanleiding van hun grote succes tijdens de dit jaar ge houden Haagsche Beatnach heeft de Kjoe weer tot leven gebracht. Hun terugkeer is waarschijnlijk maar van tijde lijke aard. De groep is op het moment bezig met een gele- genheidstoernee, die over een paar dagen wordt afgesloten. Daarna moet er wel veel geld over de tafsl gaan om de heren als nog tot voortzetting van de band te bewegen. De Q65, stammend uit de glorie tijd van de Nederlandse pop. maakt nog steeds de onver valste oermuziek, waaruit la ter de hele popcultuur met al zijn varianten is voortgeko men. Snerpende gitaren, een loeiende bas, ratelende drums en een bleusy zanger vormen de ingrediënten voor een keiharde mengeling van rock en blues, waarbij de pijn grens geregeld wordt over schreden. Veel subtiliteit zit er niet in. Ook de uit hun bes tejaren stammende prachtige ballades als Ann en World of Birds worden in een stevige versie gespeeld. Het publiek in het ruim gevulde Vrijetijdscentrum reageerde eerst wat aarzelend, maar met From Above en de toegift The life I live kreeg de Kjoe de zaal goed mee. Vooral het laatste nummer is nog steeds een van de beste Nederlandse pop composities, en vormt een prototype voor de muziek die de groep maakt: rauwe, aan de Stones herinnerende rock, die het vooral moet hebben van de inzet en de sfeer. Ook de paar nieuwe nummers die werden gespeeld zitten hele maal in datzelfde straatje. Als je zin hebt in een avondje gewoon stevig raggen of her inneringen ophalen aan de tijd van de recht voor zijn raap muziek kun je nog terecht in het Paard van Troje in Den Haag, waar de Q65 vanavond optreedt. ARIEJAN KORTEWEG Ph. Orkest: grote affiniteit jEIDEN - Van het programma dat het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Hubert Soundant in het kader van de K&O Meesterserie in de Stadsgehoorzaal uitvoerde, vormde vooral het pianoconcert in G gr.t. van Maurice Ravel het onder deel dat de grootste verwachtingen wekte. Immers de solist Phi lippe Entremont heeft zich vooral toegelegd op de franse muziek en geldt als een Ravelspecialist, van wie hij de pianowerken integraal op de plaat heeft vastgelegd. Inderdaad bleek uit zijn spel een grote affiniteit met deze sprankelende muziek. De felle ritmes, de melodische flitsen en de jazzy elementen van de hoek- delen kwamen evenzeer tot hun recht als het ingekeerde bespie gelende middendeel, dat een juweel is in de muziekliteratuur. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest sloot zich hierbij in zijn begeleiding met precisie aan. Minder gelukkig was de aan Ravel voorafgaande uitvoering van de Linzersymfonie van Mozart. Hubert Soundant's weinig exacte slag liet veel ruimte voor oneffenheden, waardoor de heldere structuur van deze lieflijke symfonie vertroebelde. Bovendien neemt Soudant de tempi vrij traag, waardoor de muziek te zwaar aangezet en nadrukkelijk wordt. Ditzelfde bezwaar gold ook maar in mindere mate voor de Suite Sheherazade van Rimsky- Korsakov, die het concert besloot. Ook hier een veelal te traag tempo, waardoor het tweede deel te dik werd aangezet, en in het derde deel de melodische lijn niet meer vloeiend maar statisch klonk. Ook de tempowisselingen leken weinig logisch onderling verband te hebben. Niettemin bleek uit Soudant's visie een ge voel voor de grote lijnen en de kleurschakeringen, waaraan niet in de laatste plaats de vele voortreffelijke soli van blazers en strijkers bijdroegen, in het bijzonder de rhapsodisch gespeelde vioolsolo van concertmeester Ronald Masin. MIES ALBARDA LEIDEN - Dat was even wat an ders gisteravond in het LAK- theater in Leiden Een open bare repetitie van een ballet, dat pas in februari van het ko mende jaar in première gaat. Een kijkje in de keuken van 'De Springplank', de aspiran- tengroep van het Nederlands Danstheater. Vervelend mis schien voor de weinigen die al vaak een blik achter de scher men van het ballet hebben kunnen werpen, vast wel leuk voor de velen die daartoe zel den of nooit de gelegenheid hebben gehad. Het duurde trouwens maar kort deze open repetitie van Leigh War rens 'Sense of occasion'. Het pulbiek, dat in zo'n grote geta le op deze avond was afgeko men, dat besloten werd om vrijwel alle stoelen uit de zaal te verwijderen, volgde de door Yteke Waterbolk geleide en toegelichte repetitie met grote interesse. Uit de instu dering bleek in elk geval, dat het een beeldschoon, op ba rokmuziek gedanst, ballet be looft te worden, hoofs van stijl en met langgestrekte en mooi in elkaar overvloeiende bewe gingen. Drie dansers en drie danseressen van 'De Spring plank' voerden vervolgens Eduar4 Wubbers 'Subterra neans' uit, niet al te zuiver soms maar wel met grote in tensiteit. Voor dit vier delen tellende ballet met zijn boeiende bewegingsstruc tuur, waarin het bekende spel van aantrekken en afstoten is verwerkt, dient de muziek van David Bowie. De avond eindigde met een vrolijk bra- voure-ballet op muziek van Sjostakovitsj, heel behendig en zonder al te veel risico door vier danseressen en drie dan sers op de vloer gebracht. Het middendeel van Sjostako vitsj' tweede pianoconcert is een adagio en dat werd door Mathilde v.d. Meerendonk en Robert Benschop met de no dige gevoeligheid en ook in puur technisch opzicht erg verdienstelijk in prachtige bewegingspoëzie omgezet. Een lang aanhoudend ap plaus was de verdiende belo ning voor al deze dynamiek. PIETER C. ROSIER ZATERDAG disco van 13 tot 11 Jazzzolder Hot House - Breestraat 66, d< groep Van den Bergen, Van Bergen 6 Van Bergeijk, 22 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, Leidi Harmoniekapel en Frits Landesbergen Bigband, 20 uur. Clublokaal tegenover Anna Paulowna straat - jaarlijkse tentoonstelling post duivenvereniging De Vriendenclub. van 18 tot 22 uur en zon van 11 tot 17 ui Rapenburg 24 - rock an roll-avond n de band Big Feet and Doughnuts, 20 ui Voetbalvereniging LDWS - naast zwe bad De Vliet, lange prestatieloop georga niseerd door atletiekvereniging Hol land, 11 uur. Speelhuis - Schubertlaan, speeltuinverj eniging Beatrix organiseert avondje kerstkaarten met sjoelen, 20 uur. Bowlingrestaurant - Boshuizerlaany Jazz on Sunday met de jazzgroep Volui me Two, zon 15 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaarjl straat, antiekmarkt, 9.30 tot 17 uur. 9 NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanall 22 uur. ZONDAG Lelden - Middelweg 19c, kindervoorstelj ling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel) 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem merstraat 73b, open vergadering Werk lozen Belangen Vereniging, maan van 1 tot 12 uur. Voorschoten - De Werf, Schoolstraat jeugdschaaktoernooi, 10 uur maandag. Bibliotheek - aanvang expositie linos neden Carla Vinken, 14 uur maandag. MAANDAG mer, 20 en 22.15 u Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizen laan, bejaardensoos Zuid-West. 14.30 Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem-, merstraat 73b, Werklozen Belangen Ver-L eniging, voor advies dins, 10 tot 12 uurjï 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, amajl teurfotografie, 20 uur. 1 Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 19 uur. L Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. ARTSEN I Leiden - De weekenddienst begint om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: zat, J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; zon F.B. Kruis, Klaproos 34, te!.! 126371. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: zat, H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961; zon. R.M.G. Taytelbaum, Hoge- woerd 138, tel. 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: zat, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420; zon, W. Schellekens, Paganini- straat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; spreekupr zat en zon van 11 tot 11.30 uur in het Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139. Oegstgeest - E. V 29, tel. 152130. Voorschoten - vr 23 tot zat 23 uur: J. Vrij- enhoek, Bachlaan 1, tel. 2356; zat 23 tot A. Tromp, de Sav. Lohman- i Walchren, Oranjelaan plantsoen 33. tel. 071-762159. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalberse- laan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN Leiden - de avond-, en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 19 tot woe 24 dec door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31. tel. 121313; apotheek van Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. «oude Rd. - gezond- i 14-15 i Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 1 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Alders, Lindenhofstraat 20, Noordwijk. tel. 01719-17143. DIERENARTSEN 23. tel. 125057. H. Vestjens/M. Vestjens Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. i 144323. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. lEIDSCH DAGBLAD handen bij het open DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Kwartaalabonnement 149.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,1 per post f 276,10 Losse nummers f 0.65 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw AJq redactiechef: A van Leeuwen Plv Akj redactiechef J M. J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygtok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen Parijs, Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tef 071-155654 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2